Meerderheid in staten is mor één streekplan MUNTEN Zeedijk Ellewoutsdijk komt op Deltahoogte Bergen op Zoom eigenaresse van deel Markiezaatsmeer En wéér kwam er goud uit de grond HOORT ZIET M Papierlawine door de brievenbus is velen doorn in oog PZC/ provincie tESERVES VOORAL BIJ CDA EN SGP [RANSACTIE DEFINITIEF AFGEROND <TERDAG 5 FEBRUARI 1983 r ir; lij^DDELBURG - Het is te verwachten, dat een meerderheid van de Zeeuwse staten zich zal gatspreken voor de opzet van één streekplan voor heel de provincie. Dat was vrijdagmiddag af te J jaen uit de discussie over het streekplanwerk in de toekomst, in de statencommissie voor de leimtelijke ordening. Daar toonden de heren A. M. Dek (CDA) en W.P. Rentier (sgp) reserves over ewjdeeën in een - nog ambtelijke - notitie om te beginnen met voorbereidingen voor één streek- 5eV maar de meerderheid van de in de staten vertegenwoordigde fracties kon zich in die niflachte wel vinden, zo bleek uit de verklaringen van PvdA, VVD, D'66 en GPV/RPF. 'rd| zwaarst wegende bedenkingen te- ge| de aanpak van één streekplan op eecjmoment kwamen van CDA-woord- i %der Dek. Hij liet weten daar wel laajr te willen streven, maar het mo- vimt niet goed gekozen te vinden. „In _jst-Zeeuwsch-Vlaanderen moet iets j peuren, en dan hoor je gelijk aan l&t-Zeeuwsch -Vlaanderen te begin- p," zei hij. Daarna kun je kijken naar r)h] Zeeland. Dan ben je een aantal ja- yverder en zijn ook allerlei onzeker- vjen rond inrichting van de Ooster- br»ielde en de samenvoeging van Goe- d ibverflakkee weg. Ik experimenteer «"Ver met deze aanpak in een klein ge- c'jd dan in Zeeland als geheel. Je kunt lelbrlopig aan een driedeling blijven iiehken en die later bij elkaar voegen", he* •*lvast voorbereiden jenover die opvatting zetten met heren H. Venekamp (pvda)'en van Beekom vvd) het gegeven, .at er altijd onzekerheden blijven". vonden dat - als er toch in die rich- wordt gedacht beter nu met de •bereidingen voor eén Zeeuws kan worden gestart. „En dat hoeft automatisch een eenheidsworst alle streken te zijn," stelde me- iw V. Luijt-Verheij (pvda). Op vra- van verschillende kanten verze len gedeputeerde E. Maris-Koster PPD-directeur R. Adriaansen, dat de procedure van bijstelling bij al- :i ontwikkelingen het niet nodig is len-Zeeland opnieuw snel plano- isch overhoop te halen. itgesteld werd, dat in de nieuwe op- de statencommissie en overheden gemeenten en waterschappen nau- bij de voorbereidingen betrokken toeten worden, dat voorbereidende erkgroepen een duidelijke taakafba kening moeten krijgen, dat er jaarlijks rapportages aan de staten komen met één keer per vier jaar een bredere door lichting. D'66-woordvoerder C. de Schipper be pleitte een zo soepel mogelijke benade ring van het streekplanwerk, met het accent op de actualiteit. Hij verwees naar een vrijdag uitgebrachte discus sienota van D'66 over het streekplan werk, waarin fronsend wordt gedaan over de termijn van 6 jaar voor dat ene streekplan. D'66 meent dat de voorbe reidingstijd op 4 jaar is te stellen. „Zes jaar is voor een nieuw ontdekt eiland nog te lang, maar zeker voor een gebied dat men kent als zijn broekzak," aldus de notitie. Als het streekplan pas in 1988 vastgesteld kan worden - hoe kun je dan in 1984 en 1985 zinvol werken? was de vraag, D'66 ziet dat als „een ont krachting van de flexibiliteit" die in de nota over het streekplanwerk wordt be pleit Bathse Schorren Dc statencommissie adviseerde posi tief over de uitwerking van een reerea- tie-prooject in de Hals van Zuid-Beve land, dat uitgaat van watersport (sur fen) in het Bathse Spuikanaal, dagre creatie in het oosten van de Batse Schorren met de mogelijkheid van eni ge jitloop in het westen, en surf-sport op het bufferbekken van de Schelde- Rijnverbindine. PvdA-woordvoerder H Venekamp kreeg woordvoerders van WD (Van Beekom) en SGP (Rentier) mee in zijn pleidooi voor een behoedzame benade ring van recreatie-activiteiten op met name het zuidwestelijke stuk van het Markiezaatsmeer. Ook bepleitte men voorzichtigheid bij toelaten van re creanten op het westelijk deel (natuur gebied) van de Bathse schorren. Wel- xwe Daar zijn - zo werd duidelijk - in het inrichtingsplan bepalingen voor op te nemen. Wel wees mevrouw Maris erop, dat de recreatie-activiteiten in dat deel van Zuid-Beveland vooral zijn bedoeld om de drukte af te leiden van het Mar kiezaatsmeer de Oosterschelde en de kust. „jenovei uJne de h< „>.C.vai Hissingse sleper inet 'testbakken' taar Marseille ""ijSSINGEN - De sleepboot 'Banc- "fcrt' van het Vlissingse bergings en Al»iisportbedri jf Van den Akker is vri j- Jtf met een tweetal 'testbakken' naar °£rseille vertrokken. Deze pontons ,jet een totaalgewicht van 1800 ton Jllen dooreen Franse scheepswerf ge- ruikt worden om nieuwe kranen te pontons kunnen met water gevuld 'rbrden. Op die manier is het gewicht iabel, zodat de kranen onder ver lende omstandigheden getest men worden. De scheepswerf Le itiers-Navales uit Le Ciotat vlakbij (ille heeft de testbakken in Neder- rnoeten halen omdat er in Frank- geen voorhanden zijn. De bakken in Rotterdam door de firma Eer- gebouwd tdat de duwboot 'Everingen' de sleep por de sluizen aan de Piet Heinkade 'Jtduwd had, kon de 'Banckert' aan de Ipntons gekoppeld worden. De om ging van de sleep bedraagt 50 bij 14.5 ?fcter. De grootste ponton weegt 1500 Is het weer goed blijft zal de 'Banc- ert over tien dagen in Marseille arrive- ;n Na drie dagen zal het schip weer ïrugkeren met de twee testbakken. De binnendijk achter het fort Elleiooutsdijk. die ter bescherming van het fort wordt verzwaard, in plaats van de eigenlijke zeedijk. ELLEWOUTSDIJK - Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland hoopt bin nen enkele maanden te beginnen met het verhogen en verzwaren van de zee dijk langs de Ellewoutsdijkpolder. Be gin maart is de openbare aanbeste ding. Uitgaande van een vlotte proce dure, vooral bok bij het rijk, kan de aannemer kort erna aan de slag (ge mikt wordt op half april). Ing P. van der Maas, hoofd technische dienst van het waterschap, maakt duidelijk dat er erg lang gewacht is op goedkeuring van 'Den Haag'. Het bestek werd al in 1981 ingediend, maar bezuinigings plannen zorgden voor uitstel. Pas na druk op en van het parlement, kwam er onlangs weer geld beschikbaar voor het op Deltahoogte brengen van de zee weringen. Volgens Van der Maas is de bevolking in de streek achter de zeewering blij dat de veiligheid aanzienlijk verhoogd wordt (tot een overstromingskans van 1 op 4000 jaar). Hij heeft daar alle begrip voor Weliswaar is de dijk tussen Elle woutsdijk en Borssele na de waters noodramp van 1953 met 0.5 tot 1 meter verhoogd, maar het is nog altijd een zichtbaar zwakke schakel gebleven. „Een dijkje wordt nu zeewering", zegt Van der Maas. De dijk gaat van 6,50 plus NAP naar een hoogte van 9 tot 10,50 meter plus NAP en de breedte ver dubbelt vrijwel. „Het is beslist een werk waaraan we behoefte hebben in het ka der van de veiligheid", stelt het hoofd technische dienst. Het traject dat wordt verbeterd heeft een lengte van 4,5 kilometer. Het is de bedoeling dat de activiteiten aan het eind van het werkseizoen 1985 klaar zijn. De kosten zijn nog niet precies be kend; het gaat in elk geval om een pro ject van méér dan 10 miljoen gulden. De verbreding van de dijk zal langs de hele lengte aan de binnenkant gebeuren, al levert dat hier en daar problemen op. Om het historische fort bij Ellewouts dijk, in beheer by de vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland, te sparen, zal daar de zeedijk niet worden verhoogd en verbreed, maar de erachter gelegen binnendijk. Ing Van der Maas wijst verder op de westelijk van Ellewoutsdijk gelegen In laag van 1883 „Daar is bij de uitvoering grote voorzichtigheid nodig. We zullen proberen oppersingen in het inlaagge- bied te vermijden", meldt hij. Met de natuurbescherming is over de plannen contact gelegd. Laatste vakken Na het karwei bij de Ellewoutsdijkpol der zijn er in het gebied van het water schap Noord- en Zuid-Beveland nog twee dijkvakken die op Deltahoogte moeten komen; tussen Baarland en Hoedekenskerke. over een afstand van circa 5 kilometer en voor de Onrustpol der op Noord-Beveland. over circa 1 ki lometer. Van der Maas gaat ervan uit dat de dijk tussen Baarland en Hoede kenskerke in 1986 aangepakt kan wor den. De zeewering bij de Onrustpolder moet dan al versterkt zyn. Dat stuk dijk ligt bij de toekomstige damaanzet van de stormvloedkering en moet vóór het operationeel worden van de pijlerdam versterkt zijn. Hoofd technische dienst Van der Maas beklemtoont dat alle werkzaamheden uiterlijk 1990 klaar moeten zijn. „Dan is er een veilige ring van zeedijken om het waterschap. Het ramppeil van 1953. die 4,55 meter plus NAP bij Vlissingen, kunnen we dan zon der meer hebben wat de hoogte van de dijken betreft", betoogt Van der Maas. JjERGE: EN OP ZOOM - Met de aankoop in 118 hectare slik en water in het pekomstige Markiezaatsmeer heeft de %meente Bergen op Zoom haar uit breidingsmogelijkheden voor een eeks van jaren veilig gesteld. Voor een bedrag van ruim 3,5 miljoen gulden is "e gemeente vrijdag eigenaar gewor den van een gebied in het noordelijke leel van het meer. Voordat daar even- Vel kan worden gebouwd, moet het jprrein eerst worden opgespoten. Daar *»rgt rijkswaterstaat voor. Bergen op «oom moet daar nog eens 7 miljoen gulden voor betalen. ■n het Bergse stadhuis, waar de con tacten voor de aankoop van het gebied jh voor het opspuiten van de landtong Ije daar moet komen te liggen werden (etekend, heerste vreugde over de af- pnding van de transactie. Burgemees- ■er dr. P. van Zevenbergen en ir. H. En- jel, hoofdingenieur-directeur van ryks- Vaterstaats Deltadienst, gewaagden fchtereenvolgens van 'een historisch Doment en van 'een historisch besluit' laar die vreugde bleek toch niet alge- leentezijn Toen de Bergse gemeente- iad na de ondertekening van de con- acten naar de Molenplaat reed om Bch door rijkswaterstaat te laten infor meren over de op handen zijnde ontwik kelingen Ulllei, lAA.R.UUK>Ufa.- «CU de bus met het gezelschap aan het be gin van de plaat de weg versperd door een tiental leden van de actiegroep SOS Markiezaat. Deze actiegroep is be zorgd om de aantasting van de natuur lijke waarden van het Markiezaat door de uitbreidingsplannen van Bergen op Zoom. Overigens bleef het bij een vrien delijke actie; nadat pamfletten onder de ruitewissers van de bus waren ge stopt en alle ruiten waren voorzien van een fraaie sticker, mocht de raad door rijden, nagewuifd door de actievoer ders. Het zand waarmee de landtong bij Ber gen op Zoom, nu al aangeduid als 'Berg se Plaat', zal worden opgespoten, komt beschikbaar door de aanleg van het Bathse Spuikanaal, pal ten westen van en evenwijdig aan de Schelde-Rijnver- binding. Een geringere hoeveelheid zand zal afkomstig zijn uit het zoet- zout-scheidingsbekken van de Kree- kraksluizen. In totaal zal, zo vertelde ir C. Kooman. hoofd waterbouwkundige werken Oost van de Deltadienst. 3.5 miljoen kubieke meter zand worden op gespoten Op zo'n manier kan werk met werk worden gemaakt: rykswaterstaat moet het zand toch ergens kwijt Het eerste baggerbestek voor de aanleg van het spuikanaal zal omstreeks 1 juni worden aanDesieed. Kooman zei ie vin wachten dat een maand later een begin kan worden gemaakt met de voorberei dingen voor het opspuiten van de Berg se Plaat. Eerst zullen kaden van zand worden gemaakt, waartussen dan de baggerspecie wordt gespoten. Voor het baggerwerk en daarmee de aanleg van de landtong is drie jaar uitgetrokken. De Bergse wethouder van ruimtelijke ordening, P. A. C. M. van der Velden, onderstreepte in een enigszins veront schuldigend klinkende inleiding dat niet de uitvoering van de plannen die de gemeente Bergen op Zoom heeft, de oorzaak is van de aantasting van het Markiezaat. Hij wees erop dat het toch al de bedoeling zou zijn dat een belang rijk deel van het gebied een andere dan een natuurfunctie zou krijgen. De wet houder meende dat de Bergse plannen slechts een beperkt beslag leggen op de ruimte die anders als natuurgebied be stemd had kunnen worden. Hij erken de wel dat maatregelen genomen zul len moeten worden om te voorkomen dat het woongebied nadelige invloed heeft op het aanpalende terrein met natuurlijke waarden. Van der Velden ucrumcxue er ook aan dat elders in de gemeente in de toekomst geen ruimte is voor stadsuitbreiding. Hij vond dat een gemeentebestuur dat zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid voor de verre toekomst van de stad, wan neer zich zo'n mogelijkheid voordoet als het opspuiten van de landtong niet anders kan doen dan die met beide handen aangrijpen. Hij sprak van het opbouwen van een planologische re serve. Uitgaande van de huidige wo- ningproduktie in Bergen op Zoom van 400 woningen per jaar. zal aan het eind van de jaren 80 al woningbouw op de Bergse Plaat noodzakelijk zijn. Van der Velden ging ook in op de be richten over mogelijke plannen voor de aanleg van een pretpark in het gedeelte van het Markiezaatsmeer ten noorden van de aan te leggen landtong. In dat gedeelte valt ook de Molenplaat. De wethouder vertelde dat het gemeente bestuur niet afwijzend staat tegenover een recreatieve ontwikkeling op en na bij de Molenplaat Maar volgens hem kan geen sprake zijn van een grootscha lig pretpark Het zal moeten gaan om een project dat qua schaal en omvang past in de omgeving en geen nadelige invloed zal hebben op de natuurlijke ontwikkeling van het zuidelijk Markie- zaatsgebiea. Afbeeldingen van het meest zeldzame exemplaar in de Scherpentsser goudschat: een dubbele gouden kroon uit Hainaut- Henegouwen. De Vroegop's uit Scherpenisse zijn er de mensen niet naar om zulk nieuws luid rond te bazuinen. Daarom is het maar op beperkte schaal bekend geworden, dat daar op hun stukje akkerland even buiten het dorp, vorig jaar een gouden oogst is binnen gehaald. Gouden munten, nu eens niet tussen de preiplan ten opgediept zoals bij Piet Christ iaanse in Serooskerke, maar tussen de aardappels. In de zomer van 1981 werd de eerste plak ontdekt. „Ik zat op mijn knieën aardappelen te rapen", vertelt de in het bedrijfje meewerkende vrouw van kleine landbouwer Vroegop „En toen zag ik op een gegeven moment wat blinkends Mijn man, die zag dat ik wat achterbleef bij het rapen kwam naar me toe, keek naar dat ding en zei: da s een gouwe munt En ik zei: nee toch!" De munt werd thuis netjes bewaard. Niemand dacht er meer aan. Tot een halfjaar later, begin 1982 de zoon van de familie Vroegop bij het ploegen van het stukje land opnieuw een gou den munt vond. Dat gaf aanleiding het lapje grond eens wat nauwletten der te onderzoeken. Een goed idee, want er bleken heel wat meer mun ten vlak bij elkaar te liggen. „Mijn man kwam er mee thuis", vertelt me vrouw. „Hij had ze los in zijn broek zak gestopt. En die gooide hij zo in de gootsteen". Na het afspoelen leverde telling een totaal op van vijfendertig munten, zo op het oog bijzonder gaaf. Het stukje akkerland waar de ont dekking werd gedaan was tot voor twee jaar weiland Daar liet landbou wer Vroegop, eigenaar van de grond, zijn vee grazen. Maar twee jaar gele den werd besloten de wei om te ploe gen. „Waarschijnlijk zijn", zegt drs H. W Ja obi. als directeur van het Koninklijk Penningenkabinet in Den Haag be last met de determinatie en classifi catie van de vondst, „bij die gelegen heid de fundamenten aangeploegd van iets wat een bebouwing is ge weest. Op die plek zyn namelijk bak stenen, potscherven en spijkers aan getroffen en dan he"b je een oud huis te pakken Hoewel de munten bij elkaar zijn gevonden is er volgens drs. Jaco- bi niets dat er op wijst dat de gouden plakken in een potje moeten hebben gezeten. De directeur van het Penningenkabi net heeft, naar hij laat weten, veel plezier beleefd aan het onderzoeken van de collectie. „Ik doe dit werk al een aantal jaren, maar zo'n vondst als die van Scherpenisse had ik nog niet op mijn bureau gehad. Er zijn vele fraaie stukken bij" De munten zijn uit een geheel andere periode dan die uit het klein fortuin, dat de Scherpenisser grondwerker Jacob Bijl in 1980 luttele kilometers verder, in Sint Maartensdijk uit de Thoolse klei opdiepte. Het betrof toen geldstukken uit de zeventiende eeuw Er werden van de 376 munten in totaal 328 exemplaren geveild en die brachten samen 564.015 gulden op. De op de akker in Scherpenisse ge vonden munten dateren van rond 1400. Of om precies te zijn van 1314 tot 1447. Het gaat hier om vijf gouden schilden, een grote gouden kroon, gouden kronen uit Gelderland, He negouwen, Frankrijk, Gouden Pie- ters en twee stuks Franc a pied. Klapstuk en het hoogst geschat in de catalogus is de dubbele gouden kroon uit Hainaut-Henegouwen, een zeer zeldzame munt. De catalogus- waarde bedraagt 12.500 gulden. Drs. Jacobi: „Dat is een boel geld voor een stukje goud waar iemand in 1400 een klap op heeft gegeven". Erg veel houvast geeft zo'n schat- tingsprys overigens niet. zo is geble ken bij de veiling van de munten- vondst uit Sint-Maartensdijk. Toen werd een Fnese gouden Rijder uit 1619, die voor 7500 gulden in dé cata logus stond, voor 16.000 gulden ver kocht. het dubbele bedrag dus. Behalve de munten uit Scherpenisse komen er op de veiling van Schul- man ide kijkdagen zyn op zaterdag 19 en zondag 20 februari nog vier andere vondsten onder de hamer ten eerste die van Haarlo. ruim 1100 zil veren munten uit de periode 1216- 1314. een voor Nederland zeer vroege vondst, historisch en economisch van groot belang. Dan is er de vondst van Raamsdonk, die vooral een beeld geeft van de geldcirculatie m ons land tussen 1680 en 1815. Er wordt tenminste mee aangetoond, dat munten een zeer lange circulatie- periode kenden. De laatste nog niet uit de Republiek-tijd gangbare mun ten werden pas tijdens de regering van koning Willem de Tweede 1840- 1949) uit de circulatie genomen. Ten slotte zal nog een van een onbekende vindplaats in Limburg afkomstige collectie grote zilveren munten uit de periode 1506- 1586 worden geveild. Uit de vondst van Scherpenisse gaat één exemplaar naar het Ko ninklijk Penningenkabinet. Het gaat om een halve nobel van Eduard de Derde van Engeland, een munt soort die ook in Nederland in circu latie is geweest. Het Penningenkabi net gaat regelmatig over tot aanko pen van munten om zich zo niet al leen in geschrift maar ook in klinkklare munt een overzicht te kunnen vormen van de in Nederland in omloop gebrachte geldmiddelen. Met spanning wacht de familie Vroe gop de dag van de veiling van hun munten af. Met de opbrengst kunnen ze best uit de voetenalleende keuze is nog niet bepaald. Zal er nog wat geld worden afgekne pen voor een vakantiereisje? „Nee. daar hebben we geen behoefte aan", zegt mevrouw Vroegop. En over de reacties van de mensen in de buurt, die het nieuws van de vondst te we ten waren gekomen, zegt ze: „Je kunt merken dat er afgunst is. En dat is wel erg". Jacques Cats. Laatst nog eens in een huis ge weest, dat al een poosje leeg en te koop stond. Langs de achterdeur binnen moeten geraken, omdat de voordeur niet open te krijgen was. Vanwege de lawine aan drukwer ken. folders, krantjes en vlugschrif ten. We krijgen wat op de deurmat, waar we niet om gevraagd hebben. Een voortdurende bron van erger nis! Zeker vier miljoen Nederlanders zouden volgens een onderzoek ver schoond willen blijven van dat soort brievenbusverstoppingen. Het Nederlands Genootschap voor Reclame neemt deze grieven serieus. Sterker nog: het voelt zich 'ethisch verplicht' deze mensen tegemoet te komen. Daartoe voert dit genoot schap thans in de dag- en weekbla den een campagne onder het motto 'met brievenbusreclame kimt u drie dingen doen...: bekijken, ongelezen weggooien, of ermee naar de Sectie Direct Marketing van het genoot schap stappen. Een kaartje naar ant woordnummer 666 in Amsterdam is voldoende. Het genootschap zorgt dan dat men uit het adressenbestand van de door hem erkende reclamebu reaus wordt geschrapt. „Men zal dan binnen afzienbare tijd veel minder reclame in de brievenbus krijgen", zegt directeur J. Bouten van die Sectie Direct Marketing. „Maar we kunnen niet garanderen dat men van alle brievenbusreclame verschoond blijft Acties zoals de huisvrouwenvereni ging in Noord-Holland heeft ontke tend onder het motto 'Baas in eigen brievenbus' halen weinig uit want ie dereen kan elk adressenbestand in handen krijgen zonder daartoe aan regels gebonden te zijn. Bouten wil wel even opkomen voor de belangen van de PTT: dit staats bedrijf is met zo'n 35.000 postbestel- lers in belangrijke mate afhankelijk van postreclame- „Valt dit weg, dan komt de PTT ernstig in moeilijkhe den en wordt het particuliere post verkeer waarschijnlijk onbetaal baar". En verder benadrukt hi) dat postreclame ook positieve kanten heeft. Volgens hem moet die worden gezien als een vorm van winkelen, maar dan per post. „Daarom krijgen wij ook veel reac ties van mensen die graag méér brie venbusreclame willen ontvangen. Ook dat maken we dan in orde".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9