Nieuwe methode fosfaten uit afvalwater te halen 3Steun De Schelde eventueel uit fonds bijzondere voorzieningen3 Ohago Alleen KMS heeft licentie ombouw Maasvlaktecentrale almanak PZC/provincie GESCHIKT VOOR HERGEBRUIK BIJ HOECHST Openbare demonstratieve bijeenkomst Als't schoon moet beldanhago 045-719466. Deschocn makers van Nederland. Ontslag werkweigeraar kerncentrale ingetrokken Duitse ballon geland bij VHeerenhoek GEDEPUTEERDE BARBE IN STATENCOMMISSIE: DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 (ADVERTENTIE) VLISSINGEN - Met financiële steun van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (Riza) en Hoechst Holland NV heeft het DHV raadgevend ingenieursbureau BV in Amersfoort een methode ontwikkeld om de fosfaten uit het afvalwater te halen en opnieuw te gebruiken. Als de praktijkproeven, die op beperkte schaal bij zuiveringsinstallaties zijn genomen, ook in het groot doelmatig blijken te zijn, is hiermee, aldus een woordvoerder van Hoechst Holland het probleem van de fosfaatbelasting van het milieu opgelost. Wasmiddelen zouden dan niet meer fosfaatarm of zonder fosfaat hoeven te zijn. fabriceerd - zou gebaat zijn bij een wijzi ging ten aanzien van de fosfaatwetge ving. Bovendien wordt met deze metho de het slibprobleem opgelost. Tot nu toe werd op enkele plaatsen in Neder land het afvalwater gedefosfateerd door gebruik te maken van chemica- Met name de Vlissingse vestiging van Hoechst - waar immers fosfaten voor wasmiddelen en dergelijke worden ge- Schoorsteenbrandje in Sluis SLUIS - Maandagmiddag omstreeks twee uur rukte de brandweer van Sluis uit voor een schoorsteenbrandje in de woning van W. O. L. G. M. aan de Kaai in Sluis. De brandweer hoefde geen water te ge bruiken, maar heeft de schoorsteen ge veegd. Het brandje ontstond doordat M. de open haard aanstak en er teveel hout opgooide. De schade bleef be perkt. Reukfilter cafetaria Amemuiden is nog niet nodig (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Cafetariahouder J. van Waarde uit Amemuiden hoeft voor z'n zaak nog géén nieuw - en duur - reuk- filter aan te schaffen, ondanks het feit dat b en w hem die eis hadden gesteld in de hem verleende hinderwetvergun ning. De Raad van State namelijk heeft dit onderdeel van de vergunning op het verzoek van Van Waarde voorlopig geschorst. De Kroon zal uiteindelijk moeten vaststellen of het filter er als nog zal moeten komen. Van Waarde werd met de nieuwe eis ge confronteerd toen hij zijn zaak aan de Langestraat in Amemuiden had uitge breid en er een nieuwe hinderwetver gunning werd verleend. Daarin is de eis opgenomen dat Van Waarde een 'zak ken- en chemisch ontgeuringsfilter* moet aanbrengen. Van Waarde zelf vindt dat een veel te kostbare zaak, en Wijst op het feit dat volgens hem ook een hoge schoorsteun reukoverlast kan voorkomen. Bovendien, aldus Van Waarde, heeft nog niet iemand uit de buurt over stankoverlast geklaagd. De Raad van State vindt Van Waarde's argument op dit moment redelijk en heeft de omstreden eis geschorst. Vol gens de Raad is er alles voor te zeggen om te wachten totdat de Kroon heeft uitgesproken of de Amemuidenaar het filter al dan niet definitief moet plaat sen en hem in afwachting daarvan niet nu op kosten te jagen, met het risico dat de Kroon straks zegt dat het filter over bodig is en dat de hoge kosten dus voor niets zijn gemaakt. Voor de Raad van State speelt daarbij mee dat er inder daad géén klachten over stankoverlast bekend zijn. (ADVERTENTIE) deze fosfaten kunnen opnieuw in was middelen worden gebruikt. Deze recyc ling biedt Hoechst overigens geen fi nanciële voordelen. Ook de water schappen zijn niet goedkoper uit wan neer ze van de nieuwe methode gebruik zouden gaan maken in plaats van de tijk nog moet blijken of de methode goed werkt en betrouwbaar is. Na aan vankelijk proeven in het laboratorium heeft het Amersfoortsc bureau de me thode in de praktijk uitgetest, zij het op kleine schaal. Bij verschillende af valwaterzuiveringsinstallaties in het land zijn onderzoeken verricht, die goed bleken te werken. Er zal echter nog geld op tafel moeten komen om de gevonden methode ook op grote schaal uit te proberen. Zover is het nog niet. Het zuiveringsinstituut wil eerst deze proeven afwachten alvorens tot een definitief oordeel te komen over de nieuwe methode. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllk dinsdag 15 februari 20.00 uur in Scheldekwartier (Van Dishoekstraat 536) Houdt De Schelde heel Georganiseerd door het steuncomité behoud KMS-groep van de Zeeuwse be volking. Sprekers: 1. burgemeester drs. Th. J. Westerhout, namens de gemeenten: 'Wat is de betekenis van de ontwikkelingen rond RSV voor Vlissingen en de regio': 2. lid van de directie: 'Standpunt over behoud KMS-groep'. 3. voorzitter ondernemingsraad KMS, D. de Leeuw: 'Uitleg over de stand van zaken tot op heden'; 4. namens de gezamenlijke vakbonden en o.r., W. Waumans: 'Wat kan de Zeeuwse bevolking doen'; De avond wordt ook muzikaal opgeluisterd 'Rangers' maken bos Oostkapelle schoon OOSTKAPELLE - De Zeeuwse jeugd afdeling van het Wereld Natuur Fonds, wereldwijd de Rangers geheten, gaat op woensdag 16 februari het bos In Oostkapelle een grote schoonmaak- beurt geven. Alle ongerechtigheden zullen vanaf één uur 's middags worden opgeruimd. De Rangers starten bij het Biologisch Museum. De schoonmaak actie duurt tot vier uur. Lezing over satellieten MIDDELBURG - Professor drs D. Eek- hart uit Den Haag houdt woensdag ïfi februari een lezing over 'Aardverken- nende Satellieten' voor het Natuurkun- dig Gezelschap. In zijn spreekbeurt zal Eckhart met name aandacht besteden aan recente onderzoeken die de Noord zee betreffen. De lezing, in gebouw 'De Schakel' begint om 20 uur. lién, maar bij deze methode slaat het zogenaamde derde trap in de waterzui- Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven - Maastricht - Heerlen, a ZEEUWSE Nummer Eén van onze collega's, goede lezer, heeft hetzelfde telefoonnummer als het loodswezen. Alleen, het loods wezen is gevestigd te Vlissingen en die collega in Middelburg. Hij moet dat nogal eens uitleggen en aangezien hij een mild karakter heeft, doet hij dat als regel op vrien delijke toon. Zo ging dat ook het afgelopen weekeinde. Tot driemaal toe legde hij uit, dat hij niet aan de roeiers- wacht verbonden is en derhalve geen bevoegdheden van maritieme aard heeft. Het viel niet goed. De man, die tot drie keer toe het verkeerde kenge tal had gedraaid zei: „En nou ben ik het goed zat, maatje. Steeds die zelfde rotsmoes van jou". Onze collega biedt langs deze weg zijn verontschuldigingen aan. fosfaat neer in vlokken, die onmogelijk kunnen worden verwerkt, zodat men al tijd met het slib blijft zitten. Het raad gevend bureau maakt nu gebruik van een bed van zandkorrels. Door de wa terstroom wordt dit zogenaamde gefluï- diseerde bed in een wervelende bewe ging gebracht. Door toevoeging van vering, in beide gevallen komt men uit op ongeveer zeven gulden per inwone requivalent per jaar. Een pluspunt is wel, dat de waterschappen niet meer met het onbruikbare slib komen te zit ten. „Het is een schot voor de boeg van de waterschappen", verklaarde een woordvoerder van Hoechst het in de pu loog slaat het fosfaat uit het water neer bliciteit brengen van de nieuwe netho- op de zandkorrels, zodat een goed te de. ontwateren korrelvormig product ont staat. Deze korrels kunnen zonder pro blemen worden gebruikt in de fosforo- vens van Hoechst in Vlissingen. Hier worden ze van het fosfaat ontdaan en Praktijk Het Riza is echter nog wat voorzichtig met de conclusies van het raadgevend bureau en Hoechst, omdat in de prak- Zware schade bij botsing Graauw GRAAUW - Bij een aanrijding op de Langedamsedijk in Graauw zijn maan dagmiddag omstreeks twaalf uur twee personenauto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen bestuurder J. van I. uit het Belgische Borgerhout achteruit de weg op reed, en, verblind door de zon, bestuurder L. S. uit Graauw niet zag aankomen. DON: 'ANDERS OPDRACHT NAAR BUITENLAND' MIDDELBURG - Het ombouwen van de centrale op de Maasvlakte moet wel naar de KMS gaan. Gebeurt dat niet dan gaat het werk naar het buitenland. De centrale is namelijk gebouwd on der licentie van Combustion Enginee ring in de Verenigde Staten en de KMS heeft deze licentie in bezit. Stork Ke- telbouw (MESK) echter niet. Gaat het werk niet naar de KMS dan kunnen bedrijven in het buitenland die de li centie ook hebben de klus krijgen. Dit verklaarde maandag gedeputeerde W. Don tijdens een vergadering van de af deling Middelburg van de PvdA. Tijdens deze bijeenkomst benadrukte het kamerlid J. van der Doef dat er voor Zeeland op het ogenblik slechts twee dingen vast staanHet kabinet wil AKF in Goes een boedelkrediet verschaffen en de RSV-gietery in Middelburg niet. Hij kondigde aan dat de ministers van economische zaken en defensie zal wor den gevraagd om vandaag (dinsdag) de tweede kamer duidelijkheid te ver schaffen over de sector marinebouw. Ook al zal het afsluitende debat over RSV pas enkele weken later gehouden worden, de PvdA'er verklaarde dat er tevoren steeds confrontaties over on derdelen van het noodlijdende concern zullen zijn. Boedelkrediet Van der Doef noemde het noodzakelijk dat er voor het,voor het grootste deel winstgevende KMS-bedrijf, een boe delkrediet komt. Dan hebben leveran ciers en werknemers in ieder geval de zekerheid dat ze betaald worden. Woensdag 16 februari moeten bijvoor beeld de salarisgegevens van de Schel- de-werknemers in de computer. Op dit moment is er echter nog geen zeker heid of het geld voorhanden is. De si tuatie is zelfs zo dat mensen die voor het bedrijf weg moeten zelf hun trein kaartjes voor moeten schieten omdat er niets in kas is. De heer Van der Doef beklemtoonde dat het verlies van banen in de regio Zeeland ernstiger is dan elders in het land. De fosfor-fabriek van Hoechst in Vlissingen. 'S-HEERENHOEK - Drie ballon- vaarders zijn maandagmiddag neer gestreken op een landbouwveld aan de Beeldhoveweg bij 's-Heerenhoek. De uit Duitsland opgestegen ballon, waarin het drietal vertoefde, Is be wust op die plek neergezet. De inzit tenden maakten duidelijk dat de ak ker de laatste mogelijkheid was om te landen. Wanneer de ballon nog verder was afgedreven, zou hij van wege het tussenliggende gebied niet eerder hebben kunnen stoppen dan in Engeland. Industrie- en stedelijk terrein evenals water maakten het Eigenlijk waren de Duitsers, de lucht ingegaan bij Recklinghausen ten noorden van Essen, liever in Noord- Frankrijk terecht gekomen. Om ech ter die plek te bereiken waaide er maandag een té oostelijke wind. Pi loot van het gezelschap was Jörg Schellhove. Een volgauto, waarmee de ballonvaarders in telefonisch con tact stonden, arriveerde kort na de daling van het luchtvaartuig. Daarin vertrokken de ballonvaarders terug naar Duitsland, na de luchtballon in een aanhangwagen te heuoen bo- pakt. De tocht nam ongeveer vijf uur in be slag. Er werd een afstand afgelegd van circa 225 kilometer tijdens deze voor de luchtballon (vervaardigd in 1977) 124ste reis. Het reisgezelschap steeg om 9.45 uur op en landde om 14.45 uur. De ballon - gevuld met wa terstofgas - bereikte een hoogte van 1300 meter. De gemiddelde snelheid bedroeg 55 kilometer per uur. De in zittenden maken deel uit van een sportvereniging voor ballonvaarders uit München, waar ook enkele Neder landers bij zijn aangesloten. ROTTERDAM - De Borsselaar Leen van Wensveen, die om principiële re denen weigert in de kerncentrale in zijn woonplaats te werken, wordt niet ontslagen. Het Rotterdamse bedrijf Hertel BV heeft de ontslagaanvraag voor de 33-jarige isoleerder ingetrok ken. Een standpunt over die orincipes heeft Zeeuwse vrouwen houden derde stille tocht in Middelburg MIDDELBURG - De werkgroep 'Zeeuwse vrouwen solidair met Argen tijnse moeders' houdt donderdag 17 fe bruari de derde stille tocht door Middel burg. De tocht begint om kwart over tien 's morgens op de Loskade en gaat via Nieuwe Haven, Gortstraat, Plein 1940, Markt, Lange Delft, Sint Pieters- straat en Balans naar de Abdij. Op het Abdijplein wordt om elf uur een petitie overhandigd aan commissaris van de koningin dr C. Boertien. Hierna vertrekken de" vrouwen naar de Hof- pleinkerk voor een gebedsdienst, die wordt geleid door mevrouw ds E. de Boer-Hessel uit Sint Laurens. het bedrijf nog niet ingenomen. „We willen wel tot zo'n standpunt komen. Eerst willen we bekijken wat de com merciële en sociale consequenties zijn. Overigens wil ik nogmaals benadruk ken dat we onze werknemer niet kwijt willen, want hij is een prima vakman", aldus directeur J. Nabom van Hertel. De isoleerder werkt nu nog voor het Rotterdamse bedrijf aan marinefregat ten op de werf De Schelde in Vlissingen. Dat werk raakt op. Hertel vond nieuw werk voor zijn Zeeuwse werknemers in de kerncentrale in Borssele. „Zolang niemand weet wat er met het kernafval moet gebeuren en allerlei gekken er atoombommen van kunnen maken, wil ik daar zelfs het gras niet knippen", zei Van Wensveen. Twee concerten van Senioren Orkest SCHOONDIJKE - Het Senioren Orkest Zeeland geeft woensdag 16 februari een concert in zaal Wijffels in Schoondijke en woensdag 23 februari in 't Zoute Vestje in Sluis. Beide optredens begin nen om 14.30 uur. Het orkest staat on der leiding van dirigent Daan Burger. MIDDELBURG - Gedeputeerde drs. R. C. E. Barbé heeft maandag tijdens een vergadering van de statencommissie voor economische zaken nog niet kun nen aangeven op welke wijze de pro vincie eventueel financiële steun aan E. Ph. Nieuwkerk. de Koninklijke Maatschappij De Schelde zal kunnen verlenen. Wel liet hij doorschemeren dat het fonds 'bij zondere voorzieningen' wellicht moge lijkheden biedt voor een ondersteu ning van de KMS-bedrijfsschool. Zoals gemeld, heeft drs. Barbé vorige week gezegd dat het college van gs in principe bereid is tot financiële steun verlening aan de KMS. Daarbij heeft het college vooral het oog op de be- drijfsschool. Gedeputeerde staten hechten grote waarde aan de instand houding van de bedrijfsschool. Indien die zou verdwijnen, zal volgens gs het algemene peil van de vakopleiding in Zeeland dalen, omdat de bedrijfsschool van de KMS een 'overloopfunctie' ver vult voor andere (kleine) metaalbedrij ven in Zeeland. Het technisch onder wijs en het lager middelbaar en hoger technisch onderwijs in de richting me taal in Midden-Zeeland zijn in grote mate afhankelijk van de KMS. Zolang er er echter een volstrekte onze kerheid blijft bestaan omtrent de toe komst van de KMS. valt er volgens ge deputeerde Barbé nog geen zinnig te woord te zeggen over de wijze waarop de provincie eventueel zal kunnen bij springen. Fonds Binnen provinciale staten zijn enige twijfels gerezen over de opzet van het fonds 'bijzondere voorzieningen'. Met name het PvdA-statenlid J. B. Groot reageerde gisteren vrij koeltjes op de plannen van gedeputeerde staten. Uit dat fonds 2,3 miljoen gulden voor 1983) kunnen uitkeringen worden ver strekt om de werkgelegenheid te bevor deren. Daarbij gaat het niet om bijdra gen aan bedrijven, maar in eerste in stantie om ondersteuning van investe ringen die in de overheidssfeer liggen. PvdA-statenlid Groot betwijfelde of de door gs gekozen uitgangspunten uitein delijk zullen resulteren in 'structurele arbeidsplaatsen'. Gedeputeerde Barbé bleef gisteren vasthouden aan de crite ria die gs willen hanteren bij het ver strekken van bijdragen uit het fonds. Hij zette uiteen, dat tal van projecten door gemeenten niet uitgevoerd kun nen worden, doordat 'het laatste restje van de financiering ontbreekt'. Indien die projecten blijven liggen, is het niet denkbeeldig dat daarmee een aantal structurele arbeidsplaatsen in gevaar komen, aldus de gedeputeerde. Via het fonds 'bijzondere voorzieningen' hoopt het college de gemeenten een 'polsstok' aan te kunnen reiken opdat die projec ten toch aangepakt kunnen worden. WD en CDA kunnen zich - zo bleek gisteren - in grote lijnen in die opzet vinden. Het CDA-statenlid E. Ph. Nieuwkerk: „Laten we snel tot zaken komen en proberen deze injecties te realiseren". Twijfels ook over het voornemen van het college van gs om de stichting Vliegveld Midden-Zeeland voor '83 een bijdrage van maximaal 58.000 gulden Drs R. C. E. Barbé Dit vanwege het gebrek aan diversiteit waardoor mensen die eenmaal ontsla gen worden nauwelijks in hun eigen vak in Zeeland nog aan de slag komen, Het PvdA-kamerlid beklemtoonde verder het belang van behoud van alle vijf po ten van de KMS. Hij herhaalde weinig te zien in het onttrekken van de marine- poot voor samenvoeging in een staats- bedrijf waarin de drie Nederlandse rinewerven zouden opgaan. Volgens Van der Doef betekende dit de bijl aan de wortel van de boom. „Een pleidooi voor het behoud van de vijf poten van KMS is een keihard economisch ver haal" aldus de spreker, wat niets met regionaal chauvinisme te maken heeft Hfi zei verder dat nergens anders in het land een steunorganisatie van de grond kwam zoals dat in Zeeland gebeurde „Bovendien waren de talloze adhesie betuigingen richting Den Haag met goede argumenten omkleed en niet in de vorm van je blijft er met je poten van af' aldus Van der Doef. „De woede van de werknemers komt voort uit het feit dat de KMS jaren lang de RSV met haar winsten heeft gevoed. Behalve in de nieuwbouw is het met de KMS vrijwel steeds goed gegaan dus behoeven ze dat niet te pikken", i het kamerlid. Hij riep de aanwezigen op om eensgezind naar de bijeenkomst van vanavond in het Scheldekwartier te gaan. Diefstal 700 gulden en fototoestel uit buurthuis Vlissingen VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag inge broken in buurthuis 'Het Woltershuis' in Vlissingen. Zij maakten ondermeer een fototoestel en een bedrag van 700 gulden buit. Dit geld vormde een deel van de opbrengst van de zaterdag ge houden rommelmarkt. De daders kwamen binnen door een ruit aan de achterzijde van het gebouw, waar de peuterspeelzaal is onder ge bracht, te vernielen. Op de eerste ver dieping verbraken zij eveneens een ruit en wisten zo het kantoor binnen te drin gen. Daar werden twee bureau's en een kast opengebroken. De inbrekers ver dwenen met een fototoestel met flitser, gezamenlijke waarde ongeveer 1000 gulden, en een bedrag van 700 gulden Dit geld vormde een deel van de op brengst van de zaterdag gehouden rom melmarkt, één van de activiteiten in het kader van de zogenaamde buurtdf gen. De voortgang van deze buurtda- gen is volgens een medewerker door de inbraak niet in gevaar gekomen De voor vandaag en morgen aangekondig de activiteiten, respectievelijk eer. songfestival en 'open avond', gaan ge woon door. De daders van de inbraaï lieten de in het Woltershuis tentoonge stelde werkstukken (gezamenlijke waarde 18.000) van kunstenaars uit de Bonedijkestraat en omgeving onge moeid. Deze expositie duurt, evenals de buurtdagen, tot en met woensdag. te verlenen. Het CDA en de WD heb ben daar, zo werd tijdens de commis sievergadering duidelijk, niet veel moeite mee. De PvdA en D'66 zijn er echter nog niet uit. PSP, SGP en RPF zijn tegen. Den Haag krijgt telegrammen over situatie Schelde VLISSINGEN - In een telegram aan tweede kamer-voorzitter Dol man heeft de vereniging van in stellingen voor maatschappelijke dienstverlening in Zeeland (VIMD) haar bezorgdheid uitge sproken over de regeringsplannen met de Koninklijke Maatschappij De Schelde. „Zij verzoekt de regering niet lou ter op zakelijke gronden te hande len maar ook oog te hebben voorde menselijke problematiek. Bij door gaan van deze plannen vreest de VIMD een ontwrichting van het so ciale leven van vele duizenden", al dus de vereniging m het telegram. Ook de Zeeuwse vrouwenraad heeft in een telegram gewezen op de desastreuze gevolgen van slui ting van delen van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis singen. De verontrusting is ken baar gemaakt aan de ministers van economische zaken en financien, de betreffende kamercommissies en de tweede kamer. De vrouwen raad vertegenwoordigt 18.500 vrou wen in de provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2