NCB-kring bezorgd over afhandeling wildschade Stort in Koegorspolder kost 18 gulden per ton Rk-school in Sluiskil zwaaide twee juffen uit 1 Wissel Zeeuws- Vlaanderen PZC/ 'MOEILIJK OM RECHT TE KRIJGEN B en w Tholen dringen aan op weg over Oesterdam Instemming met één streekplan voor Zeeland Faillissement twee bv's in Middelburg DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 streek rt WOLPHAARTSDIJK- Het bestuur van de kring Zuid-Beveland van de Noordbrabantse Christen 52 Boerenbond (NCB) is bezorgd over de wijze waarop schadeclaims wegens wild- en vogelschade worden afgehandeld. Door diverse kringleden zijn daarover klachten ingediend bij het bestuur. 3„Op papier is alles prachtig geregeld, maar in de praktijk blijkt het nogal eens moeilijk te zijn recht te krijgen", aldus voorzitter W. Vermue en bestuurslid V. C. de Theye. Ze achten het niet i, uitgesloten dat daardoor boeren teneinde raad, het recht in eigen hand gaan nemen. In dit ïl verband merken de NCB'ers op dat boeren wel eens té gemakkelijk als de grote boosdoeners worden aangemerkt, wanneer vergiftigde vogels worden aangetroffen. 'ti Dl Bestuurslid De Theye, van wie het be- D) drijf aan de rand van het Veerse Meer M bij het natuurgebied Middelplaten ligt, f: weet er uit eigen ervaring volop over mee te praten. Sinds december 1981 is hij bezig vogelschade vergoed te krij- iti gen uit het nationale jachtfonds en van r de als schuldige aangemerkte vereni- 11 ging tot behoud van natuurmonumen- 2 ten. Vele brieven zijn gewisseld, maar 2 nog altijd is er geen klaarheid over de ,1 schadepost van zo'n 10.000 gulden die N! van de Middelplaten afkomstige vogels aan de wintertarwe van De Theye toe- iy brachten. v Volgens boer De Theye heeft hij des- D üjds bij het ontdekken van de vogels op zijn land, al het mogelijk gedaan ze te i verdrijven. Dat is trouwens ook een •D wettelijke vereiste. De jachtgerechtig- de kwam eveneens in actie, terwijl de vereniging tot behoud van natuurmo- i,j numenten (beheerder van de Middel- !3 platen) knalapparatuur installeerde, oi Het hielp allemaal niet en vandaar dat K De Theye eind 1981 de schade aanmeld de (zo snel mogelijk, omdat bij een late melding vaak niet meer is na te gaan wat er gebeurde). Begin 1982 kwamen taxateurs kijken en ze stelden vast dat er aan de ingezaaide tarwe (in totaal 12 hectare) inderdaad vogelschade was ontstaan. In mei '82 bevestigde de Zeeuwse wildschadecommissie dat, en kele maanden later gevolgd door de vaststelling van de schade en de verde ling. De wildschadecommissie kende voor tevergeefs gedane en extra kosten 500 gulden per hectare toe en voor een mindere opbrengst 438 gulden per hec tare; totale schade derhalve ruim 11.000 gulden. De commissie bepaalde dat De Theye 20 percent voor eigen rekening moest nemen vanwege bedrijfsrisico en waterschade; 50 percent was voor reke ning van het jachtfonds en 30 percent voor de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten. In aangetekende brieven verzocht De Theye uitbetaling van de schadeclaim. Protest Eind 1982 berichtte de vereniging tot behoud van natuurmonumenten aan de wildschadecommissie dat protest werd aangetekend tegen het schadebe drag; zo zou de schade door kraaien en Mijnen bloot door storm bij Groede D GROEDE - Bij de storm van de afgelo- D pen dagen waardoor bij de Groese PRTR.SPPrptjri^' Dnintjes anderhalf a twee meter duin A 3CV.1 Clol 13» is weggeslagen, zijn enkele loopgraven kp-y.iJnicrinOPn nn boven gekomen. Woensdag werden DeZUIIUglUgeil Up j. daar tien munitiekisten en twee mij- b nen gevonden. et In de munitiekisten zat alleen zand. De a mijnen zijn ter plekke, omstreeks vijf uur woensdagmiddag onschadelijk ge maakt. Vandaag wordt door de explo sieven opruimingsdienst in samenwer king met het waterschap verder ge- J zocht. landbouw zijn onrechtvaardig MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.30 uur: uitzending Rawa. 1 TERNEUZEN - Julianaziekenhuis, l 20.15-22.15 uur: uitzending radio Julia- na. VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- ziekenhuis, 20-21.30 uur: Uitzending jj Rawa. C FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy II, 20 uur: d Annie, a.l. Cinem' Actueel I, 20 uur: E.T., a.l.; Ci- t nem' Actueel II, 20 uur: Als je begrijpt 'A wat ik bedoel, a.l.; Cinem' Actueel m, 20 uur: Les uns et les autres, a.l. GOES - Grand, 20 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l. j HULST - De Koning van Engeland, 20 3 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l.; 20 q uur: Tiger Joe, 12 jr.; 20 uur: The entity, Ti 12jr.; 20 uur: Het blondje van hiernaast. 18 jr. - TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l.; 20 uur: Cheech and Chongs nice dreams, 12 jr. VLISSINGEN - Alhambra 1.20 uur: An nie, a.l.; Alhambra n, 20 uur: E.T., aJ. TENTOONSTELLINGEN- AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: Houtsneden van Jan Verechoore (tot 1/ 6 31 BRUINISSE - Visserij- en Oorlogsmu- seum geopend van 14-16 uur. DOMBURG - Biologisch Musuem. 10- 17 uur: De natuur in Zeeland. GOES - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De ontdekte schijndeugd' of de wereld van Comelis Troost (t/m 3/2). HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en l 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HULST - Galerie Van Geyt. 9-12 en 14- 18 uur: schilderijen en grafisch werk van vier kunstenaars. r MIDDELBURG - Zeeuws Kunste- naarscentrum, 10-17.30 uur: De plastic tas (t'm 17/2). f; Vleeshal, 13-17 uur: 'Kunst uit Zeeland '83' (t/m 13/2). Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities. I St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel. Vüssingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Ellen Flink-van Hemert. TERNEUZEN-Museum, 9.30-12 en 13- j 17 uur: werken Jan Brada en Bert Be gijn (t/m 19/2) VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: expositie levende reptie len, amfibieën en insekten. Zaal Bellamy 19' (museum), 10-12.30 en 13.30-17 uur: werken van Gertjan Even- i huis (t/m 11/2). Museum: 'Zicht op schrift' (t/m 16/4) YERSEKE - Atelier Dam Twee, 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp- i dieren en werken van diverse kunste naars. IJZENDIJKE-Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: zat. en zon. 14-17 uur: f 'Stamboomonderzoek'. I ZIERIKZEE - 'De Vierschaar', 10-17 uur: foto-expositie watersnoodramp (t m 11/2), I HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor mllleuklachtem Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251, van 10.00-24 00 uur - weekends van 20 00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. POORTVLIET - CBTB-secretaris West-Nederland drs N. Groot is van mening dat de voorgenomen bezuini gingen van de overheid op landbouw onrechtvaardig zijn. Het ministerie van landbouw wordt met deze maatre gel dubbel gepakt, wat een grote te leurstelling is voor de agrariërs", zo meent drs Groot. Deze besluitvorming is volgens hem des te meer onbegrijpe lijk, omdat deze sector 25 procent van het nationaal produkt opbrengt en op exportgebied bijzonder goede resulta ten heeft behaald in de afgelopen twee jaar. Deze kritische noten liet drs Groot ho ren tijdens een CBTB-regiovergadering voor Thoolse leden in het dorpshuis te Poortvliet. De toekomst zag de gewestelijk secre taris dan ook tamelijk somber in. want als er op onderzoek, onderwijs en voor lichting nog meer wordt beknibbeld on tstaat een moeilijke situatie voor de Ne derlandse landbouw, stelde hij. Andere discussiepunten hadden be trekking op de prijsvoorstellen van de EEG en het beleid ten aanzien van de aardgasprijzen. dat nadelig uitvalt voor de glastuinbouwers. Verder vond een gedachtenwisseling plaats over de om vang van bedrijven. Tijdens de bijeenkomst werd afscheid genomen van regio-secretaris C. M. Droogere. die ruim twintig jaar voor de afdeling actief was. Als blijk van waar dering werd Droogere een attentie aan geboden. Twee weken schorsing voor Colijnsplaatse schipper wegens schuld aanvaring AMSTERDAM - De schipper van het vissersvaartuig 'Orion' KG 15 uit Co- lijnsplaat, de 32-jarige P. J. K., is door de Raad voor de Scheepvaart de be voegdheid ontnomen om als schipper op een zeevissersvaartuig te varen voor de tijd van twee weken. De Raad achtte hem medeschuldig aan de aan varing op 18 mei van het vorig jaar tussen de KG 15 en de Noorse coaster 'Tinto' (418 brt) tijdens dichte mist op de Noordzee. Tengevolge van de aan varing ging de KG 15 verloren. De ze ven opvarenden konden door het loodsvaartuig 'Wega' worden gered. Uit het onderzoek is gebleken dat er tij dens de aanvaring op die dinsdagavond van de achttiende mei op de Noordzee een zeer dichte mist hing, met een zicht van nog geen vijftig meter. Hoewel bei de vaartuigen gebruik maakten van hun radar, kon een aanvaring niet meer worden voorkomen. De kapitein van de 'Tinto' verklaarde voor de Raad voor de Scheepvaart, een kleine echo op zijn ra dar te hebben waargenomen, maar die te hebben aangezien voor een boei. La ter is gebleken, dat de KG 15 enige tijd stil heeft gelegen bij de boei, waardoor de radarecho's ineengevloeid konden zijn. In zijn uitspraak komt de Raad voor de Scheepvaart tot de conclusie dat voor andere schepen een vissend vaartuig in de mist niet als zodanig herkenbaar is op de radar. Wel is de Raad van oordeel, dat uit het oogpunt van goed zeeman schap tijdens het uitzetten van de net ten een tweede man op de brug aanwe zig dient te zijn om het zorgvuldig ob serveren van de radar te waarborgen. Dit was op de KG 15 niet het geval Overigens is de Raad tevens van oor deel. dat er op de 'Tinto' eveneens geen zorgvuldige mistnavigatie is gevoerd, mede doordat het radarbereik op slechts 1.5 mijl was ingesteld. Voorts zou het schip, gezien de drukke vaar route, te hard hebben gevaren. kauwen niet aangetoond zijn. Een tele foontje naar het jachtfonds leerde De Theye dat daar in februari aanstaande over zijn claim beslist zal worden. Hij heeft er, na alle ervaringen, niet veel fiducie in. „De directeur van de vereni ging natuurmonumenten zit ook in het jachtfonds. Als het jachtfonds mij de schade nu toekent, dan erkent hij ook dat zij n organisatie 30 percent moet uit betalen", betoogt De Theye. Hij heeft het afgelopen najaar weer tarwe ge zaaid. Ook daar tastten de vogels toe en de procedure is andermaal in gang ge zet. Eigen rechter „De moed gaat je wel in de schoenen zinken. Je wordt als het ware gedwon gen naar andere middelen te grijpen en zelf recht te zoeken", verzucht De Nog dit jaar verhoging dijk tussen Paal en Belgische grens KLOOSTERZANDE - Nog dit jaar kan worden begonnen met het verhogen van de dijk tussen Paal en de Belgische grens. De minister van verkeer en wa terstaat heeft het waterschap Hulster Ambacht laten weten dat de eerste fase van het project (het dijkvak Paal-Em- mahaven) mogelijk nog dit jaar aanbe steed zal kunnen worden. Het dijkvak Paal-Belgische grens is het laatste ge deelte van de zeewering van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nog niet op Deltahoogte is. Volgens dijkgraaf K. J. A. baron Collot d'Escury van Hulster Ambacht liggen de plannen al klaar en moet het bestek alleen nog maar worden goedgekeurd door de minister. Wat die goedkeuring betreft, ziet de dijkgraaf geen proble men. Het dijkvak stond in het schema van oud-minister Zeevalking op voor na 1990, maar dankzij de voorfinancie ring door de Unie van Waterschappen ligt verzwaring van het dijkvak nu al bin nen bereik. Zoals bekend is de Unie bereid om in 1983 een bedrag van 75 miljoen gulden voor te schieten aan de overheid ten behoeve van de verzwa ring van de zeedijken in Nederland. Wanneer met het verhogen van het ge deelte Emmahaven-Belgische grens be gonnen kan worden is volgens dijkgraaf Collot nog niet duidelijk. Theye. Kringvoorzitter Vermue en se cretaris A. J. de Winter voegen eraan toe dat soortgelijke gevallen méér voor komen. Ze onderstrepen dat de op brengst van het land voor de boer wel zijn bestaan is. „Ais daar aangeknab- beld wordt, dan wil je als boer wel dat er wat aan gedaan wordt. Als je de proble men om schade vergoed te krijgen soms hoort, dan loopt het echt de spuigaten uit", zegt Vermue. „Ik kan me dan voor stellen dat de boer dan de weg van de minste weerstand gaat kiezen en eigen rechter gaat spelenHij keurt dat als zodanig niet goedmaar kan het wel be grijpen. In dit kader wijst de NCB'er nog op plannen om de afschot schade lijk wild te gaan beperken. „Als dat ge beurt. dan vermoeden wij dat bijvoor beeld vogelvergiftiging zal toenemen", voorspelt hij. Bond van Ouderen Sint-Jansteen viert carnavalsfeest SINT-JANSTEEN - De kaüloUeke bond van ouderen, afdeling Sint-Jan steen viert dinsdag 15 februari in De Warande te Smt-Jansteen het carna valsfeest. Het feest begint om 13.30 uur. Pnns carnaval en de raad van elf zullen aanwezig zijn om de stemming te verho gen. Vertoning dia's van Omer Gieiliet in school Breskens BRESKENS - In de aula van de rooms- katholieke basisschool aan de Europa- laan in Breskens worden zondag 20 fe bruari dia's van pastoor Omer Gieiliet vertoond van de Amazone en de omge ving van de rivier de Marowijne in Suri name. De aanvang is elf uur 's morgens. ZLM wil speciale boeren-jachtacte BERGEN OP ZOOM - Het hoofd bestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) vindt dat er een zogenaamde 'boeren- jachtacte' moet komen. Daarvoor moet dan geen of slechts een licht examen afgelegd worden, waar dan tegenover staat dat aan zo'n speciale jachtacte wel beperkende bepalingen verbonden kunnen worden. Het ZLM-bestuur is van plan voorstellen vooreen 'boeren- jachtacte' uit te werken. Zo'n spe ciale behandeling voor de agra riërs is volgens de standsorganisa tie noodzakelijk, "niet in het minst door de vaker voorkomende wild schade door uitbreiding van de po pulatie van verschillende vogel soorten, waaronder ganzen"). De 'boerenjachtacte' achten de ZLM-ers mede zinvol, vanwege het terughoudende beleid van het mi nisterie van landbouw ten aanzien van afgifte van speciale jachtver gunningen (artikel 53 van de jacht wet). Een dergelijke schadelijke wildacte wordt normaal gesproken verleend als er duidelijke wildscha de is. waarin ook de jachtgerechtig- de niet (voldoende) kan optreden. Het ministerie van landbouw is met het verstrekken van deze ver gunningen met erg scheutig, zeer tot teleurstelling van de boeren. Naar de mening van het ZLM-be stuur moet ook het beleid met be trekking tot bejagen van verschil lende ganzensoorten herzien wor den, omdat er steeds meer van deze dieren naar zuidwestrNederland komen. Foto-cursus Sluis SLUIS - De fotoclub 'Sluis' begint maandag 14 februari met een fotocur sus die wordt gegeven door een be- roepsfotograal De cursus is voor het grootste gedeelte praktijkgericht, de theorie wordt tot een minimum beperkt. Omdat de fotoclub binnenkort be schikt over een eigen donkere kamer, zal ook ingegaan worden op het zelf af werken van (zwart-wit) opnamen. De cursus wordt op maandagmorgen gege ven in 't Zoute Vestje' in Sluis. VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH - Aanvoer totaal 6774. runde ren 2591graskalveren 290; vette kalveren 40; nuchtere kalveren 2189. schapen 945, geiten 55, slachtvarkens 664. slachtrunderen 1264. Prijzen melk- en kalfkoeien 2475-3225; gulste koelen 1400-1925, kalfvaarzen roodbont 2100- 3175, zwartbont 2000-2875; klamvaarzen 1700-2100; gulste vaarzen 1600-2050, pinken 900-1825; graskalveren 600-1300; nuchtere kalveren roodbont 160-535, zwartbont 100- 335, weideschapen 100-170, lammeren 90-185; stieren (resp. Ie en 2e kw.) 8,65-9,30 7,60-8,65, vaarzen (resp. Ie en 2e kw 7,50-8,60 6,80-7,50; koelen (resp. Ie. 2e en 3e kw 7,50-8,50 6.50- 7,50 6,20-6,50; worstkoeien 5,70-6,95; dikbillen extra kwaliteit 9,50-13,00. vette kalveren (resp. Ie. 2e en 3e kw.) 6,65-6.80 6,50-6,65 6,35- 6,50; slachtzeugen (resp. Ie, 2e en 3e kw.) 2.75- 2,90 2,60-2,75 2,45-2,60; vette schapen 170-245, vette lammeren 160-265.0verzicht (resp. aan voer, handel en prijzen): melk- en kallkoelen geiy k-normaal-eerste kwaliteit gelij k, minde re lager, gulste koelen gelijk-normaal-gelijk, graskalveren klelner-rustlg-hoger, vette kal veren gelijk-normaal-lager; nuchtere kalve ren groter-zeer traag-lager, mindere soorten moeilijk verkoopbaar; schapen en lammeren Coma valsprogramma De Statie in Hulst HULST - De 'Statie' - de buurt rond de Stationweg in Hulst - gaat proberen bet carnaval in haar buurt nieuw leven in te blazen. Middenstanders, horeca ondernemers en buurtbewoners heb ben eendrachtig de schouders gezet on der het karwei een programma voor de carnavalsdagen samen te stellen. „In het verleden was er op de Statie tijdens carnaval niets te doen", zegt de drogist Jan Jangenhoret, één van de ve le organisatoren van het camavalsge- beuren op de Statie. „We hebben kan sen om het carnaval hier goed te vieren vroeger niet gebruikt, want er zijn hier mogelijkheden genoeg. Er is hier een opeenhoping van café's". Tijdens het carnaval zal gezorgd worden voor ver lichting en muziek langs de Station- weg. Verder zullen de Raad van Elf en haar blaaskapel 'De Kallesaien' de Sta tie bezoeken. Ook neemt de buurt deel aan de optocht in Sint-Jansteen met een eigen wagen. Voor de eerste keer zal er op de zaterdag een Statiedweilavond worden gehouden. Ook zondag en maandag zijn er verschillende activitei ten. DEELNAME HONTENISSE KAN PRIJS DRUKKEN TERNEUZEN - De Zccuws-Vlaamse gemeenten gaan dit jaar 18,20 per ton betalen voor het storten van afval op de centrale vuilstortplaats in de Koe gorspolder bij Sluiskil. Vergeleken met de prijs, die in '82 werd berekend, betekent dat een stijging. Bij het opzet ten van de gemeenschappelijke rege ling was uitgegaan van een prijs van ongeveer 15 per ton. Sluit Hontenisse dit jaar nog aan bij de regeling, dan drukt dat de tarieven. Overigens zijn de tarieven, zo vertelde de kervers gekozen voorzitter van de Commissie Vuilnisstrotplaats Koegor spolder, de Temeuzense wethouder drs A. Doorduyn woensdagmiddag, een tik je aan de ruime kant. Op die manier wordt een soort buffer gecreëerd, die in de nabije toekomst enkel maar tot ge volg kan hebben dat forse stijgingen achterwege kunnen blijven. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten (Hon tenisse en Sas van Gent uitgezonderd) moeten dit jaar samen 971.880,- op ta fel leggen voor het gebruik van de cen trale stortplaats. Volgens de ontwerp begroting, die nu nog door de gemeen teraden moet worden behandeld, tellen particulieren ruim een half miljoen neer voor het storten van afval in de Koegor spolder. De Commissie Vuilnisstortplaats kwam woensdagmiddag voor het eerst in Temeuzen bijeen. De verschillende vertegenwoordigers vroegen zich, dis cussierend over de jaarlijkse kosten, af of het niet voordeliger zou zijn er reke ning mee te houden dat de stortplaats over vijftien jaar wordt afgeschreven in plaats van de twaalf waarvan men nu is uitgegaan. Dat zal worden bekeken. Voorzitter Doorduyn gaf toe dat de ta rieven nu wat aan de hoge kant zijn. „Maar het is beter zo. dan dat we de deelnemende gemeenten jaarlijks moe ten confronteren met omvangrijke stij gingen. Op deze manier is de kans groot dat de kosten in de toekomst niet zo erg meer zullen stijgen en dat is vooral ook belangrijk voor de bedrijven, die him afval op de stortplaats kwijt moeten. i Aanloopverlies In de ontwerp-bcgroting '83 wordt er terloops op gewezen dat vorig jaar niet alle gemeenten hun vuil naar de Koe gorspolder hebben gebracht en dat bo vendien de hoeveelheid particulier vuil achterbleef bij de prognoses. Dat had tot gevolg dat er gerekend moet worden op een aanloopverlies van on geveer 265.000 gulden. Dit verlies wordt bijgeschreven op de investeringen. De gemeentelijke verte genwoordigers hadden woensdagmid dag vooral bedenkingen tegen de kos ten. die de twee kilometer lange weg naar de stortplaats met zich mee brengt. Om het onderhoud van die weg te financieren, wordt een fonds ge vormd. De Commissie Vuilnisstort plaats koos wethouder Doorduyn van Temeuzen als voorzitter. Wethouder A. de Feijter van Oostburg wordt secreta- De kinderen van de rk- lagere Sint-Antoniu.ssch.ool namen woensdagavond op gepaste wijze afscheid van de txoee onderwij- PLAATS VOOR JONGERE COLLEGA'S SLUISKIL - Woensdagavond nam de rk lagere Sint Antoniusschool in Sluis kil tijdens een feestelijke receptie af scheid van juffrouw A. J. Visser-Ploeg (51) en juffrouw G. Tendijck-Delsing (56). De beide onderwijzeressen geven hun baan op eigen initiatief op om plaats te maken voor jongere collega's. Zonder dit initiatief zouden er dit jaar twee jongere leerkrachten hebben moeten afvloeien. Ten eerste zou er we gens een teruglopend leerlingenaantal in augustus een onderwijzer (die nu een vaste baan heeft) moeten worden ontslagen. Deze zal nu zijn werk kun nen behouden. Verder zouden er twee juugeti onui „...wu gen. Zij werden in 1982 aan de school verbonden in het kader van een inter cultureel project voor niet-Neder- landstalige kinderen, dat slechts op vijf scholen in Nederland werd uitge voerd. De Sluiskilse school telde vorig Jaar on der de ruim 150 leerlingen 28 buiten landse kinderen. Doordat dit project is stopgezet, zouden de twee onderwijze ressen zonder werk komen te zitten. Door het initiatief van juffrouw Visser en juffrouw Tendjjck kunnen zij in elk geval tot augustus blijven. Dan zal waarschijnlijk slechts één van hen moe ten afvloeien. De kinderen van de Sint Antonius school zorgden gisteravond voor een gepast afscheid. Het kinderkoor ver zorgde een muzikale voordracht en er werden verschillende stukjes opge voerd. Aan het slot zong de complete school, onder begeleiding van een or kest van leerkrachten, een afscheids lied. Juffrouw Visser is smds 1964 aan de school verbonden geweest. Haar colle ga. juffrouw Tendjjck werkte sinds 1975 drie dagen per week als leerkracht voor anderstalige kinderen. THOLEN - De sociaal-economische po sitie van de gemeente Tholen zal aan merkelijk verbeteren indien de zo lang verbeide verbinding met overig Zee land in de vorm van de weg over de Oesterdam op korte termijn kan wor den aangelegd. Dit schrijft Het Thool se college van burgemeester en wet houders in een brief aan het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland. B. en w. betuigen in deze brief steun aan de analyse die de Kamer van Koophan del en Fabrieken in Midden- en Noord- Zeeland heeft gemaakt over de finan- cieel-economische belangen van de weg. De Kamer van Koophandel heeft het profijt dat het Zeeuwse bedrijfsleven bij een weg over de Oesterdam heeft, becij ferd op 5,5 mfijoen gulden per jaar. Naar de stellige overtuiging van het Thoolse college van b. en w. geeft het onderzoek van de kamer slechts het minimum van de te verwachten voordelen aan. Im mers het niet-zakelijk verkeer is buiten beschouwing gelaten Daarbij komt dan nog dat volgens b. en w. de door de kamer geraamde reistijdwinst aan de bescheiden kant is. De werkelijke eco nomische effecten zullen belangrijk ho ger liggen, zo schrijven ze aan gedepu teerde staten. klelner-normaal-gefilk. slachtvee geiyk-lets levendiger-gelijk, slachtzeugen klelner-nor- maal-gelfik. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam 2-2-'83 bintje 50 mm opw. apr laten 18 90; bieden 18.50 slot 18 90; nov laten 23.90. bie den 23 60; slot 23.60, mei laten 19.70; bieden 19.30, slot 19 50; stemming apr pl. mei prjjsh.; nov kalm, openst. pos apr min 8 is gew 2252; nov. 88, mei plus 34 is gew 1077, omzet apr. 41; hoogste prijs 19.00. laagste 18.50; laat ste zaken 3x 18 90, mei 78. hoogste prijs, 19.60; laagste 19.00; laatste zaken 24x19 50 COOP. VELUWSE EIERVEILING BARNEVELD - Aanvoer 1.797.900 stuks, stemming traag, Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 11.15.55-56 gram 11.75-12.05. 60-61 gram 12,00-12.25 en 65-66 gram 11,90-12,25. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam 2-2-'83: binte 35'50 mm opw. apr laten 15.50; bieden 14.30; slot 15.00, stemming apr. kalm; openst. pos. apr. 230. ZLM wil meer geld voor produkten boer BERGEN OP ZOOM - De prijsverho ging die de Europese Commissie voor landbouwprodukten heeft voorgesteld (5,5 procent) is beneden de maat. Door allerlei aftrekposten blijft er voor de Nederlandse boeren praktisch niks over. Dit stelt het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Tijdens een in Bergen op Zoom gehouden vergadering kwam naar vo ren dat minister ir G. Braks van land bouw veel te weinig weerwerk levert tegen de voorstellen van de Europese Commissie, Het hoofdbestuur vond dat ten onrech te wordt uitgegaan van een gunstige si tuatie in de landbouw (goed weer. hoge opbrengsten); er is juistsprake van pro blemen als gevolg van lage prijzen. De ZLM-bestuurdere legden er de nadruk op dat moet worden gestreefd naar ver betering van de prijsvoorstellen. Vooral ook het marktbeleid (afeet) moet ver sterkt worden. In de vergadering kregen de bezuinigin gen die het ministerie van landbouw doorvoert, veel aandacht. Aanvanke lijk moest het ministerie veel meer be zuinigen dan andere departementen. Ingrijpen van de Tweede Kamer zorgde ervoor dat de voorgestelde bezuinigin gen met 40 procent beperkt worden. Binnenkort moet daarover door de re gering worden beslist. Naar de mening van het ZLM-bestuur dient minister Braks zich hiervoor in het kabinetsbe raad sterk te maken, desnoods door de portefeuille-kwestie te stellen. Het hoofdbestuur onderstreepte voorts dat in het kader van steun aan het bedrijfs leven. óók de landbouwsector daarvan moet profiteren. MIDDELBURG - De gedachte om in Zeeland te komen tot één streekplan voor de hele provincie heeft woensdag morgen brede instemming gekregen in de planologische commissie, die het dagelijks provinciebestuur adviseert over het ruimtelijk beleid. Als voorde len werden vrij algemeen gesignaleerd de tijdwinst (in zes jaar rond in plaats van twaalf jaar), de mogelijkheid om globaler plannen te maken, de aanslui ting met andere provinciaal werkende beleidszaken als bevolkingsspreiding, ziekenhuisplan, scholenplan, afval- stoffenplan en een gemakkelijker bij stelling. Van met name de kant van de land bouw kwam de kanttekening dat het zinvol is om geleidelijk naar die nieuwe situatie te groeien en bijvoorbeeld niet onmiddellijk weer Midden-Zeeland aan te pakken: beginnen in Zeeuwsch- Vlaanderen. vervolgens Schouwen- Duiveland en daarna tot een integratie van het geheel komen. Die procedure werd niet overgenomen, omdat die aanpak het ene streekplan jarenlang zou verschuiven. Wél zal extra aan dacht van gs worden gevraagd voor de .beheersbaarheid' van de problemen bij één gecoördineerde benadering. Op verzoek van burgemeester Th. Wester hout van Vlissingen werd besloten gs te adviseren bij deze nieuwe, globalere op zet om nadrukkelijk overleg met de ge meenten in te bouwen: de heer Wester hout stelde, dat de commissie bestem mingsplannen in deze opzet veel meer gewicht krijgt „en allerlei nergens vast gelegde interpretaties van globale lij nen de beroepsmogelijkheden van de gemeenten kunnen beperken". Gedeputeerde mevrouw E. Mans-Kos ter wees de suggestie af om in dit Zeeuwse geheel ook alvast Goeree- Overflakkee in te passen. Hoewel zij dat .materieel begrijpelijk" achtte, vond zij dat bestuurlijk onjuist; daarbij wees zij erop dat Zuid-Holland en Zeeland over de splitsing van Goeree-Overflakkee verschillend denken. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft twee bv's van de houd stermaatschappij A. A. van Dijke in Middelburg failliet verklaard. Het gaat om het Bedrijfsadvies» en organi satiebureau A. A. van Dijke BV en het Handelshuis Clijn Paradijs. Beide bv's waren gevestigd aan de Vlasmarkt in Middelburg. „Een mistige zaak", noemde de curator mr Ch. Brinkman het faillissement van de beide vennootschappen woensdag Hiermee doelde hij op het grote aantal bv's waarin de heer Van Dijke een rol heeft gespeeld. Hoe de bedrijfjes zich ten opzichte van elkaar verhouden, was hem gisteren nog niet duidelijk. Het zelfde geldt voor de oorzaak van de fail lissementen en de mogelijke gevolgen voor de eventuele werknemers en credi teuren. De heer Van Dijke zelf kon woensdag nog geen commentaar geven op de gang van zaken. Hij vertoeft in het buitenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35