Binnenlandse afzet verse mosselen kan veel groter Sint Philipsland begint bouw goedkope huurwoningen van HOGE RENTE VOOR GROTE SPAARDERS Landbouw besefte te laaf belang van zoet water PZC/provincie VERSHEIDSGARANTIE OP VERPAKKING Belgische loodsen gaan door met acties Henk Koke weg bij Zuidlandtheater 5 jaar vast Maandrente-rekening DISCUSSIE OVER OOSTERSCHELDE WONINGEN PASSEN IN LANDELIJKE STIJL Pere teelt vogelvnj in strijd tegen het bacterievuur Uw bijdrage aan Memisa verdwijnt NIET ineen bodemloze put Meniisa Giro5657 DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 GOES - Als de Nederlandse vishandel en de consument de verzekering kunnen krijgen dat in de winkel uitsluitend zogenaamde 'dagverse' mosselen te koop worden aangeboden, kunnen de binnenlandse afzetmogelijkheden van dit zeebanket nog flink worden uitgebreid- Dit betekent dat de verpakkingsdatum dient te worden vermeld op de detailhandelsverpakking. Want alleen op die manier is een goede controle op de versheid van de mosselen mogelijk. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) beeft deze conclusie getrokken naar aanleiding van een enquête die vo rig jaar is gehouden onder ongeveer een kwart van de Nederlandse vishandela- ren. Achtergrond voor het onderzoek otfllCIl KClllIlS vormde de constatering van het be- drijfsleven in de mosselsector dat het (JoOF VOOFTUlt ülltO uit oogpunt van risico-verdeling wense lijk is te streven naar een grotere sprei ding van de afzet van verse mosselen. Daarbij werd dan vooral gedacht aan de afzet op de binnenlandse markt Uit de resultaten van de enquête blijkt dat bijna 80 procent van de in Neder land verhandelde mosselen in het wes ten van het land wordt gegeten. Daar zit trouwens ook 65 procent van de vis handelaren. In het westen en in het zuiden beoordeelt de detaillist de verse GOES - Op Rijksweg 58. ter hoogte van Goes, is een stalen ketting door de voor ruit van een personenauto gevlogen. Die ketting waaide van een voor de au to rijdende vrachtauto, bestuurd door G. van N. uit Vlissingen. De bestuurder van de personenauto, P. S. uit Breda, kwam met de schrik vrij. mossel als handelsartikel duidelijk be ter dan in het noorden en het oosten, zowel wat de noodzakelijkheid voor het assortiment als de houdbaarheid. Een belangrijk deel van de vishandelaren krijgt wel eens klachten over de mosse len die zijn verkocht. Van die klachten heeft 30 procent betrekking op schelp- breuk en ongeveer 20 procent op de ver sheid. Beide klachten zijn volgens het LEI te voorkomen of althans aanzien lijk te verminderen door een zorgvuldi ger behandeling tijdens het vervoer en een betere distributie. De helft van de klachten moet volgens de onderzoekers zo kunnen worden teruggebracht. Ook de klacht 'niet zandvrijdie ongeveer in 25 procent van de kritische opmerkin gen over mosselen wordt gehoord, zou naar het oordeel van het LEI kunnen wijzen op een niet optimale behande ling van de schelpdieren. Een voorzich tiger manier van opvissen en/of een be ter (fïjn-)verwatering zou deze klacht kunnen verminderen. Hoewel de afgelopen tien jaar de mos selconsumptie in Nederland vrij sterk is gegroeid van 2 a 3 miljoen kg tot ongeveer 10 miljoen kg - dat is ruim 10 procent van alle mosselen die in Yerse- ke worden aangevoerd en verhandeld - vormt de binnenlandse afzet nog steeds een vrij beperkte deelmarkt. Het LEI acht uitbreidingsmogelijkhe den, bij een goed georganiseerde pro motic. zeker aanwezig. Zware schade bij botsing Hulst HULST - Bij een ongeluk op de Abs- daalseweg in Hulst zijn maandagmid dag omstreeks halfvier een bestelauto en een brommer met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder J. H. uit Erp had de bestelauto voor werkzaamhe den op het fietspad geparkeerd. Brom fietsbestuurder B. N. uit Axel zag die te laat staan en reed met volle vaart tegen de bestalauto. De brommer werd zwaar beschadigd, ook het busje liep enkele deuken op. Er waren geen gewonden. Twee auto's vernield bij aanrijding in Waterlandkerkje WATERLANDKERKJE - Bij een aan rijding op de kruising Philipsweg-Ke- telaarstraat in Waterlandkerkje maandagmorgen omstreeks halftien zijn twee personenauto's geheel ver nield. Bestuurder A. W. den D. uit Oostburg, komend uit de richting Oostburg, wilde op de kruising rechtdoor richting Uzen- dijke en kreeg daar geen vrije doorgang van A. B. uit Axel, die met zijn auto uit de richting IJzendijke kwam en op de kruising linksaf wilde slaan. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. Bijeenkomst NIVE over landbouw in Kapelle KAPELLE - De Nederlandse Vereni ging voor Management (NTVE) afdeling Zeeland, houdt donderdag 10 februari een bijeenkomst in het dienstencen trum De Vroone te Kapelle. Op het pro gramma, dat om half drie begint, staat een inleiding door de heer A. Doeleman voorzitter Overlegorgaan van de drie Zeeuwse Landbouworganisaties en door de hoogleraar drs A. Kampraath van de Landbouwhogeschool Wagenin- gen. Het thema van de bijeenkomst is 'Innovatie en flexibiliteit in de land bouw'. (Van ome correspondent) GENT - Op een vergadering maandag hebben de Belgische rivier- en kanaal- loodsen besloten de op 1 februari be gonnen stiptheidsactie voort te zetten. De gevolgen laten zich inmiddels voe len in de havens van Gent en Antwer pen. Zoals bekend voeren de rivier- en ka- naalloodsen sinds 1 februari een stipt heidsactie uit protest tegen het uitblij ven van achterstallige vergoedingen. De Scheldemonding-loodsen, die sche pen beloodsen vanaf Vlissingen naar zee, hebben zich bij de actie aangeslo ten. Deze laatsten hebben gelijkluiden de eisen. Op een vergadering van de vereniging van staatsrivierloodsen in Antwerpen werd beslist de actie voort te zetten. Een telefonisch gesprek met het ministerie van verkeerswezen lever de maandag niets op. Op verkeerswe zen wijt men het uitblijven van de reis- en verblijfsvergoedingen voor het lood- senkorps aan een gebrek aan financiële middelen. De loodsen hebben inmid dels voor vrijdag 18 februari een refe rendum gepland. Mogelijk komt het tot hardere acties. De loodsen bleken maandag helemaal niet tevreden met het feit, dat de aan vraag voor bijkomende kredieten door minister van verkeerswezen De Croo niet werd voorgelegd aan de kabinets raad van afgelopen vrijdag. De lood- senactie zorgt voor vertraging van het scheepvaartverkeer naar de havens van Gent en Antwerpen. Drie zeesche pen van meer dan twintigduizend ton op weg naar Gent verloren donderdag elk twaalf uur. nadat zij op de rede van Vlissingen op een loods dienden te wachten. Gentse havengebruikers heb ben in een telexbericht aan eerste mi nister Martens en de beide vice-pre miers hun ongerustheid uitgesproken. Zij dringen er bij de Belgische regering op aan een snelle oplossing uit te werken voor het loodsenprobleem. TERNEUZEN - Henk Koke. hoofd technische sectie van het Zuid landtheater in Terneuzen, is per 1 april in eenzelfde functie benoemd bij ontmoetingscentrum/schouw burg *Veenlust' in het Groningse Veendam. Hij gaat leiding geven aan twee theatertechnici. Omdat de gemeente Terneuzen nog een opvolger moet aantrekken, zal Ko ke ook na 1 april assisteren bij gro tere produkties in het Zuidlan- theater. Henk Koke (39) begon zijn loopbaan in Terneuzen op 1 sep tember 1969 als toneelmeester. Als hoofd technische sectie van het Zuidlandtheater was hij met het hoofd horeca verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken. 'Veenlust'. een gemeentelijke schouwburg, telt 515 zitplaatsen en bestaat zeven jaar. In het complex worden per jaar 65 tot 70 theater evenementen gegeven. Daarnaast zijn er zalen voor recepties, verga deringen en beurzen. Het centrum vervult een streekfunctie voor een deel van Oost-Groningen. Met het vertrek van Koke ontstaat er een tweede vacature in de leiding van het Zuidlandtheater. Het andere 'gat' dat moet worden gevuld is dat van Hoofd Administratieve en Ar tistieke Sector (HAAS), een baan die tot dusver uitsluitend 'op pa pier' heeft bestaan, doordat b en w en de schouwburgcommissie er niet in slaagden een geschikte kan didaat te vinden. Algemene Regio Vergadering D'66 in Serooskerke SEROOSKERKE - De afdeling Zee- land van D'66 houdt zaterdag 5 maart de algemene regio-vergadenng in het verenigingsgebouw aan de Zandput in Serooskerke. De vergadering begint 's morgens om tien uur, wanneer eerst de huishoudelijke zaken worden afgehan deld, zoals jaaroverzicht, bestuursver kiezing en verschillende verslagen. Na de pauze komen tot aan de lunch nog aan de orde het verslag uit de staten fractie en het informatiebeleid. Nadat na de lunch de politieke beleidsvoorne mens zijn besproken, komt de landelijk partijvoorzitter Jacob Kohnstamm aan het woord. De vergadering wordt beslo ten met de bespreking van de beleids voornemens aangaande de organisatie, een toespraak (onder voorbehoud) door Elida Wessel en actuele politieke mo ties. Milieu-aspecten kolencentrale aan orde in Middelburgse raadscommissie MIDDELBURG - Op verzoek van me vrouw M. van Colmjon-van der Mark (PvdA) bespreekt de Middelburgse raadscommissie voor volksgezondheid en milieubeheer donderdag 10 februari de gevolgen van de ombouw van de PZEM-centrale tot kolencentrale. De bijeenkomst begint om 16.15 uur in het stadhuis. Mevrouw Van Colmjon heeft hierom gevraagd, omdat ze duidelijk heid wil hebben over de uitstoot van de kolengestookte centrale en de milieu gevolgen daarvan voor de gemeente Middelburg. ADVERTENTIE 7% f15.000,- Minimum inleg. Rente-uitkering per maand. Effectieve rente 7,23%. zeeuwse bondsspaarbank VLISSINGEN - Drie sleepboten van de Belgische 'Union' hebben maandagmiddag het uit 1917 daterende opslagschip 'Vlismar H' vanuit de Vlissingse buitenha ven naar een sloperij in Burcht (nabij Antwerpen) ge bracht. De 'Vlismar II' heeft vanaf 1935 mede het beeld van de Vlissingse buitenhaven bepaald. In dat jaar werd de tanker naar Vlissingen gesleept in opdracht van de NV Vlissingsche Mineraal Olie en Asphalt Raffi naderij en omgebouwd tot opslagschip. In de oorlogsjaren werd de 'Vlismar II' door de Duitsec dor tot zinken gebracht om zo de haventoegang te blokfo oci£ ren. Nadat de tanker in 1945 was geborgen en hersteldcc deed ze dienst als bunkerschip voor de Steenkolen Hajefk dels Vereniging en later voor Paktank BV. De laate^jn jaren heeft de NV Haven van Vlissingen het opslagschi; en geëxploiteerd. Nadat in november vorig jaar de nieu«5fge: oliesteiger in de buitenhaven in gebruik was genomet aui was de 'Vlismar II' overbodig geworden. ore alei -(prei ZIERIKZEE - Bij de discussie over het al dan niet afsluiten van de Oosterschel- de, heeft de georganiseerde landbouw zich té laat gerealiseerd dat daarbij ook de zoetwatervoorziening in het geding was. De politieke druk van milieuzijde over heerste. Bij de studie over de compartimentering (in 1974/9175), werd er ook geen varirant opgenomen vooreen zoete Grevelingen. De land- en tuinbouw liet zich afleiden door de angst dat de optimale veiligheid in gevaar zou komen. Ook was er de angst dat voor dijkverhoging zou worden gekozen. Daarom is er vandaag- de-dag nog steeds de onzekerheid over de vraag wanneer en hoe de agrariërs over méér zoet water kunnen beschikken. lan Dit bleek uit opmerkingen van voorzit ter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), maan dag tijdens de kringvergadering Schou- wen-Duiveland te Zierikzee. Hij onder streepte dat grond en klimaat op Schouwen-Duiveland bij uitstek ge schikt zijn voor de teelt van verschillen de grove tuinbouwprodukten, maar het ontbreekt aan voldoende zoet water. Doeleman zag het telen van derlijke tuinbouwprodukten ook als noodzaak met het oog op de toekomst: „Steeds meer zal het er om gaan waar met de minste risico's de beste kwaliteitspro- dukten geteeld kunnen worden." De ZLM-voorzitter wees erop dat de georganiseerde landbouw laat („maar nog niet té laat") met harde cijfers is gekomen over de gevolgen van het ont- ONDA in Ritthem huldigt Ko Schout RITTHEM - Tijdens de jaarlijkse uit voering van de brassband ONDA in 'Ons Dorpshuis' in Ritthem is de heer J.J. (Ko) Schout gehuldigd in verband met zijn 50-jarig lidmaatschap en jubi- leuiii als muzikant. In die periode was hij ruim 25 jaar bestuurslid, van 1952 tot en met 1966 trad hij als voorzitter op. Voorzitter Machielse overhandigde de jubilaris namens ONDA en de KNF het vergulde KNF-speldje met certificaat. De voorzitter wees erop dat ook de va der van de jubilaris, één van de oprich ters van ONDA. de mijlpaal van 50 jaar lidmaatschap had bereikt en dat thans zijn zoon, schoonzoon en drie kleinkin deren ook al hun partijtje in ONDA meeblazen. Voor mevrouw Schout wa ren er bloemen. Onder leiding van dirigent Rinus Kra mer uit Souburg werden voor het talrijk aanwezige publiek negen nummers uit gevoerd. Na een pauze met verloting voerde de toneelclub van het Rode Kruis Middelburg het blijspel 'Bloemen voor Barbara' op. breken van voldoende zoet water en de voordelen van een zoete Grevelingen. Hij was bezorgd over de discussie die in gang is gezet over uitstel van de com- partimenteringswerken. Doeleman be klemtoonde dat door uitstel er wéér laat zoet water voor Tholen, Sint-Phi- lipsland, Schouwen-Duiveland en Oost-Zuid-Beveland beschikbaar komt. Hij had er bezwaar tegen di E land- en tuinbouw pas in een laat 'ai dium en nog heel oppervlakkig, bi studie over uitstel van de comjs menteringswerken betrokken t' Doeleman had kritiek op de 'sciJer' berekeningen' die in een ontwerp-#66 port over uitstel zijn opgenomen. !af gens hem zou de situatie voor dek Ie bouw nog te gunstig zijn voorgesttF6' De ZLM-voorzitter vertelde dat om> zoek heeft uitgewezen, dat er een#661 doende kwalitatief geschiktte rer veelheid zoet water beschikbaar! zijn, in de tijd dat de landbouw dit dig heeft. Hij vond dat voorkoi ne moet worden, dat er opnieuw eenp??® tieke beslissing genomen wordt r?'"-15 de toekomst van de Grevelingen ZIERIKZEE - „De pereteelt wordt vogelvrij verklaard in de strijd tegen het bacterievuur". Deze scherpe kritiek aan het adres van het ministerie van landbouw uitte de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM), A. J. G. Doeleman, maandag tijdens een kringvergade ring in Zierikzee. Hij zei zeer verontrust te zijn over de bestrijding het bacterievuur in het komende boerenjaar, „dit na een eerste kennis making met de beleidsnota die is opgesteld door het ministerie van landbouw". Doeleman noemde het onbegrijpelijk dat men een kortzich tig beleid wil gaan voeren. De plannen zijn volgens hem des te onbegrijpelijker, omdat niet alleen de fruitteelt slachtoffer dreigt te worden van een onvoldoende be strijding van de ziekte, maar ook het landschap. „Onbegrijpelijk ook na een jaar, waarin duidelijk geble ken is wat de gevolgen zijn, wan neer men deze bacterieziekte onge stoord laat voortwoekeren". Doele man stelde vast dat alleen de boomteelt extra wordt beschermd, om de export veilig te stellen. Voor de fruitteelt blijft slechts het be strijden van de ziekte in een strook van 500 meter om boomgaarden. De ZLM-voorzitter voorzag een he te zomer, afgaande op de harde op stelling van de fruittelers vorig jaar. Hij verzekerde dat de algeme ne standsorganisaties overigens volledig achter de harde opstelling staat. Doeleman constateerde dat niemand in feite gebaat is bij harde confrontaties. „Maar het is triest dat men zo weinig begrip heeft voor de fruitteelt, die het waarachtig niet gemakkelijk heeft. De fruit teelt wordt opnieuw in de steek ge laten". Hij legde er de nadruk op dat juist de voor bacterievuur ere gevoelige pereteelt een belangrijke kurk is waarop veel fruitteeltbe- drijven drijvende blijven. In zijn toespraak over de land- et tuinbouw, „het trekpaard van dt nationale economie, ook in de ja ren tachtig", ging Doeleman uit voerig in op de ontwikkeling vat de bedrijven en de toekomstmoge lijkheden, met name ook voor dt kleinere bedrijven. Hij betoogde dat de sanering in de agrarische sector geruisloos verloopt, omda: opheffing van bedrijven niet ge paard gaat met massa-ontslagen Doeleman merkte op dat de positie van de individuele boer minder gunstig is dan dc exportcijfers landbouwprodukten doen moeden. „De kracht van de land en tuinbouw is de kleinschalig heid, waarbij men met minder ge noegen neemt, dan de gemiddelde Nederlander lange tijd heeft kun nen besteden". (ADVERTENTIE) SINT-PHILIPSLAND - Onder druk van alsmaar stijgende woonlasten zit tegenwoordig menig gemeentebestuur of bestuurder van een woningbouw- corperatie gebogen over bouwplan nen, om te bekijken of het allemaal nog wel betaalbaar is. En ook architecten moeten zich in steeds meer bochten wringen om te voldoen aan de steeds harder wordende eis om een woning te ontwerpen, waar ook mensen met een minder goed gevulde beurs in kunnen wonen. Zo worden op dit moment 54 goedkopere woningen (een kale huur van 397,-) in verschillende kernen in de gemeente Borsele verhuurd. Ook in Sint-Philipsland heeft het gemeente bestuur bouwplannen ontwikkeld voor huizen die aan kale maandhuur zo'n 390,- moeten gaan kosten. Het gaat om een ontwerp van het archi tectenbureau Aantjes uit Bussum voor een complexje van 8 woningen in het dorp Sint-Philipsland. Eigenlijk mag de gemeente Sint-Philipsland in 1983 maar 7 woningwetwoningen bouwen maar omdat er op de plaatsen waar die huizen zouden moeten komen nog net plaats was voor één huis, gaf het provin ciaal bestuur toestemming om ei; 8 neer te zetten. Het initiatief om de niet te dure huizen in het Noordzeeuwse dorp te bouwen gaat mede uit van het archi tectenbureau dat met de Fliplandse burgemeester in contact kwam. Bij een nader presentatie van het bouwplan bleek dat het type woningen erg aardig past in de landelijke stijl die nog in en om Sint-Philipsland terug te vinden is. De huizen kennen een lage goothoogte en kenmerken zich door een vrij hoog schuin dak. In dat dak zit een dakkapel voor de slaapkamers op de eerste ver dieping. De tweede verdieping van de huizen wordt gevormd door een zolder die eventueel als vierde slaapkamer te gebruiken is en bereikt kan worden via een vaste trap. Op de eerste verdieping bevinden zich twee wat kleinere slaap kamers en een grote slaapkamer. Op de begane grond ligt een woonkamer, een berging, een afgesloten keuken cn een entree. Verder krijgt iedere huurder een tuintje. Het is de eerste keer dat het architectenbureau dergelijke wonin gen, waar dan ook in Nederland, bouwt. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de plaatselijke aannemer Ligtedag in geschakeld voor de uitvoering van de bouw. Tegenstrijdig Burgemeester T. A. Vogel: „Dit type woningen voldoet eigenlijk aan de te genstrijdige eis dat de woningen niet te duur mogen zijn en aan de andere kant zo veel mogelijk woongerief moe ten bieden. Wat dat betreft is het ge woon een uitgekiende woning." Be langstelling bestaat er in Sint-Philips land genoeg voor nieuwe woningwet woningen. Er staan genoeg woningzoe kenden bij de gemeente, die de wonin gen ook verhuurt, ingeschreven om de woningen vlot kwijt te kunnen raken. Daarbij verwacht Vogel ook in de toe komst nog wel aanvragen voor de nieu we huizen. Met de bouw van de huizen aan de Krabbekreekstraat in het plan de Luys- ter 1 is de bouwgrond die daar beschik baar was op. Dat betekent dat het ge meentebestuur moet beginnen aan het bouwrijpmaken van nieuwe grond. Dat gebeurt dan in het plan de Luyster 2. Binnenkort komt de aankoop van die grond in de gemeenteraadsvergadering aan de orde. Het gemeentebestuur streeft er naar om de huizen nog dit jaar gereed te krijgen. Help mee de put te dempen Gezondheidszorg in de Derde Wereld Eendrachtsweg 49, 3012 LD ROTTERDAM - Telefoon 010-14 48 88

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 8