Zeeuws-Vlaamse bedrijven willen alsnog aanleg VOW Kindercentra Middelburg wijst subsidievoorstel af Gedeputeerde J. B. Ventevogel pleit voor versterking commerciële functie VVV igmm almanak PZC/provincie 'J!<W'' HOGE KOSTEN DOOR GEBRUIK VEERDIENSTEN Grote schade bij brand houten huis Wemeldinge BESTUUR WIL BEZWAARSCHRIFT INDIENEN Omstreden kunstwerk bij GSD aangebracht CORFU VAWOrPf Sluiting Cruson definitief DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 .2 gen) en ligt de industriële produktie per hoofd van de bevolking 2,5 keer zo hoog als het Nederlands gemiddelde. Vervoersaanbod De ondernemersorganisaties vinden dat het 'zogenaamd afnemend' ver voersaanbod via Kruiningen-Perkpol- der en Vlissingen-Breskens niet kan worden losgekoppeld van het terug brengen van het aantal vaarten. Op het traject Vlissingen-Breskens scheelt dat over de periode 1980-1982 100.912 vervoerseenheden. Het zogenaamde hoefijzerverkeer (via de E3 Antwer pen) neemt ondanks de vele extra kos ten voortdurend toe, zoals blijkt uit een bijgesloten grafiek over het ver- voersverloop sinds 1970. Wanneer op 1 februari van dat jaar de overeenkomst tot eenmaking van het Benelux-doua- negebied van kracht wordt vermin dert de druk op de veren onmiddellijk om even snel weer toe te nemen, wan neer de Belgische regering de bepalin gen - later in 1970 - verscherpt. „De commissie Wagner wees in haar on langs verschenen tweede verslag op het belang van uitvoering van infrastructu rele werken om de economische struc- Auto in sloot na slippartij door gladheid HENGSTDIJK - Bij een ongeval in de Hengstdijksestraat in Hengstdijk is maandagmorgen om kwart over acht de personenauto van H. H. uit Hengst dijk in een sloot geraakt en vernield. Het ongeval werd veroorzaakt door gladheid van het wegdek. Bestuurder H. raakte in een slip en verloor de macht over het stuur. De auto raakte van de weg en kwam in een sloot te recht. TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel en de gezamenlijke ondernemersorganisaties in Zeeuwsch-Vlaanderen willen dat de regering alsnog tot aanleg overzetbesluit van de vaste oever verbinding. Het goederen- en zakelijk personenverkeer vanuit deze regio zijn jaarlijks 40 miljoen kwijt aan wacht- en overzettijden en veertarieven, schrijven ze aan de vaste kamercommissies van verkeer en waterstaat en financiën. Alleen al in 1982 bleven er 141.000 zware vrachtwagens op het veerplein achter, op zich een aanwijzing voor de kwaliteit van de huidige voorzieningen. De ondernemersorganisaties hebben 'met verbijstering' kennisgenomen van het besluit van het kabinet om af te zien van de VOW. „Verbijstering omdat wij meenden dat thans algemeen erkend wordt dat een goede betaalbare infra structuur voor het instandhouden van de industriële sector een essentiële voorwaarde is." Volgens de brief levert Zeeuwsch- Vlaanderen, waar 0,8 procent van de Nederlandse bevolking woont, een aan deel van 4 procent ln de nationale in dustriële export, vertegenwoordigt de akkerbouw 8,2 procent van het Neder lands totaal (en is voor de afvoer van produkten als aardappelen en uien aan gewezen op de - dure - veerverbindin- Fietser door auto geschept in Yerseke YERSEKE - Een fietser is maandag vrij ernstig gewond geraakt, toen hij op de Parallelweg in Yerseke door een auto werd geschept. Met verschillende fracturen werd de fietser, de 45-jarige J. G. uit Kruiningen, in het ziekenhuis van Goes opgenomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een op de Zanddijk rijdende automobilist F. D. J. van S. (26) uit Tilburg. Door nog onverklaarbare redenen kwam de auto op de Zanddijk in een slip, waarna de auto de dijk afreed en op de Parallelweg terechtkwam. Op dat moment, rond 9.45 uur, naderde op de Parallelweg de fietser, die door de auto werd geschept. Zowel de auto als de fietser kwamen daarbij in de sloot terecht. De automo bilist kwam met de schrik vrij. De auto en de fiets werden zeer zwaar bescha digd. Daders steekpartij worden vandaag voorgeleid vlisslngen - De twee jongelui uit Vlis- singen die in de nacht van vrijdag op zaterdag werden aangehouden op ver denking de daders te zijn van een steekpartij met dodelijke afloop, de 19- jarige J. A. A. R. B. en de 22-jarige W. J. F., zullen vanmiddag (dinsdag) worden voorgeleid aan de officier van justitie mr W. van Nierop in Middelburg. De aanleiding tot de steekpartij, waar van de 21-jarige A. B. het slachtoffer werd, is volgens de Vlissingse recherche nog steeds duister, De met het mes be slechte onenigheid voltrok zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in de ta veerne 'De Stoof aan de Vlissingse Nieuwendijk. Dit horecabedrijf bevindt zich op de bovenverdieping van het pand. De op de begane grond gevestig de bar 'Admiral Benbow' staat dan ook geheel buiten deze zaak. ADVERTENTIE tuur te versterken", zo besluit de brief. „Voor het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfs leven vormen de kosten, verbonden aan de ligging ten zuiden van de Wester- schelde, terwijl dit gebied toch een deel van Nederland is, een voortdurende zorg. De VOW zou die zorg verlichten. Op grond van het voorgaande verzoe ken wij u met klem bij de ministers erop aan te dringen terug te komen op hun voornemen en alsnog toestemming voor de bouw te verlenen." Het schrijven is ondertekend door: de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophan del, de Kring Zeeuwsch-Vlaanderen van de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgeversvereniging (BZW), de Eigen Vervoerdersorganisatie (EVO), het Ko ninklijk Nederlanders Ondernemers Verbond (KNOV) en de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. WEMELDINGE - Bij een brand in een houten woning in Wemeldinge is maandag middag tegen half drie grote schade ontstaan aan interieur en woning de woning, gelegen op het erf van boerderij-bar Schoudee aan de Schoudeeweg in Wemel dinge, ontstond brand doordat een allesbrander oververhit raakte. .De vrijwillige brandweer van Wemeldinge had het vuur binnen een kwartier onder 'controle. De gealarmeerde brandweer van Kapelle hoefde niet in actie te komen. Wel was de Kapelse brandweer behulpzaam met het leveren van water uit de tank van de brandweerauto. De bewoners van de woning, de familie De K.waren op het moment van de brand niet thuis. Hoeveel de schade aan huis en interieur bedraagt was nog niet bekend. De bewoners zijn tegen brandschade verzekerd. Politie waarschuwt carnaval vierders voor alcoholgebruik in het verkeer MIDDELBURG - In verband met het' komende carnavalgebeuren wijst de rijkspolitie in Zeeland er op, dat tijdens de carnaval de politie ook alert blijft op het gebruik van alcohol in het verkeer. Met klem raadt de politie aan de auto te laten staan als men alcohol heeft ge dronken. Niet alleen is het rijden met een auto strafbaar als men alcohol heeft genuttigd, maar ook de motorfiets, bromfiets en fiets, bij een gebruik van meer dan 0,5 promillage. Inbraak Terneuzens kinderdagverblijf TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde is er bij een inbraak in het kinderdag verblijf 'De Wipwap' aan de Kerkhof laan m Temeuzen ƒ260,- verdwenen. Het geld zat in een geldkistje, dat in het kantoortje van het dageverblijf stond. Woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 februari halve prijzen finale Wij besluiten onze reor ganisatieopruiming met een nieuw prijzenfeest. Nu alle restanten voor de halve prijs. K-V.K. 4-'83. MODEHUIS BOBBE EXCLUSIEVE DAMESMODE it Coosje Buskcnstraat 149-151 4381 LD Vhssingen. Tel.: 01184-12660. Vri)dagavond koopavond va: 19.00-21.00 uur. De kinderen moeten eerst de uitwerpselen van honden opruimen, voordat ze op het grasveldje kunnen spelen. TERNEUZEN - Een aantal inwo ners van de Terneuzense Rivieren buurt neemt het niet langer. Zij vin den dat er nu maar eens paal en perk moet worden gesteld aan de bevui ling van een speelterreintje aan de Sloelaan met honde-uitwerpselen. Een inderhaast opgericht comité met de zeer toepasselijke naam 'Hondepoep', waarin zich vijf buurt bewoners hebben verenigd, heeft in middels gemeente en politie in hun strijd te hulp geroepen. Vorige week nog schreef het comité een boze brief naar de gemeente Ter- neuzen, vergezeld van de handteke ningen van twaalf moeders. En de ge meente toonde begrip voor het pro bleem; niet alleen brachter^ambte- naren een bezoekje aan één van de strijdlustigste comitéleden, me vrouw M. Kuipers, ook deden zij de toezegging bij het speelterrein bor den te plaatsen, waarmee hondebe- zitters vriendelijk, docht dringend worden aangerraden voor hun vier voeters naar een ander 'toilet' uit te kijken. Maar wat het comité Hondepoep be- tefft blijft het daar niet bij. Mevrouw Kuipers: „De actie is er ook op ge richt dat hondenbezitters zich be wust worden van de vervuiling van het speelterrein, waardoor kinderen regelmatig onder de poep thuisko men. Het is een kwestie van mentali teit. Daarom spreken we hondenbe zitters ook aan en dringen er op aan om hun hond op een andere plaats uit te laten. Tenslotte, je kunt je kin deren toch ook niet steeds thuishou den. Maar ach, de hondenbezitters die je spreekt zeggen: mijn hond doet zoiets niet..." Gevolg van de ernstige bevuiling van het speelterrein is volgens mevrouw Kuipers, dat er nu haast geen kinde ren meer spelen. „Kijk, wij zijn be paald geen hondenhaters, alles be halve dat, maar dat terrein is uitein delijk toch als speelplaats voor de kinderen bedoeld. Een oplossing is misschien een speciale w.c. voor hon den, of anders moeten hondenbezit ters de uitwerpselen maar met een schepje en een plastic zakje oprui men..." ANTTWERPEN - De NV Unie van Redding- en Sleep diensten in Antwerpen heeft er een nieuwe haven- en kustsleepboot bij. Dit is de eerste in een serie van vier. De nieuwe sleper, de 'Antwerpen', is gebouwd door de NV Scheepswerf van Rupelmonde (B) en heeft een leng te van 29,50 meter bij een breedte van 8,80 meter en een diepgang van circa 3,25 meter. Aan boord bevinden zich twee MWM-hoofddieselmotoren met elk een vermogen van maximaal 1115 pk. De stuwkracht van de nieuwe sleepboot wordt geleverd door twee vierbladige schroeven met elk een doorsnede van twee meter. De vaarsnelheid is circa 13 mijl per uur en de paaltrek 30 ton. In vergelijking tot de vroegere havensleepboten van de Union zijn er bij de bouw van deze serie fundamentele wijzigingen aangebracht. Het motorvermogen is meer dan verdubbeld, waarbij ook is overgegaan tot het plaat sen van dubbele schroeven. De 'Antwerpen' is uitgerust met een uitgebreide water-schuimblusinstallatie, die be staat uit twee pompen met een vermogen van 1500 ton per uur. De mast waarop de bovenste schuimblusser staat, kan hydraulisch uit worden geschoven. De drie volgende sleepboten in deze serie - de 'Beveren', 'Hoboken' en 'Rupelmonde' - komen in de loop van dit jaar in de vaart. MIDDELBURG - De Stichting Kindercentra Middelburg (SKM) die zeven peuter speelzalen beheert is het niet eens met de voorgestelde gemeentelijke subsidie bedragen voor 1983. Het bestuur zal dan ook binnenkort een bezwaarschrift indienen bij de gemeente Middelburg, aldus is maandag meegedeeld door me vrouw A. H. M. Buysrogge Buysrogge, secretaresse van de SKM. rig jaar zodat het extra hard aankomt. Het welzijnsprogramma 1983 vermeldt voor de stichting een subsidie van 87.000 gulden. De SKM heeft volgens eigen berekeningen 127 mille nodig. Het is in de gemeentelijke voorstellen veertigduizend gulden minder. Oor zaak is de korting met vijf procent dit jaar op de subsidiebedragen voor de in stellingen. Deze korting wordt doorge voerd op basis van het subsidie van vo- De stichting wil echter voornamelijk bezwaar aantekenen tegen nog een maatregel die dit jaar waarschijnlijk tienduizend gulden aan inkomsten gaat schelen. Het gemeentebestuur wil namelijk de 'autonome kosten' voor taan niet meer vergoeden. Een begro ting wordt altijd opgesteld op basis van het kostenpeil van het jaar daarvoor. De kostenstijgingen door inflatie w den de autonome kosten genoemd deze werden voorheen altijd vergoed Het SKM-bestuur hoopt verder datbf gemeentebestuur de minimumno^ voor het aantal kinderen op peuta speelzalen omlaag zal schroeven, (jj het ogenblik moeten er minstens Ut tig peuters een zaal bezoeken. Mets me blijkt dit op het ogenblik moei haalbaar voor de zalen in Sint-Laur en Nieuw- en Sint-Joosland. In Si: Laurens bezoeken op het ogenl slechts twaalf kinderen de peuterspi zaal terwijl die in Nieuwland gerniddi door 16 tot 18 kinderen wordt bezoci De speelzaal in Sint-Laurens won daardoor dan ook in het voortbesta bedreigd. Volgens mevrouw Buysroj moet daarom de minimumnorm wo den geweigerd omdat anders juist kleine kernen er het slachtoffer worden. MIDDELBURG - De kunstenaar Frits van Til heeft maandag alsnog zijn veel besproken kunstwerk aangebracht in de wachtruimte van het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) aan de Simpelhuisstraat in Middel burg. Het zal er minstens een jaar blij ven hangen. Het werk bestaat uit twaalf panelen. De linkse drie zijn licht van kleur en de ove rige negen vrij donker. In zwarte velden zweven kikkervisachtige voorwerpen. GSD-directeur L. A. Vorthoren heeft deze vorig jaar als 'spermatozoïden' be stempeld. De kunstenaar liet deze kwa lificatie voor wat ze was en noemde het werk 'poly-interpretabel', dus voor meerdere uitleg vatbaar. Vorig jaar werd via de bkr-commissie een opdracht van de gsd tot verfraaiing van de wachtruimte gegeven. Van Til was de enige die reageerde met een ont werp. Dat kon echter geen genade vin den in de ogen van de medezeggen schapscommissie van de gsd. Gevolg was een diepgaand conflict met de bkr- commissie. Uiteindelijk kwamen b en w met een compromisbesluit. Het kunst- - werk wordt er neergehangen voor de proefperiode van een jaar. Daarna is het aan gsd-directeur Vorthoion om te be slissen of het er blijft of niet. Van Til had geadviseerd om bij het kunstwerk passend zwart meubilair te plaatsen, het plafond citroengeel te schilderen en de muren hadden een grij ze laag moeten krijgen. Dit advies is ge negeerd. Volgens directeur Vorthoren, die weinig zag in de adviezen, was het zwarte meubilair nergens te krijgen. Maandag is er dan ook bruinkleurig materiaal aangevoerd. De wachtruimte blijft in de oorspronkelijke kleuren (on der andere oranje). De kunstenaar noemde het maandag aanvechtbaar dat alleen zijn kunst werk is opgehangen terwijl de rest van de wachruimte niet gewijzigd wordt. Vreemd vond hij het verder dat direc teur Vorthoren over het laatste geen contact meer met hem had gezocht. Volgens de gsd-directeur was dat ook niet nodig. „We hebben nu gewoon het besluit van b en w nagevolgd om de wachtruimte niet aan te passen en al leen het kunstwerk op te hangen. In feite hebben we Van Til ook geen op dracht verstrekt tot verfraaiing van de wachtruimte maar alleen maar werk gekocht dat gereed was" aldus de di recteur in een reactie. Auto gestolen uit loods bij Hoek TERNEUZEN - Uit de loods van H.S M. in de Lovenpolder bij Hoek is afgek, pen weekeinde een grijze Citroèn C? gestolen. De wagen heeft als kenteto DX-13-TY. ADVERTENTIE 15-DAAGSE HOTELREIS HA.LFPENSION yORKE heeft 'n streepje «óór ZEEUWSE Vraag Vijf kippen en één haan liepen er op het erf bij die familie in een van de Walcherse dorpen rond. Dat gemeenschapje functioneerde, in scharrélverband, tot ieders te vredenheid. Maar eind vorige week was de haan plotseling aan het eind van zijn latijn; hij liet het afweten en legde het kopje neer. De vijfjarige kleinzoon van de fami lie was het afgelopen weekend, in kennis gesteld van het nieuws, wat beduusd over het gebeuren. Hij liet het peinzend bezinken en vroeg toen: ,f>Iam, wie maakt er nu de kippen wakker?" GOES - Recreatie-gedeputeerde J. B. Ventevogel vindt, dat met name de provinciale VW haar „commerciële functie moet versterken" Of in Zee land een uitbreiding van arbeidsplaat sen in de toeristische sector voldoende tot stand komt, staat of valt volgens de heer Ventevogel met de groei en de be stedingen, die in Zeeland verwezen lijkt kunnen worden. Essentieel daar bij is de vraag of Zeeland erin slaagt „het toeristisch produkt voldoende aan de man te brengen". In de activitei ten om dat te bereiken moet allereerst het verkoopapparaat van toeristisch Zeeland worden uitgebreid, zei de ge deputeerde maandagavond in Goes tij dens een vergadering van De CNV-dis- trictraad Zeeland. Hij noemde daar de provinciale VW „de instelling bij uitstek", die zich be zighoudt met de promotie van Zeeland Vakantieland. „Ook het college van gs", aldus Ventevogel, „heeft dit inge zien door te besluiten de subsidie aan de VW belangrijk te verhogen om daarmee de commerciële functie van deze vereniging te versterken". Of de doelstellingen - groei van de bestedin gen en uitbreiding van arbeidsplaatsen in de recreatie - zijn te bereiken, achtte hij vooral een verantwoordelijkheid van directie en bestuur van de provin ciale VW. Die uitdaging vergt - aldus de gedepu teerde - „dat men zich technisch en mentaal nog meer dan tot nu toe het geval is, instelt op de eisen en de werk wijze van het commercieël gerichte be drijfsleven. Dat laatste is nodig omdat de .verkoop' zich in nauwe samenwer king met het bedrijfsleven dient te vol trekken. Zo'n bedrijfsmatige benade ring is noodzakelijk, omdat de provin cie zich anno 1983 niet kan permitteren grote bedragen beschikbaar te stellen voor doeleinden waarvan de resulta ten niet concreet zullen zijn aan te ge- Deze .zakelijke' benadering achtte de heer Ventevogel vereist voor alle be trokkenen bij de verkoop van het toe ristisch produkt, vakbekwame onder nemers en goede promotors: „De tijd dat het WV-wezen gekenmerkt werd als een club van gegoede burgers en no tabelen is allang voorbij." zo zei hij. De gedeputeerde ging voorts in op de te venvachten groei van de verblijfs- en dagrecreatie tot 1995. Hij stelde dat in 1981 voor ongeveer 3300 mensjaren werk was in de verhlijfsrecreatie, en dat het totale werkgelegenheidseffect an derhalf keer zo groot was. Op grond van ETI-prognoses betoogde hij, dat in 1995 bij een groei tussen de 10 en 30 procent sprake zal zijn van een toename van di recte werkgelegenheid van 300 tot 900 mensjaren in de verblijfssector. In de dagrecreatie zal de groei van de werkge legenheid geen gelijke tred houden met de toename van de dagrecreatie zelf, voorzag hij, vooral als gevolg van de te venvachten toename van de arbeids- produktiviteit en de kleine stijging van het besteedbaar inkomen. Recreatie-gedeputeerde J. B. Ventevo gel. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG- De sluiting van de gak no-afdeling van Cruson in Breskens definitief. De bezwaren van de gebrd ders Cruson zelf tegen het gemeen? lijk sluitingsbevel zijn door de Kro: afgewezen, waarmee de sluiting K onherroepelijk is geworden. Crusoit\ Breskens is het toneel geweest van# ontploffing waarbij één werkneffi om het leven kwam. In dezelfde Ui bleek het bedrijf in strijd met de voo waarden uit de hinderwctverguni# gen te opereren. Om die reden is de Cruson-zaak voori, Kroon erg simpel. Vast staat imm dat de hinderwetvergunning inderda niet werd nageleefd, en onder die d standigheden is iedere gemeentes voegd de sluiting van het betrokkens drijf te gelasten. Cruson zelf heeft g# argumenten aangevoerd die de Kro:; ook maar even aan het twijfelen hebM gebracht. De gebroeders Cruson sf ken overigens van een onrechtmatl sluiting en van „absurdistische d standen in Oostburg". Bovendien sli len zij de gemeente aansprakelijk H eventuele financiële gevolgen. DataÊ heeft echter géén indruk gemaaktopj Kroon die de sluiting allesbehalve t rechtmatig vindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2