Mogelijk beroep bij Kroon tegen ussenrapport 'energiediscussie' Onderzoek gevraagd naar dood patiënt in Willem Arntszhuis PZCfi mm Fietsroute in braille CDA-ers: wellicht onvoldoende steun voor plaatsing kruisraketten Ex-staatssecretaris Hermes verdacht van belastingfraude PZC/i 3EZ WAREN WED TEGEN HOOFDSTUK KERNENERGIE het weer Ty-computerspeUetje leidt tot epilepsie I c Drie doden bij brand NOTITIE FRINKING EN DE BOER INTERNIST: 'VEEL FOUT IN INRICHTINGEN' ftTERDAG 5 FEBRUARI 1983 binnen-buiten land (Van onze redactie economiei STERDAM - De Werkgroep Energie Discussie onderzoekt de mogelijkheden om bij de Kroon iroep aan te tekenen tegen de inhoud van het zogenoemde „Tussenrapport" van de Brede [aatschappelijke Discussie. Een der deelnemers van de WED, de Milieufederatie Groningen, •eft gevraagd het rapport op deze manier aan te vechten. Bij de WED bestaan veel bezwaren igen het werkstuk. In de WED zijn kerken, vakbonden en milieugroepen verenigd. Werkgroep wil vernietiging van het keken. Het zou ook mogelijk zijn dat de druk gewekt dat er al industriële erva- procedure aanhangig wordt gemaakt tegen het hoofdstuk uit het rapport over kernenergie. Volgens de klacht heeft dat „een misleidend karakter". Onaanvaardbaar S sluit van de Stuurgroep Maatschap- lijke Discussie Energiebeleid, waar- I het rapport werd goedgekeurd. De i ED zou dan een spoedprocedure aan- 'J ingig moeten maken om een zoge- temde voorlopige voorziening te krij- 1 n bij de voorzitter van de afdeling I chtspraak van de Raad van State. 1 stuurgroep is weliswaar een stich- maar ingesteld bij ministeriële be cking (van de toenmalige bewinds van economische zaken Terlouw) Ie omdat zij met overheidsgeld is ge- ibsidieerd valt de stuurgroep, naar de mingers menen, onder de wet Admi- itratieve Rechtspraak Overheidsbe- iingen (AROB) een dergelijke beslissing wordt ver gen zou het Tussenrapport wellicht it de handel moeten worden genomen, et landelijk bestuur van de Werk- ■oep Energie Discussie toonde zich Üjdag, tijdens een presentatie van aar eigen informatieproject, wat verle- ;n met de vraag uit Groningen. Mee- jdeeld werd dat de kwestie wordt be- lajecrsvourait/Jchten van het KNMI vüurzon- Lrtflg tot en met woensdag rjfisselend bewolkt cn winterse buien. Mid- igjjggtempcratuur dalend tot om het vries- 1403 170 1428 179 14.52 149 14 42 194 1500 167 15.17 191 15.14 166 uur cm 15.13 159 15.33 170 1558 144 15.45 185 16.04 160 16.20 182 16 18 161 De Milieufederatie Groningen vindt dat de Stuurgroep, die verantwoorde lijk is voor de samenstelling van het rapport, geen recht doet aan de argu menten der tegenstanders van kern energie. Daarom is naar haar mening het rapport onaanvaardbaar als basis voor discussie. De stuurgroep heeft niet voldaan aan haar taakstelling waarin staat dat verzamelen en toet sen van gegevens zo volledig en veel zijdig mogelijk moet zijn. Concreet spitsen deze bezwaren zich op deze punten toe- erwordteen verkeerde voorstelling gegeven van de voorraad uranium en ten onrechte wordt de in- ring bestaat met het in glas gieten van kernsplijtingsafval. De stuurgroep wordt verweten dat zij vergeet dat niet kan worden gegarandeerd dat een eventuele opbergmijn voor kernsplij tingsafval in een zoutkoepel gedurende duizenden jaren „onder bepaalde con trole" blijft staan Ook zou de stuurgroep vergeten te mel den dat de milieu- en anti-kernenergie- bewegmg de produktie van radioactief afval gestaakt wil zien. De wijze waarop de stuurgroep de argumenten tegen op slag van dat afval in een zoutkoepel be schrijft vinden de Groningers „ronduit stuitend"Al met al is de in het Noorden van het land al jaren bestaande veront rusting over proefboringen voor onder zoek naar opslag in zoutkoepels in het rapport volledig genegeerd De Werkgroep Energie Discussie zelf, die een bundeling is van 55 organisaties ROCHESTER (UPI) - Twee neurolo gen van de bekende Amerikaanse Mayokliniek in Rochester, Donald Klass en James Mellinger, hebben vrij dag verklaard dat in het laatste half jaar twee jongens van vijftien jaar epi leptische aanvallen hebben gekregen door het video-spel Pac-Man. Het zijn de eerste gevallen hierdoor in de Ver enigde Staten. In Engeland hebben zich eveneens twee gevallen voorgedaan. De aanvallen worden kennelijk opgewekt door lieht- flikkeringen op het scherm. De dokters zeiden dat een van de jon gens die in de kliniek behandeld zijn een jaar lang met het spel gespeeld had den voordat de eerste aanwijzing van epilepsie optrad De jongen werd duize lig en een van zijn handen beefde wan neer hij een ander videospel speelde. Combat genaamd. Zes weken later kreeg hij een volledige aanval van epilepsie tijdens het spelen van Pac-Man in zijn huis. Op bepaalde tijdstippen van de dag is hij volgens de dokters nu overgevoelig voor flikke rend licht De andere jongen heeft alleen aanval len wanneer hij Pac-Man speelt en is met gevoelig voor licht. Beide knapen hebben de raad gekregen het spel niet meer te spelen op milieu- en energiegebied, van levens beschouwelijke en politieke aard. uit de consumenten- en vakbeweging, kwam vrijdag met een opsomming van zeer veel bezwaren tegen het rapport. Wel stelde zij dat goede wil is getoond om „een werkstuk van hoge kwaliteit" te leveren en dat de samenstellers hebben geprobeerd niet de schijn van vooringe nomenheid te wekken Mede daardoor echter is het rapport „een schier ontoegankelijk boekwerk Frankrijk vraagt weer uitlevering van Klaus Barbie LA PAZ (AFP/RTft) - Frankrijk heeft opnieuw bij de Boliviaanse autoritei ten verzocht om de uitlevering van Klaus Barbie, die tijdens de Tweede Wereldoorlog hoofd van de Gestapo was in Lyon. Dit is vrijdag uit be trouwbare bron in La Paz vernomen. Barbie, die een Boliviaans paspoort heeft waarin staat dat hij Klaus Alt- mann heet. zit in een Boliviaanse ge vangenis. Er gaan hardnekkige geruch ten dat de centrum-linkse burgerrege ring, die sinds drie maanden in Bolivia aan de macht is. het beleid van haar militaire voorganger zal wijzigen en Altmann zal uitwijzen Zowel West- Duitsland als Frankrijk hebben om zijn uitlevering verzocht. Het Franse verzoek is overgebracht door ambassadeur Raymond Cesaire Begin volgende week overhandigt hij het dossier-Barbie aan de Boliviaanse autoriteiten. Het is de tweede keer dat Frankrijk ver zoekt om uitlevering van de nu 69-jarige Barbie, die in de Tweede Wereldoorlog de bijnaam 'Slachter van Lyon' kreeg In 1972 verzocht Panjs om zijn uitleve ring, nadat het militiare tribunaal ïr Lyon hem in 1952 en 1954 ter dood hac veroordeeld wegens moord op Jear Moulin, de leider van het Franse verzet tegen de nationaal-socialisten. Het Boliviaanse Hooggerechtshof ver wierp het verzoek in 1974 met het argu ment dat Tussen Frankrijk en BoliviE geen uitlevenngsverdrag bestaat. i (ffet rustige weer van gisterenwas maar tan korte duur. Een stormdepressie rekt van IJsland naar de Noordzee. Met koufront heeft inmiddels de kust al Üereikt. Na het passeren hiervan rAtroomt er onstabiele koude lucht ons nand binnen. Zodat er af en toe sneeuw- m hagelbuien zullen optreden vanmid- Iag. De zuidwestelijke wind neemt in tracht toe tot mogelijk windkracht 8in *e namiddag. Later gaat de wind rui- ~1en naar west- of noordwest, de mid- 'agtemperatuur wordt ongeveer 3 a 4 raden. Vooruitzichten voor zondag: Hsselend bewolkt en winterse buien Nautisch bericht ïind. zuidwest 5-6. vanmiddag 7 a 8 'fl. zicht: matig, later goed; tempera- ïur kustwater 6 graden; afwijking 'taterstanden: bij hoog water van- ytliond een geringe verhoging; maxi- >mm golfhoogte monding Scheldes: on- Iftveer eén meter. eü februari irfon op 0813 onder 1736 efcaan op 0314 onder 1209 februari 'Son op 0811 onder 1738 daan op 0422 onder 1239 TILBURG - Het succes van de fiets vakanties van Streek VW Hart van Brabant in Tilburg, waaraan afgelo pen jaar vele duizenden mensen heb ben deelgenomen, heeft de organisa tie doen besluiten deze ook voor vi sueel gehandicapten toegankelijk te maken. Gekozen is voor een vijf daagse fietsvakantie. Gereden wordt op tandems. Het is uiteraard noodzakelijk zich door een ziende te laten begeleiden De route beschrijving en de toeristische infor matie zijn in braille gedrukt, evenals de menu's in de in het arrangement opgenomen hotels. Er is bovendien een goed-weer- garantie: wanneer er 25 procent van de fielstijd of meer neerslag valt mag men de vakantie gratis over komen doen Foto: directeur AC. Bontenbal (mid den) van het Streek VVV overhan digt de eerste braille-routebeschrij- ving aan de (blinde) burgemeester A Bestman van Abcoude. Links Jules de Corte die voor deze gelegenheid een speciaal lied schreef. geworden voor de gemiddelde, m ener gie geinteresseerde Nederlander" De WED betreurt ook dat de nagestreefde objectiviteit lang niet overal is bereikt. Vooral het hoofdstuk over kernenergie bevat volgens haar zoveel onjuistheden én misleidende passages dat dit niet als voldoende discussiesbasis kan worden beschouwd. Scenario Twee Groningse onderzoekers zijn tot de slotsom gekomen dat in het jaar tweeduizend het energieverbruik met veertig procent kan zijn gedaald zonder enige teruggang van de welvaart. Het aandeel van de olie in de energievoor ziening, nu 45 procent, kan tot twintig procent teruglopen. Duurzame energie kan voor elf procent in de energiebe hoefte voorzien. De milieuvervuiling kan met de helft worden teruggebracht Er komt werkgelegenheid voor een half miljoen mensen In hun boek 'Olieslaaf of eigen baas', dat vrijdag voor de Aktie Strohalm in samenwerking met de Ekologische Uitgeverij in Amsterdam werd gepu bliceerd, presenteren de biologen Joop Boer en de scheikundige Joop Oudelo- huis hun energiescenario. Hun plan nen kosten vele miljarden guldens, maar die kunnen volgens hun bereke ningen gemakkelijk uit de extra aard gasopbrengsten betaald worden. Rond de eeuwwisseling zou Nederland zelfs 25 miljard gulden per jaar overhouden aan de export van energie. AMSTERDAM (ANPi - Een brand in een bovenwoning in de Gorontalo- straat in Amsterdam heeft vrijdag morgen vroeg het leven gekost aan drie mensen. De slachtoffers zijn de 9-jarige Barbara Stokhof, de 20-jarige mevrouw N. Hal- sema en haar negen dagen oude zoontje Jean Paul De 35:jarige heer H Stokhof is opgenomen in het brandwondencen trum in Beverwijk. Zijn toestand is vol gens de politie zeer ernstig. Alieen het 12-jarig zoontje van Stokhof slaagde erin het brandende huis te ver laten. Hij kreeg slechts een glassplinter in zijn been. aldus de politie. De brand werd om tien voor drie ontdekt. De poli tie vermoedt, dat het vuur is ontstaan door een omvallende kaars die de vloer bedekking in vlam zette. Het vuur ver spreidde zich volgens de politie razend snel in de op drie hoog gelegen woning. De brandweer was de brand even over halfdrie meester. De woning brandde geheel uit, de eronder gelegen wonin gen liepen waterschade op DEN' HAAG - Premier Lubbers heeft vrijdag nadrukkelijk afstand genomen van een interne notitie van de CDA- kamerleden Ton Frinking en Joep de Boer over de kruisraketten. Daarin schrijft het tweetal dat Nederland er rekening mee moet houden, die raket ten bij gebrek aan maatschappelijke steun niet te kunnen plaatsen, ook als de wapenbeheersingsgesprekken in Genéve niets opleveren. Volgens Lubbers bekijken zijn partijge noten de zaak te nationalistisch en heb ben ze te weinig oog voor de internatio nale verantwoordelijkheid. „De Sovjet- Unie moet goed weten, dat ze het risico loopt dat zeifs een land als Nederland kruisraketten gaat plaatsen als ze zich niet. realistischer opstellen", aldus de premier. De twee CDA'ers gaan in op de vraag wat er gebeurt als de onderhandelingen m Genève niets opleveren en de NAVO dus vasthoudt aan plaatsing. Ze wijzen er op dat het zeer onzeker is of in het parlement een meerderheid, voor plaat sing te vinden zal zijn. Bovenden wijzen ze op het te verwach ten maatschappelijke verzet en de elec torale gevolgen. Met het oog daarop zouden de betrokken CDA-politici nu al moeten bedenken hoe ze in die omstan digheden een Nederlands „neen" tegen plaatsing van kruisraketten in binnen- en buitenland zouden moeten verko pen. In een verklaring namens fractievoor zitter Bert de Vries liet het CDA giste ren nadrukkelijk weten dat de notitie van Frinking en De Boer slechts „een voorzet is voor een interne discussie in kleine kring". Daarom betreurt de frac tie dat het stuk naar buiten is gekomen Het gaat „geenszins" om een standpunt van de fractie. De CDA-fractie houdt vast aan de tekst van het regeerakkoord, waarin de on derhandelingen in Genéve in hoge ma te bepalend zijn voor een uiteindelijke Nederlandse beslissing over de plaat sing van raketten. Pas na verschijning van de defensienota in het najaar zal de fractie tot besluitvorming over gaan. BEVERWIJK (ANP) - Justitie stelt een onderzoek in tegen de ex-staatssecre taris van onderwijs en huidig tweede kamerlid Hermes (cda) in verband met LIJFWACHTEN HORB ZIJN HOOFDVERDACHTEN PARAM ARIBO'DEN HAAG (ANPI - Twee lijfwachten van de om het leven gekomen majoor Roy Horb worden door de militaire autoriteiten in Para maribo als hoofdverdachten be schouwd in de verijdelde plannen om legerleider Bouterse uit de weg te rui men. Dat heeft de Surinaamse televisie gemeld. De twee verdachten, die de functie van lijfwacht van Horb hadden in de tijd dat deze nog garnizoenscommandant van het Surinaamse leger was. behoren tot de 21 personen die zondagavond wer den gearresteerd- De namen van de twee hoofdverdachten werden door de televisie niet bekendgemaakt De ex-minister van cultuur, jeugd en sport. J. Hardjopradjitho, die eveneens zondag werd opgepakt en daarna huis arrest kreeg opgelegd, is woensdag in hechtenis genomen, zo meldde de Suri naamse televisie Hij wordt ervan be schuldigd legerleider Bouterse niet te hebben gewaarschuwd voor een op handen zijnde aanslag op zijn leven mogelijke fraude. Hij wordt ervan ver dacht in de periode tussen 1958 en 1972, toen hij raadslid was in Beverwijk, be lastingontduiking te hebben gepleegd. Hetzelfde geldt voor zeventien Bever- wijkse gemeente-ambtenaren, die op 23 februari voor de politierechter in Haar lem moeten verschijnen. Zij zijn gedag vaard door de Haarlemse officier van justitie mr J. van der Bruggen Hermes komt niet op 23 februari voor. omdat het gerechtelijk vooronderzoek in zijn geval meer tijd vergt, aldus de officier van het arrondissement Haar lem, mr F Slits. Volgens Slits zijn de feiten in zijn zaak ingewikkelder dan bij de zeventien andere verdachten. De Fraude houdt verband met de spaarregeling, die in Beverwijk voor ge meente-ambtenaren, politiemensen en onderwijskrachten geldt. De verdach ten zouden de rente van deze spaarcen ten jarenlang met aan de belasting dienst hebben opgegeven. Sommige verdachten zijn reeds met pensioen. Volgens de officier van justitie worden alleen die mensen gedagvaard, die meer dan vijfduizend gulden aan belas ting hebben ontdoken. Bovendien kan de officier de ontdoken belasting slechts vanaf 1977 strafbaar stellen, om dat fraude voor die tijd gepleegd reeds is verjaard ïsweert femeldinge ?krak UTRECHT - Aan de Utrechtse hoofdof ficier van justitie is gevraagd een on derzoek in te stellen naar de verdachte omstandigheden waaronder begin dit jaar een patiënt in het psychiatrisch ziekenhuis Willem Arntszhuis is overleden. De klacht is ingediend door de internist dr. J. Reuglin uit Ermelo. Dc arts wendde zich tot de justitie om dat er volgens zijn informatie op de zelfde afdeling van het WA-huis sinds vorig jaar november nog eens vier pa tiënten kort achter elkaar zijn bezwe ken. Hoofdofficier van justitie mr A. Herstel heeft vrijdagavond desgevraagd beves tigd dat hem een klacht heeft bereikt. „Ik moet mij nog verder beraden over de te nemen stappen. Bij de directie van het WA-huis is niets bekend over een klacht. Directeur J. O. Mulder van het WA-huis: „Ik weet er niets van. Klachten hebben ons niet be reikt. Ook niet van justitie Volgens dr Reuglin is hij door een vriend van de overleden patmt inge licht. Die vertelde hem dat de patiiït enkele weken voor zijn dood had ge klaagd over de behandeling in het WA- huis. Er zou maar met medicijnen wor den „aangerotzooid". De broer van de overleden patint heeft dat bevestigd: „Drie dagen voor zijn dood was ik dij hem. Hij zei. „Het gaat slecht met me. Er zijn er al hier vier dood gegaan. Ik ben de vijfde. 2januan zakt hij na het eten in elkaar en was enkele minuten later gestorven. Al maanden had hij geklaagd over de steeds wisselende medicijnen die hij kreeg. Dat waren grote hoeveelheden Bovendien was mijn broer suikerpa- tint. Maar dat werd in de WA alsmaar verontachtzaamd De controle ont brak Op het dieet en de geneesmidde len. Mij is bekend dat mijn broer twee keer zichzelf een overdosis insuline heeft ingespoten. Niemand van de ver pleging keek er naar om. Het is waar dat g. oj, vier patinten kort na elkaar zijn doodgegaan Internist Reuglin vindt dat er eens een serieus onderzoek moet komen naar de toestanden in psychiatrische inrichtin gen „Uit ervaring weet ik dat er veel fout gaat. De patinten worden vaak slecht begeleid. Maar dat wordt met de mantel der liefde bedekt Aan inspec teurs van gezondheid heb je mets Die dekken de zaak toe. Ze zijn er zelfs be reid voor valsheid in geschrifte te ple gen Vandaar dat ik mij rechtstreeks tot de officier van justitie heb gewend" Reuglin was verbonden afs internist aan het psychiatrisch ziekenhuis Velt- wijk in Ermelo. Geen officiële presentatie van boek Terlouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Dc officiële aanbieding van het politieke dagboek van Jan Ter louw aan diens oud-collega's Dries van Agt en Joop den Uyl is afgelast. Het eerste exemplaar van het boek zou aan de twee politici worden aangeboden, maar nu het werk al in de winkel te koop is en de kranten er uitgebreid aandacht hebben besteed is voor Ter louw zelf de lol eraf. Volgens de uitgever is een vergissing er de oorzaak van dat het boek een week te vroeg in de winkels is komen te lig gen. De maatschappij heeft de winkels gevraagd het boek alsnog een week uit de handel te halen. Daarnaast is de uitgever boos op Else vier Magazine, die in het jongste num mer uitgebreid aandacht heeft besteed aan Terlouws boek. Er lag volgens de uitgever een embargo op het boek tot na de geplande persconferentie en het weekblad zou dat embargo geschonden hebben De schuld voor het uitlekken van het boek naar dit weekblad zoekt de uitgever in kringen van D'66. Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 IK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes- Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur- (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21.-; losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55, ingezonden mededelingen 2 V4 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3