Rietkerk wil versterking rol ambtenarencentrales DOE-HET- N/ET-ZELF Geen strafvervolging Schwietert Uw Gasbedrijf adviseert. Overloper: vredesbeweging geïnfiltreerd door KGB Inverwacht hoge produktie IRAS Prijscompensatie voor middag per maand vrij Industriële produktie iy*edaald Protestactie studenten JjV MAART RAPPORT VERWACHT Kyprianou herkozen op Cyprus Helder Camara krijgt Japanse vredesprijs België wil nieuwe munten invoeren Geisertje aansluiten? J INSDAG 15 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 11 CfflLTON (ANP) - In tegenstelling tot de verwachtingen blijkt de Nederlandse jastmaan IRAS, die op 25 januari j.l. vanaf de Amerikaanse luchtmachtbasis in ■jliforniê de ruimte in werd gebracht, een berg gegevens op te leveren die ouwelijks te verwerken is. neastronomen, die zich met de analyse van de gegevens bezighouden, hebben er uveel werk aan dat het nog wel even kan duren voordat men tot wetenschappelij- teconclusies uit het inmiddels verzamelde materiaal kan komen, „We hadden een ^gelijke hoge produktie niet verwacht", zegt prof, dr. H. Habing van het Huy- aislaboratorium in Leiden, die zich in het Engelse vluchtleidingcentrum in Chil- jnbevindt. De projectleider is zeer tevreden over de werking van de IRAS. die n goed onder controle heeft. Dagelijks seint de satelliet vanaf een hoogte van kilometer 900.000 miljoen gegevensbestanddelen naar de aarde. PEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) streeft ernaar om nog in de loop van dit jaar de rol van de ambtenarencentrales in het overleg met de bewindsman te versterken. In maart zal over deze zaak een ambtelijk rapport aan Rietkerk worden aangeboden. Elementen uit aanbevelingen wil de minister nog in de loop van dit jaar in praktijk brengen. Rietkerk zegde de tamer maandag: toe dit te willen doen, omdat het nog wel enige jaren kan duren voordat de formele regeling helemaal rond is. toegezegd relevante gegevens te ver- overleg 1984 een deel van resultaten op strekken. Rietkerk hoopt dat nog voor tafel ligt, zodat deze een rol kunnen het begin van het arbeidsvoorwaarden- gaan spelen in dat overleg. De metingen hebben tot nu toe aangetoond dat onze Melkweg wemelt van sterren en andere objecten, die sterk stralen in het infrarood. De kunstmaan heeft voorts straling gemeten, die afkomstig is van koude stof, het materiaal waaruit alle sterren in het Melkwegstelsel worden gevormd. Ook andere Melkwegstelsels blijken volgens Habing boordevol allerlei bronnen te zitten. Alle gegevens zullen eerst nog verwerkt moeten worden voordat men iets meer over de beschikbare informatie kan zeggen. Voorlopig wijzen de gegevens op de aanwezigheid van afzonderlijke wolken van stof en moleculair gas. die zich over honderden lichtjaren uitstrekken. De kunstmaan heeft voorts een stralingsinten siteit geconstateerd, die afkomstig is van miljarden sterren CAO WONINGBOUWVERENIGINGEN ALMERE (ANP) - De 14.000 werkne- mers van de woningbouwverenigin gen krijgen vanaf 1 maart een keer per maand een vrijdagmiddag vrij in ruil voor de prijscompensatie van 31 de cember vorig jaar. (Dit is 40 uur per jaar korter werken) deze overeen komst is maandag tot stand gekomen tussen de onderhandelingenspartijen in het overleg voor de cao 1983. De na tionale woningraad (centrale organi satie van zevenhonderd corporaties) heeft dit bekendgemaakt. Met dit akkoord zegt de Nationale Wo ningraad een begin te maken met de herverdeling van werk. In de cao '83 is verder opgenomen dat de prijscompen satie van 1 juli en 31 december zal wor den uitbetaald. De vut-leeftijd blijft ge handhaafd op 61 jaar. Volgens directeur drs. B. G. A. Kempen van de Nationale Woningraad hebben de vakbonden geen garanties gevraagd voor instellin gen van nieuwe arbeidsplaatsen bij de woningbouwverenigingen. Afhankelijk van de bereidheid van werknemerszijde tot inlevering van RIO DE JANEIRO Ook in het verre, warme Brazilië viert men op het moment carnaval. De heer op de foto - Evandro de Castro Lima - vertoonde zich aan de vooravond van het carnaval in een creatie die hij 'Pharao's praal' noemde. Hij werd beloond met een prijs voor het mooiste carnavals- constuum. Het is natuurlijk ook ivel iets anders dan een boerenkieltje Eveneens m maart verwacht Rietkerk «nrapport over een geschillen regeling fo bet geval van conflicten tussen de I tonden en de minister van binnenland- i iezaken. Daarin zullen onder andere de cjogelijkheden tot bemiddeling en arbi trage worden opgenomen. Rietkerk zei fniaar te streven de aanbevelingen uit tot rapport zo snel mogelijk te laten tgaan. Wat betreft het stakingsrecht i teeidde het kabinet een wettelijke re- eing voor. Wel meent Rietkerk dat het jcgemnderd functioneren van de open- tere dienst op essentiële onderdelen I gewaarborgd moet zijn. Rietkerk zal op r iorte termijn in overleg met de ambte- üarenbonden gaan bekijken hoe op zo I" goed mogelijke wijze een pakketverge- tjklng tussen de arbeidsvoorwaarden bij bet bedrijfsleven en bij de overheid stand kan worden gebracht. In de Sschting van de Arbeid komt dat vol tas Rietkerk niet van de grond. Hij tót er dan oook niets voor om de Sschting van de Arbeid nog langer bij pakketvergelijking te betrekken, fel hebben de werkgevers volgens hem 1 DENHAAG (ANP)-De industriële pro- daktic is in 1982 met 1,3 procent ge- I diald ten opzichte van 1981. Deze da ling werd voornamelijk veroorzaakt I door de ontwikkelingen in de laatste raanden. Sedert augustus ligt de industriële pro- óitie ongeveer drie procent beneden Ktbetrekkelijk stabiele niveau van de I wrgaande anderhalf jaar. Dat blijkt ri gegevens van het Centraal Bureau norde Statistiek (CBS), die het minis erie van economische zaken maandag heft gepubliceerd. In .december 1982 éalde het volume van de industriële produktie nog eens met 2,5 pet. ten op- Échte van november. Inhet vierde kwartaal van 1982 nam het volume van de industriële produktie, in vageiyking met het overeenkomstige hartaal in 1981af met 3,4 procent. Bij ribedrijfsklassen deden zich in deze pïiode volumedalingen voor. Sterker ha in de industrie als geheel daalde de produktie in de textielindustrie, kle- ogindustrie, grafische industrie, krdolie-industrie. rubberindustrie, touwmaterialenindustrie en metaalin dustrie. Een minder sterke daling trad cplnde voedings- engenotmiddelenin- fastrie, lederverwerkendemdustrie, papierindustrie en chemische indus- Castro naar Zweden STOCKHOLM (UPI)-De Cubaanse lei- &r, Fidel Castro, heeft een officiële litnodiging aanvaard voor een bezoek M Zweden, zo heeft de Zweedse staatssecretaris van buitenlandse za- lo, Pierre Schori, maandag bekend maakt. F.r is nog geen datum afge sproken. Het zal Castro's eerste bezoek nneen Westeuropees land worden. Schorl Is persoonlijk bevriend met Ca- s3o en heeft hem uitgenodigd tijdens sa recent bezoek aan Cuba en enkele [Bddenanierikaanse landen. DEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecre taris van defensie Charl Schwietert wordt niet vervolgd wegens het ten on rechte voeren van een academische ti tel. De officier van justitie in Den Haag ziet onvoldoende aanleiding tot straf vervolging, ook al zou bewezen kun nen worden dat Schwietert de titel doctorandus zou hebben gevoerd. De officier wijst daarbij op de zeer grote en voor betrokkene schadehj ke publici teit rondom deze affaire in relatie tot de geringe ernst van de overtreding. De persofficier van justitie in Den Haag. mr. Suyver, heeft dit maandag meege deeld. De officier heeft een aantal kiachten binnengekregen over mogelij- prijscompensatie in de komende jaren zal worden gestreefd naar een werk week van 36 uur. Als dat lukt, zo ver klaart hij, is het mogelijk ruwweg dui zend nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen. Gedacht moet dan worden aan vooral deeltijdbanen voor jongeren. Kempen wijst erop dat de negenhon derd woningcorporaties van NWR. en NCIV (de christelijke overkoepeling) gedurende de laatste zes jaar hun werk nemersbestand hebben verdubbeld. Volgens de landelijk onderhandelaar van de dienstenbond FNV, J. Stulp, hebben de bonden wel werkgelegen- heidsgaranties van de Nationale Wo ningraad gevraagd, maar is het reëler op basis van de wederzijdse intentie verklaring te streven naar uitbreiding van de werkgelegenheid bij de woning bouwverenigingen. Hij kondigde wel aan dat de diensten bond FNV zijn kaderleden en onderne mingsraadsleden bij de corporaties zal vragen toe te zien dat de prijscompen satie waar mogelijk wordt omgezet in arbeidsplaatsen. ke door Schwietert gepleegde misdrij ven als oplichting, valsheid in geschrif te alsmede het gebruik maken van een academische titel ter verkrijging van een aanstelling respectievelijk het en kel voeren van de doctorandustitel (ar tikel 320 en artikel 435 van het wetboek van strafrecht). In deze klachten heeft de officier onvoldoende aanwijzing ge zien voor verdenking van oplichting of valsheid in geschrifte. Het door de offi cier opgedragen onderzoek heeft zich gericht op de genoemde strafbare feiten van artikel 320 en artikel 435 Uit dat onderzoek is naar voren gekomen dat de ex-staatssecretaris zich niet schul dig heeft gemaakt aan het gebruik ma- De wens die van verschillende kanten in de kamer naar voren was gebracht om het trendbeleid niet overboord te zetten, werd door Rietkerk met enige terughoudendheid benaderd. Hij erkende dat de arbeidsvoorwaarden bij de overheid zoveel mogelijk moeten aansluiten bij die van het bedrijfsleven, maar tekende daarbij aan dat dat de komende jaren mogelijk niet onverkort gehandhaafd kan worden. Volgens Rietkerk moet men dat bezien in het licht van 'de alarmerende financiële si tuatie' van het rijk. Het besluit van het kabinet om het aantal ambtenaren bij de rijksoverheid met twee procent te verminderen levert volgens Rietkerk een vermindering van 1800 arbeids plaatsen op. Daarnaast is het volgens hem echter zeer goed mogelijk dat er toch'nog meer arbeidsplaatsen verval len als gevolg van het kabinetsbeleid op het gebied van de deregulering, privati sering en vermindering van de bureau cratie. Rietkerk beloofde gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te willen voorkomen, maar een harde toezegging deed hij de kamer niet. Van de plannen om jongeren bij in diensttreding een werkweek van 32 uur en ouderen van 36 uur aan te bieden tegen vermindering van inkomen, heeft de minister geen erg hoge verwachtin gen. Over deze plannen wordt thans met de ambtenarenbonden overleg ge voerd. Tijdens de commissievergadering deed de CDA-er Van der Burg het voor stel om ambtenaren met een 40-jarig dienstverband met pensioen te laten gaan, omdat zij dan al hun maximum pensioen hebben betaald. Ook stelde hij voor ambtenaren van 56 jaar en ou der op vrijwillige basis een werkweek van 36 uur aan te bieden tegen 80 pro cent van het salaris maar met behoud van de pensioenrechten. Minister Riet kerk zegde toe beide voorstellen te zul len bestuderen. ken van een academische titel om een aanstelling te verkrijgen. Noch voor de benoeming tot directeur voorlichting van het ministerie van financien (die Schwietert al op zak had toen hij werd benaderd voor het staatssecretaris schap) noch voor de benoeming tot staatssecretaris was de doctorandusti tel een voorwaarde. Wel Is gebleken, aldus de officier, dat Schwietert ten minste een maal met heeft weersproken dat hij recht op de titel doctorandus zou hebben. Dit heeft ertoe geleid dat in het persbericht van 20 december 1982 met betrekking tot zijn benoeming tot directeur voorlich- BONN (UPI) - De KGB, de Russische geheime dienst, infiltreert in de wes terse vredesbeweging en andere inter nationale organisaties. Deze infiltratie is een onderdeel van de pogingen van de Sowjet-Unic om de NAVO te onder mijnen en de lidstaten van dit bondge nootschap op te zetten tegen de Ver enigde Staten. Een overloper van de KGB zegt dit in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad 'Der Spiegel'. De Rus Stanislaw Lewtsjenko liep in 1979 in Tokio over naar het westen. Hij had toen negen jaar voor de KGB ge werkt. Volgens de oud-KGB'er heeft de Russische geheime dienst zich ten doel gesteld de westerse politiek en organi saties als de vredesbeweging en de vak bonden te beïnvloeden. Het merendeel van de leden van de geïnfiltreerde orga nisaties heeft er geen idee van dat ze door de Sowjet-Unie worden gebruikt, aldus de Rus. ting financiën de titel doctorandus is vermeld Koninklijk besluit Schwietert draagt zelf geen verant woordelijkheid voor de vermelding (die overigens naderhand is geschrapt) van de doctorandustitel in het konink lijk besluit waarbij hij werd benoemd tot staatssecretaris. Deze vermelding is zonder zijn medewe ten geschied, aldus de officier Voor een strafrechtelijke vervolging wegens het enkele voeren van de doctorandustitel acht de officier derhalve onvoldoende Lewtsjenko: „Wanneer deze organisa ties een conferentie houden lezen ze niet de werken van Lenin of bespreken ze evenmin hoe Joeri Andropov (de Sowjet-leider) is of hoe goed hij de tan go danst. Ze spreken over mogelijke op lossingen voor nationale problemen, waarbij zij zich in een positie plaatsen waarin zij bruikbaar kunnen zijn voor de Sowjet-Unie en haar politiek tegen de NAVO-landen en de VS", zo zegt Lewtsjenko in het vraaggesprek. Onderzoek operatie - Rechter-com- missaris mr. G. Brecht van het arron dissement Groningen is begonnen aan een gerechtelijk vooronderzoek naar de doodsoorzaak van een 47-jarige vrouw uit Beerta. De vrouw, die op vrijdag 28 januari werd geopereerd door een gy naecoloog, overleed de daarop volgen de zondag in het academisch zieken huis in Groningen. grond aanwezig, schwietert bood op 11 november, binnen een week na zijn beë diging. koningin Beatrix zijn ontslag aan als staatssecretaris van defensie. Hij vond dat er rond zijn persoon dis cussies waren ontstaan waarvoor hij zelf de verantwoordelijkheid wenste te dragen. Hij haalde veelvuldig de pers toen bleek dat hij bij verscheidene gelegen heden onwaar onzuiverheden had ver teld over zijn kwaliteiten (doctoran dus, luitenant, WD-lidmaatschap). Schwietert liet weten dat hierdoor naar zijn indruk de politiek was ge schaad en hij niet langer goed als staatssecretaris kon functioneren. NICOSIA (AFP/UPI) - Spyros Kypria nou is zondag door het Griekse bevol kingsdeel van Cyprus herkozen als president met een meerderheid van 56,54 procent. Dit is maandagmorgen officieel in Nicosia bekendgemaakt. Kyprianou liet zijn twee tegenstanders ver achter zich. De conservatieve kan didaat Glafcos Clerides kreeg 33.93 pro cent van de stemmen, terwijl de socia list Vassos Lyssarides bleef steken op 9.53 procent. Kyprianou. politiek thuis horend bij centrum rechts, geniet de steun van de Cypriotische communisti sche partij, de grootste partij van het eiland. Het kleinere Turkse bevolkings deel gaat op een latere datum naar de stembus om een vice-president te kie zen. Turkije heeft de herverkiezing van Spyros Kyprianou onwettig en ongel dig genoemd Voorbehoedsmiddel voor de man ontwikkeld in China PEKING (UPI) - Een voorbehoedmid del voor de man, vervaardigd uit ka toenzaad, is voor praktisch honderd procent doelmatig gebleken in 12.001) klinische gevallen in China, aldus een blad in China. Het voorbehoedmiddel is een pil die de uit katoenzaad bereide chemische stof gossypol bevat en zou geen neveneffec ten veroorzaken. De pil wordt nu in 13 provincies en grote gemeenten in heel China toegepast. De SHO. de wereldge zondheidsorganisatie, heeft er belang stelling voor getoond. Sinds 1970 is onderzoek gedaan naar een voorbehoedsmiddel voor mannen. Chinese leiders vrezen voor voedselte korten in de toekomst, wanneer er geen einde komt aan de explosieve bevol- TOKIO - VATICAANSTAD (UPI, AFP) - De aartsbisschop van Olinda en Reci fe in Brazilië, mgr. Helder Pessoa Ca mara, is de eerste ontvanger van een vredesprijs, ingesteld door een parti culiere religieuze sekte in Japan. De vredesstichting 'Niwano'. verbon den aan de neo-religieuze sekte Rissho Kosei-Kai, deelde in een in Tokio uitge geven en door het Vaticaan bevestigde bekendmaking mee dat de 74-jarige Ca mara was gekozen om zijn toewijding aan het verheffen van de armen en zwakken. BRUSSEL (ANP) - Het Belgische ministerie van financiën heeft plannen om een nieuwe munt ter waarde van 2,5 frank (omgerekend bijna 14 cent) in omloop te bren gen. Dat zegt het Vlaamse liberale blad 'Het laatste nieuws' uit goed ingelichte bron vernomen te heb ben. Financiën zou van plan zijn om na het in omloop brengen van die nieuwe munt het nog bestaande muntje van een halve frank uit de circulatie te nemen. Enige tijd gele den al werd het muntstuk van een kwart frank uit de roulatie geno men. Belgie heeft al eerder een munt van 2.5 frank gekend. Zulke munten werden geslagen in de ja ren 1848 en 1849. Munten van twee frank werden geslagen sedert de Belgische onafhankelijkheid tot in 1944 toe. (ADVERTENTIE) Kabinet-Lubbers krijgt onvoldoende nn publiek "'Van onze parlementaire redactie, DEN' HA AG - Het kabinet-Lubbers Wjgt van het Nederlandse pu bliek een onvoldoende. Een enque- k van KRO's Brandpunt onder vijfhonderd personen lever de een gemiddeld rapportcijfer I van5,4op. Bijna driekwart van de ondervraagden vindt dat het kabi- oetde lasten niet eerlijk verdeelt. Daarvan stemt twee-derde CDA. Van de ondervraagden heeft 32 pro cent minder vertrouwen in het ka- wnet-Lubbers dan bij de start van j&e ministersploeg. Ongeveer de Kift zegt dat het vertrouwen gelijk ^gebleven Overigens blijkt uit de ooor het bureau Intomart uitge rede enquete een zeer geringe tennis van de politiek. Slechts een ^artkent minister Ruding als be adsman van financiën. Studenten van de afdeling Bouwkunde van de Technische Hogeschool bij hun symbolische protestactie tegen de dreigende bezuinigingen, die vooral die afdeling zullen treffen. Terwijl aan een kant van de steiger een ploeg studenten een bouwwerk aan het opbouwen was, braken 7 'Deetmannetjes' het aati de andere kant weer af DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 800 studenten van de afdeling Bouwkunde van de TH in Delft hebben maandag in Den Haag gedemonstreerd tegen de aangekondigde bezuini gingsoperaties. De voorzitter van "de afdeling Bouwkunde, de decaan prof. Ir. H Priemus, overhandigde op het Binnenhof een petitie met 2.000 handtekeningen aan leden van de vaste kamercommis sie van onderwys en wetenschappen, waarin onder meer wordt gesteld dat de afdeling Bouwkunde een unieke en in de Nederlandse samenleving onmisbare en niet weg te denken opleiding is In het kader van de landelijke operatie taakver deling en concentratie bij het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek (TVC) wordt volgens de petitie een onredelijke en onuitvoerbare aanslag gepleegd op deze afdeling. Laat het over aan een vakman. Die is er voor om gasapparaten aan te sluiten en te onderhouden. Waar u een goede installateur kunt vinden? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf Dn is een publicatie van dein VEGIN samenwerkende Gasbedrijven I v 'POGING NA VO TE ONDERMIJNEN' De voormalige geheime agent verklaart daarin verder dat de KGB zeer is veran derd de afgelopen tien jaar. Het is een professionele organisatie geworden waarin de oude KGB'er heeft plaatsge maakt voor jonge, goed opgeleide be roepsmensen die een grote talenkennis hebben en een gave voor propaganda. Andropov, het voormalig hoofd van de KGB, heeft deze verandering bewerk stelligd die ertoe heeft geleid dat bin nen de KGB thans zwaar de nadruk ligt op de Propagandaoorlog tegen het wes ten, zo zegt Lewtsjenko Hijzelf was als agent werkzaam in Ja pan. Hij gaf zich daar uit als correspon dent voor een Sowjet-blad. Hij woont nu in de VS. maar zijn gezin verblijft nog steeds in de Sowjet-Unie waar het naar zijn zeggen wordt vastgehouden door de geheime politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11