onzekerheid HET ENIGE WAT IK KAN DOEN IS JANKEN... vandaag vijftigers De kritiek op de poëzie van de Vijftigers groeit. Zij hebben nog steeds hun navolgers, maar leveren slechts bij uit zondering boeiend werk. Hans Warren op pagina 16 over Elburg, Lucebert, Claus, Bloem, Gils, Houben. m winkeldiefstal 'Ongewenst klantengedrag', winkeldiefstallen. De winke liers vragen zich vertwijfeld af hoe zij hun klanten in het gareel kunnen houden. Jac ques Cats bericht op pagina 17 over de vervagende nor men. m recht op cultuurgoed Het pleidooi van de Griekse minister van cultuur Melina Mercouri voor de teruggave van Grieks cultuurgoed lijkt resultaat op te leveren. Kan het British Museum zijn koele weigering volhouden? Henk Dam op pagina 19. na de storm De foto-rubriek van Wim Rie- mens op pagina 19. ouders in de sport Praatgroepen, huisbezoeken, contactmiddagen, participa tie van opvoeders in de sport. Allerlei pogingen om ouders op een goede manier te be trekken bij de sportieve vrije tijdsbesteding van hun kroost lijken bijvoorbaat ge doemd te mislukken. Peter de Jonge op pagina 21. De radio- en televisiepro gramma's van dit weekeinde vindt u op de pagina's 23 en 25. conferentie in Den Haag waar de rege ringsbeslissing bekend gemaakt zal worden is net begonnen. In café De Schelde nipt het WD-tweede kamerlid mr. A. J. te Veldhuis aan een glaasje chocomel. Het kamerlid heeft zojuist een werkbezoek aan de KMS afgerond - gesprekken met de directie en de onder nemingsraad. „De KMS moet overeind blijven", zegt de volksvertegenwoordi ger resoluut. „Het is een goed bedrijf met een goed management". Als het kamerlid het etablissement verlaten heeft meldt de café-eigenaar dat ook hij zich grote zorgen maakt. Hij heeft, meldt hij op vertrouwelijke toon, nog 3500 gulden van De Schelde tegoed -lunchpaketten en dergelijke. „En ik begin me af te vragen of ik dat geld ooit nog binnen krijg". 19.00 uur VRIJDAGAVOND 19.00 UUR. Radio nieuwsdienst ANP. ..Het kabinet streeft er naar de defensiepoot van het m moeilijkheden verkerende RSV-con- cem in duidelijk afgeslankte vorm te laten voortbestaan. Met dat doel zal de regering volgende week besprekingen beginnen met de bewindvoerder en de leiding van RSV. Als een en ander naar wens verloopt, zullen bij de dne betrok ken bedrijven van RSV in totaal 5.500 arbeidsplaatsen behouden kunnen blij ven, terwijl er rond de 3.500 moeten ver dwijnen". Als een en ander naar wens verloopt - jawel, maar dat gaat bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde vermoedelijk zo'n 1.500 banen kosten. 20.00 uur VRIJDAGAVOND 20.00 UUR. De man komt op een sukkeldrafje Het Schelde kwartier binnen. Informeert buiten adem of er al iets bekend is - hij weet nog van mets. Want da t zal je natuurlijk altijd zien. net toen hij zich thuis voor de televisie zette om via het NOS-jour- naal de kabinetsbeslissing te verne men, viel het beeld weg. Ja, er ls nieuws 1.500 ontslagen. „Oh", reageert hij al leen maar, en verdwijnt. De klap is keihard aangekomen. Hon derden Scheldewerknemers op een pro testbijeenkomst in Het Scheldekwar- tier. Nog steeds weet niemand wat hem precies boven het hoofd hangt. Met een van woede vertrokken gezicht beklimt FNV-bestuurder Waumans het po dium. De stemming is gespannen, ex plosief. Er wordt geroepen om acties, bezettingsacties. Er worden harde ver wijten geuit. Verwijten aan het adres van het kabinet, de RSV-top. de KMS- directie. De Scheldewerknemers voelen zich in de steek gelaten, verraden. Ver hitte. emotionele discussies, overslaan de stemmen. „Dit kabinet verdient het niet nog één dag langer kabinet te zijn", roept ondememingsraadsvoorzitter David de Leeuw de zaal ln. „Het is nu wel duidelijk", zegt Waumans. „dat dit kabinet geen bedrijven wil redden, geen banen wil redden. Dit kabinet sloopt alleen maar mensen Een paar duizend mensen worden kapot gemaakt van angst en verdriet" Hoe luidde de boodschap van de KMS- directie en de Raad van Bestuur van Rijn-Schelde-Verolme in maart *82 ook al weer ga maar rustig slapen willem j. van dam foto: wim riemens ik niet. ik weet het gewoon niet". De vakbondsbestuurder maakt een mach teloos gebaar. Uiterlijk onbewogen hoort het personeel hem aan. De kleine districtsbestuurder heeft slechts één troost voor hen: „Het had voor jullie veel slechter kunnen aflo pen. Er is voor de AKF in ieder geval een krediet beschikbaar om door te kunnen draaien. Maar jullie kamera den bij de Gieterij in Middelburg, die hebben tranen in hun ogen. Straks moet ik daar naar toe. En ik kan er weinig anders gaan doen dan janken. Want die mensen zijn voor de zoveelste keer verkocht. Een groot aantal van hen komt uit Amsterdam, waar ze be trokken waren bij de sluiting van de gieterij van de NDSM. Anderen hebben de sluiting van de gieterij van de RDM meegemaakt. Voor de zoveelste keer komen ze op straat te staan. Dat is in deze wereld onaanvaardbaar, daar moet je je tegen verzetten: als je dat niet doet ben je het niet waard om een vader of moeder voor je kinderen te zijn". 13.00 uur VRIJDAGMIDDAG 13.00 UUR. Nieuwsdienst ANP: „Het personeel van de Machinefabriek Breda, het met slui ting bedreigde dochterbedrijf van RSV. heeft vanochtend de poorten van het bedrijf geblokkeerd om te voorkomen dat machines en grondstoffen uit het pand worden weggehaald. De onderne mingsraad zal er voor zorgen dat beta lingen voor geleverde produkten niet naar RSV afvloeien. Op die manier hoopt men de betaling van de salaris sen van de 700 werknemers veilig te stellen". Over de KMS geen nieuws 14.00 uur VRIJDAGMIDDAG 14.00 uur. Kantine RSV-Gieterij Middelburg. Honderd twintig strakke gezichten in het kille licht van de camaralampen van een te levisieploeg. Voor hen lijkt het doek al gevallen „Wij zullen", zegt bedrijfsdi recteur G. Peters, „alle mogelijkheden die er zijn om het tij ten goede te laten keren nog eens op een rij zetten. Ik wil bij niemand valse hoop wekken, maar op dit moment leeft de patiënt nog". „We hebben een fikse slag in het ge zicht gekregen. Maar we vechten door - en dat zijn geen holle woorden", pro beert Waumans de aangeslagen perso neelsleden nog enigszins op monteren. Het heeft geen effect. Slechts een aar zelende applausje is zijn deel. Een van de werknemers loopt naar de micro foon: „We verkeren allemaal in een verschrikkelijk shocktoestand. Het is voor ons een onbegrijpelijke zaak dat de bom geklapt is - waarom, dat is de vraag". Als hij weer aan is gaan zitten slaat hij de handen voor z'n ogen en barst in snikken uit. De stilte is druk kend. 17.00 uur VRIJDAGMIDDAG 17.00 UUR Op de telex nog altijd geen nieuws over beslui ten van het kabinet die van een door slaggevende betekenis kunnen zijn voor het voortbestaan van de KMS. Op de Schelde-werf zijn de lampen aange stoken De meeste werknemers zijn naar huis Nog steeds verkeren een paar duizend gezinnen in het ongewisse 18.00 uur VRIJDAGAVOND 18.00 UUR. De pers log geen jaar geleden schetste de Pro- Iinciale Zeeuwse Courant in een serie an drie verhalen de situatie waarin de jMS-groep en het moederconcern Ajn-Schelde-Verolme terecht waren ekomen. 'Maakt u zich vooral geen orgen - heb vertrouwen in ons, we heb- en in het verleden altijd bewezen dat >e ons kunnen redden en er is geen en tte reden aan te nemen dat we er dit eer niet uit zullen komenGa maar Ustig slapen, wij blijven wakker', zo ngeveer luidde de boodschap die de JZC-verslaggevers in maart "82 van de ■tMS-directie en de Raad van Bestuur an RSV meekregen. Ia maar rustig slapen - donderdag- liddag werden de problemen bij de iMS-groep in hun volle omvang duide- jk- De Koninklijke Maatschappij De «helde is zo zeewaardig als een zeef eworden. Alleen een beslissing van het ablnet om marineorders naar voren te chuiven kou voorkomen, dat de KMS Olledig tot zinken wordt gebracht, luim vierduizend KMS-werknemers le'den gisteren hun hart vast Wat nie- jjand voor mogelijk had gehouden, «eigde dan toch te gebeuren. De Schel le weg. nee. dat kan toch eigenlijk niet' 100 uur VRIJDAGOCHTEND 7.00 uur. Natte 10.00 uur VRIJDAGOCHTEND 10.00 UUR. Een personeelsbijeenkomst in de kantine van de Apparaten- en Ketelfabriek in Goes. Een half uur geleden heeft de di rectie het personeel ingelicht over de ontwikkelingen rond RSV Op het pu blicatiebord een mededeling van de be drijfsleiding: excuses voor de opgetre den vertraging bij de uitbetaling van de salarissen over januari. Ruim honderd werknemers in groene en blauwe over alls op ongemakkelijke stoeltjes. De broodtrommeltjes en de thermosfles sen op de formicatafeltjes. Districtsbe stuurder Wil Waumans van de Indus triebond FNV staat met nagenoeg lege handen achter de microfoon. „Onzeker heid troef', zo begint hij zijn verhaal. „Uit de grond van m'n hart - ik had jullie graag wat meer duidelijkheid over de toekomst willen geven, maar dat kan E en geschiedenis van mensen. Een geschiedenis van ondernemers. Zij begon in 1875, toen dank zij de taaie jastlioudendheid van twee mannen - Arie Smit en Bruno Joannes Tideman - de _iude marinewerf van Vlissingen kon worden omgebouwd tot een voor die dagen rfoderne fabriek. De ondernemers van dat eerste uur hadden veel tegenstand te iverwinnen: in de beginjaren moesten zij zelfs enige malen overwegen het bedrijf til te leggen. Maar zij gingen stug voort, hun onderneming aanpassend aan de teeds veranderende omstandigheden. Zo schiepen zij tradities en gaven die aan 'olgende generaties door". Een geschiedenis van arbeiders. Met ïn klein aantal werd begonnen. Zij Énden aan het begin van een nieuw ustrieel tijdperk en brachten daar un ambachtelijk kunnen in, aldus me- e de basis leggend voor de reputatie Ie De Schelde zich in de loop der jaren 1st te verwerven: een bedrijf waar men ank zij solide vakmanschap een pro- ukt van hoge kwaliteit afleverde. Zo aven deze pioniers en de hen opvol- ende generaties hun niet geringe aan- eel in groei en ontwikkeling van deze ndememing. Een geschiedenis van een stad. De chelde was vanaf het eerste ogenblik en bedrijf van en voor Vlissingen. De ebouwing van £tad en werf gaan in el- aar over, scheepshellingen en kranen jn markante punten midden in de iad. In zekere zin beschouwen Vlissin- ers De Schelde als hun gemeenschap- elfjke bezit. Omgekeerd zorgde en Drgt De Schelde bij herhaling voor fachtige impulsen binnen de Vlis- togse gemeenschap". (Uit: 'De Ko- ':lijke Weg', een gedenkboek in '75 'egeven ter gelegenheid van het derdjarig bestaan van De Konink je Maatschappij De Schelde). ►as dat allemaal voorgoed voorbij? letland hield vrijdag de adem in. In ngstige afwachting van berichten uit ►en Haag. Want daar werd gisteren be lls t over de toekomst van de KMS, de oekomst van 4300 werknemers. sneeuw druilt pesterig omlaag. De nieuwslezer meldt via de autoradio dat het personeel van de Machinefabriek Breda over een uur een protestvergade ring zal beleggen. De besnorde portier bij de hoofdpoort van de Koninklijke Maatschappij De Schelde roert in een plastic bekertje koffie De tweede och tendploeg komt op. Op de brommer, de fiets - regenbroeken, ijspetten en capu chons, opgeslagen jaskragen. De ge zichten staan somber. Voor de slag boom vormt zich een rij auto's. Vak bondsbestuurders wringen pamfletten door de half geopende portierraampjes. Pamfletten, die de afgelopen nacht in allerijl zijn gestencild. Ze spreken gepe perde taal. „Gisteren heeft het kabinet besluiten genomen die verschrikkelijk hard aankomen en waar maar één woord voor is: onbeschoft. Dit kabi netsbesluit is onaanvaardbaar en een politiek schandaal van de eerste orde Een kabinet dat zo'n chaos schept is totaai onverantwoord bezig en wij zul len dit ook niet aanvaarden". Onder een afdakje poetst een oudere Schelde- werknemer z'n brilleglazen droog. Ge smolten sneeuw loopt in straaltjes van z'n alpinopet af. De ogen vol ongeloof. „Dat dit zou gebeuren, dat had nie mand verwacht en ik geloof het nog niet". Hoofdschuddend voegt hij zich bij z'n collega's en loopt zwijgend het fabrieksterrein op. Een dag vol onzeker heden tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15