Rijk neemt groter deel van bijstand voor zijn rekening Minister Ruding tegen scherpere aanpak van zwart geld bij banken pzefi Amerikanen in Beiroet stoppen tanks Israël Ook minister is voor goedkoper scheiden het weer Elk lot een kans van één op twee. Wiarkrijgjedat? KikwIder PZC/binnen-buitenland HOOGTE TEGEMOETKOMING IN VOORJAARSNOTA Meerderheid achter ruimere vrijstelling interen op eigen huis 'MEER CONTROLE KAN TOT KAPITAAL VLUCHT LEIDEN' telJDAG 4 FEBRUARI 1983 (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG - De rijksoverheid gaat een groter deel betalen van de bijstandsuitkeringen, maar het jjk zal de bijstandsbetaling niet helemaal overnemen. De hoogte van de tegemoetkoming zal pas jomen vast te staan in de Voorjaarsnota, het tussentijdse overzicht van de rijksbegroting. Jit zei staatssecretaris Koning (financiën) donderdag in de Tweede Kamer in het debat over de inanciën van het binnenlands bestuur. De grote fracties hadden eerder bezwaren aangetekend iegen de betaling door de gemeenten. Deze moeten nu nog 10 procent voor hun rekening nemen, rat dit jaar neerkomt op ongeveer f 300 miljoen, ïgwirda (D'66) diende hierover een gemeenten een deel blijven betalen. De gemeenten moeten enig belang blijven houden bij een beheerste groei van de uitgaven", aldus de bewindsman Met klem weersprak Koning dat het rijk onevenredig op provincies en ge meenten bezuinigt. Het rijk bezuinigt ook, maar daar worden de ombuigin- r jotie in. maar die werd door Koning na Hn toezegging van de hand gewezen, isuxterman (VVD) meent dat de ge- jeenten nauwelijks meer een mogelijk- ,eid tot beinvloeding hebben. Boven- jen legt de bijstandsregeling „giganti- fche lasten" op de gemeenten. Hij dien- je mede namens het CDA een motie in faarin gevraagd wordt om „aanmerke- |ke compensatie" voor de gemeenten patssecretaris Van Amelsvoort (bin- jenlandse zaken) benadrukte dat de re- enng geen maatregelen voorbereidt m de kosten voor de bijstand geheel ver te nemen. „Een efficiënte uitvoe- |ng van de Bijstandswet vereist dat de gen ingehaald door een verdere verar ming, meent Koning. Verder be schouwt het kabinet de versterkte toe passing van het profijtbeginsel niet als een bezuiniging, zodat alleen een kor ting van 70 miljoen gulden overblijft, aldus de staatssecretaris. Hennekam (CDA) vond toch dat het ka- I ADVERTENTIE) Deltagebied Hoog water gissingen ierikzee lansweert (emelclinge Ireekrak Iruinisse iterdag 5 febr lissingen 'erneuzen ierikzee [answeert lemeldinge Ireekrak Iruinisse 20.17 uur cm 6.18 184 6.43 208 7.28 141 7.27 221 uur cm 7.13 163 7.37 186 8.22 129 8.15 199 8 49 149 8 50 173 9 17 152 Laag water rijdagl febr. LK 20.17 lissingen ■erneuzen Ierikzee [answeert lemeldinge [reekrak Iruinisse Iterdag 5 febr. lissingen temeuzen lenkzee lansweert 'emeldmge Ireekrak iruinisse uur cm 017 163 049 175 1.14 130 1 14 190 1.33 147 1.53 168 1 44 147 uur cm 1 14 152 1 40 164 211 127 2 02 179 225 143 244 164 2 35 143 binet evenredige bezuinigingen tijdig aan de lagere overheden kenbaar moet maken. Hij diende daarom een motie in, waarin de regering wordt gevraagd nog dit jaar in overleg met gemeenten en provincies normen op te stellen voor "evenredige bezuinigingen' De regering wil dat de gemeenten het profijtbeginsel meer gaan toepassen en heeft op voorhand f 65 miljoen op het Gemeentefonds gekort. Zij meent dat vooral de rechten voor reiniging, riole ring en huisvuil hiervoor in aanmerking komen. Dat kan, meent Van Amels voort. omdat onder profijtbeginsel ook goederen en diensten kunnen vallen, waarvan alle burgers vrijwel verplicht gebruik moeten maken Aantasting van het voorzieningenni veau van de lagere overheden is onont koombaar. menen de bewindslieden. Daarbij zal met worden getornd aan „elementaire voorzieningen", meent Van Amelsfoort Hij kon daarbij geen antwoord geven op de vraag welke voorzieningen dan onaangetast zouden blijven. Volgens Koning en Van Amelsvoort. zal de vermindering van het aantal ambte naren met 1 procent dit jaar nog met gelden voor de lagere overheden. Dit in tegenstelling tot de rijksoverheid, waar al in 1983 een begin wordt gemaakt met de uitvoering van dit deel van het re geerakkoord Hennekam vroeg tenslotte in een mo tie de rijksbijdrageregeling voor de pre-gewesten in stand te houden. De regering wil deze subsidie geleidelijk intrekken. Volgens het CDA-kamerlid moeten beslissingen uitgesteld wor den totdat besluiten zijn genomen over de vernieuwing van het binnenlands bestuur. eersvooruitzichten van het KNMI voor za- tol en met dinsdag wisselend be- rolkt en enkele winterse buien, maar zater- kg ook enige tijd regen, 's Nachts lichte iprsi. middagtemperatuur iets boven nul. andaag staat het weer eerst onder in- loed van een hogedrukgebied Dat am donderdagmiddag boven Enge- md flink in betekenis toe en zal in de chlend over ons land trekken. Wc blij- en echter nog wel in de koude lucht die fisteren met een noordwestelijke lucht- Itroming werd aangevoerd. Later op de iag zal de wind naar zuidelijke richtin gen draaien. We komen dan geleidelijk >loed van een naderende oce- Het centrum daarvan •navond nog ver van ons ver zijn. Waarschijnlijk dicht bij de nden. Maar de bewolking kan |2 wel tot ons land doordringen. Over lag zal het droog zijn met vooral in de iphtend flinke zonnige perioden. De mperatuur kan in de middag tot4a5 traden oplopen en er zal overdag wei- \ig wind zijn Verwacht wordt dat de jepressie verder trekt naar het noor- p van de Noordzee, waarbij een neer- uigzóne komende nacht en ochtend ju er ons land trekt Daarbij zal eerst neeuw vallen, die later weer over gaat t regen Vanavond en vannacht zal pk de wind weer toenemen en krachtig f hard worden, maar dan uit het inden De temperatuur komt daarbij fcht bij het vriespunt, maar morgen verdag weer enkele graden erboven aoruitzichten voor het weekeinde Onaf zaterdagmiddag of -avond krij- p we weer een buiig weertype. Hagel- ji sneeuwbuien zullen dan afgewisseld 'lorden door enkele opklaringen De tmperatuur komt 's nachts iets onder, 'verdag iets boven het vriespunt. Het al guur zijn met zondag krachtige «ordelijke wind (Van onze correspondent) ontmoeting gehad met de Amerikaan- JERUZALEM - De Israëlische com- se militaire attaché in Beiroet naar mandant in Beiroet heeft gisteren een aanleiding van een incident tussen een Nautisch bericht tind veranderlijk 1-3 Bft, in de middag \raaiend naar zuid en toenemend 2-4. icht goedtemperatuur kustwater 5 I 6 graden, afwijking waterstanden een afwijking van betekenis; maxi- lurn golfhoogte monding Schelde's tij- lens hoogwater omstreeks een halve eter februari on op 0815 onder 1734 laan op 0204 onder 1145 Amerikaanse officier en een Israëli sche tankpatrouille dat woensdag plaatsvond. De Amerikaanse officier weigerde toen met getrokken pistool aan drie Israëlische tanks de door gang. De Israëlische legerwoordvoerder noemde het incident gisteren een „mis verstand". Hij legde er de nadruk op dat de Israëlische tanks zich binnen het ge bied bevonden dat door Israël bezet wordt gehouden, en de demarkatielijn niet hadden overschreden De Israëlische plaatselijke comman dant uitte echter felle kritiek op de Amerikaanse mariniers, die hij van on doelmatigheid beschuldigde, omdat de Amerikanen niet de bevoegdheid heb ben gewapende elementen aan te hou den. In een dergelijk geval moeten zij het Libanese leger waarschuwen Amerika heeft, over wat hel „een Israë lische provocatie" noemt, geprotes teerd bij de Israëlische zaakgelastigde in Washington. Het incident is er een in een reeks van botsingen met de Amerikanen in Bei roet Het Israëlische leger krijgt in toe nemende mate te maken met guerrilla acties in Beiroet en omgeving, in het bijzonder in het gebied dat in de nabij heid van de Amerikaanse mariniers ligt in Zuid-Beiroet. De Israeli's beschuldi gen dc mariniers ervan dat zij niet be reid of niet in staat zijn de guerrilla activiteit tegen het Israëlische leger, acties die volgens de Israeli's afkomstig zijn uit gebied onder Amerikaanse con trole, te voorkomen Door Umfil wordt de laatste dagen ge klaagd dat de Israëli's het werk sabote ren door Unifil-konvooien urenlang op te houden voor zogenaamde veilig heidscontroles. volgens de Israëli's no dig vanwege de veelvuldige guerrilla acties. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft woensdag een partij van veertig kilo marihuana met een waarde van ongeveer 120.000 gulden gevonden die was verborgen in de hengsels en boorden van rieten manden en in de handva ten van waaiers. Dit heeft een woordvoerder van de politie donderdag meegedeeld. De manden en waaiers zaten in een kist, die vanuit de haven van Rotter dam vervoerd was naar een loods aan de Wittenkade in Amsterdam. In verband met deze zaak zijn drie Ghanezen aangehouden. De Amster damse politie heeft verder deze week in een woning aan de Lynbaans- gracht ruim tien kilo heroine in be slag genomen, een van de grootste vondsten van de laatste tijd De 35-jarige T P is aangehouden Volgens de woordvoerder heeft de man verklaard de heroine in bewa ring gehad te hebben voor een Pakis taanse vnend. De politie schat de handelswaarde van de partij op zes miljoen gulden. AD VOCA TEN UITSCHAKELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Korthals Altes is voorstander van een eenvoudiger echtscheidingsprocedure zoals door de CDA- en VVD-fractie is voorgesteld tij dens het debat over de justitiebegro ting in de Tweede Kamer. Hij wil in Verkiezingen - Premier Malcolm Fra- ser van Australië heeft donderdag be kendgemaakt dat op 5 maart kamer verkiezingen worden gehouden, in plaats van tegen oktober, wanneer de ambtstermijn van driejaar van zijn coa litiekabinet afloopt. De economie van Australië is er slecht aan toe. Er zijn 672.200 werklozen - 9,5 procent van de arbeidende bevolking -, en de inflatie bedraagt 11 procent. bepaalde echtscheidingszaken de ver plichte inschakeling van advocaten af schaffen. De bewindsman zei echter de door het CDA op tien miljoen gulden geschatte opbrengst te betwijfelen. Bovendien wil hij niet nu al toezeggen dat de eventue le opbrenst ten goede zal komen aan het gevangeniswezen zoals CDA en WD vragen Het idee op zich spreekt hem echter bijzonder aan „omdat in de ze tijd verplichte inschakeling van ad vocaten bij echtscheiding toch eigen lijk niet meer zou hoeven. Mensen zijn veel mondiger geworden". Om die reden zei hij te overwegen een zelfde maatregel te treffen in alimenta tiegedingen of bepaalde gedingen m het personen- en familierecht. Partijen kunnen dan voor de rechter verschijnen om helemaal zelf hun zaken regelen en verdedigen zonder een dure advocaat (die vaak deels door het rijk wordt be taald) te moeten inschakelen PLO-MAN BEZOEKT MINISTERIE B.Z. DEN HAAG (ANP) - De vertegenwoor diger van de Palestijnse Bevrijdings Organisatie in Nederland, Chazi Khou- ri, is op het ministerie van buitenland se zaken ontvangen. Hij heeft daar, al dus een woordvoerder van het ministe rie, een „eerste kennismakingsge sprek" gevoerd met het hoofd van het bureau Midden-Oosten, drs. J. Rama ker. Volgens de woordvoerder van buiten landse zaken is tijdens het bezoek van Chazi Khouri niet gesproken over een ontmoeting tussen minister Van den Broek en PLO-vertegenwoordigers tij dens de reis van de minister naar vijf landen in het Midden-Oosten, van 8 tot 16 februari, maar wel over de reis zelf. DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken )skan op een meer derheid in de Tweede Kamer rekenen voor zijn plannen om mensen met een bijstandsuitkering een geringer deel van hun eigen huis te laten „opeten" De fractiespecialisten van CDA en VVD steunden het regeringsvoorstel donderdag tijdens een eerste bespre king ervan. PvdA en D'66 vroegen om veel verdergaande plannen. De regeringsfracties steunden even eens het plan van De Graaf om de nieu we regeling te betalen door mensen met een uitkering krachtens de Wet Werk loosheids Voorziening voortaan meer loonbelasting en premie te laten beta len. Net als alle overige uitkeringsge rechtigden zullen wwv'ers voortaan be lasting en premie moeten betalen over het werkgeversaandeel in de zieken fondspremie Voor de PvdA en D'66 was dat onaan vaardbaar. Zo zien andere geldbron nen een geringe verhoging van de ver mogensbelasting of een beperking van de aftrekbaarheid van hypotheekrente De lastenverhoging voor de wwv'ers zal de schatkist jaarlijks honderd miljoen gulden opleveren, zei De Graaf Volgens de voorstellen van De Graaf krijgen bijstandstrekkers met een ei gen huis een aanzienlijk hoger „vrij ver mogen" dan nu. De eerste 30.200 gulden is vrij. terwijl van de hogere hypotheek- vrije waarde van het huis de helft vrij is, met een totaal maximum van 75.000 gulden. De rest van het in de woning gestoken vermogen moet worden „op gegeten" in de vorm van een krediethy potheek bij de gemeentelijke sociale dienst. De Graaf zegde de regeringsfracties toe een oplossing te zoeken voor het pro bleem van de rente die over die kredie thypotheken wordt berekend. De nieuwe regeling zal gelden met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1983. kondigde De Graaf aan De PvdA stelde voor de „bodem" in de regeling op te trekken tot 45.000 gulden en de maximale vrijstelling willen de socialisten op 103.000 gulden bepalen, hetzelfde bedrag dat als drempel geldt voor de vermogensbelasting. In de voorstellen die D'66 op tafel legde zou alles bij elkaar een bedrag van 105 000 gulden als vrij vermogen gel den 18 52 172 19.16 191 20.15 135 19.55 205 20.32 158 20.32 185 20.58 162 1954 150 20.19 170 21.07 122 20.50 184 uur cm 13.04 186 13.33 196 13.54 158 13.53 211 14.07 176 14 24 202 14.19 175 14.03 170 14 28 179 14 52 149 14.42 194 15 00 167 15.17 191 1514 166 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Ruding (finan ciën) ziet voorlopig geen reden om scherpere wettelijke maatregelen te nemen ten behoeve van de bestrijding van belastingfraude. Ruding vindt dat dc middelen die hem nu ter beschik king staan voldoende zijn. De Tweede Kamer is niet tevreden met deze opvatting van de bewindsman, die donderdag duidelijk werd in een over leg met de kamercommissie voor finan ciën Alle grote partijen vinden dat de regenng veel strenger moet optreden tegen belastingfraude, vooral waar het gaat om zwart geld dat bij de banken is ondergebracht. De bestaande gedragscode, op basis waarvan de belastingdienst bij de ban ken in specifieke gevallen inlichtingen over cliënten kan inwinnen, is volgens Ruding goed Maar hij zal wel overleg gaan plegen met de banken over een beter naleven van die regels. „De richt lijnen zijn niet fout maar worden ver keerd toegepast", aldus Ruding Voor nieuwe controletechnieken of scherpere wettelijke maatregelen is volgens Ruding geen reden. Hij en zijn staatssecretaris Koning lieten blijken mets te weten van klachten van belas tinginspecteurs over gebrekkige mede werking door de banken aan de belas tingdienst Ruding zei verbaasd te zijn over die klachten, maar zegde toe ze te zullen onderzoeken. L it recente publicaties is gebleken dat de banken soms bewust meewerken aan het onderbrengen van zwart geld. Maar Ruding bestreed dat de rol van de banken daarbij de laatste tijd groter is geworden. Hij zei dat de publiciteit over het zwart geld een po sitief effect kan hebben. „Een schrikef- fect bij de banken, met name op het punt. van het naleven van de bestaande interne richtlijnen". Minister Ruding vond dat de banken geen enkele reden hebben om niet mee te werken. Ze hebben volgens hem nau welijks belang bij het zwart geld. „Dui zend gulden wit is voor hen hetzelfde als duizend gulden zwart geld". Maar vol gens Kombrink (PvdA) lokt alleen het feit dat je weet niet gecontroleerd te worden al uit tot fraude. Tweeslachtig Kombrink en Engwirda (D'66) vonden dat de belastingsdienst even grote be voegdheden moet hebben voor controle bij de banken, als zij dat heeft bij het controleren van de boeken van gewone bedrijven. Ruding zag echter wel dege lijk verschil Een verscherpte controle van de banken kan gevolgen hebben voor het economisch verkeer en kan lei den tot kapitaalvlucht naar het buiten land. zo waarschuwde hij Engwirda noemde de houding van Ru ding tweeslachtig. Hij zei dat de interne richtlijnen van de banken niet deugen. Hij en Couprie (CDA) zeiden dat geble ken is dat bij bijna alle fraudes de ban ken volop betrokken zijn en diezelfde banken werpen steeds meer belemme ringen op voor de belastingdienst. Ook Kombrink, zelf oud-staatssecretaris van financiën, zei dat de huidige contro lepraktijk niet functioneert De bewmusheden van financiën lieten weten niet te voelen voor een algemeen inzagerecht, waardoor de belasting dienst te allen tijde alle financiële infor matie over clienten van de banken kan opvragen. Volgens de huidige regels kan dat alleen m individuele gevallen, als een duidelijk vermoeden van fraude bestaat Binnenkort zal door de belastingdienst bij een aantal banken wel een steek proef worden uitgevoerd, waarbij wordt nagegaan of de verkregen rente in alle gevallen wel in de belastingaangifte is opgenomen. Die steekproef geschiedt anoniem, zodat de betrokkenen niet zullen worden vervolgd, wanneer frau de wordt geconstateerd. De gegevens worden na verwerking ook vernietigd. Kombrink zette vraagtekens bij die anonimiteit. Hij vond dal de resultaten van dat onderzoek best by de belasting heffing gebruikt mogen worden. Staats secretaris Koning wees dat echter van de hand. omdat dat volgens hem rechtsongelijkheid zou kunnen beteke nen. Als de steekproef immers uitwijst dat geen nieuw, scherper beleid nodig is, zouden de betrokkenen immers toch gepakt worden. Koning zei dat bij de steekproef niet alleen naar de rente gekeken zal wor den. maar ook naar de herkomst van de hoofdsom. Dan wordt duidelijk of er behalve verzwegen rente wellicht ook veelvuldig sprake is van zwart inko- men. Directie: K Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen. Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Temeuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vri|dag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.), Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3