Rugby: iedereen moet mee over het hele veld Dertig jaar na de ramp LEZERS SCHRIJVEN Puzzelen KRULLEBAKJES Krullebak nu in heel Zeeland Kinderblad voor blinden Omgekeerde wereld 'Gevaar' uit de ruimte DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 varia De 'jeugd' van de Middelburgse rugbyclub Oemoemenoe. 'BIJ VOETBAL GEBEUREN MEER ONGELUKKEN' „Het lijkt wel rugby". Dat hoor je nogal eens bij ruw spel op de voetbalvelden. Een opmerking die ner gens op slaat. Want ruw is rugby niet. De mensen die hel zeggen weten er over het algemeen weinig van. Ze denken aan een sport waarbij spelers helmen en schouderstuk ken nodig hebben om zich over het veld te worstelen. Ze verwar ren rugby met het Amerikaanse 'football'. De sport rugby dankt zijn naam aan het Engelse plaatsje Rugby. Daar raapte, laaggelegen, een student tijdens een balspel de bal op en rende met de bal onder zijn arm naar het doel. Sindsdien is er veel veranderd. Er kwamen regels, nieuwe regels en er kwam een andere bal De bal is ovaal, een beetje eivormig En dat maakt het gooien, vangen en schoppen extra moeilijk Niet vooruit Eigenlijk kun je rugby moeilijk vergelijken met een andere bal- sport,., Je mag de bal gooien of schoppen. En Je mag er ook mee onder je arm over het veld rennen. Maar overal zijn regels voor. De moeilijkste spelregel is het verbod om de bal vooruit te gooi en. Om te scoren moet de bal over de achterlijn van de tegenpartij op de grond worden gedrukt. „Je moet hard werken", zegt Leo Tamboer, „Maar het leuke is dat je steeds alles samen doet. Ieder een moet mee over het hele veld". Leo is lid van de Middelburgse club Oemoemenoe. Hij schreef een enthousiaste brief over zijn sport aan de krant. Daann vertel de hij ook dat het zeker geen ge vaarlijke sport is „Dat is waar", zegt ook jeugdtrainer Peter Mon- deel. „Bij voetbal gebeuren er meer ongelukken". Hij geeft toe dat een tackle er best gevaarlijk uit ziet. „Maar", legt hij uit, .je weet datje getackled kan worden als je de bal hebt. Je houdt daar rekening mee, Verder zijn er zoveel strenge re gels dat het spel niet gemakkelijk ruw kan worden". Twee clubs Rugby is ook een prima sport voor de jeugd. De spelregels zijn dan alleen wat aangepast en rug by heet dan mini-rugby. Vanaf acht jaar kun je bij een club te recht. In Zeeland zijn dat er twee In Middelburg is dat de al eerder genoemde club Oemoemenoe en in Goes het later opgerichte To- vaal. Alle jongens (meisjes kunnen er nog niet terecht) die belangstel ling hebben, mogen eerst een maand gratis meetrainen Zo leer je de sport kennen en je weet of het iets voor jou is. En weet je wat het allerleukste van de sport is? Het Is een sport voor iedereen. Want er zijn grote, kleine, sterke, snelle en slimme spelers nodig! Zoek het spreekwoord door de let ters van de woorden in de goede volgorde te zetten - las ed tha nva siuh si ansden ed zenium. - edesbetluirutusaantsnaawla. - asl re ene pascha voer ed mda si, genlov re erme. Tot slot een moeilijke; - tehaaprdchtaeredawgenpsn- nane. Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot woensdag 23 februari. Daarna maken wc de krant en kan er niets meer bij. de redactie Schuilkelder Het helpt geen snars dat ze die dingen maken. In zo'n kelder kun nen maar 8000 mensen. Maar er zijn in Middelburg wel 38.000 mensen. Een grotere kelder helpt trou wens ook niet. Want als je onder weg bent als de bom valt dan ben je al dood. En het allerergste Is dat die al afgaat als ze op het ver keerde knopje drukken! Melanie Jobse, 12 jaar, Middel burg. Van die parkeerschullkelder vind ik een beetje stom, dat eerst alle auto's uit de kelder moeten als er een bom valt. Als Iedereen daarop moet wachten voor je erin kunt is het al lang te laat Jeroen Maes, 12 jaar Middelburg. Stom dat ze ln Middelburg zo'n schuilkelder bouwen. Er kunnen maar 8000 mensen in. BIJ een atoomoorlog wordt alles om die kelder heen dan verwoest. Ze kunnen het net zo goed voor Iets anders gebruiken. Henk Versluis 11 jaar, Seroosker- ke. Het zal wel ruzie worden wie er in die schuilkelder mag. En als je er bent is het toch te laat. Amoud Fransen, 11 Jaar. Wij vinden die kelder wel en niet goed. Wel goed omdat het veilig is als de bom valt. Niet goed omdat het ontzettend veel geld kost, en we hebben al zoveel te kort. En er zullen best andere mensen ook in willen en dat kan dan niet. Marlies Schot, Ilonka Jongepier 11 en 10 jaar, Koudekerke, Wij zijn het heel erg eens met de heer A. Kamermans. Die atoom schuilkelder is erg dom. HIJ kost 5.5 miljoen gulden. En mensen uit de buitenwijken kunnen er niet meer in, want er zijn maar 8000 plaatsen. Mike Nut. Tommy Lawalata, Mid delburg. Kinderboete Wat een rare regeling in die Chi nese provincie. Een betalen voor Je tweede kind. Alle ouders heb ben toch veel voor hun kinderen over? En die boete ls verplicht. Dat bewijst dus niets van de liefde voor hun tweede baby. llona v. d. Kreeke, Serooskerke. Ik heb gelezen van die kinderboe te in Noord-Chlna. Daar ben ik tegen. Smet Houterman, Serooskerke. Wij vinden het niet nodig van die kinderboete in die Noordchinese provincie. Hoeveel moeten ze ei genlijk betalen? Albertien Maalderink en Miran da Weijermans 11 Jaar, Koude kerke. Redactie: We kunnen niet aan de weet komen hoeveel ze moeten betalen. Taptoe In de vorige Krullebak lazen wij dat de Ichtusschool in Vlissingen een prijs heeft gewonnen bij de Taptoewedstrijd. Er staat ook dat zij de enige winnende school in Zeeland is. Wij zijn hier zeer boos over. Want wij, zesde klas van de Prin ses Margrietschool te Kats, heb ben óók een encyclopedie gewon nen. Kats ligt ook in Zeeland. Dat zouden jullie als Zeeuwse krant toch moeten weten. Mathijs Beckers, JosselienBoone, Stefan Nagelhout, Mirjam Nieuw- dorp, Kelly de Vos en Kantinka Willebrands Redactie: Wij snappen best dat jullie boos zijn. Het is dan ook een erg naar misverstand. Het ont stond toen 'meester' Spinnewijn van de Ichtusschool een déél van de lijst met winnaars voorlas. Ie dereen dacht toen dat hij alle win naars noemde. En omdat Kats daar toevallig niet bij was leek het net of in Vlissingen de enige win naars zaten. De Ichtusschool vindt het een heel vervelende vergissing. Wij ook. Toch nog van harte gefeliciteerd! Damherten Erg veel kinderen schreven ons dat ze het er helemaal niet mee eens zijn dal er damherten gefokt worden voor de slacht. Een paar van die brieven drukken we af: Zonde dat er herten voor de slacht bestemd zijn. Waarom kunnen we ze niet beschermen. De plaats van die meeuwen is nu toch weer vrij? Lizette Kallemein, 10 jaar, Kou dekerke Ik vind het niet nodig om herten te fokken en op te eten. Waarom worden ze niet levend verkocht? Als wij met de boot op de Haring vreter komen nemen we oud brood mee voor de herten. Inge van Tol, 11 jaar, Vrouwen polder. Wat gemeen dat jonge herten ge slacht worden. We vinden het ook jammer van dat eiland. Die eilan den zijn toch bestemd voor de re creatie van mensen? Doe er dan wat minder herten op en laat ze dan wat langer leven! Jan Willem Vermeulen en Gert Jo- ziasse, 12 jaar, Vrouwenpolder. Is het nog niet genoeg dat ze var kens, kippen, koeien en zo slach ten? Raar dat hotelhouders ook hertenvlees willen. En ook raar dat dat vlees niet gekeurd hoeft. Marjan Meliefste, Liesbeth van Spronsen, 10 en 11 Jaar, Koude kerke. Meneer Johannes Remeijnse is wel slim. Hij kan nu geld verdie nen. Maar ik vind wel dat hij ze levend moet verkopen. Er zijn te weinig herten om te slachten vind ik. Miranda Bouterse, Serooskerke. Kijk eens bij de slager. Allemaal vlees van dieren. En nu die herten ook nog. En er zijner maar weinig. Voor mij hoeft het niet. Lisetta de Witte, 10 jaar. Astrologie Wel leuk, dat stukje over de ster ren. Ook was dat van eb en vloed een duidelijk voorbeeld dat din gen voorspellen vaak onzin ls. Toch klopt er weieens tets van. Dan denken veel mensen dat dat toeval Ls. Of ze geloven er toch in en dat vind ik bijgeloof. Ik ben wel benieuwd of het kabinet 1984 haalt. Erik Rosse, 10 Jaar, Koudekerke. Ik vind het ook flauwekul wat er in de weekbladen staat over de dierenriem Mijn moeder doet ook aan astrologie Zij zegt ook dat er niets van klopt. Jeroen Maes, 12 jaar Middelburg. Alleen voor particulieren tot 16 Jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij een van onze PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. LI 1 OP: zcl jc naam cn/of telefoonnummer IN de advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus met opplakken). Af te halen lieve jonge Te koop gevr. poppen- Te koop gevr.: cavia poos (zindelijk) Jolandn wagen v. babypop. kooi. Anne-Marieke de Visser, tel 01186- Sandra Smolders, Henneman. Tel. 01100- 1378, 01185-1685. 20281. Te koop zw. rijbroek mt. 164, rijlaarzen mt. Te koop aangeb 2 p dj VOor hobbyist Prijs 39. Inge Pleyte, Kruit- voetbalschoenen. Carlo T 0llftq. molenlaan 71, Middel- Smolders, tel. 01185- burg, tel, 01180-33684, 1685. '°*H' Wie wil Miss Petticoat- T„ plasties ruilen? Evelien sfss' srxsss ar- awS: Ie, tel. 01187-2069. <;aJ3U' Te koop: speldjes, bijv Te koop: mono platen- van Jamin. Af te halen speler in goede staat, bij Cornelisse, Bea- 50.-. Adres. Lange- trixlaan 129, Vlissingen weegje 33, Koudekerke. Te koop: duivenmand, groot formaat, z.g.a.n. Vr.pr ƒ.40,- Poorters- hove 22, Middelburg Te koop: prima skelter 135.-. nwe voetbal schoenen mt. 30 30,-. Wilfred Wattel, Dorps straat 50A, Gapinge, tel. 01189-1692. Sio montageblokken, latten, schroeven, wie len, een kist vol, t.e.a.b tafelvoetbalspel z.g.a.n. 10.-; kl. sjoelb. 120 I., 30 br f 5.-; gele Peu geot wielrentrui m. 140 z.g.a.n. 10,-; Sio-gara- ge f 10.-; 2 k. slaapk.lampen, 1 met D Duck, 1 met de uil 5,- p.st.; 2 schemerlampjes met kabouters 10,- p.st.; robot met schiet- geluid 10,-; voetbal schoenen maat 37-38 Tel. 01100-12612, Hoo- gewei 67, Goes. Te koop gevraagd' rol schaatsen. Petra Wattel, Dorpsstraat 50A, Gapin ge. tel. 01189-1692. Wie heeft mijn donker blauwe pet met oorklep pen gevonden? (Merk Lacoste met krokodil er op). Tegen hoge belo ning terug bezorgen (Verloren omg. nieuw postkantoor/Caspar Berseschool) Chris- tiaan, 4e klas Caspar Berseschool, tel. 01100- 23638. Te koop: skelter 45,-. Te koop gevr. kinder- tuig voor surfplank. M v d Berge, tel. 01180- 34905. Te koop gevr.: roller skate mt. 36/37. Odette Meulmeester, Plata- nenstr. 41, Oost-Sou burg, tel. 01184-62815. Postzegels te ruil of te koop van de gehele we reld. Tel. 01184-78914. Te koop gevraagd: aquarium, niet groter dan 70 x 40. Tel. 01100- 28313. Te koop: skischoenen, mt. 36. Tel. 01180- 13908. Te koop: racebaan, 25,-. Van Hogendorp- laan 24, Goes, tel. 01100-20597. Te koop: mooie micro scoop all-in, v.a. 9 Jr. Tel. 01100-23638. Zeg weten jullie het al? Op dinsdag 15febr. iser in zwembad 'De Honte' te Terneuzen een zwem- mstuif Dit is voor ieder een die kan zwemmen tot 16 |aar. Leuk hoor Kom je ook? Vanaf 13.00 Te koop; 1 paar voetbal schoenen mt. 3,5; 1 paar kunstschaatsen m 32 20,-; judopak m. 140 10,-; skatebord 20,-. Ronald Mies, H. Vroom- laan 28, tel. 63410. Te koop gevraagd: lam pen en/of bollen enz. voor mi|n discotheek, Marvin Fischer, C, Bus- kenstraat 94, Vlissingen, tel. 16459. Te koop: Playmobil, o.a. huis, bouwkeet, auto, onderdelen, politieauto, ziekenauto, cowboysa loon, wigwam en kano, verder nog fietsen, brommers, poppetjes, gereedschap en nog veel meer losse onder- dolen. Tel. 01180-35713, KRULLEBAK IN DE KLAS Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toe stel 17. Vanaf vandaag komt de Krullebak ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot nu toe kwam deze speciale kinder krant van de PZC enkel ln het andere deel van Zeeland. Veel Zeeuws-Vlaamse kinde ren hebben de krullebak nog nooit gezien. De Krullebak zit één keer in de maand, zoveel mogelijk los, in de krant. We doen dat bijna altijd de tweede dins dag van de maand. De PZC-kinderkant is vooral voor lezers van 10 tot 14 jaar. Het is de eerste kinderkrant in ons land die volgens de zelfde regels gemaakt wordt als een 'volwassen' dagblad. Er staat nieuws in voor kin deren en kindernieuws. Maar ook brieven en advertenties van kinderen Op Walcheren bestaat de Krullebak al ruim 2 Jaar. Vanaf september 1981 zit de Krullebak ook op Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St.-Phillpsland in de PZC. VLISSINGEN - Bij de Koninklij ke Maatschappij 'De Schelde' (KMS) in Vlissingen zullen, als de plannen van de regering door gaan, tussen de 1000 en 1600 men sen worden ontslagen. Bij de KMS werken ruim vierduizend mensen. Dat betekent dat een op de drie werknemers werkloos wordt. Vakbonden, werknemers di rectie van de KMS. gemeenten de provincie Zeeland en ook veel politici zijn tegen de plannen van de regering. Gisteren waren er grote protestbijeenkomsten in Vlissingen (foto) en Rotterdam. Velen hopen dat de Tweede Ka mer de plannen met zal goedkeu ren zodat er minder ontslagen zul len vallen. Bij de KMS worden onder meer marineschepen, machines, appa raten en grote ketels gebouwd, en schepen gerepareerd. MIDDELBURG - Sinds januari is er een gesproken kinderblad voor blinde en slechtziende kinderen. De naam van het blad ls 'Hardop'. Het is het eerste gesproken blad voor kinderen van zes tot negen jaar. 'Hardop' wordt samengesteld uit jeugdtijdschriften als 'Okki', 'Jlp- po', 'Bobo' en 'Duvel'. De redactie schrijft zelf ook stuRJes, zoals hoorspelletjes, een geluidsrebus en reportages over leuke en leer zame dingen. Natuurlijk komen er ook kinderen aan het woord. 'Hardop' verschijnt éénmaal in de drie weken op cassette. Het blad duurt één uur. MOSKOU - De Russische rege ring wil de stroomrichting van twee rivieren omdraaien. Het gaat om de Ob en de Jenissei, die nu nog van zuid naar noord stro men. Beide rivieren behoren tot de langste van de wereld. Ze zijn meer dan 5000 kilometer lang en monden uit in de Noordelijke IJs zee. Daar worden ze in de toekomst afgedamd. Dat gebeurt, omdat de Sowjet-Unle hun water hard no dig heeft in het zuiden. Wanneer met het karwei begonnen wordt, is niet bekend Wel staat vast dat het grote gevolgen zal hebben voor planten en dieren, ook bui ten de Sowjet-Unle. ZIERIKZEE - Dertig jaar: een hele tijd. Maar zelfs na dertig jaar is er bij velen nog heel helder de herin nering aan die afschuwe lijke nacht van zondag op maandag 1 februari 1953: de watersnoodramp. Vorige week vonden weer vele herdenkingsdiensten en krans- leggingen plaats, Dat gebeurde onder andere in Nleuwerkerk en Kruiningen, twee plaatsen waar in '53 erg veel mensen verdron ken. Die rampnacht was het erg koud. Er woedde een noordwesterstorm en het water was hoog. Veel te hoog. Toen het ook nog spring vloed werd, hielden de dijken het niet meer Ze braken door en een enorme massa zeewater over spoelde grote delen van Zeeland. Zuid-Holland en Brabant. Schouwen-Duiveland. Sint Phl- lipsland en Goeree-Overflakkee waren de gebieden die er heel erg aan toe waren. Daar bleef haast mets droog. Een getuigenis uit die tijd: 'Het stormde erg, Maar wie dacht nu dat het zo erg zou zij n? We sliepen en werden ineens overvallen door het water, Het dak was het enige waar je naartoe kon. En dan de kou, roepen om hulp en lang wachten'. Zelfs nu hebben velen die het meemaakten nog moeite om er over te praten. Ze zwijgen maar liever. 'Vooral bij mensen die anderen voor hun ogen hebben zien ver drinken, zit het erg diep', zegt een huisarts op Schouwen-Duive land. 'Soms waren dat vaders, moeders, broers of zussen', Er verdwenen hele families in het zwarte water Ook duizenden die ren vonden de dood. Nog steeds liggen mensen onrus tig ln bed als het stormt. Of ze blijven op. en gaan naar de dijken toe 'Vooral ouderen. Mensen die nu over de vijftig zijn en dus de ramp heel bewust meemaakten. De kin deren die toen een jaar of twaalf waren hadden dat ook wel. maar hebben vaak pas later begrepen hoe erg het wel was'. De watersnoodramp kostte aan 1835 mensen het leven. In Zee land vielen er 873 slachtoffers. Puinhopen Verder waren er de ongemakken: 72.000 mensen konden een tijd lang niet in hun huis wonen. Ver spreid over heel Nederland wachtten ze soms maanden tot ze terug konden keren naar de puin hopen. Pas in november 1953 kon het laatste van een kleine 500 ga ten worden gedicht: het gat van Ouwerkerk. Nieuwe overstromingen probeert men te voorkomen door de uit voering van het Deltaplan. Na het afsluiten van onder meer de Gre- velingen en het Haringvliet, is rijkswaterstaat nu bezig met het half afsluiten van de Oosterschel- de. Ook moet nog een groot aan tal kilometers zeedijken op veili ge hoogte worden gebracht. Maandagmiddag 7 februari is het laatste deel van de Russische spionagcsatcllict Kosmos 1402 in de dumpkring verbrand. Dit ge beurde boven de Atlantische Oceaan. In de nacht van zondag 23 Januari vielen boven de Indische Oceaan enkele resten van die Russische satelliet terug op aarde. De Kos mos 1402, die op 30 augustus 1982 ln de USSR werd gelanceerd, was een splonagesatelllet. Vanuit de ruimte werden foto's gemaakt van de bewegingen van westerse militaire schepen. Op dit moment cirkelen er onge veer 110 satellieten ln de ruimte die voor spionage bedoeld zijn. Ze blijven ongeveer tien jaar actief. De energie komt vaak van een in gebouwde kernreactor. Dat ls niet per se nodig. Ook zonnepane len kunnen de nodige energie le veren. Die radio-actieve stoffen uit de kernreactor kunnen gevaarlijk zijn wanneer er mankementen ontstaan, zoals bij de Kosmos Toen bleek dat er iets fout ging hebben de Russen de satelliet in drie stukken gesplitst. De reactor moest daarna ln een baan, nog verder van de aarde worden gebracht, terwijl de ande re delen op de aarde konden te rugvallen. Het verbrande radio actieve materiaal kan dan als een stofwolk naar beneden dwarre len. Volgens de Russen kan dat geen gevaar opleveren. De Amerika nen houden met meetapparatuur de omgeving, waar de reactor de dampkring bereikt, voor de zeker heid ln de gaten. Lucky Luke De Amerikaanse televisiekij kers kunnen binnenkort uit gebreid kennismaken met de stripheld Lucky Luke. De Amerikaanse televisie ls bezig 30 tekenfilmpjes van deze stripfiguur te maken. „De man die sneller schiet dan zijn schaduw" komt uit Belgié en wordt getekend door Maurice de Bevere. Telefooncel öinds kort heelt de gemeente Kapelle een originele rode Engelse telefooncel. Het ls een cadeau van het gemeen tebestuur van Melton Mwo- bray. Kapelle ls de Neder landse zustergemeente van deze Engelse plaats. De PTT vond dat er geen ex tra telefooncel nodig was. Daarom moest de gemeente Kapelle zelf voor de plaat singskosten opdraaien. De muntenautomaat van de cel wordt elke avond geleegd door een gemeenteambte naar Van elk kwartje gaat ei 19 cent naar de PTT. Hoewel de telefooncel de ge meente geld kost. zijn ze ln Kapelle toch blij met hun ca deau. „Het is een leuke blik vanger". Gorilla Voor de bijna twee laar oude gorilla Julia is de lange weg terug naar de natuur begon nen. Vorig jaar werd het diet in Belgie meegenomen, om dat het in verkeerde handen dreigde te vallen. Via Burgers dierenpark kwam Julia bij de familie Koekenberg. Zij verzorgden haar acht maanden. Dankzij het geld dat de kij kers van het televisiepro gramma 'Ja natuurlijk' bij el kaar brachten vertrok Julia naar Gambia. In Gambia zal ze twee tot drie jaar in een opvangcen trum blijven. De jonge gorilla wordt daar voorbereid op haar terugkeer naar de vrije natuur. cartoon cartoon AU, jê zen zetFGCMxifre CARTOON NMR oe KKOUBBAK 5TOURT Moetje RCKMlNó HCO0ÊN MET DC VOL6CNDC P'AJGEN - 0E CAKTCöN M46NIET 6H0HC 2ijN DAN gcK &XtfD EN If «ét LAN6 kieoft. NIET TEKEN ALTljP MET een PowNe snrr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13