Compensatie echte minima voor lagere huursubsidie Belgische regering gaat overstag in zaak Voeren Ontslagregeling voor 57,5-jarigen scherper fLeerlingkoks vertoonden kunsten Auto-bom voor ambassade LUBBERS KONDIGT BEZUINIGINGEN AAN Zweeds blad: sporen gevonden Reclassering Leger des nop zeebodem Heils tegen federatie jOranjewerf gered Bejaarden in problemen door eigen bijdrage HAPPART PER 31 DECEMBER BURGEMEESTER Oprichting van Ruhrstahl AG gaat niet door iATERDAG 5 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 11 IEW DEI.HI (DPA) - I.eerling-koks in de stad Chandigarh in het noorden van li ndia die hun kunnen zouden tonen aan het publiek, hebben talrijke gasten in bet v [ekenhuis doen belanden. Al na een paar happen kregen gasten buikklachten en eleidelijk zag men er meer en meer naar achteren gaan om over te geven, [et gemeentebestuur had met veel tamtam de opening van een nieuwe school voor koks. het 'foodcrafts Institute' aangekondigd en vele gasten uitgenodigd. De leerlingen zouden 75 pronkschotels opdienen. Toen de avond was gevallen lagen meer dan 70 gasten met vergiftigingsverschijnselen in verschillende ziekenhuizen in de stad. Het gemeentebestuur heeft opdracht gegeven tot een onderzoek, ver luidde lakoniek uit Chandigarh. 'ff Tl 1 ïv°j ^j>EN HAAG - Gezinnen, die van één minimuminkomen moeten leven en huursubsidie ontvangen, dnftrijgen dit jaar 55 gulden extra om de gevolgen van de bezuinigingen op deze subsidie te verzach- n*Het geld hiervoor krijgt het kabinet binnen door voortaan bij de vaststelling van de rijksbij- hoflrage rekening te houden met het gezinsinkomen. Premier Lubbers maakte dit vrijdag bekend na da'tfloop van de ministerraad. huurverhoging geheel betaalt voor mensen met huursubsidie terwijl er voor niemand een inkomensverbete ring in zit. Bij de vaststelling van de huursubsidie zal door het ministerie van volkshuis- het onredelijk, als de overheid de vesting voortaan rekening worden ge houden met alle inkomens „achter de jet kabinet bezuinigt op de huursubsi die door het bedrag, dat ontvangers van .„Je subsidie zelf aan huur moeten beta- Jpi, met een half procent te verhogen. %t 1986 moet dat bedrag in totaal met j jWee procent stijgen. Volgens Lubbers huisdeur", zei Lubbers Ook de inko mens van de vrouw en de eventueel thuiswonende kinderen cüe een inko men hebben, zullen van invloed zijn op de vraag of en hoeveel huursubsidie zal worden ontvangen. Momenteel let men in hoofdzaak op het inkomen van de kostwinner terwijl een bur [JfTOCKHOLM (DPA/UPI) - Duikers 'in de Zweedse marine hebben sporen ran rupsbanden gevonden op de bo- ■mjlem van de Horsfjarden-baai bij de parinebasis Musko. Naar het dagblad J^pagens Industri' vrijdag meldde, zijn Ie sporen gevonden bij het onderzoek n jiaar de aanwezigheid van een vreem- ol]4e onderzeeër die verleden jaar okto- nujer in de wateren bij de marinebasis (engerd ontdekt, maar ondanks een n tdrootscheepse zoekactie weer kon ont- woordvoerder van de Zweedse mari- >neae. Sven Karlsson, wilde het krantebe- rig richt noch bevestigen, noch tegenspre- 3roken Hu zei wel dat er op de zeebodem le^erschillende soorten sporen waren ge- ïonden en dat er meer dan een conven- __tionele onderzeeër in de baai was ge dweest 'Dagens Industri' meldde ook dat er een torpedo-achtig voorwerp was gevonden dat door propellors werd aangedreven. Dit bericht werd echter expliciet tegen- gesproken door de defensiestaf. Sinds de jacht op de vreemde onder zeeër eind oktober werd gestaakt, zoe- itsken duikers naar sporen op de zeebo- i Ndem. Een commissie onder leiding van epspud-mininister van defensie Sven An- itlfflersson leidt dit onderzoek. In april omkomt deze commissie met een rapport vaöver de affaire, vet- ^Hoofdagent wegens Sverkopen gegevens ^geschorst ROTTERDAM (ANP) - Een 35-jarige vatoofdagent-rechercheur van de Rot terdamse politie is geschorst naar aan- Jeiding van een onderzoek van de rijks recherche naar de verkoop van ver- kouwelijke politiegegevens. JDe man wordt ervan verdacht dat hij tralbladgegevens. waarover hij als po- 1 Itieman de beschikking kon krijgen, te- en betaling heeft doorgegeven aan een etectivebureau in Poortugaal. Een Woordvoerder van de Rotterdamse po- tie heeft dit vrijdag meegedeeld. De ïjfloofdagent. K.K.. is werkzaam op het "fecherche-bureau Groot-IJsselmonde i.Jn de Maasstad. Hij is een ex-collega sjan de eigenaar van het detectivebu- 'jjeau, W. van den S„ die vorige week met (rijn vrouw door de rijksrecherche werd ^aangehouden op verdenking van het ïjfloorverkopen van de gegevens aan par ticulieren. Van den S. verliet twee jaar geleden na een veroordeling wegens diefstal het Rotterdamse korps. ^AMSTERDAM (ANP) - Het faillisse- ïijnent van de scheepsreparatiewerf jJOranjewerf BV in Amsterdam zal zo 22?P°edig mogelijk worden opgeheven MJdoor aanbieding van een volledig ak koord aan alle crediteuren. «Dit betekent dat de werf open blijft en 'pvordt voortgezet en qua personeel zal sjorden uitgebreid waarbij een voor keursrecht zal gelden voor thans ont slagen ex-werknemers van de werf. Ver- fder is een sociaal plan opgesteld voor jjpx-werknemers wat tot stand is ge- labracht in samenwerking met de vak bonden en de heer Giesselbach c.s., zo Snebben curatoren van de werf bekend gemaakt. isDe heer Giesselbach heeft zich aange sneld als gegadigde voor de werf die 'Sinds 26 november 1982 in staat van fail- i lissement verkeert. Hierbij werden 113 «personeelsleden ontslagen. Ondanks 3-de malaise in de scheepsreparatiesec- rtor werd tijdens het faillissement met 27 man doorgegaan. Het onderhanden Werk werd afgemaakt en talrijke nieu- ;,we opdrachten voor dok en helling wer- ;.den uitgevoerd. ^Walvisvangst - Het parlement van ^IJsland heeft donderdag met 29 tegen J28 stemmen de besluiten aanvaard van :ide internationale commissie voor de ^Walvisvaart voor een verbod van het ^Vangen van walvissen met ingang van ^'1984 IJsland, neemt op de wereldrang- :-lijst wat de tonnage betreft de derde .■plaats in. AMSTERDAM (ANP) - De vorming van een federatie van de afdeling re classering van het Leger des Heils en de Algemene Reclasseringsvereniging (ARV) in Den Bosch gaat niet door. Gebleken is dat 87 procent van de me dewerkers van de reclasseringsafdehng van het Leger des Heils niets voelde voor een zo gestructureerde samenwer king met de ARV, aldus een woordvoer ster van het Leger des Heils vrijdag. Bij de werknemers van het Leger bestond de vrees dat de reclasseringsafdehng (170 werknemers) geheel zou opgaan in de veel grotere ARV (900 werknemers). Het Leger des Heils heeft de ARV over zijn nieuwe standpunt ingelicht. De twee instellingen hadden op 23 de cember aan staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie bekendgemaakt, dat zjj door de vorming van een federa tie een grotere doelmatigheid van de reclassering wilden bewerkstelligen. Volgens de woordvoerster van het Le ger des Heils moest dat besluit echter nog getoetst worden aan de opvattin gen die bij het personeel leefden. Êen woordvoerder van de ARV zei vrij dag desgevraagd ernstig teleurgesteld te zijn over de beslissing van het Leger des Heils. Hij zei te vrezen, dat het be sluit ernstige vertraging tot gevolg zal hebben bij het tot stand brengen van een grotere doelmatigheid in de reclas sering. deel van het inkomen van de partner wordt meegerekend. De consequentie in sommige gevallen zal zijn dat men sen helemaal geen subsidie meer krij gen. meent Lubbers. Maar hij bena drukte dat ook met deze bezuiniging de begrotingspost voor de huursubsidie nog „beduidend" zal stijgen. Verkiezingen - President Antoruo Ramalho Eanes van Portugal heeft vrij dag het parlement ontbonden en alge mene verkiezingen uitgeschreven voor 25 april. De president heeft daartoe be sloten om een eind te maken aan de regeringscrisis, die acht weken geleden ontstond door het aftreden van premier Francisco Pinto Balsemao Hulp - Het kabinet heeft besloten een bedrag van 200 miljoen gulden bij te dragen voor het Aziatisch Ontwikke lingsfonds. dat beheerd wordt door de Aziatische Ontwikkelingsbank. Voorrang geven aan langdurig werklozen bij sollicitatie UTRECHT (ANP) - Het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft het idee ge lanceerd om - indien mogelijk - per cao vast te leggen dat mensen die langer dan een jaar werkloos zijn absolute voorrang krijgen bij sollicitaties. In de welzijnssector zou met een derge lijk project gestart kunnen worden, zo schrijft de vakcentrale in een commen- taar op de begroting voor de welzijns sector van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc). Brandweerlieden blussen de ontplofte auto. MADRID (RTR) - Voor de Amerikaanse ambassade in Ma drid is vrijdagochtend vroeg een in een auto geplaatste bom ontploft. Volgens een woordvoerder van de ambassade deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en werd slechts lichte schade aangericht aan een belendend gebouw. UTRECHT (ANP) - Naar schatting 11.000 militairen hebben vrijdag meegedaan aan de prestatieloop 'Lopen voor Libanon' op 64 landmachtkazemes in Nederland en West-Duitsland. De opbrengst van de loop. bestemd voor humanitaire hulpverlening door het Nederlandse Unifïl-bataljon in Zuid-Libanon is nog niet bekend. De Algemene Vereniging Nederlandse Militairen (AVNM), die het initiatief voor de actie heeft genomen, meldt een grote opkomst in onder meer Ede 1000 deel nemers), Hilversum (550), 't Harde (eveneens 550) en Os- sendrecht (400). In Keizersveer waren vanwege oefenin gen geen soldaten aanwezig, maar het hoofd sportbu- reau en een soldaat gingen toch lopen voor Libanon. Iedere deelnemer moet vijf gulden betalen om aan de gemiddeld vijf kilometer lange tocht te kunnen mee doen. De organisatoren hopen dat de prestatieloop het Nederlandse Unifïl-bataljon de middelen kan verschaf fen om een medische kliniek in het dorpje Kaffa moge lijk te maken en verder een waterbron met dieselmotor, een weg naar een school en vuilnisvaten voor alle dorpen in het Unifil-gebied. DE KONING VRAAGT SER ADVIES DEN HAAG (ANP) - Minister De Ko ning (sociale zaken en werkgelegen heid) wil het onmogelijk maken dat bij collectief ontslag 57,5-jarigen na twee ënhalf jaar tot hun 65-ste jaar een aan vulling krijgen op hun WWV-uitke- ring. Daarnaast wil hij de regels ver scherpen op grond waarvan van de re geling voor 57,5 jarigen gebruik kan worden gemaakt. Van de regeling wordt volgens de be windsman te vaak gebruikgemaakt. Daardoor dreigt zij. terwyl zij als uit zondering is bedoeld, in de praktijk re gel te worden. Dat kost de overheid te veel geld. De Koning heeft dit vrijdag aan de tweede kamer geschreven. Hij gaat er over advies vragen aan de ad viescommissie WWV van de Sociaal- Economische raad. Een definitief be sluit neemt de minister pas als hij dat advies binnen heeft. Hij zal de SER- FEDERA TIE BEJAARDENTEHUIZEN HENGELO (ANP) - Betaling van de ei gen bijdrage voor medicijnen kan bij de verzorgingstehuizen en hun bewo ners tot financiële problemen leiden. Dat is de indruk van J. van Geffen, di recteur van de Federatie Landelijke Samenwerking Bejaardentehuizenor- ganisaties (LSB), waarbij 1500 tehui zen zijn aangesloten. Van Geffen wijst er desgevraagd op dat verzorgingstehuizen in moeilijkheden kunnen raken, doordat ze de bijdrage van de bewoners voor het medicijnge bruik voorschieten. Het gaat volgens hem om forse bedragen m de bejaar denoorden worden veel medicijnen ge bruikt. Apotheken leveren de medica menten bij grote hoeveelheden tegelijk af. Om praktische redenen is het veelal on mogelijk de bijdrage van 2,50 gulden per medicijn individueel te innen Aan de receptie worden daarom voor het to tale pakket bezorgde medicijnen de bij dragen ineens betaald. Maar de tehuizen hebben niet de garan tie. dat ze al dat geld terugkrijgen. De kans is naar de mening van Van Geffen groot, dat nogal wat bejaarden de eigen bijdrage niet kunnen opbrengen, om dat ze rond moeten komen van een zeer bescheiden zakgeld. De toch al streng gebudgetteerde tehuizen blijven dan met flinke verliesposten zitten. Zowel het landelijk overleg bejaardentehui zen (LOBB) als de LSB vinden dat de overheid bejaardentehuizen in het ka der van de bijstandswet de garantie zou moeten geven dat de door instellingen voorgeschoten bedragen worden be taald. Dan lopen de huizen geen grote risico's meer en hoeven de bejaarden geen voorschotten te geven. Het minis terie van WVC studeert momenteel op het treffen van een dergelijke regeling. Om zoveel mogelijk eigen bijdrage van ouderen te innen vinden de beide orga- LXDOSItlC ITlGt nisaties wel dat de overheid deze men- t sen beter moet informeren over het Ollfn Wlflpr waarom van de eigen bijdrage. <UUU A1IIIC1 commissie ook een oordeel vragen over de mogelijkheid de bovenwettelijke uit kering af te schaffen voor de gehele- WWV-periode. Volgens de regeling voor 57,5-jarigen kunnen deze bij collectief ontslag na een halfjaar WW-uitkering (80 procent van het laatstverdiende loon) en twee jaar WWV-uitkering (75 procent) recht krijgen op een voortgezette WWV-uit kering. Bedrijven geven hierop vaak een aanvulling. Vooruitlopend op een definitieve beslis sing wil de minister op korte termijn de richtlijn voor collectief ontslag voor 57,5-jarigen zoals de arbeidsbureaus die hanteren, aanpassen. Volgens die richt lijn zouden de arbeidsbureaus alleen toestemming voor ontslag van 57,5-jari gen en ouder mogen geven als partijen bereid zijn af te zien van een aanvulling op de uitkering tijdens de verlengde WWV-periode. Daarnaast heeft De Koning besloten dat geen ontslagvergunning voor deze categorie mensen mag worden ver leend als zij bij het beëindigen van hun baan aanspraak kunnen maken op een regeling voor vervroegde uittreding (vut). In de praktijk wordt deze voor waarde sinds het herstructurerings plan voor de stukgoedsector in de Rot terdamse haven al gehanteerd, aldus de minister. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het Belgische kabinet- Martens heeft vrijdag de dreigende re geringscrisis rond de Voerstreek voor lopig bezworen. Het kwam een nieuw compromis overeen, waarbij de om streden Waalse taaiactivist José Hap part nu toch burgemeester van de offi cieel Vlaamse gemeente Voeren wordt per 31 december van dit jaar. In ruil daarvoor gaat de door Vlaanderen zo bestreden administratieve overheve ling van de Voerstreek van de Vlaamse provincie Limburg naar de tweetalige provincie Brabant niet door. Martens gaf toe dat zijn regering zich bij de eerste comprormsoplossmg op 30 ja nuari had vergist. „Het parlement (dat herziening eiste) heeft daar wijs op ge- leageeiu aiuus iviaiccna. Ue premier gaat ervan uit dat de regeringsfracties hem nu wel zullen steunen, te meer daar gelijk met Happart een Vlaamse ad junct-commissaris voor het arrondisse ment benoemd wordt, die het beleid van de burgemeester van Voeren moet controleren Happart heeft minister van binnen landse zaken Nothomb vrijdag moeten beloven dat hij als burgemeester de Ne derlandse taal zal gebruiken. Hij heeft nu een jaar de tijd om dat te leren. Op 30 januari trof het kabinet-Martens het eerste compromis voor de Voer streek, waartegen echter de Vlaamse chnsten-democraten en liberalen als mede de oppositie eensgezind te hoop liepen. Scherpste punt van kntiek was de administratieve herindeling, maar in Vlaanderen bestond ook grote weer stand tegen Happart als persoon, om dat hij zich als leider van een Waalse „knokploeg" in de taalstrijd met erg po pulair heeft gemaakt. Martens bena drukte vrijdag echter dat Happart vol komen volgens de wet door een meer derheid van de gemeenteraad in Voeren als eerste kandidaat voor het burge meesterschap naar voren geschoven is. Nederlaag Van Vlaamse zijde in Voeren werd de benoeming van Happart vrijdag echter „onverteerbaar" genoemd „HU heeft zich vyf jaar als geweldenaar leren ken nen en we kunnen in die persoon onder dwang geen burgervader zien", aldus een Vlaamse woordvoerder uit Voeren. Desondanks bestaat de indruk dat de Voerenaren Happart wel zullen aan vaarden. nu de aansluiting met Vlaams Limburg overeind blijft De Vlaamse oppositiepartijen bleven vrijdag spreken van een zware Vlaamse nederlaag. Dit te meer daar de afspraak om de economische opsplitsing van Belgie tussen Vlaanderen en Wallonië twee jaar lang in de ijskast te zetten, is gehandhaafd. Dit betekent dat natio naal de verantwoordelijkheid blijft be staan voor bijvoorbeeld het overeind houden van de noodlijdende Waalse staalindustrie Cockerill-Sambre De Vlamingen vinden dat zU in feite moe ten betalen voor de gigantische verlie zen van Cockerill. Minder bezuiniging op onderwijs en landbouw (Slot van pagina 1) schappelUke dienstverlening, het on derwijs en de gemeenten en provincies met onder deze maatregel zullen vallen, omdat door andere ombuigingen daar de klappen voor de werkgelegenheid al groot zyn. Bovendien zyn politie, belas tingdienst en defensie van de maatregel uitgezonderd. Daarnaast is besloten dat op volksge zondheid 175 miljoen gulden meer wordt bezuinigd. Verder zal worden na gegaan of verschuivingen mogelijk zijn van ombuigingen tussen volksgezond heid welzijn en cultuur. Volgens het ka binet wordt er in verhouding teveel op cultuur bezuinigd in relatie met volks gezondheid. Apart staat dat de begroting van de fensie iets wordt verlaagd omdat door de verlaging van minimumjeugdloon ook de weddes voor dienstplichtige soldaten wordt verminderd. De bespa ring door de algemene verlaging van het jeugdloon gebruikt het kabinet voor extra uitgaven voor het kort mid delbaar beroepsonderwijs. Voor de jongeren is verder afgesproken dat mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) en minister Deet- man nader overleg zullen voeren over de uitbouw van vorming en scholing van jongeren. Kort geding tegen minister - De ambtenarenbond ABVA KABO spant een kort geding aan tegen minister Deetman van onderwijs en weten schappen De bond eist onverwijlde uit betaling van de salarissen voor het niet- onderwijzend personeel dat bruto ten hoogste ongeveer 3000 gulden per maand verdient. gaat niet door MAASTRICHT (ANP) - De-tentoon stelling van circa dertig antieke au to's, waaronder de Mercedes van Hit- Ier, die van vrijdag tot en met zondag in de Eurohal te Maastricht gehouden zou worden, gaat niet door. Op het laat ste moment (de aankondigingen waren al in de hal aangebracht) is de exposi tie afgelast. De directie van de Eurohal verbood het exposeren van de Hitlerwagen aan de organisatoren die verenigd zijn in de stichting internationale historische au tomobielen (SIHA). Op haar beurt be sloot de stichting af te zien van de expo sitie. 'Alle wagens of niets', aldus een woordvoerder van SIHA vrijdagmor gen. DORTMUND (DPA) - F.r komt geen Ruhrstahl AG, want Hoesch AG en Krupp Stahl AG hebben hun „verlo ving" verbroken. Dat heeft Hoesch vrijdag bekendgemaakt na afloop van een vergadering van haar raad van commissarissen. De plannen voor de bundeling werden een jaar geleden ge smeed. Hoesch deelde mee donderdag van Krupp Stahl een brief te hebben ont vangen met een uiteenzetting over de ver gevorderde onderhandelingen over samenvoeging van de staalactiviteiten van Krupp met die van Thyssen AG Daarom dient de Intentieverklaring van4februan 1982 inzake de oprichting van Ruhrstahl als achterhaald te wor den beschouwd Hoesch heeft daar nota van genomen, zo deelde zU mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11