Nog 17.000 banen weg in de Metaal Gedwongen ontslagen in welzijnssector mogelijk de PZCfl Zorgen in Kamer over gevolgen verhoogde bijdrage ziektekosten Extra drukte aan begin vakantie A3r MIIIRIOI FME-PROGNOSES VOOR 1983 WELKOM THUIS het weer VOETREIS WINTERSPORT IN TREK Rechter: schoolzwemmen kosteloos BRINKMAN: CULTUURCRISIS EEN FEIT Amsterdamse raad wil nu vrouwelijke burgemeester LflHGLRUFEN MET MIR0 SBr- 48?-29.- ONTEVREDENHEID BELEID GEZONDHEIDSZORG DRIEBERGEN (GPD) - Het begin van de krokusvakantie zal aanstaand weekin- de voor extra verkeersdrukte zorgen. De Politieverkeerscentrale in Driebergen verwacht dat vrijdag al veel vakantiegangers zich op weg zullen begeven naar de wintersportgebieden, met name richting Zuid-Duitsland. Ook naar de Arden nen zullen veel wintersporters afreizen, omdat de vooruitzichten voor een goed ski-weekeinde daar gunstig zijn. Mogelijke knelpunten kunnen zijn de A-2 ter hoogte van Eindhoven en de grensovergangen naar Duitsland bij Heerlen en Venlo. PONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 UTRECHT (ANP) - De president van de rechtbank in Utrecht, mr. V. J. A. van Dijk, heeft woensdag in kort geding bepaald dat schoolzwemmen voor leerlingen van de open bare lagere school in Harmeien kosteloos is. Het zwemmen js daar onderdeel van het vak lichamelijke oefening en moet daarom zonder ouderbijdrage aan de schoolkinderen worden aangeboden. De rechtbankpresident heeft de gemeente Harmeien bevo len de twee kinderen van mevrouw T. van de Schaaf, die het kortgeding tegen de gemeente had aangespannen, 'rustig én ongestoord' zwemles te laten volgen zonder dat daarvoor een bijdrage verschuldigd is. Mevrouw Van de Schaaf kon als 'bijstandsmoeder' de 125,- niet opbrengen die de school voor het zwemmen in rekening bracht Volgens de lager onderwijswet is het onderwijs in beginsel kosteloos Als de gemeente Harmeien een bijdrage voor de zwemles wil bedingen, dan moet zij deze lessen uit de categorie lichame lijke opvoeding verwijderen en de mogelijkheid tot zwem men buiten het lesrooster verwezenlijken, aldus de recht bankpresident. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (vng) zegt in een eerste reactie op de rechterlijke uitspraak dat nu 'voor iedere ouder de mogelijkheid open staat om de rechter om een uitspraak te vragen". (Van onze redactie economie) ZOETERMEER - De metaal- en elektrotechnische bedrijven waar thans nog 380.000 mensen werken, verwachten dit jaar dat ruim 17.000 werknemers htm baan zullen verliezen. Dat is meer dan in voorgaande jaren, toen de gemiddelde uitstoot aan ar beidskrachten ongeveer 12.000 per jaar bedroeg. WENEN - Hélène von Damm, tot voor kort de prive-secretaresse van ae Amerikaanse president Reagan, werd gisteren op het vliegveld van Wenen enthousiast begroet door enkele hooggeplaatste functionarissen. Mevrouw Von Damm. Oostenrijkse van geboorte, is de nieuwe ambassadeur voor de VS in Oostenrijk Het is voor mevrouw Von Damm dus eigenlijk ook een 'welkom thuis'.. DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) acht niet uitgesloten dat het „onontkoombaar" kan worden om in de welzijnssector over te gaan tot gedwongen ontslagen. De bewindsman zei dit woensdag tijdens de behandeling van het onderdeel welzijn van zijn begroting. Ontslagen kunnen noodzakelijk worden als andere bezuinigingsmaatregelen niet voldoende geld opleveren. PZC/binnen -buitenland Dat blijkt uit een onderzoek dat de Ver eniging FME, de organisatie van me taalwerkgevers, heeft gehouden onder Dienstweigering - Het Europees par lement heeft maandag in Straatsburg dienstweigering op gewetensgronden erkend als een fundamenteel recht van de mens Het parlement beveelt aan, het recht op dienstweigering op te ne men in de Europese conventie voor de rechten van de mens. die alle lidstaten hebben onderschreven. Weersvooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag. Opklaringen en overwegend droog. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Deltagebied Een lagedrukgebied boven de Alpen en Italië trekt langzaam richting Polen. Een uitloper van een hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan strekt zich uit via Ierland, de Noordzee naar Zuid-Finland. Deze zone van hoge- luchtdruk verandert maar weinig van plaats en neemt in betekenis af Boven genoemde systemen houden een over wegend noordoostelijke luchtstroming over onze regio in stand, waarin veel bewolking voorkomt. Naast een enkele lichte sneeuwbui kunnen we ook op a) en toe zon rekenen. De temperatuur loopt vanmiddag geleidelijk op tot on geveer plus 1 graad, de komende nacht daalt deze tot ongeveer min 3 graden. De wind is overwegend matig, wind kracht 3 uit richtingen tussen noord en oost Vooruitzichten voor vrijdag: weinig verandering, de wind draait meer naar het noorden, mogelijk met kracht 5 even buitengaats. Nautisch bericht Vlind: noordoost 2 tot 4 Beaufortzicht: matig tot goed; temperatuur kustwa ter: ongeveer 5 graden; afwijking wa terstanden: geen afwijking van beteke nis. maximale golfhoogte monding Scheldes: 40 tot 80 centimeter. U febnjari Zon op 0805 onder 1T45 Maan op 0745 onder 1556 Hoog water donderdag 10 febr. Vlissingen 0.32 Temeuzen 0.56 Zierikzee 143 Hanswcert 1.32 Wemeldinge 2.11 Kreokrak 206 Brulnisse 2.28 vrijdag 11 febr. uur vlissingen 1.12 Temeuzen 137 Zierikzee 2.28 Hansweert 2.18 Wemeldinge 3 03 kreekrak 2.57 Bruinisse 3.21 Laag water donderdag 10 febr. uur cm Wissingen 6.57 171 19.16 163 Temeuzen 7.27 183 19.43 176 Zierikzee 7 49 151 20 09 134 Hansweert 7.51 198 20.06 193 Wemeldinge 8.02 169 20 22 156 Kreekrak 8.16 196 20 35 179 Bruinisse 8 08 167 20.31 153 vrijdag 11 febr Wissingen 7 37 189 19 49 173 Temeuzen 8.09 202 20 19 186 Zlenkzee 8 27 163 20.39 138 Hansweert 8 33 218 2041 204 Wemeldinge 8 43 182 20.58 159 Kreekrak 8 57 212 21.12 184 Bruinisse w 853 179 21.05 156 700 van de 1000 aangesloten bedrijven Uit dit onderzoek komt naar voren, dat het de bedrijfstak steeds slechter gaat Naar verwachting zal de afeet op zijn best. gelijk blijven met vorig jaar. terwijl de prijzen van de produkten nauwelijks zullen stijgen. De gevolgen daarvan DEN HAAG (ANP/GPD) - Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben woensdagochtend bij de behandeling van de begroting voor volksgezond heid bezorgdheid geuit over de finan ciële problemen waarin veel patiënten en gehandicapten zijn geraakt door de recente forse verhoging van de eigen bijdrage voor de AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). Veel mensen in psychiatrische zieken huizen. verpleeghuizen en andere AWBZ-instellingen blyken te weinig geld over te houden om deel te kunnen nemen aan het maatschappelijk leven en zelfs om hun eigen huis aan te hou den. zodat een eventuele terugkeer naar de maatschappij wordt belem merd. zijn: teruglopende investeringen, ver der verlies aan werkgelegenheid en een aanhoudende druk op de bedrijfsresul taten. Vorig jaar nam de werkgelegenheid in de bedrijfstak met bij na 4 procent af. De werkgevers verwachten dat deze terug gang dit jaar zal oplopen tot 4,5 pro cent. wat een verlies betekent van 17.100 arbeidsplaatsen Wel verwachten de bedrijven dat zij op de binnenlandse markt een geldomzet zullen realiseren die 2 procent hoger ligt dan in 1982. Ook vorig jaar zette de bedrijfstak 2 procent meer om dan in 1981. PvdA, CDA en VVD drongen aan op het snel aanbrengen van differentiatie in de te betalen bijdragen, zodat die kunnen worden afgestemd op de bestedingsbe hoeften en -mogelijkheden van de be trokkenen. Algemeen toonde men zich ook onge lukkig met de kwestie van de eigen bij drage voor medicijnen. Het CDA vond dat er spoed moet worden getracht met het op een rijtje zetten van de 'bijwer kingen' die deze maatregel veroor zaakt Volgens de PvdA lijkt het erop dat de regenng met dergelijke maatregelen bezig is het fundament van de verzor gingsstaat aan te tasten De minister zegde spoedig een onder- Brinkman zei in eerste instantie de op lossing te zullen zoeken via het niet ver vullen van vacatures, het toepassen van het profijtbeginsel, het niet aanbe steden van bepaalde opdrachten en het toepassen van deeltijdarbeiden. Maar ook deze mogelijkheden raken wel eens uitgeput, zei hij. De bewindman herhaalde met zijn op merkingen zijn eerdere opvatting dat WVC een speerpuntbeleid zou gaan voeren bij het inleveren van loon voor werk. Minister Brinkman liet verder weten de bezuiniging van 10 procent op de begro ting van het ministerie (totaal negen miljard) niet dramatisch te achten. Het betekende geen uitverkoop van het de partment en ook geen afbraak van de verzorgingsstaat. Wel is het beleid erop gericht de verzorgingsstaat aan te pas sen aan veranderde behoeften en finan ciële mogelijkheden. Hij liet weten met te zullen afzien van de in het regeerakkoord voorgenomen bezuinigingen. Maar het ministerie zal daarbij „niet alleen de stofzuiger zijn voor de economen en hun rommel" De minister zei dat nog niet vaststaat dat in de komende jaren opnieuw fors bezuinigd zal worden op de gezinsver zorging. WqJ moet de bezuiniging van f85 miljoen in 1983 doorgaan. Maar voor de komende jaren zal hij rekening houden met liet felle verzet van een ka mermeerderheid (PvdA. CDA en VVD) tegen nieuwe bezuinigingen. Brinkman kondigde verder aan dat de welzijnssector geen arbeidsplaatsen hoeft in te leveren in het kader van de vermindering van het aantal ambtena ren met 2 procent Uit een onderzoek van het Sociaal-Cultureel Planbureau was gebleken dat volksgezondheid op deze wijze te wemig. en maatschappe lijk werk juist teveel zou moeten bezui nigen. Vandaar dat nu besloten is af te zien van bezuinigingen op maatschap pelijk werk en volksgezondheid op een andere wijze moet inleveren Wel zal het aantal arbeidsplaatsen uit gebreid worden, omdat trendvolgers geen prijscompensatie ontvangen. In totaal gaat het daarbij om 520 plaatsen als gevolg van de salariskorting, nog zoek te willen instellen naar de proble men rond de eigen bijdrage. De kamer toonde zich woensdag ook ontevredn over het beleid gezond heidszorg. Men mist een samenhan gend meerjarenbeleid en daardoor is de koers van het kabinet vooralsnog niet duidelijk. De incidentele bezuini gingsmaatregelen verstoren het beeld. Gevraagd werd om meer daden ter ver sterking van de eerstelijnszorg (huis arts en aanverwante hulpverleners). Kritiek op het gebrek aan samenhang werd geuit met het oog op de verbrok keling. die gelijktijdige korting van de gezinsverzorging, het streven naar ver mindering van de ziekenhuisbedden, de afbouw van de kraamzorg en de re- iVan onze parlementaire redactie) eens 400 bij de bejaardenoorden als ge volg van de regeling inzake roostervrije dagen en zestig bij dagverblijven, tehui zen en bibliotheken. Volksgezondheid krijgt op die manier een uitbreiding met 3500 tot 4500 arbeidsplaatsen. Minister Brinkman kondigde woens dag aan dat ook dit jaar er 10 miljoen gulden beschikbaar komt ter. behoeve van scociaai-culturele voorzieningen voor jeugdige werklozen. Brinkman zei voorts dat er in de Ne derlandse verzorgingsstaat sprake is van een cultuurcrisis. Deze strekt zich volgens hem ook uit tot het denken over de vormgeving van het eigen le ven, het handelen van het individu en i 3 ductie van het maatschappelijk werk oplevert. De PvdA constateerde gebrek aan een duidelijk stelsel voor financiering en planning van de eerstelijnszorg. Daar om vroeg De Pree bij motie om voorstel len voor een dergelijk systeem. Dees (WD) stelde dat de gezondheidszorg in een „te strak keurslijf' zit. hij vroeg om een duidelijk meerjarenbeleid. Ook CDA en PvdA hekelden het gebrek aan zicht op een samenhangende lange-ter- mijnkoers. Van diverse kanten werd de kwestie van „de grenzen van de zorg" aan de orde gesteld: welke zorg kan uiteinde lijk worden verleend en welke niet? Er zal. afgezien van de financiën, in dit opzicht een keus moeten worden ge- Ook zaterdagmorgen zullen nog veel vakantiegangers vertrekken Geen gro te problemen verwacht de verkeerscen- trale voor zondag als velen naar de car navalsoptochten in het zuiden van het land zullen gaan In Belgie zijn de doorgaande wegen re delijk goed tot goed berijdbaar; grote problemen zijn daar niet te verwachten. In Frankrijk wordt veel drukte ver wacht. Met name op zaterdagmiddag en zondag zal het zeer druk zijn in de omgeving van Parijs. In de wintersport gebieden kunnen op de Routes Natio nals veel problemen ontstaan. De ver- keerscentrale adviseert vakantiegan gers die op zaterdag moeten terugke ren, erg vroeg te vertrekken. In West-Duitsland heeft men een lang weekeinde, waardoor zowel carnaval als wintersport voor erg veel verkeer op de Autobahnen kunnen zorgen. Vooral Keulen en Duesseldorf zijn bij de carnavalsgangers erg in trek. Veel drukte wordt verwacht richting win de inrichting van de samenleving. Ook de visie op de overheid is gewijzigd. Hij riep de burgers op weer zelf te zor gen voor de inrichting van de samenle ving. Wel waarschuwde hij er daarbij voor dat wat de overheid in dertig jaar heeft overgenomen van instituten als de kerken, particuliere organisaties en verenigingen, niet zomaar bij die orga nisaties is terug te leggen. In dat kader wees de minister erop dat burgers te snel naar hulpverlenende in stanties stappen. Dat betekent niet dat hij deze weg wil afsnijden, maar Brink man wil mensen de mogelijkheid bie den om in hun directe leefomgeving hun problemen zelf op te lossen. Voorts maakt. Deze stelling leidde het CDA (Borgman) tot de vraag om de Nationa le Raad voor de Volksgezondheid voor stellen te laten doen over de bedoelde grenzen. Bijna alle fracties willen meer weten over de richting, die ingeslagen zal wor den met de herziening van het ziekte kostenverzekeringsstelsel, Men is het erover eens dat er veranderingen moe ten komen. Het CDA pleitte voor een financieringswetgeving zonder omwe gen", waaronder iedereen moet vallen, althans voor een basispakket van voor zieningen. De PvdA is voor een algeme ne verplichte volksverzekering, maar de VVD vindt dit idee „onhaalbaar"' Vandaag antwoorden minister Brink man en staatssecretaris Van der Reij- den. tersportgebieden: Eifel, Sauerland, Al pen en naar Zwitserland en Oosten rijk. Bonn verwerpt plan kemwapenvrije zone BONN (DPA) - Regering en oppositie in West-Duitsland hebben woensdag het voorstel van de Oostdultse partij leider Honecker voor een uitgebreide kernwapenvrije zone verworpen. Het voorstel behelst een uitbreiding van een Zweeds voorstel. Het plan was overgenomen van Moskou. Nucleaire slagveldwapens zouden moeten wor den verwijderd uit een zone die vrijwel geheel Oost- en West-Duitsland zou be strijken. Vice-president Bush van de Verenigde Staten heeft het bondgenootschap op geroepen één front te vormen tegen de 'weergaloze nucleaire bewapening van Oost-Europa'. wil hij professionele hulpverleners een stapje terug laten doen. omdat hij vreest dat zij vanuit hun huidige machtspositie de belangen van de ge bruikers tekort doen. Bij een aantal instellingen voor gezins verzorging neemt overigens de hulp vraag af Minister Brinkman heeft de indruk dat met name de niet onaan zienlijke verhoging van de eigen bijdra ge van de kortdurende hulpverlening deze vorm van hulpverlening voor een aantal mensen onbetaalbaar, althans onaantrekkelijk heeft gemaakt. Brinkman merkt op dat op het ogenblik nog steeds wachtlijsten bestaan en dat uit informaties bij instellingen geble ken is dat de aard van de gevraagde hulp zwaar wordt. De bewindsman streeft verder naar harmonisatie, vereenvoudiging en een betere afstemming van de verschillen de mogelijkheden. Op deze wijze denkt hij de leefbaarheid van de samenle ving te kunnen bevorderen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overliidens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A* tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg. MONTREAL - De 25-jange Brit David Hempleman-Adams knjgt in Mon treal alvast een klein voorproefje van wat hen te wachten staat tijdens zijn poging om als eerste man naar de Noordpool te lopen. De Brit. die op 1 maart aan zijn tocht gaat beginnen, hoopt in 55 dagen naar de top van de wereld le lopen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdag een dui delijke voorkeur uitgesproken voor een vrouw als nieuwe burgemeester. Blijkens een mededeling in de Staatscourant moeten sollicitaties naar deze func tie voor 18 februari worden ingediend bij de Commissans van de Koningin in Noord-Holland. Burgemeester Polak heeft eind vong jaar bekendgemaakt dat hij zich per 1 juni 1983 wil terugtrekken. De Commissaris van de Koningin in Noord- Holland. De Wit. oud-wethouder van Amsterdam, heeft de raadsleden woensdag meegedeeld dat er nog geen officiële sollicitanten zijn. „Het is een fascinerende hondebaan", aldus de WD, die als enige fractie een voorkeur had voor een liberaal op deze post. Algemeen gaat men ervan uit dat de nieuwe burgemeester van Amsterdam een socialist moet zijn, gezien de politieke kleur van de stad. JARUINEN 'LAHTI GT* LANGLAUFSK I'S MET STOKKEN EN BINDING LANGLAUF- SCHOENEN MTN: 36 T/M 46 ER KPN ER tlRRR ÉÉN DE GOEDKOOPSTE ZIJN cm uur cm 147 12.57 173 171 13.18 195 117 14.15 139 185 13.59 212 135 14.31 162 161 14.26 192 140 14.58 167 cm uur cm 168 13 30 191 192 13 54 213 126 15 03 149 204 14 42 230 147 15.15 175 174 15.10 208 153 15.41 180

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25