Klaus Barbie was in 1941 ook in Nederland actief VVD wil afschaffing bestemmingsplannen Wegenbouw kampt met zeer hoge werkloosheid 'Nederland oké' vooral gericht op scholen CNV-bond wil extra banen bij PTT uit prijscompensatie PZC/i Vakantieganger: vooral landschap telt lSmit bestelt sleepboten lemmel tegen opslag van lernafval FNV brengt alternatief voor herstel Bijenkorf Toch eigen bijdrage voor bejaarden met bijstand Dinsdag 8 februari 1983 binnen-buiten land 11 EN HAAG (ANP) - Bij de keuze van de vakantiebestemming in bet buitenland indt een meerderheid van 58 procent van de vakantiegangers het landschap elangrijker dan het klimaat. Zeven van de tien. met kinderen, zoeken een (stemming waar in de eerste plaats de kinderen het naar hun zin zullen hebben. »it djn enkele uitkomsten van een onderzoek van het Centraal Bureau voor de tatistiek naar de motieven voor de keuze van het vakantieland. Het onderzoek, it het ministerie van economische zaken maandag heeft gepubliceerd, heeft «trekking op het jaar 1979. In dat jaar is 61 procent van de vakanties buiten ëderland doorgebracht. Per land verschillen de motieven nogal. Spanje- en Italie-gangers gingen naar deze landen omdat zij warm weer wilden. De vakantiegangers die naar West-duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Groot-Brittannië reisden, deden dat om de mooie natuur Vooral de ouderen hechten veel belang aan de schoonheid van het land schap (74 procent). Jongeren die naar het buitenland gaan. willen naast voldoende recreatiemogelijkheden voor de kinderen en een mooie natuur vooral veel ontr spanningsmogelijkheden, zoals uitgaan. De aantrekkingskracht van Nederland als vakantiebestemming wordt vooral bepaald door het in verhouding tot het buitenland grote aantal mogelijkheden tot vermaak en ontspanning, blijkt voorts uit het onderzoek. TRANTWOORDELIJK VOOR DEPORTATIE 300 JODEN )EN HAAG (ANP/AFP) - De 69-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Barbie die momenteel in .yon vastzit in afwachting van zijn proces, blijkt tijdens de oorlog ook in Nederland actief te zijn ;eweest. Het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie (Riod) in Amsterdam heeft volgens direc- eur drs. A. H. Paape een document in zijn bezit waaruit blijkt, dat Barbie in ons land betrokken is ;eweest bij de deportatie van ongeveer driehonderd joden. )e Nederlandse autoriteiten zullen de tgevens cüe over Barbie aanwezig zijn oorspelen aan de Franse justitie, al- lus Paape. De Riod-directeur acht het «waarschijnlijk, dat er nog meer offi- iële bewijzen tegen Barbie in ons land e vinden zijn. Barbie zou in het voor aar van 1941 naar Nederland zijn geko- :n. De Duitsers vervingen na de fe- inianstaking de leiding van de Gesta po in Amsterdam. Om die reden ver- Eheen Barbie in ons land. Hij werkte Baar onder anderen samen met Willie Eages. Barbie wist de hand te leggen op Een lijst met ongeveer tweehonderd na- |nen van joodse immigranten uit Duits land. Door zijn toedoen is deze groep, amen met nog eens ongeveer honderd oden die bij razzia's werden opgepakt, edepoteerd naar het concentratie- lamp Mauthausen in Oostenrijk. Bar- iie zou volgens de gegevens van het tiod einde 1941 weer uit ons land zijn erdwenen. ïetuige k 80-jarige Gottlieb Fuchs, die zegt etuige te zijn geweest van het marte len en eigenhandig doden door Klaus UTRECHT (GPD) - Het sleep- en dhecpsbergingsbedrijf Smit Intcrna- ionale gaat binnenkort bij een Neder- andse werf vier sleepboten bestellen, leze order, met een waarde van tussen Ie 15 en 20 miljoen gulden, sluit een nvesteringsprogramma af van 250 niljoen gulden aan merendeels in Ne- lerland te bouwen schepen. )e vier nog de bestellen sleepboten zijn lestemd voor de stadssleepdienst in totterdamBij wie de opdracht terecht :omt, wil directeur Scheffer nog niet eggen. Hij gaf maandag een toelich- ing op het jaarverslag dat voor Smit ntemationale uitstekend is verlopen. JJEMMEL (ANP) - De gemeenteraad van het Gelderse Bemmel heeft zich maandagavond unaniem uitgesproken legen de opslag van laag en middel ra- Idio-actief afval in de gemeente. Vol- [gens de raad zijn de risico's voor om- Iwonenden en milieu te groot en wordt verder gevreesd voor te grote en niet •p rationele wijze weg te nemen psy chologische druk op de bevolking. Minister Winsemius van volkshuisves ting. ruimtelijke ordening en milieube heer heeft de gemeente Bemmel deze Jnaand om medewerking aan opslag van radio-actief afval gevraagd. Vol gens de gemeenteraad van Bemmel zijn .Baarbij schadeclaims die zullen ont staan vanwege gebleken waardedalin- 'gen van bezittingen bij de opslag van I jadio-actief afval over het hoofd gezien. Dat is uit oogpunt van zorgvuldig be stuur onaanvaardbaar, aldus de raad. Aanvankelijk zou de opslag in het Noordhollandse Velsen plaatsvinden, maar bezwaren en felle protesten van de bevolking en gemeenteraad daar de den de bewindsman naar andere loka- ues uitkijken. Minister Winsemius zal Vandaag officieel van de afwijzende houding van Bemmel op de hoogte wor- den gesteld. Mocht de bewindsman zijn Voornemen desondanks willen doorzet ten, dan rekent de gemeente Bemmel erop dat via bezwaar- en beroepschrif ten nog verzet en verweer mogelijk is. Gardeniers naar Raad van State DEN HAAG (ANP) - Ex-minister M. 'Gardeniers-Bcrendsen is met ingang van 1 maart 1983 benoemd tot lid van de Raad van State. Mevrouw Garde niers, nu tweede kamerlid voor het CDA. heeft dit maandagavond desge vraagd bevestigd. 'Mevrouw Gardeniers (57) was van 1971 |tot 1977 lid van de Tweede Kamer voor Kim6nrna"^e Katholieke Volkspartij J**yP>- In het eerste kabinet-Van Agt U9 <7-1981was zij minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. in 1981 en 1982 was zij minister van v volksgezondheid en milieuhygiëne tij- flens het tweede en derde kabinet-Van Agt. ■Daarna werd zij weer lid van de Tweede •Kamer voor het CDA. Duiten haar functies in de regering en r- par'emenC bekleedde mevrouw «ardeniers diverse posities op maat schappelijke gebied en in het bedrijfsle- Barbie van Jean Moulin, de leider van het nationale verzet in Frankrijk tij dens de Tweede Wereldoorlog, zou een van de belangrijkste getuigen a charge kunnen zijn bij een proces tegen de oor logsmisdadiger. De in het Zwitserse Luzem geboren Fuchs emigreerde in 1935 naar Frank rijk. Tijdens de bezetting werd hij tolk,' vertaler voor de Duitse autoriteiten en werd hij hoofdtolk van Klaus Barbie bij de Duitse geheime politie, de Gestapo, in Lyon. Die werkzaamheid stelde hem in staat activiteit ten gunste van de ver zetsstrijders te ontplooien en ca. 5.000 Fransen te redden die door de Duitsers werden gezocht. Fuchs werkte voor de Britse geheime diensten en voor de Zwitserse autoritei ten. Een politieman in Genève gaf hem bij de Duitsers aan Nadat hij tot depor tatie was veroordeeld, werd hij vast houden in een kamp waar hij tot het eind van de oorlog bleef Fuchs verklaarde dat Barbie Jean Mou lin. nadat hij hem had gemarteld zon der erin geslaagd te zijn hem aan het praten te krijgen, in een kelder van een ladder had gegooid waardoor hij de dood vond. Klaus Barbie zal overigens binnenkort vanuit de militaire Montluc-gevange- nis in Lyon worden overgeplaatst naar de strafinrichting Saint-Paul in dezelf de stad, zo is maandag van goedinge- lichte zijde vernomen. Hij zou worden verhuisd, omdat de me dische voorzieningen in de Montluc ge brekkig zijn voor een eventueel lang verblijf van Barbie. Zijn verhuizing zal onder dezelfde uiter ste geheimhouding en scherpe veilig heidsmaatregelen plaatsvinden als zijn terugkeer uit Bolivia, waar hij vorige week werd uitgewezen. Barbie genoot jarenlang de bescherming van opeen volgende militaire dictaturen in Boli via- Zijn activiteiten vielen vaak samen met staatsgrepen, de militaire onder drukking en de handel in verdovende middelen. Barbie werd na de oorlog in Frankrijk bij verstek ter dood verood- eeld, maar zijn veroordeling is inmid dels verjaard, zodat hy opnieuw zal worden berecht. West-Duitsland zal Barbie, consulaire bijstand verlenen als hij daarom vraagt. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenland se zaken verklaarde dat Barbie Duits staatsburger is en daarom recht heeft op consulaire bijstand als hij dat wenst. Volgens hem is Barbie Duits burger omdat hij met valse papieren en onder de schuilnaam Klaus Alt- mann de Boliviaanse nationaliteit ver wierf. PARIJS - Renée Marguerite Moulin, de weduwe van de Franse verzetstrijder Jean Moulin, die door Klaus Barbie doodgemarteld werd, presenteerde maandag tij dens een persconferentie een boek dat zij over haar overleden man schreef. Het boek is getiteld 'J'etais la femme de Jean Moulin' (Ik was de vrouw van Jean Moulin i 'HUIDIGE VORM WERKT VERSTIKKEND' DEN HAAG (ANP) - DcH'VD vindt dat gemeentelijke bestemmings plannen in hun huidige vorm moe ten worden afgeschaft. In plaats daarvan moet er een zogenoemd zo neringsplan komen, waarin gemeen ten op flexibele wijze aangeven hoe zij met de beschikbare ruimte wil len omgaan. Daarnaast moeten de gemeenten plannen opstellen die de ze basisvoorschriften concreet uil- werken. De WD'erTe Veldhuis opperde deze gedachte maandag in de Tweede Ka mer bij de behandeling van het be grotingsonderdeel ruimtelijke orde ning Volgens hem werken de be stemmingsplannen zoals ze nu be staan verstikkend voor het bedrijfs leven en de burgers, omdat de ge meenten bij het opstellen ervan te veel ingaan op details In de opzet die de WD voor ogen staat wordt vol gens Te Veldhuis voorkomen dat be roepsprocedures dubbelop plaats vinden en kunnen de plannen sneller uitgevoerd worden Bij de zoneringsplannen heeft een ie der het recht bezwaar aan te tekeken. Is dit plan in grote lijnen getoetst aan het streekplan van de provincie en goedgekeurd, dan is bij de uitwer king ervan geen algemene rechtsbe scherming meer nodig en kunnen al leen direct betrokkenen (bedrijven en omwonenden) nog in beroep gaan, zo redeneert de VVD Beroepsproce dures moeten in beide gevallen bin nen drie maanden zijn afgerond. Ook de CDA'er Eversdijk onder-, streepte het belang van eenvoudiger procedures, maar dat mag er volgens hem niet toe leiden dat ..het recht van de sterkste'' (de overheid» gaat gelden De rechtspositie van de bur gers tegenover de overheid moet ten minste op het huidige peil worden ge handhaafd. Hij pleitte ervoor ge meenten en provincies juist meer te betrekken bij overheidsbeslissingen op het gebied van de ruimtelijke or dening en het milieu. Samen met VVD. SGP en RPF dien de het CDA een motie in om beroe pen bij de kroon tegen bestemmings plannen, die betrekking hebben op kleine procedurefouten, binnen een maand af te handelen. Volgens Eversdijk gaat daar nu nog vaak een jaar of drie. vier overheen. Een rechercheur zoekt hier tussen de brokken puin. nadat onbekenden in de afgelopen nacht de nachtkluis van de Rabo-bank m Dronten opbliezen. DRONTEN 'ANP - De nachtkluis van de Rabo bank in het centrum van Dronten is maandagmorgen om ongeveer kicart voor zes opgeblazen De daders hebben een aanzienlijke hoeveelheid springstof gebruikt Uit de nachtkluis van de bank is voorzover de politie heeft kunnen nagaan niets verdwenen Het cilinderslot van de kluis werd bij de ontploffing ver nield. maar de schade aan het gebouw blijkt mee te vallen. De gevel werd licht beschadigd. Er zijn enkele stukken steen weggeslagen. AMSTERDAM (ANP) - De Diensten bond FNV heeft een alternatief opge steld voor het herstelplan van Konink lijke Bijenkorf Beheer (KBB). Hoofd lijn van het plan is dat het personeel van KBB minderde dupe wordt van de reddingsmaatregelen die de KBB-top heeft bedacht voor het in financiële problemen zittende warenhuiscon- Het bondsplan wordt vandaag gepre senteerd bij de hoorzitting van de uitge breide kamercommissie van economi sche zaken over mogelijke overheids steun aan KBB. zo werd maandag be kend op een protestbijeenkomst van ongeveer duizend personeelsleden van KBB bij het hoofdkantoor van het Bij- enkorfconcem in de Amsterdamse Bijl- De Dienstenbond FNV vindt dat het reddingsplan van de raad van bestuur te veel van de KBB-werknemers vergt, in verhouding tot de bijdragen die van de overheid en de financiers worden ge vraagd. Met het bondsplan zou KBB wel het geld knjgen dat het denkt nodig te heb ben om uit het dal te komen, maar het aantal banen dat verloren gaat is min der. er hoeven minder gedwongen ont slagen te vallen en de mensen gaan er minder op achteruit wat betreft hun ar beidsvoorwaarden. aldus de FNV die nog geen bijzonderheden over het plan kwijt wilde Voedselproblematiek - Overheid, particuliere organisaties en bedrijfsle ven kunnen voor onderwerpen op het gebied van voedsel- en voedingsaange legenheden in ontwikkelingslanden in het vervolg een beroep doen op een nieuw adviescentrum, het AWO. Het centrum is gehuisvest in het Tropenin stituut in Amsterdam. Kamen vaart achter psychiatrische zorg buiten inrichting UTRECHT (ANP) - Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) het de provincies mogeoijk maakt de renovatie- en nieuwbouwplannen voor algemene psychiatrische ziekenhuizen te her overwegen. PvdA, CDA, WD, D'66, PSP en PPR drongen hier in een motie bij de staats secretaris op aan om hun verlangen kracht bij te zetten dat psychiatrische patiënten zo veel mogelijk buiten deze ziekenhuizen worden verzorgd. Rotganzen - De stichting Kritisch Faunabeheer is tegen plannen om rot ganzen op Terschelling gedwongen te laten verhuizen van landbouwgronden naar natuurgebieden. In een maandag uitgegeven verklaring verwijst de stich ting naar een rapport van het rijksinsti tuut voor natuurbeheer over de proef die vorig jaar met het verjagen is geno men. Streven naar machtsbehoud van een groep ambtenaren vormt de grond slag voor het vasthouden aan de mis lukte verjagingsproef. aldus Kntisch Faunabeheer ONDERNEMERS: ONHOUDBARE SITUATIE AMSTERDAM (ANP) - Op de algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers maandag in Amsterdam heeft voorzitter De Moei in aanwezigheid van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, een oproep gericht tot regering en par lement om „nu eindelijk iets te doen aan de knellende situatie in de wegen bouw". Eind 1982 waren 22.500 personeelsleden uit de grond-, weg- en waterbouwsector werkloos, ongeveer 40 procent. De Moei constateerde dat dit een onhoudbare si tuatie is Ook stelde De Moei dat er ten aanzien (Van onze redactie economiei NIJKERK - De CFO. CNV-bond van werknemers bij overheid en semi- overheid, vindt dat de PTT de niet-uit- gekeerde prijscompensatie van 1 ja nuari j.l. voor werkgelegenheid moet bestemmen. Dat zei bestuurder E. Grootendorst maandag in een kader bijeenkomst van de CFO-groep PTT- personeel. Ook de PTT'ers krijgen dit jaar drie extra vrije dagen. Het „laten zitten" van de prijscompen satie bij het staatsbedrijf levert ruim 100 miljoen gulden op De CFO heeft inmiddels directeur-ge neraal drs. Ph. Leenman van de PTT per brief verzocht in ruil voor de prijs compensatie extra banen te scheppen. Met de bedrijfsleiding wil de bond diep gaand onderhandelen over bijvoor beeld het verlagen van de leeftijd voor vervroegde uittreding. De CFO vindt dat het werk primair bin nen een vijfdaagse werkweek (maandag tot en met vrijdag) moet worden ge daan. Alle werkuren die daar buiten vallen, moeten in zogenoemde rooster- dienst worden verricht. Werk buiten de normale uren is in beginsel aanvaard baar als dat permanente nieuwe werk gelegenheid oplevert Zondagswerk is voor de bond principieel onaanvaard baar Uitbreiding van de openstelling van maandag tot en met vrijdag ver dient volgens de CFO verreweg de voor keur boven het weekeinde De voorzitter van de Hout- en Bouw bond CNV, Dilo van Commence, heeft tijdens een spreekbeurt in Groningen het niet aanwenden van de prijscom pensatie voor arbeidsverruimende maatregelen een kardinale fout ge noemd. Een principe-akkoord vooreen half jaar. waarin door compromissen van alle partijen in de bouw was geko zen voor een combinatie van rooster- vrije dagen en een werkgelegenheids- fonds voor jongeren, sprong af op de weigering van de achterban van de werkgeversdelegatie. van het onderhoud van bestaande we gen, het aanleggen van nieuwe wegen en het opheffen van knelpunten veel te weinig gebeurt. Voor deze activiteiten worden te weinig gelden uitgetrokken. „De wegen schreeuwen om onderhoud, het verkeer schreeuwt om opheffing van knelpunten en de werknemers en aannemers schreeuwen om werk" De Moei stelde voor de extra accijnsverho ging op benzine volledig ten goede te laten komen aan het rijkswegenfonds en derhalve aan de wegenbouw. Voor 1983 is hiermee 127 miljoen en voor 1984 170 miljoen gulden gemoeid. Mocht dit voorstel niet uitvoerbaar zijn, dan vindt De Moei het nodig dat de opcenten op de motorrijtuigenbelasting worden ver hoogd om de broodnodige extra finan ciële middelen voor het rijkswegen fonds ter beschikking te krijgen. De Moei wees op het feit het rijkswe genfonds op het moment nog enkele tientallen miljoenen krijgt (begin ja ren zeventig ongeveer nog 300 mil joen), terwijl de bijdrage in de exploi tatietekorten van het openbaar ver voer op het moment rond de 3 miljard (begin jaren zeventig ook ongeveer 300 miljoen) bedraagt. RAND - Zuid-Afrika heeft de financië le rand en wisselcontroles van niet-in- gezetenen met ingang van maandag af geschaft. HAARLEM - Bewoners die deels voor rekening van de bijstand in een bejaar dentehuis worden verzorgd krijgen in principe niet de eigen bijdrage voor medi- cijnkosten terugbetaald. Dat deelde een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid .maandagmorgen desgevraagd mee. Tot dusver ging men ervan uit dat deze bijstandsbejaarden de betaalde eigen bijdrage van maximaal 125 gulden per jaar achteraf terug zouden kunnen krijgen, van de gemeentelijke sociale diensten. Het ministerie werkt aan een schikking, waardoor deze bejaarden net als thuiswo nende aow'ers eerst een drempelbedrag van f 162,20 per jaar moeten passeren aan uitgaven voor „bijzondere medische kosten" voordat zij voor aanvullende bij stand in aanmerking komen Advies: stel controleurs aan voor visserij in binnenwateren DEN HAAG (ANPi - De voorlopige adviesraad voor de binnenvisserij is voor hel aanstellen van onbezol digde bijzondere controleurs, die worden belast met handhaving van de visserijwet. In een advies hierover aan staatsse cretaris Ploeg van landbouw en vis serij zegt. de raad van een dergelijk controlekorps zeer positieve effec ten te verwachten Ook heeft de raad gevraagd de ernst en omvang van visslroperij en fuikendiefstal onder de aan dacht van de minister van justitie te brengen. De raad heeft becijferd dat de be roepsvisserij in de binnenwnwate- ren jaarlijks zeker een schade van 2,5 miljoen gulden lijdt tengevolge van diefstal van fuiken. Illegale sportvissers (dus zonder viskaart of -akte) bezorgen de over heid jaarlijks een inkomstender ving van enige miljoenen guldens Er zijn ongeveer 200.000 'zwartvis- sers' Bestaande opsporingsdiensten (bijvoorbeeld politie) zijn volgens de raad onvoldoende op hun taak betekend. ZEIST (ANP) - De nationale gezond heidsactie 'Nederland Oke' die al twee jaar probeert het Nederlandse volk door speelse acties tot een gezonder ge drag te bewegen, zal zich dit jaar voor al richten op de scholen. Op het programma staan onder meer een quiz voor scholen met mogelijk lan delijke finales op de televisie en een scholen-beurzenplan, waaraan een competitie tussen scholen vast zit. Ook komt er een voorlichtingscampagne over roken en drinken speciaal voor jongeren in de hoogste klas van de lage re school, werd zo maandag bekendge maakt op een persbijeenkomst van de stichting Nederland Oke' in Zeist Bij de andere zaken die de gezondheids actie in 1983 start is een speciale tele foonlijn, die maandag is opengesteld. Het is de bedoeling dat op deze 'gezond- heidsltjn' iedere maand een ander on derwerp aan bod komt Deze maand wordt de veiligheid in en rond het huis voor de uciangsiellende luisteraar be sproken, en later zullen onder meer ro ken. voeding, alcohol, bewegen en me dicijnen ter sprake komen Gezondheidstoer Op 1 juli begint, gelijk met de Tour de France, een nationale gezondheids- toer. die 22 plaatsen zal aandoen. Daar zal in samenwerking met plaatselijke organisaties getracht worden te ko men tot gezondheidsmanifestaties, al dus de stichting. Ook wordt de medij- nenactie voortgezet, die vooral door de bijbehorende film 'een bittere pil' verleden jaar al aardig succesvol is ge bleken. Het beïnvloeden van iemands leefwijze, om zo tot een gezonder gedrag te ko men, is geen eenvoudige zaak, zo heeft de stichting 'Nederland Oke in de eer ste twee jaar van haar bestaan gemerkt. Het lukt met alleen met volders en pu bliciteit. activiteiten die mensen direct aanspreken en waaraan individuele deelneming mogelij k is, zetten de mees te zoden aan de dijk. en dan nog is het een zaak van jaren, aldus de stichting. Er zijn daarom in den lande 160 plaatse lijke actiecomités opgezet, die dit jaar een speciale handleiding zullen krijgen. Onder het motto 'de goede dingen zijn behouden, van de fouten is geleerd" wordt in dit boek uiteengezet hoe ge zondheidsacties in eigen wijk of dorp opgezet kunnen worden. Nalatenschap - De wereldberoemde pianist Arthur Rubinstein die afgelo pen december op 95-jarige leeftijd over leed. heeft een legaat van 500 000 dollar (ƒ1.35 miljoen gulden) nagelaten aan de stad Jeruzalem, zo hebben Israëli sche kranten maandag gemeld. Een woordvoerster van een stichting zei dat het geld zal worden besteed aan muzi kale en andere culturele projecten in Jeruzalem waar Rubinstein verschel den malen gastconcerten heeft gege ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11