Elopak bouwt een nieuwe fabriek haven Terneuzen PZEM zet zich tot uiterste in voor plaatsing ketelorder bij Oefening met brandend heiicoptermodel succes Kans doorbraak duinen bij Groede vrij groot n almanak 'Derde dubbeldekker nog niet in zicht' INVESTERING VAN VEERTIG MILJOEN GELUIDSINSTALLATIES AANDEELHOUDERS AKKOORD MET OMBOUW BORSSELE ZATERDAG 5 FEBRUARI 1983 BORSSELE - De kerncentrale van de NV PZEM in Borssele is in de af gelopen nacht stilgelegd. Dit houdt verband met de periodieke verver sing van een deel van de splijtstof, het plutonium in de reactor. Het is de negende splijtstofwisseling in het bestaan van de kerncentrale. In oktober van dit jaar zal de centrale tien jaar hebben gedraaid. De ko mende stop zal naar schatting vijf weken duren. In die tijd worden tevens periodieke Inspecties, keuringen en revisiewerk zaamheden in het nucleaire en elek trische deel van de centrale uitge voerd. De stop betekent dat er tijdelijk 500 a 1000 extra arbeidsplaatsen zullen ontstaan. Er is namelijk een legertje van specialisten en medewerkers van bedrijven nodig die het werk in de centrale verrichten in verband met de komende stop. aldus de PZEM in een persbericht. Op 2 januari jongstleden heeft de centrale een dag stilgelegen om een defecte pakking in een reactorhulp systeem te vervangen. Sindsdien zijn tijdens bedrijf nog enkele pakkingen vernieuwd. Tot de werkzaamheden tijdens de stop behoort ook Ultra soon onderzoek van lassen in het pri mair nucleaire systeem en nauwge zette inspectie van de pupenbundels in de stoomgeneratoren. Zolang de stop duurt wordt door de conventio nele PZEM centrale in Borssele elek triciteit geleverd, terwijl verder stroom via het koppelnet zal worden ingevoerd. Elke dag stilstand van de kerncentrale kost wegens de hoge kosten van conventioneel opgewekte elektriciteit een bedrag van ongeveer vier ton. TERNEUZEN - De papierverwerkende industrie Elopak begint nog dit jaar met de bouw van een nieuwe fabriek aan de Zevenaarhaven in Terneuzen. Daarmee is een investering gemoeid van veertig miljoen gulden. De nieuwe extrusie- en lamineerfabriek zal direct werk bieden aan 70 personeelsleden, en de fabriek zal indirect nog eens 80 arbeidsplaatsen opleveren. Daarnaast neemt het scheepvaart- en havenbedrijf Aug. de Meijer (een dochter van Nedlloyd) binnen enkele weken een besluit over de concentratie van klein-bulkgoed aan de Zevenaarhaven. Dat vraagt een investering van ruim dertig miljoen gulden en schept enkele tientallen nieuwe arbeidsplaatsen. De concentratie van De Meijer in het Zevenaarhavengebied past precies in de herinrichtingsplannen voor het Ter- neuzense havengebied. Na de proble men twee jaar geleden tussen het scheepvaartbedrijf en naaste buurman Ovet (kolenoverslag) over stofoverlast, stelde het Havenschap Terneuzen - na overleg met beide bedrijven - een herin richtingsplan vast. Als gevolg daarvan moet Ovet binnen vijf jaar het Zuiderdok 'overnemen'. Overigens is de financiering voor de nieuwbouwplan- nen van De Meijer nog niet geheel rond. Met. de nieuwe fabriek van Elopak (die gaat bestaan onder de naam Elocoat) en de vermoedelijke komst van De Meijer wordt de nieuwe ruimte aan de Zevenaarhaven (het Havenschap zette in december vorig jaar het licht op groen voor uitbreiding van de haven met enkele honderden meters kade; dat werk. een investering van bijna 15 mil joen gulden, wordt in mei aanbesteed) geheel ingenomen. Elopak, met als thuisland Noorwegen en met vestigingen in Terneuzen, Enge land, Zweden, West-Duitsland en Italië (nog in aanbouw), bouwt de extrusie- en lamineerfabriek op een terrein van 3,5 hectare. Het papierconcern heeft overi- genslangetijd geaarzeld voordat het de definitieve keus op Terneuzen liet val len; ook Italië maakte tot voor kort kans op de nieuwe fabriek. Onderhan delingen lopen al sedert april '82, waar bij het ook lange tijd heeft geduurd voordat de externe financiering rond kwam. Wasgoed gestolen in Vlissingen VLISSINGEN - In de nacht van donder dag op vrijdag is een hoeveelheid was goed gestolen, achter een woning in de Vlissingse Verkuyl Quakkelaarstraat. Ontvreemd zijn ondermeer een ta felkleed, sokken, thee- en baddoeken, een overhemd en washandje. De schade wordt geschat op enkele honderden guldens. (ADVERTENTIE) helder - duidelijk - aangenaam voor kerken, zalen en discussies. sfeermuziekinstallaties voor win kels, wachtkamers en bedrijven verbetering van bestaande ge luidsinstallaties deskundig advies gratis PpScolijn bv. ^GELUIDSINSTALLATIES Lewestraat 43, Kloetinge, 01100-13720. ZEEUWSE Stroef De stichting opbouwwerk Vlissin gen maakt in het jaarverslag over 1982 gewag van 'stroef verlopende secretariaatsbezigheden'. Invloe den van buitenaf zouden daar de oorzaak van zijn, maar als u het ons vraagt is het de werksituatie binnen de stichting, die daar aan leiding toe geeft. Want wat meldt die stichting in dat zelfde jaarverslag zonder blikken of blozen? Dit: 'het team' bestaande uit drie opbouiowerkers en een bureause cretaresse, werkt in een horizonta le werkverhouding'. Ja, dan krijg je dat soort dingen! Voor de bouw van Elocoat wordt van het Havenschap Terneuzen voor een bedrag van 2,5 miljoen gulden een per ceel van ruim vier hectare aangekocht. De raad van bestuur van het Haven schap moet daarover overigens nog be slissen, maar het dagelijks bestuur ver wacht daarover, gezien het belang van de vestiging voor Terneuzen, geen moeilijkheden. De tweede Elopak-vestiging in Terneu zen komt op een steenworp afstand van Aug. de Meijer, waar de papierrollen per zeeschip worden aangevoerd en overge slagen. Die constructie bespaart Elo pak de bouw van eigen opslagfacilitei ten, terwijl de korte aanvoerlijn (100 meter) beschadigingen zoveel mogelijk zal beperken. Overigens is volgens een woordvoerder van Aug. de Meijer nog niet duidelijk of Elocoat extra werkge legenheid voor zijn bedrijf zal beteke nen. „Wij zullen er uiteraard niet slech ter van worden, maar een precies plaatje valt nog niet te geven". Nieuw Extrusiecoating en lamineren is voor Elopak een nieuwe technologie. Direc teur produktie H. Rijnders: „Onze con currenten beheersen de techniek, een zeer gecompliceerd proces, wel. Wij starten derhalve met een volkomen nieuwe activiteit en het is typerend voor Elopak dat dat dan ook meteen grootschalig wordt aangepakt en dat het moeilijkste proces wordt gekozen. Maar dat is een risico wat we bewust nemen, hoewel de investering als zoda nig dat zeker niet is omdat de afzet van de produktie is verzekerd door onze convertingfabrieken in Terneuzen, Speijer en Stevenage". Elopak heeft met de belangrijkste grondstoffenleverancier ER30 Gutzeit een contract afgesloten voor de oplei ding van operators. Dat gaat gebeuren ên in de Enso-fabriek in Finland èn in Terneuzen tijdens de opstart van de fa briek. Rijnders: „Die begeleiding duurt voort totdat wij de gestelde eisen ten aanzien van produktie en kwaliteit heb ben bereikt". De nieuwe fabriek levert voor het mi lieu geen enkel probleem op: geen luchtverontreiniging, geluidhinder of watervervuiling. Elopak gaat op korte termijn nog wel naar mogelijkheden zoeken om zo veel mogelijk vrijkomen de warmte bij het produktieproces op nieuw te benutten. Rijnders: „Het enige probleem is dat er tijdens het extrusie- proces veel warmte vrijkomt. Dat, ter wijl de electriciteitsfekening toch al een miljoen gulden per jaar zal bedra gen". De Zeeuwse gedeputeerde drs R. C. E. Barbé reageerde vrijdagmorgen in een lezing voor de NCB in Biervliet zeer verheugd op de bouw van Elocoat. Hij stelde vast: „Met de komst van het tweede bedrijf aan de Zevenaarhaven wordt toch weer een flinke werkgele genheid gecreëerd, terwijl de investe ringen op zich ook al de nodige activi teiten met zich meebrengen. Zeker be langrijk is ook, dat de Europese aan voer van papier zich nu in Terneuzen gaat concentreren". VLISSINGEN - De veiligheidscur sus van het Maritiem Instituut en de Vlissingse brandweer is vrijdag uit gebreid met een oefening voor de be strijding van een helicopterbrand. De deelnemers aan de cursus zijn werknemers uit de ofï-shore sector uit verschillende landen. De oefe ning, die verschillende malen her haald werd, vond plaats op het oe fenterrein van de brandweer op de 'kop' van de Buitenhaven en was een groot succes. Het door de brandweer gebouwde he iicoptermodel kan in brand gestoken worden door middel van een aantal pijpleidingen die benzine in de heli copter verspreiden. Op die manier De cursisten in actie bij de brandende helicopter kunnen er verschillende typen brand worden nagebootst. Extra zuurstof zorgt ervoor dat het vuur hoog op laait. Het vuur wordt met een gas brander aangestoken. De cursisten waren in twee ploegen verdeeld. De helft moest met behulp van schuim en poeder de brand zien te blussen. De andere helft had de taak om de twee 'slachtoffers', pop pen, uit het brandende wrak te halen. Het was erg belangrijk dat de twee ploegen goed samenwerkten. Dit maakte de oefening extra moeilijk. Maar de assisterende brandweerlie den constateerden dat de oefening steeds beter verliep. „Toch is het erg moeilijk om de zaak binnen 5 minuten rond te krijgen", zei een Amerikaanse cursist, „Het brandt zowel binnen als rondom de helicopter. Bovendien is het erg moeilijk om de slachtoffers uit het wrak te halen als de andere ploeg nog bezig is met het blussen". Toch wis ten de cursisten ruimschoots binnen de tijdslimiet van vijf minuten te blij ven. „Volgens mij benaderen we de realiteit zo goed mogelijk", aldus de Amerikaan, die werkt voor een Schots bedrijf dat pijpleidingen in de Noordzee aanlegt. Donderdag hadden de cursisten zich al beziggehouden met de theoreti sche kant van de brandbestrijding. Vrijdagochtend konden zij kennis maken met de verschillende blusap- paraten. Deze werden in de praktijk getest, zodat, het. off-shore personeel 's middags in staat was de helicopter brand met succes te bestrijden. De duinen van Groede zijn bij de recente storm over een lengte van 100 BIJ VOLGENDE ZWARE STORM GROEDE - Een volgende springvloed, gecombineerd met een zware noord wester storm zal waarschijnlijk een gat slaan in de 'Groesse Duintjes'. Tij dens de storm van begin deze week zijn de duinen van Groede aan de oostkant over een afstand van, 100 meter onge veer vier meter, achteruitgezet. Er rest nu een smalle richel, die bij een volgen de storm helemaal zal wegslaan, zo meent het waterschap Het Vrije van Sluis. Als het noodweer gepaard gaat met een springvloed van meer dan 3 meter, zal een belangrijk deel van de achter de duinen liggende kom onder water ko men te staan. Omdat dit gebied bedijkt is zal er geen sprake zijn van een echte overstroming. Alleen de kom. waarin ondermeer paviljoen De Groe enhet na tuurgebied liggen,, zal door het zeewa ter schade oplopen. Het waterschap Het Vrije van Sluis hoopt dat de Groes se Duintjes op heturgentieschema wor den gezet voor 1984/1985. Dan zou het duingebied misschien al volgend jaar kunnen worden opgehoogd. Volgens J. Boekhout, technisch hoofdambtenaar van Het Vrije van Sluis, is het niet mo gelijk om nu al versterkingen aan te brengen. „We leggen rijshoutschermen aan, waarmee we hopen de zandaan- groei te bevorderen. Hoelang het duurt voordat de duinen weer wat aange groeid zijn is volkomen afhankelijk van de weersomstandigheden. Met veel straffe oosten winden kan het een kwes tie van maanden zijn. Het kan echter ook jaren duren", aldus Boekhout. Hoogtijd Het wordt overigens hoog tijd dat de hele West-Zeeuws-Vlaamse kust op Deltahoogte wordt gebracht. Met na me het westelijk deel van het dijkvak Nieuwesluis Breskens baart het water schap zorgen. Het gedeelte tussen het 'killetje' en de Napoleonhoeve is één van de zwakste punten van de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Boekhout: „Voor de dijk bevindt zich het diepste punt van de hele West-Zeeuws-Vlaam;: se kust. Daardoor krijgt de dijk he$;:| daar extra zwaar te verduren. Eecy dijkbreuk zal op dat punt wel een echtti?: overstroming tot gevolg hebben". Het is vrijwel zeker dat dit kustgedeeltr® niet op het eerste urgentieschema vat! de dijkverzwaring komt te staan. Da; betekent dat het nog drie tot zeven jaajecr kan duren voor daar iets aan gebeurlag t Volgens Boekhout heeft dat voora?issi praktische oorzaken. Voor het op Dela?'' tahoogte brengen van de zeewering i/ullt grond benodigd van een meer westelijlj gelegen dijk, die zal worden verlegdf Boekhout: „Misschien is het wel het ge vaarlijkste punt van de West-Zeeuws Vlaamse kust, maar we kunnen het ni(Het als eerste aanpakken". an rek\ Een ander zwak punt bij het Krulsiefi hoofd, tegenover manege Riemens isere, volgens het waterschap minder urgenliroc Er is daar de laatste jaren zoveel zanond bijgekomen, dat de zeewering zich alhhi het ware zelf heeft versterkt. 'eg. (ADVERTENTIE) tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit Bromfietser na aanrijding met meisje doorgereden MIDDELBURG- Een - nog onbekende - bromfietser is vrijdagavond doorgere den na een aanrijding, waarbij een 7- jarig meisje uit Middelburg licht werd gewond. Het meisje, D. I. V., werd kort na vijf uur bij het oversteken van de Rentmeesterlaan door de bromfietser geschept en enkele meters jneege- sleurd. De bromfietser kwam uit de richting van Radenhove. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren of zich be kend te maken, is hij weggereden in de richting Poortershove. Ten gevolge van de aanrijding liep het meisje schaaf wonden op aan hoofd, armen en benen. De Middelburgse politie roept eventue le getuigen van het ongeluk op zich te melden op het bureau Achter de Hout tuinen, of op telefoonnummer 27251. GEDEPUTEERDE: MIDDELBURG - De mogelijke bouw van een derde dubbeldekker voor de veerdiensten is bij de beoordeling van het rijk over de positie van RSV in het algemeen en ,De Schelde' te Vlissingen in het bijzonder niet in de beschouwin gen betrokken. „Bij die beoordeling is uitgegaan van de zekerheden, die er waren. De dubbeldekker is gerekend tot de onzekere zaken." Gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft die opvatting van het rijk vrijdag meegedeeld aan de statencommissie voor bestuurszaken, waar de ernstige situatie voor ,De Schelde' aan de orde werd gesteld. Op de vraag van mevrouw G, de Vries- Hommes (pvda) of de bouw van de dub beldekker met het oog op het verdwij nen van zeer veel werkgelegenheid niet naar voren gehaald kan worden, be toogde de gedeputeerde: „We zijn nog niet in een stadium, dat we aan de op drachtverlening toe zijn". In ue statencommissie werd van ver schillende kanten vastgesteld dat „de redding van ,De Schelde' afhangt van de fregattenbouw". Op dringend ver- MIDDELBURG - De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) zal zich tot het uiterste inzet ten om de ketel voor de in Borssele te bouwen kolencentrale, door de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te laten fabriceren. Die nadrukkelijke verzekering gaf de voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, de heer W. Don, vrijdagmiddag in de vergade ring van aandeelhouders, die unaniem tot de beslissing kwam ruim 800 mil joen gulden beschikbaar te stellen voor de ombouw. Met de order voor „De Schelde" is een bedrag van rond de 200 miljoen gulden gemoeid, wat 800 manjaren werk oplevert. De PZEM heeft „De Schelde" al 25,5 miljoen gul den betaald. Vanuit de vergadering van aandeelhou ders benadrukte burgemeester mr. C. T. Spijkerboer van Oostburg, dat in de overwegingen om tot ombouw van de bestaande centrales te komen, de werk gelegenheid bij „De Schelde" centraal heeft gestaan. Hij stelde de „bange vraag" of daarover op dit moment nog wel zekerheid bestaat en hij kondigde aan, dat hij het initiatief zou nemen voor een extra vergadering van de aan deelhouders als mocht blijken, dat de order niet bij de KMS terecht komt. De heer Don benadrukte, dat de KMS in Vlissingen ervaring heeft met ketel- bouw en dat „De Schelde" een licentie heeft op de ketel, die de PZEM wil heb ben. „We zullen ons volledig inzetten om de ketel dan ook door „De Schelde" te laten bouwen, verzekerde hij. „We zullen alles doen om een steentje bij te dragen om iets te handhaven van wat gehandhaafd kan blijven". In de aandeelhoudersvergadering werd vrijdag voor een deel de discussie her haald. die eerder in statencommissies en in de staten werd gevoerd. Opnieuw verklaarden mevrouw J. L. A. Boogerd- Quaak van D'66 en de heer H. Dupré van de PSP-CPN, dat zij om financiële redenen en om de nadelige gevolgen voor het milieu tegen de ombouw zijn. Zij onthielden overigens niet hun stem aan het voorstel, omdat ze van de pro vincie bindend mandaat hadden om het voorstel te steunen. De heer Don zei nog eens, dat landelijk diversificatie van brandstof moet wor den nagestreefd en hij hield vol, dat de milieubelasting niet groter zal worden en landelijk gezien zelfs omlaag zal gaan. Overigens stelde de voorzitter van de raad van bestuur, dat het het beste zou zijn om gas te blijven stoken. Als de regering dat mogelijk maakt, kan dat ook, want de kolencentrale kan met gas worden gestookt. Over de aanleg van de haven voor de kolenaan- voer zei de heer Don, dat er al signalen zijn, dat in die haven meer activiteiten zullen plaatsvinden. Hij zette ook nog eens uiteen, dat de exploitatielasten van de kolencentrale jaarlijks 7,5 mil joen gulden hoger komen te liggen als in het ontwerp al rekening gehouden zou worden met een rookgasontzwave ling van honderd procent. Van verschillende kanten werd vanuit de aandeelhoudersvergadering gepleit voor het openhouden van de mogelijk heid om honderd procent ontzwaveüng toe te passen. De vergadering ging ech ter tenslotte akkoord met de opzet, waarbij vijftig procent rookgasontzwa veling wordt toegepast. i ate zoek van de commissie, onder aanvof-ron ring van VVD-statenlid L. A. M. Eleitww baas werd besloten een extra vergade^e* ring te houden als de ontwikkelingen etf feb de regeringsbeslissingen daartoe aanton leiding geven. In dit verband werdeaaai ook de financiële consequenties aangtj fe(, duid van de ketelbouw voor de ombou»j0n van dc Borsselsc centrale op kolen. ,{aai Gedeputeerde Ventevogel wees eropBS dat minister Van Aardenne een duidwJ lijke relatie heeft gelegd tussen een nicflgg gelijkheid voor vervroegde fregattenj,lei, bouw en de positie voor de centrale kt telbouw binnen RSV en ,De Schelde'flissi Temt Ventevogel: „De minister heeft zich cgierili het standpunt gesteld: als de marintTans- orders niet vervroegd kunnen afkome?emf dan is ook de positie van de centrar°e* ketelbouw bij .De Schelde' niet meer ar 'n een bedrijf met perspectief te beschot*0 wen. De marine-opdracht is dus, thans in de visie van de minister, bepfcrne lend voor de vraag waar de kolenkeWierii van de PZEM heengaat". Jans Wem< Heroverweging Volgens Ventevogel is in deze situati de beste mogelijkheid de bestelling va|iissi de ketel zo snel mogelijk te plaatseireme CDA-commissielid G. Christiaaffiiïerü vroeg zich af of de afhankelijkheid vöÉans' het voortbestaan van ,De Schelde' vaïem' de marinebouw niet moet leiden totee£°f„ heroverweging van de ketelbouw. D gedeputeerde stelde daarop, dat koppeling marinebouw/ketelbouw, dJ het kabinet heeft gelegd, „is gekomei als een donderslag bij heldere hemd'atcn Hij wees erop, dat dc positie voor jfy]lssL Schelde zich gunstig aan het ontwilferne kelen was: daar was men zeker va^jerik twee opdrachten, terwijl de concuHans' rentie één kleine opdracht heeft en i>Vemc was voor een grote opdracht, die nifp661 doorgaat. (ADVERTENTIE) ihissl Ventevogel Financiële assurantiën [ïVCl'li: Kreek |min makelaardij o.g. 1°"™ data service financiële adviezen Sierik Badhuisstraat 71 4380 AD Vlissingen Tel. 01184-19192.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2