PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voortgang Schelde kost 1,6 miljard Lot Sharon in hand Israëlisch kabinet Kabinet wil de bevolking handhaven op 14 miljoen Grote armoe in Engeland FOTO VAN HET JAAR «r? Snuffelt U ook al lotussen de Kleintjes? AFSLANKING ONONTKOOMBAAR vandaag RAPPORT BLOEDBAD AANVAARD L- BENZINE GOEDKOPER -1 Ontvoerd paard nog spoorloos Lech Walesa Lichte vorst yiel bewolking en mogelijk enige sneeuw. In de ochtend plaatselijk mist. Hiddagtemepratuur om het vriespunt batige noordoostenwind. 226e jaargang no. 35 Vrijdag 11 februari 1983 tONDEN (RTR) - Een derde van de volwassen beroepsDe- Volgens het rapport zitten zes miljoen werknemers onder volking in Groot-Brittannië moet levven van een inkomen de grens waaraan de officiële definitie van de laagstbetaal- dat onder de officiële armoedegrens ligt. Dit staat in een den is gekoppeld. Het zouden er zelfs zeeven miljoen zijn als donderdag gepubliceerd rapport van de Low Pay Unit, een mensen die thuis werken, losse werkkrachten en veel jonge- onafhankelijke onderzoeksinstelling. ren zouden worden meegeteld. IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Ruding van financiën heeft uitgerekend dat handhaving van de marine-activiteiten bij de Schelde - in afgeslankte vorm - tot 1988 ongeveer 1,6 miljard gulden over heidssteun vereist. Hij gaat daarbij uit van het vervroegen van Drijfzand de bestelling van M-fregatten. ringen die met het zogenaamde Orion- programma gemoeid zijn. eventueel kan uitstellen. Dat zou 200 miljoen op leveren, maar onduidelijk is of de staatssecrataris daartoe bereid is. Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie kan met veel pijn en moeite 115 miljoen op zijn lopende begroting vrij maken om de RSV-marinewerven, en met name De Schelde in Vlissingen, op korte termijn te steunen. Volgens mi nister Van Aardenne van economische zaken zal Van Houwelingen het meren deel van de kosten die met het afbou wen van de fregatten die nu bij de KMS worden gebouwd, begroot, op 300 mil joen, zélf moeten opbrengen. Staatssecretaris Van Houwelingen heefteerder deze week laten weten met moeite enige tientallen miljoenen bij el kaar te kunnen halen, via verschuivin gen binnen zijn begroting. Nu blijkt zijn maximale bod, zo wordt in Den Haag woningnood De Woningbouwvereniging Middel burg heeft zware kritiek op het rege ringsbeleid. De voorzitter van de ver eniging, ir J. Mol noemde het gisteren onaanvaardbaar dat èn de woning nood èn de werkloosheid onder bouw vakkers groeien. De heer Mol ziet in de voorgenomen ontmanteling van een deel van drie hoogbouwflats in de Mid delburgse Magistraatwijk een moge lijkheid om met hulp van de overheid de werkgelegenheid te stimuleren en sociale misstanden op te lossen. PAGINA 3 opslag kernafval Voor de opslag van radio-actief afval rijn nog slechts twee mogelijke loka- üesovergebleven. Naast het industrie terrein in Velsen is ook de Noordhol landse gemeente Zijpe een kandidaat voor de bouw van een opslag. Zijpe wil na een eerdere afwijzing nu toch pra ten over opslag omdat minister Winse- mius bereid is te pleiten voor vemiin- dering van het gebruik van schietter- reinen in de omgeving van de gemeen- bezuinigingswoede De Algemene Vereniging van Neder landse Militairen is verontrust over de bezuinigingsdrang ln de krijgsmacht. Op sommige kazernes ls men zo zuinig, dat soldaten toiletpapier van thuis moeten meenemen. PAGINA 13 schaatsers kibbelen ln de Nederlandse schaatsploeg, die deelneemt aan de wereldkampioen schappen in Oslo, is een conflict ont staan over de groepsindeling Coach Henk Boer gaat uit van de prestaties bij de Europese kampioenschappen en plaatst Van der Duim en Kramer in de eerste - en mogelijk voordelige - start- groep. Frits Schalij moet aantreden in de tweede groep, maar protesteert en beroept zich op het feit dat hij en niet Kramer het derde startbewijs voor Os lo veiligstelde. PAGINA 17 imf ziet herstel Op voorwaarde van aanpassing aan de vermindering van de inflatie en de te rugkeer van het vertrouwen in de eco nomie, ziet het Internationaal Mone tair Fonds mogelijkheden vooreen ge-, leideUJk herstel uit de ergste recessie sinds de jaren dertig Het IMF heeft kritiek op het grote begrotingstekort in de VS dat de economische stabill- teit in gevaar brengt. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en ll. Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. duidelijk, 115 miljoen te zijn. Het inves teringsschema zit zo in elkaar dat hij de volgorde van de lopende projecten niet ingrijpend kan wijzingen ten behoeve van de marine-opdrachten. Wel wordt in Den Haag gezegd dat hij de investe- DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen niet aarzelen alle mogelijke vormen van steun - dus ook financiële - aan het noodlij dende Vlissingse bedrijf De Schelde op korte termijn te bekijken. Onze verslaggevers berich ten er over op pagina 7 van deze editie. Daar komen verder aan de orde: - kamer wil bestaande si tuatie bij De Schelde hand haven; - reëele mogelijkheden voor exportorders marine- bouw; - Twente en Rijnmond vre zen banenverlies; - sluiting bedrijf brengt ernstige psychische proble men mee. Op het ministerie van defensie wordt niet verheeld dat de RSV-operatie van het kabinet, met name waar het om het voortbestaan van de marinewerven gaat, voorlopig op drijfzand is ge bouwd. Dat moet ook het oordeel zijn van minister Ruding, die in het kabi netsberaad van vorige week vrijdag van geen enkele minister medewer king heeft gekregen bij zijn pogingen om tot en met '88 gezien de marine operatie financieel te dekken. Volgens een brief van Van Houwelingen heeft Defensie 490 miljoen méér aan de marinebedrijven betaald dan er tot nu toe werk is verricht. Om dat in gang zijnde werk - fregatten, onderzeeboten voor Taiwan - af te kunnen leveren, moet dus in ieder geval dat gat gedekt worden. De Schelde zelf heeft berekend dat er voor de Vlissingse werf globaal 300 miljoen nodig is om de huidige projec ten af te ronden. Daarnaast verwacht Defensie in de ko mende jaren nog 350 miljoen té moeten betalen voor de bouw van de twee luchtverdedigingsfregatten. Het gaat om de twee fregatten die gebouwd wor den nu evenzovele fregatten uit de Kor- tenaer-klasse aan Griekenland zijn ver kocht. De luchtverdedigingsfregatten moeten in '85 en '86 worden opgeleverd. Dat is echter onvoldoende om de conti nuïteit van de marinewerf te garande ren. Dringend noodzakelijk daarvoor is het naar voren halen in de tijd van de bouw van de zogenaamde Multipurpo- se-fregatten. Volgens premier Lubbers echter zijn er op dit gebied nog geen „specifieke besluiten genomen". Die M-fregatten zijn meegenomen in Rudings rekensommetjes, die er dus op neerkomen dat er vanaf nu tot 1988 1,6 miljard méér op tafel moet komen dan nu in dc meerjarenramingen zit. Het gaat dus om die nieuwe fregatten én om het geld dat gemoeid is met de af bouw van de standaard-fregatten. De M-fregatten komen weliswaar in de meerjarenramingen voor. maar de bouw van die schepen kan volgens de defensiebegroting niet voor 1987 begin- Slot zie pag. 7 kol. 7) AMSTERDAM - De Amerikaanse fotograaf Robin Moyer is winnaar geworden van de 26ste World Press Photo- wedstrijd. Zijn kleurenfoto (boven) met slachtoffers van de moordpartij in het palestijnse kamp Sabra-Shatila in Libanon is door de jury gekozen als persfoto van het jaar 1 1982. De keuze werd gemaakt uit 4377 foto's, die door bijna 750 fotografen uit vijftig landen waren toegezon den. De eerste prijs, de 'Gouden oog trofee' en een bedrag van 5000 gulden, zal Moyer door premier Lubbers worden uitgereikt bij de opening van de tentoonstellino van World Press Photo op 30 maart in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De prijzen in de verschillende categorieën gaan naar fotografen uit de Verenigde Staten, Sowjet-UnieFrank rijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië. Spanje, Noorwe gen, Denemarken, Zweden, Nederland. Iran en Zuid- Afrika. De Nederlandse prijswinnaar is Vincent Mentzel van NRC-Handelsblad. die voor zijn fotoserie over het nemen van een Turks bad de tweede pnjs in de categorie natuur heeft gekregen zie ook foto Iran-Irak op pagina 3l. JERUZALEM - Het Israëlische kabinet heeft donderdagavond met 16 tegen één stem besloten de aanbevelingen van de commissie-Kahan op te volgen. Dit heeft een regeringswoordvoerder meegedeeld. De enige tegenstem was die van de minister van defensie, Ariel Sharon. Een van de adviezen van de commissie was Sharon te ontslaan wegens het 'veronachtza men van het gevaar van een slachtpartij' in de Palestijnse vluchtelingenkapen Sabra en Shatilla bij Beiroet. Als gevolg van dit regeringsbesluit, zo zeggen ministers, zal Sharon dan ook moeten aftreden. Sharon heeft tot dus ver gezegd daartoe niet bereid te zijn. Voordat het kabinetsbesluit, dat na bij na vijf uur stormachtig vergaderen ge nomen werd, bekend werd, ontplofte er voor het kantoor van premier Begin een handgranaat in een menigte van de monstraten van de Vrede-Nu-bewe- ging. Er vielen daarbij één dode en ne gen gewonden. Er waren op dat mo ment twee demonstraties aan de gang: een vóór en een tegen Sharon. De de monstratie tegen Sharon was door de Vrede-Nu-beweging georganiseerd. De handgranaat werd kennelijk door pro- Sharon-demonstranten naar de Vrede- Nu-demonstranten gegooid. Eerder al had de politie de grootste moeite gehad om de twee partijen uit elkaar te houden. Daartoe werd onder meer een haag van politiemannen en militairen tussen de twee partijen ge zet, zodat het plein voor het kantoor van premier Begin op een verdeelde stad leek. Onder de gewonden is de zoon van minister van binnenlandse za ken Awraham Burg. Diens zoon is een van de leiders van de Vrede-Nu-bewe- ging. Zijn vader ging hem direct na af loop van het kabinetsberaad in het zie kenhuis opzoeken. Premier Begin verbrak zijn stilzwijgen van de afgelopen dagen, en veroordeel de na afloop van de kabinetszitting in sterke bewoordingen de terreurdaad te gen de Vrede-Nu-beweging als een af schuwelijke misdaad. Het is nog niet geheel duidelijk wat de gevolgen van het regeringsbesluit van gisteravond zullen zijn. Het staat vrij wel vast dat het de bedoeling is dat minister van defensie Sharon zal aftre den, maar het is met name niet duide lijk of de regering zich daarna zal kun nen handhaven. Sharon had eerder meegedeeld op zeker vijf Knesseth-le- den te kunnen rekenen, die in dat geval de regering ten val zouden kunnen brengen. Jeruzalem is gisteren vrijwel de gehele dag het toneel geweest van demonstra ties voor en tegen minister van defensie Sharon. Daarbij liepen de gemoederen hoog op. Er werden leuzen meegevoerd als: „Begin en Sharon zijn de garantie voor onze veiligheid en toekomst", „Sharon, koning van Israël" en daarte gen door het andere kamp: „Sharon oorlogsmisdadiger", „Begin en Sharon moeten aftreden". Met name Öe pro-Sharon-demonstran- ten trachtten voortdurend de Vrede- Nu-beweging, die met fakkels door de stad Jeruzalem liep, te hinderen. De politie moest een waar kordon rondom de Vrede-Nu-demonstranten vormen teneinde hen te beschermen. Burgemeester Th. J. Westerhout (links) van Vlissingen en commissaris der konin gin in Zeeland C. Boertien tijdens de hoorzitting van de vaste commissies van economische en sociale zaken in Den Haag ROTTERDAM <ANP>-De benzineprijzen gaan maandag a.s. omlaag. Shell verlaagt de prijzen voor super- en normale benzine met tivee cent. Bij de zelftankstations van deze maatschappij gaat een liter super dan 159.8 cent kosten en een liter normaal 153,8 cent. BP zal haar pompprijzen voor superbenzine en normale benzine met 22 cent per liter verlagen. De verlaging is een ge volg van de ontwikkeling van de noteringen op de Rotterdamse markt en van de dollarkoers. Een woordvoerder van de Nederlandse Organi satie van Olie- en Kolen handelaren noemt de da ling 'reëel'. Enkele dagen geleden liet de marktsi tuatie zelfs een nog grote re prijsdaling toe. „Na de forse prijsdalingen die volgden op het mislukken van de OPEC-conferentie lijkt het erop dat de markt zich aan het her stellen is", aldus de woordvoerder. DEN luAG - De regering wil onder zoeken hoe ze tegen het eind van de jaren '80 het aantal kinderen weer kan laten toenemen. Daarbij wil ze zich be perken tot maatregelen die in brede la gen van de bevolking etisch verant woord worden geacht en waaraan vrij willige medewerking valt te verwach ten. Minister Deetman i onderwijs en weten schappen) schrijft dit in het regerings standpunt over het rapport van een in terdepartementale commissie die zich over het bevolkingsvraagstuk heeft ge bogen. Het kabinet onderschrijft de wenselijkheid, de Nederlandse bevol king op een peil van iets minder dan 14 mijjoen te handhaven. Daarvoor is het nodig dat üt wiste ja ren de vruchtbaarheid van de Neder landers nog wat daalt, maar tegen 1990 zouden er weer wat meer baby's gebo ren moeten worden. Als dat niet spon taan gebeurt, wil de regering stimule rende maatregelen overwegen. De mo gelijkheden daartoe zouden nu al moe ten worden onderzocht. Nadrukkelijk stelt Deetman dat een dergelijk bevolkingsbeleid alleen aan vaardbaar is, indien brede lagen van de bevolking er achter staan. Ook is vrij willige medewerking vereist. Het kabi net acht regelmatig onderzoek nodig naar de opvattingen die hierover onder de bevolking leven. LONDEN (GPDl - De Ierse en Noordierse politie tastten gister avond nog in het duister over het lot van Shergan, een van de duur ste en meest succesvolle renpaar den ter wereld, die dinsdagavond door vier gewapende mannen werd ontvoerd uit een stal in het Ierse plaatsje Newbridge. Het was gisteravond nog niet dui delijk wie het paard, dat een waar de heeft van 10 miljoen pond (42,5 miljoen gulden), hebben ontvoerd, en wat precies de eisen zijn. Woens dagavond eiste een man een los geld van 2 miljoen pond (8,6 miljoen gulden). De politie in Noord-Ierland neemt echter een andere potentiële ont voerder serieus. Deze liet woens dagnacht voor het eerst van zich horen, toen hij de BBC in Belfast opbelde met de mededeling dat hij over het paard, dat hij in zijn bezit zou hebben, wilde onderhandelen via drie sportjournalisten. De bewuste man verzocht de drie journalisten zich naar een manege, enkele tientallen kilometers buiten Belfast, te begeven. De eigenaar van de manege liet weten, die dag meerdere malen door de ontvoerder gebeld te zijn. Deze had hem gezegd. 40.000 pond (170.000 gulden! voor Shergan te willen hebben. Er was gisteren één aanwijzing die duidelijk in de richting van Noord-Ierland wees. De Britse minister Prior (Noord- Ierland) zei gisteren in het Lager huis dat de box waarin Shergan is ontvoerd, vrijwel zeker in Ulster gestolen is. Een onderzoek naar overleving r^ijken naar de boedelbe- pt^n3) Xjk.schrijving van wat twaall Us-Jt? jaar lang het RSV-concem is geweest is op het ogenblik l—z~ voor 17.000 werknemers en een veelvoud van indirect betrokkenen daaromheen een bijzonder naargeesti ge bezigheid. De afgelopen dagen zijn de bewindvoerders aangetreden voor de afwikkeling van de surséance van betaling. Het muffe proces van financië le afbraak en verval dringt binnen in moderne bedrijven waar mensen zich inzetten voor een hoogwaardige bijdra ge aan het industrieel pakket van Ne derland. In angstige spanning, opstan dig en verbitterd over wat er van hun 'werkplaats' is geworden zijn duizen den 'Schelde'-mensen door Vlissingen getrokken en hebben zij samen met de andere RSV-ers in Rotterdam tegen de gang van zaken en de dreiging voor de toekomst geprotesteerd. Pas nu de eco nomische en sociale ramp van deze uit gemergelde onderneming in volle om vang zichtbaar wordt krijgen ze - niet van de eigen leiding, maar van buitenal - bij stukje en beetje inzicht m de steeds angstvallig verzwegen achtergronden van het debacle. Na de aankondiging van de saneringsbeslissingen die het kabinet tegenover RSV heeft genomen, is de de Haagse politiek deze week gron dig in de affaire gedoken. Kamercom missies belegden dagenlange hoorzit tingen en bovendien was er een tussen tijds debat, waarin minister Van Aar denne van economische zaken over en kele van de klemmendste vragen aan de tand werd gevoeld. Gevolg daarvan weer was het voorstel van D'66 om een onafhankelijk onderzoek of een parle mentaire enquête te laten uitvoeren naar wat er bij RSV allemaal is misge gaan en waar daarvoor de verantwoor delijkheden liggen. „De onderste steen moet boven komen", klinkt het nu achteraf doortastend. a ls een les voor de toekomst zullen de xAuitkomsten van een doorlichting (in welke vorm dan ook) van twaalf jaar RSV-beleid zeker onthullend zijn. Daarvoor zijn de aanwijzingen nu al overstelpend genoeg. Bovendien is de totale ontreddering waarin RSV het af gelopen halfjaar financieel is terechtge komen reden genoeg om volledige ope ning van zaken te eisen over de fouten die zijn gemaakt. Maar nóg belangrij ker is juist op dit ogenblik dat er snel en gedegen onderzoek wordt verricht naar de overlevingskansen van de afzonder lijke RSV-bedrijven of groepen daar van. Doodeenvoudig omdat iedere dag onzekerheid extra voor het vertrouwen (vooral naar buiten) in het voortbe staan van die ondernemingen schade lijk is. De schoktherapie die het kabinet de afgelopen weken toepast in zijn be leid tegenover RSV heeft de onzeker heid alleen maar aangewakkerd. Feite lijk komt het erop neer dat minister Van Aardenne nog maar alleen duide lijkheid heeft geschapen over wat ei niet met de erfenis-RSV zal worden ge daan. Geen nieuwe steunoperatie voor RSV als concern; geen geld meer in 'bo demloze putten'; het voornemen om de 'defensiepoot' van het voormalige RSV in Vlissingen en in Rotterdam in afge slankte vorm te behouden. In hoever het kabinet bereid is de overleving ook inderdaad een kans te geven. - daarover bestaat nog complete mist. De brief van staatssecretaris Van Houwelingen (de fensie) aan de tweede kamer is ln dat opzicht typerend: op dit ministerie ziet men vrijwel geen kans om de voor de continuïteit van RSV-mannewerven zo hoognodige scheepsbouworders te ver vroegen. Zoals de zaken er op het ogen blik voorstaan is het reddingsbeleld van het kabinet op dit punt dus nog 'financieel leeg". Er zal in het Catshuis nog een stevige robber moeten worden gevochten om de voornemens in daden om te zetten. Voor Zeeland (en Vlissingen ln het bijzonder) is er alles aan gelegen om heel duidelijk en gericht actie te voeren voor behoud van zoveel mogelijk ar beidsplaatsen bij de KMS-groep. Tij dens de hoorzittingen van de tweede kamer is de afgelopen dagen met ijzing wekkend cijfermateriaal aangegeven welke rampzalige gevolgen de dreigen de klappen bij 'De Schelde' zullen heb ben op Walcheren en een groot uitstra lingsgebied daaromheen. Burgemees ter Westerhout van Vlissingen rekende de kamercommissie voor dat als gevolg van de nu aangekondigde maatregelen in deze stad de werkloosheid zal stijgen van 9,5 tot 23 procent; voor geheel mid den-Zeeland wordt rekening gehouden met een werkloosheidspercentage op lopend tot 16 procent. Het sociaal-eco nomisch draagvlak van Zeeland kan dit soort van kille saneringen niet verwer ken. Wat in vele jaren van zorgvuldig en tegelijk moeizaam opgebouwde ont wikkelingen ter verbetering van werk-, woon- en leefklimaat is bereikt zou in één klap weer vernietigd worden, Dat kan en mdg niet gebeuren. Een dijk breuk van werkloosheid moet gekeerd. Die boodschap moet in Den Haag niet alleen doordringen, maar er moet ook rekening mefe worden gehouden. vdM WARSCHAU AFP) - Een groep van on geveer 150 mensen heeft donderdag voor het gebouw van het militaire par ket in Warschau betoogd uit sympathie metLech Walesa voorzitter van de ver boden vakbond Solidariteit die daar was voor een verhoor. Walesa moesLkomen getuigen in hel on derzoek tegen de dissidente beweging KOR (comité voor maatschappelijke zelfverdediging).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1