Onduidelijkheid bestemming oude school in Ovezande Provinciale VVV bepleit aanwijzing naaktstranden Gravensteen Zierikzee voorjaar als museum in Gravensteen Zierikzee in het voorjaar als museum in gebruik Sportkampioenen uit gemeente Borsele werden gehuldigd <<rDe Zwaan MEDEDELING WISSEL BEVELANDEN DEKLOMPVOELT ZICH GEPASSEERD Nieuw kerkgebouw gereformeerde gemeente Goes RESTAURATIE IN VOLLE GANG BEROEP OP KUSTGEMEENTEN RECEPTIONISTE/TELEFONISTE IN 'DE STENGE' IN HEINKENSZAND vi*/ ROLLUIKEN U belt 01646-5208 Fa. Zunderd zonwering v. Oeveren b.v. KEU2E UIT 1001 -PEBSTEU VANAF... Ringbaan West 31, Goes (bij TV-toren) tel. (01100)31331 maandaq t/m zaterdag en donderdagavond geopend REIZEN B.V. AUTO- MAATSCHAPPUI, ZEELAND BUSHALTES KORTGENE ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 OVEZANDE - De verenigingen in Ovezande verkeren nog steeds in onzekerheid over de toekomst van de oude rooms-katholieke school in dat dorp. Deze week heeft de stichting dorpswelzijn Ovezande nog eens over het gebouw vergaderd en een van de gevolgen daarvan is dat er binnen kort een vergadering komt van alle verenigingen in Ovezande. Ondertussen is het bestuur van de stichting open jongerencentrum 'De Klomp' geïrriteerd over de manier waarop er over de oude school wordt onderhandeld en vooral over het feit dat dat allemaal achter de rug van 'De Klomp' gebeurt, meent een woordvoer der van het jongerencentrum. De voor zitter van de stichting dorpswelzijn m Ovezande. P. Pontenagel, wilde het liefst niet te veel over deze zaak kwijt. „Het is het beste als we daar rustig over onderhandelen. Anders worden de mensen naar in ongerustheid ge bracht", was zijn commentaar. De oude rk school is momenteel nog eigendom van de gemeente Borsele. Het gebouw is de afgelopen zomer leeg gekomen toen de school naar een nieuw Grote opkomst bij reanimatiecursus in Waarde WAARDE - De reanimatiecursus fhart- massagecursus) van de Stichting Am bulancevervoer Walcheren in het Rei- merswaalse dorp Waarde is een onver deeld succes geworden. Dat bleek vrij dagavond in het verenigingsgebouw in Waarde, waar burgemeester H. Boer van Reimerswaal aan 75 inwoners van het dorp het diploma overhandigde. D. G. Murre van de Stichting noemde dit een bijzonder grote opkomst voor deze relatief kleine dorpsgemeenschap. Tij dens de bijeenkomst konden de aanwe zigen kijken naar een dia-voorstelling over reanimatie. De belangstelling voor deze cursus werd eerder gepeild op een voorlich tingsavond. In plaats van de verwachte 15, kwamen er 75 kandidaten opdagen, zodat de cursus in drieën gesplitst moest worden. In Zeeland lopen nu 1123 mensen rond, die door de Stichting Ambulancevervoer Walcheren, onder auspiciën van de Nederlandse Hart stichting, deskundig zijn opgeleid om in te grijpen als iemand in hun omge ving een hartinfarct krijgt. De kans om in zo'n situatie een leven te redden is, als de helper er binnen 4 mi nuten bij is, ongeveer 55 procent. Tijdens de cursusavond werd gebruik gemaakt van oefenpoppen. Deze zijn elektronisch regelbaar en tonen precies aan wat de cursist goed of niet goed doet Boer vertelde dat hij de cursus een goed initiatief vond. Hij zei dat in Ne derland elk jaar ruim 1400 mensen ster ven aan een hartinfarct en hij had uitge rekend, dat aan de hand van dat gege ven 1,5 mens in Waarde dat risico loopt. Ook zei hij dat de grote belangstelling hiervoor van een goede gemeenschaps zin in Waarde getuigt. Murre sprak over het belang van het werk van de Nederlandse Hartstichting en zei dat Waarde een bijzonder fijne dorpskern is, waar nu bijna 10 procent van de bevolking kan reanimeren. Te vens bedankte hij de brandweerlieden G. P. Schrier en C. G. Mijnders voor het werk dat zij gedaan hadden om de cur sus te doen slagen. GOES - De gereformeerde kerk (vrijge maakt) in Goes heeft een nieuw kerk gebouw. Vrijdagavond is het nieuwe godshuis aan de Noordhoeklaan in ge bruik genomen. De kerk is gebouwd om teykunnen voorzien in de behoefte van het kerkgenootschap aan meer ruimte. Het oude gebouw, de Konings- kerk aan de Nassaulaan, is te klein ge worden voor de gemeente van de gere formeerde kerk, die thans uit ongeveer 350 lidmaten bestaat. De kerkelijke gemeente heeft de afgelo penjaren een flinke groei doorgemaakt. Toen elf jaar geleden de Koningskerk in gebruik genomen werd, waren er 180 le den. In de nieuwe kerk, die de naam 'De Hoeksteen' heeft gekregen, kunnen alle leden van het kerkgenootschap een zit plaats vmden. Architect N. van den Stelt uit Amersfoort heeft bij het ont werpen van het gebouw al rekening ge houden met een verdere groei. Zonder al te drastische ingrepen kan het in de toekomst worden uitgebreid met een galerij die plaats biedt aan nog eens 100 personen. De kerk is gebouwd door het Goese aannemingsbedrijf C. J. Rijk. De bouw is bijzonder vlot verlopen. Even voor de bouwvakvakantie van 1982 IS ER EEN BEGIN MEE GEMAAKT. De kosten van grond, gebouw en inrichting bedragen ongeveer 1.2 miljoen gulden. De gemeente moet het voorlopig met een elektronisch orgel doen. Voor een pijporgel was geen geld meer Daarvoor zal nu worden gespaard. De Konings kerk heeft inmiddels al een nieuwe be stemming gevonden: de gereformeerde gemeente in Nederland heeft het ge bouw gekocht. De ingebruikname van het nieuwe kerkgebouw werd door veel gemeente leden. vertegenwoordigers van de clas sis en door een afvaardiging van het Goese gemeentebestuur bijgewoond. Gastspreker was ds. R T. Urban, die tot een jaar geleden predikant is geweest van de nu vacante gemeente. Op zater dag 19 februari zal van 14 tot 16.30 uur voor inwoners van de wijk Noordhoek en andere belangstellenden open huls worden gehouden. onderkomen verhuisde. De soos 'De Klomp' had al in een vroegtijdig sta dium contact gezocht met de verenigin gen in Ovezande om over het gebruik van het gebouw te spreken. Daarbij be stonden er geen bezwaren bij de Ove- zandse verenigingen als ook 'De Klomp' een deel van het gebouw zou gaan gebruiken. Later werden echter in dat overleg ook de gemeente en de stichting dorpswelzijn betrokken. „En uiteindelijk kwam het erop neer dat de stichting het heft in handen kreeg om te bepalen wat er met de oude school moest gebeuren", aldus een woordvoer der van 'De Klomp'. Nu is het zo ver dat de stichting dorpswelzijn vindt dat 'De Klomp' met in de oude school thuis hoort Pontenagel: „'De Klomp' wil veel te veel ruimte. Dan blijft er voor de rest niets meer over". „Onzin", zegt een woordvoerder van de jeugdsoos, "we willen maar twee van de vijf lokalen en een stukje kantoorruimte Dat is niet teveel. Het is gewoon zo dat de stichting dorpswelzijn ons er nooit in heeft willen hebben. En dan worden allerlei argu menten genoemd, zoals geluidsover last". Naar de mening van de zegsman van de jeugdsoos is er ondertussen ook al een VLISSINGEN - Zeeland mag, zo vindt het algemeen bestuur van de provin ciale VW, in Nederland niet langer een uitzondering zijn op het gebied van de naaktrecreatie op de stranden. Daarom doet het bestuur een beroep op de colleges van b en w van de strandge- meenten in Zeeland om in onderling overleg enkele strandgedeelten aan te wijzen waar naturisme is toegestaan. „In het belang van vóór en tegenstan ders", zo schrijft de provinciale VVV aan de gemeentebesturen, „en om te voorkomen dat Zeeland op dit gebied in een achterstandssituatie geraakt". Het algemeen bestuur van de stichting provinciale VW Zeeland zegt te heb ben vastgesteld, dat er een toenemend naturistisch gebruik van de stranden is waar te nemen Vooral de laatste jaren zou het naturis me zijn uitgegroeid tol een recreatieve beleving van een steeds groter worden de ongeorganiseerde groep. Op tal van plaatsen langs de Nederlandse kust wordt met dit verschijnsel al rekening soort concessie gevonaen. iA- ruump zou namelijk kunnen gaan beschikken over het gehele gebouw 't Trefpunt. Al tien jaar lang maakt die soos gebruik van de zolderruimte van 't Trefpunt maar die is ondertussen veel te klein. Volgens 'De Klomp' is het gebouw niet groot genoeg voor de jeugdsoos. Er is een zolderruimte en een ruimte gelijk vloers. Dat wil zeggen dat voor de orga nisatie van een evenement de ruimte er feitelijk niet groter op wordt, omdat de bezoekers maar op één plaats het eve nement. met name een concert, kunnen volgen. Een uitbreiding van het gebouw zou wel acceptabel zijn voor 'De KVO 's-Heerenhoek praat over werk 'S-HEERENHOEK - De katholieke vrouwenorganisatie afdeling 's-Heeren hoek houdt woensdag 9 februari een vergadering. Gastspreker is de heer Verhagen van het gewestelijk arbeids bureau die een inleiding verzorgt over Ijet onderwerp 'Jeugdwerkloosheid: hoe je moet leven met of zonder arbeid De vergadering begint om 20.30 uur en wordt gehouden in de Jeugdhoeve. gehouden. Volgens informatie van de provinciale VVV is er momenteel veer tig kilometer kuststrook met een totale lengte van 250 kilometer strand in Ne derland ter beschikking gesteld van de toegestane of getolereerde naturisti- sche recreatie. In Zeeland is het echter tot op heden op geen enkel slrandge- deelte toegestaan om ongekleed te re creëren. Wel is het bekend dat op ver schillende plaatsen langs de Zeeuwse stranden het naturisme een algemeen verschijnsel is. Tegen die achtergrond vindt het bestuur van de provinciale vvv het onjuist om, in een uitgesproken strandprovincie waar door provincie en gemeenten een grote waarde wordt toe gekend aan het toerisme, het naturisme als illegaal te blijven beschouwen. ..En het is evenmin mogelij k om het effectief te weren Daarom is zowel ten behoeve van de naaktrecreanten maar vooral ook uit respect voor tegenstanders van deze recreatievorm aanwijzing van en kele strandgedeelten voor dit doel noodzakelijk". Daarmee kan. aldus de provinciale VW, evens worden voorko- Klomp', maar dat kost weer geld en het is nog maar de vraag wie dat gaat beta len. Daarnaast wordt overlast voor de direct aanwonenden gevreesd. "De Klomp" is overigens formeel, in een vergadering of in een gesprek over dit onderwerp, nog nooit op de hoogte ge steld van de mogelijkheid dat 't Tref punt beschikbaar komt. Dat moest men tussen 'neus en lippen door' verne men. Mede daarom, en om eindelijk eens duidelijkheid te verkrijgen over wat er gaande is, wil het bestuur van 'De Klomp' een gesprek met de wet houder van welzijnszakendrs P. J. Vol- laard. Die zal het trouwens nog druk krijgen, want ook Pontenagel heeft la ten weten dat hij bij de gemeente wil aankloppen voor nader overleg. Vollaard daarover: „Laat ze maar ko men. Ik ken die jongens van 'De Klomp' als zeer reëel, daar is mee te praten. En dat ben ik zelf ook. Volgens Pontenagel zit het er in dat de stichting dorpswel zijn het oude schoolgebouw gaat aan kopen en opknappen. Daartoe moet de stichting geld beschikbaar krijgen. Dat geld heeft de stichting wel, maar het zit vast in verpachte gronden, bejaarden woningen en andere huizen. Daarom is de stichting momenteel bezig met het verkopen van die gronden en woningen. Pontenagel voorspelt voor de nabije toekomst een gesprek tussen de Ove- zandse verenigingen. Rond maart zal er meer duidelijkheid zijn over het oude schoolgebouw, stelt hij. voorjaar dienst zal kunnen gaan doen. Dan zullen voor het eerst in de geschie denis de oude gevangenisruimten en cellen met wanden vol inkervingen van gevangenen in authentieke staat ter bezichtiging voor het publick toe gankelijk zijn. In de overige ruimten op de verdiepingen zal permanent de collectie van het thans in de Noordha venpoort ingerichte maritiem mu seum worden ondergebracht. En de grote zalen op de begane grond zijn be stemd voor wisselende tentoonstellin gen. De volop aan gang zijnde aanpassing en restauratie van het Gravensteen vindt plaats aan de hand van een plan van gemeentewerken Zierikzee en wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Ligtendag bv Sint-Philipsland, met bij dragen van de voormalige ministeries volkshuisvesting en CRM. De totale kosten bedragen ruim een half miljoen. Het bij het Gravensteen behorende aan de Hogemolenstraat gelegen bijge bouwtje wordt dezer dagen eveneens geheel opgeknapt. Het krijgt in het ko mende expositiegebeuren een bestem ming als opslagruimte. De door oude muren omgeven open ruimte tussen het bijgebouwtje en het Gravensteen wordt ingericht als tuin. Bezoekers zullen zich er kunnen verpo zen in de luwte van de interessante ach tergevel van het gebouw, die vanaf de straat niet te zien is. Een inrichting tot beeldentuin lijkt eveneens een aantrek kelijk mogelijkheid, aldus H. Goedege- bure, gemeentelijk opzichter restaura tiewerken. De verdiepingen van het Gravensteen - met onder meer de antieke stalen ge- vangenenkooien, ziekenzaal, geselka- jner en vrouwenzaal - worden voor zover nodig gerestaureerd en hersteld, maar behoudens het installeren van aangepaste verlichting geheel onveran derd gelaten. De tentoonstellingszalen beneden eveneens Daar wordt alleen de bestaande spiltrap doorgetrokken tot in een van de kelderruimten waar toiletten worden aangebracht. Een cen trale verwarmingsinstallatie moet er mede aan bijdragen dat het Graven steen het gehele jaar door 'bewoonbaar' en voor het publiek toegankelijk wordt. men. dat het naturisme zich over alle stranden gaat verspreiden, „hetgeen wij beslist als onwenselijk zien" Harde aanpak Het standpunt dat de provinciale VVV blijkens deze brief heeft ingenomen staal lijnrecht tegenover de mening, die in als toeristenoorden bekend staande gemeenten opgeld doet. In het najaar van 1982 sprak een Domburgse raadscommissie zich nog uit voor een harde aanpak van het 'topless' en naakt recreëren op stranden binnen de gemeente. Bij die gelegenheid zei wethouder A Wisse (christelijke groepering), „Van al le Domburgers is 95 procent tegen naaktrecreatie Als we Domburg kapot willen hebben moeten we naaktrecrea tie en 'topless" vooral toelaten" En de gemeente Westerschouwen liet vorige zomer bij de duinovergangen borden plaatsen, waarop in vier talen werd aangegeven dat naaktrecreatie taboe is. ZIERIKZEE - De middeleeuwse ge- wordt geschikt gemaakt als tentoon- vangenis Gravensteen (1562) aan de stellingsruimte en museum. De bedoe- Mol in de Zierikzeese binnenstad ling is dat het als zodanig komend De restauratiewerkzaamheden aan de middeleeuwse gevangenis zijn in volle gang. Op de voorgrond opzichter H. Goedegebuure die tevens tot taak zal hebben het verzorgen van de verkoopadministratie. WIJ VRAGEN: - havo-opleiding - typediploma - rijbewijs - leeftijd tot 21 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan Burgemeester drs G. C G. van den Heuvel van Borsele drukte vrijdagavond in Hetnkenszand veel sportkampioenen d hand. HEINKENSZAND - De Borselse sport raad heeft vrijdagavond de gemeente lijke sportkampioenen van 1982 gehul digd. Leden van verenigingen, die een bijzondere sportprestatie geleverd hadden, werd een medaille, een aan denken en een rose roos overhandigd. De bijeenkomsl was in 'De Stenge' in Heinkenszand. Tussen de bedrijven en de toespraken door gaf Sportschool Geelhoed een demonstratie jiu-jitsie. Burgemeester drs G. C. G. van den Heu vel van Borsele zei in zijn toespraak dat het voor de gemeente een eer was derge lijke mensen 'in huis' te hebben. Hij sprak over vroeger, toen het alleen maar aan de welgestelden gegeven was om sport te bedrijven. De gewone men sen moesten werken, die hadden geen tijd voor sport De voorzitter van-de sportraad. P. J Vollaard, duidde op de grote maat schappelijke betekenis van de sport. Hij vertelde dat veel sportverenigingen tegenwoordig onder financiële druk staan en meende dat de gemeente zich moest inspannen om te zorgen dat de sport voor Borsele behouden blijft. Voorts verklaarde hij dat evenementen zoals deze huldiging de beste propagan da voor de sport in de gemeente zijn. Zeefdrukcursus Goes GOES - Het project 'Mensen zonder baan' voor Noord- en Zuid-Beveland houdt in samenwerking met de stich ting jeugd en jongerenwerk goes (SJJG) een cursus zeefdrukken voor haanlo zen. De cursus wordt gegeven in 't Jon gerencentrum van de SJJG aan de Beestenmarkt in Goes en begint don derdag 17 februari om 14.00 uur- De cursus is vooral gericht op techniek van het zeefdrukken en zodanig dat ie dereen die deze cursus gevolgd heeft in staat zal zijn eigen zeefdrukapparatuur te maken en daarmee te werken. In totaal werden 14 leden van vereni gingen gehuldigd. Het eerste dames team van de volleybalvereniging SGRAVO werd kampioen 3e klasse A van de Nevobodistricts-competitie, A. J. Houterman behaalde een eerste plaats voor schietvereniging Oranje Nassau bij de nationale schietwedstrijd in Winterswijk. W. Sandee van biljart vereniging HBC werd districtskam pioen Walcheren/De Bevelanden, W. Traas van hengelsportvereniging De Leeglopers behaalde een derde plaats bij het kustvissen te Rockanje en te vens behaalde dezelfde vereniging een derde plaats bij de kampioenschappen voor korpsen, het derde team van de damvereniging 's-Gravenpolder werd clubkampioen eerste klas Zeeland 1982. het eerste team haalde een derde plaats in de nationale competitie, het VolKsdansmiddag Waarde WAARDE - De volksdansgroep voor ouderen in Waarde houdt woensdag 9 februari een volksdansmiddag in car navalssfeer in het plaatselijke dorps huis. Er werken vier dansgroepen mee aan deze middag. De aanvang is 14.00 uur. Zang- en orgelavond in kerk te Goes GOES - Zaterdag 12 februari wordt in de Sionskerk van de gereformeerde ge meente in Goes een zang- en orgel avond gehouden. Hieraan werken mee het mannenkoor 'De Lofzang' uit Goes, het mannenkoor 'Rehoboth' uit Tho- len, het mannenkoor 'Ethan' uit Yerse- ke en het meisjeskoor 'Jong Sursum Corda' uit Krabbendijke. De koren zul len zowel apart als gezamenlijk optre den. De organist Sander van Marion uit Scheveningen zal naast dc begeleiding van de koor- en samenzang enkele or- gelsoli ten gehoren brengen. Aanvang 19.30 uur. tweede elftal van voetbalverenlgii Volharding Ovezande behaalde I kampioenschap in de 4e klas afdelkj Zeeland, de c-junioren van sportvera ging Driewegen werden kampioen v groep e5 van de KNVB afdeling Z» land. een viertal van schuttersvere ging Victoria werd kampioen van t district Zuid-Beveland en tevens kaï pioen van de Nederlandse bond v wipschutters, P. Hoondert van Trji club Lewedorp werd Nederlands ky pioen bij de trimmers voor niet-licent houders, tennisvereniging Tebo hi ook een kampioensteam. R. adriai sens van de Lewedorpse biljartvera ging werd districtskampioen 2e klai bandstoten. B. Smits werd distric kampioen 2e klasse driebanden, teve werd het team van de Lewedorpse I jartvereniging districtskampioen c2 bre, J. de Rijke van biljartverenigl ABIM werd kampioen 2e klasse lib van het district Walcheren/De Beveli den, A. de Jager van autorallycrossc Zuid-Beveland werd Zeeuws kampirfl in de klasse 1000cc-1300cc, C. de Jomï van dezelfde club werd ook Zeeuu kampioen, maar dan in de klasse tl lOOOcc en sportvereniging Heinkenl zand werd kampioen zaalvoetbal in] Gravenpolder. Een grote kollektie speciale maten 46'/4 t/m 60'/4 47 t/m 57 aluminium dubbelwandig geïsoleerd Wij komen I Nergens voordeliger Automobielbedrijf Postbus 136 4460 AC Goes De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd dat met ingang van zon dag 6 februari 1983 de haltes in de Hoofdstraat weer in de route worden opgenomen. De directie Chinees-Indisch Restaurant afhaalcentrum -TC té] i© Voorstad 39-Goes (met parkeergelegenheid) Geopend van - maandag tot vrijdag van Ook telefonisch te bestellen 11.30-14.00uuren van 16.30-21.OOuur. Tel. 01100-12867 Gesloten van 14.00-16.30 uur Zaterdag, zondag en feestdagen geopend van 11 30-21 OOuur 's Woensdags geopend van 16.30-21.00 uur Open vanafwoensdag9februari 1983 Als openingsgeschenk woensdag 9, donderdag 10 en vrijdag 11 februari, tijdens deze drie dagen bij een bestelling een aardige attractie GRATIS! Tijdens deze drie dagen zijn wij open van 11.30 tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30