i ALE ZEEUWSE COURANT Besluit marineorders bepaalt lot 'Schelde' Surinamers diep geschokt over dood 'tweede man' Horb Radio-actief afval in de oceaanbodem opslaan China dreigt met diplomatieke stappen GEEN OVERHEIDSSTEUN VOOR RSV COMMISSIE ADVISEERT REGERING: Peperdure diplomaat Enige tijd sneeuw In de loop van de dag toenemende be wolking gevolgd door enige tijd sneeuw. Middagtemperatuur onge veer 4 graden Naar zuidwest tot zuid draaiende wind, in de middag aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig Jgenemend, 226e jaargang no. 29 "Vrijdag 4 februari 1983 DE JAGER-TOLHOEK monKe GOES: Houtkade 7. tel 01100-21250* Geopend ma.-vr van 8 00-17 00 uur zaterdag van 10 00-12.00 uur. KEUKENS 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Nederlandse regering om de Taiwane se luchtvaartmaatschappij toestemming te geven Amsterdam aan te doen terwijl vliegtuigen van Martinair en de KLM op Taipeh zullen gaan vliegen, is voor China reden om het beginsel van de diplomatieke betrekkingen met Nederland als zodanig aan de orde te stellen. In een voorlopige reactie op het Nederlandse besluit, aldus gezaghebbende diplomatieke kringen in Den Haag, wordt niet met. zoveel woorden gezin speeld op het geheel en al verbreken van de diplomatieke betrekkingen - die sinds de duikbootaffaire al tot het laagst mogelijke niveau zijn teruggebracht. Maar China behoudt zich het recht voor om, in afwachting van het Neder landse antwoord op het 'krachtige protest' van eerder deze week. 'verdere stappen' te doen en 'de noodzakelijke maatregelen' te nemen. e t van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De toekomst van de hele KMS-groep en haar 4200 werknemers in Zeeland staat en valt met het besluit dat het kabinet vandaag hoopt te nemen over nieuwe marine-orders. Met het r. voortbestaan van de drie RSV-marinewerven is een bedrag van tussen de 500 miljoen en één l miljard gulden gemoeid. Het kabinet heeft donderdag besloten RSV géén nieuwe steun te geven x en het bedrijf te splitsen. RSV zelf wil als gevolg van dat besluit meteen uitstel van betaling 3 aanvragen. Over de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' zijn definitieve besluiten, met het oog op de gesprekken over de marine-orders, uitgebleven. Wel zullen daar wellicht vele honderden t banen verdwijnen bij de onvermijdelijke afslanking die er sowieso zit aan te komen. Als gevolg j van het kabinetsbesluit van gisteren gaat de RSV-gieterij in Middelburg (met ruim 120 man) n dicht. De AKF in Goes daarentegen kan blijven bestaan. 3 Overal, zowel in de Kamer als bij de vakbonden, is het kabinetsbesluit over RSV hard aangekomen. Minister De Koning schatte het totale verlies aan arbeidsplaatsen op 5.000, de bonden kwamen op maximaal 6.000 Kunnen de marinewerven niet op de been wor den gehouden, dan komen daar vele duizenden banen bij. Zonder marine- bouw zal de KMS-groep verdwijnen. Duidelijk is dat ook mét marinebouw er in de ketelbouw-sector vele banen weg gaan. „Wat stelt ketelbouw op zichzelf nog voor?" zei minister Van Aardenne van economische zaken gisteren over de magere vooruitzichten op orders. Minister Van Aardenne kwam donder dagmiddag onverwacht naar de Kamer gewerkt kan worden en eventueel ko pers kunnen worden gezocht. AKF Bij de bedrijven die Van Aardenne ge zond noemt zit de AKF in Goes. De be windsman meent dat dit bedrijf in sa menhang met de KMS goede vooruit zichten heeft. Verder worden de vol gende bedrijven gesteund: De Reus lif- Voor de RSV-gieterij in Middelburg valt het doek definitief, net als voor Ver- olme Electro, de machinefabriek Breda en Thomassen Amsterdam. Van Aar denne zal deze bedrijven zonder in te grijpen failliet laten gaan, een proces dan snel voltooid zal zijn. Bij deze be drijven verdwijnen bijna 1500 arbeids plaatsen, zodat in de bedrijven die blij ven nog eens minimaal 3500 mensen zonder werk komen. Van Aardenne heeft met nadruk ge steld dat er geen cent van het geld dat hij via boedelkredieten gericht aan de genoemde bedrijven geeft, in de pot van de holding terecht mag komen Met zijn (Slot zie pag. 7 kol. 2) TEXEL (ANP) - Op Texel zijn donderdagmiddag de lichamen aangespoeld van een jongen en een meisje. De rijkspolitie te Den Helder neemt aan. dat het gaat om twee van de acht bemanningsleden van het dinsdag vergane Deense opleidingsschip 'Activ' De Activ verging dinsdag 40 kilometer ten noord-westen van Den Helder. De marine had op de dag van het ongeluk zelf al een lyk uit het water gevist. Eerder op de dag waren de rubberen reddingsboot, (foto) en enige luiken van de Activ aangespoeld. Een van de drijvers van de rubberboot bleek lekgeslagen te zijn, aldus de politie om namens het kabinet te verklaren, ten, Van der Veer, Electron Friesland, bezinning Verschillende gemeenten in Zeeland, waaronder Vlissingen, Sint Phillps- land. Goes, Middelburg en Reimers- waal. hebben besloten het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland geen subsidie meer te geven of de bij drage aan de stichting af te bouwen. Het opbouworgaan gaat zich nu de ko mende tijd beraden over de vraag op welke manier de dienstverlening aan de gemeenten gestalte kan krijgen PAGINA 3 bijstand De rijksoverheid gaat een groter deel betalen van de bijstandsuitkeringen. De gemeenten nemen daarvan mo menteel 10 procent voor hun rekening Staatssecret aris Koning van financiën komt hiermee ten dele tegemoet aan de wens van de grote fracties in de Tweede Kamer PAGINA 11 roken In de periode 1960-1980 is het aantal rokers in de landen van de Europese Gemeenschap procentueel fors ge daald. Daarentegen steeg de hoeveel heid sigaretten die in rook opging In de hele EG, behalve Griekenland, wer den in 1960 378 miljard sigaretten per jaar gerookt, terwijl dat er in 1980 564 miljard waren nazi De Boliviaanse vice-president Jaime Paz Zamora is tegen de uiUvering van nazi-misdadiger Klaus Barbie Paz Za mora meent. dat. Barbie eerst zal moe ten boeten voor alle misdaden die hij in Bolivia heeft begaan. In Bolivia gaat ook het gerucht, dat het hoogge rechtshof onder 'druk van boven' Bar bie zal deporteren naar een land van eigen keuze. PAGINA 13 trainerswissel Hans Kraay en Feyenoord gaan aan het eind van het seizoen uit elkaar. De Rotterdamse voetbalclub wil een trai ner-coach aantrekken die tijdens Het weekeinde ook in de dug-out bij de wedstrijden zit, recreatie Recreatie is een van de laatste posten waarop bezuinigd wordt. Bij een da lende koopkracht geeft men eerder minder uit aan zaken die anderen niet direct merken, zoals minder nieuwe kleding en goedkoper vlees. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. dat de RSV-holding zelf op geen enkele steun meer hoeft te rekenen. Slechts potentieel gezonde bedrijven worden gesteund, via gerichte boedelkredieten. Daarmee moeten die bedrijven het min stens een maand uitzingen, waarin aan de loskoppeling van het RSV-concern Verolme Botlek, Pannevis, Machinefa briek I.Imuiden, IEO, Electron Breda, Thomassen International en Nucon. Ook bij deze bedrijven verwacht Van Aardenne overigens afslankingsopera tics. De RSV-Gietenj in Middelburg (ruim 120 werknemers) gaat als gevolg van het kabinetsbesluit van gisteren dicht. Een faillissement is aanstaande DEN HAAG - Het laag en middel radioactieve afval van Nederland moet op den duur in de bodem van de oceaan verdwijnen. De Commissie Heroverweging Verwijdering Radioactief Afval, die de regering ad viseert over het afvalprobleem in de toekomst, vindt dit vooralsnog één van de meest serieuze mogelijkheden om van de radioactieve restanten af te komen. Een andere oplossing die wordt aangedragen, is het opbergen van het afval in bunkers of in geologi sche formaties, zoals zoutkoepels of zoutmijnen. Officieel is de commissie, die onder lei ding staat van prof. dr. H. G. van Bue- ren, nog niet gereed met de werkzaam heden. Pas in maart verschjjntheteind- rapport. Definitieve conclusies zijn nog met getrokken. De commissie Heroverweging Verwij dering Radioactief Afval (HVRA waarin ook de milieubeweging is verte genwoordigd, werd ruim twee jaar gele den ingesteld door de toenmalige mi nister van milieuhygiëne, dr L Ginjaar De meerderheid van de commissie HVRA overweegt of het laag - en middel radioactieve afval in de bodem van de oceaan kan worden geschoten. In te genstelling tot wat met het dumpen in zee gebeurt, verdwijnen de restanten In de bodem, waarna het vanzelf met een laag zand wordt afgedekt. De grond ver traagt eventuele verspreiding van de radioactiviteit en is daarmee een extra veiligheidsklep. De techniek van deze methode is reeds zo goed als ontwik keld. De vraag is of deze oplossing ook maatschappelijk aanvaardbaar blijkt. Verbonden Naast deze en de mogelijkheid om alle afval op te bergen in zoutkoepels of -mijnen, denkt de- commissie dat de stoffen koolstof 14 en tntium het beste kunnen worden verbrand Voor dat doel moet een verbrandingsoven wor den gebouwd. De Gezondheidsraad heeft dit al eerder geadviseerd. TWIJFEL OVER OFFICIËLE LEZING ZELFMOORD DEN HAAG - Van verschillende zijden in Paramaribo is gisteravond de ver wachting uitgesproken dat er volgen de week zal worden gestaakt uit pro test tegen de de dood van de tweede militair van het land, majoor Roy Horb. Volgens de Surinaamse staatsra dio heeft Horb zich in de nacht van woensdag op donderdag in zijn cel op gehangen aan het koord van zijn sport- broek. Horb was vorig weekeinde sa men met twintig anderen gearresteerd in verband met een vermeende samen zwering tegen legerleider Bouterse. De officiéle lezing, dat Horb zelfmoord pleegde, wordt zowel in Suriname als in Nederland alom betwijfeld. In Suriname heeft het bericht van de dood van Horb grote opschudding en angst veroorzaakt. Zegslieden in Paramaribo menen dat de verslagenheid onder de bevolking bijna even groot is als na de executies van 15 vooraanstaande Surinamers op 8 december van het vorig jaar. Vrijwel niemand in Paramaribo gelooft ook dat Horb zelfmoord heeft gepleegd maar dat hij in opdracht van Bouterse uit de weg is geruimd. Ook de omstandighe den waaronder Horb dood zou zijn aan- getrofffen lijken zelfmoord uit te slui ten. Horb zat in de streng bewaakte ge vangenis van de militaire politie, vlak naast Fort Zeelandia, het hoofdkwar tier van Bouterse. Woordvoerders van verschillende orga nisaties van Surinamers in Nederland spraken hun grote twijfel uit over de bewering dat Horb zelfmoord zou heb ben gepleegd Een familielid van Horb zei tegenover de NCRV-radio dat Roy Horb i30i er met de persoon naar was, om zoiets te doen. Ex-premier Chin A Sen zei er van overtuigd te zijn dat Horb is vennoord. De Nederlandse regering verklaarde gisteren dat de officiële lezing „met ge makkelijk door Iedereen zal worden aanvaard". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken sprak grote verontrusting uit over de ontwikkelingen van de laatste dagen. Ook woordvoeders van de grote partij en in de Tweede Kamer hebben duide lijk laten weten dat zij twijfelen aan de juistheid van de bewering dat Horb door eigen toedoen om het leven is ge komen. Allen spraken zij in zeer nega tieve bewoordingen over het regime- Bouterse. Een van de eerste reacties op de dood van Roy Horb kwam van de voormalige premier en president Henk Chin A Sen, Horb was een van de zestien militairen van het eerste uur die in de nacht van 25 februari 1980 een geslaagde staats greep uitvoerde in Suriname. Als tweede man van de legertop had hij naast Bouterse zitting in het beleids centrum, het feitelijke machtslichaam in Suriname. Hij had nogal wat moeite met het links- radicale optreden van zijn enige meer dere, luitenant-kolonel Bouterse. Voor al na het uitroepen van de socialisti sche republiek Suriname in het voor jaar van 1981 ontstond er een verwijde ring tussen Horb en Bouterse. Horb, die niet afkerig was van een even tuele terugkeer van de militairen naar De commissie lijkt in meerderheid te gen het opslaan van het afval op land, bijvoorbeeld in bunkers die In de grond worden gegraven, omdat dit mogelijk tot sabotages kan leiden. Wel wordt het voordeel erkent dat men er gemakke lijk bij kan in het geval er een betere oplossing wordt gevonden. De vertegenwoordigers van de milieu beweging in de commissie, drs I. Ripha- gen van Greenpeace en dr L. Reijnders van de stichting Natuur en Milieu, vor men de minderheid in de tien koppen tellende commissie. Zij vinden dat er een dusdanige oplossing moet worden gezocht dat volgende generaties geen risico's lopen. Greenpeace en Natuur en Milieu vin den dat alleen nog maar radioactief af val mag ontstaan, dat een korte levens duur heeft, minder dan tien jaar. Het hogere radioactieve afval, overwegend afkomstig van kerncentrales, is vaak veel langer, soms over vele duizenden, soms miljoenen jaren nog erg gevaar lijk. De milieuvertegenwoordigers pleiten derhalve voor splitsing van het afval in dat wat afkomstig is van ziekenhui zen en laboratoria en dat van de kern centrales. Het kortlevende afval moet op land worden opgeslagen. Tegelij kertijd moet wel worden geprobeerd om dc hoeveelheid toepassingen van radioactiviteit zoveel mogelijk te be perken. Vluchtelingen - Minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking! heeft een be drag van 189 000 gulden beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan de Gha- nezen die na hun gedwongen uittocht uit Nigeria op weg zijn naar hun vader land. voorzitter van de onlangs opgerichte de kazerne, kon evenwel weinig onder raad voor de bevrijding van Suriname, nemen zonder Bouterse. Chin A Sen kwam donderdagochtend uit Pittsburg op Schiphol aan waar hij zijn definitieve verhuizing van Amerika naar Nederland heeft geregeld. Chin A Sen beschouwde Horb als zijn persoonlijke vriend en zei niet te gelo ven dat Horb zelfmoord heeft gepleegd. „Hij moest dood omdat hij populair was bfj het volk. Horb wilde wel een revolu tie maar dan eentje van het volk en geen geïmporteerde uit Cuba of Grene- da". aldus Chin A Sen Chin A Sen kondigde op korte termyn acties aan hoewel hy nog altyd geen voorstander van een gewelddadige ver drijving van Bouterse. De definitieve nederlaag van Horb te kende zich af in november van het vorig jaar toen hij Haakmat en Daal zijn steun toezegde in hun poging Bouterse middels massademonstraties tot een terugkeer naar de democratie te dwin gen Na de executies van 8 december trok. die niet erg populair was bij de militai ren. Horb zich uit protest terug uit het beleidscentrum en werd hij door Bou terse op non-actief gezet .Maar zijn als kritisch geïnterpreteerde opstelling maakte hem bij het volk wel populairder. LONDEN - De Hoge Commissaris lambassadcuri van Zimbabwe in Engeland. Robert Zivinoira. heeft van zijn regering een ernstige re primande gekregen omdat hij. zon der daarvoor toestemming te vra gen. in de sjieke Londense wijk Mayfair een huis heeft gekocht voor 700 000 pond (3 miljoen gul den). Daarmee heeft Zwinoira in één klap bijna al het geld opgemaakt dat de regering van Zimbabwe had gereserveerd voor de aankoop van woningen voor diplomatiek perso neel over de gehele wereld Voor dit doel was een bedrag van 770.000 pond '3.3 miljoen gulden i opzij ge legd Zwinoira voerde gisteravond voor de tv-camcra's van de BBC als ver dediging aan. dat de door hem ge kochte woning de goedkoopste was die hij op een aan hem voorgelegde lijst had kunnen vinden. RSV-onzekerheid op dieptepunt TTet doek is gevallen over '\W4 -LiRSV. De beslissing van «Jjy het kabinet om na de weg- w— geëbde miljardenhulp van de laatste jaren geen enkele rechtstreekse steun meer te verlenen aan het concern als zodanig betekent het definitieve einde van een mislukte fusie. Twaalf jaar na de oprichting van een eenheid die nooit een echte eenheid is geworden houdt het Rijn-Schelde- Verolme-concem op te bestaan. Minis ter Van Aardenne van economische za ken maakte gisteren aan de vakbon den, aan de raad van bestuur van RSV en aan de tweede kamercommissie dui delijk dat de overheid er geen enkel nut meer in ziet om de paraplu boven de 117 bedrijven met in totaal 17.000 werkne mers nog langer op te houden. Na de dramatische verslechteringen van de afgelopen maanden en de vrijwel com plete liquiditeitscrisis is ieder vertrou wen in het verdere voortbestaan van het concern in zijn geheel verdwenen. Het gevolg van deze opstelling is dat rechtstreeks wordt afgestevend op een ontmanteling van RSV en dat alleen le vensvatbare onderdelen met werkelij ke toekomstkansen nog op enige hulp kunnen rekenen. Meer dan 5000 banen zullen bij die saneringsoperatie onver mijdelijk verloren gaan. Verbijsterende cijfers, zelfs in een tijd waarin menigeen al wat murw is geraakt van de vnjwel dagelijkse besommingen van verlies aan werkgelegenheid. Wat zal het RSV-concern in zijn val meesleuren? Dat is de angstige vraag die sinds gisteravond in duizen den gezinnen wordt gesteld. De treite rende onzekerheid over de uiteindelijke gevolgen van de achteruit hollende gang van zaken binnen de onderne ming heeft nu het absolute dieptepunt bereikt. De gisteren bekendgemaakte opstelling van het kabinet is namelijk nog maar een halve beslissing. Van daag komt in het Catshuis het voortbe staan van de 'militaire poot' van RSV aan de orde, de bedrijven die met het grootste deel van hun werk 'hangen' aan opdrachten uit de marinesector. Voor Zeeland staat daarby uitermate veel op het spel. De activiteiten van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen (zelf ruim 4200 werkne mers) zijn sterk bepalend voor de ar beidsmarkt en de economische basu van een groot gebied als Midden-Zee land. Zoveel is gisteren uit opmerkin gen van Van Aardenne al duidelijk ge worden dat juist de marinebouw bij 'De Schelde' als het enige bindende ele ment wordt beschouwd. Met andere woorden: zou de marinebouw in Vlissin gen bij uitblijven van vervroegde defen sie-opdrachten wegvallen, dan is het in wezen met de hele KMS gedaan. En de koude consequentie van een dergelijke bewust genomen beslissing zou beteke nen dat Zeeland sociaal-economisch te gelijkertijd tot rampgebied kan worden verklaard Door middel van de miljardensteun aan RSV en de rechtstreekse be moeienis met de gang van zaken binnen het concern hebben achtereenvolgende regeringen, gedekt door wisselende meerderheden in het parlement, een grote verantwoordelijkheid op zich ge laden. Ook voor de vele fouten die er in de afgelopen jaren zijn gemaakt. Daar bij hoort de financiële uitholling van een bedrijf als 'De Schelde' (gezond en renderend als het tenslotte was) In het belang van industriële avonturen zoals het Amerikaanse kolengraafprojecl. 'De Schelde' - het is de afgelopen weken vaak herhaald - is financieel uitgemer geld om elders binnen RSV putten te dempen. Geld dat binnenkwam om op drachten in Vlissingen uit te voeren bleek niet meer voorhanden wanneer leveranciers van materialen bij de poort van het bedrijf verschenen. Wan neer het kabinet daarmee vandaag bij zijn beslissing geen rekening zou hou den kan rustig worden vastgesteld dat aan de reeks RSV-schandalen nog een laatste posthuuin wordt toegevoegd Om over vernietiging van een stuk hoogwaardige techniek dat bij 'De Schelde' na jaren ervanng is opge bouwd verder maar niet te spreken. Bo vendien heeft het kabinet ook mee te wegen het feit dat verdwijning van 'De Schelde' tegelijk uitschakeling van mo gelijkheden voor een gerichte indus triepolitiek op termijn zou betekenen. Zover mag het niet komen. Daarom is het nodig dat van 'De Schelde' zelf uit alles wordt gemobiliseerd om pa- niekbeslissingen in Den Haag te voor komen. Het kabinet heeft zich zwaar ge committeerd met RSV. Dat betekent dat bij de ontmanteling van het con cern tegenover een zeker levensvat baar, maar bewust financieel onder mijnd onderdeel geen economisch en sociaal ontoelaatbare beslissingen mo gen worden genomen. Het is nu al dui delijk dat bij de afwikkeling van deze mislukte RSV-fusie aan Ingrijpende 'af slankingen' en een grootscheepse uit ruil van belangen met te ontkomen zal zijn. Maar het is onbestaanbaar dat dit 'drama' op één plaats een kind van de rekening achterlaat vdM Werkloosheid België - In januari is het leger werklozen in België elke dag gegroeid met ruim 425 mensen. In de eerste maand van het nieuwe jaar kwa men er in totaal 13.294 werklozen bij Volgens de officiéle cijfers telt Belgie nu ruim 497 000 mensen zonder werk, van wie er ruim 164.000 jonger dan 25 jaar zijn. Onder het totale aantal werklozen zijn ruim 232.000 mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1