Milock in Hulst wil voor 100 mensen 'korter werken' 'Kort-MBO is nodig voor betere aansluiting bij bedrijfsleven Conflict over Panamees schip is bijgelegd HOGE RENTE VOOR GROTE SPAARDERS Bewijs van Inleg VOORRAAD SOKKEN TE GROOT Half jaar gevangenis voor handel in drugs NA 'HALF' KORT GEDING EN ONDERHANDELINGEN Bijstandsvrouwen witten naar Den Haag lopen Verdachte overval fotograaf in Goes in Vlissingen gepakt 5 jaar vast STAATSSECRETARIS GINJAAR IN VLISSINGEN Binnenvaart dupe van besparing Deltawerken HTERDAG 5 FEBRUARI 1983 eeqULST - Het textielbedrijf Milock in Hulst heeft voor ongeveer honderd personeelsleden werk- j1'jjdverkorting aangevraagd. Bij het bedrijf werken 106 mensen. De werktijdverkorting zou moe mijn gelden voor een periode van anderhalve maand, vanaf maandag 14 februari. De arbeidsinspec- :^e, die daarvoor toestemmingmoet geven, heeft nog geen beslissing genomen. De voorraden van et textielbedrijf, dat zich bezig houdt met de vervaardiging van sokken, zijn te hoog opgelopen tileji daarom is het volgens directeur H. E. van Ginneken nodig dat de produktie voor anderhalve [Oaahd wordt verlaagd. De Milock-directeur gaat ervan uit dat de voorraden na die periode weer Sdldrissetl dp het oude peil zullen zijn en een tweede periode van werktijdverkorting niet nodig zal zijn. i<J Vee werknemers van de breierij, onge- >er dertig, gaan de helft korter werken 1 de rest van het personeel (de verzen- ng, het atelier en administratie) zou- }n dan tien uur per week korter moe- n werken. De verkoopafdeling zal nor aal door blijven werken. ,nte aanleiding tot het oplopen van de ,U{)orraad is volgens Van Ginneken een aaiteme regorganisatie geweest, waarbij 1H produktie is verhoogd met dezelfde n!jeveelheid personeel. „We hebben een warme winter, waardoor de ver- ?bop van sokken wat moeizaam is. We e«jbben tot nu toe wel onze normale af- •t gehaald, maar we zijn met de extra heidsoverwegingen om de werktijdver korting gevraagd De kans dat we er niet geheel gebruik van zullen maken is reëel", zei hij. „Met anderhalve maand zijn we beslist weer op het normale peil en daarna gaat de voorjaarscollectei weer de deur uit", zegt de heer Van Gin neken opgewekt. produktie blijven zitten", zei hij. Van Ginneken zegt dat Milock druk bezig is met het 'forceren' van de verkoop en met redelijk succes. Volgens directeur Van Ginneken is de kans vrij groot dat de werktijdverkor ting niet volledig toegepast zal hoeven worden. „We hebben ook uit veilig- DDDELBURG - De rechtbank heeft e 29-jarige J. de L. uit Middelburg oor het verkopen van hasjisj en het istribueren van heroïne veroordeeld >t tien maanden gevangenisstraf, [aarvan vier maanden voorwaarde- jk met twee jaar proeftijd. Veertien aren geleden, toennzijn zaak voor de echtbank diende, hoorde De L. even- ens tien maanden eisen, waarvan ech- 2er maar drie maanden voorwaarde lijk. Htij het onderzoek achterhaalde de poli- role, dat De L. ongeveer veertig maal he- t pine had gekocht bij zijn plaatsgenoot l O., die later nog terecht zal moeten taan. Hasjisj kocht De L. in Rotter- lam. Hij sleet het spul 'aan de deur' - vaar men ook wel om heroine kwam - in in een Middelburgs cafe. Twee jonge Touwen haddendoor hun contacten net De L. eveneens heroïne afgeleverd, üs De L, niet thuis was namen zij de aken waar. Voor beiden L L. en D. A. leefde straf beperkt tot twee maanden Wfcorwaardelijke gevangenisstraf met ■jwee jaar proeftijd. Tegen mejuffrouw 1. was dezelfde straf geëist, maar tegen fejuflrouw L., die zelf geen gebruikster J jaar wel bemiddelde bij de afzet van "ïroine werd veertien dagen geleden ejn maand onvoorwaardelijke gevan- Inisstraf geëist en één maand voorr- wdelijk. De rechtbank, die vrijdag itspraak deed in deze zaken, hield ver achte A. dus buiten de gevangenis. verwaarlozing van een hond leidde aDor J. de J ut Waterlandkerkje tot een %roordeling tot een boete van driehon derd gulden, zoals ook door de officier •"Vi justitie was geëist. De J. was in ho- ?èr beroep gegaan van een vonnis van Je Oostburgse kantonrechter, de hem "Vshonderd gulden boete oplegde. In (ostburg had de officier van justitie ok driehonderd gulden boete geëist, sals dus ook bij de behandeling in ho ler beroep in Middelburg gebeurde, riet vonnis van de kantonrechter werd Z&vestigd. alleen de boete werd terug gebracht tot de hoogte van de eis. D J. deld de hond aan een twee meter korte netting in een hok van één bij één meter ;tn lager dan de schouderhoogte van her c-ier Eerst volstond de dierenbescher- fciing met een waarschuwing; bij een veede controle vond men het dier terk vermagerd. De hond - juni vorig lar in beslag genomen - werd verbeurd erklaard. jeslaagd MIDDELBURG - Mevrouw A. C Roe- :5ands-Flierman. voorheen woonachtig rm Middelburg, slaagde in Leiden voor Bet doctoraal examen rechten. 7; ADVERTENTIE NIEUW: 1 februari 1953 stormramp en watersnood nagewerkt in gedichten, ver halen en toneeltekst samengesteld en van na woord voorzien door Ad Zuiderent met bijdragen van 31 au teurs, onder wie: Gerrit Achterberg, Mies Bou- huiis, Simon Carmiggelt, Maarten 't Hart, Harry Mulisch, Bert Schier- beek en Hans Warren tot 31 maart 24,50; daarna 29,50 verkrijgbaar bij elke boekhan del en bij de uitgever: FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 Middelburg 01180-12114 De vakbonden zijn met Milock over eengekomen dat de salarissen van de werknemers die korter moeten gaan werken, door het bedrijf tot honderd procent aangevuld worden. Een werk nemer die de helft minder gaat werken krijgt namelijk een ww-uitkering van 80 procent voor de halve dag dat hij niet werkt. Dat betekent dan een da ling van zijn totale inkomen van tien procent. En dat verschil zal Milock bij passen, aldus districtsbestuurder Bram Oudenaarden van de industrie bond FNV. De districtsbestuurder wijst erop dal de sokkenfabrikanten in Nederland - en ook de rest van de tex tielbranche - erg te lijden hebben van de import van produkten uit landen met lage lonen. Bij het textielbedrijf heeft begin '81 een 'afslanking' plaatsgevonden. Toen werd het personeelsbestand terugge bracht van 125 werknemers naar ruim honderd, het huidige peil. Het bedrijfsgebouw van Milock in Hulst. MIDDELBURG - Het actiecomité 'Vrouwen in de bijstand' in Mid delburg en Vlissingen is van plan om een driedaagse voettocht te on dernemen naar Den Haag. Daar praten de bijstandsvrouwen op 23 februari met staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Zaterdag 12 februari lunchen de bijstands vrouwen bij het VVD-kamerlid mr A. J. Te Veldhuis in Middel burg. Gistermiddag (vrijdag) heeft het actiecomité een petitie aangebo den aan het PvdA-kamerlid J. van der Doef in Middelburg. Het plan tot de voettocht naar Den Haag bestond al langer. Voor een aantal vrouwen vormt het echter een probleem om hun kinderen en huishouden drie dagen in de steek te laten. Daarom wordt het plan vandaag (zaterdag) voorgelegd op de landelijke protestmanifestatie van bijstandsvrouwen die in Utrecht wordt gehouden. Als daar voldoende steun wordt toegezegd gaat de voettocht door. Zo niet, dan zullen de bijstandsvrouwen uit Middelburg en Vlissingen op een andere de aandacht trekkende ma nier naar Den Haag afreizen. Alle plannen worden vrijdag nog eens besproken tijdens de wekelijk se vergadering van het actiecomi té. die vrijdagmorgen om half tien begint in het gebouw Bachten Steene aan de Badhuisstraat in Vlissingen. Eerlijker verdelen Dc heer Van der Doef gaf de bij standsvrouwen vrijdag bij de peti tie-aanbieding te verstaan toch vooral niet te zwichten voor de druk van die kamerleden, die zo graag een kijkje willen nemen in de huishoudboekjes van de indivi duele huishoudens. „Er zijn onder zoekingen genoeg over dit onder werp verschenen zo zei hij, en „het gaat er niet om of jullie nu vijftig of honderd gulden aan kle ding uitgeven. Het belangrijkste is dal de inkomens in hun algemeen heid eerlijker worden verdeeld'. Hij zei verder begnp op te kunnen brengen voor de acties van de vrou wen, die vaak met niet meer dan 1300 gulden per maand moeten rondkomen. In dit kader stipte de heer Van der Doef de noodzaak aan van verlaging van de energieprij zen voor kleinverbruikers Ook hij is graag bereid de bijstandsvrou wen te ontvangen voor een lunch. Zoals het er nu voorstaat zal dat op zaterdag 2 maart gebeuren. GOES - De gemeentepolitie van Vlis singen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de 26-jange H. M. P. D aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht, samen met een thans nog onbekende, donderdagavond de Goese fotohande laar W. L. te hebben aangevallen, mis handeld en beroofd. De aanhouding ge schiedde op verzoek van de Goese re cherche De speurtocht naar de tweede dader is nog aan de gang en in verband daarmee wilde de politie woordvoerder daarover geen nadere mededelingen doen. MIDDELBURG - Het beslag op het Pa- nemese vrachtschip 'Zoohodos' (14.267 brt) is opgeheven. Het schip wordt ver kocht aan een niet met name genoemde Liberiaanse maatschappij. Het bedrijf Interseatra, dat zich bezig houdt met 'zeeraakelaardij', heeft vrijwillig van zijn claim op het schip afgezien. Aan deze ontwikkeling gingen vrijdagoch tend een onduidelijk geëindigd kort geding en 's middags vele uren van moeizame onderhandelingen vooraf. Interseatra krijgt nu een schadever goeding, maar over de hoogte van dat bedrag was vrijdagavond nog niets be kend. Interseatra's raadsman, mr M. L. Huis man uit Vlissingen, had. zoals gemeld, donderdag beslag op het schip laten leggen. Deze partij stelde, dat zij als eer ste een koopovereenkomst met de be manning van het schip had afgesloten. De bemanning was tijdens een eerder gehouden veiling eigenaar van het schip geworden, omdat niemand toen boven hun inzet van 750.000 gulden wil de gaan. Intereseatra wilde het schip voor 630.000 gylden van de bemanning overnemen en stelde dat er een over eenkomst was afgesloten. Later meld den zich gegadigden die er een hoger bedrag voor over hadden en de raads man van de bemanning, mr Walheim, verkocht het toen aan de hoogst bie dende. Intereseatra voelde zich door die hands wijze 'belazerd', zoals mr Huisman het uitdrukte, en probeerde via een kort geding, dat vrijdagochtend diende, alsnog eigenaar van het schip te worden. Toen de zaak na een tweeëneenhalf uur durende zitting steeds onduidelijker werd. schorste rechtbankpresident mr G. R. André de la Porte de rechtszaak. Wel zei hij toen dat het beslag m zijn ogen gehandhaafd zou kunnen blijven. Hij bood de strijdende partijen de gele genheid om de kwestie te schikken, en na lange onderhandelingen in een eta blissement in Vlissingen werd de zaak beklonken. De hogere bieder mag het schip kopen en Interseatra krijgt een schadevergoeding omdat het schip zijn neus voorbij is gegaan. Mr Huisman zei vrijdagavond te verwachten dat de nieuwe eigenaar in de loop van de ko- ADVERTENTIE 7% f15.000,- Minimum inleg. Rente-uitkering per maand. Effectieve rente 7,23%. zeeuwse bondsspaarbank VLISSINGEN - „Het lager beroepson derwijs is geen eindonderwijs zoals de ambachtsschool dat was. Een vervolg opleiding is dan ook onontbeerlijk. Om de aansluiting tussen lbo en het be drijfsleven te verbeteren en de door stroming te bevorderen is uitbreiding van het kort middelbaar beroepson derwijs nodig. Ik denk wat dat betreft aan het integraal invoeren van kort- mbo". Dit zei mevrouw N. J. Ginjaar- Maas vrijdag tijdens een onderwijs- symposiums in scholengemeenschap Swanenburgh in Vlissingen. De staats secretaris week daarmee af van de eer der deze week bekend geworden op vatting van het kabinet dat voor uit breiding van het kmbo geen geld is en dat dus afgezien moet worden van ou de voornemens. Mevrouw Ginjaar zette tijdens het sym posium, dat gehouden werd ter gele genheid van het 25-jang bestaan van het lager technisch onderwijs in Vlissin gen. uiteen dat het kmbo met name be doeld is voor die leerlingen uit het lbo, die met kunnen worden ondergebracht in het leerlingenwezen. „Als het kmbo integraal wordt ingevoerd, betekent dat beslist niet dat het leerlingenwezen onder tafel wordt geveegd. Kmbo is ten slotte een dagopleiding en in het leer lingenwezen wordt een arbeidsplaats bezet" Om de doorstroming naar het kmbo te vergemakkelijken wil staatsecretaris Ginjaar lbo-leerlmgen op korte termijn de mogelijkheid bieden om de examens voor de algemeen vormende vakken af te leggen op het zogenaamde D-mveau, het hoogste mavo-niveau Dat zou in 1986 voor het eerst mogelijk moeten zijn, aldus mevrouw Ginjaar De kritiek die vanuit het bedrijfsleven, onder meer via de commissie-Wagner is geuit op de aansluiting tussen onder wijs en bedrijfsleven heeft onder meer tot gevolg, zo bleek uit de inleiding van de staatssecretaris, dat er nog dit jaar contactcentra onderwijs/arbeid in het leven worden geroepen. Elke provincie krijgt een dergelijk bureau, waarvoor de overheid 250Ó00 gulden per centrum beschikbaar heeft gesteld. „Het onder wijs heeft niet alleen een culturele en welzijnsfunctie, maar ook een economi sche functie", aldus mevrouw Ginjaar, „Er is een evenwicht nodig tussen de economische realiteit en de persoonlij ke ontwikkeling van de leerling. De cen tra bieden het onderwijs de mogelijk heid snel in te spelen op veranderende situaties". Overigens is in Zeeland al een dergelijk centrum als proefproject in het leven geroepen. Na de inleiding van mevrouw Ginjaar, die overigens zei niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat zij geacht werd vragen te beantwoorden, kreeg het ongeveer 150 personen tellende pu bliek gelegenheid tot het stellen van vragen. Belangrijk onderdeel daarbij vormde het geldgebrek waarmee met name lbo scholen te kampen hebben Mevrouw Ginjaar had hierover in haar inleiding opgemerkt dat de 'pijn eerlijk verdeeld' moest worden, hetgeen in houdt. zo verduidelijkte zij. dat beke ken moet worden of er een andere ver deling van het geld mogelijk is tussen het algemeen vormend onderwijs en het beroepsonderwijs. Mevrouw Gin jaar achtte het met uitgesloten, zo bleek uit haar antwoord op een van de vragen, dat havo, mavo en vwo relatie! hogere 'normposten' het bedrag dat een Mevrouw N J ütnjaur Maas achter het spreekgestoelte bij het beantwoorden van de vragen uit het publiek school krijgt voor leer- en hulpmidde len - hebben dan het lbo. „En dat kan misschien bijgesteld worden", aldus de staatssecretaris. Middenschool Naar aanleiding van een vraag over het verdere verloop van de ontwikke ling van het Voortgezet Basis Onder wijs, een variant op de middenschool, antwoordde mevrouw Ginjaar dat pas na 1988 een definitieve beslissing zal worden genomen. „Wij, als VVD. hebben het idee van de middenschool als enige mogelijkheid na het basisonderwijs verworpen. Vrij heid van keuze is nodig en de WD kiest dan ook vooreen twee-sporenbeleid Er is afgesproken dat deze kabinetsperio de geen beslissing over het voortgezet basisonderwijs genomen zal worden In deze periode wordt ook geen beslissing voorbereid. Hopelijk maakt dit uitstel een einde aan de polarisatie die in de discussie over de middenschool tussen de verschillende groepen is ontstaan". Spijtoptanten De staatssecretaris maakte vrijdag duidelijk niet te piekeren over een uit kering aan 'spijtoptanten uit het be roepsonderwijs'. leerlingen die hun opleiding niet afgemaakt hebben en na enige tijd een uitkering te hebben ge noten alsnog besluiten verder te leren. De vragensteller had namelijk gewe zen op de moeilijke positie waarin der gelijke leerlingen komen omdat zij plotseling geen geld meer krijgen als ze de studie hervatten. „Dat kunnen we niet behappen", aldus mevrouw Gin jaar, „als je spijtoptanten geld geeft, dan hebben ook de anderen daar recht op". Na afloop van dit onderdeel van het symposium overhandigde burgemees ter drs Th. J Westerhout mevrouw Gin jaar als dank voor haar komst het boek 'Vlissingen tussen eb en vloed'. „Dat is precies waar Vlissingen zich nu be vindt. Het is nu dood tij en men leeft hier nu in angstige spanning hoe hoog de vloed zal worden", aldus de burge meester. daarmee doelend op de pro blemen rond de KMS in Vlissingen, pro blemen die, zo zei de heer Westerhout, vérstrekkende gevolgen kunnen heb ben voor het beroepsonderwijs in de ge meente. Na de gezamenlijke lunch in het ge bouw van de Swanenburgh aan de Sloeweg volgden in de kantine van het gebouw aan de Zaaihoekweg inleidin gen van drs M. H. J. J. Vissers, beleids medewerker van het Centraal Orgaan voor het Gemeentelijk Voortgezet On derwijs, en de heer G. van der Scheer, plaatsvervangend hoofd van het Bu reau Cultuur en Onderwijs van de Pro vinciale Griffie Zeeland. Zij gingen daarbij in op de proefprojecten voort gezet onderwijs en het project Zeeland in het hijzonder. De proefprojecten hebben, zo bleek uit de woorden van de inleiders, onder meer tot taak te inven tariseren w al de scholen aan voorzie ningen hebben en wat mogelijke oplos singen zijn voor de consequenties van het dalende leerlingenaantal. mende week een nieuwe bemanning aan boord zal brengen. Zoals gemeld kon het schip in een eer der stadium aan de uit Pakistan en de Philippijnen afkomstige bemanning worden toegewezen, omdat zij nog acht maanden gage tegoed hadden van de eigenaar. Saronic Maritime S. A. uit Panama. In totaal ging hel toen om een bedrag van 680.000 gulden. De beman ning moest het schip daarop wel ver kopen om het geld eindelijk contant in handen te krijgen. DRS H. EVERSD1JK: (Van één onzer redacteuren) ROTTERDAM - De Christelijke Bond van Ondernemers in de Binnenvaart vindt dat de binnenschippers de dupe worden van de bezuinigingen op de Deltawerken. Voorzitter drs H. Evers- dijk zei vrijdagochtend tijdens zijn jaarrede in het Hiltonhotel in Rotter dam: „Je krijgt de indruk dat de bin nenvaart er maar een beetje bijhangt. En dat kunnen we niet over onze kant laten gaan". De bezuinigingen werden getroffen zonder dat daarover vooraf werd gepraat met de binnenvaart. En dat nam Eversdijk vooral het ministe rie van Verkeer en Waterstaat kwalijk. „Wel over u, maar steeds zonder u, zal het devies daar wel zijn geweest". Eversdijk noemde een aantal proble men op, waarmee de binnenvaart voor al op de Noord-Zuid-route tussen Rot terdam en Belgie) nu wordt geconfron teerd. „De vaartyd van Temeuzen naar Dordrecht en omgekeerd duurt vele uren langer dan vroeger. Een sterk staaltje van het feit dat met de belan gen van de binnenvaart weinig reke ning wordt gehouden is dat de verbete ring van het Kanaal door Zuid-Beve land pas rond het jaar 2000 gereed zal zijn". Gevolg: de oude sluizen by We- meldinge bezorgen de binnenvaart nog veel langer dan aanvankelijk gepland was de nodige vertraging. Eversdijk- ..Nu ook de bouw van de nieuwe sluizen m Hansweert weer ge temporiseerd wordt en er daar voorlo pig maar één komt. is ook dat een be wijs dat geldgebrek hier wel heel duide lijk de binnenvaart treft Voeg daarbij de problemen rond de gerenoveerde, maar niet in gebruik genomen midden- sluis in Temeuzen. dan vraagje je af hoe lang ons buurland Belgiè dit alles nog blijft pikken" Liftsluis De voorzitter van de CBOB kaartte ook de problemen rond de liftsluis in de Oesterdam aan; terloops wees hij erop dat, als er geen geschikte sluis komt, jaarlijks minstens 1000 binnen schepen van en naar Bergen op Zoom zullen moeten omvaren. Eversdijk: „De studie van de Kamer van Koop handel voor de Westbrabantse regio heeft overigens duidelijk aangetoond dat door het weglaten van de liftsluis voor West-Brabant het paard achter de wagen van de regionale economie wordt geplaatst". De CBOB-voorzitter had vrijdagoch tend overigens weinig goede woorden over voor het 'overheidshandelen' Eversdijk wees op de problemen In de binnenvaart en de noodzaak om de ver voerstak aan te passen aan alle mogelij ke ontwikkelingen, onder meer op het gebied van containervervoer. „Bij dit alles komt ook de rol van de overheid weer even om het hoekje kijken Wat doet zij aan vormend vervoersbeleid voor die typisch Nederlandse bedrijfs tak? Eigenlijk alleen afwachten en een volgend beleid voeren en pas ingrijpen als er iets fout gaat of dreigt te gaan. Maar echte stimulansen hebben we de laatste jaren niet gekend". Eversdijk pleitte nog maar eens voor een intensievere samenwerking tussen de schippersorganisaties in Neder land, vooral ook van belang met het oog op het regelmatig overleg met die zelfde overheid. Geslaagd VLISSINGEN - Caroline Ginette Dert uit Barendrecht. voorheen te Vlissin gen slaagde voor het doctoraal examen rechten aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7