Leegstand hoogbouwflats kostte al 3,7 miljoen 10 BITTERE PIL Fruitteler heeft verbetering van inkomen in eigen hand EEG-landbouwbeleid nadert het keerpunt JAAR VAST Holland Warmte staat in de kou HOORT. RAPPORT ONTMANTELINGFLATS MIDDELBURG: PZC/provincie (Kroon: geen andhuis in Aardenburg HYPOTHEEK RENTE Loonbedrijf Hulst behoudt vergunning EVENWICHT MOEILIJK TE HANDHA VEN m.M r ISDAG 8 FEBRUARI 1983 1IDDELBURG - Langdurige leegstand van de drie hoogbouwflats in Middelburg, waarvan zoals [emeld de bovenste zeven woonlagen zullen worden verwijderd om elders te worden herbouwd, leeft de Woningbouwvereniging Middelburg al 3,7 miljoen gulden gekost. Momenteel staat 23 irocent van de 374 flatwoningen in de Jacob Schottestraat, de Johan van Reigersbergstraat en de tentmeesterlaan leeg. Dit percentage neemt de laatste maanden sterk toe. Bovendien verhuist !lk jaar één derde van de bewoners van deze flats. Dit brengt, naast de kosten van extra toezicht en •ontrole, veel administratieve kosten met zich mee. 'Om deze financieel bodemloze put effectief te - lichten, moeten radicale oplossingen worden gekozen', staat in een rapport over de 'ontmante- I ing' van de drie hoogbouwflats in de Middelburgse Magistraatwijk. Het vertrouwelijke rapport 1 lateert van oktober '82 en is gisteren openbaar gemaakt. :i| Udens een toelichtend gesprek noem- en de directeur van de woningbouw- ereniging J. Tevel en voorzitter ir J. lol vooral de zogenoemde 'binnencor- ier dors' van de flats als oorzaak van de Jcfiociale problemen in en om de flats. De- slt e corridors zijn binnen de muren van a: e flats gelegen gangpaden, die bedoeld itijn voor de bewoners van drie woonla- h_;{en samen. Het grote nadeel van deze ingesloten gangpaden is het feit dat er iet auwelijks toezicht op uitgeoefend kan rorden. Heel anders ligt dat bij open iledjen. „Daar kan je, bij wijze van Hpreken. vanaf de begane grond zien -*ie zich op de galerij van de tiende ver leping ophoudt", zoals de heer Tevel et uitdrukte. Dat is dan ook de reden raarom de plannen om de bovenste la gen van de flats te verwijderen, niet au tomatisch bij alle andere hoogbouw flats in den lande kunnen worden toege past. In dit verband merkten beide he ren nog op, dat óók het plan om de bin- nencorridors van de drie Middelburgse flats om te bouwen tot open galerijen, serieus is onderzocht. Dit plan zou ech ter maar weinig minder gaan kosten. I (Van ome Haagse redacteur) HAAG - De Kroon ziet niets in de nen van L. Daansen uit Aarden- ijiurg om in het plan 'Boombos' een ndhuis te bouwen. Daansen was naar j' c Raad van State gestapt om de wei- ering van GS om aan zijn plannen ee te werken vernietigd te krijgen, j aar de Kroon oordeelt als slotstuk op ,j. e stappen dat GS volstrekt in hun -jjecht stonden toen zij zijn plannen Ju oorkruisten. GS deden dat door hun oedkeuring te onthouden aan het be- emmingsplan 'Boombos' dat door de aad van Aardenburg was vastgesteld. Q, an die onthouding ging een pittige rief in de richting van Aardenburg ooraf, een brief waarin GS er hun ver- J ijstenng over uitspraken dat Aarden- urg tientallen vergunningen had afge- even voor de bouw van landhuizen op hectare grond, te realiseren in het itengebied. Dat was volstrekt in trijd met de ideeën van GS, die het oordringen van landhuizen in vooral grarisch gebied tegen willen gaan, laar bovendien met de uitgangspun- het bestemmingsplan Buiten- ebied. >e Kroon is het eens met de lezing én net het beleid van GS en heeft de be waren van Daansen verworpen De ge- ïeente Aardenburg heeft inmiddels en bestemmingsplan in voorbereiding at wél overeenkomst met de wensen an GS. Voor Daansen is de pil wellicht liet zo bitter, nu de Kroon aangeeft dat lij z'n bestaande woning - die hij zelf te lein vond - volgens de geldenden bepa- ingen enigszins mag uitbreiden. (ADVERTENTIE) Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen.Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Middelburg: Korte Delft 2,01180-27158 of door onderstaande coupon. I Coupon in gesloten envelop I zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 4 |4330WB Middelburg j Ik wil meer informatie over j de Bouwfonds-hypotheek j met 10 jaar vaste rente. |Naam: i I Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: j inv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten Directeur J. Tevel van de Woningbouw vereniging Middelburg. dan de nu voorgestelde radicale oplos sing van het verwijderen van de zeven verdiepingen. In het rapport worden zes specifieke problemen genoemd, die zich in de hoogbouwflats voordoen. De belang rijkste hiervan zijn: Te hoge concentratie van mensen leidt tot vandalisme, vervuiling en agressie Gemeenschappelijke ruimten, zoals bmnencorridors en en fietsenbergin gen, zijn semi-openbaar. Er is geen toe zicht van de bewoners. „Deze ruimten zijn daarom broedplaatsen van ontoe laatbaar gedrag": Er is sprake van een segretatiepro- ces. waarbij de lagere inkomensgroe pen, ethnische en culturele minderhe den alsmede kleine huishoudens over blijven. De verhuurbaarheid van de flats neemt sterk af, doordat potentiële ge gadigden ze niet aanvaarden. De ex ploitatie is daardoor verliesgevend, de steeds toenemende leegstand hoog Al deze problemen leiden tot beheers- moeilijkheden. „We zijn dan ook tot de conclusie gekomen dat voortgaan met 'pappen en nathouden' uitzichtloos is", aldus het rapport. De flats zijn gebouwd in 1970 en 1971. De woningnood was toen hoog. „Nu ne men we de sporen waar van de haast Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - De Kroon heeft de bezwaren die een aantal omwonenden van het loonbedrijf Van Wesemael BV uit Hulst tegen de door b en w verleende hinderwetvergunning had ingediend en die met name betrekking hadden op de opslag van landbouwbestrijdingsmiddelcn, verworpen. De vergun ning is dan ook in, zij het licht gewijzigde vorm, in stand gebleven. De omwonenden J. Stolte en G. A. M. van Eerdenburg zijn met name bang voor calamiteiten, veroorzaakt door de giftige bestrijdingsmiddelen die binnen de muren van het bedrijf aan de Zoutestraat bewaard worden. De Kroon echter oordeelt dat de eisen die de gemeente in de vergunning heeft opgenomen voldoende zijn om het bedrijf aanvaardbaar te laten functione ren. Wel heeft de Kroon wijzigingen aangebracht, waardoor het bedrijf bijvoor beeld sneller de gemeente moet waarschuwen wanneer er iets aan de hand is. Bovendien is een aantal middelen met name genoemd dat in Nederland op de lijst met verboden stoffen staat en dat dus door Van Wesemael niet gebruikt mag worden. De Koon stelt dat er géén gevaar bestaat dat de opgeslagen bestrijdingsmiddelen bij een brand worden betrokken. Er is wel een filter voorgeschreven dat stofhinder moet voorkomen. Tot slot heeft de Kroon de voorwaarde met betrekking tot het laden en lossen van vrachtwagens iets versoepeld, zij het dat die laad- en losruimte binnen het bedrijf moet zijn gesitueerd. waarmee toen werd gebouwd", zei ir Mol maandag. „Nu merken we welke slechte voorwaarden we toen hebben geschapen om mensen snel een dak bo ven het hoofd te geven. Maar hoewel het probleem van een zo hoge concentratie van mensen zoals m deze flats kritisch is, zijn wij beslist niet tegen flats, in het algemeen", aldus de voorzitter van de Middelburgse woningbouwvereniging. Miljoenen Met het hele project van het verwijde ren van de zeven woonlagen en het her plaatsen van die woningen op andere plaatsen in de stad. is een bedrag van ongeveer dertig miljoen gulen ge moeid. Demontage, herstel, transport en opslag van de bouwonderdelen die opnieuw worden gebruikt nemen on geveer drie miljoen voor hun rekening. In dit bedrag zijn de tijdelijke voorzie ningen die in verband met de stabili teit moeten worden aangebracht, inbe grepen. Het volledige herstel van de vier bouwlagen die op de huidige loca tie achterblijven, kost - globaal - één miljoen gulden. Het bouwen van de nieuwe woningen, waarvoor de mate rialen van de te verwijderen woonla gen worden gebruikt, vergt om en na bij veertien miljoen gulden. Aan rente verlies, btw en andere bijkomende kosten wordt een kleine vier miljoen geraamd. Inclusief de geraamde grondkosten van bijna twee miljoen ontstaat zo een nieuwe investering van plusminus dertig miljoen gulden. Hieraan moeten de mogelijke verhuis kosten van de huidige bewoners nog worden toegevoegd. De eerste flat die begin '84 -als alle plan nen worden goedgekeurd- wordt aange pakt. is die aan de Jacob Schottestraat. Daar zijn momenteel nog maar 50 van de 130 woningen bewoond. Medio '84 is door natuurlijk verloop de eerste helft van dat flatblok geheel ontruimd, is de verwachting van directeur Tevel. De re novatie van de vier onderste lagen, en de nieuwbouw uit het materiaal van de zeven bovenste, zal beginnen voordat de tweede helft v.an die flat wordt ont manteld. De heer Tevel verwacht daar om geen enkel probleem ten aanzien van de herhuisvesting van de bewoners. Zeeuwse Raad voor Ouderen vergadert woensdag 16 februari MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen vergadert woensdag 16 februari in het gebouw van de Stich ting Zeeland aan de Dam in Middel burg. Deze vergadering begint om 14.15 uur. Aan de orde komt onder meer de benoeming van de heer L. E. M. Marquinic namens de VNG, evenals de benoeming van een adviseur namens het ministerie van volkshuisvesting. Verder zal er een regeling moeten wor den getroffen betreffende de benoe ming van een zevende lid namens de ouderenorganisaties. Het concept commentaar van de Stichting Zeeland op de nota 'Inspraak' van de provincie wordt ter instemming aan de Raad voor Ouderen voorgelegd Tenslotte komt het commentaar op de nota 'Bouwste nen Ouderenbeleid' aan de orde. ZIERIKZEE - In de EEG is een uni form markt- en prijzenbeleid de ko mende jaren zonder meer niet te hand haven. Voor achtergebleven gebieden is een aanvullend beleid een politieke noodzaak. Concrete vraag daarbij is, hoe het evenwicht vertaald moet wor den tussen produktie en vraag. Voorzitter ir D. Luteijn van de Natio naal Coöperatieve Raad (NCR) bracht maandag één en ander in Zierikzee naar voren in een inleiding over 'de coöpera tieve gedachte in 1983'. Hij onderkende in EEG-verband een sneller stijgende produktie dan reeële afzetmogelijkhe den. De verschillen tussen diverse ge bieden nemen toe. Het voeren van een geïntegreerd landbouwbeleid zal steeds moeilijker worden", aldus ir Lu teijn. die in Mondragon het woord voer de in een vergadering van de stichting Coöperatief Contact Centrum West-Ne derland (CCC). Hij voorzag daarbij voor Nederland 'on vermijdelijke aanpassingen' van enige belangrijke producten. ,.In feite zal er zelfs sprake zijn van een keerpunt. Want voor handhaving van een zeker evenwicht zullen er minder koeien ge molken kunnen worden en minder hec tares kunnen worden beteeld met graan en suikerbieten". In dit verband keerde Luteijn zich met nadruk tegen een eventuele regelge ving vanuit Brussel, „dat is vooral een zaak van politieke macht. En als Neder land het daarvan zal moeten hebben, verliest het zeker". De voorzitter van de NCR maakte dui delijk. dat een mogelijkheid als grond uit de produktie nemen in maatschap pelijk opzicht zeker niet te accepteren valt. Wel meende hij. dat er komende jaren alternatieven aangepakt kunnen worden, zoals houtprodukten en plantaardige eiwitten. Maar als eerste Nederlands belang noemde ir Luteijn toch het openhouden van de vnje markt zonder grensbelemmeringen. „Nederland mag zich beslist met in een geïsoleerde positie manoeuvreren". Te vens bepleitte hij een verdere samen bundeling en samenwerking van de co- operaties. zeker met het oog op de vol gens ir Luteijn te verwachten toename van de internationale concurrentie strijd. „Van de coöperaties zal een toe nemende flexibiliteit worden gevraagd, waarbij het gaat om een stuk extra ver antwoordelijkheid dat verder reikt dan economische belangenbehartiging", al dus Luteijn. die de coöperaties waar schuwde voor diversificaties buiten de eigen branches. „Want dergelijke acti viteiten dienen met grote terughou dendheid te worden bezien". Vermogensvorming Ten aanzien van hel coöperatieve land- en luinbouwgebeuren onder streepte de voorzitter van de NCR groot voorstander te zijn van wat hij noemde een duidelijk bevoorrechte positie van leden boven niet-ledcn. Ook was hij overtuigd van de nood zaak van de coöperaties om aan eigen vermogensvorming te kunnen doen, onder meer ten behoeve van de conti nuïteit in de activiteiten. Hij toonde daarbij aan zeker geen heil te zien in 'een al te snel toegeven aan de korte termijnwens om winsten uit te beta len". En verder plaatste ir Luteijn de opmerking: „Naar mate de binding tussen leden en coöperatie groter is, vallen er meer voordelen te behalen", waarbij hij zich met name sterk maak te voor de stelling: „De ledendominan- tie dient bij de besluitvorming cen traal te staan, ook in het bestuur van de coöperatie". Eén en ander is volgens ir Luteijn m de praktijk te verwerkelijken mits vol doende aandacht wordt geschonken aan scholing en kadertraining. Maar wat dit betreft ligt Nederland momen teel duidelijk ten achter bij het buiten land. meende hij. Ir Luteijn achtte coöperatieve jonge- rencolleges uitermate zinvol om de no dige ervaring op te doen en inzicht te krijgen in het beleid, „maar zij mogen met functioneren als inspraakorgaan voor een exclusieve belangenbeharti ging van de jongeren". En hij voegde daar nog aan toe: „Zeker naar de jongeren gericht mogen we het wezen van de coöperatie niet te gauw loochenen De jonge boer moet gecon fronteerd blijven met de keuze wel of niet coöperatief, zowel wat voordelen als verplichtingen betreft, Want het omzeilen van de keuzedaad onder graaft het bestaansrecht van de coöpe ratie". Directeur T. van Triet naast zijn bedrijf in Zierikzee. Het was een bittere pil, die T. van Triet uit Zierikzee onlangs moest slikken. Het economisch technologisch instituut (ETI) Zeeland advi seerde het rijk in tegenstelling tot eerdere toezeggingen - géén 150.000 gulden bij te dragen aan Van Triet's bedrijf Holland Warmte in Zierikzee. Daarmee verdween het laatste lichtpuntje, waar alle hoop op was geves tigd. Het uitblijven van de steun bleek een te zware klap. Niet alleen ging Holland Warmte een week geleden over de kop. maar tevens verklaarde de rechtbank in Dordrecht woensdag ook Van Triet's tweede B.V failliet: het onderhoudsbedrijf TT Service in Zierikzee. Wel wordt nog geprobeerd om een contract met de woningbouwvereniging Beter Wonen in Zierikzee af te werken. Maar daarna (omstreeks eind maart) zullen alle - 20 - werknemers van beide bedrijven definitief op straat staan. Inclusief directeur Van Triet. Nog geen twee jaar geleden zag het er voor Holland Warmte rooskleurig uit. Het bedrijf had als eerste in Ne derland een zogenaamde warmte- pompinstallatie ontwikkeld in eigen huis. Kosten noch moeite waren daarbij gespaard. Van Triet en zijn medewerkers staken een groot deel van hun vrije uren in dit project. In novatie, vernieuwing: Van Triet achtte deze zaken van groot belang. En daarnaast leverde het door zijn bedrijf ontwikkelde apparaat een enorme energiebesparing op. De in ventiviteit en vernieuwende aanpak van Holland Warmte bleken voor ve le instellingen een veelbelovend te ken. Talloze opdrachtgevers meld den zich aan. Dat laat de faillisse menten des te harder aankomen. Volgens Van Triet heeft Holland Warmte momenteel nog voor drie miljoen gulden aan opdrachten. Wat kan dan een ogenschijnlijk zo bloeiend bedrijf plotsklaps in elkaar doen storten? Het antwoord is een voudig: geldgebrek. Belastingschul den. een te klein eigen vermogen en het uitblijven van bankkredieten leidden uiteindelijk tot een niet meer draagbare last. Maar nóg een met weg te cijferen factor speelt mee, na melijk de lakse rol van de overheid. Hadden de ambtelijke molens sneller en doeltreffender gedraaid, dan zou - zo verzekert Van Triet - Holland Warmte een florissante toekomst te gemoet zijn gegaan. „We hadden een grandioos bedrijf kunnen hebben", verzucht de directeur. „Met steun be hoefden we geen risico te nemen en was er geen enkel probleem ge weest" Toen begin 1982 de eerste sombere wolken in zicht kwamen, onder nam Van Triet onmiddellijk actie. Hij schreef onder meer een teleurge stelde brief naar de toenmalige mi nister van economische zaken, Jan Terlouw. over het uitblijven van overheidssteun. Van Triet was enigszins verontwaardigd. Het rijk pompte voor niet minder dan 15.5 miljoen gulden in Warmtepomp Ne derland B.V., een gezamenlijke on derneming van ENBM B.V., het VEG-gasinstituut NV en de NV Ne derlandse Gasunie. „Wat ik tot heden ondervonden heb in mijn strijd om energie te besparen is tegenwerking van instanties die van u warmtepompprojecten van de grond moeten halen", schreef een verbitterde Van Triet in maart 1982. „U zult begrijpen, dat als je "bezig bent om alle mogelijke energie te be sparen, behalve die van jezelf, en al leen op tegenwerking stuit, je de lust op den duur vergaat". Van Triet beëindigt zijn brief met een verzoek om steun, om 'het bedrijf draaiende te houden'. Minister Terlouw had in die maan den klaarblijkelijk andere proble men aan zijn hoofd. Wel bracht hij de bal aan het rollen. Helaas met een niet al te snelle vaart. De rijksmjver- heidsdienst werd ingeschakeld. On derzoek nam evenwel veel tijd in be slag. Ondertussen zag Van Triet zich genoodzaakt om uit allerlei bronnen buiten het bedrijf geld te verwerven. „Ik heb mijn huis extra beleend om het spulletje te redden. Dat ben ik nu ook kwijt", vertelt de Zierikzeese di recteur. „Terwijl naar de andere - grote - bedrijven overheidsgelden zijn toegevloeid". Van Triet heft een waarschuwende vinger naar alle klei ne ondernemers, die op het gebied van energiebesparing werken. „Ook de jongens, die met windmolens be zig zijn", verduidelijkt hij „Er zijn dingen waar je als kleine ondernemer met je handen vanaf moet blijven". De extra kosten en tijd, die Van Triet in Holland Warmte stak, liepen in de loop der maanden aan zienlijk op. „Dat is allemaal niet erg, als je ergens in gelooft," legt hij uit. „Maar het is allemaal iets te ver ge gaan. Ik had eerder moeten stoppen. Ik dacht: 'je komt er wel uit op een gegeven moment'". Die gedachte kostte ook het zusterbedrijf TT Ser vice de nek (in hetzelfde gebouw on dergebracht). Van dit bedrijf werd eveneens veel geld overgeheveld naar Holland Warmte. Tenslotte té veel. Eigenlijk was er tot december 1982 geen zicht op een eventueel faillisse ment van de ondernemingen. De rijksnijverheidsdienst presenteerde in november het rapport over de be drijven. Dit schrijven gaf beslist geen negatief beeld weer. De samenstel lers verwachten dat de warmtepomp - hét produkt van Holland Warmte en Van Triet - een steeds grotere plaats op de Nederlandse markt gaat innemen. Voor het jaar 2000 werd een toepassing van circa dertig procent in het woningbestand geschat. Het aantal fabrikanten van warmtepom pen is zeer klein, meldt het rapport. Naast Holland Warmte zijn er twee bekende fabrikanten, te weten: Lan- daal Schelde BV in Meem (RSV) en IBK in Amersfoort (OGEM). Aanbe volen werd sanering te overwegen. Voor het in stand houden van het be drijf was volgens het rapport tevens kwijtschelding van 150.000 gulden van de schuld by de belastingdienst (ln totaal ongeveer 700.000 gulden» vereist. Levensvatbaar beschouw den de samenstellers Holland Warm te zeker. Mits de overheid een steen tje bij zou dragen. Het mocht niet baten. De schulden en lastenstegen. Het wegblijven van de hulp vormde de genadeklap. „Het beroerde is, werk hadden we zat." zegt een ontgoochelde Van Triet. Hij zit duidelijk vermoeid in het koude (de warmtepomp is uitgevallen) en bijna lege gebouw. Voor Van Triet weer de hand aan de ploeg slaat, wil hij eerst een paar maanden tot rust komen. „Ik kan zelf niet weer zo één twee-drie beginnen. Het is over, hè?" rené Groeneveld SLUISKIL-De Nederlandse fruitteler heeft een verbetering van zijn inko men voor een groot deel zeifin de hand. Hij zal produktie en kwaliteit moeten opvoeren, regelmatig plantopstanden dienen te vernieuwen en nieuwe ras sen telen om risico's te spreiden. Dat advies gaf maandagavond B. Mouris, bedrijfseconomisch voorlichter van het Landbouw Economisch Instituut (LEIi in Goes op een bijeenkomst van de drie Zeeuws-Vlaamse afdelingen van de Nederlandse Fruittelersorgani satie (NFOt in Sluiskil Volgens hem moet West-Europa de eerstkomende jaren rekening houden met structurele overschotten van hard fruit en met name van appelen. Daar door komen de opbrengstprljzen sterk onder druk te staan. Omdat ons land slechts circa 7 procent van de Westeu- ropese produktie van appelen en peren levert, zal een toe- of afname van het Nederlandse areaal geen invloed op de prijsvorming uitoefenen. De rol van de individuele teler blijft echter van groot belang, waarschuwde Mouris Een be drijf van 10 hectare met een jaarlijkse produktie van 250 000 kg behaalt bij een produktieverhoging van 5 procent en een prijsverhoging van 5 cent per kg al een inkomensvermeerdering van on geveer 20.000,-. De voorlichter van het LEI noemde het noodzakelijk dat de produkten in eenmalig fust worden ge presenteerd, voorzien van een kist- kaart Een gerichte reclame voor het Nederlandse fruit is daarbij onontbeer lijk. Volgens Mouris is de leeftijdsopbouw van de plantopstanden niet rooskleu rig. Er zal een versnelde vernieuwing moeten plaatsvinden die zich vervol gens regelmatig herhaalt. Bij een verde ling van driekwart deel appelen en een kwart deel peren betekent dat een ge middelde van zes procent per jaar. Daarbij is een Intensivering van de plantopstanden een absolute voor waarde. „Bij die vernieuwing zal het sortiment in een evenwichtige verhou ding aangepast moeten worden bena drukte hy. „Hierbij zullen ook de thans veelbelovende nieuwe rassen niet kun nen ontbreken; het klinkt wellicht pa radoxaal. dat gestreefd moet worden naar risicospreiding, maar dat wil niet zeggen dat alle nsico's uitgesloten kun nen worden. Men kan stellen dat nieu we rassen een groot risico inhouden, maar met hetzelfde recht kan ook ge zegd worden, dat het handhaven of ver nieuwen van de huidige rassen een nog groter risico inhoudt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9