Ongelukkig besluit over melkveehouderij Ritthem Nieuw bestuur voor VVV Middelburg Christelijke alleen eigen organisatie moet niet belang verdedigen Nieuw werkbestuur voor Nomen Nescio Vlissingse verkeerscommissie wil fietsstrook op boulevard ILM EN VLISSINGSE MILIEU-AMBTENAAR: EINDE AAN INTERNE PROBLEMEN CDA- VOORZITTER PIET BUKMAN IN MIDDELBURG: "GISSINGEN - De gemeente Vlissingen en de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) in Goes |jn alles behalve gelukkig met de uitspraak van de Raad van State, dat geen hinderwetvergun- jng mag worden verleend aan de heer D. M. Knibbe voor het houden van een melkveehouderij letmestopslag op Zandweg 17 te Ritthem. De uitspraak betekent dat deze boer een andere stal joet zoeken voor zijn dertig tot veertig koeien, omdat de dichtstbijzijnde woning op 15 meter fctand is gelegen van de stallen. De ZLM vreest dat de uitspraak gebruikt gaat worden als een iirisprudentie, waardoor het voortbestaan van dergelijke traditionele veehouderijen in de buurt 'an dorpen in gevaar zou kunnen komen. RU vinden deze uitspraak verschrik- Hjk", zegt de heer J. Markusse van de tM in Goes desgevraagd. „Er zijn in fcderland honderden van dergelijke jeine bedrijfjes, die op soortgelijke wij- [worden gevoerd binnen of aan de a.jnd van de bebouwde kom. De dorps- toners zelf ondervinden daarvan 5 huwelijks last. De gemeente Vlissin- B heeft bovendien behoorlijk zware acoorwaarden gesteld aan het verlenen ivfèn die hinderwetvergunning. Het is intjn enkeling, die aanstoot neemt, zoals aijlt is gebleken bij de behandeling van ijltt beroep van de heer N. van Willigen lajjt Ritthem voor de Raad van State, rijjechts een persoon heeft deze zaak Morgezet en ook nog gewonnen. Ik :icénk dat de Raad van State een vergis- h»jig heeft gemaakt, want daar zitten maar mensen in. maar er is niets je; aan te doen. omdat het de hoogste .jstantie is", verklaart de heer Markus- 'erbaasd Jereen is volgens hem verbaasd over K uitspraak van de Raad van State, elfs de milieu-inspectie heeft een nstig advies uitgebracht, over de nvraag om een hinderwetvergun ning te verlenen. De heer Knibbe heeft er slechts veertig tot vijftig stuks vee. Alles ziet er even keurig en netjes uit. De ouderwetse mestputten zijn niet aanwezig, want de mest wordt opge slagen in de stal en slechts enkele ke ren per jaar uitgereden en dan alleen bij een bepaalde windrichting. Als er werkelijk hinder wordt veroorzaakt moeten er maatregelen worden geno men, maar hier is dat absoluut niet het geval", aldus de heer Markusse. De Vlissingse milieu-ambtenaar ing A. Matze spreekt van een ongelukkige uit spraak. „Het is geen intensieve veehou derij, maar een traditionele veeboerde- nj, met ongeveer dertig beesten. Als de ze zelfs al niet meer mogen De stal wordt alleen gebruikt gedurende de winter, want in de zomermaanden staan de koeien buiten in de wei. Ik kan die man niet op straat zetten met zijn vee, want hij zal zijn beesten toch er gens moeten 'laten. Er is nu eenmaal met onmiddellijk een ander onderko men te vinden In april gaan de dieren weer in de wei. Tot zolang kan hij wat mij betreft daar blijven. Maar voor de volgende winter zal hij toch een andere stalling moeten gaan zoeken", aldus de heer Matze. De heer Knibbe zelf was woensdag niet bereikbaar. Zijn echtgenote noemde het vinden van een andere stal een groot probleem Voor verder commen taar verwees zij naar de ZLM. De Raad van State stelt in haar uit spraak, dat door het stellen van voor waarden niet voldoende tegemoet kan worden gekomen aan de hinder van ernstige aard. die kan worden onder vonden van de veehouderij, als gevolg van de ligging en afstand tot de wonin gen. Gesteld wordt dan ook, dat b en w van Vlissingen de hinderwetvergun ning ten onrechte hebben verleend en deze met kan worden gehandhaafd Huziekvereniging )NDA (ieuwland op de radio [EUWLAND - De muziekvereniging NDA uit Nieuwland is zondag 13 fe te beluisteren in het radiopro- -tamma Koren en Korpsen op Hilver- 4. Van ONDA werd een muziek- uk opgenomen tijdens het nationaal deratief concours in Bladel. De uizen- ng begint om 22.00 uur. litvoeringen van 'eldo Middelburg JDDELBURG - De christelijke jmnastiekvereniging VELDO in Mid- elburg geeft zaterdag 12 februari drie litvoeringen in sporthal De Kruitmo- en. De uitvoeringen worden verzorgd oor de gymnastiekgroepen, de jazz-af- elingen de selectiegroepen. De uitvoe- ngen zijn van 13.00 tot 14.30 uur, van >.30 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.15 lur. nbraak Vlissingse plantsoenendienst pLISSINGEN - Bij een inbraak bij de plantsoenendienst aan de Zaaihoek- ireg in Vlissingen zijn in de nacht van Ëag op woensdag zes cirkelmaaiers ee electnsche heggenscharen ge- l De waarde wordt geschat op on- fcveer 9000 gulden. [Kindercarnaval in Nieuwland lUW- EN SINT JOOSLAND - De ichting Kultureel Werk De Oude :enj in Nieuw- en Sint Joosland idt zaterdag 12 februari een kinder- ■camavaL De festiviteiten beginnen om half drie met een optocht die bij De Ou de Bakkerij vertrekt en waaraan mede werking wordt verleend door de mu- j ïiekvereniging 'Onda' en de m^joretr l lenvereniging 'De Klavemetters' - Daarna wordt het feest voortgezet in het Dorpshuis met de verkiezing van het leukst verklede kind. Verder is er een ballonblaaswedstrijd, krantzitten. een playback-wedstrijd en een dropve- terfestijn. Buurtdagen Vlissings 'HetWoltcrshuis' 5ILISSINGEN - Het Woltershuis van het SKW in Vlissingen houd t de komen de tijd enkele buurtdagen. waarop ver schillende activiteiten op het program ma staan. Zo zijn er zaterdag rol- schaatswedstrijden voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, aanvang 14.00 uur. Maandag 14 februari begint 's morgens om 10.00 uur een kindermarkt, waarop kinderen hun eigen spulletjes mogen verkopen. Diezelfde dag wordt een poging gedaan het Vlissingse record paalzitten te ver beteren en 's avonds is er een dropping voor kinderen vanaf 13 jaar tussen 19.00 en ongeveer 22.30 uur. Dinsdagavond 15 februari is er voor kinderen van alle leeftijden een songfestival dat om 19.00 begint. Deze dinsdag is er 's middags een kind-hond-show in de Walk Inn vanaf 14.00 uur. In de Walk Inn wordt op dinsdagavond vanaf 19.30 uur een sportdriekamp gehouden met tafel voetbal, pingpong en dammen. Ten slotte staat er voor woensdag 16 februa ri een fletscross op het programma voor de jeugd van 6 tot 12 jaar die om 14.00 uur begint. Wijkvereniging Bossenburgh bijeen VLISSINGEN De Vlissingse wijkver- ufPü8 Sossenburgh komt woensdag mbruari bijeen om een programma voor Koningi nnedag uit te werken. De Bijeenkomst in de openbare lagere school 'De Houtuyn' is bedoeld voor al- e leden va n de wijkvereniging en de vrijwilligers voor Koningin nedag. De !aa"vang is 20 00 uur. De melkveehouderij van de heer D. M. Knibbe in Ritthem, die moet verdwijnen. GOES - Het stichtingsbestuur van de ziekenomroep radio Nomen Nescio heeft woensdagavond tijdens een feestelijke vergadering in het Goese verpleeghuis Ter Valcke het nieuwe werkbebestuur Schouwen-Duiveland geïnstalleerd. Zoals eerder gemeld, is de beslissing voor het oprichten van een nieuw werkbestuur genomen, om dat de zich uitbreidende werkzaamhe den van de omroep op Schouwen-Dui veland moeilijk inpasbaar waren in de bestaande organisatiestructuur. De statuten van de stichting, die aange past moesten worden, werden gepas seerd door 'huisnotaris' G. F. Giele uit Goes. Voorzitter A. C. Schraven feliciteerde de leden van het nieuwe werkbestuur en bood de kersverse voorzitter H. van Rooyen uit naam van het stichtingsbe stuur en het werkbestuur Zuid-Beve land een geschenk aan. Van Rooyen werd tevens geïnstalleerd als lid van het stichtingsbestuur. Voor de ziekenomroep - die vorig jaar haar tienjarig bestaan vierde - was het een belangrijke gebeurtenis; symbo lisch voor de snelle groei van de stich ting. Nomen Nescio is de enige zieken omroep in Zeeland die werkt met een dergelijke organisatiestructuur. De omroep telt ruim honderd medewer kers, onder wie één beroepskracht. Schraven zei dat het nieuwe bestuur al getuigd had van zijn voortvarendheid, omdat er momenteel al druk getim merd wordt aan een studioruimte in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie- rikzee. De gemeenten op het eiland krij gen ook steeds meer vertrouwen in No men Nescio: eind vorig jaar waren twee van de zes Schouwse gemeente bereid om subsidie te verlenen, nu krijgt No men Nescio van vier gemeenten finan ciële medewerking. Het nieuwe werkbe stuur bestaat uit vijf leden: voorzitter Harry van Rooyen. secretaresse Connie Boot, penningmeester Wijnand Troost, hoofd reportagedienst John Cevaal en hoofd technische dienst Peter Maas. GOES De raad voor het opbouwwerk in de gemeente Goes heeft woensdag avond zijn bestaan beëindigd. De in het najaar van 1975 ingestelde raad wordt opgeheven in verband met de herstructurering van de zogenaamde functionele raden in Goes. Voor de raad voor het opbouwwerk komt in de plaats een raad voor maatschappelijke dienstverlening. Die zal een deel van de taak van de thans stopgezette raad overnemen. Een ander deel, zoals het sociaal-cultureel werk, zal onder de hoede van de culturele raad gebracht worden. Deze raad ziet daarmee zijn takenpakket uitgebreid. Voorzitter H. Moorman van de raad voor het opbouwwerk stelde aan het eind van de laatste vergadering vast dat met enige tevredenheid kan worden teruggekeken op het bestaan van de raad. „Er zyn weliswaar af en toe teleur stellingen geweest over het eigen func tioneren". zei hij, „maar er zijn toch ook positieve dingen gebeurd". Moorman vond dat veel leden van de raad zich uitstekend hebben ingezet en hij sprak de hoop uit dat de werkzaamheden van de raad voor het opbouwwerk door de culturele raad en de in de loop van het voorjaar te installeren raad voor maat schappelijke dienstverlening op een goede manier zullen worden voortge zet In zijn laatste vergadering toonde de raad voor het opbouwwerk zich van zijn gulle kant. De volksdansvereniging Vo- dago kreeg bijna 400 gulden voor kader- vormende activiteiten, de Unie van Vrijwilligers in Goes bijna 5000 gulden voor materiaal ten behoeve van de war- me-maaltijdenservice 'Tafeltje Dekje' en de Goese Vrijwilligerscentrale 320 gulden voor een project waarbij vrijwil ligers ouderen vervoeren. Tenslotte ging het allerlaatste geld uit de pot die de raad voor het opbouw werk te verdelen had (350 gulden) naar de werkgroep culturele minderheden in Goes voor de organisatie van ken nismakingsavonden met achtereen volgens de Turkse, de Marokkaanse, de Zuidvietnamese en de Surinaamse ge meenschappen in Goes. Verkeersmaatregelen carnaval in Souburg OOST-SOUBURG - In verband met de carnavalsoptocht van 'De Stoepeschie- ters' is zaterdag 12 februari in Oost- Souburg de Kanaalstraat (tussen Koopmansvoetpad en Paspoortstraat) van 12.30 tot circa 16.00 uur afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. De verkeersomleidingen worden door middel van borden aange geven. Midden-en kleinbedrijf in Domburg vergadert DOMBURG - Het Overlegorgaan Mid den- en Kleinbedrijf Domburg houdt morgen, vrijdag, een vergadering in het gemeentehuis De aanvang is 15.00 uur Op de agenda staan de winkelsluitings wet en de heffing van het precariorecht. Wijkcomité Paauwenburg houdt vergadering VLISSINGEN - Het wijkcomité Paau- wenburg vergadert donderdag 17 fe bruari in het club- en buurthuis 'De Pa raplu'. Op de agenda staan onder meer de speel-o-theek en de blokverwar- ming. De vergadering begint om 19.30 uur. De huidige voorlopigesituatie op de Vlissingse boulevard. VLISSINGEN - De kleinst mogelijke meerderheid van de Vlissingse ver keerscommissie (zes tegen vijf) heeft zich woensdagavond uitgesproken voor het aanbrengen van een onderbroken streep op de boulevard, voor het fietsverkeer aan de landkant. Op die manier kan volgens de meerderheid van de commissie tegemoet worden gekomen aan de wens. om de veiligheid van de fietsers op de boulevard te vergroten. De onderbroken streep zou alleen moeten worden aangebracht op het gedeelte, waar eenrichtingsver keer geldt voor automobilisten en motorrijders en tweerichtingsverkeer voor fietsers en bromfietsers. Tijdens de discussie m de verkeers commissie bleken de standpunten van de verschillende raadsfracties over het verkeer op de boulevard nauwelijks veranderd. PvdA, D'66, Progressief Vlissingen en de RPCU fietsers, die rijden in de tegengestel de richting van de auto's. Dat is ge bleken uit overleg met de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Gezien de breedte van de rijbaan, die geen fiets- spraken zich uit voor het aanbrengen stroken toelaat aan beide kanten van van de onderbroken streep aan de landkant. zodat voor de fietsers die het autoverkeer tegemoet rijden een strook van 1,50 meter wordt afgeba kend WD en CDA spraken zich uit voor een fietsstrook aan de zeekant, maar wilden bovendien dat de rijweg voor het autoverkeer zou worden ver breed met een halve meter. Zij stel den dat fietsers met name angstig zijn voor autoverkeer achter hen en niet zozeer voor tegemoetkomende auto's. Het CDA-raadslid M. Bode sprak van een eenzijdige benadering, omdat de wens voor een fietsstrook aan de zee kant volkomen zou zijn genegeerd. Hij pleitte verder voor het doortrek ken van het fietspad over de prome nade, ter hoogte van de bocht bij het Wooldhuis, zodat die lastige bocht tenminste zou verdwijnen. Wethou der W. Wisse (PvdA) van openbare werken stelde nadrukkelijk, dat de kwetsbaarheid het grootst is van de de rijbaan, sluit je volgens hem een fietsstrook aan de zeekant in dat ge val uit. „Wij hebben niet gedacht aan een fietsstrook, die toch metis te rea liseren. Als er maatregelen moeten worden genomen is het voor fietsers, tegemoetkomend aan het autover keer". stelde hij Raadsel De heer Bode noemde verder het ad vies van de SWOV om de rijweg niet te verbreden een raadsel, omdat er na de fietsstrook nog slechts drie meter overblijft voor de auto's en fietsers in de andere richting. Hij wees op de vele bussen, die met na me in de zomermaanden over de boulevard rijden, en een breedte no dig hebben van 2,50 meter. Voor de fietsers blijft er volgens hem dan nog maar 0.50 meter over. „Dat is net voldoende voor het stuur", zei hij. Ook het raadslid V. J. A. Wilkens (WD) noemde het verbreden van het wegdek de enige oplossing om te ko men tot een grotere veiligheid voor de fietsers, evenals zijn fractiegenote mevrouw E. A. L. van Tongeren - Van Raalte. Beiden spraken zich ook uit voor een fietsstrook aan de zeekant. Mevrouw Van Tongeren wilde boven dien het fietsverkeer beperken tot dezelfde richting als het autoverkeer en het fietsverkeer in de richting van het Wooldhuis afschaffen. Mevrouw P. F. Blanken-Gillissen van Veilig Verkeer Nederland zag de fietsstrook liever beperkt tot bijvoorbeeld 1,25 meter, waardoor ook meer ruimte zou blijven voor het auto- en fietsver keer in de andere nchting. De ovenge commissieleden spraken zich uit voor een fietsstrook aan de landkant. voor tegemoetkomend fietsverkeer. „De Boulevard de Ruyter is na de Gevangentoren ook erg smal. maar daarover zijn nog nooit geen klach ten gekomen. Daar is het bewijs gele verd, dat auto- en fietsverkeer wel re kening met elkaar kunnen houden", zei F. A. Suwijn van Progressief Vlis singen. „Als er een maatregel moet komen, dan is het een onderbroken streep en geen doorgetrokken streep", zei hoofdinspecteur J G. den Rooijen van de Vlissingse politie. „Een door getrokken streep is namelijk niet mo gelijk. Een onderbroken streep wel, maar ik vraag mij af, of daarmee een veiligheid wordt gesuggereerd, die niet echt kan worden waargemaakt", zo was zijn commentaar. MIDDELBURG - Met de verkiezing van een geheel nieuw bestuur, het aanvaar den van een beleidsplan voor 1983 en een voorlopige begroting voor hetzelfde jaar en de vaststelling van de contributiebedragen door een buitengewone alge mene ledenvergadering is er woensdag een einde gekomen aan de problemen binnen de plaatselijke Middelburgse VW. Deze ontstonden ruim een jaar geleden naar aanleiding van een kritisch rap port van personeelsleden. Daarna ge raakte de VW in een crisis en traden de meeste bestuursleden tijdelijk terug. Na een interim-management door men sen van de landelijke organisatie ANW en het opzetten van een nieuwe struc tuur door een stuurgroep kon woens dag dan een nieuw, acht leden tollend bestuur worden gekozen. Dit werd per acclamatie door de onge veer dertig aanwezigen benoemd Voor zitter wordt de heer H. Bogaert. De he ren J. van Werkum en J. Jebbink wer den respectievelijk benoemd in de func ties van secretaris en penningmeester. Als leden van het algemeen bestuur werden de heren J. Bijleveld, M. van Duim. W Papendorp A. Simon Tho mas en J van der Zwaan benoemd. Zonder problemen aanvaardden de aanwezigen het beleidsplan voor 1983, wat door de stuurgroep was opgesteld. Deze bestond uit de heren mr M. van Boven en K. Scherphuis. Het maken van een beleidsplan was nodig, omdat de gemeenteraad dit als voorwaarde had gesteld voor het 'verstrekken van het maximale subsidiebedrag van een ton. Voorlopig was echter slechts goed keuring gegeven voor iets meer dan de helft voor dit jaar Ook de nieuwe con tributiebedragen ondervonden geen te genstand. Voorzitter Bogaert nep de leden op om het verleden niet te vergeten, omdat daar lering uitgetrokken kon worden voor de toekomst. Tegelijkertijd ver zocht hij echter om wel te vergeven, waf er allemaal is gepasseerd. De heer Bo gaert beklemtoonde verder, dat het nieuwe bestuur niet aan de klus begon nen zou zijn. wanneer er nog onvoldoen de financiële zekerheden zouden be staan. Hij kondigde aan. dat volgende maand de leden opmeuw bijeen geroe pen zullen worden. Dan worden de jaar cijfers over 1982 besproken en kunnen de definitieve plannen voor dit jaar wor den aanvaard. Tenslotte vond de heer Bogaert de positieve reacties vanuit het bedrijfsleven op de nieuwe start van de plaatselijke VW bemoedigend. Het- zelfde gold volgens hem voor de ge meenteraad van Middelburg, die de or ganisatie een goed hart toedraagt en er zelf graag wat voor wil doen MIDDELBURG - Christelijke maat schappelijke organisaties hebben nu en in de toekomst bestaansrecht. Ze moeten zich dan echter niet opsluiten en zich uitsluitend met het verdedigen van christelijke belangen bezig hou den maar als uitvalsbasis naar de maatschappij fungeren. Een grote rol kunnen ze spelen bij de bestrijding van ontwikkelingen die de maatschappij uithollen. Dat geldt met name voor toenemende individualisering, de uit zijn krachten gegroeide staatszorg (collectivisering) en specialisering op allerlei terrein. Dit verklaarde woens dagmorgen CDA-voorzitterdrs P. Buk man in Middelburg tijdens een verga- De CDA-voorzit ter zag de toenemende individualisering als een van de grote maatschappelijke gevaren waartegen christelijke organisaties zich teweer moeten stellen. „Vanaf de jaren vijftig hebben we een periode gehad waarin het niet opkon De overheid ging overal voor zorgen Gevolg was dat bij de mens het gevoel van verantwoordelijkheid voor de medemens ging slijten De over heid zorgde wel voor de zwakkeren en verder kon ieder voor zich leven en zich ontplooien zonder zich over hen te be kommeren Op zich misschien een na tuurlijke zaak maar de bijbel geeft aan dat je je slechts kan ontplooien in ver antwoordelijkheid tegenover de mede mens" aldus Bukman. Hij was verder van mening dat de poten onder de samenleving zijn weggezaagd door de collectivisering «staatszorg!. „We raakten eraan gewend dat de col lectieve sector alles wel regelde Gevolg is nu dat de overheid die alles deed ook nu overal de schuld van krijgt wanneer er pijnlijke bezuinigingen doorgevoerd moeten worden. Inplaats dat we nu al len de handen ineen slaan gebeurt het omgekeerde Binnen de EG staat bij de aangesloten lidstaten steeds meer het landsbelang voorop, in kleiner verband vechten groepen voor hun deelbelan gen terwijl tenslotte velen opkomen voor de persoonlijke belangen" aldus Bukman die dit een gevaar voor de de mocratie noemde. Tenslotte zag hij een groot gevaar in de toenemende specialisering op tal van terreinen Daardoor ontstaan er bij voorbeeld bij de medische wetenschap en de wapenindustrie eilanden die min of meer op zichzelf staan. Dit zorgt voor een opsplitsing van de maatschappij. Volgens Bukman hebben christelijke organisaties juist een taak bij het slaan van bruggen tussen deze eilanden. CBTB moet zich distantiëren van 'eng groepsbelang' MIDDELBURG - De CBTB moe als christelijke organisatie voo boeren en tuinders zich verre hou den van 'enge groepsbelangenbe hartiging', waarvan onlangs de ac ties in de onderwijswereld een voorbeeld waren. Dit verklaarde woensdag in Middelburg tijdens een vergadering van de CBTB de heer W. J. Sanderse. Hij is vice- voorzitter van de CBTB West Ne derland en voorzitter van de kring Walcheren van deze organisatie. „We zien dat in ons land de maat- schappelijke organisaties de nei ging hebben om terug te vallen op het enge groepsbelang. De CBTB heeft zoiets altijd van zich af probe ren te houden. Dit om praktische redenen omdat je je in de positie van onze land- en tuinbouw niet kunt onttrekken aan de samenle ving waarvan je deel uitmaakt. Ver der om pnncipièle redenen vanuit het besef dat we over de muren van het enge groepsbelang heen ook een gemeenschappelijke verant woordelijkheid hebben" aldus de heer Sanderse woensdag voor een gehoor van ongeveer vijftig men sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7