Bezuiniging bij de NS kost arbeidsplaatsen Pamflet zorgt voor spanning in Suriname Afghanen vragen Nederland hulp PZCfi Bush bij de paus SPRUITEN EN SPEKLAPJES IRAK; OFFENSIEF VAN IRAN IS AFGESLAGEN TEKORT OPGELOPEN TOT 1,2 MILJARD GULDEN het weer Genscher: Uw wede is onze vrede THUISFRONT ZINSPEELT OP ACTIES iriten' 1.25 0PGELETIW1NTERSP0RTKR0KUSVAKANTIECARNAVALVIERDERS: DEZE WEEK BIJ DiXOnS WAARDEBON VOOR GRATIS P0STER28*35! "^DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland MOSKOU (RTR) - De kernreactor van de Russische satelliet Kosmos-1402 is maandag de dampkring binnengekomen boven het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan en is totaal verbrand. Dit heeft het Russische persbureau Tass gemeld. De kernreactor kwam om 11.56 (Nederlandse tijd) de dampkring binnen, aldns Tass. Het grootste gedeelte van de satelliet verbrandde al twee weken geleden boven de Indische Oceaan. Het Amerikaanse ministerie van defensie had ai eerder maandag gemeld dat de kernreactor in de dampkring was verbrand. Westerse deskundigen zeggen dat de Kosmos-1402 is gelanceerd om de vlootbewe- gingen na te gaan in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan ten tijde van de Falkland-oorlog tussen Argentinië en Engeland. Volgens Tass behoorde deze Kosmos tot een reeks satellieten ter verkenning van de ruimte. Zweden heeft maandag opgeroepen tot een moratorium op het lanceren van door kernkracht aangedreven satellieten, zoals de Kosmos-1402. Dit moratorium zou van kracht moeten zijn tot er internationale veiligheidsregels zijn aanvaard. Dit heeft de Zweedse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties maandag gezegd. UTRECHT (ANP/GPD) - De bezuinigingen die de Nederlandse Spoorwegen de komende jaren moeten doorvoeren gaan ongetwijfeld arbeidsplaatsen kosten doordat er geen uitbreiding moge lijk is als gevolg van groei, door efficiencymaatregelen en bij bedrijven die opdrachten voor NS uitvoeren. De president-directeur van de NS, drs. F. L. Ploeger, zei dit maandag op de jaarlijkse persbijeenkomst van de spoorwegen. Aantallen kon hij nog niet noemen. Het aanvankelijke gat in de begroting voor niet reizigersvervoer is inmiddels teruggebracht van 200 naar 40 miijoen. Daarvan is al 20 miljoen 'gevonden'. De andere 20 zullen er volgens Ploeger ook wel komen, desnoods door uitgaven te verschuiven. Moeilijker zit het met de structurele (ieder jaar weerkerende) verlaging van de kosten met 75 miljoen gulden die NS door minister Smit- Kroes is opgelegd. De minister heeft van dit bedrag zaken die de overheid rechtstreeks financiert, zoals het opheffen van knelpunten in het spoorwegnet, uitgesloten. NS denkt daarom onder meer aan het later plaat sen van vervolgorders voor nieuwe rij tuigen of het vertraagd laten uitvoeren van al lopende orders. Dat hoeft met tot onoverkomelijke problemen te leiden als de groei van het aantal reizigers ten gevolge van de forse extra tariefsverho ging stagneert. Ook voor wat het goede renvervoer betreft gaat NS na. of het voor 1983 voorziene tekort van 30 mil joen gulden door verdere kostenverla gingen kan worden verminderd. Tekorten Nieuwe reduktiekaarten en abonne menten hebben de NS in 1982 meer pas sagiers opgeleverd, waardoor het aan tal reizigerskilometers ten opzichte van 1981 is gestegen tot 9,4 miljard. NS' tekorten zijn echter met meer dan 16 procent gestegen tot een bedrag van 1,181 miljard gulden. Uit deze cijfers, die NS maandag in de openbaarheid heeft gebracht, blijkt tevens dat de groei van het vervoer per trein af neemt. In 1982 verwerkte NS een ver- voersstijging van twee procent, tegen drie procent in 1981 en 4,7 procent in elk van de twee jaren daarvoor. De eigen ontvangsten van de NS be droegen in totaal 1,428 miljard gulden, de uitgaven 2,609 miljard. Uit de schat kist ontving NS een compensatie van Weersvooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt en mogelijk een sneeuwbui. Lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. VATICAANSTAD (ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft maandag de Ameri kaanse vice-president, George Bush, in audiëntie ontvangen. Bush noemde het gesprek, dat 45 minuten duurde, 'ontroerend en geweldig'. Verder wilde hij geen mededelingen over de inhoud ervan doen. Bij aankomst in Rome had Bush zaterdag verklaard dat hij van de paus advies wilde horen over het vredesvraagstuk. De paus heeft veel verstand van de geeste lijke aspecten daarvan, aldus Bush. De paus heeft tot nu toe geen standpunt ingenomen over het ontwerp van het herderlijk schrijven dat de Amerikaanse bisschoppen dit voorjaar over kernwa pens zullen uitgeven. Daarin leveren zij kritiek op de uitgangspunten van de Amerikaanse politiek, die is gebaseerd op de afschrikking met kernwapens. De Amerikaanse regering heeft duidelijk laten weten allerminst gelukkig te zijn met de teneur van het ontwerp. 878 miljoen gulden voor het reizigers- vervoer (in 1981817 miljoen) en van 197 miljoen voor het goederenvervoer (was 169 miljoen). Daardoor rest NS een te kort van 106 miljoen gulden over 1982, tegen 30 miljoen gulden in het jaar er voor. In het reizigersvervoer stegen de in komsten van NS met 7,3 procent, toe vallig hetzelfde percentage als dat van de tariefsstijging van 1 oktober. De di rectie van NS schrijft de stijging van de tekorten in hoofdzaak toe aan de rela tief geringere opbrengsten per passa gier, als gevolg van de grote belangstel ling voor de dal-urenkaart, de NS-jaar- kaart en de openbaar-vervoersjaar- kaart. Het aantal gevallen van vandalisme ten koste van spoorwegeigendommen is in de afgelopen drie jaar met zeven procent gedaald, tegenover een lande lijke stijging met 25 procent. NS schrijft deze resultaten in belangrijke mate toe aan de intensieve begeleiding van potentiële vernielers zoals voet balsupporters en discobezoekers, maar erkent dat lang niet alle uitingen van vandalisme vermeden kunnen worden. In 1982 werden 1850 gevallen geregistreerd (tegen 2000 in 1980). Herstel van al deze zaken kostte NS in 1982 ruim twee miljoen gulden, terwijl deze kosten jaarlijks met tien procent stijgen - ui weerwil van de daling van het aantal gevallen. BONN - De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft zijn Israëlische ambtgenoot Jitzak Shamir maandag in Bonn verzekerd dat Europa een „eigen en vitaal be lang heeft bij vrede en stabiliteit in het Midden-Oosten". „Uw vrede is onze vrede", zei hij. Genscher, op dit moment voorzitter van de Europese ministerraad, ver klaarde dat de erkenning van het be staansrecht en de veiligheid van de staat Israël voorwaarden zijn voor een rechtvaardige vrede in het Mid den-Oosten. Tegelijkertijd onder streepte de Westduitse minister ech ter ook het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking. Teneinde de vrede dichterbij te brengen, zou Is raël haar nederzettingenpolitiek in de bezette gebieden moeten stopzet ten. Behalve met Genscher heeft Shamir ook met bondskanselier Kohl en bondspresident Carstens gesproken. De Duits-Israëlische betrekkingen werden positief beoordeeld. De Israëlische minister Shamir (links) wordt door zijn Duitse ambts genoot Genscher wat dichterbtj ge haald om te poseren voor de fotogra fen. Deltagebied De eerstkomende dagen zal er in het weer niet veel verandering komen. Een krachtig hogedrukgebied boven de oce aan verandert weinig van plaats, ter wijl een omvangrijk lagedrukgebied ach boven midden en zuid-Europa handhaaft. Tussen deze twee systemen door stroomt een matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind en koude vochtige lucht komt naar Zeeland. Vandaag is er daarom opnieuw veel be wolking en zal er af en toe wat lichte sneeuw vallen. De maximum tempera tuur wordt niet hoger dan 2 graden en daalt de komende nacht tot om het vriespunt. Er waait een overwegend matige noordoosten wind. Boven open water is deze krachtig. Vooruitzichten voor woensdag: weinig verandering, afnemende wind. Quur weer met een temperatuur net iets bo ven het vriespunt. Veel bewolking en aj en toe lichte sneeuw. Een zwakke tot matige noordoosten wind. Nautisch bericht Wind: noordoost 4 tot 5; zicht: meest matig, tijdelijk slecht door sneeuwval, temperatuur kustwater: 5 graden; af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: tegen de meter, in clusief gematigde noordwestelijke dei- ADVERTENTIE PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Paramaribo heerst spanning onder de bevolking na de verspreiding van een pamflet van de 'Surinaamse bevrijdings beweging, sectie thuisfront', waarin de Surinamers worden opgeroepn vanaf vandaag, dinsdag, thuis te blijven en de kinderen thuis te houden. Bedrijven en banken worden opgeroepen dicht te blijven. NS-president F. L. Ploeger Het is vandaag precies twee maanden geleden dat vijftien vooraanstaande Surinamers werden geëxecuteerd. In het pamflet wordt gezegd dat de bevrij ding van Suriname op handen is. De bevolking wordt opgeroepen voor enke le weken voedsel in te slaan. In het pamflet wordt gezinspeeld op een militaire actie van buiten. Bouterse wordt aangeraden geen man schappen in te zetten in geval van ge weld, omdat het leger onervaren is in de strijd tegen „buitenlandse strijdkrach ten met geschoolde officieren". Volgens één van de Surinamers in de VS, die enkele weken geleden plannen onthulde voor een militaire actie in Su riname met Amerikaanse huurlingen. is het pamflet in opdracht van hen in Suriname verspreid. „Dit om een chaos te voorkomen". Volgens hem is op het ogenblik een afgezant van de Ameri kaanse huurlingenleider die opdracht heeft gekregen de operatie uit te voren, in Nederland. Deze afgezant zou con tacten moeten leggen met Surinaamse ex-militairen, die logistieke -adviezen zouden moeten geven. De Surinamer Hartweek - Het thema van de natio nale hartweek, van 18 tot en met 24 april, is dit jaar 'hart en risicofactoren'. De Nederlandse Hartstichting zal in die week de aandacht vestigen op allerlei gewoonten die de kans op hart- en vaat ziekten kunnen doen toenemen. uit de VS, die zegt onderhandelingen met de huurlingenleider in Miami zelf te hebben bijgewoond, voorspelde dat nog deze maand actie zal worden onder nomen in 8uriname. De raad voor de bevrijding van Surina me onder leiding van ex-president Chin A Sen heeft in een maandag uitge geven verklaring de oproep van het 'thuisfront' ondersteund. Naar pas nu uit verschillende betrouw bare bronnen is vernomen heeft er don derdag een schietpartij plaatsgevon den bij de Memre Boekoe kazerne, waarbij twee militairen werden ge wond. Volgens deze bronnen werd er vanuit een passerende particuliere au to geschoten op een wachtpost van de kazerne. Het vuur zou zijn beantwoord. De daders konden ontkomen. Het zou de eerste gewelddadige actie zijn ge weest tegen het regime Bouterse sinds 8 december. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Speklapjes, (zonder zwoerd) 500 gSAS4.48 7QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BAGDAD/TEHERAN (REUTER/UPI) - In de oorlog tussen Iran en Irak hebben maandag beide partijen melding ge maakt van succes. Iran meldde dat het Iraanse leger een groot offensief is begonnen en aan het zuidelijke front een gebied van 250 vierkante kilometer heeft heroverd. Irak meldde het Iraanse offensief te hebben afgeslagen. Daarbij zijn volgens Irak bijna 7.000 Iraniérs omgekomen. Aan het zuidelijke front braken zondag kort voor midder nacht hevige gevechten uit. Iran meldde dat zijn troepen het grootste offensief begonnen waren sinds het begin van de oorlog in september 1980. Het Iraanse persbureau Ima be richtte dat tijdens de operatie 'Dageraad' 250 vierkante kilo meter 'Islamitisch land' in het zuidelijke district Fakkeh was heroverd. Ook werden volgens Iran drie militaire posten op Iraaks grondgebied veroverd. Volgens Irak waren de Iraanse troepen niet in staat een centimeter gebied te behouden. Alleen de Iraniërs die zyn gevlucht of gevangen genomen, zijn nog in leven, aldus Irak, dat zegt 6 894 Iraniërs te hebben gedood en honderden krijgsgevangenen te hebben gemaakt. 9 februari DEN HAAG (ANP) - Het Afghaanse verzet heeft dringend behoefte aan hulp. Allereerst heeft het wapens no dig maar verder bestaat er grote be hoefte aan medische, paramedische en culturele hulp. Dit heeft Ishag Gailani, een Afghaanse verzetsleider maandag gezegd op een persconferentie in Den Haag. Gailani brengt met vijf landgenoten een bezoek aan Nederland. De delega tie is maandagmorgen ontvangen op het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie is hier vooral gesproken over het verloop van de strijd en de taktie- ken van het Sowjet-leger. Gailani maakte zich met name zorgen over het onderwijs van de Afghaanse jeugd. In de vluchtelingenkampen in Pakistan en Iran krijgen jeugdige Af ghanen vaak gebrekkig onderwijs. In Pakistan bevinden zich volgens de VN ruim 2,5 miljoen Afghaanse vluchtelin- Vlissingen Temeuzen Ztenkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Staatssecretaris Van Eekelen van bui tenlandse zaken ontving gistermorgen enkele Afghaanse verzetsstrijders. De leider van de Afghaanse delegatie Om ar Babrakzai toont Van Eekelen rechtseen situatieschets van een door de Russen gepleegde massamoord. gen. Hun aantal in Iran wordt geschat op enkele honderdduizenden. Over de moeite die de VN momenteel getroost om een oplossing te vinden voor de Afghaanse kwestie zei Gailani dat elke poging om een beslissing te for ceren over de hoofden van de Afghaan se verzetsbewegingen heen tot misluk ken is gedoemd. Met het zoeken naar politieke oplossingen probeert de Sow- jet-Unie Afghanistan op een andere ma nier te bezetten. zo voegde hij eraan toe. Gol Muhammad, dorpsoudste uit Padkhwab-E Shaneh, deed verslag van de massamoord op 14 september vorig jaar in zijn dorp, waarbij 105 van zijn dorpsgenoten in een irrigatietunnel omkwamen. Volgens Gol zijn dergelijke door de Russen bedreven misdaden aan de orde van de dag in Afghanistan. Ghafur Yusufzai, een verzetsleider in de noordelijke provincie Takhar toonde verwondingen op zijn armen die waren veroorzaakt door chemische wapens. De de.egatie die onder leiding staat van Omar Babrakzai, ex-lid van het hooggerechtshof in Kaboel, bracht eer der bezoeken aan Londen en Washing ton en is nu op de terugweg. Washing ton werd ze door president Reagan ont vangen. 6 08 158 632 170 6.51 142 6 52 185 7.05 160 7.20 184 711 159 uur cm 18.35 157 18.58 169 1924 134 19.17 185 19.34 154 19.46 176 19 44 154 Bij aankoop van 3 kleurenfilms Fuji, Kodak, Agfa of Dixons. geldig t/m zaterdag 12 februari. DÏXOnS Middelburg Lange Delft 59 Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3