PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers betreurt zijn uitlating oyer Israël Bedrijven Rommelige uitverkoop Rapport: 15 Surinamers opzettelijk gedood Eerste Europese kernfusieproeven VEEN VERBAND MET UITSTEL BOYCOTWET oi ft Cocaïnesmokkel niet bestraft door cellengebrek vandaag LEZING BOUTERSE ONTKRACHT Aeroflot-chef in Rome beticht van spionage Nieuwe vondsten in massamoord-onderzoek Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur om het vriespunt. Matige oostelij ke wind. in Zeeland nu en dan krach- 226e jaargang no. 38 Dinsdag 15 februari 1983 zie pagina 10 ROTTERDAM (ANP) - Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft maandag twee avond meegedeeld. De Colombianen zullen nu naar verwachting op korte termijn Colombianen, die vorige week op verdenking van cocaïnesmokkel in Rotterdam het land worden uitgezet. Colombianen werden te zamen met twee Nederlanders werden aangehouden, aan de vreemdelingenpolitie moeten overdragen. In de aangehouden. Zij hebben toegegeven vanuit Genève een kilo cocaïne ons land te Nederlandse gevangenissen kon geen ruimte worden gevonden om ze in verzéke- hebben binnengesmokkeld Op cocaïnesmokkel staat in Nederland een maximale ring te stellen. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie maandag- gevangenisstraf van twaalf jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, ABOE DHABI - Premier Lubbers betreurt de uitlatingen die hij vrijdag heeft gedaan over het verband tussen het uitstel van behandeling van de wet melding buitenlandse boycot maatregelen en de politiek van de Israëlische regering. Over die uitlatingen is het afgelopen weekeinde veel onrust ontstaan. PvdA en CDA bekritiseerden de uitlatingen van de minister president en vroegen hem die te herroepen. Lubbers had vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat Nederland „op dit moment geen behoefte heeft om een teken te geven" in het Midden-Oostenconflict. Vandaar dat het kabinet besloten had tot het aanhouden van het wetsontwerp. maken met een onderzoek naar de erva ringen van het laatste jaar op dit gebied en de vraag of de wet niet indruist tegen het principe van de regering de formali teiten in de buitenlandse handel te ver eenvoudigen, de zgrL de-regulenngs- voorstellen. Stop verder De premier zei maandag „zijn hart. te hebben laten meespreken", toen hij een verband legde tussen de verschijning van het rapport-Kahane over de massa moord in Beiroet, „maar er bestaat geen enkel verband tussen beide za ken". De premier verklaarde voor de NRCV- radio tot zijn uitlatingen gekomen te zijn, omdat hem op zijn wekelijkse pers- conferentie onethisch gedrag werd ver weten. „Omdat het woord ethiek zo'n nadruk kreeg, heb ik me laten verleiden te zeggen dat ik, de kranten lezend over hetrapport-Kahane, het buitengewoon vreemd vond nu juist de Nederlandse regering onethisch gedrag te verwij ten". Debat fosfaten Er bestaat een redelijke kans dat het probleem van de fosfaatbelasting van het milieu door het gebruik van was middelen tot het verleden behoort. Met financiële steun van onder meer Hoechst HoUand NV is een methode ontwikkeld om de fosfaten uit het af valwater te halen en opnieuw te ge bruiken. PAGINA 3 steun De regering Begin heeft de steun van het Israëlische parlement gekregen in de 'kwestie Sharon'. De Knesset stem de in met het besluit dat Sharon af treedt als minister van defensie maar als minister zonder portefeuille lid van het kabinet blijft. PApIN A U doctorandus Charl Schwietert wordt niet vervolgd omdat hij zich ten onrechte van de ti tel 'doctorandus' heeft bediend. Schwietert verruilde vorig jaar het N08-Joumaal voor de functie van staatssecretaris van defensie. Hij bleef slechts korte tijd op zijn post omdat rond zijn persoon heel wat beroering was ontstaan over een aantal 'onwaar heden' dat hij zelf had verteld. PAGINA 13 ambitie Piet Schrijvers, die al bijna twintig jaar in het Nederlandse betaalde voet bal meedraait, bruist nog steeds van ambitie en eerzucht. De 36-jarige kee per heeft maar een doei, en dat is zowel bij AJax als Oranje de eerste te zijn Schrijvers: 'Ach, wat zegt nou leeftijd Voor mfi telt maar een ding: de nul houden. Of dat nu tegen Abcoude is of woensdagavond tegen die Spanjaar den', Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financiën; 15. Ondanks de verduidelijking van de mi- nister-pesident wil de PvdA dat nog deze week een debat over deze kwestie plaatsvindt. Woordvoerder Harry van den Bergh sloot zich aan bij de kritiek uit joodse hoek die gevolgd was op de opmerkingen van Lubbers. Volgens het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) zijn deze uitla tingen 'anti-joods'. Ook de Nederland se Zionistenbond, de drie joodse kerk genootschappen en de joodse studen tenorganisatie hebben geprotesteerd tegen de woorden van Lubbers. CIDI-directeur Ronnie Naftaniel schrijft in een brief aan de Tweede Ka mer „verbijsterd" te zijn over de opmer kingen van Lubbers. Ook wijst het CIDI de voorlopige intrekking van het wets ontwerp van de hand, vooral omdat de indruk bestaat dat dit onder Arabische druk besloten werd. Het CIDI schrijft verder geschokt te zijn dat de Nederlandse regering „klaarblijkelijk" de indiening van het wetsontwerp dat betrekking heeft op interne Nederlandse verhoudingen, laat afhangen van het beleid van bui tenlandse mogendheden. „Al meer dan dertigjaar worden joodse Nederlanders en bedrijven waarvan eigenaren jood zijn. of die zaken doen met Israël, gedis crimineerd", aldus het CIDI. Ook minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek vindt het „niet juist", een verband te zien tussen de Ne derlandse Midden-Oostenpolitiek en het aanhouden van de anti-boycotwet. Olielucht Hoewel Van den Broek in Aboe Dhabi, hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten, niet wilde ontkennen dat juist de Arabieren de behandeling van de wet „met zorg hebben gevolgd", is er volgens de minister geen sprake van een verband tussen de afkeuring van het Israëlische beleid en het verder studeren op een eventuele uitbreiding van deze wet. „De olielucht moet eraF', aldus de minister. Ambassadeur - L. JGoedhart, die nu Nederlands ambassadeur in Madrid is. zal worden benoemd tot ambassadeur in Tokio. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken maandagavond be kend gemaakt. Goedhart volgt in Tokio dr. J Kaufman op, die de buitenlandse dienst met pensioen zal verlaten. Volgens Van den Broek, die momenteel een rondreis maakt langs enkele Arabi sche landen, is er in ieder geval geen verband tussen de zgn. niet-joodverkla- ring, die immers strafbaar is voor de wet, en deze anti-boycotwet, die niet verder gaat dan de plicht voor het be drijfsleven, boycotmaatregelen in lan den waar zaken worden gedaan te mel den bij het ministerie. Het uitstel van de behandeling van de ze wet heeft, zoals staatssecretaris Bol- kestein van handelsbevordering al vori ge week de Kamer liet weten, alleen te Premier Lubbers Van den Broek ging nog een stapje ver der, door niet uit te sluiten dat in een eventueel nieuw wetsvoorstel naast de meldingsplicht voor de bedrijven eventueel ook tegenmaatregelen tegen hel boycottende land geformuleerd zouden moeten worden. Illustratief noemde de minister de erva ringen die het Nederlandse bedrijfsle ven heeft opgedaan met de Amerikaan se boycot van bedrijven die materieel leverden voor de gaspijpleiding uit Si berië. Overigens zijn deze ervaringen beperkt gebleven tot het bedrijf Sensor, dat na een uitspraak van de Nederland se rechter wel aan de Sowjet-Unie gele verd heeft. Maar in het algemeen worden boycot- maatregelen veel meer dan vroeger ge bruikt voor het bereiken van politieke doeleinden. Van den Broek noemde on der meer de boycot van de Europese Gemeenschap ten opzichte van Argen tinië tijdens de Falkland-oorlog. Derge lijke ervaringen zouden meegewogen moeten worden in de definitieve wets voorstellen, aldus de minister Elk verband tussen de Israëlische „schanddaden" in Libanon, zoals pre mier Lubbers suggereerde bij het uit stel van de wetsbehandeling. is volgens Van den Broek onjuist. Er is geen spra ke van een „ethisch conflict", te meer met omdat Nederland zich volkenrech telijk nooit heeft gekeerd tegen een boycot door landen van een land waar mee ze in oorlog zijn. Tijdens de bezoe ken aan vijf Arabische landen is het on derwerp overigens niet ter sprake ge bracht, zo verklaarde de minister. Een meerderheid van de Kamer lijkt zich overigens achter het besluit van het kabinet te zullen stellen, ondanks de bijna kamerbrede steun ervoor bij de introductie in 1980. Zowel WD als CDA twijfelen sterk aan de effectivi teit van het wetsontwerp. De CDA- fractie moet zich hier nog over buigen, maar woordvoerder Van den Burg vreest dat de wet in de praktijk niet zal voldoen. BRUSSEL (ANP) - Een klant waadt door de sportschoenen op de eerste, rommelige, dag van de opheffingsuitverkoop van het bekende Brusselse warenhuis Galeries Anspach. Alle voorraden van het grote bedrijf gaan tegen discount, prijzen de deur uit. Het concern werd in het begin van januari al failliet verklaard. ROME (RTR/UPI) - In Italië is maandag de directeur van het kan toor van de Russische staatslucht vaartmaatschappij Aeroflot in Ro me op beschuldiging van spionage gearresteerd, zo is in politiekrin gen vernomen. Het betreft Victor Pronin die sinds een half jaar het kantoortje op ^e internationale luchthaven Fiumicino leidde. Pronin zou zijn gearresteerd op last van onderzoeksrechter Domenica Sica. Volgens enkele Italiaanse persbureaus zouden ook twee Ita lianen zijn gearresteerd DEN HAAG (ANP) - De vijftien voor aanstaande personen die in de nacht van 8 op 9 december in Suriname om het leven kwamen, zijn zwaar mishan deld en daarna opzettelijk gedood. Dit staat in een rapport dat is opgesteld door het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM). Zoals bekend beweren de Surinaamse machthebbers dat de slachtoffers op de vlucht zijn doodgeschoten. De verwon dingen van de overledenen tonen ech ter aan dat hier geen sprake van is, zo stelt het NCJM. Het rapport, dat is gebaseerd op verkla ringen van ooggetuigen, geeft een gede tailleerd verslag van de gebeurtenissen in Paramaribo tussen 8 december en 13 Gemayel geeft order om Oost-Beiroet binnen te trekken BEIROET - Het Libanese leger heeft maandag van president Amin Ge mayel opdracht gekregen vandaag - dinsdag - bij zonsopgang het oostelijk deel van Beiroet binnen te trekken en onder zijn controle te brengen. Dit is dinsdag vernomen in goed ingelichte kringen. Volgens deze kringen zal het leger 6.000 man in drie gemotoriseerde brigades in zetten om in Groot-Beiroet de orde te handhaven. In Ouzai, een zuidelijke voorstad van Beiroet waar veel eenhe den zijn gelegerd, zijn de voorbereidin gen voor deze actie maandagavond af gesloten. Oost-Beiroet, het christelijke gedeelte van de Libanese hoofdstad, staat al sinds 1975 niet meer onder controle van de regering. Momenteel zwaait de 'Li banese strijdmacht' (de verenigde christelijke milities) er de scepter. december van het vorig jaar. Het is ter beschikking gesteld van diverse dele gaties In de commissie van de Verenig de Naties voor de mensenrechten, die momenteel in Genève bijeen is Verder hebben organisaties als Amnesty Inter national en de International Commis sion of Jurists het rapport gekregen. De getuigenverklaringen zijn gedepo neerd bij de vice-president van het ge rechtshof in Den Haag, mr. H. Pos. Het lid van de Raad van State, mr. P. J. G. Kapteyn en mr. Pos hebben bevestigd dat de in het rapport vermelde gege vens een juiste weergave vormen van de feiten, die in de getuigenverklaringen naar voren komen. De anonimiteit van de getuigen is gewaarborgd. De Nederlandse banken stellen inmid dels zich terughoudend op bij het ac cepteren van Surinaams geld in ruil voor Nederlandse guldens. Zo nemen de banken over het algemeen geen Surinaams geld aan dat gedrukt is vóór 1982. terwijl de coupures niet gro ter mogen zijn van 100 Surinaamse gul dens. „Er zweven thans miljoenen Surinaam se guldens boven de markt, die niet kunnen worden ingewisseld", zo zei een woordvoerder van de grenswisselkan toren. De banken zijn bang dat de Surinaamse regering er toe zal besluiten om al het in het buitenland circulerende geld ongel dig te verklaren. DEZE ZOMER IN ENGELSE CULHAM CULHAM (RTR) - Deze zomer worden in het JET-laboratorium (Joint Euro pean Torus) in het Britse Culham de eerste proeven genomen die moeten leiden tot Europees gebruik van kern fusie. Kernfusie is een schonere en veiligere kernkracht dan kernsplitsing. De Brit se autoriteit voor atoomenergie zegt dat de proeven de grootste worden die ooit zijn ondernomen. Er wordt dan al leen nog waterstofgas verhit tot 10 mil joen graden Celsius. Wanneer dat suc ces heeft zal de temperatuur geleidelijk worden opgevoerd tot 100 miljoen gra den. Dan smelten (fuseren) de kernen van ae waiersioüsoiopen deuterium en tritium aaneen en vormen helium en een neutron dat een grote hoeveelheid energie meebrengt. Het doel is. het kri tieke punt te bereiken waarop>de fu siereactie meer energie levert dan erin wordt gestopt. Het project is in 1977, na een gevecht, van twee jaren tussen me dedingende landen, waaronder Frank rijk. West-Duitsland en Italië, door de Europese Gemeenschap toegewezen aan Culham bij Oxford, waar ook het eigen fusie-onderzoek van Engeland wordt verricht. De Verenigde Staten, Japan en de Sow jet-Unie werken ook aan de ontwikke- •—b -cui a.ei illusie als vorm van elektri sche energie. Geleerden aan de Prince ton Universiteit in de V S. hadden op kerstavond vorig jaar de eerste door braak gemeld in het laten ontstaan van hun eerste plasma, het eerste stadium in het fusieproces. Verwacht wordt dat de Japanners en Russen over ongeveer twee jaren met hun eerste resultaten zullen komen. De reactie verloopt in een Torus, een magnetische cirkelvormige buis. van 12 meter hoogte en 15 meter in doorsnee. Tokamak genaamd, in de jaren 1960 door Sowjetrussische geleerden ont worpen. De grote Torushal. waarin JET is ondergebracht, heeft betonnen wan den van bijna drie meter dik, bekleed met bonum dat neutronen opvangt, om de radio-activiteit tegen te houden. De voor kernfusie benodigde elementen zijn goedkoop en overvloedig aanwezig. Deuterium kan uit water gehaald wor den en tritium wordt van lithium ge maakt. dat overal in de aardbodem voorkomt. „Fusiewerk is echter kostbaar en com merciële aanpassing van reactoren zal wel gaan afhangen van de economi sche omstandigheden. Hoewel de be drijfskosten waarschijnlijk laag wor den kost de bouw van de reactors heel wat." Politie-cadetten graven met rubberhandschoenen in de aarde van een tuin in Noord-Londen. LONDEN (RTRi- Dc politie, die een onderzoek instelt naar wat mogelijk een van Engelands grootste massamoorden zal blijken te zijn, heeft maandag nog meer resten van menselijke lichamen opgegraven in de tuin van een huis waar naar wordt aangenomen 13 lijken zijn begraven. Botten en andere lichaamsdelen die in de afgelopen twee dagen zijn gevonden in het Londense huls worden op het ogenblik onderzocht in een gerechtelijk labora torium, aldus rechercheurs-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1