M. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marinewerven staatsbedrijf? SHARON AFGETREDEN ALS MINISTER VAN DEFENSIE Premie koopwoning gaat stuk omlaag tamse bv sinds 1881 Geen strafzaak in Nederland tegen Barbie LOSWEKEN UIT RSVCONCERN Toch nog plaats in Israëlisch kabinet Zonnig Vrijwel overal droog en perioden mei zon. Middagtemperatuur om het vries punt. Matige noordoostenwind. 226e jaargang no. 36 Zaterdag 12 februari 1983 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 AMSTERDAM (GPD) - De Haarlemse officier van justitie mr. P. M. Brilman, die is belast met de vervolging van oor logsmisdadigers en andere politieke delinquenten uit de Tweede Wereld oorlog, ziet geen reden een Nederland se strafzaak op gang te brengen tegen Klaus Barbie, de Duitse oorlogsmisda diger die momenteel vastzit in de ge vangenis van Lyon. Brilman heeft dit vrijdag desgevraagd verklaard naar aanleiding van uitlatin gen van Barbie in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Stern van deze week. In dat interview vertelt Barbie dat hij een actieve rol heeft gespeeld bij de terreur tegen Am sterdamse joden vlak voorde Februari stakingvan 1941. Hij maakte naar eigen zeggen deel uit van een SS-bataljon dat 'een huis-aan-huis-gevecht' voerde met joden. Ook zegt Barbie te zijn opgetre den als leider van een Duits commando dat een overval pleegde op een ijssalon (Slot zie pagina 6 kolom 1) (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Minister-president Lubbers sluit niet uit dat de marinewerven van RSV, waaronder die van de Schelde in Vlis- singen, samengebracht worden in een staatsbedrijf. Het kabinet staat daarbij een DSM- constructie voor ogen. De staat bezit 100 procent van de DSM-aandelen, maar het uit de staatsmijnen voortge komen concern opereert geheel zelf standig. Het kabinet lijkt ook van plan om de marinebouw uit de KMS-groep los te weken. De andere onderdelen kunnen slechts rekenen op een over bruggingskrediet. en niet op directe fi nanciële deelname. Ipg-beleid Staatssecretaris Scherpenhulzen van verkeer en waterstaat zal waarschijn lijk binnenkort een belangrijke versoe peling van de eisen voor LPG-aanlan- ding bekend maken, Naar verwach ting zal hij de eis laten vallen, dat er slechts 500.000 ton LPG per jaar van uiteen haven naar het achterland ver voerd mag worden, tenzij er een pijp leiding wordt aangelegd. Dit oogpunt van veiligheid is deze eis niet langer noodzakelijk. PAGINA 3 minder personeel rijk Lagere overheden en gemeenten en ook de maatschappelijke dienstverle ning ontspringen de dans van perso neelsvermindering De inkrimping bij de overheid blijft beperkt tot het rijk Politie, belastingdienst en defensie worden ontzien, maar elders moet het personeelsbestand jaarlijks met twee procent verminderen. PAGINA 9 aalvissers boos De beroepsaal vissers zijn boos op Staatsbosbeheer. De vissers vinden dat Staatsbosbeheer bij de toewijzing van viswater geen rekening is gehou den met hun belangen. Gelegenheids vissers zouden regelmatig bevoor deeld worden. PAGINA 10 zout water brandstof Japanse onderzoekers zijn er in ge slaagd. een automotor gedeeltelijk te laten lopen np zout water Het gehan teerde principe berust op het benutten van de verschillen ln dichtheid tussen zout en zoet water door middel van stoominjectie. PAGINA 11 aardgasbaten De Sociaal Economische Raad vindt het verantwoord om in het komende decennium extra aardgas Ie verkopen ten bate van een versterking van de binnenlandse energiesituatie. Op deze manier zou een bijdrage worden gele verd aan het economisch herstel De SER ziet mogelijkheden voor extra ex port van gas naar Belgiè. vacaturestop De Nederlandse Spoorwegen stelt een vacaturestop in. Als gevolg van bezui nigingen zullen binnen de NS her en der mensen overbodig worden. Deze werknemers zullen via een soort intern arbeidsbureau een nieuwe plaats krij gen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Financiën, economie: 10. Sport: 13. Varia: 15. Zaterdagkrant: 17, 19, 21 en 23. Radio en televisie: 25 en 27. Lubbers zei vrijdag na afloop van het kabinetsberaad dat in de dit jaar uit te brengen defensienota de vraag zal moe ten worden beantwoord hoe een con stante orderstroom voor de marinewer ven kan worden gegarandeerd. Daar voor zullen verschuivingen in de defen siebegroting nodig zijn. maar ook de be grotingen van de andere ministeries zullen worden aangesproken. Inmiddels is - zoals we gisteren reeds meldden - duidelijk geworden dat het globaal 1,6 miljard kost om de marine werven tot en met '88 in afgeslankte vorm aan het werk te houden. Staatsse cretaris Van Houwelingen kan dit jaar 115 miljoen vrijmaken om het afbou wen van de huidige projecten, zoals de fregatten bij de Schelde en Taiwan- duikboten bij Wilton-Feyenoord in Rotterdam, mogelijk te maken. In de al genoemde 1,6 miljard is ook het bedrag opgenomen dat nodig is om de zoge naamde M-fregatten vervroegd te be stellen, waardoor de stroom marine-or ders op peil kan blijven. Het kabinet heeft de consequentie aan vaard dat er geld op tafel moet komen voor het voortbestaan van de RS V-ma rinewerven bij de Schelde, en bij WF- RDM. Dat laatste had Lubbers vorige week ook gezegd, zodat wat dat betreft het kabinet niet veel verder is geraakt. Over het benodigde geld worden nu ge sprekken gevoerd tussen de ministers van defensie en financiën, een formule ring die volgens een ingewijde op De fensie betekent „dat er binnen het kabi net slaande ruzie is over de financiële kant van de zaak". Uitgangspunt van het kabinet blijft dat alleen de levensvatbare bedrijven van RSV overeind moeten worden gehou den. Sprekend over de ketelbouw. een belangrijk onderdeel van de Schelde- activiteiten, wees Lubbers opnieuw op de onzekere marktvooruitzichten. Het kabinet zal de gesprekken met de RSV- bewindvoerders ingaan met het door Lubbers geformuleerde beleid als 'uit gangspunt. De debatten in de Kamer hebben het kabinet niet tot andere in zichten gebracht. Wanneer financieel gezien orde op za- (Slot zie pag. 7 kol. 4) DRIEBERGEN (GPD)-Het begin van de krokusvaican- tie heeft nauwelijks tot problemen op de Nederlandse wegen geleid. Het verkeersaanbod was vrijdag normaal. Alleen in de avonduren ontstonden enkele files, die we zen op vertrekkende vakantiegangers naar winter sportgebieden. In West-Duitsland daarentegen was het begin van de krokusvakantie vrijdag goed te merken. Er waren veel files in de omgeving van Keulen, terwijl rond München alle wegen overbezet waren. Tussen Stuttgart en Mün chen ontstond een file van 20 kilometer en tussen Mün chen en Salzburg een JUe van 50 kilometer. Kindertal Mi JERUZALEM (AFP/RTR/UPI) - Ariel Sharon heeft vrijdag besloten af te treden als minister van defensie na zich dagen hardnekkig te hebben verzet tegen een dergelijke stap. Hij verdwijnt echter niet van het politieke toneel, maar zal deel uit blijven maken van de Israëlische regering als minister zonder portefeuille, aldus regeringsfunctionarissen. Ondanks Sharons aftreden lijkt de crisis nog niet voorbij. Volgens de Israëlische staatsradio wordt de ambassadeur in de Verenigde Staten. Moshe Arens, genoemd als op volger van Sharon als minister van de fensie. Sharon gaf met zijn besluit om af te tre- RSV Pagina 7: kamerlid vindt dat RSV-top Zeeland als louter wingewest heeft be handeld; - Slagveld bij De Schelde nog niet te overzien, - Acties bij RDM in Rotter dam. den gevolg aan de aanbeveling van de commissie-Kahan. die een onderzoek heeft gedaan naar de Israëlische be trokkenheid bij de massamoord vorig jaar september in de Palestijnse kam pen Sabra en Shatila. Een van de con clusies in het commissierapport was de Sharon behoorde te verdwijnen wegens zijn indirecte rol in de massamoord. Niettemin blijft Sharon weigeren de be vindingen van de commissie te aan vaarden. Enkele uren na zijn aftreden bestreed de oud-generaal op een bijeen komst van de orde van advocaten de conclusie van de onderzoekscommissie over een indirecte Israëlische verant woordelijkheid voor de massamoord. „Dat is volkomen onjuist." De Israëlische regering liet de minister donderdagavond na lang beraad vallen door met 16 tegen één te besluiten de aanbevelingen van de'commissie-Ka han uit te voeren. De ene tegenstem was van Sharon. Rechtsbijstand - Het kabinet is vrij dag akkoord gegaan met een algehele structurele herziening van het stelsel van vergoedingen voor rechtsbijstand. Bij de herziening wordt uitgegaan van een basisbedrag van 950 gulden voor een qua type veel voorkomende zaak, op welk bedrag de vergoedingen in an dere zaken worden afgestemd. De nieu we ontwerp-regeling, die een inkomen sachteruitgang voor advocaten bete kent. zal voor advies naar de Raad van State worden gezonden. Het basisbe drag zal jaarlijks worden vastgesteld. Verscheidene ministers en andere hooggeplaatste regeringsfunctionaris sen lieten weten dat premier Begin te gen Sharon heeft gezegd dat deze voor onbepaalde tijd lid van het kabinet zal kunnen blijven als minister zonder portefeuille. Op die wijze zou Sharon toch een stem in het kapittel blijven houden inzake Israèls defensiebeleid. Een officiële bekendmaking wordt pas na de joodse sabbat verwacht. Sharons weigering" af te treden heeft voor polarisatie gezorgd in de Israëli sche samenleving. Terwijl de regering- Begin donderdagavond in spoedberaad bijeen was, werd zoals gemeld een handgranaat geworpen in een groep de monstranten van de 'Vrede Nu'-bewe- ging die betoogde voor het ontslag van Sharon. Er viel één dode en 10 anderen werden gewond. Vrijdag verzamelden zich duizenden aanhangers van de 'Vrede Nu' bewe ging in de noordelijke havenstad Haifa voor de begrafenis van Emil Greenweig, de 33-jarige man die bij de aanslag om kwam. De daders van de granaataanslag wor den gezocht in kringen van de extreem rechtse Israëlische nationalisten. Het onderzoek wees uit dat de granaat van Israëlische makelij was. Vrijdag werd rabbijn Meir Kahane, de leider van de joodse defensieliga, de militantsle nationalistische groepe ring in Israël, verhoord in verband met de aanslag. Maar na enige uren kwam hij weer op vrije voeten. iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De maximale premies die de overheid ver strekt voor de aankoop van premiewoningen zijn met in gang van vandaag fors ver laagd. Deze verlaging is ver oorzaakt door de gedaalde ren testand en de verlaging van de huursubsidies. De maximale premie voor premie-A- woningen wordt gebracht op f 8400 (was 1 lu.auui. De premie voor premie-B-wo- ningen wordt verlaagd van f 5500 naar f 4500, Daarstaattegenoverdatdejaar- lijkse verlaging van de premie geen f 500 maar f 300 zal gaan bedragen. De inkomensgrenzen, die niet mogen worden overschreden om voor een pre mie in aanmerking te komen, blijven gehandhaafd Staatssecretaris Brokx hoopt dat zo toch een voldoende stimu lans voor het eigen-woningbezit kan worden gehandhaafd De laagste B-premie wordt betaald in dien het inkomen niet meer bedraagt dan f70 000. De hoogste B-premie kan worden verkregen bij een inkomen van f41.500 Indien men in het westen van het land woont en f 39.500 in de rest van het land. Dat is tevens de benedengrens voor de A-premie. Wie minder dan f29.800 (respectievelijk f27 800) ver dient. krijgt de maximale A-premie De maximale stichtingskosten voor A- woningen blijven f 152.000 in het Wes ten en f 142.000 in de rest van het land. De minimale eerste jaarlijkse bijdrage in de B-sector is f 1700 bij stichtingskos ten tot f187.000 (fl77 000i. Het kabinet is gisteren met deze nieu we premiebedragen akkoord gegaan. De nieuwe regeling gaat onmiddellijk in. Voor aanvragen die vóór vandaag zijn ingediend, gelden nog de oude pre miebedragen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft in samenwerking met de controledienst van het ministerie van landbouw 65 beschermde vogels in beslag genomen. De dode dieren werden aangetroffen in een woning aan de Weimansweg in Rotterdam. In het huis was een speciale kamer ingericht waar de dieren werden opge zet De meeste vogels bevonden zich nog in een diepvries. Daar vond de politie ook een ooievaar, die vongjaar september uit het 'ooievaardorp' bij Groot Ammers werd gestolen ifotoi. De eigenaar van de woning, de 21-jarige G.A.V.is aangehouden. Onder de in beslag genomen vogels bevonden zich sperwers, buizerds, haviken en kiekedieven. mister Deetman (onder- .wijs en wetenschappen) heeft deze week een opmerke- H--H lijk regeringsstandpunt naar s—buiten gebracht. Het kabinet wil nagaan hoe het tegen het eind van de jaren '80 het kindertal kan bevorde ren. Uiteraard is dit voornemen verpakt in dikke zwachtels van het voorbehoud dat „vrijwillige medewerking" voorop staat en dat eventuele bevorderende maatregelen „ethisch aanvaardbaar moeten zijn voor brede lagen van de be volking". Maar niettemin. De aankon diging van een onderzoek naar de mo gelijkheid van activiteiten om rond 1990 de vruchtbaarheid van de bevol king te bevorderen klinkt als een vrij wel geheel verstomde opvatting in be paalde kerkelijke milieus uit een al weer redelijk ver verleden. Het kabinet- Lubbers vindt een gericht bevolkings beleid nodig om ook op langere termijn het inwonertal van Nederland op een niveau van even onder de 14 miljoen te handhaven. Op het ogenblik zit het daar iets boven (per 31 december 1982 telde dit land 14,3 miljoen inwonersi. Voor de eerstkomende jaren is nog een zekere groei te verwachten, maar daar na wordt als gevolg van een sterk ver minderd geboortencijfer en een voort gaande veroudering rekening gehou den met een daling van het inwonertal. Om voor de toekomst een stabiele be volkingsomvang en een zo gunstig mo gelijke leeftijdsopbouw te bereiken zou een doorzettende daling tijdig moeten worden gestopt. Vandaar de doelstel ling: tegen 1990 moeten er eigenlijk weer meer baby's worden geboren. In een tijd van gierend omhoog schie tende werkloosheid en een nog steeds groeiende jaarlijkse opmars van vele duizenden schoolverlaters nchting ar beidsmarkt doet een dergelijk kabi netsstandpunt op het eerste gezicht werkelijkheidsvreemd aan. Immers: nog niet zo erg lang geleden gold in dit land een dreigende overbevolking als een van de ernstigste toekomstproble men. Nederland telde een tiental jaren terug veel Club van Rome aanhangers, die het alarmerende geboortenover- schot in vooral de ontwikkelingslan den. maar toch ook in de westerse we reld bestempelden tot een groot gevaar voor verstoring van het natuurlijk evenwicht op deze aardbol. Ruimtege brek, overbelasting van het milieu en als gevolg van die beide handenvol pro blemen, stuk voor stuk terug te voeren tot de hoge gemiddelde bevolkings dichtheid in dit land, waren redenen om dik tevreden te zijn met een dalend ge boortencijfer. Het kabinet denkt daar inmiddels anders over. Vooral sociaal- economische redenen lijken aan te ge ven dat het tijd begint te raken om een andere richting in te slaan. Ontwikke lingen zowel aan de onderkant als aan de bovenkant van de bevolkingsschaal zouden volgens de jongste opvattingen in Den Haag tot moeilijkheden kunnen leiden met het oog op de verdere toe komst. Te weinig kinderen en een ver dere vergrijzing: een verstoring van een evenwichtige bevolkingsopbouw wordt duidelijk als een ontwrichtende factor voor de samenleving beschouwd. En daarom dient naar middelen te worden omgezien om een dergelijk verloop^van zaken te beïnvloeden. Üit een oogpunt van gerichte bevol kingspolitiek is de opstelling van het kabinet zeker begrijpelijk en verde digbaar. Alleen: in vergelijking met wat er vandaag de dag sociaal-economisch in Nederland aan de hand is gaat het hier voor de meesten van ons om stu deerkamervraagstukken. Toch is de vergrijzing van de bevolking op termijn een probleem dat vergaande gevolgen kan hebben. Vorig jaar zijn er in dit op zicht nog enkele opvallende cijfers op tafel gekomen. In 1980 telde Nederland 1,6 miljoen ouderen, in het jaar 2000 zul len dat er 2,1 miljoen zijn en in het Jaar 2030 zal dat aantal zijn gestegen tot 3.2 miljoen (dan 21,2 procent van de bevol king). De huidige staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid. De Graaf, heeft een halfjaar terug met deze cijfers in de hand gewaarschuwd dat Nederland er in de naaste toekomst wel eens grote moeite mee zou kunnen krij gen om de AOW-uitkeringen op het hui dige peil te handhaven. Het is maar één voorbeeld. Daartegenover heeft het te ruglopend geboortencijfer op het ogen blik al duidelijk invloed op de bezetting van kleuter- en lagere scholen. - een ont wikkeling die zich binnen enige jaren ook zal doen gevoelen in het voortgezet onderwijs en uiteindelijk haar invloed zal hebben op de toestroom naar de ar beidsmarkt. Zolang dit soort schomme lingen in de bevolkingsopbouw van Ne derland binnen beperkte grenzen blij ven is er weinig reden tot zorg. Anders wordt het wanneer kan worden voor zien dat als gevolg van onevenwichtig heden beduidende moeilijkheden drei gen te ontstaan. Maatregelen van overheidswege om het kindertal van de bevolking sti mulerend dan wel afremmend te beïn vloeden zijn in wezen een poging tot in grijpen in zeer persoonlijke beslissin gen. Daarmee is uiterste terughou dendheid geboden. Er zijn landen waar in dit opzicht vrij rigoureus tewerk wordt gegaan. Zo heeft China zijn vrij drastische geboorten-beperking§pro- gramma's. In Roemenië is al enkele ja ren terug (eveneens om vergrijzing te voorkomen) een bewuste politiek inge zet om het bevolkingsaantal via een toename in de geboorten weer 'op peil' te brengen. Minister Deetman heeft na mens het kabinet laten weten dat eerst en vooral regelmatig onderzoek nodig is naar de opvattingen die er onder de Nederlandse bevolking leven over een eventuele bevordering van het kinder tal. Een verstandig startpunt Het zou met het zelfregelend vermogen best wel eens kunnen meevallen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1