Zeeland wacht nu besluit met ingehouden adem af Besluit marineorders bepaalt lot Schelde van zeven lagen ontdoen STEMMING WERKNEMERS BENEDEN VRIESPUNT Unie BLHP: top RSV moet aftreden Bonden met stomheid geslagen Ondernemings raad van AKF erg bezorgd 6 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 VLISSINGEN - De Zeeuwse commentaren op de beslissing van de ministerraad om het Rijn- Schelde-Veroime-concern geen financiële steun meer te verlenen, waren donderdagavond over het algemeen vrij terughoudend. Teleurstelling overheerste. Maar gemeente- en provinciebe stuurders, Zeeuwse vakbondsbestuurders, de KMS-directie en -ondernemingsraad lieten gisteren jhet achterste van hun tong nog niet zien, omdat vermoedelijk vandaag pas duidelijk zal worden of :de Koninklijke Maatschappij de Schelde - zij het in afgeslankte vorm - overeind kan blijven. De verwachting is, dat het kabinet vandaag zal besluiten of een aantal marine-orders naar voren gehaald zal worden. Die beslissing is van doorslaggevende betekenis voor de toekomst van de KMS. jisteravond dus nog volop onzeker- leid. Wat inmiddels wel vast staat: de iSV Gieterij aan de Kleverskerkseweg [in Middelburg gaat dicht. Bij dat bedrijf (erken ruim 120 mensen. Donderdag avond was niet duidelijk wanneer dat bedrijf gesloten zal worden. Noch be- jfsdirecteur G. Peters, noch KMS-di- :teur J. van Loosen kon daar uitsluit- Jsel over geven. „Het enige wat ik weet is onijdat het bedrijf menselijkerwijs gespro ken zal moeten sluiten", aldus bedrijfs directeur Peters. [De directie van de RSV Gieterij Middel burg was donderdag niet meer in de ge degenheid het personeel in te lichten ;Over de op handen zijnde sluiting. Op het moment dat het nieuws bekend 'werd, waren de 120 werknemers al naar huis. Vandaag wordt er - in verband met el een werktijdverkorting - bij het bedrijf iniet gewerkt. Bedrijfsdirecteur Peters 'zei het ontzettend te betreuren dat zijn werknemers het nieuws over 'de «hoogstwaarschijnlijke sluiting' via de inilradio en de krant moeten vernemen. süj„Een droevige boodschap", zo luidde usu donderdag aan het eind van de middag eerste reactie van KMS-directeur Loosen op de berichten uit Den Haag. Hij onthield zich van verder com- wv. mentaar. De directie van De Schelde ihiwerd gisteravond nader geïnformeerd zfover de stand van zaken. Vandaag zal KMS-directie vergaderen over de si- tinj-tuatie. Pas daarna zal de KMS-directie alf met een verklaring komen. 3Geschokt Secretaris P. Veen van de KMS-onder- nemingsraad toonde zich donderdag geschokt. „Dit is de op een na ernstig- ste situatie waarin De Schelde terecht kon komen. Alleen een faillissement is '''i nog erger. En hoe het verder zal uitpak- ken, dat hangt helemaal af van de be richten die wij uit Den Haag zullen v krijgen". De stemming onder de Schel- de-werknemers is inmiddels tot ver be- neden het vriespunt gedaald. Veen: „De spanning is ten top gestegen. Ie- ,n dereen wacht vol angstige spanning af wal er voor ons uit de strijd tevoor schijn zal komen". DEN HAAG - De Unie BLHP bij het RSV-concern (1200 leden leidingge- Jvend en hoger personeel) is van rae- ?j ning dat de raad van bestuur van het RSV-concern met onmiddellijke in gang moet aftreden wegens „bewezen :r) slecht bestuur". De Unie heeft dit standpunt unaniem ingenomen na een spoedvergadering donderdagavond v met de leden van het landelijk kader- bestuur, aldus een woordvoerder. fl' Op 28 december deed de raad van be stuur van RSV de uitspraak dat er voor jde machinefabriek Breda na afslanking weer een situatie met betere perspectie ven voor het bedrijf zou ontstaan, aldus de woordvoerder. Daardoor is valse hoop bij het personeel van de machine- „fabnek gewekt dat nu geconfronteerd wordt met het feit dat aan het bedrijf zslls een boedelkrediet niet verstrekt kan worden wegens het geringe per- spectief. De gemeente Rotterdam, het Open- 1 baar Lichaam Rijnmond en de provin cie Zuid-Holland hebben donderdag een beroep op het kabinet gedaan het .herenakkoord met de oliemaatschap- jpljen Esso en Shell te gebruiken om be dreigde RSV-onderdelen aan werk te helpen Een aantal van deze bedrijven in met name de Rijnmond is in de markt voor voorgenomen investerin gen, maar vanuit de oliemaatschappij en wordt onvoldoende duidelijkheid ge- geven over deze projekten. De lagere I overheden vinden het onverteerbaar dat dergelijke opdrachten later aan buitenlandse bedrijven vergeven drei- i gen te moeten worden, omdat de capa- citeit daarvoor in Nederland bij bijvoor beeld RSV-bedrijven verdwenen zal zijn. Stork Stork Ketels in Hengelo moet sneller inkrimpen dan werd aangenomen toen de onderneming (een voortzetting van Teleurstelling ook binnen het college van gedeputeerde staten van Zeeland. „Het is erg teleurstellend dat het deze kant op is gegaan", aldus Zeeland's commissaris van de koningin dr C. Boertien. „Ik ben erg benieuwd naar de beslissing die vrijdag uit het kabinet komt. Zodra we meerdere gegevens hebben, zullen we ons binnen het colle ge beraden wat ons verder te doen staat". CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel kondigde aan, dat hij vandaag nog een dringend beroep op minister-president Lubbers en andere bewindslieden zal doen 'een gezond bedrijf als de KMS tot Gedeputeerde JA3. Ventevogel: ...drin gend beroep op Lubbers... KMS-directeur Jvan Loosen: ...droevi ge boodschap... Wethouder DJJ>. Bruinooge: ...laatste hoop... FNV-bestuurderWil Waumans: ...schof- tig... Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De vakbonden zijn „met stomheid geslagen" over de be sluiten die het kabinet donderdag rond RSV heeft genomen. Zij weige ren, zei FNV-woordvoerder Aalco van der Veen donderdagmiddag op een inderhaast in Nieuwspoort be legde persconferentie, mee te werken aan de uitvoering van het door Van Aardenne gepresenteerde model dat neerkomt op de ontman teling van RSV. De bonden pleiten er juist voor om RSV te laten voort bestaan en via een overheidskrediet een ingrijpende „begeleide her structurering" mogelijk te maken. Het was hen donderdag overigens nog niet mogelijk om te becijferen hoeveel geld er met hun oplossing zou zijn gemoeid. De vakbondsvertegenwoordigers be leggen volgende week dinsdag een demonstratieve kadervergadering in Rotterdam om tegen het kabinetsbe sluit te demonstreren. Zij spreken van een „echte Rudingiaanse oplos sing". naar de minister van financien verwijzend, en verwijten het kabinet geen cent beschikbaar te willen stel len voor RSV. Immers, de overheid geeft weliswaar boedelkredieten, maar daarvoor moeten de bedrijven onderpanden afgeven, zodat de Staat er niet veel slechter van wordt. Chaotisch De bonden spraken van een „chaoti sche sanering" en wezen bovendien op de grote onzekerheid waarin de marinepoten van RSV. zoals De Schelde, verkeren. Zij vinden die al lang durende onzekerheid onverant woord ten opzichte van de werkne mers en stellen dat spontane acties niet uitgesloten zijn. Zij beschuldig den minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid van chantage, aangezien hij opgemerkt had dat de werknemers een groot ri sico nemen wanneer zij acties gaan voeren in bedrijven die straks in .•an betaling zijn. Voorzitter Schellebeekx van de cen trale ondernemingsraad van RSV sprak van de „zwartste dag in mijn leven". Hij zei dat deze week een do- mine op een actievergadering in Rijnmond gezegd had: -dit pik ik niet en God pikt het ook niet, Schelle beekx „Wie heeft er dan ongelijk? God. de dominee of Den Haag''" Hij bestempelde de Schelde als een bedrijf dat uitstekend heeft ge draaid, omdat er weinig is „weg- geamputeerd". Het eventuele ver dwijnen van de mannebouw noemt hij rampzaling: „dat is het ampute ren van de romp". u; ■4. "n 7»; - nu toe is geweest niet om zeep te hel pen'. „Naar mijn mening zullen de mi nisteries van defensie en economische zaken niet onder hun verantwoordelijk heden ten opzichte van de KMS-groep uit kunnen. Defensie niet vanwege de lange-termijnafspraken; de minister van economische zaken niet vanwege zijn verantwoordelijkheid van de gang van zaken bij RSV omdat EZ middels zijn regeringswaamemer eerder had kunnen ingrijpen", aldus Ventevogel. De Vlissingse wethouder D. J. P. Brui nooge (werkgelegenheid) verklaarde dat het besluit om RSV niet langer te steunen voor hem niet geheel onver wacht is gekomen. „De berichten van de laatste dagen wezen er toch wel op dat men de zaak nogal grondig wilde aanpakken". De wethouder zei zijn laatste hoop gevestigd te hebben op de beslissingen die vandaag genomen zul len worden over de manne-orders. „De marinebouw is natuurlijk zo essentieel dat de besluiten die daarover genomen zullen worden bepalend zijn voor de KMS. Mocht de regering op dat punt negatief besluiten, dan heeft dat bijzon der ernstige consequenties. Vriend en vijand zijn het erover eens dat dit cata strofale gevolgen zal hebben". Schoftig Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV in Zeeland noemde de opstelling van het kabinet schoftig. „Nu is wel bewezen dat de bonden kunnen stoppen met geld inle veren ten behoeve van de werkgele genheid. Want wat wij met het inleve ren van de prijscompensatie aan werk gelegenheid kunnen redden, wordt door de overheid duizend keer sneller vernietigd". De FNV-kaderleden bij de RSV-bedrij- ven in Zeeland hebben zich gisteravond beraden over de benarde situatie waar in de KMS-groep verzeild is geraakt, Besloten is om vandaag twee perso neelsbijeenkomsten te beleggen één bij de AKF m Goes 10.00 uur) en één bij de Gieterij Middelburg (14.00 uur). Bij alle Zeeuwse RSV-bedrijven zullen van ochtend vroeg pamfletten worden ver spreid. Districtsbestuurder Tj. Hoekstra van de Industriebond CNV in Zeeland sprak gisteravond van een rampzalige mededeling. Over de komende beslui ten omtrent de defensie-orders: „Elke voorspelling daarover is gewaagd. Het enige wat we kruinen doen is hopen dat die marine-opdrachten naar voren zul len worden getrokken". Avé Districtsbestuurder R. Jacobs van de Unie BLHP: .jEen tot voor kort gezond bedrijf als de KMS wordt geslachtofferd op hel altaar van RSV. En hoe eerder de Schelde avé kan zeggen tegen het Adriaan Volkerhuis (het hoofdkantoor van RSV, red), des te beter". Het Zeeuwse WD-tweede kamerlid mr A. J. te Veldhuis brengt vanochtend een werkbezoek aan De Schelde. Hij zal gesprekken voeren met de directie en de ondemem ingsraad over de hui dige situatie. De dne torenflats in de Middelburgse Magistraatwijk (Luchtfoto Slagboom en Peetersi MIDDELBURG - De drie hoogbouw- flats in Middelburg-Zuid worden 'ges calpeerd'. De bovenste zeven etages van de elf woonlagen tellende flats worden verwijderd en elders in Mid delburg weer opgebouwd. Met dit pro ject, dat uniek in Nederland is. zijn ve le tientallen miljoenen guldens ge moeid. Het doel van de operatie, die wordt uitgevoerd door de Woning bouwvereniging Middelburg, is het be vorderen van het leefklimaat in en rond de flats. Directeur J. Tcvel van de Woningbouwvereniging Middelburg heeft een en ander donderdag bekend gemaakt. De drie flats waar het om gaat, staan aan de Jacob Schottestraat, de Johan van Reigersbergstraat en de Rentmees terlaan in de Middelburgse Magistraat- wijk. Elk fiatgebouw telt elf woonlagen en in totaal bestaan de drie blokken uit 374 woningen. De flats zijn in de jaren 1970-1971 gebouwd en vanaf dat mo ment is 'de geweldige massaliteit en de te ver doorgevoerde anonimiteit van negatieve invloed op het leefklimaat', zoals de heer Tevel dat uitdrukte. Hij wees in dit verband op het vaak voorko mende vandalisme, het grote aantal in braken en pogingen tot inbraak en de overlast die in en om de flatgebouwen valt waar te nemen. Ondanks een groot aantal pogingen van de woningbouw vereniging om aan deze situatie een eind te maken, zijn de problemen nooit écht opgelost. De heer Tevel: „Sinds jaar en dag worstelen wij met de vraag hoe het welzijn van de bewoners van de flatblokken in Middelburg-Zuid kan worden verhoogd. In overleg met de be woners hebben wij sinds 1977 allerlei verbeteringen proberen door te voeren. We hebben de postboxen naar de gale rijen verplaatst, de buitendeuren elec- trisch laten vergrendelen, de fietsen stallingen verkleindde buitenkant van de flats in leuke kleurtjes geschilderd en een sociaal wijkagent aangesteld. Kortom, we deden alles om de sociale controle in dat deel van de Magistraat- wijk te verbeteren, maar niets hielp. We hebben ons suf gepeinsd over de vraag MarinebouW bij De Schelde in Vlissingen. De toekomst van de marinewerven naast De Schelde ook Wilton Feijenoord en de RDM - is nog uiterst onzeker Zonder de vervoegde bestelling door de marine van de 'M-fregatten' wordt de toekomst van De Schelde zonder meer direct bedreigd (Slot van pagina 1) 'gat.' in de productie zijn gevallen. Op »aw - opdrachten vanuitPortugal hoeft nau- de Ketel- en Apparatenbouw van VMF) bes'uiten is de impliciete splitsing en welijks meer gerekend te worden, aldus I vorig jaar werd opgericht., zo heeft de ontmanteling van RSV een feit. de minister; directie meegedeeld. Dit houdt in dat het concern heeft bijna een half mil- gedwongen ontslagen onvermijdelijk A/fnrino jard uit de Schelde weggezogen. Geld zijn. Hoeveel dat er zullen zijn wil de tviut iriL ^qj. manne aan KMS is directie pas eind februari bekendma- De toekomst van de marinewerven vooruitbetaald voor de bouw van de i ken. Vooruitlopend op dat besluit zegt van de KMS, Wilton Feijenoord en nog resterende fregatten is in het Ame- woordvoerder B. Noltus van Stork Ke- RDM is nog steeds uiterst onzeker, rikaanse kolengraafproject gestoken fels dat het „niet om schokkende aan- Zonder grote financiële steun van het tallen gaat". Hij wijst er op dat het be- kabinet en zonder de vervroegde be drijf vooral in de produktie-afdelingen stelling door de marine van de zoge- nog volop in het werk zit, tot en met naamde 'M-fregatten' wordt de toe- eind volgend jaar. komst van de Schelde zonder meer di- De directie van Stork Ketels gaat er- reet bedreigd. De ketelbouwactivitei- van uit dat de onderneming na de sane- ten zullen, zo maakte Van Aardenne in ring weer gezond is en winst kan ma- de Kamer duidelijk, niet bij de KMS ken. Voorwaarde is wel dat het minis- mogen blijven als er geen marine-werk resteert. Over die ketel bouw moeten op termijn nog definitieve besluiten worden genomen. Van Aardenne noemde de volgende problemen die zich bij de marinewer- het kabinet apart over deze problema tiek vergaderen, waarbij alle ministe ries moeten worden afgestroopt om geld te vinden en de zeer ongewenste mogelijkheid moet worden bekeken om Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid legde donderdag in de Kamercommissie voor economische zaken de nadruk op de grote conse quenties voor de arbeidsmarkten van financieringstekort van de overheid te bijvoorbeeld Walcheren, heel Zeeland vergroten om het de financien die onder en West-Brabant wanneer de marine- tcrie van economische zaken blijft bij het standpunt dat dc zware ketel bouw m Hengelo moet «orden geconcen treerd. „Besluit men die alsnog onder te brengen bij De Schelde in Vlissingen dan heeft Stork Ketels echter geen toe- ven voordoen: komst meer", zegt woordvoerder Nol- ook zonder dat RSV in totaal in moei- 'us- lijkheden zou zijn gekomen, zou er een en kan min of meer als verloren worden beschouwd. Zonder overheidshulp is er géén geld om de fregatten af te bouwen. Van Aardenne denkt ook hier aan het verstrekken van boedelkredieten; ook als de marine de M-fregatten ver vroegd bestelt, dan nog zal aan een af slanking niet kunnen worden ontko men. Ook daarvoor is geld nodig, Van Aardenne meent dat er een half miljard op tafel moet komen om de ma rine-werven te laten voortbestaan, ter wijl er ook vele miljoenen gevonden moeten worden om de nieuwe fregatten vervroegd te bestellen. Dat geld is er niet op de begrotingen van economi sche zaken en defensie. Daarom moet meer de KMS nodig heeft te vinden. Het kabinet staat onder grote, budgettaire druk, aldus Van Aardenne Druk Het kabinet staat vanuit de Tweede Kamer onder grote druk om de marine orders inderdaad vervroegd te plaat sen. Zowel PvdA-woordvoerder Arie van der Hek, als VVD-er Huub Jacobse zeggen beiden onomwonden op ver vroeging aan te zullen dringen. Beiden stellen zich op het standpunt dat, zoals Jacobse dat zegt, „alles gedaan moet worden om de KMS overeind te hou den". Enig optimisme -een relatief be grip gezien de ontslagen die toch zul len vallen- mag mede daarom gekoes terd worden. orders niet afkomen en de KMS in haar voortbestaan wordt bedreigd. Na af loop van die vergadering waren zowel Van Aardenne als de Koning zelf uiterst voorzichtig bij het schatten van de kan sen op vervroeging van de orders. De RSV-holding zal zo spoedig als dat mogelijk is surseance van betaling aan vragen. net als al haar vennootschap pen in Nederland. Dat is de logische consequentie van de besluiten van het kabinet. Vervolgens komen er bewind voerders die de kansrijke bedrijven uit het RSV-dal moeten halen. Om de zaak gecentraliseerd aan te pakken worden de statutaire plaatsen van vestiging naar Rotterdam overgebracht om zo een team van bewindvoerders bij el kaar te kunnen hebben. De boedelkre dieten. en de eventuele extra steun aan kansrijke bedrijven, komen direct van de begroting van economische zaken. Van Aardenne heeft er 150 miljoen voor beschikbaar. Het geld voor de KMS moet. zoals gezegd, ergens anders ge vonden worden. Definitief Van Aardenne hoopt -maar garanties zijn er niet- dat de ministerraad van daag een definitief besluit over onder meer De Schelde neemt. Als dat zo is, dan zal hij maandagmiddag de kamer commissie voor economische zaken in lichten. terwijl die commissie diezelf de week twee dagen lang hoorzittingen zal houden voor onder meer bonden, ondernemingsraden en lagere overhe den. Pas als dat gebeurd is volgt een definitief overleg lussen Kamer en be windslieden. Van Aardenne donderdag„RSV is de finitief aan het eind van z'n latijn". waarom er in andere Middelburgse flat- wijken geen vuiltje aan de lucht is en kwamen tot de conclusie dat aan die massaliteit een eind moest komen". Hat radicale plan om zeven woonlagen te verwijderen is ingegeven door de we tenschap dat de flatgebouwen indertijd samengebouwd zijn uit in de fabriek vervaardigde montageplaten. Daarom kunnen de fiats met hetzelfde gemak worden gedemonteerd. Het grote voor deel hiervan is het tegengaan van kapi taalsvernietiging. De verwijderde wo ningen worden immers niet afgebro ken, maar elders weer opgebouwd. De heer Tevel zei desgevraagd dat het grasveld aan de Vrijlandstraat en be paalde delen van het nieuwe woonge bied Reijershove het meest in aanmer king komen als plaatsen waar de wo ningen kunnen worden herplaatst. In de nieuwe situatie zullen de nieuwe wo ningen op die plaatsen uit twee, maxi maal drie woonlagen bestaan. Op die manier vervalt de anonimiteit, zo maakte de heer Tevel donderdag duide lijk. Hij verwachtte dat deze nieuwe wo ningen. in tegenstelling tot die in de hoogbouwllats, wél in de smaak zullen vallen bij de woningzoekenden. Dat is niet het geval bij de drie flats die nu gedeeltelijk worden afgebroken: Daar staan gemiddeld negentig woningen leeg. De directeur van de woningbouw vereniging heeft goede hoop dat het project begin volgend jaar van start kan gaan. Het hele karwei zal ongeveer zes jaar in beslag nemen. Het gemeente bestuur van Middelburg heeft zich in middels. evenals de provinciale directie volkshuisvesting, zeer enthousiast over de plannen uitgelaten. 'Truc' Het ziet er naar uit, dat de rijksover heid het leeuwendeel van deze opera tie zal betalen. De 'truc' zit 'm hierbij in het feit, dat de huidige fiatwoningen, die al voor een deel zijn afgeschreven en nu nog ongeveer veertigduizend gulden per stuk waard zijn, te zijner tijd na verplaatsing weer als nieuwe woningen worden beschouwd. En op nieuwe woningen geeft hetrijk nu eenmaal hogere subsidies dan op oude. Een ander deel van de benodigde kos ten wordt betaald uit de hogere huren. Niet de huurprijzen zullen stijgen, maar verschillende vierkamerflats worden omgebouwd tot twee tweekamerflats, waardoor de huuropbrengst toch hoger wordt. Hoewel de financiële afwikke ling nog niet geheel in kannen en krui ken is. is directeur Tevel toch zeer en thousiast over het plan: „Het woonge not neemt toe. de sociale problematiek verdwijnt en het is een unieke kans om werkloze bouwvakkers weer in het ar beidsproces te betrekken." GOES - De ondernemingsraad van de Goese apparaten- en ketelfabriek (AKF) wil van minister van economi sche zaken Van Aardenne weten wat er waar is van de geruchten dat de AKF ondergebracht moet worden in een aparte bedrijvengroep. Die bedrijven groep zou volgens die berichten ge vormd moeten worden door Thomas sen Rheden, Nucon Engineering en Construction, de Maatschappij tot Ex ploitatie van Stork Ketels (MESK), de machinefabriek Breda en de AKF. De ze bedrijven behoren alle tot het RSV- concern, met uitzondering van de MESK. In de brief aan de minister van econo mische zaken spreekt de onderne mingsraad van de AKF zijn verbazing en de grootste verontrusting uit. Te meer daar noch de or, noch de directie van die berichten op de hoogte was. „Gaarne willen wij daarom omgaand door u bevestigd zien dat dit bericht, voor zover het de AKF betreft, onjuist is", zo staat in de breif aan het ministe rie. Het advies om de mogelijkheid van een aparte bedrijvengroep te onderzoe ken was afkomstig van de Stichting Energie Apparatuur Nederland (SEAN). Mocht het bericht een grond van waarheid bevatten dan verzoekt de AKF-or de minister een toelichting te geven met een opgave van de door de SEAN gehanteerde overwegingen Overigens lijkt de vrees van de onder nemingsraad ongegrond nu minister Van Aardenne donderdag heeft laten weten de AKF als een gezond bedrijf te beschouwen, dat in samenhang met de KMS goede vooruitzichten heefr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7