Buitengewoon onderwijs in de knel door bezuinigingen Het oerrund is terug Gemeente Terneuzen overweegt projectraad energiebesparing RIJDT OP WALCHEREN almanak Ooievaarspaar terug op nest PZC/provincie ZEEUWSE Uw bijdrage aan Memisa verdwijnt NIET in een bodemloze put Giro5657 Memisa TlXi? A TTTDT A YT JLL/JL/JKÖ JLJE/. XJTjjC/TAAJLLJKA/tuYI Wilde dieren als hulp bij onderhoud natuur GROOTSCHEEPSE BEZUINIGINGSOPERA TIE DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 VERTEGENWOORDIGERS SCHOLEN DOEN BEROEP OP WD (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het buitengewoon onderwijs in Zeeland komt in grote moeilijkheden wanneer de bezuinigingen van in totaal 50 miljoen, die deze sector moet opbrengen, ongewijzigd doorgaan. Dat is in grote lijn de stelling die vertegenwoordigers van het buitengewoon onderwijs in Zeeland hebben voorgelegd aan VVD-fractiespecialist Jan Franssen en aan het uit Middelburg afkomstige kamerlid Te Veldhuis. Franssen heeft de Zeeuwse delegatie toegezegd dat hij met amendementen komt die beogen die bezuingingen terug te dringen, iets dat hij in overleg met PvdA en CDA wil bereiken. - len. Hulst, Temeuzen, Oostburg, Goes Zeeuwse delegatie te kunnen bereiken en Zienkzee, naast de bestasnde school door de schooltoelatingscommissie de in Middelburg. bevoegdheid te geven gemeenten te ad- Een betere vervoersregeüng denkt de viseren over de wijze van vervoer van De Zeeuwse delegatie, bestaande uit A. A. van Westen namens de ouders van de kinderen van de lagere en de voortge zette buitengewone scholen, J. Tuin- stra, bestuurslid van de 'Kring' uit Goes, school voor doven en slechtho rende kinderen en directeur van de Toorenvliedtschool in Middelburg, én 'Kring'-schoolhoofd P.F. Jooss heeft de WD-delegatie de gevolgen van de be zuinigingen op drie gebieden gecon fronteerd. Het gaat om de bezuinigin gen op het vervoer van de leerlingen uit het buitengewoon onderwijs, de leerlin genschalen en de stichtings- en ophef fingsnormen. Gevolg van de bezuinigingen is dat bij voorbeeld per 1 augustus van dit jaar veel strengere normen voor het vervoer worden aangelegd, die zouden kunnen betekenen dat vooral jonge kinderen urenlang - en specifiek in de Zeeuwse situatie - onderweg zijn van en naar school. Bovendien, en ook dat is een resultaat van de bezuinigingen, moet er in Zeeland een aantal afdelingen van het voortgezet beroepsonderwijs aan moeilijk lerende kinderen gesloten wor den. Het gaat om alle afdelingen in Tho- Twee personenauto's vernield in Hulst HULST - Een tot nu toe onbekende heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aan twee geparkeerde au to's in de Zoutestraat in Hulst zware schade veroorzaakt. De auto van G T. liep fikse schade op aan de hnkerachtenojde en van de auto van P S.een paar huizen verder, werd de rechtervuorzijde zwaai beschadigd. Schade aan vier auto's door rijden onder invloed TERNEUZEN - Minstens vier auto's (waarvan twee onherstelbaar) zijn woensdagavond beschadigd geraakt bij een aanrijding op de Zuidlandse- straat in Terneuzen. Rond acht uur gisteravond ramde de Temeuzense automobilist Van B. eerst twee geparkeerd staande auto's op de Zuidlandstraat om uiteindelijk met grote snelheid tegen een derde tot stil stand te komen. De laatste wagen en die van Van B. zelf raakten onherstel baar beschadigd. De gemeentepolitie van Temeuzen kon de man gisteravond nog niet verhoren. f ADVERTENTIE) ADVERTENTIE STRANDHOTEL VLISSINGEN om betaalbaar te dineren Knelpunten Het instituut, dat Zeeland econo- misch-technologisch in de gaten houdt, heeft van de week een nota uitgebracht, waarin de stand van zaken in economie en werkgelegen heid wordt vastgelegd en waarin knelpunten en mogelijkheden voor ontwikkeling worden gesigna leerd. Weliswaar wordt met enige regel maat gesproken over „vertikale coördinatie", en worden allerlei indicatorenopgevoerd - toch be speurt men met zelden een streven om de mededelingen verstaanbaar t£ houden. Dat juichen wij toe, hoor - als het maar niet tot vaagheid en onbedui dendheid van de informatie leidt. Zo kunnen wij onder het hoofdje 'aandachtspunten' moeilijk uit de voeten met de geboden oplossing op het verschijnsel dal er kennelijk weinig hogere functionarissen van elders in Zeeland vakatures blie ven te vervullen: „Er zal daarom gewerkt moeten worden aan het verbeteren van het imago van Zee land," noteert men als oplossings richting'. Tja. Treffend door zijn eenvoud vonden wij déze passage: ,f)e groei van de beroepsbevolking op zich kan niet als een knelpunt aangemerkt worden. Wanneer de groei van de werkgelegenheid on toereikend is om de beroepsbevol king op te vangen en werkloosheid ontstaat, is er sprake van een knel punt". Bij dat soort passages denken wij altijd: Zinnige formuleringen gebruiken in ambtelijke rapportages - dat blijft een knelpunt. 't Lijkt ons zelfs een punt, dat de aandacht verdient. Er is veel nodig, maar waar velen helpen is geen bijdrage ooit te gering En Memisa kan met weinig al veel doen. Help mee de put te dempen Gezondheidszorg in de Derde Wereld Eendrachtsweg 49.3012 LD ROTTERDAM - Telefoon 010-14 48 88 ieder individueel kind. In deze decen tralisatiegedachte is een grotere rol voor de gemeenten weggelegd, en rol die in samenhang met het advies een flexibele regeling mogelijk maakt. Problemen vreest de Zeeuwse delegatie ook voor bijvoorbeeld de Kring in Goes, die in '87 een minimumnorm van 32 leerlingen zal moeten halen. In principe zijn die leerlingen wel 'voorhanden', maar door de bezuinigingen wordt deze vorm van buitengewoon onderwijs on aantrekkelijk gemaakt, waardoor de kans dat leerlingen worden aangetrok ken weer geringer wordt. Er wordt bij voorbeeld bezuinigd op het aantal vak leerkrachten, terwijl bovendien het zo genaamde symbiose-onderwijs - de sa menwerking tussen de buitengewone scholen en het 'reguliere' onderwijs - wordt bemoeilijkt. Scholen zitten nu al met het probleem dat, als eerste stap op weg naar die bezuinigingen die in '87 geeffectueerd moeten zijn, verdwijnen de 'boventallige' vakleerkrachten niet mogen worden vervangen. De VVD-l'ractie vindt in ieder geval dat er teveel op het buitengewoon onder wijs wordt bezuinigd. De Zeeuwse de legatie zal ook de andere grote partijen benaderen. Granaat gevonden bij Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Op het strand van Vrouwenpolder bij de overgang Breezand heeft een wandelaar woens dagmiddag om twee uur wederom een projectiel uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Het ging dit keer om een mortiergranaat die vandaag (donder dag) zal worden opgehaald door de mij- nopruimingsdienst van de Vlissingse marine. MIDDELBURG - Met ingang van dins dag 15 februari zal op Walcheren de eerste theatertaxi gaan rijden. Het gaat om een experiment dat in ieder geval duurt tot en met de maand mei. Daarna wordt bekeken of het zin heeft met de taxi door te gaan. De theaterta xi komt er op initiatief van J. de la Mar, directeur van 'Uit in Zeeland' en A. van der Veer, directeur van de Taxicentra le Middelburg. Het is in de beginmaanden de bedoe ling dat alleen bezoekers van evene menten in de Schouwburg en de Con cert- en Gehoorzaal gebruik kunnen maken van de nieuwe vervoermogelijk- heid. De theatertaxi, een soort bestel wagen inet acht zitplaatsen, brengt de mensen niet naar het theater. Het gaat alleen om het vervoer na een voorstel ling naar huis. De bezoekers zullen niet alleen in Mid delburg naar hun plaats van bestem ming worden gebracht, de taxi zal haar diensten over heel Walcheren uitvoe ren. Het idee is voor Zeeland wel, maar voor Nederland niet nieuw. Het plan werd in 1980 gelanceerd door de ANWB. Op het ogenblik rijden er 25 theaterta xi's in den lande. i Op de vraag waarom de theatertaxi in Zeeland wordt geïntroduceerd, ant woordde de heer De la Mar, woensdag tijdens een persconferentie: „Wij den ken dat hiermee het bezoek aan schouwburg en concertzaal gestimu leerd kan worden, vooral wat betreft be zoekers uit de dorpen. Mensen die na melijk geen auto hebben en zijn aange wezen op het openbaar vervoer, kunnen hier wel komen met de bus, maar terug gaan na een voorstelling is meestal een probleem omdat de laatste bus dan al weg is". Service J. de la Mar (links) en A. van der Veer voor de 'theatertaxi'. De heer Van der Veer: „Voor ons is het in de eerste plaats een serviceverle ning aan het publiek. De mensen kij ken erg op tegen de prijs van een nor male taxirit. Met de theatertaxi zijn ze binnen Middelburg 2,50 kwijt en 4,- voor elke rit op Walcheren, waar ze ook wonen. Wanneer men gebruik wil maken van de theatertaxi kan er in de zaal waar een voorstelling wordt gegeven aan de kassa tegelijk met het toegangskaartje een kaartje voor de taxi gekocht wor den. Voor abonnementhouders geldt ook de aankoop van een theatertaxi- kaartje aan de kassa. De la Mar: „Op die manier voorkomen we ook dat er mensen aan het eind van een voorstelling gauw voor de schouw burg gaan staan voor een goedkoop ritje naar huis. Door middel van de spe ciale kaartjes heb je de hele zaak onder controle". In eerste instantie wordt de theatertaxi alleen ingezet voor evenementen die in genoemde twee gebouwen worden georganiseerd door 'Uit in Zeeland'. De ia Mar ..Als andere organiserende in stanties er ook gebruik van willen ma ken, is aan hen het initiatief om dat met de taxicentrale te regelen". Zoals gezerd. de taxi begint te rijden op dinsdag 15 februari en wel na afloop van de, inmiddels uitverkochte, show van Paul van Vliet in de Middelburgse schouwburg. De heren De la Mar en Van der Veer beslissen eind mei of het experiment omgezet wordt in een vas te regeling en of de dienstverlening wordt uitgebreid. NIEUW GEFOKT RAS NOG IN QUARANTAINE BOMMENEDE - Het oerrund is terug in Nederland. Het gaat niet om een vergeten en plotseling ontdekte nakomeling van de in 1627 uitgestorven diersoort, maar om runderen van een in Duitsland nieuw gefokt ras. Deze 'primitieve runderen' staan wat uiterlijk en eigenschappen betreft, héél dicht bij de eeuwen geleden verdwenen oerrunderen (waar al de huidige huisrunderen van afstammen). Staatsbosbeheer, dienstvak natuur behoud en de directie natuur- en landschapsbehoud van het ministe rie van landbouw, hebben ervoor ge zorgd dat van de zeldzame diersoort 26 exemplaren naar Nederland zijn gekomen. In 3 transporten met spe ciaal ingerichte veewagens zijn de stieren en koeien en een 10 dagen oud kalf. de afgelopen weken vanuit Oos tenrijk en Oost- en West-Duitsland naar de Slikken van Flakkee ge bracht. Daar moeten de dieren 42 da gen in quarantaine blijven. Staatsbsobeheer betracht grote voorzichtigheid met het omschrijven van de verblijfplaats van de dieren. De runderen moeten de quarantaine- tijd zo rustig mogelijk doorbrengen en ze moeten aan nieuwe omstandig heden en omgeving wennen. Teveel belangstelling in het begin, kan grote problemen opleveren. Later kunnen de wilde dieren op afstand wel beke ken worden. Wanneer de kudde de quarantaine goed doorstaat - de ve terinaire inspectie houdt daarop nauwlettend toezicht - wordt ze overgebracht naar de definitieve standplaats. Het is de bedoeling dat de dieren dan officieel aan minister ir. G. Braks van landbouw en visserij worden overgedragen. Het project van staatsbosbeheer is opgezet in het kader van beheer en onderhoud van grootschalige natuurgebieden. Veredeling Op de hele wereld zijn er tussen de 150 en 200 'nagefokte' oerrunderen. Ze zijn te vinden in dierentuinenen en natuurparken. De Duitse gebroe ders Heinz en Lutz Heek, zoons van de directeur van de dierentuin in Ber lijn, begonnen in 1920 met een krui singsexperiment van verscheidene runderrassen. Ze wilden door het kruisen van die runderrassen met uitgesproken oerkenmerken. een ty pe rund fokken dat meer typische ei genschappen van het oerrund in zich verenigd zou hebben, dan welk ander bestaand ras ook. Dat lukte om streeks 1931. door het onderling krui sen van: het Corsicaans rund, het Schotse hooglandrund, het Hongaar- de pustarund, de zuid-Italiaanse en zuid-Russische stepperassen, het Engelse Chillinghamrund, Camar- guerunderen, Spaanse vechtrunde- ren en meer veredelde rassen als Fries.se en Allgauer runderen, Er ont- stond een nieuw gefokt ras: de Hec- krunderen, gemodelleerd naar de uit gestorven oerrunderen. De Hekcrunderen die nu voor het eerst in Nederland zijn aangekomen, beschikken over een zodanige hard heid en weerstand, dat ze zonder noe menswaardige menselijke verzor ging het gehele jaar door goed gedij en in de vrije natuur, zelfs onder bar re klimatologische omstandigheden, Ervaringen elders in Europa met het houden van deze dieren in het wild, hebben dat bewezen. Het zijn ook geen huisveedieren. Deze kwalitei ten waren voor staatsbosbeheer ook hét doorslaggevende argument de dieren aan te schaffen. De Heckrunderen zien er. in vergelij king met het Nederlandse stamboek vee voor gebruiksdoeleinden, ruig uit. De stieren zijn zwart tot enigszins bruinzwart met een witte tot rode aalstreep over de nek en rug. Soms hebben ze een licht tot roodbruin za del op de rug. De koeien zijn donker bruin met een rood tot geelbruine ruig en flanken. De kalfjes worden roodbruin geboren en nemen na 'n halfjaar de kleuren van stier of koe aan. De dieren hebben vrij grote, sterk op het oerrund gelijkende ho rens. In de zomer is de vacht kortha- rig en 's winters dik en langharig. Los van alle overeenkomsten met het oerrund, is er één duidelijk verschil. De Heckrunderen zijn wat kleiner. BOMMENEDE - Staatsbosbeheer neemt al enkele jaren proeven met liet inschakelen van grote plantenetende zoogdieren - zoals paard en rund - bij natuurbeheer en -ontwikkeling. Het streven daarbij is onder meer door middel van begrazing, voor allerlei plant- en diersoorten de meest gunstige levensomstandigheden te bereiken. In de slechts enkele aaneengesloten natuurgebieden in Nederland wordt geprobeerd aansluiting te vinden bij situaties waarin plant- en diersoorten al vele duizenden jaren zijn ontwik- j keld en hebben voortbestaan. In dit beleid past de inzet van diersoorten, die zich in beginsel zonder menselijke verzorging het hele jaar buiten kunnen j handhaven, onder omstandigheden zoals die in natuurgebieden aanwezig zijn en op een wijze zoals de oorspronkelijke wilde dieren dat ook deden. Het is niet eenvoudig dieren te vinden die zelfverzorgend hun gang kunnen gaan. In de loop van de eeuwen zijn de meeste dieren óf uitgeroeid, óf tot huisdier omgevormd, waarbij de produktie van zoveel mogelijk vlees en melk voorop stond en niet het zich nandhaven in de natuur. Wilde diersoorten, die in West-Europa nauwelijks meer aanwezig zijn, beantwoorden nog het beste aan de wensen van staatsbosbeheer. Omdat de wilde soortgenoten van paard en rund uitgestorven zijn, is gezocht naar beesten die het beste als vervangers in aanmerking komen. Het onderzoek ging in de richting van de zogeheten primitieve rassen en daarbij stuitten medewerkers van staatsbosbeheer op het door de gebroeders Heck in de dierentuinen van Berlijn en Munchen gefokte 'herrezen' oerrund. De komst van de 26 Heckrunderen - een groot deel van de wereldvoorraad - naar Nederland, betekent volgens staatsbosbeheer dat er als het ware twee vliegen in één klap worden gevangen. Het uitzetten van de dieren houdt in dat beheerskosten van natuurgebieden worden gedrukt, terwijl tegelijkertijd een belangrijke bijdrage wordt gegeven aan het zo natuurlijk mogelijk laten ontwikkelen van waardevolle, in Nederland vrijwel verdwenen, gebieden. RETRANCHEMENT - Zou Retranche- ment dan toch de tijdelijke verblijf plaats worden van een ooievaarspaar? Nadat twee ooievaars dinsdagmorgen anderhalf uur op het nest aan de Molen straat verbleven, keerden ze woensdag morgen opnieuw terug. De secretaris van de VVV-Retranchement, de heer A. J. de Witte, heeft de indruk dat de vogels op hun gemak zitten. Door voorbij rij dende auto's worden ze niet opge schrikt. Het vrouwtje blijft tijdens het verblijf op het nest. Het mannetje vliegt wat heen en weer. De Witte heeft nog met geconstateerd of de ooievaars hun nest aan het opknappen zijn. Het Is rakteristieke gebaar van een ooiemj" het klepperen met de snavel, is in h'1' tranchement wel te horen. Het klepwj ren wordt ten gehore gebracht feriw1 groeting van de partner. De secret'fflF vermoedt, dat de ooievaars de mm doorbrengen in Het Zwin. z TERNEUZEN - De kans is groot dat de gemeente Terneuzen straks een specia le projectgroep samenstelt, die zich he lemaal gaat toeleggen op de energiebe sparing in de gemeente. „Begrijp me goed", zegt wethouder drs. A. Door- duyn van openbare werken van Ter neuzen, „ik ben helemaal niet zo'n voorstander van een dergelijke ge spreksgroep, of hoe je het dan ook noe men wilt. Maar de praktijk van alledag leert dat nog niet iedere gebruiker van openbare gebouwen beseft dat ener giebesparing heel belangrijk is. En in dergelijke gevallen kan zo'n project groep misschien stimulerend werken" Terneuzen is één van de eerste gemeen ten in Zeeland, die met een 'energieno ta' in de hand. probeert de gebruikers van scholen, gymzalen, sporthallen en andere 'openbare gebouwen' te bewe gen de 'meter' toch vooral goed in de gaten te houden. Ten dele is dat al gelukt. Wethouder Doorduyn wijst op het gebruik van de energiebesparende installaties van het overdekte zwembad 'De Honte' in Ter neuzen en stelt vast: „We hebben extra geïnvesteerd in die installatie en we hoopten dat we dat extra geld zouden terugwinnen in een paar jaar tijd". De wethouder kan zich in de handen wrijven, want de cijfers vallen uiterma te gunstig uit: in één jaar tijd is 359.000 kubieke meter gas bespaard, Dat komt neer op iets meer dan 190.000 gulden. Doorduyn: „Als alles volgens plan ver loopt. hebben we die besparende instal latie in twee of drie jaar terugverdiend". Maatregelen nam de gemeente ook in Zaamslag. Daar werd gesleuteld aan de gemiddelde temperatuur van het zwembad. Bovendien werd iets ge daan aan de 'openstelling'. Resultaat: het gasverbruik daalde in één seizoen van 26.000 kubieke meter tot 12.000 ku bieke meter. Doorduyn: „Dat bewijst dat je met beperkte maatregelen erg aardige resultaten kunt bereiken. Dat geeft ook aan dat, wanneer je op alle fronten de vinger aan de pols houdt, je toch eigenlijk enorm kunt bezuinigen op dit gebied." En de wethouder maakt er geen geheim van dal dergelijke be zuinigingen weer van invloed kunnen zijn op het geld, dat jaarlijks wordt uit getrokken voor bijvoorbeeld bepaalde activiteiten op onderwijsgebied. Terneuzen doet heel wat aan energiebe sparing. De openbare verlichting wordt alweer geruime tijd beperkt, de armatu ren verbruiken minder energie en dan is er die constante druk op al die gebrui kers van de openbare gebouwen om toch vooral iedere minuut van de dag op de schakelaar te letten. De gemeente blijft verder het gebruik van alle mogelijke apparatuur in het oog houden (per openbaar gebouw wordt gewerkt met één coördinator). Dit jaar nog moet het gemeentebestuur een duidelijk overzicht op tafel hebben van de resultaten van de bezuinigings operatie. De verwachtingen zijn hoog gespannen: er wordt gerekend op een bezuiniging van een paar ton. Door duyn: „En dat zijn toch bezuinigingen, die in deze periode nog het minst pijn doen." Overigens heeft Doorduyn, als voorzit ter van de regio Zeeuwsch-Vlaanderen van de Coördinatiegroep Energiebe sparing Zeeuwsch-Vlaanderen, vast gesteld dat de voorlichtingstentoon stellingen, die de groep in de afgelopen twee jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen hielden wel degelijk resultaat hebben opgeleverd. Duizenden mensen infor meerden bij de deskundigen naar de mogelijkheden in de privésfeer ener gie te besparen. Op 15,16 en 17 februari is er een energietentoonstelling in Biervliet, in de gymzaal van de Willem Beukelszschool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2