DE SCHELDE ondergang van' een monster' in gesprek over maatschappij en energie de bilt verwacht ook van alles, maar toch krijg je 'n hagelbui op je kop VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 PZC/opinie en achtergrond 4- (door Willem. J. van Dam) Een paar dagen geleden vond meneer Nijsse een brief op z'n deurmat. Een brief van De Schelde. Meneer Nijsse durfde de envelop nauwelijks open te scheuren. „Want het eerste wat je denkt is: oh jee, daar zal je 't hebben, m'n ontslagbrief'. Die onzekerheid, die knagende onzekerheid, dat is het allerergste. Wie vliegt er straks uit - jij, hij, of ik. En ook: als we aan het eind van de maand ons geld niet krijgen, hoe moet het dan met de aflossing, het gas en licht, de andere rekeningen. De Koninklijke Maatschappij De Schelde. Dat was vroeger een soort levensverzekering. Als je daar kon komen werken, zat je goed tot je vijfenzestigste. Het kan verkeren. S n< (Van ome redactie economie) RSV - waar ooit 30.000 man werk hadden - bestaat sinds 1971. De on derneming ontstond uit de samen bundeling van de Rijn-Schelde Groep en Verolme Verenigde Scheepswerven welk bedrijf eerder de NDSM in Amsterdam had moeten overnemen. Een door de staat opge legde fusie. „Het grootste kwaad dat mijn ondernemingen en de scheeps bouw in Nederland zou kunnen tref fen", zo schreef de legendarische Cornelis Verolme in zijn memoires. Hij voorzag „een gruwelijke debacle als zij ooit haar geboorte als mon ster mocht halen. Inderdaad is het monster ter wereld gekomen". Wie zal achteraf beoordelen of hij gelijk heeft gehad? De Rijn-Schelde Groep was ook al voortgesproten uit een fusie. In 1968 al. Door een samengaan van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschap pij. de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' en de Motorenfabriek Tho massen. Daar kwamen later nog de Machinefabriek 'Breda', de Machine fabriek Braat en Wilton-Fijenoord Bronswerk bij. De fusie is maar heel kort een succes geweest. Slechts in de allereerste ja ren werd er geld verdiend. Daarna be gon de reeks van kapitale fouten, on juiste schattingen van orders, tegen vallers, reorganisaties, saneringen. Met duizenden liep het aantal perso neelsleden terug. Met honderden miljoenen tegelijk stortte de over heid geld in de „trechter" die RSV was geworden. Als straks de hele zaak is afgewikkeld zal de staat aan RSV op zijn minst twee en een half miljard gulden directe steun kwijt zijn geraakt Vooral door de constructie van het concern is het met de moloch zo fali- kant afgelopen. Een bedrijf als De Schelde in Vlissingen - door de fusie een werkmaatschappij binnen RSV geworden - kwam doorgaans heel goed uit. De werf zag haar geld echter elders in het concern verdwijnen. Betalingen voor schepen die De Schelde in aanbouw had, liepen via de 'moeder'. Veel van dat geld (meer dan een half miljard) werd echter niet doorgegeven aan De Schelde maar besteed aan projecten waar men te kort kwam. En die projecten zijn de laatste jaren amper uit het nieuws geweest. Al in 1976 werd trouwens ge sproken over „falend management" van de RSV-top. ros RSV verliet de nieuwbouw van gro te zeeschepen en off-shore installa ties (booreilanden en dergelijke). Die sector zou, los gemaakt van RSV, als staatswerf worden onder gebracht op Verolmes mammoet- werf in Rozenburg. De werf zou Rot terdamse Offshore en Scheepsbouw- combinatie (ROS) gaan heten. De commissarissen van de Rfij achtten een startkapitaal van Jal miljoen gulden dat door de minisél van economische zaken beschikbjil werd gesteld, echter onvoldoenei Daarop werd RSV gevraagd de ,e( pende activiteiten in deze sectoijvi beëindigen. Het bedrijf kon daarvin beschikken over de 250 ROS-miljai nen plus een extra van 30 miljoerrc Voornaamste klus die onder handei was: het 'wandelende' baggerpiai form dat Volker Stevin had beste de 'Simon Stevin' of'De Kameel) als hij later ging heten toen Volfr had laten weten dat hij het niet mik wilde hebben wegens te late opl# ring. Een beslissing waaraan ookrl; vreemd was dat er geen emplp meer voor het apparaat leek te 2!0 RSV kreeg de garantie dat de stip zou delen in de meerkosten vanII afbouw. Nederland was er al aanfer wend geraakt dat het geven van it. dergelijke garantie aan RSV ait werkelijk tot betalen zou leiden, BI' afhandelen van de ROS en De Dc meel kwam de staat ten slotte opoii half miljard gulden te staan. EnhifL de vraag of het platform ooit nogjer worden gebruikt. Ondertussen was het concern ie; ook een buil gevallen aan een op itae oog mooie order in Algerije: de Bil chinefabriek Thomassen zou voofe.' Algerijnen elektriciteitscentrale verzorgen en apparatuur bouwen} installeren die nodig was bij de sHI ning van aardgas. Een contract $E een half miljard. Het werk is nogil. voltooid, maar als het mee zit zalZl. contract toch spoedig ontbon|r.; worden. RSV heeft er inmiddels Bii kwart miljard op verloren. Li. Schepen die in het concern zijn fis bouwd om de NDSM-werf in ganffl'/ houden, in de veronderstelling da? e: investeringen er later wel weeriO zouden komen door ze te verhureyai wellicht zelfs te verkopen, blijljch geen werk te vinden. Weer een di?U 200 miljoen weg. 9.1 En dan is er de kolengraver. Deiü-, chines worden bij de RDM geboifla; en geèxporteerd naar de Verenig 1 Staten. (ur Met de keus van zijn ver tegen wooj- ger daar heeft RSV zich echter veifet loppeerd. Onvolkomenheden aa»Il machines zijn uitgebuit. RSV hfjoc mede daardoor, nog geen dollarcpe betaald gekregen. Op zich moetfO kolengraver toch een uitstekend [(oe ject zijn. RSV heeft het echter aUfEl maar geld gekost tot dusver: ruwfeg een half miljard. jur Tegen dit soort miskleunen valt#2 RSV-onderdelen die op zichzelf ijLl dabei zijn, niet op te verdienen, ijje. door orders uit Taiwan - op zichp al omstreden genoeg -niet dooip-l ders waar dan ook vandaan. De ra! nebedrijven van het concern rnai'El de beste fregatten die er zijn; vaiVX onderzeeboten wordt intematiorJ01 de hoge kwaliteit erkend. Hun va!18; bestaan is toch onzeker. 'R' Café 'De Schelde'. Op twintig passen afstand van de hoofdpoort van de fa briek. Dinsdagmiddag 12 uur. Schaft tijd. Het ultimatum waarin de vakbon den van de directie betonharde garan ties hadden geëist over de salarisbeta lingen en het behoud van de werkgele genheid is twee uur geleden verstreken. De Schelde-directie heeft geen enkele zekerheid kunnen verschaffen. De stemming aan het ronde tafeltje in de hoek van het café is teneergeslagen. Koffie, vieux en pils. Er vallen harde woorden: maffiapraktijken, bedrog. Praten met Scheldewerknemers. De ge sprekken komen steeds op hetzelfde neer. Ze gaan over de onzekerheid om trent hun toekomst. Over de onmacht om zelf iets aan de situatie te doen. En iedere keer komt het ongeloof naar bo ven drijven-dit Aran toch eigenlijk niet, hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat het zover gekomen is. Ze stellen zich voor. C. J. Flipse (52), plaatwerkerij, werkt al 37 jaar bij De Schelde. J. Peters (58). schilderafdeling, 22 Schelde-jaren. A. Bilius (54), scheeps bouw, sinds '50 werkzaam bij de KMS. J. J. Nijsse (53), afdeling tijdverant- woording, 12 jaar Schelde-werknemer. H. Sepers (36), plaatwerkerij, eveneens 12 jaar KMS. Veel tyd hebben ze niet. Want over drie kwartier gaat de fabrieksfluit weer. Het gesprek verloopt soms nogal chaotisch. Ze praten voortdurend door elkaar heen, heftig, zijn het vaak oneens, Me neer Bilius maakt wegwerp-gebaren. Roept: „Allemaal onzin, gelul", als al lerhande geruchten ter sprake komen. Op een toontje van 'waarom begrijp je dat nou niet' „Al die geruchten, da's alleen maar paniekzaaierij. Dat wordt bewust gedaan. Om de onderlinge soli dariteit kapot te maken - dat straks iedereen voor z'n eigen stekkie gaat vechten". Maar boven de kopjes en gla zen wordt instemmend geknikt als Bi lius later zegt: „Als wij straks eventueel naar de bijstand moeten, geloof dan maar niet dat je daar die mannen van de Raad van Bestuur en de directie te genkomt. Die zullen er heus wel voor zorgen dat ze goed wegkomen". Op tafel ligt de brief waarin de directie de 'uitdrukkelijke verwachting' heeft uitgesproken dat de ruim 4000 KMS- werknemers hun salaris over februari normaal uitbetaald krijgen. Maar garanties, nee. Meneer Flipse scham pert: „De verwachting - wat koop ik daarvoor. De Bilt verwacht ook altijd van alles, maar toch krijg je een hagel bui op je kop. Iedere keer als je thuis komt, vraagt, je vrouw: nou, hoe zit het, krijgen We nog geld van de maand". Meneer Peters zucht. „Niemand weet waar-ie aan toe is. Dat is het rottige. Je weet niet of je straks nog werk hebt, of je salaris krijgt". Vertelt dat hij meestal rond deze tijd z'n vakantie gaat bespre ken. Maar daar wacht hij nou nog even mooi mee, hij is wel wijzer. Meneer Nijs se: „En wat het ook is - de mensen gaan grotere aankopen uitstellen. Iemand Ruim een week geleden verscheen het 'Tussenrapport' van de stuur groep maatschappelijke discussie energiebeleid, dat moet dienen als ba sis voor de brede maatschappelijke discussie. Het is een boekwerk van tweehonderd bladzijden geworden, wat voor velen wat teveel van het goe de zal zijn. Een korte weergave in krantvorm onder de titel 'Energiebe leid voor morgen' is gratis te verkrij gen, onder andere bij de postkantoren. Deze krant biedt een bescheiden hoe veelheid informatie en een samenvat ting van de vier energie-scenario's, waaruit voor de toekomst gekozen kan worden. Elk scenario gaat uit van een bepaalde visie op wenselijkheid en noodzaak van toekomstige ontwikke lingen in onze samenleving. Dat bete kent dus een keuze die men maakt in verband met economische en sociale politieke overwegingen, waarin voor menigeen levensbeschouwelijke in zichten op een meer of minder belang rijke wijze mee spelen. Dat is dus niet iets dat we aan deskundigen moeten overlaten. Er wordt in de opzet zelfs van uitgegaan, dat in eerste instantie zelfs de politici hierover niet aan het woord moeten komen (al doen zij hun werk namens ons). Wij allen zijn het die duidelijk te maken hebben in wel ke richting we met ons land in deze wereld willen gaan. Op grond van deze keuze beschrijft elk der scenario's de daarmee samenhan gende te verwachten ontwikkelingen op het gebied van sociaal-economisch beleid, energiebeleid en milieubeleid. Tevens wordt daarbij aangegeven wel ke effecten bij ieder beleid zijn te ver die een wasmachine wil kopen, een tele visie, noem maar op. Ze kijken wel uit. Logisch toch?". op de knietjes Het spijt hen, maar ze moeten weer op stappen. Kwart voor een, de lunchpau ze is om. Aan het werk. Al blijft het gissen of ze daar aan het eind van de maand voor betaald worden. Meneer Nijsse (half verontschuldigend): „We moeten wel naar binnen, d'r zit niks anders op. Als we het niet zouden doen en je wordt ontslagen, dan krijg je nog geen uitkering ook". Sepers (in '72 en '80 stakingsleider tijdens acties bij de KMS) heeft weinig zin. Zegt morrend: „We kunnen ons gezicht toch niet ver liezen. Ik voel er niks voor om met de staart tussen m'n benen aan het werk te gaan". Wenkbrauwen gaan omhoog - wat hij dan wil. „D'r is een heel mak kelijke oplossing. Er ligt een fregat van zo'n 200 miljoen aan de kaai, bijna afgebouwd. Ga dat ding eens bezetten met zo'n 150 man. Dan heb je de rege ring zo op de knietjes hoor. Want dat ding zit vol met geheime apparatuur, dat kunnen we zo naar buiten gooien". De Koninklijke Maatschappij De wachten voor economische groei, toe komstige werkgelegenheid, ontwikke ling van de particuliere consumptie en energiegebruik. Het eerste scenario geeft eigenlijk alleen een vergelijkings model waarin wordt aangegeven wat te verwachten is bij een ongewijzigd, ner gens bijsturend beleid, dat overigens door geen enkele regering gevolgd zal worden. Het tweede scenario mikt te gen de achtergrond van de huidige re cessie op een duidelijk industrieel her stel met een groeiende economie en een eveneens groeiende export. In het der de scenario ügt het zwaartepunt op het delen van de beschikbare (beperkte en ook beperkt blijvende) arbeidsmoge lijkheden, er wordt bewust gekozen voor minder groei en meer vrije tijd. Het zal duidelijk zijn, dat het energiege bruik bij het tweede scenario veel gro ter is dan bij het derde. Het vierde en laatste scenario is vooral gericht op mi lieubehoud en op welvaart door klein schalige produktie; het is bekend ge worden onder de naam van de opsteller ervan, de heer Potma. De eerste drie scenario's zijn zowel met- als zonder kernenergie mogelijk, het laatste laat de mogelijkheid van kernenergie hele maal vallen. initiatief Dat we in deze rubriek hierop zo uitge breid ingaan hangt daarmee samen, dat de regering tot deze zogenaamde 'brede maatschappelijke discussie' be sloot op verzoek en initiatief van de generale synode der Hervormde Kerk. De spanningen rondom de problema tiek van de kernenergie in de tweede helft van de zeventiger jaren lieten de Schelde, toch algemeen beschouwd als een van de sterkste onderdelen van het Rijn-Schelde-Verolme-concem, staat er allerbelabberdst voor. De KMS is volledig uitgemolken door het moeder concern. Ongeveer 450 miljoen gulden heeft de KMS aan RSV geleend. En dat moet terugkomen, anders dreigt een faillissement. Maar RSV heeft dat geld inmiddels weer gebruikt om gaten el ders in het concern te stoppen. De kans dat de KMS daar nog één cent van zal terugzien is uiterst gering geworden nu door de ministerraad is besloten onder de huidige omstandigheden geen mid delen meer aan het RSV-concem be schikbaar te stellen. Het onroerend goed van de KMS is volledig met hypo theek bezwaard. Potentiële klanten zijn gezien de huidige precaire situatie - uiterst huiverig geworden om zaken met de KMS te doen. Leveranciers ei sen handje-contantje. De Schelde heeft op het ogenblik te weinig geld in kas om de salarissen te kunnen garanderen. Een afslankinf van De Schelde is onver mijdelijk. Faillissement - KMS groepsdirecteur ir. B. C. G. Pröpper liet dat woord in januari vallen. Een faillissement zou ronduit catastrofale gevolgen hebben. kerk niet onberoerd In de synode-ver gadering van juni 1977 werd hierover gesproken naar aanleiding van een ad vies van de raad voor de zaken van over heid en samenleving der Hervormde Kerk. dat uitliep op het voorstel tot een besluitvormingsproces met betrekking tot de energievoorziening gedurende ongeveer twee jaar en onder leiding van een onafhankelijke, breed samengestel de commissie. Daarbij werd overwogen dat de belangrijke problemen welis waar alleen afdoend en tijdig centraal en met grote deskundigheid kunnen worden opgelost, maar dat de gekozen oplossingen pas echt werkbaar zijn als ze decentraal en individueel ook begrij pelijk en overtuigend zijn. Pleitend voor een analyse van de effec ten van de verschillende mogelijkhe den van energievoorziening in ons land, wordt gezegd: „Aspecten die in ieder geval in deze effecten-analyse aan de orde zullen moeten komen naast die van economische kosten en baten zijn de effecten die elk alterna tief zal hebben voor milieu, veiligheid, werkgelegenheid, betalingsbalans, in ternationale verhoudingen, ontwikke ling Derde Wereld en onze manier van leven". Duidelijk is dat het gaat om een discus sie over energie, waarbij echter veel daarmee samenhangende zaken mee genomen dienen te worden, nationaal en internationaal. De synode nam het voorstel over en wendde zich ermee tot de regering, die er - niet zonder aandrang van de volks vertegenwoordiging - uiteindelijk op in ging en na geruime tijd in 1981 de com- Want behalve de 4300 arbeidsplaatsen bij de KMS zouden volgens berekenin gen van het districstbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland nog eens 3800 banen bij toeleveringsbedrijven binnen en buiten de provincie verdwij nen. De klap zou het hardst op Walche ren aankomen. Daar zijn nu al 3980 mensen werkloos. In het meest gunsti ge geval zouden daar bij een faillisse ment van de KMS 3500 werklozen bij komen. De werkloosheid op Walcheren stijgt dan van 10,7 tot 21,4 procent. strot afsnijden „Ik ben ervan overtuigd, als er ontsla gen moeten vallen, dan zullen ze me kaar bijna de strot afsnijden om te kunnen blijven. Ik ben er zeker van, dat iedereen dan alleen nog maar aan z'n eigen hachje denkt. Dat gebeurt nu eigenlijk al. Iedereen heeft er de mond van vol dat die nieuwe dubbeldekker voor de PSD bij De Schelde gebouwd moet worden. Maar dat houdt wel in dat je het bedrijf, waar die dubbeldek kers altijd gebouwd zijn, het vreten uit de mond haalt. Begin daar 's over op het bedrijf. Dan roept bijna iedereen: 'ja, maar we moeten aan ons zelf den ken'. Maar dan denk ik - ja maat, als jij straks moet kiezen: jij d'r uit of ik d'r uit, dan kan ik een schop onder m'n donder krijgen, want zo ben jij dan ook wel". De Albert Cuyplaan. Een Vlissingse ar beidersbuurt waar veel Scheldewerk nemers wonen. Meneer J. de Witte (45) is een echte Scheldeman. Z'n grootva der, z'n vader, z'n schoonvader, z'n broer: allemaal naar de KMS. Meneer De Witte werkt er vanaf zijn veertiende. Stond achtentwintig jaar achter de draaibank. Tot hij last kreeg van her missie De Brauw met de uitwerking van het plan belastte. een zorg Belangrijk materiaal werd op tafel ge legd door de sectie voor sociale vragen van de Raad van Kerken in Nederland. Eind 1978 verscheen het boekje 'Kern energie, de kerken een zorg' en begin 1981 het geschrift 'Energie, de toekomst onder ogen zien'. Dit laatste was be doeld als bijdrage ter voorbereiding op de brede maatschappelijke discussie. In kerkeraden en bij kringgesprekken stemmen uit de kerken in gemeenten werd ermee gewerkt, Ook internationaal stond men niet stil: de Wereldraad van Kerken belegde in de zomer van 1979 een conferentie over ge loof en natuurwetenschap, waarvan één der secties gewijd was aan de ener- gieproblematiek. Verschillende mogelijkheden werden er onder ogen gezien: de weg van een ka pitaalintensieve, grootschalige techno logie met nadruk op kernsplijting en steenkool tot ongeveer 2000 en op kweekreactoren en kernfusie voor de verre toekomst. Anderzijds: de weg van de minder kapitaalintensieve, klein schalige technologie met nadruk op ge- brui k van steenkool tot 2000 en van zon- wind- en dergelijke energie daarna. Gekozen werd voor een derde weg. waarbij voorlopig alle mogelijkheden werden opengehouden maar een ver schuiving wordt voorgesteld van de eer ste weg (voorzover reeds aanwezig) nia. Toen werd hij overgeplaatst naai de afdeling inkoop. Mevrouw De Witte schenkt koffie in. Zegt berustend: „Je praat er steeds over - met je kinderen, op straat D'r hangt natuurlijk wat boven ons hoofd. Maar als de bui losbarst, ja wat dan, wat kun je er zelf aan doen" Hij: „Ze vragen me wel eens: 'heb jij daar nou geen slapeloze nachten van?' Als dat de oplossing zou zijn, dan zat ik vanacht rechtop in bed. Als het ge beurt, gebeurt het toch. Ik ben vrij nuchter. Maar als ze morgen tegen me zouden zeggen: 'De Witte, je mag de poort niet meer in', dan zou ik wel een traan laten. Laten we eerlijk zijn - we kunnen allemaal wel 's roepen van 'krijg de koleré maar als het er werkelijk op aan komt en je raakt je baan kwijt dan sta je toch wel even raar te kijken ik geloof dat het heel erg zeer zou doen". De onrust onder de werknemers van de verschillende bedrijven van het Rijn- Schelde-Verolme-concern is de laatste dagen alleen maar toegenomen. De monstratieve bijeenkomsten, werkon derbrekingen. Het lot van RSV ligt in handen van het kabinet. Alles wijst er op dat het concern in zijn huidige vorm niet zal blijven voortbestaan. Voor een overlevingsplan van RSV, of delen daarvan, zal het kabinet vermoedelijk honderden miljoenen guldens op tafel moeten leggen. Een aantal belangrijke conclusies van de projectgroep, die in opdracht van het ministerie van economische zaken een onderzoek heeft ingesteld naar de toekomstkansen van RSV, is inmiddels uitgelekt. Het merendeel van de RSV- bedrijven (vijfenvijftig procent.) heeft nauwelijks perspectieven. Slechts vijf tien procent van de RSV-dochters is rendabel. Een eventuele opsplitsing van het concern zou 700 tot 800 miljoen gulden kosten. Massa-ontslagen zijn onontkoombaar. machteloos Meneer Schinkel (59) zuigt aan een wil de Havanna. Hij is klokkenist, in de pij- penloods. Hij heeft - zegt-ie - altijd voorop gelopen als er acties gevoerd moesten worden. „Ja, als het nodig was, stond ik buiten. Maar wat moeten we nu? Je kunt niet staken, da's het stom ste wat we kunnen doen. Dan staak je jezelf kapot. Staken kan alleen in een tijd dat het goed gaat. Dus je staat machteloos". Wat hem persoonlijk betreft- ze mogen meneer Schinkel bovenaan de lijst zet ten van werknemers die er straks uit moeten. „Ik wil mijn baan graag wegge ven. Ik erger me kapot aan al die jonge ren die geen werk kunnen krijgen. Ik werk al 45 jaar, je bent lichamelijk een stuk minder geworden, en je moet maar blijven soppen. En al die jonge gasten zie je hele dagen niks doen. Het klinkt misschien een beetje gemeen, maar ik lach eigenlijk om wat er nu gebeurt. Ik heb nou misschien de kans dat ik er uitvlieg - van mij mag het. En ik ben niet de enige die er zo over denkt, zo zijn er veel meer van mijn leeftijd". „D'r is niemand", zegt meneer Schin kel, die echt gelooft dat De Schelde kapot gaat. Misschien tegen beter we ten fn. Ik kan het zelf ook niet geloven.- De meesten denken diep in hun hart van: 't kon wel gebeuren bij de Enka, bij Stork, bij Akzo. Maar bij De Schel de, nee, dat is onbestaanbaar. Ze. kun nen het zich gewoon niet voorstellen. Want De Schelde, dat is toch een natio naal monument?". naar de tweede. In dat verband moeten veranderingen in levensstijl en con sumptiepatroon worden nagestreefd en dienen in de komende tijd wereldwijd geen nieuwe kerncentrales te worden gebouwd. We zeiden het reeds: het gaat bij dit alles om het maken van een keuze, die op de een of andere manier te maken heeft met hetgeen je van je leven ver wacht en van de wereld wilt (of meent te moeten) maken. Het is daar dat de verbinding ligt van heel deze proble matiek met je levensbeschouwing, met je geloof ook. Het christelijk denken kan zich daarom niet van deze vragen afmaken Het ver band werd door de Wereldraad van Ker ken geformuleerd in drie criteria, waar van ik denk dat ook wij onze houding ertegenover zouden moeten bepalen. Het eerste: is in onze keuze rekening gehouden met een rechtvaardige verde ling van de welvaartsbronnen en ont wikkelingskansen in de wereld als ge héél? Momenteel gebruikt zestien pro cent van de wereldbevolking meer dan 55 procent van de produktie der ener- -Jegrondstoffen, Het tweede criterium is: rekenen wij in onze keuze met de duurzaamheid van de aarde en met de mogelijkheden die voor de komende ge slachten overblijven? Tussen 1900 en 1940 werden evenveel delfstoffen ge bruikt als gedurende alle eeuwen daar vóór. Het derde criterium wordt ge vormd door de mogelijkheid voor men sen om deel te hebben aan de beslissin gen waarvoor hun samenleving is ge steld (met het oog op dit laatste functio neert hiér derhalve de brede maat schappelijke discussie). Midden 1982 heeft de generale synode van de Hervormde Kerk de kerkeraden dan ook opgeroepen te bevorderen dat in de gemeenten actief deelgenomen wordt aan de komende discussie. In de daar bijgevoegde handreiking wordt de nadruk gelegd op het belijden van de kerk, waarin de wereld gezien wordt als schepping van God. Wat er in deze we reld gebeurt, gaat niet buiten God om en komt juist daarom mede voor ons aller verantwoordelijkheid: wij worden geroepen om mee te werken, dat er iets in zichtbaar wordt van Gods heerlijk heid. En in dat perspectief worden men sen telkens weer bevrijd van de weer barstige en verwarrende machten en goden, onze consumptie heeft daarmee te maken. We komen niet onder de vraag uit in hoeverre we met die wel vaart die er in Nederland ondanks alles bij velen nog aanwezig is wellicht roof bouw plegen op dat wat de aarde men sen te bieden heeft. Wij zijn tenslotte de tijdelijke bewoners van deze wereld. We hebben bovendien in te gaan tegen de onrechtvaardigheden, die om ons heen zichtbaar zijn. Allerlei instanties organiseren in de ko mende tijd bijeenkomsten in het kader van deze maatschappelijke discussie. Ook de kerken in Zeeland doen dat. Se ries van vijf of zes avonden vinden plaats in Goes (Prins van Oranje, Nieuwstraat, 14 op 21 en 28 februari en 7, 21 en 28 maart) en Middelburg (Con certzaal, Singelstraat 13 op 22 februari en 1.8, 22 en 29 maart). Alle avonden beginnen om half acht 's avonds. We wijzen graag op deze bijeenkomsten in laa de hoop dat velen eraan zullen deeie men. 8® invloed mi Natuurlijk weet ook ik wel, dat er n(L wat vraagtekens bij deze discussing zetten zijn. In het algemeen kan jtj(s afvragen, wat voor invloed de sterm^ van deze deelnemers tenslotte ziUgj hebben op de leden van de volksveij u genwoordiging, die in hun overweg gen immers een heel eigen verantwfjjj delijkheid houden. Dat lijkt me geen reden om niet deel te nemen. ;en vraag is ook in hoeverre de nu ger&aa seerde opzet recht doet aan de 4 3 spronkelijke bedoeling. De bij drleL,, gepresenteerde scenario's gebodeniLj gelijkheid van uitvoering mét en zöitp kernenergie maakt het geheel mils^ overzichtelijk en lijk weinig tegerr(ur. te komen aan de spanningen rondLr de kernenergie, met het oog waaro[(aa hele onderneming aangezwen^j werd. Een ander - voor mijn geiij 0 groot - bezwaar is, dat voor de ber»jE ningen van de economische effecto^. het vierde scenario van een ander nomiemodel is uitgegaan dan bij sa rio 1 - 3 (zie Tussenrapport, bladi 158), zodat de vergelijkbaarheid te«4°° sen overlaat. Het is niet helemaal or!eci grijpelijk dat verschillende instarfna zich min of meer van de komende rek cussie distantieerden. Er lijkt meesss ter nog steeds voldoende voor te zeer wel deel te nemen. Het zou kunnen!00' dat er een verdieping van onze cratische spelregels in tot uitdrukljjjg komt. En dat is de moeite waard Ld< Te b T. Rinkit Een omekere toekomst bij De Schelde voor van links naar rechts: C. J. Flipse, H. Sepers, J de Witte, A. Schinkel en J. Peters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4