Je eigen tekenfilm 'Een beetje om op te vallen' VMmiflM Ronja de Roversdochter: maar dat boek gaat over mij 'Geen slome film, maar veel actie, net als James Bond' Tsarenjas, vechtpetje, PTT-pak Wat is een 'oud' jasje nog waard? Vijfduizend kilometer per jaar Bezuinigen? FILM IJZENDIJKSE KINDEREN Zuinig broodschoteltje „Gezellige eerste klas begra fenishandschoenen", of „Lulsvrije welvaartsprul- ken". Dit kun je lezen in de etalage van de firma Koevoets in Zie- rikzee. Je weet niet wat je ziet. De vreemdste tweede handsspullen liggen er te koop. De heer Koevoets: „Met zo'n winkel moet je zeven dagen per week werken". HIJ haalt zijn spullen overal vandaan: „Soms bij de buren, soms in het buitenland. Dan moet je alles wassen en herstellen. Ook krijgt alles een prijs". Crisisjassen De heer Koevoets vertelt dat er steeds meer tweedehands kleding wordt gekocht: „Veel mensen hebben het moeilijk in deze tijd. Ze kun nen net rondkomen. Vooral die •crisisjassen' worden goed verkocht". In deze winkel vind je veel dumpkleding. Deze legerkle- ding komt uit de hele wereld. Soms is de kleding van een gesneuvelde soldaat ge weest. Voor twee gulden kun Je al een vechtpetje kopen. Ruimtevaart Er hangen ook P.T.T.-pak- ken en echte politle-unifor- men. We vonden er zelfs een astronautenpak voor 75,-. Deze ruimtevaartpakken ko men uit Frankrijk. Daar wa ren er teveel gemaakt. Zo'n pak wordt bijvoorbeeld met carnaval gedragen. Je moet ook eens rommelen in de doos 'bontgevallen en hoedjes'. D&n kun je lachen! Veel toneelverenigingen ko pen hun kleding hier. Tenslotte vertelt de heer Koeveots: „Pasgeleden ver kocht ik een prachtige tsa renjas voor 100,-. Een machtig mooi ding, Zag er nog prima uit. Ik ging mee tot de straat om afscheid van die jas te nemen". „Kinderkleren zijn erg duur", zegt Lenie Welleman van de 'Lapjeskat' in Middel burg. „En kinderen groeien zo hard. Het is zonde om goe de kleding zomaar in de kast te laten hangen. Voor dat j as je kun je gemakkelijk een tientje krijgen".In nogal wat winkels kun je de laatste ja ren tweedehands-kindërkle- ren kopen. In Zeeland zijn er ook een paar. Als je voor het eerst zo'n zaak binnenstapt, verbaas je je over de hoeveelheid broeken, jassen, jurkjes en truien. De meeste zijn nauwelijks ge dragen en kosten bijna niets. Maar wal krijg je er zelf voor? „Niets", zegt de eigenaar van zo'n winkel. „Ik moet het wassen en verstellen. Dat kost geld. En wat ik verkoop is toch al niet duur" Hij had het over hetzelfde jasje dat in de 'lapjeskat' 10,- opleverde. Het was pas gewassen, niet kapot en com pleet: een groen regenjasje met bont en capuchon voor een Jongetje van een jaar of vier. Een ander wilde er vijf gul den voor geven: „Er Is niet veel vraag naar kleren voor kinderen van die leeftijd. Kleren voor schoolgaande kinderen leveren meer op. Die verslijten hun spullen. Kleine kinderen niet" Na een fikse schoonmaak van je kamertje zijn er heel wat spullen overbodig geworden. Die kun je weggooien. Je zou ze ook kunnen verkopen. Op een rommelmarkt bijvoorbeeld, zoals Irene (14), Cas- silde (12), Martine (13) en Oet (12) doen. Waar en toanneer staan julie op de rommelmarkt? Cassllde: „Eén keer in de maand is het rommelmarkt. We staan el ke eerste zaterdag van de maand op de Vlschmarkt in Middelburg. Als er tenminste een plaatsje is". „In de winter is er wel plaats", ver telt Oet, „maar 's zomers is het altijd hartstikke druk". Martine zegt: „Dan staat iedereen te wachten op het teken van de marktmeester. Om acht uur fluit hij en dat is dan het sein om de markt op te gaan. Dan rent ieder een met z'n doosje en z'n deken naar een plekje". Is zo'n plaats gratis? Martine: „Nee, en het wordt ook steeds duurder. We leggen onze spulletjes altijd op een deken. De laatste keer kostte het negen gul den. Dat is ƒ4,50 per vierkante meter. Daarvoor was het drie gul den. Hoe kwamen jullie op het Idee om je oude spullen op de rommel markt te verkopen? „We hadden geld nodig", vertelt Irene, „Cassllde en ik hebben sa men met nog wat andere kinde ren beesten. We hebben kippen, twee eenden, vier konijnen en twee cavia's. Als je ze hebt moetje er ook voor zorgen en dat kost geld". Oet en Martine geven het geld dat ze verdienen gewoon uit. „We ko pen er kettinkjes, oorbellen en na gellak voor". Welke spulletjes verkopen jullie? Cassllde: „Van allerlei oude rom mel van oude kleren tot een ko lenkit". Hoe komen jullie daaraan? „Van kennissen", zegt Irene, „maar ook wel van het grof vuil. Soms staat er iets bij van mensen die gaan verhuizen. Als ik iets zie neem ik het mee. Bij ons thuis wordt er vaak opgeruimd, dus je hebt altijd wel iets". Wat brengt een dagje rommel markt ongeveer op? Cassllde: „Dat ligt helemaal aan de spullen die Je hebt. Maar meestal zoiets van veertig gul den". „Ik stond er een keer met iemand en toen had ik 180,-", zegt Marti ne. Irene vertelt: „Toen wij er met de hele klas stonden om geld voor het schoolreisje te verdienen had den we zo'n 320 gulden". Wel eens Iets geks meegemaakt? „We hadden een kunstgebit ge kregen", giechelt Irene. „Dat heb ben we maar niet op onze deken uitgestald. Het is in de vuilnisbak verdwenen". „Mijn oma had per ongeluk scho teltjes meegegeven", vertelt Oet. „Ze heeft ze toen zelf terugge kocht". gedicht gedicht gedicht gedicht ged Te koop: een papegaaienkooi nog vrijwel nieuw en erg mooi de Inhoud viel de kat ten prooi erg akelig en 't gaf een zooi... U snapt: beslist niet naar zijn zin en voor mijn Coco evenmin (maar ja, dat laatste zat er in) en hoe mooi de kooi ook, misschien maf zonder Coco is de lol er af dus alstublief: maak me blij en koopt u deze kooi van mij ide kat krijgt u er gratis bij). Marina van den Boogaart. Ik vind het mooi en daarom draag ik het", zegt Valentijn de Valk (10) uit Middelburg. Hij heeft het over zijn kleren. Kos tuum moet Je eigenlijk zeggen: een donkerblauwe broek met col bertjasje. een overhemd met stropdas, zwarte puntschoenen en een prachtige blauwe pet. Al dertig jaar uit de mode, maar 'punker dan punk' vindt hij zelf. „Iedereen denkt dat ik tweede hands kleren draag. Er zijn niet veel mensen die zoiets kopen. Die willen niet in oude kleren lopen. Maar ze weten er niets van. Dit pas is dan wel uit de jaren vijftig, maar hartstikke nieuw. De me neer van wie ik het koop reist alle klerenwinkels af die failliet gaan. Vooral in Belgié vindt hij nog veel van dit spul. Ik koop hetdan en zo haal ik terug wat vroeger in de mode was. Dat vind ik leuk. En ik doe het ook een beetje om op te vallen". Te gek Valentijn loopt graag in de stad. Veel mensen zeggen dan wat van zijn klederen. Sommigen vinden het onnozel en stom. Hij heeft ge merkt dat kleine kinderen altijd om hem moeten lachen. Maar meisjes en grote jongens vinden hem helemaal te gek. Ze roepen dan: „Hé, moet de dat ven tje zien, die ziet er leuk uit". Valentijn kreeg zijn kostuum met Sinterklaas. „Ik had om een punkpak gevraagd, maar dit vind ik toch veel mooier. Mijn vriend jes wilden toen ook zoiets. We gaan samen wel eens winkelen. Om mijn schoenen hebben we 'ge vochten'. Die stonden voor tien gulden in de etalage. Maar de win kel was op slot, Toen ben lk vlak voor schooltijd nog gauw even gaan kijken, want lk wilde ze per se hebben". Niet vies Volgens Valentijn zijn kleren zo als hij die draagt bijna uitver kocht. Ze zijn nog wel te krijgen, maar dan écht tweedehands. Dat wil zeggen dat iemand anders ze al gedragen heeft. En daardoor zijn ze veel goedkoper. „Maar daar hoefje niet vies van te zijn", zegt hij een beetje boos. „Rare beesten zitten er niet in en bovendien kim Je kleren wassen. Trouwens, je boft, als Je vader of moeder geld beeft. Dan kun je al tijd alles nieuw kopen". Wat zouden we zonder hen moeten beginnen. De vuil nismannen? In Middelburg alleen al halen ze ongeveer 1-8.000 ton 18 miljoen kilo) afval per jaar op. Van brood tot wasmachines. „Je moet gezond zijn en voor al goed kunnen lopen", zegt de heer Meulenberg. Al zeven jaar is hij vuilnisman en nog steeds doet hij dat werk met veel plezier. „Ik hoop het tot mijn 80ste te kunnen volhou den", zegt hij. „Het is leuk werk. Erg afwis selend, veel contact met mensen, De één maakt een praatje, van de ander krijg je koffie. Kinderen die je ken nen en naar je zwaaien Elke dag is anders" Olifant Lopen is Inderdaad belang rijk in dit beroep, vijf tot zes uur per dag, ongeveer 30 km En dat vier dagen per week, 47 weken.Te zamen is dat meer dan vijfduizend kilome ter! De zwaarte van het werk valt hem mee. „Al denken som mige mensen dat er een oli fant langskomt. Of ze doen glas in de zak. Regelmatig pakken we in glas.' Onbegrij pelijk. Er staan toch genoeg glascontainers". Of het niet enorm stinkt ach ter zo'n wagen?" 'Ach', zegt hij, Je raakt er aan gewend. Het is maar een snufje". Sinterklaas Na de schoonmaak, de oprui ming, en lekker weer is het extra druk. En vooral na Sin terklaas: „Hopen speelgoed. Zonde hoor. Vaak nog zo goed als nieuw spul Je staat soms toch versteld over wat mensen wegdoen. Laatst stond er een gloed nieuw bed bij het vuilnis. De heer Meulenberg vertelt dat veel tegenwoordig van te voren wordt weggehaald door 'vuilnisjagers'. Bij de vuilnismannen zijn de beter bekend als 'kapers'. De heer Meulenberg Vroe ger betekenden, die spullen vaak een extraatje voor ons Nu is dat wat minder. Maar ach, soms heb je toch wel eens een mazzeltje: mijn cen trifuge doet het al drie jaar prima en die stond toch ook naast de bekende grijze zak" Wat stond deze maand onder meer bij het vuilnis? Spiksplinternieuw bed in plastic, luxaflex, gasstel, speelgoed, Perzisch kleed, oude telmachine met een briefje van vijf gulden en 15 lossen centen erin, fietsen, steppen, brillen, gloednieu we naaimachine met instruc tieboekje, bankstel, auto dak, wasmachine, eten en kleren. Bezuinigen?? Blijk baar toch niet iedereen! Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuljf. Adres. Wal6traat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 16144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren. In Nederland is nog nooit een top- tien-aller-tijden van jeugdboeken gemaakt. Maar op zo'n lijst zou vast en zeker een boek voorko men van Astrid Lindgren. Veel van haar boeken behoren tot de lievelingsboeken van kinderen over de hele wereld: Plpi Lang kous, Mio mijn Mio, de Gebroe ders Leeuwenhart Van deze populaire Zweedse schrijfster (al in 1958 kreeg ze de hoogste internationale onder scheiding voor Jeugdboeken: de Hans Christian Andersen-prijs) kwam vorig jaar een nieuw boek uit. Het heet Ronja de Rovers dochter'. Kloof Ronja is de dochter van Mattis de roverhoofdman en Lovis. Met haar ouders en 12 rovers woont ze in een burcht die tijdens een on weer in tweeén is gespleten. Een diepe kloof, de Hellepoel, scheidt de beide helften. Op een van haar tochten door de bossen ontmoet Ronja Birk. De twee kinderen ra ken bevriend en kunnen elkaar al gauw niet meer missen. Ze noe men zich zelfs broer en zus. Borka, Birks vader, is de aartsvij and van Mattis. Hij is stiekem in de andere helft van de burcht gaan wonen. Als Mattis dat hoort, wil hij nog maar één ding en dat is Borka verjagen. Hij ontvoert Birk. Maar met een slim plannetje weet boeken boeken Ronja haar vriend te bevrijden. Dat is helaas ook het begin van een heftige en langdurige ruzie met haar vader, Samen met Birk loopt ze van huis weg om diep in het bos in de Berengrot te gaan wonen. Rode wangen Ronja de Roversdochter lees je met rode wangen. Het verhaal speelt zich af in lang vervlogen tij den en zit vol spannende avontu ren met trollen, vogelheksen, aardmannen en moenen. Je kunt er om lachen en het is prachtig geschreven. Astrid Lindgren verstaat de kunst om met precies genoeg woorden een heleboel te vertellen. Er is nog een extra reden om Ron ja de Roversdochter gauw te gaan lezen. Als je het uit hebt, zul je misschien zeggen Maar dit boek gaat over mij!" En daar heb je dan gelijk in. Ronja ae Roversdochter vertelt ook een meeslepend verhaal over ouders en kinderen, over jongens en meisjes. Maar het ligt er geluk kig niet duimendik bovenop. Ronja de Roversdochter door Astrid Lindgren. Uitg. Ploegsma. Amsterdam. Prijs 24,90. I ja mmr Atém w eeooeiof /k hex HeiefwNier lecrtr NIET D4T 2E66EN 2Miry0l khjl wf 6aau hit lor rei bureau etui [ni tj ei uitzoeken GGEPEMloW DKTf KIJKCRS YANMIDMO PRüSEERPf PE 3EU6PI6C MISMDI6ERKEE5 K, EEN öElDTIWJlRtfT TE overvallen tot ru toe heeft Hij N06 NIE7 fiEKENO Je kunt ook een strip maken. Het leukste is zelf iets verzinnen. Als je dat te moeilijk vindt kun je ook een stripfiguur overtrekken uit een boekje zie tekening boven). Zo maak je Je eigen tekenfilm. Je kunt er zelfs woorden op schrij ven. Als je de 'dia' goed in de projector steekt zie je geen spiegelbeeld. Even proberen. Er zijn nog veel meer mogelijkhe den met 'witte filmstroken'. Je kunt zelfs negatieven inkleuren met viltstift. Maar dat moetje zelf maar eens uitzoeken. Succes ermee! Als we zo weinig mogelijk eten willen weggooien, zullen we met de restjes iets moeten verzinnen. Oud brood kun Je aan de eendies geven, maar Je kunt met een paar uitgedroogde sneetjes ook een heel makkelijk ovenschoteltje maken. Je hebt nodig: - 4 of 5 sneetjes brood; - 100 gram restjes kaas, ge raspt of fijngesneden; - 1 ui; - halve paprika (niet persé no dig); - 2 eieren; - beetje melk; - peper, mespuntje zout, noot muskaat; - boter of margarine; Smeer een ovenvaste schaal goed met boter in. Verwarm de oven vast voor (stand 6-7). Zeven kinderen van de openbare lagere school in IJzendijke heb ben een echte film gemaakt. Het Snij de korstjes van het brood (geef die bijvoorbeeld aan de vo gels) en verdeel wat er dan over blijft in blokjes. 8ny de ui in stukjes en bak die even zachtjes in een koekepan. Doe het gas dan uit en voeg de paprika in stukjes, het brood, de kaas en de kruiden erbij. Hussel alles een beetje door el kaar en doe het zaakje over in de Ingevette schotel. Klop de eieren met een scheut melk los en giet ze over het brood mengsel. Strooi ten slotte nog wat geraspte kaas erover en zet de schotel een half uur in de oven. Omdat niet alle ovens precies het zelfde werken, moet je wel een beetje in de buurt blijven. Als de bovenkant mooi bruin is geworden, mag het gerecht eruit., Je zult je oude boterham niet meer herkennen! zijn Neil Verdurmen (10), Jeroen van Sorgen (10), Kamiel de Vries (10), Inez Dekker (11), Nariine Masclée (11), Stefan van Vooren (10), en Jeroen van de Vlies (10, bijna 11). Neil en Stefan hebben het verhaal bedacht. Het gaat over twee meisjes die worden ont voerd. Later worden ze gevonden in een huisje in de polder. Neil: „We wilden geen slome film, maar een beetje actie. Net als Ja mes Bond". Het samenwerken is het moei lijkst. Je moet een goed groepje krijgen. Jeroen (v. 8.): „Je moetje wél opgeven, of je moet je naam niet opschrijven Maar niet later zeggen datje niet meer meedoet". Net als bij een echte film was er wel eens ruzie achter de scher men. „De brutale meidenroof - zo heet de film - is toch nog gelukt. - Waarom toerden er juist meis jes ontvoerd? Nanine: „De jongens vonden dat stoer". Inez: „Van mij mogen er ook jon gens ontvoerd worden. Dan kan ik helpen zoeken". Kamiel heeft goede tips voor kin deren die ook eens een film willen maken. „Je moet eerst alles op paier zetten. Niet zomaar een beetje spelen. Dan moet je recla me maken op school. Met de groep moetje dan heel goed oefe nen. Geen volwassenen erbij, dat is niet leuk. Nou ja, alleen Johan dan. Dat is de oom van Neil. Hij heeft alles opgenomen met z'n filmcamera". Jeroen (v d.V.) „De meester wist. het zelfs niet". „En we hebben nog naar andere films gekeken", vult Stefan aan „We probeerden achter de trucjes te komen". In stukjes Als je een echte film bekijkt lijkt het net of alles in een keer is opge nomen. Dat Is niet zo. Je moet stukje voor stukje opnemen. Be gin maart wordt de film voor het eerst gedraaid op school. Ze hebben al plannen voor een tweede film. Neil: „Ik heb al een scène in m'n hoofd. Dan zie je een man zitten. Je hoort muziek. En dan ineens. Wham. De drums worden harder. Je ziet een zwarte handschoen. Steeds dichter bij die nek". Met oude 'mislukte' fotofilmpjes kun je geweldige dingen doen, Als je er mee een viltstift op tekent, zie je je eigen tekening op het dia- scherm. Die is dan veel mooier en vele malen zo groot. Er gaat een nieuwe (tweedehandse) wereld voor je open. Het is niet moeilijk. Wat heb je nodig? - Mislukt strookje film (zwart). - Watervrijevilstiften(dieruikje zo goed); - Een fiinschrijver (hele dunne viltstift); - Iets scherps om te krassen; - Diaraampjes Hoe doe je het? Neem een zwart strookje film en knip er een stukje af. Dat stukje moet precies in het diaraampje passen. Nujcun je met iets scherps (speld, kroontjespen, enz.) in het zwart krassen. Kijk uit, het moet op de doffe kant gebeuren. Zo'n krastekening is een heel mooie 'dia'. Doe het filmpje in het raampje en klap het dicht. Schuif het in de projector. Engenieten maar! Je kunt het zwarte strookje ook wit maken. Pak daarvoor een klein bal-Je. Doe er wat water in. Spuit er een heel klein beetje chloor in Kijk uit voor vlekken op Je kleren. Leg het strookje erin. Na vijf mi nuten kun je het zwart er zo afve gen. Er zijn ook mislukte foto filmpjes die wit zijn, dat is natuur lijk nog makkelijker. Met een wit strookje kun Je meer doen. Maak met viltstift of fijn- schrijver een tekening met felle kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14