Bonden: Lijndiensten van )AMZ moeten verdwijnen WILHELM II Eigen stichting in Sluis na wegvallen van SCZ Bp znrrj Provincie betaalt omstreden herstel van vernieling Middelburgse woning Jeugdherinneringen aan een verbannen vorst HOORT PZC/provincie 'OPLOSSING VOOR CAO-PROBLEMEN Voorstel verkoop grond Temeuzen aan Elopak VOORTREKKERSFUNCTIE IN REGIO DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 ROTTERDAM (ANP) - De Holland Amerika Lijn (HAL) mag de kapitein van het in 1980 in de Golf van Alaska gezonken passagiersschip 'Prinsendam' niet ont slaan. De rechtbank in Rotterdam heeft het beroep dat de HAL inzake de ontslag- I procedure had aangetekend niet ontvankelijk verklaard. Een woordvoerder van de zeeliedenbond FWZ heelt dit woensdag bevestigd. Kapitein C. D. Wabeke uit Rilland-Bath werd ruim een jaar geleden naar aanlei ding van het vergaan van de Prinsendam door de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam voor dne weken de vaarbevoegdheid ontzegd. De Holland Amerika Lijn diende daarop bij het kantongerecht in Rotterdam een verzoek in de arbeids overeenkomst met de kapitein te mogen verbreken, maar dot werd niet ingewil ligd. De HAL ging vervolgens in hoger beroep bij de rechtbank in de Maasstad Deze heeft zich nu niet ontvankelijk verklaard, omdat het hoger beroep volgens de wet niet mogelijk is. De 54-jarige kapitein Wabeke heeft sinds de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart niet meer gevaren. Zijn werkgever heeft hem namelijk hangende de rechtsprocedures op non-actief gezet. Op het onder de vlag van de Nederlandse Antillen varende cruiseschip 'Prinsen dam' brak in oktober 1980 midden op de Golf van Alaska brand uit. Het vuur breidde zich zo snel uit dat alle 319 - voornamelijk Amerikaanse - passagiers en 204 bemanningsleden het schip moesten verlaten. Dit gebeurde wonderwel zonder noemenswaardige persoonlijke ongelukken Na een week dobberen verdween het uitgebrande schip in de golven. GOES - Het afstoten van de lijndienstactiviteiten van de autobus maatschappij Zee land (AMZ) te Goes is een van de weinige, zoniet de enige, op lossing van de cao-problemen waarmee de chauffeurs van dat bedrijf al een paar jaar te maken hebben. Tot die conclu sie kwam woensdagavond dis trictsbestuurder J. Kei jzer van de vervoersbond CNV in een gezamenlijke vergadering van zijn bond en de vervoersbond FNV in de Goese Prins van Oranje. Zoals gemeld willen de chauffeurs van de AMZ dat voor hen van toepassing wordt verklaard de streekvervoer-cao, terwijl ze op dit moment aan de toer- cao gehouden zijn Daarmee wijkt de AMZ als enige bedrijf in heel Nederland af van de gebruikelijke regel dat chauf feurs van lijndienstbussen te maken hebben met de streekvervoer-cao. Een overname van de lijndienstactivi teiten, door bijvoorbeeld het streekver- voerbedrijf ZWN is op zich niets abnor maals volgens Keijzer. In het verleden zijn in heel Nederland bij reorganisaties van het streekvervoer bedrijven door andere overgenomen. Om dit proces ook op Zuid-Beveland te bewerkstelli gen zullen de vervoersbonden FNV en CNV op korte termijn gaan praten met TERNEUZEN - Elopak Nederland bv rekent erop de concurrentiepo sitie te kunnen versterken met de bouw van de nieuwe coatingfa- briek in Terneuzen. Het nieuwe be drijf aan de Zevcnaarhaven wordt gebouwd op een terrein van 3,5 hectare. Elopak meldde woensdag dat met de vestiging een investe ring van zo'n 60 miljoen gulden ge moeid is. 'Elocoat' - want zo gaat het nieuwe bedrijf heten - gaat werk bieden aan ongeveer zeventig man. Direc teur financiën en administratie H. van Heel in een speciale Elopak- uitgave, gewijd aan de nieuwe in vestering: „De verdere integratie biedt ons financiële voordelen, maakt ons flexibeler en biedt ons de mogelijkheid nieuwe kwalitei ten te gaan ontwikkelen. En de af zet van de produktie is vooraf ver zekerd". Woensdag 16 februari buigt de raad van bestuur van het Havenschap Temeuzen zich over een voorstel om de benodigde grond aan Elopak te verkopen. Direct daarna worden de contracten getekend. De vesti ging hangt nauw samen met de ver lenging van de Zevenaarhaven. een karwei waarmee bijna 15 miljoen is gemoeid Het project wordt in mei van dit jaar aanbesteed en met de aanleg wordt zo snel mogelijk daar na begonnen. het ministerie van verkeer en water staat en de Exploitatieve Samenwer king Openbaar vervoer (ESO). De AMZ is een dochteronderneming van de busondernemingen De Baar in Wemeldinge, De Munck in Borssele en ADVERTENTIE Bromfietster gewond bij aanrijding door auto in IJzendijke IJZENDIJKE - Bromfietster A. C. de B. uit Biervliet is woensdagmiddag om streeks vier uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Tivoli- de Nolle te IJzendijke. Zij werd met verwondingen aan het rechterbeen per ambulance overgebracht naar het Sint-Antoniuszickenhuis te Oostburg. Het ongeval gebeurde, toen een be stuurder van een personenauto, R. E. B. uit IJzendijke, die rechts van de weg stond, wilde keren. Hij reed met zijn au to achteruit in een damgat. maar be merkte daarbij de bromfietster niet op. Gestolen auto uitgebrand gevonden bij Nummer Eén HOOFDPLAAT - De personenauto van de heer M uit Hoek. die het afgelo pen weekeinde werd ontvreemd, is woensdag voUedig uitgebrand aange troffen bij Nummer Eén. Een voorbij ganger, J. K. uit Breskens, had de auto woensdagmorgen omstreeks halfvijf zien branden Voor volvo-trucks naar Deltatrux in Goes 2 dagen volop show volop keus. van 3 tot 50 ton, ook opgebouwde wagens Vrijdag 11 februari van 10-21 uur Zaterdag 12 februari van 10-21 uur De Zeeuwse Volvo dealer: Deltatrux, Verrijn Stuartweg 14 (Industrieterrein Poel I), 4462 CE Goes tel. 01100-23520 ,^1 Leendertse in Kruiningen. Keijzer kan best begrijpen dat deze bedrijven er niet zo veel voor voelen om de lijndien stactiviteiten af te stoten, omdat die (bij de één wat meer en bij de ander wat minder) deel uitmaken van de bedrijfs voering. Toch wijst hy er op dat derge lijke situaties zich ook in het verleden elders in Nederland hebben voorge daan, zonder problemen. De betrokken bedrijven konden dan gebruik maken van regelingen die de ESO heeft opge steld. speciaal met het oog op dit soort situaties. Hy voegde er aan toe dat geen van de twee vakbonden er op uit zijn de bedryven, en daarmee de werkgelegen heid. schade toe te brengen. Wat ze wil len is een gelijke behandeling voor alle chauffeurs op lijndienstbussen. Zoals bekend hebben de AMZ-chauffeurs door het toepassen van de toer-cao een achterstand, vergeleken met hun colle ga's die exact hetzelfde werk doen by andere bedrijven die onder de streek vervoer cao vallen. Afgezien van een achterstand in secundaire arbeidsvoor waarden. zoals bijvoorbeeld een hogere VUT-leeftijd krijgen de AMZ-chauf- feurs maandelyks 120 tot 140 gulden netto minder in hun loonzakje. Positief De bonden hebben deze ongelijke si tuatie al in dc zomer van 1981 aange kaart en sinds die tijd zijn er verschil lende gesprekken geweest met de di rectie van de AMZ. Daarbij moest het Keijzer wel van het hart dat die direc tie de toercao altijd precies volgens de regels heeft toegepast, al ging dat dan ten koste van de chauffeurs op de lijn dienstbussen. Mede omdat het pro bleem al zolang speelt dringen beide bonden er op aan nog dit jaar de zaak geregeld te hebben. Keijzer liet woens dag weten dat hij eerder die dag een gesprek had gehad met de AMZ-direc- tie, samen met zijn collega D. van der Heem van het FNV. Daarbij is geble ken dat van de zgde van de AMZ een positieve benadering is te verwachten ten aanzien van de cao-problemen. SLUIS - De organisatie van culturele activiteiten zal in Sluis volgend jaar op een georganiseerde manier worden aangepakt. Er wordt momenteel druk gewerkt aan de oprichting van een stichting die alle soorten van evene menten moet gaan coördineren. Sluis neemt met dit initiatief een voortrek kersfunctie in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren in. Sinds het wegvallen van de stichting cultuurspreiding Zeeland (SCZ) wordt er overal geprobeerd op de een of andere manier toch nog enige culturele activiteit van de grond te krijgen. Op aandrang van de burgemeester heeft A. Bukkens, hoofd-onderwijzer van de rooms-katholieke lagere school, een werkgroep opgezet die zich met het probleem van de culturele voorzienin gen bezig houdt. Eind februari wordt er definitief beslist of de oprichting van de culturele stichting doorgang zal vin den Bukkens schat de kans daarop hoog in. Het moet volgens hem een stichting worden die alle culturele activiteiten in Sluis zal coördineren. De nog te benoe men coördinator zal daarbij een hoofd rol spelen. De activiteiten die door ver enigingen en particulieren worden aan geboden worden op een kalender ge plaatst Op die manier kan er voor een evenwichtiger spreiding van de evene menten worden gezorgd. De stichting zal overigens niet een enkel passieve functie hebben. Er wordt ook naar ge streefd om amateuristische en eventu eel ook professionele kunstenaars en artiesten naar Sluis te halen. Aan geschikte onderkomens ontbreekt het in Sluis niet. De raadszaal, de stad- huiskelder en het gemeenschapscen trum 'Het Zoute Vestje' bieden al vele mogelykheden. Verder zijn er in de kernen Smt-Anna ter Muiden en Re- tranchement ook enkele gen. De culturele stichting zal t streven een optimaal gebruik te maken van deze gebouwen. In principe wordt er momenteel aan een zo breed moge- lyk scala van activiteiten gedacht zoals tentoonstellingen, toneel, film en con certen. De gemeente heeft zich al bereid ver klaard een deel van de kosten te willen subsidiëren Initiatiefnemer Bukkens verwacht dat het resterende deel door particulier initiatief gefinancierd kan worden. „Ik mag wat dat aangaat graag naar onze zuiderburen kyken. Daar hebben ze er slag van om op een handi ge manier de activiteiten te bekostigen. wy kunnen daar veel van leren", aldus Bukkens. Hy is dan ook van plan om te proberen de middenstand en het bedrijfsleven als financiële bron aan te boren. Mits je dat met overdrijft, denkt Bukkens, dan moet er een goede samenwerking mo gelijk zijn. Hjj zegt: „Een stuk particu lier initiatief is een gezonde basis voor het culturele leven. Je moet ervan uit gaan dat het de gemeente niet teveel mag kosten". Belgen De hoofdonderwijzer is er vrij vast van overtuigd dat een culturele stichting in Sluis levensvatbaar is. Hij denkt dat vooral de ligging tegen Bclgiè aan een gunstig effect kan hebben. Via goede reclame en pibliciteit verwacht hij dan ook een groot deel van het toekom stige publiek in België te kunnen vin den. „Op die manier moet er in Sluis een cultureel leven van de grond kun nen komen. Het begin zal misschien moeilijk zijn maar ik geloof dat er vol doende publiek voorhanden is", be sluit Bukkens. Als er eind februari positief beslist wordt over de oprichting van de cultu rele stichting dan zal er voor 1984 een eerste jaaragenda worden opgesteld. Keizer Wilhelm 2 in Doom Anna Neeteson op veertienjarige leeftijd. De herinnering is, zoals het een dame betaamt, nog levendig. Doorn in de jaren twintig: seine Majestat der Kaiser und der Kónig Wilhem der zweite von Deutschland und Preusen. Een verbannen vorst. „Elke ochtend", zégt mevrouw A. F. Neeteson, „tussen acht uur en kwart over acht kwam de veldwachter Van Doorn in burgerpak op de fiets om de weg te verkennen die de keizer die dag wilde wandelen. Meestal was hij gekleed in een grijs pak. een groene jas en een cape om zijn ongelukkige arm te verbergen. Trouw voor hem uit liepen altijd twee takshondjes. Het gedribbe! van die beestjes was grappig om te zien..." Het is 1918, het einde van de eerste wereldoorlog, als generaal Groener keizer Wilhelm II namens de Duitse strijdkrachten de 'gehoorzaamheid' opzegt. Op 10 november van datzelf de jaar wykt Wilhelm (1859-1941) uit naar Nederland, waar hij eerst korte tyd verblijft op het kasteel Ameron- gen om dan definitief zyn intrek te nemen in Huize Doom. Een statig landgoed van zo'n 46 hectare com pleet met poortgebouw dat de Duitse keizer al voor de wereldoorlog koopt van de baronesse Van Heemstra. Tegenover Huize Doom ligt het christelijk instituut voor opvoeding en onderwijs van jonge meisjes, villa Rhodenstein, waar zegge en schrijve acht meisjes uit binnen- en buiten land op hun toekomst worden voor bereid. Daaronder: Anna Francoise Neeteson uit Sas van Gent, in die da gen veertien jaar oud. Op villa Rho denstein volgt zij vier jaar onder richt: van 1922 tot 1926. De herinne ring aan vervlogen tijden: „De keizer ging elke dag uit wandelen met twee heren van zijn hofhouding. Een hoed op, vaak een stok aan zijn arm. Ik heb hem nooit van zyn tocht zien terug komen, tegen die tyd zaten wy al weer op school..." Op een mooie dag dient zich by de directrice van villa Rhodenstein een hofdame van keizerin Hermine aan, Wilhelms tweede vrouw. Hermi ne heeft bij haar huwelijk met de kei zer (zyn eerste vrouw Augusta Victo ria sterft in '22 in Doom) al vyf kinde ren, van wie prinses Caroline (roep naam Carmo) de leeftijd heeft van de leerlingen van het meisjesinternaat. Mevrouw Neeteson1 „Vandaar het bezoek van die Frau Hofrath aan on ze directrice. Keizering Hermine vond dat haar dochter, net zo n bak vis als wij. omgang moest hebben met kinderen van haar eigen leef- tyd". En zo gebeurt het dat Anna Neeteson en een dochtertje van de destijds be kende toneelspeler Louis de Bree worden uitverkoren voor een bezoek aan de keizerlijke woning. „Voor de school was dat natuurlijk een hele eer. Zenuwachtig waren we eigenlyk niet, we hadden vooraf al tegen el kaar gezegd: we krijgen er vast thee met koekjes. Toch was dat eerste be zoek niet leuk, maar eerlijk gezegd styf. Maar de thee met cake brak de spanning; bovendien hadden we el kaar voor een blik van uitwisse ling..." Pas bij het tweede bezoek aan Huize Doorn laat keizer Wilhelm zich zien. „Wilhelm, een hele ijdele man. maak te een buitengewoon charmante in druk. Hij maakte met ons een wande ling door het park, waarbij hy van alles vertelde over bomen en planten en ook vroeg of wy Duits op school leerden..." In haar jeugdherinneringen besteedt mevrouw Neeteson uitgebreid aan dacht aan het huweüjk tussen Wil helm en Hermine. Doom staat al da gen voor de trouwparty op z'n kop: by de boekhandels liggen de etalages vol met boeken en foto's van keizer en aanstaande keizerin, de hotels zit ten overvol met buitenlandse gasten. Horden journalisten en fotografen komen op het huweiyk af. Mevrouw Neeteson: „Halve nachten lagen we door de ramen naar buiten te kyken. Er ging dan ook geen dag voorby of wij spraken wel over'de kèizer en zijn aanstaande vrouw". voor Brussel, duren de bezoekjes aan die Prinzessin Carmo voort. „Huize Doorn was een statig ge bouw. De rook- en conversatieka mer was het meest gebruikte ver trek. Het zag uit op het mausoleum dat op verzoek van de keizer eenvou dig was uitgevoerd. Ook de werkka mer van de keizer was eenvoudig in gericht: er stond een lessenaar met daarvoor een paardezadel dat hoger en iager kon worden afgesteld. Wil helm had als hobby houthakken, maar ook mocht hij graag hoefijzers boven de deuren van kamers en ver trekken aanbrengen. Het buis was verder bekleed met wandkleden van Frans gobelin, Perzische wandkle den en menbels nit het keizerlijk pa leis in Potzdam, het stond er vrese lijk vol..." Tot de Tweede Wereldoorlog bljjft mevrouw Neeteson met Caroline cor responderen. Daarna verliezen zy el kaar uit het oog. Het duurt tot 1974 eer mevrouw Neeteson huize Doorn terugziet. Het huis is dan inmiddels al jaren ingericht als museum. Na haar bezoek schrijft zy in haar dag boek: „Bij het binnentreden in de hal merkt men al direct een voornaam heid, onderdrukt door een onbe woonde sfeer. Huize Doom, evenals je op my een grote indruk hebt ge maakt voor de oorlog door grootheid en respect, maak je nu een Indruk van gevallen grootheid..." Peter Oggel fel; jas - .-2r«"SSBS!5j Huize Doorn, de plaats waar de Duitse Keizer Wilhelm tot aan zijn dood in ballingschap verbleef. h.0 W V_. Hoofdondenoijzer A Bukkens. voorzitter van de werkgroep die cultuur moet gaan brengen in Sluis, voor Het Zoute Vestje, een van de plaatsen waar Sluis evenemen ten kan gaan onderbrengen MIDDELBURG - De totaal vernielde woning van de familie G. Hageman aan Koorkerkhof 16 wordt geheel her steld. Dat is woensdag door gedepu teerde van financien J. B. Ventevogel meegedeeld aan de gedupeerde huisei genaar. Daarmee kwam er een einde aan anderhalf jaar onzekerheid die ontstond toen de woning ten gevolge van de bouwactiviteiten voor nieuwe griffiegebouwen vernield werd. Mei de herstelwerkzaamheden zal bin nenkort worden begonnen Een onder zoek naar de bodem in verband met het herstel van de fundering is woensdag reeds begonnen Met de reparatie is naar schatting «..o meer dan 350.000 gulden gemoeid en verwacht wordt dat het werk nog oktober dit jaar gereed zal zyn. De familie Hageman heeft anderhalf jaar in een tydelyke onderkomen elders in Middelburg gewoond. Toegezegd was dat dit hoogstens een jaar zou du ren. Het provinciebestuur het de fami lie echter lange tijd in onzekerheid. Een van de oorzaken was dat de verzekering slechts bereid was om de taxatiewaar de van de woning 180 mille i te vergoe den. Onzekerheid ontstond er daarbij over de vraag wie het restant van de reparatiewerkzaamheden moest beta- M-ii Miuuag werd uiteindeiykmeege deeld dat de provincie de restauratie garandeert. De woning was in 1980, kort voordat ze verwoest werd, nog volledig gerenoveerd op kosten van onder ande re de gemeente Middelburg en de fami lie Hageman zelf. De provincie kwam woensdag tot de mededeling van het herstel, nadat door de Middelburgse wethouders H. Gillis sen (openbare werken) en A- Bergshoeff financiën i grote druk was uitgeoefend De heer Hageman. „Afgelopen dinsdag werd ik gebeld of ik woensdag langs wil de komen. Mij werd verzocht de pro- testvlaggen té verwijderen evenals het bord met de tekst 'provincie wanneer wordt dit huis nu eens hersteld'. Dat heb ik geweigerd, omdat ik eerst zwart op wit wilde hebben dat de zaak nu ein- delyk werd geregeld" Gedeputeerde Ventevogel heeft hem eerst gevraagd of hij de woning niet aan de provincie wilde verkopen voor 230.000 gulden (50.000 gulden boven ta xatiewaarde). Hierop wilde Hageman niet ingaan. „Nooit van m'n leven, al geef je een half miljoen, dan steek ik het nog liever in brand" aldus dr heer Hageman tegenover de provinciebe stuurder. Vervolgens kwam de toezeg ging dat de woning geheel wordt her steld zonder kosten voor de eigenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11