School in Anna-Jacobapolder wordt onderkomen bejaarden Provinciale VVV bepleit l aanwijzing naaktstranden Gravensteen Zierikzee in het voorjaar als museum in gebruik Brandweer van eiland Tholen werd in het zonnetje gezet jlufodpeL hoe&L t <<rDe Zjpacrn WISSEL SCHOUWEN ROLLUIKEN U belt 01646-5208 Fa. Zunderd zonwering RECEPTIONISTE/TELEFONISTE v. Oeveren b.v. MEDEDELING ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 WONINGEN IN SCHOOL EN OP PLEIN ANNA-JACOBAPOLDER - Toen de burgemeester van Sint-PbilipslancL T. A. Vogel, zijn eerste officiële bezoek Bijeenkomst over plantenziekten in Poortvliet POORTVLIET - Het consulentschap voor de akkerbouw en rundveehoude rij te Goes houdt vrijdag 11 februari een bijeenkomst voor de leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint-Philipsland. P. Verhage, specialist plantenziekten en onkruidbestrijding, houdt een inlei ding met dia's over het onderwerp 'Ac tualiteiten op het gebied van ziekten en gewasbeschermingsmiddelen'. De bijeenkomst wordt gehouden in café Tolrust' te Poortvliet en begint om 9.30 uur. Streekmuseum in Smt-Annaland had goed jubileunyaar SINT-ANNALAND - Het streekmu seum 'De MeestooP in Sint-Annaland heeft een goed jubileumjaar achter de rug. In 1982, het jaar waarin het mu seum tien jaar bestond werden bijna drieduizend bezoekers ontvangen. De extra toeloop was vooral te danken aan de zogenaamde 'Kerkepad'-zater- dagen onder auspiciën van de NCRV (meer dan vierhonderd bezoekers). Voorts nam het aantal groepsbezoeken buiten de zomermaanden toe. De zeer warme zomer was er de oorzaak van dat in die periode het museumbezoek wat achter bleef. Op het moment is men in gesprek met de gemeente Tholen om te komen tot uitbreiding van de expositie ruimte. Er wordt onder meer gedacht aan een groter onderkomen voor het uitstallen van oude landbouwwerktui gen. Het bestuur van het museum houdt op woensdag 9 maart de jaarver- gaderino in 't Ouwe Raed'uus in Poort vliet. Aanvang 20.00 uur. Spreker is de heer Smaal van Monumentenzorg. Er wordt voorts een film vertoond. Raad Brouwershaven praat over aanleg van tennisbanen BROUWERSHAVEN - De gemeente raad van Brouwershaven gaat maan dagavond praten over aanleg van een tennisbaan in het Slingerbos. Dit naar aanleiding van een voorstel van het college van b en w om de tennisvereni ging Brouwershaven daarvoor de no dige medewerking te verlenen in de vorm van het verstrekken van een ge meentelijke garantieverklaring voor een te sluiten geldlening van 50.000 gulden. De raad Brouwershaven vergadert van af 19.30 uur in het stadhuis. Aan de orde komt verder onder meer een voorstel van het college tot instelling van par keerverboden in de Beatrixstraat. Ire- nestraat. Margrietstraat en Juliana- straat in Zonnemaire. T oneelvoorstelling voor ouderen in Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER - De afdeling Tho len van de ANBO verzorgt donderdag 10 februari voor de ouderen uit Tholen in de 'Vossekuil' in Oud-Vossemeer een toneelvoorstelling. Het personeel van 'Huize Sint Elisabeth' uit Halsteren voert het toneelstuk 'Zo heeft Mui Gère het gewild' op. De voorstelling begint om 14.00 uur. Reizende expo over energie doet Brouwershaven aan BROUWERSHAVEN - De Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland (CEZ) houdt dinsdag 8 tot en met don derdag 10 februari een energie-actie in Brouwershaven. Voor dit doel wordt in de zaal van het Tomicnmagazijn, Haven NZ 38 in Brouwershaven, een cnergiecentrum ingericht. Belangstellenden kunnen hier gratis adviezen en informatie verkrijgen over onder meer verwarming, electrische toepassingen en wind- en zonne-ener- gie. Ook wordt aandacht besteed aan het isoleren van woningen, het dichten van tochtkieren, het plaatsen van voor zetramen en dergëlijke. Verder is docu mentatie voorhanden over het aanpas sen van verwarmingsinstallaties en over energiezuinige lampen. Het ener giecentrum in Brouwershaven is dins dag. woensdag en donderdag geopend van 15.00 tot 17.30 van 19.00 tot 21.00 uur. Bijstandsvrouwen bijeen in Tholen THOLEN - Het Vrouwentrefcentrum in Tholen houdt woensdag 16 februari in 'Meulvliet' in Tholen een bijeenkomst voor bijstandsvrouwen. Het comité 'vrouwen in de bijstand' uit Bergen op Zoom is aanwezig bij deze bijeenkomst. De biieenkomst begint om 20.00 uur. Dansavond voor alleenstaanden in Zierikzee ZIERIKZEE - De vereniging van op- zichzelfstaanden houdt vrijdag 11 fe bruari in het huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee een dansavond. De aanvang is 20.00 uur. bracht aan het dorp Anna-Jacobapol der werd hem gewezen op de oude school. Die school zou worden afgebro ken en de gemeenteraad had daar al een krediet voor beschikbaar gesteld, zo werd hem verteld. De reactie van de burgemeester: „Afbreken?" Dat wil ik nog wel eens zien". Nu, ongeveer twee jaar later, wordt duidelijk dat de bur gemeester zijn zin heeft gekregen. Het raadsbesluit werd teruggedraaid en als het een beetje meezit dan zullen in het najaar dc eerste bouwactiviteiten in en bij de school zichtbaar worden. Met die bou wacti viteiten zal de school worden omgevormd van een onderwij sinstituut tot een cluster van 6 bejaar denwoningen. Met dat project behoudt Anna-Jacoba- polder niet alleen een karakteristiek ge bouw, maar wordt er tevens aan bejaar den de mogelijkheid geboden om in hun dorp te blijven wonen. En dat nog wel op een plaats die bijna uniek is gelegen in het dorp. De woningen staan name lijk precies op de kruising van de Lan- geweg en de Noordstraat en op dat punt hebben de toekomstige bewoners een uitstekend uitzicht op alles wat in het dorp gebeurt. Het gemeentebestuur van Sint-Philipsland is erg ingenomen met de mogelijkheid om in de oude school bejaardenwoningen te kunnen bouwen. Dat streven past namelijk pre cies in de dorpsvernieuwing en in het experiment kleine kernen wat momen teel in vijf Schouwse dorpen en in Anna- Jacobapolder gaande is. Met dat expe riment staat het gemeentebestuur ook wat sterker ln zijn schoenen als het gaat om vragen van toestemming aan het provinciaal bestuur om de woningen te mogen bouwen. Sint-Philipsland heeft namelyk het aantal woningen dat in 1983 gebouwd mag worden al opgesoupeerd in de vorm van plannen in het dorp Sint-Phi lipsland. Vandaar dat voor de 6 hulzen in Anna-Jacobapolder extra toestem ming gevraagd moet worden. Maar bur gemeester Vogel ziet dat niet zo somber in, omdat de bejaardenwoningen uit stekend passen in een geïntegreerd dor penplan voor Anna-Jacobapolder. En het opstellen van zo'n plan is juist iets Auto slipte in sloot bij St. Maartensdijk SINT MAARTENSDIJK - Vrijdagoch tend omstreeks half negen raakte de personenauto bestuurd door mevrouw M. B. uit Sint. Maartensdijk in een sloot naast de provinciale weg in Sint- Maartensdijk. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De auto werd totaal vernield. De automobiliste raakte tengevolge van de gladheid met haar auto in een slip in een bocht van de provinciale weg. De auto raakte van de weg en kwam ondersteboven in een sloot te recht. waar het provinciaal bestuur, met na me gedeputeerde mr. J. p. Boersma, in het verleden op heeft gehamderd. Ontsluiting Het aanzin van het gebouw van de ou de christelijke school zal niet veel wor den veranderd. Er worden alleen enke le dren in de gevels geplaatst als ont sluiting van de woningen. In het ge bouw zelf komen 3 bejaardenwonin gen. Daarnaast zullen op het school plein nog eens 3 woningen komen. Het streven is er op gericht de kale maand- huur onder de 400.- te houden. Het plan is bedacht door het Rotter damse architectenbureau Groesman en partners BV te Rotterdam. Het ge meentebestuur treeft er naar om de bouw door een regionale aannemer te^ laten uitvoeren. In Anna-Jacobapolder zijn op dit moment nog geen specifieke bejaarden woningen aanwezig. Er be staat dan ook zeker behoefte aan derge lijke huisvesting. Volgens een beschrij ving van Anna-Jacobapolder van J. A. Klompe is de school in 1861 gebouwd door de stichter van het dorp W. F. Del Campo. die de polder naar zijn vrouw Anna Jacoba noemde. In dat jaar werd Del Campo ook burgemeester van Sint- Philipsland. Het schoolgebouw is in middels door de scholieren verlaten en omgeruild voor een nieuw gebouw in het bestemmingsplan Steintjeskreek. Het oude schoolgebouw staat er nu nog ongebruikt bij, maar in de toekomst zal daar verandering in komen BEROEP OP KUSTGEMEENTEN RESTAURATIE IN VOLLE GANG ZIERIKZEE - De middeleeuwse ge vangenis Gravensteen (1562) aan de Mol in de Zierikzeese binnenstad wordt geschikt gemaakt als tentoon stellingsruimte en museum. De bedoe ling is dat het als zodanig komend De restauratiewerkzaamheden aan de middeleeuwse gevangenis zijn in volle gang. Op de voorgrond opzichter H. Coedegebuure. voorjaar dienst zal kunnen gaan doen. Dan zullen voor het eerst in de geschie denis de oude gevangenisruimten en cellen met wanden vol inkervingen van gevangenen in authentieke staat ter bezichtiging voor het publiek toe gankelijk zijn. In de overige ruimten op de verdiepingen zal permanent de collectie van het thans in de Noordha venpoort ingerichte maritiem mu seum worden ondergebracht. En de grote zalen op de begane grond zijn be stemd voor wisselende tentoonstellin gen. De volop aan gang zijnde aanpassing en restauratie van het Gravensteen vindt plaats aan de hand van een plan van gemeentewerken Zierikzee en wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Ligtendag bv Sint-Philipsland, met bij dragen van de voormalige ministeries volkshuisvesting en CRM. De totale kosten bedragen ruim een half miljoen. Het bij het Gravensteen behorende aan de Hogemolenstraat gelegen bijge bouwtje wordt dezer dagen eveneens geheel opgeknapt. Het krijgt in het ko mende expositiegebeuren een bestem ming als opslagruimte. De door oude muren omgeven open ruimte tussen het bijgebouwtje en het Gravensteen wordt ingericht als tuin. Bezoekers zullen zich er kunnen verpo zen in de luwte van de interessante ach tergevel van het gebouw, die vanaf de straat niet te zien is. Een inrichting tot beeldentuin lijkt eveneens een aantrek- kelijk mogelijkheid, aldus H. Goedege- bure, gemeentelijk opzichter restaura tiewerken. De verdiepingen van het Gravensteen - met onder meer de antieke stalen ge- vangenenkooien. ziekenzaal, geselka mer en vrouwenzaal - worden voor zover nodig gerestaureerd en hersteld, maar behoudens het installeren van aangepaste verlichting geheel onveran derd gelaten. De tentoonstellingszalen beneden eveneens. Daar wordt alleen de bestaande spiltrap doorgetrokken tot in een van de kelderruimten waar toiletten worden aangebracht. Een cen trale verwarmingsinstallatie moet er mede aan bijdragen dat het Graven steen het gehele j aar door 'bewoonbaar' en voor het publiek toegankelijk wordt. JUBILARISSEN WERDEN GEHULDIGD SINT-ANNALAND - De brandweer van het eiland Tholen is vrijdagavond in het zonnetje gezet. Dat gebeurde tij dens een regionale brandweeravond in het dorpshuis te Sint-Annaland. Niet alleen werden daar verschillende brandweerlieden gehuldigd in ver band met een jubileum, maar er werd ook op feestelijke wijze aandacht be steed aan het 50-jarig bestaan van dc vrijwillige brandweer in Stavenisse. Daarnaast werd aan verschillende brandweerlieden een diploma uitge reikt, voor het met succes doorlopen van een brandweercursus. In een openingstoespraak stond P. A. C. Lindhout. commandant van de Thoolse brandweer, stil bij de steeds groter wor dende taak van de Nederlandse brand weerkorpsen. Hij wees er op dat vooral de hulpverlening een steeds belangrij ker plaats inneemt. En dat werk wordt uitgevoerd, in ieder geval op Tholen, door allemaal vrijwilligers die 24 urn- per dag klaar staan voor de bevolking, aldus Lindhout. De Thoolse brandweercommandant gaf verder nog een kort overzicht van het afgelopen jaar en de keren dat de brandweer in die periode in actie kwam. Daaruit concludeerde hij dat er, verge leken met voorgaande jaren, minder branden waren geweest. Er waren ech ter weer meer ongevallen waarbij de brandweer hulp moest verlenen. Ook het aantal schoorsteenbranden nam volgens Lindhout toe. Toch sprak hij van een tamelijk rustig brandweerjaar. Verder vroeg hij aandacht voor hetjubi- leum van de brandweer van Stavenisse. dat in 1982 al uitgebreid is gevierd. Hij noemde het een bijzondere zaak dat mensen 50 jaar aan stuk op vrijwillige basis zich in willen zetten voor de belan gen van de gemeenschap. Hij vergeleek ook de brandweermensen van toen en het materiaal waarmee ze waren uitge rust en het tegenwoordige brandweer- gebeuren. De Thoolse burgemeester E. Baerends hield vrijdag eveneens een toespraak tijdens de regionale brandweeravond ln Sint-Annaland. Hij deelde ondermeer mee dat het goed gaat met de nieuwe brandweerauto voor het korps in Sint- Annaland. Die auto is momenteel in be stelling, aldus Baerends. Ook stond hij stil bij het Jubileum van het korps Sta venisse. In verband daarmee had Bae rends voor de dames een corsage mee gebracht. Na zijn toespraak reikte hu VLISSIIjJGEN - Zeeland mag, zo vindt het algemeen bestuur van de provin ciale VVV, in Nederland niet langer een uitzondering zijn op het gebied van de naaktrecreatie op de stranden. Daarom doet het bestuur een beroep op de col leges van b en w van de strandge- meenten in Zeeland om in onderling overleg enkele strandgedeelten aan te wijzen waar naturisme is toegestaan. „In het belang van vóór en tegenstan ders", zo schrijft de provinciale VVV aan de gemeentebesturen, „en om te voorkomen dat Zeeland op dit gebied in een achterstandssituatie geraakt". Het algemeen bestuur van de stichting provinciale VW Zeeland zegt te heb ben vastgesteld, dat er een toenemend naturistisch gebruik van de stranden is waar te nemen. Vooral de laatste jaren zou het naturis me zijn uitgegroeid tot een recreatieve beleving van een steeds groter worden de ongeorganiseerde groep. Op tal van plaatsen langs de Nederlandse kust wordt met dit verschijnsel al rekening Slippartijen op Schouwen-duiveland SCHARENDIJKE - De gladheid heeft vrijdagmorgen voor enkele ongeval letjes gezorgd op Schouwen-Duive- land. In één geval viel er een gewonde. Op de provinciale weg bij Scharendij- ke sloeg A. C. K. uit Scharendijke met zijn auto over de kop en kwam in een sloot terecht. K. moest met een gebro ken arm worden overgebracht naar het RodeKruisziekenhuis in Zierikzee. Op de zeedijk bij Plompetoren (Seroos- kerke) raakte J. van M. uit Kerkwerve in een slip. De auto reed door een muur tje heen en de dijk af, tot bijna in het water. Van M. kwam met de schrik vrij, maar zijn auto werd aanzienlijk bescha digd. gehouden. Volgens informatie van de provinciale VW is er momenteel veer tig kilometer kuststrook met een totale lengte van 250 kilometer strand in Ne derland ter beschikking gesteld van de toegestane of getolereerde naturisti- sche recreatie. In Zeeland is het echter tot op heden op geen enkel strandge- deelte toegestaan om ongekleed te re creëren. Wel is het bekend dat op ver schillende plaatsen langs de Zeeuwse stranden het naturisme een algemeen verschijnsel is. Tegen die achtergrond vindt het bestuur van de provinciale vw het onjuist om, in een uitgesproken strandprovincie waar door provincie en gemeenten een grote waarde wordt toe gekend aan het toerisme, het naturisme als illegaal te blijven beschouwen. „En het is evenmin mogelijk om het effectief Tafeltennis Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Vandaag, zater dag staan in Sint-Annaland de volgen de tafeltennis-ontmoetingen op het programma: Smash 1-Vive Versa 8 en Smash junioren-Roosendaal I. Smash 2 speelt in Etten-Leur tegen Tanaka 5. De wedstrijden in de sportzaal aan de Die- renstraat beginnen om twee uur. Rheumafonds hield informatiemiddag te weren. Daarom is zowel ten behoeu van de naaktrecreanten maar voorw ook uit respect voor tegenstanders vtj deze recreatievorm aanwijzing van kele strandgedeelten voor dit dc- j noodzakelijk". Daarmee kan, aldus provinciale VW. evens worden voorLj( men, dat het naturisme zich ovér a£ stranden gaat verspreiden, „hetge^j wij beslist als onwenselijk zien". Harde aanpak Het standpunt dat de provinciale V1V< blijkens deze brief heeft ingenomiii slaat lijnrecht tegenover de menic?- die in als toeristenoorden beke_ staande gemeenten opgeld doet. Infcf najaar van 1982 sprak een Domburj raadscommissie zich nog uit voor» harde aanpak van het 'topless' r naakt recreëren op stranden binnen! gemeente. C Bij die gelegenheid zei wethouder) Wisse (christelijke groepering): „Van» le Domburgers is 95 procent tea naaktrecreatie. Als we Domburg kas/ willen hebben moeten we naaktrecite tie en 'topless' vooral toelaten". d En de gemeente Westcrschouwen Bv vorige zomer bij de duinovergangp borden plaatsen, waarop in vier tal c werd aangegeven dat naaktrecreal 1 taboe is. ji in Tholen THOLEN - Het nationaal rheumafonds hield in het bejaardenoord 'Ten Anker' in Tholen een informatiemiddag. De heer Monie draaide een film over de voorlichting aan rheumapatienten. Me vrouw N. Quack, oud-verpleegkundige bij de rheumabestrijding en thans voor lichtster van het Rheumafonds, vertel de het één en ander over alternatieve therapieën. Een grote kollektie speciale maten 46'/* t/m 60' 47 t/m 57 aan de jubilerende brandweerlieden on derscheidingen uit. Onderscheidingen De korpscommandant van Sint Maar tensdijk, A. J. de Graaf, en N. M. de Vliet, eveneens van het korps Sint- Maartensdijk, kregen ieder een zilve ren onderscheiding met gouden gesp, daar ze 30 jaar als vrijwilliger an de brandweer verbonden zijn. Van het korps Tholen kreeg K. M. Jansen een zilveren onderscheiding, omdat hij 25 jaar aan de brandweer verbonden is. P. Oudesluijs en R. Weggemans van het korps Sint-Maartensdijk en korpscom mandant W. van Popering van Sint- Annaland kregen gedrieën een bron zen onderscheiding omdat ze 12,5 jaar brandweerman zijn. Daarnaast werden er nog brandweerdi- ploma's uitgereikt. Er gingen 3 diplo ma's naar het korps Tholen, 3 naar dat van Smt-Maartensdijk en 6 naar het korps van Sint-Annaland. Er wargn di ploma's bij voor brandwacht eerste en tweede klas. technisch hulpverlenen, pompbediende en persluchtmasker- drager aluminium dubbelwandig geïsoleerd Wij komen! Nergens voordeliger Wij hebben plaats voor een dietevenstottaakzal hebben het verzorgen van de verkoopadministratie. WIJ VRAGEN: - havo-opleiding - typediploma - rijbewijs - leeftijd tot 21 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan Automobielbedrijf Postbus 136 4460 AC Goes hofleverancier Lange chanel colliers in goud en zilver FABERY BE JONGE JUWELIERS SINDS 1834 Langs Kerkstraat 30 - Goes KEU2E UIT 4001 Ringbaan West 31Goes (bij TV-toren) tel.(01100)31331 maandag t/m zaterdag en donderdagavond geopend J REIZEN B.V. AUTO- l MAATSCHAPPIJ, ZEELAND BUSHALTES KORTGENE H De werkzaamheden zijn nu zover# gevorderd dat met ingang van zon-£ dag 6 februari 1983 de haltes in dej Hoofdstraat weer in de route worden n opgenomen. b d De directie® -f Chinees-Indisch Restaurant afhaalcentrum Zé) Voorstad 39- Goes (met parkeergelegenheid) Ook telefonisch te bestellen Tel. 01100-12867 Geopend van: maandag tot vrijdag van 11.30-14.00 uur en van 16.30-21.00 uur. Gesloten van 14.00-16.30 uur. Zaterdag, zondag en feestdagen geopend van 11.30"-21.00 uur 's Woensdags geopend van 16.30-21.00 uur Open vanaf woensdag 9 februari 1983 Als openingsgeschenk woensdag 9. donderdag 10 en vrijdag 11 februari, tijdens deze drie dagen bij een bestelling een aardige attractie GRATIS' Tijdens deze drie dagen zijn wi) open van 11.30 tot 21 00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34