'Aantasting buitengewoon onderwijs onaanvaardbaar' r Stichting Zeeland bezint zich op dienstverlening aan de gemeenten Provincie vecht door voor de vergunningen voor aanleg VO W Precisiekarwei de hooizolder E almanak PZC/ BRANDBRIEFZWAKZINNIGENZORG: Pizza vergeten ZITTING RAAD VAN STATE Discoclub MAYWOOD AANTAL GEMEENTEN STOPT SUBSIDIERING VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 provincie MIDDELBURG - Het POZ (Provinciaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Zeeland) zal door mid del van een brief bij de onderwijscommissie van de tweede kamer stelling nemen tegen het dreigende kwaliteitsverlies bij het buitengewoon onderwijs. Dit ten gevolge van de aangekondig de bezuinigingen voor deze sector die in Zeeland extra hard aan kunnen komen. Het POZ besloot donderdag in Middelburg om in het schrijven ook duidelijk te maken dat bij de ouders van kinderen die buitengewoon onderwijs volgen grote onrust is ontstaan. Een belangrijk deel van de vergoedingen voor vervoer van huis naar school dreigt te worden afgeschaft. Volgens de leden van de POZ betekent dit in een provincie als Zeeland dat ouders in lengte van jaren over soms grote afstand elke dag hun kinderen zelf naar school moeten brengen wat voor hen een extra belasting inhoudt. Bovendien dreigt een ernstige ver schraling bij het voortgezet buitenge woon onderwijs in de provincie. Gaan de bezuinigingsmaatregelen door dan dreigt sluiting voor de afdelingen in Tholen, Hulst, Temeuzen, Oostburg, Goes en Zierikzee. Slechts die in Mid delburg en één in Zeeuwsch-Vlaande ren zouden open kunnen blijven. Dit komt mede omdat een dunbevolkte provincie als Zeeland onmogelijk aan 'randstadsnormen' kan voldoen. Me vrouw C. G. van Zanten-Leijsen (lid na mens provinciale staten) drong er don derdag op aan om 'zwaar geschut' in stelling te brengen. Zij vond dat bena drukt moest worden dat er bij sluiting van onderwijsvoorzieningen tegelijker tijd weer meer dagverblijven nodig zul len zijn. Daardoor zou de rijksoverheid er dus financieel niets mee opschieten. Bovendien bepleitte ze de samenstel ling van een coördinatieplan voor de in stellingen voor buitengewoon onder wijs in Zeeland. Tijdens de vergadering Voor 13 mille aan goederen ontvreemd uit bungalow Veere VEERE - In een in aanbouw zijnde bun galow aan Buiten de Vesten in Veere is in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken. Uit het pand is voor dertienduizend gulden aan goederen verdwenen. Eigenaar is de heer A. L. uit Veere die donderdag aangifte deed bij de politie. Vermoedelijk is toegang verschaft door het met een schroevendraaier openbre ken van een verandadeur waarna de goederen via de voordeur werden afge voerd. Vermist worden gereedschap pen (waaronder boormachine, zaagma chine en een elektrishce schaaf), een transistorradio, drie kratten pils en een koffiezetapparaat. (ADVERTENTIE) NIEUW: 1 februari 1953 stormramp en watersnood nagewerkt in gedichten, ver halen en toneeltekst samengesteld en van na woord voorzien door Ad Zuiderent met bijdragen van 31 au teurs, onder wie: Gerrit Achterberg, Mies Bou- huijs, Simon Carmiggelt, Maarten 't Hart, Harry Mulisch, Bert Schier- beek en Hans Warren tot 31 maart 24,50; daarna 29,50 verkrijgbaar bij elke boekhan del en bij de uitgever: FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 Middelburg 01180-12114 ZEEUWSE Geheugen Je kon niet zeggen, dat die man daar in Goes een puik geheugen had. Steevast vergat hij zijn trouio- dag, zijn eigen telefoonnummer wil de hem zelden bijblijven, onthou den van zijn gironummer was zelfs een complete ramp en zijn postco denummer moest hij ook altijd Toen de man, achter het stuur van zijn auto gezeten, op een parkeer plaats een formulier zat in te vul len, waarop ook het kenteken moest worden genoteerd, zat hij op nieuw met een probleempje: hoe luidde dat nummer ook al weer? Daarop gelastte hij zijn zevenjarig zoontje, dat achterin de wagen zat en van wie bekend was dat die in tegenstelling tot zijn vader, wel ac curaat in allerlei dingen is, even de auto uit te gaan om luidkeels af te lezen, ivat er allemaal op dat num merbord stond. Staande voor de auto gaf het zoon tje daarop nauwkeurig en op dic- teersnelheid, door: 'FP streepje schroefje 79 streepje schroefje RD'. Die jongen zal het nog ver brengen. werd echter duidelijk dat zoiets niet meer kan omdat de kamercommissie reeds 23 februari bijeen zal komen. Tijdens de vergadering van het POZ werd uitgebreid ingegaan op de trage totstandkoming van het boerderijpro ject voor geestelijk gehandicapten in Scherpenisse, van de stichting OVEM (ook voor mekaar). Zowel de heer W. van Ballegooyen (lid bestuur OVEM) als de heer K. G. Tenwolde (provincie) keurden de houding van mr C. M. van Voorst Vader (rijksconsulent comple mentaire sociale voorzieningen van het ministerie van sociale zaken) af. Beiden waren van mening dat de zaak van het boerderijproject er beter voor zou kunnen staan wanneer de rijkscon sulent zich zonder meer positief op zou stellen. Het boerderijproject zal, wat de finan ciering betreft, gesplitst zijn in een werk- en een leefgedeelte. Voor laatst genoemd deel zijn de toestemmingen rond met het ministerie van WVC (Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur). Voor het werkgedeelte is een samen werking met de sociale werkplaats De Betho in Goes nodig en daar komt het ministerie van sociale zaken om de hoek kijken. Dit departement kan eventueel goedkeuring verlenen wan neer het Bethobestuur akkoord gaat. Zoals bekend heeft het algemeen be stuur van de werkplaats afgelopen woensdag nog geen besluit genomen. De heren Tenwolde en Van Balle gooyen waren er donderdag slecht te spreken over de twijfels die Van Voorst Vader tijdens die vergadering uitsprak over deelname van De Betho aan het boerderijproject. Van Ballegooyen her innerde er daarbij aan dat rijksconsu lenten in andere provincies (bijvoor beeld Friesland) zich positiever zouden hebben opgesteld. De heer Van Ballegooyen maakte ver der bekend dat het bestuur van OVEM het inmiddels hogerop heeft gezocht. Zo is er een beroep tot medewerking gedaan op de kamercommissie gehan dicaptenzorg, op staatssecretaris van sociale zaken De Graaff en op minister- predident Lubbers. Ook de koningin is op de hoogte gesteld van de zaak, zij zou eind dit jaar de officiële opening van het project verrichten. SLUISKIL - Kuim vier uur tijd is er nodig geweest om de absorptie- kolom voor de nieuwe ammoniak- fabriek van de Nederlandse Stik stof Maatschappij (NSM) in Sluis kil donderdagmorgen overeind te zetten. Het precisie-karwei - de kolom weegt 366.000 kilo, is 75 me ter lang en heeft een diameter van bijna vijf meter - werd geklaard met behulp van drie kranen van elk 600 ton van het Utrechtse be drijf Van Seumeren. Daarvoor moest, in verband met het gewicht van de kolom, op het nieuwbouwterrein van de NSM wel een aparte fundering voor de kra nen worden gelegd. De fabricage van de kolom werd eind vorige maand afgerond in de Machinefabriek Breda. Het gevaar te werd er afgeperst met maar liefst één miljoen liter leidingwater. Het transport over water naar Sluiskil nam twee dagen in beslag: van vrij dagmorgen 28 januari 06.00 uur tot zondagmorgen 03.00 uur. Maandag werd de kolom verder getranspor teerd naar het NSM-terrein. Gisteren dan de laatste acte van de 'thriller'. In verband met verwacht slecht weer werden om exact zes uur in de vroegte de kabels van de kranen aan de kolom vastgemaakt. Even na negen uur kon het hijsen beginnen, anderhalf uur later stond de kolom recht. In de loop van deze maand moet er bij de NSM overigens nog een tweede absorptiekolom worden geplaatst. Dat betreft er echter één van geringere omvang: 45 meter lang en een diameter van 5,8 me ter. Zwartepiet De rijksconsulent was donderdag niet aanwezig tijdens de vergadering van het POZ. wel adjunct-consulent J. de Klerk. Deze vond dat de heer Van Voorst Vader ten onrechte de zwarte piet werd toebedeeld. Volgens de ad junct-consulent staat of valt de zaak op de beslissing van het bestuur van De Betho en kan de rijksconsulent dit or gaan geen bevelen geven om toe te stemmen. Evenmin kan hij de zaak, in dien Van Voorst Vader tegenstander zou zijn, tegenhouden indien de Betho positief zou beslissen later deze maand. MIDDELBURG - Een felle keuken brand heeft donderdagavond om streeks kwart over zes voor ruim tien duizend gulden schade aangericht aan de woning Seisweg 14 in Middelburg. De brand ontstond, doordat de be woonster mevrouw S. M. Dieleman-De Doelder (77) vergeten was dat ze een pizza in de oven had gedaan. Door oververhitting vatte de pizza vlam en zette daardoor de afzuigkap en de rest van de keuken in lichterlaaie. De brand werd ontdekt door de buren j,. van mevrouw Dieleman. Zij w; schuwden om 18.16 uur de politie, die in twee minuten later de brandweer in r kennis stelde. Vijf minuten later waren P drie brandweerwagens ter plaatse. De 'a tweeëntwintig brandweerlieden die de a( twee bluswagens en de ladderwagen be- F manden, stonden onder leiding van f! waarnemend commandant Joziasse en r officier van dienst Ozinga. Na negen mi- F nuten (om 18.32) gaf de brandweer het (a sein 'brand meester'. Mevrouw Diele- P' man, die danig overstuur was en door f de buren werd opgevangen, is tegen r brandschade verzekerd. Vlees Middelburgse brandweerlieden Seisweg. in de uitgebrande keuken van de woning aan d Een keukenbrandje op de tweede etage van een flatgebouw aan de Coosje Bus- r kenstraat in Vlissingen heeft donder dagmiddag omstreeks half vijf een schade van drie tot vijfduizend gulden veroorzaakt. Het vuur ontstond in een I pan met vlees, die op het gas stond en breidde zich uit tot de afzuigkap en de kastjes boven het aanrecht. Een buurman wist het vuur met enkele goedgemikte emmers water te blussen, waarna de brandweer, die met een tankautospuit en de ladderwagen was uitgerukt, alleen nog de nacontrole hoefde te verrichten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Ondanks het feit dat het huidige kabinet niets meer wil weten van de aanleg van de Westerschelde- oeververbinding, gaan de pogingen om de vergunningen die voor de VOW no dig zijn gewoon door. Donderdag be streed het Zeeuws Coordinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieu bescherming in een zitting voor de Raad van State, de ontgrondingsver gunning die de NV WOV is verleend voor het graven op de plaats waar de ingang naar de tunnel van de oeverver binding moet komen, op het grondge bied van Reimerswaal. De zitting stond bijna geheel in het te ken van de beslissing van de ministers Ruding en Smit-Kroes om van de VOW af te zien. Provinciaal woordvoerder mr A.F. Kooijman stelde, optimistisch: „De oeververbinding is niet van de baan, integendeel, hij is nog volop in discussie". Hij en ir J. de Best namens de NV WOV gronden dat -wellicht ge speeld- optimisme op het feit dat de mi nisters formeel slechts de rijksbijdrage in het project hebben teruggedraaid. Dat is in hun ogen het voornaamste concrete feit waarmee de provincie te maken heeft. Die stelling lijkt overigens niet houdbaar, aangezien de bewinds lieden weliswaar die bijdrage hebben teruggeschroefd, maar mét het voltalli ge kabinet hebben bepaald dat zij het hele project überhaupt niet willen uit- is nu het kabinet van de aanleg van het brug-tunnelproject heeft afgezien. Dat kan, is simpel vertaald het ant woord van de provincie en de NV, wel zo zijn, maar dat is geen reden om die ver gunning te laten vervallen. Immers, al dus mr Kooijman, de regeringsbeslis sing is nog niet definitief. Hij verwijst naar de Tweede Kamer die zich nog over het kabinetsbesluit moet buigen. Daar komt bij dat GS alle vergunnin gen binnen willen hebben mocht er, wanneer dan ook, groen licht voor de VOW gegeven worden. De ontgron dingsvergunning is dan ook niet aan een bepaalde periode gebonden. Kort en goed gezegd komt dat er op neer dat GS hun vergunningen binnen willen hebben als er, wellicht rond 1990 om eens een voorbeeld te noemen, opnieuw aan de VOW gaat worden gedacht. Termijn Mr Kooijman wees er op dat GS nog uitgaan van het in oktober '82 opge- (ADVERTENT1E) ZCO-woordvoerder drs J. de Vries ge bruikte het kabinetsstandpunt om te verdedigen hoezeer het verantwoord is om de al verleende ontgrondingsver gunning te heroverwegen. Eenvoudig gezegd komt zijn verhaal er op neer dat de ontgrondingsvergunning overbodig presenteert vanavond Openingstijden: vrijdag en zaterdag van 21.00- 04.00 uur, zondags van 14.00-01.00. Nette kleding vereist. lam UHO stelde concept-contract waarover met!c'!' de ministers Zeevalking en Van der,en Stee een akkoord is bereikt, toen hij zei'!5 dat nog steeds geprobeerd wordt omj,™ alle vergunningen op 30 juni van ti jaar -de met het vorige kabinet a sproken 'fatale' datum- binnen te heb-'"u' ben. Kooijman voegde er overigensF" aan toe dat Zeeland die termijn wel-n licht niet haalt. Staatsraad De Koster stelde donder-r dag dat de ontgrondingsvergunning-v"1 „niet meer dan een zandkorreltje" is in'/, het totaal van de bezwaren van hetP ZCO. Woordvoerder De Vries erkende het: het gaat hem niet zozeer om de ont-f gronding zelf, als wel om het feit datgL daarmee de aanleg van de door het zcof verfoeide VOW wordt mogelijk ge-f maakt. g De Koster liet ook zijn scepsis ten aan-r zien van de kans op realisatie van der r, brug-tunnel blijken. „De staat aarzelt, en ook dat is een understatement", zei hij. De Raad van State moet in deze zaak de Kroon adviseren, die uiteindelijk e uitspraak over de door GS verleende vergunning zal doen. Boze scholieren vergiftigen schoolvissen SCHOONDIJKE - Twee leerlingen van de rijks middelbare land bouwschool in Schoondijke heb ben de vissen in het aquarium in de hal van de school vergiftigd. Al le vissen zijn dood, wat een scha depost betekent van zo'n 250 gul den. De directeur van de school heeft aangifte gedaan bij de poli tie. Uit het verhoor van de scholieren kwamen de namen van de twee da ders tevoorschijn, de 18-jarige O. V. uit Vogelwaarde en de even oude A. van de B. uit Hengstdijk. Zij beken den woensdag in de middagpauze een ldndbouwbestrijdingsmiddel in het aquarium te hebben gespo ten. Zij hadden dit gedaan na on- 1 enigheid met de schoolleiding. Lss, te MIDDELBURG - Het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland zal zich in de komende tijd bezighouden met de vraag op welke manier de dienstverlening aan de Zeeuwse ge meenten gestalte kan krijgen. De rela tie tussen de stichting Zeeland en de gemeenten in Zeeland is actueel nu verschillende gemeenten met ingang van dit jaar het voorbeeld van Vlissin gen hebben gevolgd en hebben beslo ten geen subsidie meer te geven of de bijdrage aan de stichting af te bouwen; dat geldt onder meer voor Sint Philips- land, Goes, Middelburg en Reimers waal. In een notitie van directeur drs A. Mutsaers voor de bestuursvergade ring van 11 februari wordt voorgesteld met de provincie overleg te openen over de stappen, die genomen moeten worden. De heer Mutsaers stelt in de notitie, dat gedeputeerde staten bij behandeling van de provinciebegroting - zonder overleg met de stichting - hebben laten weten dat de nu nog gegeven onder steuning aan de gemeentelijke wel zijnsplanning moet worden beëindigd. Hij neemt aan dat die mededelingen en de perspublicaties daarover gemeenten hebben geïnspireerd de subsidies af te bouwen of te beëindigen. „Gevreesd moet worden dat andere gemeenten vroeg of laat het voorbeeld van de vijl eerder genoemde gemeenten zullen vol gen", aldus de heer Mutsaers. In overleg met de VNG-vertegenwoor diger in het stichtingsbestuur, drs W. Dusarduijn, is vastgesteld dat het beëindigen van alle dienstverlening aan de gemeenten zeer te betreuren zou zijn. Als de feitelijke kostprijs van de diensten wordt doorberekend zal dat hetzelfde effect hebben, „omdat een dergelijke prijs door de gemeenten - ze ker in de huidige situatie - niet kan wor den opgebracht. Die situaties zouden ertoe leiden dat vooral ook de kleinere gemeenten hun beleidsmaatregelen „niet meer met deskundige adviezen zullen onderbouwen, hetgeen de kwali teit van het beleid niet ten goede zal komen", zo wordt gezegd. Omdat er een „sterke verwevenheid" wordt gesigna leerd tussen het provinciale en het ge meentelijke beleid in Zeeland zal dit ook voor het provinciale beleid „reper cussies" hebben, is de verwachting. In de notitie wordt ervoor gepleit: dat in overleg met de provincie „een regeling wordt getroffen voor een dienstverlening aan de gemeenten" waarvoor een redelijke, betaalbare vergoeding wordt gevraagd; dat overeind moet blijven het uit gangspunt dat voorrang wordt ver leend aan het provinciaal niveau - met de provincie als belangrijkste („en straks wellicht als enige") subsidiént"; dat mag door de dienstverlening aan de gemeenten niet in het gedrang ko- dat een speciale regeling wordt ge troffen voor dat werk van de stichting Zeeland, dat hoort bij de provinciale steunfunctie volgens de decentralisatie van het welzijnsbeleid, welk werk op in terlokaal niveau volledig door de pro vincie wordt bekostigd. Drs Mutsaers gaat uitvoerig in op de verschillende diensten, die vanuit de stichting Zeeland aan de gèmeenten zijn aangeboden (adviezen over bouw bejaardenoorden, peilingen over sport- accomdaties sportieve recreatie-onder steuning) en stelt vast: „Het is vaak moeilijk een strikte scheiding aan te brengen tussen provinciale en lokale belangen. Zeker in een kleine provincie als Zeeland waar het provinciaal be stuur vaak optreedt als een soort .su per-gemeentebestuur is het provinciaal beleid sterk afhankelijk van het gevoer de lof niet gevoerde) gemeentelijke be leid en omgekeerd". Eis In de notitie wordt aangegeven dat voor de dienstverlening aan de gemeen ten de eis tot meesubsidiéren niet werd gesteld in vroegere en bestaande statu ten. De wens om de gemeenten méér te laten betalen is pas aan het eind van de jaren zeventig door het provinciaal be stuur op tafel gebracht bij de opzet van de decentralisatie van taken. De ge meenten leveren nu bijdragen aan de stichting tot 30 mille, 1 procent van de totale begroting. Mutsaers noemt dat niet helemaal te verwaarlozen, maar „meer een principieel dan een budget tair probleem. Behalve met het voorstel overleg te openen met de provincie over de dienstverlening aan de gemeenten wordt het bestuur gevraagd te spreken over twee andere vragen: verdient het aanbeveling op de brieven van de afha kende gemeenten te reageren en: ver dient het „uit tactisch oogpunt' aanbe veling de overige gemeenten nu al in kennis te stellen van de stappen, die de stichting in overleg met het provin ciaal bestuur denkt te gaan nemen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2