PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meerderheid steunt RSV-beleid kabinet Geen besluit Sharon Aantal werklozen tot 776.000 toegenomen Miljardentekort wegens huursubsidie GEEN GELD NIEUWE MARINE-ORDERS Geen samenloop pensioen en uitkering IN JANUARI MET 11.500 GESTEGEN Wolkenvelden Wolkenvelden en geen neerslag van betekenis. Plaatselijk mist. In de mid dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zioakke tot matige noordoosten wind. 226e jaargang no. 34 Donderdag 10 februari 1983 De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144. heer v. d. Butck. (Van onze speciale verslaggever AMMAN - De Jordaanse koning Hoessein is ervan overtuigd dat er met de Pilestijnse bevrijdingsorganisatie PLO tot overeenstemming gekomen kan wor den over de vorming van een federatie tussen Jordanië en een toekomstige Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook. Dat vertelde de Jordaanse koning woensdagavond tijdens een onverwachte au diëntie aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. Ook wordt in Jordanië verwacht dat PLO-leider Arafat komende week het groene licht zal krijgen voor het voortzetten van de besprekingen over samenwerking met Jordanië tijdens het Palestijnse Nationale Congres, het parlement in balling schap. Volgens de Nederlandse minister gaat de Jordaanse koning ervan uit dat ook voor zijn land de oplossing van het Palestijnse probleem een kwestie van overleven is en dat juist deze periode daarvoor van cruciaal belang is. (Van onze Haagse redacteurl DEN HAAG - Minister Van Aardenne van economische zaken is, daarbij gesteund door de twee regeringspartijen CDA en WD, niet van plan om onder meer de RSV-ijzergieterij in Middelburg i de Machinefabriek Breda via een boedelkrediet te helpen. De PvdA is daar juist sterke voor stander van en heeft Van Aardenne in een - kansloze - motie om extra kredieten gevraagd. CDA en WD wilden zich ook niet uit spreken voor een voorlopige handha ving van de status quo bij onder meer de Koninklijke Maatschappij De Schel de. Zij gaan via een motie die door WD- er Jacobse werd ingediend en die CDA- er Van Iersel mede had ondertekend, 2onder meer akkoord met het beleid dat van Aardenne tot nu toe heeft uitge zet Het debat in de Kamer, aange vraagd door PvdA-er Arie van der Hek ln een poging om een „noodverband" san te leggen voor die bedrijven die de bewindsman niet via een boedelkrediet wil steunen, leverde bijzonder weinig onderwijs in de knel Het buitengewoon onderwijs raakt in het nauw door de voortgaande bezui nigingen. Deze onderwijssector moet 50 miljoen gulden inleveren en voor ziet daarbij ernstige moeilijkheden bij het vervoer van kinderen naar en van schooi, by de hantering van de leerlln- genschalen en van de stichtings- en opheffingsnormen. PAGINA 3 banenverlies metaal De metaal verwacht dit jaar een extra groot banenverlies. Uit een onderzoek van de organlsaUe van metaalwerkge vers blijkt, dat er van de in totaal 380 000 banen in deze sector 17.000 zul len verdwijnen. PAGINA 13 dubbele inkomens De WD ziet een mogelijkheid om de belastingverhoging voor de zoge naamde 'tweeverdieners' nog wat uit te stellen De liberalen hebben een fi nanciële oplossing gevonden, waar door het mogelijk wordt dat de verho ging met op 1 april, maar op 1 juli van kracht wordt PAGINA 15 bettine gewaarschuwd De Nederlandse tafeltennister Bettine Vrlesekoop heeft een waarschuwing gekregen vsn de tafeitennlsbond. om dat zij zich niet houdt aan de kleding voorschriften. De bond dreigt maatre gelen te nemen als Vrlesekoop het be lang van de bondsspcnsor opnieuw schaadt. PAGINA 19 nos op satelliet De Nederlandse Omroep Stichting mag doorgaan met een experiment op het gebied van de satelliet-televisie. Minister Brinkman wil de NOS een ka naal toekennen op de ECS-satellieu een Europees project. Een redactie waarin alle omroepen zijn vertegen woordigd zou een programma kunnen maken voor de Nederlandse kabel abonnees. PAGINA 21 fokker vraagt krediet De vliegtuigfabriek Fokker vraagt de overheid enkele honderden miljoenen guldens ontwikkelingskrediet voor vernieuwing van de vliegtuig typen F- 28 en F-27. Fokker wil de overheid per verkocht vliegtuig terugbetalen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 18. Radio en televisie: 19. Financiën, economie: 21. op. Het beleid van de minister werd im mers op geen enkele manier bijge stuurd, zjj het dat verschillende partij en wezen op het feit dat de KMS in we zen een gezond bedrijf is. CDA en WD accepteerden via hun motie echter wel een afslanking van de marinewerven, zonder het daarbij in hun ogen beho rend aantal ontslagen al aan te duiden. Gat Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie had inmiddels een brief bij de Kamer laten bezorgen waarin hij stelt géén geld te hebben om het gat op te vullen dat valt wanneer de huidige marine-orders voltooid zullen zijn. Hij heeft, met andere woorden, slechts enkele tientallen miljoenen vrij, te wei nig om de bestelling van de zogenaam de M-fregatten naar voren te halen. Die brief is echter niet meer dan de inzet waarmee defensie de onderhandelin gen Ingaat als er over dat vervroegen van die M-fregatten wordt gesproken en er op de begrotingen naar geld gaat worden gezocht. PvdA-wooerdvoerder Arie van der de 'uitweg' van Stikker; een aanhoudende stroom van protesten; het ETI-plan en de toekomstverwachting van de RSV-gieterij in Mid delburg: pagina 7. Hek was het debat ingegaan met de be doeling om de bedrijven die géén boe delkrediet krijgen, waaronder de gie terij in Middelburg en de machinefa briek in Breda, alsnog gelijke kansen te geven, net als de bedrijven die wel een krediet krijgen. Van Aardenne bleef bij zijn weigering, nadat hij gemeld had dat er 40 miljoen extra aan boedelkredieten voor die be drijven nodig zijn. Wel ontkende hij dat de oordelen over de betrokken bedrij ven wat te luchthartig tot stand zij n ge komen. Verschillende argumenten heb ben een rol gespeeld. De ijzergieterij in Middelburg bestem pelde hij tot een bedrijf dat uit indus triepolitieke overwegingen wellicht be houden zou moeten worden -er is géén vergelijkbare gieterij in Nederland - maar hij wees er op dat er eenvoudig geen markt is. Voor de machinefabriek in Breda heb ben de rentabiliteitsverwachtingen, die (Slot zie pag. 7 kol. 1) DEN HAAG-Het RSV-debat in de tweede kamer, v.l.n.r. Jacobse (VVD) en Van der Doef en Van der Hek beiden PvdA). DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De oraal van zaken en werkgelegenheid wil niet dat mensen die ver vroegd met pensioen zijn gegaan los van hun pensioen nog een werkloosheidsuitkering (ww of wwv) krijgen. Hij heeft woensdag bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om daar een einde aan te maken Een samenloop van pensioen en uitkering komt voor bij nemen en vervolgens werkloos worden De Graaf wil nu in een wet vastleggen dat de werkloosheids uitkering en het pensioen samen nooit hoger kunnen uitval len dan de werkloosheidsuitkering die iemand heeft of die hij of zij gekregen zou hebben op de eerste dag van het pensioen. De werkloosheidsuitkering krijgt daarmee een aanvullend karakter (Van onze correspondent) LONDEN - De ontvoerders van een van de meest succesvolle en dunrste renpaarden ter wereld, Shergar, hebben een losgeld van 2 miljoen pond (8,5 miljoen gulden) geëist. Shergar werd dinsdagavond uit een stal in het Ierse plaatsje Newbridge gestolen. Vier gewapende mannen drongen het stallencomplex in het enige tientallen kilometers ten westen van Dublin gelegen Newbridge bin nen en dwongen de stalknecht John FitzGerald het wereldbe roemde paard aan te wijzen. Knecht en paard werden vervol gens door de ontvoerders meegeno men. Vier uur later werd FitzGe rald op vrije voeten gesteld met de boodschap dat de eigenaars van Shergar het dier weer terug kunnen krijgen als zij met een bedrag van twee miljoen pond over de brug ko men. Het paard heeft een waarde van 10 miljoen pond (42,5 miljoen gulden). Dat is althans het totale bedrag van de 34 aandelen die, met Sher gar als inzet zijn uitgegeven Zes van deze aandelen zijn in het bezit van een van rijkste mannen ter we reld, de Aga Khan. Shergar wordt als een van de beste renpaarden beschouwd die er op dit moment zijn. Het paard vestig de deze reputatie in de zomer van 1981, toen het de ene klassieker na de andere, waaronder de Engelse Derby in Epsom en de Ierse Sweeps Derby, won. Vanaf dat moment trok Shergar de aandacht van grote Amerikaanse fokstal-houders. De Aga Khan be sloot echter vorig jaar Shergar voor de fok te gebruiken in zijn eigen stallencomplex in Newbridge. Daar heeft het paard in de loop der maanden inmiddels 42 merries drachtig gemaakt. Het wordt door insiders in de paar- denwereld onwaarschijnlijk geacht dat de Aga Khan en de andere aan deelhouders de gevraagde twee miljoen pond losgeld zullen geven, vanwege de precedent-werking die daarvan zou uitgaan. JERUZALEM (REUTER/AFP) - Het Israëlische kabinet heeft woensdagavond geen beslis sing genomen over de gevolgen die het rapport van de commis- sie-Kahan moet hebben. De commissie, die de Israëlische verantwoordelijkheid bij de massamoord op de Palestijnen in de kampen Sabra en Shatila onderzocht, beval dinsdag on der meer aan minister van de fensie Sharon te ontslaan. Officieel werd meegedeeld dat het kabi net vandaag, donderdag, opnieuw bij eenkomt. Volgens de Israëlische minis ter van toerisme. Avraham Sharir. wil het kabinet van premier Begin voor het een beslissing neemt leden van de Is raëlische generale staf horen die net als Sharon bekritiseerd werden in het rap port van de commissie-Kahan. Premier Begin heeft zich by de tweede buitenge wone vergadering over het rapport in zake de massamoord 'strijdlustig en goedgestemd' getoond. Dit heeft de Is raëlische staatstelevisie gemeld. Begin zelf wil nieuwe verkiezingen houden De mogelijkheid dat premier Begin de Knesset zal vragen zich te ontbinden en algemene verkiezingen uit te schrijven is gisteren groter geworden. Twee van zijn coalitieartners zijn niet meer tegen verkiezingen. Sharon weigert nog steeds uit eigen initiatief 'als zondebok' zijn functie neer te leggen. Maar Sharon verklaard zelf er begrip voor te hebben als pre mier Begin hem zou ontslaan, waartoe Begin niet bereid lijkt te zijn. Menachem Begin DEN HAAG (ANP)- Het officiële werkloosheidscijfer is eind januari gekomen op 776.000. Dat blijkt uit eerste voorlopige tellingen van het ministerie van sociale zaken. Het verschil van 132.000 geregistreerde werklozen eind december is le wijten aan een nieuwe telmethode waarmee het ministerie vanaf 1 januari is gaan werken. Het feitelijke aantal werklozen dat er in januari bij is gekomen bedraagt onge veer 11.500 (een stijging van 12 200 by mannen en een daling van ongeveer 700 by vrouwen). De werkelijke stijging van de werkloos heid met 11.500 is groter dan op grond van seizoensinvloeden verwacht mocht worden. Als hiervoor een correctie wordt aangebracht omdat er 's winters altyd meer (seizoen)werkloosheid is dan 's zomers, bUjft een sty ging van het aantal werklozen met 8000 over, waar mee het totale aantal geregistreerde werklozen komt op 744.500. Het totaalcyfer (vorige maand bedroeg het aantal werklozen zonder seizoens correctie 644.100) is deze maand zoveel hoger omdat het ministerie van sociale zaken is gaan werken met een nieuwe definitie van werkloosheid. Mensen die werk zoeken voor 20 uur of meer per week worden als werkloos aangemerkt. Grens Tot en met vorig Jaar werd gerekend vanaf een grens van 25 uur per week. Door deze wyziging stygt het officiële cyfer met 37.000. Daar komen 83.500 mensen by van wie de arbeidsbureaus zeggen dat zy tyde- lyk of blyvend voor hen niet kunnen bemiddelen. Die bleven tot nu toe buiten de ofTclèle cijfers, maar vallen er nu wel onder, wat een vergroting van het aantal werklo zen betekent met 83.500. Het aantal openslaande banen is in ja nuari iets gestegen. Er staan nu 8500 banen open, wat 300 meer is dan eind vorige maand. Als rekening wordt gehouden met sei zoensinvloeden is de vraag eveneens gestegen en wel tot 9500. pagina 3: banenverlies Me taalsector. pagina 7: banenverlies RSV- KMS. rVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De individuele huursub sidies zorgen tot 1986 voor een tekort van f2,1 miljard op de begroting van het ministerie van volkshuisvesting. De regering vreest dat dit tekort nog „belangrijk hoger" zal uitvallen door de achterblijvende inkomensontwik kelingvooral in verband met de toene mende werkloosheid. Dit staat in de brief van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) over de individuele huursubsidie, die woensdag aan de Tweede Kamer is verstuurd. Deze tekorten ontstaan ondanks de wij ziging in de huursubsidie, die het kabi net per 1 Juli gaat invoeren Deze maat regelen leveren de regering tot 1986 f 1 1 miljard gulden op. Het belangrijkste voorstel is de mensen, die huursubsidie ontvangen de trendmatige huurverho ging zelf te laten betalen door de subsi die te verminderen. De jaarlijkse huurverhoging is voor 1983 vastgesteld op 5 procent. Het ka binet heeft hiertoe woensdag een wets ontwerp bij de Tweede Kamer inge diend Voor de komende jaren gaal het kabinet uit van een jaarlijkse stijging met 6 procent. Om de ontvangers van subsidie de huurverhoging zelf le laten betalen, heeft Brokx bepaald dat de normhuur- quote met een half procent gaat sty gen. Deze quote is dat deel van het inkomen dat de mensen met huursubsidie wor den geacht zelf aan huur te kunnen op: brengen. Deze sty ging geldt voor alle inkomens, van minimum tot boven mo daal. Voor de minima gaat het percen tage eigen huur 11,6 procent bedragen en voor modale inkomens 18.4 procent. Voor de 'echte minima', gezinnen die gezamenlijk van één minimuminko men moeten rondkomen, worden de gevolgen van de vermindering van de huursubsidie gecompenseerd. Daarvoor zal in de eenmalige uitkering voor 'echte minima' f 55 zitten. Deze ex tra uitkering wordt aan het eind van het jaar door de gemeenteiy ke sociale dien sten verzorgd. Voor deze 'echte minima' blijft, hierdoor de huurstijging beperkt tot 2.5 procent. De*? maatregel kost het ministerie van volkshuisvesting 12,5 miljoen gul den. Ongeveer een derde van de ont vangers van huursubsidie behoren volgens een ruwe schatting van het mi nisterie tot de groep van 'echte mini ma'. Daarnaast zal ook vanaf 1 Juli bij de vaststelling van de huursubsidie re kening gehouden worden met alle in komens 'achter de huisdeur', zoals pre mier Lubbers vrijdag al aankondigde Momenteel wordt slechts gerekend met de inkomens van de kostwinner* en hun partners. N'u zullen ook de inko mens van eventueel thuiswonende kinderen in de berekening worden op genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1