PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nazi-beul Barbie in Franse gevangenschap Minstens twintig doden bij aanslag in Beiroet Dode na steekpartij in Vlissingse bar Coalitie verdeeld over mate verder bezuinigen kleintjes AANKLACHT: MISDRIJVEN TEGEN DE MENSHEID Paus bezoekt M.-Amerika Ontmoeting Reagan en leider China AUTO ONTPLOFT VOOR PLO-GEBOUW CDA KOMT TERUG OP BELASTINGVERLAGING SLACHTOFFER 21-JARIGE JONGEMAN m Sneeuwstormen Vriesekoop Weinig verandering Veel bewolking en enkele sneeuw buien. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Wind uit noord tot noordoost, in de kustgebieden en boven het IJssel- meer krachtig, windkracht 6, landin waarts matig, windkracht 4 226e jaargang no. 31 /laandag 7 februari 1983 WENEN - Saoedi-Arabië is volgens betrouwbare bronnen binnen OPEC, van plan de olieprijs voorlo pig kost wat het kost te handhaven op 34 dollar per vat. Saoedi-Arabië de voornaamste olieproducent bin nen het OPEC-kartel, is niet van plan na de verlaging van de Russi sche olieprijs, die sinds vorige week op 29,50 dollar per vat staat, zijn olieprijs twee of zelfs vier dollar te laten zakken. Tijdens de laatste OPEC-vergade- ring, die vorige maand in Genève is gehouden en die als volkomen mis lukt mag worden beschouwd, heb ben de olieministers geen overeen stemming bereikt over de quota (hoeveelheden olie die elk OPEC- land mag produceren) en over het daaruit voortvloeiende prijsbeleid op de internationale markt. Saoedi-Arabië heeft in maart 1982 tij - dens een OPEC-vergadering in We nen duidelijk gemaakt dat ofschoon het uit overwegingen van solidariteit zijn olieprijs van 32 op 34 dollar heeft verhoogd, het zich niet gebonden voelde aan de vaste afspraken van de overigen twaalf OPEC-landen. Nu de andere landen plotseling de overeen komst min of meer ongeldig willen verklaren, wil Saoedi-Arabië. ook vanwege zijn strijd over de leiding binnen OPEC de vorig jaar maart op gedrongen prijs handhaven. De reden voor de houding van Saoe di-Arabië is dat het vreest dat als het zijn prijs laat zakken, dat het begin zal zijn van een niet te meer controle ren wereldwijde instorting van de olieprijs. De afgelopen veertien dagen zijn er achter de schermen gesprekken ge voerd van naar Mekka pelgrimeren de olieministers, die terloops ook contact opnamen met olieministers in de golfstaten en met name met sjeik Yamani van Saoedi-Arabië. Ook een Nigeriaansc minister voer de gesprekken omdat zijn land in een economisch niet meer af te we ren crisis verkeert als gevolg van het olievoorschot op de wereld markt. (Van onze correspondent) PARIJS - Terwijl de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Barbie sinds afgelopen weekend veilig achter slot een grendel zit in het fort Monluc van Lyon, vragen de Fransen zich af wat de zin kan zijn van het proces dat tegen de „slager van Lyon" zal worden aangespannen en dat pas over ruim een jaar zijn beslissende fase in de rechtszaal beleeft. Als hoofd van de Gestapo in Lyon was Klaus Barbie verantwoordelijk voor het transport van 7500 Fransen - voornamelijk joden - naar de Duitse concentratiekampen. Ook zou hij eigenhandig de verzetsheld Jean Moulin hebben ver moord, die in Frankrijk het symbool is van de strijd tegen de bezetter en die de oprichter was van de Nationale Raad van het Verzet. "j Terwijl Barbie het afgelopen weekend in een Frans militair toestel vanuit Bo- livia terug werd gevoerd naar de plaats brug-tunnel De Zeeuwse raad voor de arbeids markt en het economisch technolo gisch instituut (ETI) voor blijven er van overtuigd dat de aanleg van een vaste Westerscheldeverbinding voor Zeeland ccn goede zaak zou zijn. Het ETI heeft de tweede kamercommissie voor verkeer en waterstaat een 'memo randum' gestuurd waarin de voorde len nog eens op een rijtje worden gezet. De Raad voor de Arbeidsmarkt schrijft de commissie in een brief 'on verminderd overtuigd' te zijn van het belang van de VOW en de kabinetsbe slissing 'in hoge mate' te betreuren. protest Vanmorgen om half tien begint in het 'Scheldekwartier' in Vlissingen een massale protestbijeenkomst tegen de voorgenomen drastische inkrimping van de werkgelegenheid bij RSV:vesti- gingen in Zeeland. Volgens het PvdA- kamerlid J. van der Doef moeter naar stig worden gepoogd maatregelen te treffen om te vermijden dat de kamer debatten over de 'RSV-catastrofe' straks op een zodanig tijdstip zullen komen dat 'sommige bedrijven al op hun kont liggen' PAGINA 3 afwezig van zijn misdrijven, streden onder de Fransen twee gevoelens om de over hand: die van zuivere wraak; en de op vatting dat het proces-Barbie een „les" kan zijn voor de 70 procent van de be volking die 'oorlog en bezetting alleen uit de schoolboekjes kent. Barbie werd in Frankrijk zowel in '52 als in '54 bij verstek ter dood veroordeeld en een eerste verzoek tot uitlevering, al in 1950 aan de Amerikaanse autoritei ten in Washington gedaan, leidde tot niets omdat- aldus Beate Klarsfeld, die Barbie alias Altmann als eerste in Zuid- Amerika had opgespoord - „de Ameri kanen Barbie gebruikten als ahti-com- munistisch spion". In 1951 zag Barbie kans om met papie ren van het Internationale Rode Kruis naar Zuid-Amcrika te verdwijnen, waar hij tot 1972 halsstarrig bleef vol houden Altmann te heten en niets af te weten van „een ander", die Barbie heette. Als hij tenslotte het masker af werpt blijft hij echter ontkennen iets van doen te hebben met de verdwij ning van de Franse verzetsheld Jean Moulin. De vroegere tolk van Barbie - de 80-jarige Gottlieb Fuchs - houdt echter vol dat Barbie met eigen han den Moulin zou hebben vermoord. Moulin was in het begin van de bezet ting na een oversteek naar Engeland en een bezoek aan generaal De Gaulle in Londen naar Frankrijk teruggekeerd om er de leiding van het verzet op zich te nemen. Als generaal De Gaulle later president van de Republiek is, wordt de as van Jean Moulin in 1964 met grote plechtigheid bijgezet in het Parijse Pantheon, de laatste rustplaats van Frankrijks grootste helden. Premier Mauroy heeft verklaard in het komende proces-Barbie geen wraakoe fening te willen zien, maar „alleen een voorbeeld". Beate Klarsfeld - de beken de nazi-jaagster - is van mening dat het VATICAANSTAD (AFP. DPA. UPI) - Paus Johannes Paulus II heeft zondag bekendgemaakt dat hij begin maart een reis maakt naar een aantal Middenameri- kaanselanden. Hij gaat van twee tot negen maart naar Costa Rica, Nicaragua, Pana ma, El Salvador, Guatemala. Hon duras. Belize en Haïti, De Paus maakte zijn reisplannen bekend in een toespraak voor ongeveer vijf duizend personen, die zich op het Sint Pietersplein hadden verza meld, WASHINGTON (UPI) - De Amerikaan se president Reagan en de Chinese pre mier Zhao Ziyang zullen dit jaar voor topoverleg bijeenkomen in de Verenig de Staten. Dit heeft het Witte Huis za terdag bekendgemaakt. Een datum voor de ntmoeting is niet bekendgemaakt. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz sloot zaterdag een bezoek van vier da gen af aan China. BEIROET - Een jong meisje dat gewond raakte bij de bomaanslag op het gebouw van de PLO in Beiroet wordt naar een ziekenwagen gedragen BEIROET (DPA/UPIi - In het weekein de zijn in Beiroet talrijke doden en ge- onden gevallen door bomaanslagen. proces vooral „symbolische betekenis De bloedigste actie was gericht tegen - het hoofdgebouw van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in de Li banese hoofdstad en de daartegenover gelegen ambassade van Libic. Doordat zaterdag daar een auto met naar schat- heeft voor de jeugd van nu". Waarheid Het proces heeft echter ook andere kan- Archieffoto van Klaus Barbie Bij de begrafenis van de voormalige garnizoenscommandant Roy Horb za terdag in Parimaribo zijn geen militai ren aanwezig geweest. De plechtigheid werd onder grote publieke belangstel ling (drie-tot tienduizend mensenvol trokken Onder de aanwezigen werd een plamflet verspreid waarin werd aangekondigd dat Bouterse binnen twee weken zou worden gedood zekerheid Werkgevers en werknemers moeten zelf nadenken over een nieuw stelsel van sociale zekerheid en niet alle heil van de overheid verwachten. Premier Lubbers deed deze oproep zaterdag tij dens de bijeenkomst van de CDA-par- tijraad in Ede. De partijraad deed geen keuze voor een nieuw stelsel, maar sprak zich in principe wel uit voor hel. behoud van een koppeling tussen de sociale .(basis)uitkeringen op mini mumniveau en het minimumloon PAGINA 7 succes Op het Film Festival Rotterdam is za terdagavond de Prijs van de Neder landse Filmcritici toegekend aan de Amerikaan Jim Jarmusch voor zijn korte film 'Stranger than paradise', De twaalfde editie van het festival, dat zondag zijn laastste dag beleefde, is een daverend succes geworden. Voor volgend j aar zal wellicht uit pure nood zaak naar een grotere accommodatie moeten worden uitgekeken. De meest gewaardeerde film was het nieuwe werkstuk van de gebroeders Tavlani 'La notte di San Lorenzo' Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. ten en de Franse zondagskranten we- ling 60 kllo Sprmgst0nën ontplofte. (Slot Zie pagina 6 kolom 5) vielen 20 doden en ruim 100 gewonden. an vijf mensen die zondag nog wer den vermist, werd aangenomen dat ook zij de dood hebben gevonden. De PLO gaf in een communiqué vanuit haar hoofdkwartier in Tunis te kennen dat de aanslag het werk van de Israë liërs is. Zij deed een beroep op het Liba nese leger en de internationale vredes macht 'de Palestijnse instellingen en de onschuldige Palestijnse burgers te be schermen'. In het PLO-gebouw in Beiroet was aan vankelijk het 'Palestijnse onderzoek- LYON - Onder grote belangstelling van publiek en pers arriveerde de oorlogsmis dadiger Klaus Barbie zaterdagavond in een legerwagen bij de militaire gevange nis in Montluc in Lyon. De Montluc-gevangenis was in de tweede wereldoorlog de meest beruchte martelplaats van de Gestapo t Van onze parlementaire redactie1 DEN HAAG - De mate waarin nieuwe financiële tegenvallers tot verdere be zuinigingen moeten leiden, houdt de coalitiepartners CDA en WD ver deeld. De liberale fractieleider Ed Nij- pels zei dit weekeinde dat nieuwe om buigingen geen automatisme zijn, maar ook dat blijvende tegenvallers moeten worden gecompenseerd. Aan de afspraken over inkrimping van het tekort van de staat is het CDA gebon den, daar zal de WD op toezien, aldus Nijpels. Nijpels reageerde daarmee op de speech van zijn CDA-collega Bert de Vries, zaterdag op de partijraad van het CDA in Ede. De Vries gooide de knup pel in het hoenderhok met een waar schuwing tegen te forse bezuinigingen. Die zouden de neerwaartse spiraal ver- VLISSINGEN - De recherche van de gemeentepolitie in Vlissingen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jonge Vlissingers aangehouden na een steekpartij met dodelijke afloop. Hel gaat hier om de 19-jarige J. A. A. R. B. JEN VV. J. F. (22). B. w ordt als hoofdver- dader aangemerkt. Slachtoffer is de 21- jarige Vlissinger A. B. De politie wil de identiteit van het slachtoffer niet vsij- geven. Ongeveer een uur. nadat A. B. vrijdag nacht bij een vechtpartij in bar De Stoof aan de Nieuwendijk door messte ken levensgevaarlijk was gewond ge raakt. stierf hij in het ziekenhuis Be- thesda-Sint-Joseph Sectie op het stof felijk overschot heeft de deskundigen er verwonderd over doen staan dat het slachtoffer nog zo lang in leven is kun nen blijven en zelfs nog kans heeft ge zien om na de steekpartij naar buiten te strompelen, waar B. in elkaar zakte. Een van de barbezoekers bracht de ern stig gewonde jongeman naar het zie kenhuis. waar artsen vergeefse pogin gen deden om het leven te redden Even na half drie overleed de jongeman Omstreeks kwart voor twee vrijdag nacht ontving de gemeentepolitie van Vlissingen vanuit het ziekenhuis het bericht dat daar een jongeman met. messteken in de borststreek was bin nen gebracht. Bij nader onderzoek in de bar kwam aan het licht, dat er tussen de (Slot zie pag. 5 kol. 2> sterken, aldus De Vries. Bij tegenval lende inkomsten uit het aardgas of de belastingen, zou een wat groter finan cieringstekort voor lief genomen moe ten worden. Minister-president Ruud Lubbers schaarde zich aan de kant van zijn par tijgenoot De Vries. Hij maakte dit weekeinde nadrukkelijk onderscheid tussen tegenvallers in de uitgaven en in de inkomsten. Te hoge uitgaven moe ten vforden goedgemaakt door bezuini gingen, aldus Lubbers. Maar bij tegen vallende inkomsten (gas en belastin gen 1 moéten de gevolgen van verder gaande bezuinigingen goed worden af gewogen. „Ik zeg niet dat er dan niet moet worden omgebogen, maar het gaat om de mate waarin", zei de premier. Naast bezuini gingen noemde hij ook andere moge lijkheden om de tegenvallende inkom sten te compenseren. „Zo is het denk baar dat we. als er minder belastingeld binnen komt, elders meer belasting gaan vragen". Overigens liet geen van de politici zich uit over de omvang van eventuele nieuwe tegenvallers. Schat tingen lopen uiteen van 2.5 tot 4 miljard gulden. Belasting Inmiddels blijkt De Vries zijn onlangs geopperde idee van belastingverla ging om de scherpste kantjes van de bezuinigingen af te schaven, te hebben laten varen. „Nu er zulke forse tegen vallers dreigen, moei je je wel drie keer bedenken voordat je daarbove nop ook nog eens de belastingen ver laagt", zei de CPA-fractieleider dit weekeinde. „De staatsschuld zou steeds verder oplopen, en volgende ge neraties dragen daar de lasten van". Ook Lubbers sprak zich uit tegen verla ging van de belastingen later dit jaar. gezien de „fantastische stijging van het financieringstekort" die daarvan het gevolg zou zijn. In plaats van belasting verlaging kan „een verstandige aaripak van de tegenvallende inkomsten" vol gens Lubbers evenzeer dienen voor een verzachting van de gevolgen van het kabinetsbeleid voor de binnenlandse bestedingen. Nijpels bleef dit weekeinde de komende Voorjaarsnota over de staatsfinanciën bestempelen als „de grote krachtproef voor de coalitie". Premier Lubbers neemt dat met een korrel zout. zo liet hij blijken. Hij wees er op dat de WD welis- (Slot zie pagina 6 kolom 4) centrum' gevestigd, dat tijdens de bele gering van Beiroet door de Israëlische troepen afgelopen zomer twee maal werd gebombardeerd en later, toen Is rael de stad had bezet, werd geplun derd. Het gebouw dat onlangs was her steld, werd nu gebruikt als sociale dienst voor de Palestijnse vluchtelin gen in het gebied van Beiroet. Zondag ontploften in de Libanese hoofdstad weer twee bommen. Daarbij werd de Israëlische luitenant-kolonel Rafi Landsberg licht gewond. Hij was de man die het bevel voerde over de drie Israëlische tanks die vorige week woensdag door een kapitein van de Amerikaanse mariniers gedwongen werden om te keren, toen zij probeer den een post van de internationale vre desmacht te passeren. Intussen werd in de berichten uit Liba non weer melding gemaakt van artille rie- en mortierduels tussen Druzen en Christelijke militieleden in de bergen ten zuidoosten van Beiroet. In Beiroet zelf liepen drie leden van het Italiaanse contingent van de internationale vre desmacht zondag verwondingen op door het exploderen van een ffagmen- tatiebom. Een der Italianen had de bom zaterdag opgepakt, denkend dat het ding al was ontploft Toen hij ermee op weg was naar een deskundige, explo deerde het wapen. Zelf werd hij zo zwaar gewond dat een been moest wor den afgezet. Twee andere Italianen lie pen lichte verwondingen op. Het betaalde voetbal in Nederland werd dit iveekeinde op enkele vel den door sneeuwstormen geteis terd. De voetbalbond besliste dan ook zaterdag om het volledige pro gramma voor zondag bij de ama teurs uit te stellen. De eredivisie speelde wel enAjax winst bij NACi en PSV 3-1 tegen Helmond Sport 1 liepen een punt uit op Feyenoord De Rotterdammers speelden I-i in Nijmegen tegen NEC. Op de foto doelman Versfeld van Helmond Sport, die in de dichte sneeuwvla gen zoekt naar tegenstanders Pagina 9.) Rond Bettine Vriesekoop speelden zich het afgelopen weekeinde in het Top Twaalf-toernooi onverkwikke lijke toestanden af. Vrijdagavond laat al barstte er een conflict los tussen Nora Bakker, de dames- coach. en Gerard Bakker, haar persoonlijke trainer. De Europese kampioene raakte tenslotte ver strikt in een enorm spanningsveld en stapte met een voor haar doen teleurstellende derde plaats uit het toernooi (Pagina'16.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1