'Geld KMS niet terug bij ontrafeling RSV-concern' crco 'Surfen op Veerse Meer is plaag aan het worden' Zeeweringen doorstonden 'spannende' storm goed Zeeuwse werkgroep bekijkt noden van speciaal onderwijs almanak PZC/ provincie VVD-KAMERLID H. JA COB SE METROKEN alle Afwinter 'g kleding '3 halve prijs! DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 DEN HAAG - VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen hoeft volgens het Tweede Kamerlid H. Jacobse, economisch specialist van de VVD-fractie, niet meer te rekenen op de honderden miljoenen guldens, die het bedrijf in Rijn-Sehelde-Verolme heeft gestoken, met name om de verliezen op te vangen van het zogenaamde kolengraafproject. „Dat geld is opgesou peerd", zei Jacobse, die ook lid is van de Kamercommissie voor economische zaken, woensdag. Hij noemde de kans buitengewoon gering, dat De Schelde nog iets zal terugzien van dat geld, wanneer het kabinet (zoals wordt verwacht) besluit om het RSV-concern te ontmantelen en de gezonde bedrijven zelfstandig te laten voortbestaan. Het kabinet (dat gisteravond over RSV vergaderde neemt waarschijnlijk^vandaag (donderdag) een beslissing over de oekomst van RSV. In Den Haag wordt ernstig rekening ge houden met een ontrafeling van het be drijf. De ministers van economische za ken. financiën, defensie, en van sociale zaken en werkgelegenheid hebben de problemen bij RSV dinsdag en ook woensdag weer besproken met de mi nister-president. De betrokken minis ters beschikken thans over de voor naamste resultaten van het onderzoek, dat een projectgroep in het concern heeft verricht. Deze projectgroep be staat uit deskundigen van het ministe rie van economische zaken, de Nationa le Investeringsbank, het Centraal Insti tuut voor Industrie-ontwikkeling en het organisatiebureau Mc. Kinsey. De groep wordt echter geen tijd gelaten om een afgerond rapport uit te brengen, omdat een snelle beslissing van groot belang wordt geacht voor alle betrok ken partijen. Uitstel betekent volgens verschillende kamerleden niet alleen onzekerheid voor het personeel, maar ook voor eventuele opdrachtgevers. De projectgroep heeft berekend dat ontmanteling van RSV 800 miljoen gul den zou kosten. Het Tweede Kamerlid A. van der Hek (PvdA), voorzitter van de Tweede Kamercommissie van eco nomische zaken, noemde dat bedrag woensdag aan de 'krappe kant', voor een verantwoorde ontvlechting van het concern. „Ik ben helemaal nog niet voor opheffing van RSV, maar ook niet te gen", aldus het kamerlid, dat ontman teling 'minder aantrekkelijk' noemde. Hij zei echter eerst over meer gegevens te willen beschikken, alvorens daarover definitieve uitspraken te doen. Het staat volgens Van der Hek wel vast, dat een zelfstandig voortbestaan van De Schelde veel geld kost. Dat de ADVERTENTIE als uw longen u lief zijn "Herbex" 12 dagen anti-rook- kuur, helpt de roker afdoende van het roken af! VERADEMING I VOLDOENING Informatie bij drogist- kruiden- en reformspecialist. ir Se ©ube ièrmbse KOUDEKERKE donderdagavond NOTËN- AVOND ZEEUWSE Feestje 'Hallo Marco', schreef deze week die Middelburgse Sander Jan, die wanneer hij wordt binnen geroe pen voor de maaltijd, altijd alleen maar 'Sander'wordt genoemd, om dat anders de deur zo lang moet open blijven, 'Hallo Marco, vrijdag vier ik mijn feestje. We gaan het op een gekke tijd vie ren Van half zes tot want je mag blijven slapen (als je het van je vader en moeder mag). Breng je slaapzak, pyama, tandenborstel en knvjfeldiertje maar mee'. „Knuffeldiertje", reageerde de ne genjarige Marco verontwaardigd, bij het lezen van dat laatste op die uünodiging. „Ik ga gewoon tussen de meiden liggen". KMS na ontmanteling van RSV op nieuw gefinancierd moet worden is volgens hem ook wel zeker. „Dat de KMS in ieder geval een morele claim heeft op steun is duidelijk", aldus Van der Hek. Hij meent, dat het bedrijf zelfs op een onverantwoorde wijze heeft moeten bijdragen in de verliezen van RSV. (ADVERTENTIE) Veilingvereniging Kapelle vergadert over uitbreiden aantal koelcellen KAPELLE - De coöperatieve veiling vereniging 'Kapelle - Biezelinge en omgeving' vergadert woensdag 9 fe bruari over onder meer het voorstel van het bestuur om de koelhuisruimte in Kapelle met 11 cellen uit te breiden. Die cellen hebben samen een capaci teit van 1694 ton appelen in voorraad- kisten. Deze uitbreiding is volgens het bestuur nodig, gelet op de naar verwachting grote toename van het fruitaanbod en ook in verband met het feit dat in het afgelopen seizoen niet al het aangemel de fruit in Zeeuwse koelhuizen kon wor den opgeslagen. De vergadering wordt gehouden in het veilinggebouw in Ka pelle en begint om 19.30 uur. ADVERTENTIE STRANDHOTEL WJJ VLISSINGEN tl* om einderloos te turen over zee. „Als de KMS die 400 miljoen gulden in de knip had zou er geen vuiltje aan de lucht zijn voor het bedrijf', stelt WD- kamerlid Jacobse. Hij wijst verder op de 'enorme schuldenlast' die De Schel de op zich heeft genomen door het af sluiten van hoge hypotheken op gebou wen en andere eigendommen. Dit geld is in RSV gestoken, evenals het kas geld, waardoor de betaling van de lonen niet meer volledig kan worden gegaran deerd voor februari en daarna. „Zonder een cent in de knip is het heel moeilijk opdrachten te verkrijgen. Dat is een si tuatie die eigenlijk niet kan. Het is een bloedeloos kind op de stoep zetten. Het bedrijf moet dan ook niet alleen finan ciële startmogelijkheden krijgen na MIDDELBURG - Er zal van Zeeland uit krachtig stelling worden genomen tegen de verschraling, die dreigt in het voortgezet buitengewoon (speciaal) onderwijs in de provincie. Bezuinigin gen zou tot opheffing van deze vorm van voortgezet onderwijs aan moeilijk lerende kinderen kunnen leiden. In een reactie op een brief over deze dreiging heeft de afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de Zeeuwse Onderwijsraad woensdag besloten een werkgroep in te stellen. Die moet aan bevelingen doen om de schadelijke ef fecten van de voorgenomen bezuini gingsmaatregelen voor het speciaal onderwijs in Zeeland „tot een mini mum te beperken'. In de afdeling basisonderwijs werd woensdag naar aanleiding van de brief van het proefproject voortgezet onder wijs gesteld, dat het rijk opnieuw „rand stadnormen aanlegt voor situaties in plattelandsgebieden, die dun bevolkt zijn". Opzet is, dat een duidelijke gear gumenteerde onderbouwing komt waarom die op stedelijke gebieden ge richte eisen niet mogen gelden voor een gebied als Zeeland. Het resultaat van de werkgroep zal be halve in de afdeling basis- en speciaal onderwijsin de afdeling voortgezet on derwijs en in de onderwiksraad zelf aan de orde komen. Behalve een overzicht van de huidige stand van zaken zullen in die nota de gevolgen van het bezuini gingsbeleid worden aangegeven. Zoals gemeld dreigt bij doorgaan van de rijks maatregelen, dat de afdelingen voor voortgezet buitengewoon onderwijs in Tholen, Hulst. Temeuzen, Oostburg, Goes en Zierikzee in het gedrang ko men; dan zou nog op één plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen en in Middel burg deze vorm van onderwijs mogen voortbestaan. Ook dreigt dan opheffing van de VBO-afdeling aan de school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen ,De Kring* te Goes en de VBO- afdeling van de mythylschool Zonne veld te Oostkapelle. Basisscholen Secretaris G. van der Scheer deelde de afdeling woensdag mee, dat het coördi natiepunt voor de basisscholen in ieder geval tot augustus 1985 blijft bestaan. Dat is - zo zei hij „ter plekke" het resul taat geweest van het gesprek onlangs met staatssecretaris Van Leijenhorst van onderwijs. Opzet was, dat dit coör dinatiepunt - bij het .regionaal pedago gisch centrum Zeeland - in augustus 1983 zou ophouden te bestaan. De staatssecretaris heeft toegezegd, dat bij de regeling van de formatieplaatsen voor de kleine basisscholen de Zeeuwse rapportage over deze zzak mede als lei draad zal dienen, aldus de heer Van der Scheer. Het initiatief om in Zeeland te komen tot een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen wordt niet inge willigd in verband met de „verplichtin genstop" bij het ministerie; wel zal dit initiatief prioriteit krijgen als een der gelijke stop zou verdwijnen, aldus de heer Van der Scheer. verzelfstandiging, maar ook garanties van de overheid, zodat buitenlandse verplichtingen kunnen worden aange gaan en nagekomen", aldus Jacobse. Hij stelt verder, dat alle onderdelen van KMS behouden moeten blijven. „De di versificatie van het draagvlak, de zoge naamde vijf poten van het bedrijf, is al tijd de kracht geweest van De Schelde", meent hij. Reputatie Volgens het CDA-Kamerlid Van Iersel zijn alle partijen gediend met een snel le beslissing over RSV. „In de wereld staat RSV bekend als concern. Je kunt wel een goed onderdeel daarvan zijn, maar als de reputatie van RSV wordt aangetast is het moeilijk daaraan te ontkomen", verklaart hij. Ook volgens Van Iersel moet de ketelbouw worden 'meegenomen' in de RSV-problema- tiek. „Het lijkt me nauwelijks anders mogelijk", was zijn commentaar. De Kamercommissie van economische zaken heeft woensdagmiddag verga derd over de wijze, waarop de maatre gelen van het kabinet zullen worden be sproken. Wanneer vandaag een beslis sing wordt genomen in het kabinet zal de Kamercommissie nog vanmiddag bijeenkomen om die te bespreken. Historisch Inmiddels is op de beurs de koers voor aandelen van RSV woensdag gehal veerd. In de tweede periode kon alsnog worden gehandeld in aandelen van het noodlijdende concern. De aandelen gingen voor zes gulden van de hand, waarmee een historisch dieptepunt is bereikt. Dinsdag werden de aandelen nog verhandeld voor twaalf gulden. De Industriebond FNV heeft tevergeefs een spoedgesprek aangevraagd met mi nister Van Aardenne van economische zaken of de projectgroep, in verband met de toenemende onrust onder dui zenden werknemers van RSV-bedrij- ven. De Industriebond zegt tegen op splitsing te zijn, maar wel verzelfstandi ging van verschillende groepen voor te staan. Daarboven zou een kleine hol ding moeten staan, geleid door een be perkte raad van bestuur. (ADVERTENTIE) buwmSdjms Goes, Middelburg Vlissingen VOORZITTER BIJ AANBIEDING RAPPORT SPORTVISSERS: MIDDELBURG - „Het surfen op het Veerse Meer is bezig een plaag te wor den". Dat zei de directeur van het re creatieschap „Het Veerse Meer", de heer A. L. van Geesbergen, woensdag tijdens een bijeenkomst in het staten- complex van de provincie. Daar over handigde voorzitter A. A. van O ver veld van de Deltafederatie - een sport- vissersorganisatie met 45.000 leden - een rapport over de sportvisserij in Zeeland aan gedeputeerde J. B. Vente- vogel en een rapport over het visserij- kundig beheer op het Veerse Meer aan de heer Van Geesbergen. De directeur van het recreatieschap duidde aan, dat het surfen op het Veer se Meer gereguleerd moet worden. „Het is een mooie sport, maar door de veel heid is het bezig een plaag te worden", zei hij. Hij zette uiteen, dat maatregelen worden voorbereid: er wordt bezien hoe concentratiegebieden voor zeilplanken nabij de Schotsman, de Oranjeplaat en Gedeputeerde Ventevogel rontving uit handen van voorzitter A.A. van Overveld van de Deltafederatie een rapport van deze sportvissersorganisatie over het beleid ten aanzien van de sportvisserij. later bij de Paardenkreek kunnen wor den aangewezen. De rijkspolitie te wa ter kan dan buiten die gebieden optre den tegen hinderlijke surfers. Overi gens stelde de heer Van Geesbergen, dat de recreanten op het Veerse Meer meer rekening met elkaar zouden moe ten houden. De heer Van Overveld zei bij de over handiging van de rapporten, dat in Zee land dringend oplossingen moeten ko men voor de problemen, waarmee sportvissers te maken hebben. Hij gaf een korte samenvatting van het -eerder gepubliceerde-rapport: te weinig plaat sen, waar sportvissers mogen komen, te dure ligplaatsen, oncurrentie van ande re vormen van recreatie, slechte vis stand op het Grevelingenmeer. vervui ling van de Westerschelde en te weinig plaatsen waar wormen gespit mogen worden. Werkloosheid De heer Van Overveld meende, dat de sportvisserij door de toenemende werkloosheid nog verder zal groeien en hij drong met klem aan op een ver betering van de positie van de sport vissers. Over het Veerse Meer zei hij, dat daar nauwelijks meer een rustige stek te vinden is en hij wees erop, dat de Deltafederatie jaarlijks voor f 60.000,- aan forel in dat meer uitzet. Gedeputeerde Ventevogel toonde waardering voor het feit. dat de Deltafe deratie de problemen in breed verband aan de orde heeft gesteld. Hij wees er overigens op, dat ook met andere maat schappelijke belangen rekening gehou den moet worden en dat met ieder ver zoek gehonoreerd zal kunnen worden. De heer Ventevogel zei verder, dat het rapport meegenomen zal worden bij de opstelling het provinciale beleidplan voor recreatie en toerisme. In West Zeeuwsch-Vlaanderen - zoals hier bij Cadzand - was de duinafslag hier en daar aanzienlijk. HIER EN DAAR WEL FORSE DUINAFSLAG GOES - De Zeeuwse zeeweringen hebben de zware noordwesterstorm en de hoge waterstand in de nacht van dinsdag op woensdag in het al gemeen glansrijk doorstaan. Schade van enige betekenis bleef uit. Op een aantal plaatsen ging de stenen dijk- glooiing kapot en er was nogal wat duinafslag. Het waarschuwingssys teem bleek prima te werken; er was in de sector Schelde overal uitge breide dijkbewaking, mede op ad vies van de stormvloedwaarschu wingsdienst. Bij hoog water om 04.55 uur woensdagmorgen in Vlis singen was een waterstand van 3,71 meter +NAP (volgens de getijtabel had het 2,32 meter moeten zijn, een extra verhoging dus van 1,39 meter). Dinsdagavond op het tijdstip van laag water (23.00 uur) zag het er aan vankelijk ernstiger uit, maar het af zwakken van de wind (windkracht 11 naar nauwelijks 8) voorkwam een extreem hoge waterstand. „Het was spannend. We wisten dat het water hoog zou komen, maar het was moeilijk lang tevoren aan te ge ven hoe hoog", zei ing. J, Rus, storm- vloeddeskundige van rijkswater staat Zeeland. Hij omschreef de si tuatie als een „middelbare storm vloed". Rus onderstreepte dat ieder een eigenlijk al tevoren paraat was. zodat er rond middernacht geen spoedalarmering hoefde te worden gegeven, maar kon worden volstaan met de normale procedure voor uit gebreide dijkbewaking. Overigens waren ruim tevoren in de hele provin cie allerlei activiteiten ondernomen met het oog op de veiligheid en het vermijden van schade. Zo kregen de bedrijven op het lage havenplateau van Bruinisse tijdig een waarschu wing, ging de kering bij Stavenisse dicht, werd de coupure bij de veerha ven Vlissingen gesloten, en dergelij ke. Na het signaal voor uitgebreide bewaking, werden de voorzorgs maatregelen versterkt, Uiteraard ondervond de scheepvaart veel hiner van de storm. Ongelukken kwamen in de Zeeuwse wateren ech ter niet voor. Een woordvoerder van de scheepvaartdienst Oosterschelde vertelde dat er geen problemen wa ren. Dat gold volgens een zegsman van het maritiem district Schelde- mond ook voor de Westerschelde en omgeving. De loods- en redediensten werden gestaakt, maar konden in de loop van woensdagmorgen weer wor den hervat. De dienstregeling van de PSD liep in de war. Op het traject Kruiningen-Perkpolder kon lange tijd slechts met één enkeldekker (de Beatrix) worden gevaren. Vanwege de wind en het hoge water bleef de dubbeldekker Christina dinsdag van 15.00 tot 22.00 uur op de Westerschel de liggen, Directeur D. Oostinga van de PSD liet weten dat woensdagmor gen door het hoge water de eerste vaart tussen Vlissingen en Breskens verviel en tussen Kruiningen en Perkpolder kon pas vanaf 06.30 uur met een enkeldekker worden geva ren. Vanaf omstreeks 08.00 uur was de situatie in normale banen geko men. Een proefvaart van de pas gere viseerde dubbeldekker Willem-Ale- xander werd uitgesteld tot vandaag, donderdag. Medewerkers van de zeven Zeeuwse waterschappen gaven de volgende karakteristieken over de gevolgen van storm en hoog water: Tholen; ongeveer 50 tot 60 vier kante meter glooiing beschadigd; in het algemeen is het meegevallen; Schouwen-Duiveland: nauwelijks schade, in lichte mate duinafslag bij Burgh en Westland en het noorder stand; Hulster Ambacht: te verwaarlo zen schade, alleen aan de dijk bij Os- senisse een kapot stukje glooiing; Noord- en Zuid-Beveland: op een totaal van 1.5 miljoen m2 glooiing werd circa 100 m2 beschadigd en op Noord-Beveland was er bij de duinen zandverlies; Walcheren: praktisch langs de he le kust duinafslag, nabij Oranjezon (een zwakke schakel) 6 tot 7 meter breed; Vrije van Sluis: duinafslag bij Groede, Nieuwvhet, en Cadzand, tot ongeveer 10 meter; een dergelijke si tuatie was sinds het stormseizoen 1973/'74 niet meer voorgekomen; Drie Ambachten: op enkele plaat sen zeer geringe schade, in feite on danks een hoogste stand va, 4,15 me ter +NAP bij de Braakmanhaven (normaal 2,55 meter) was het meege vallen. Pijlerdam Ing. L. Kneepkens, hoofd voorlich ting Deltadienst, deelde mee dat noch bij de werken voor de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde, noch bij de compartimenteringswer- ken in het oostelijk deel van de rivier, problemen waren ontstaan, „We zijn er zonder kleerscheuren afgeko men", zei hij. Ook de vorig jaar bij een soortgelijke storm doorgebroken Markiezaatskade bij het Schelde- Rijnkanaal (nog altijd niet gedicht) werd niet verder aangetast. Ir. A. de Graauw van provinciale waterstaat maakte duidelijk dat er wel sprake was van een hoge waterstand, maar niet van een buitengewoon zware storm. Daardoor was er een geringere j golfaanval op de zeeweringen. De duinafslag noemde hij vervelend. „Het is jaarlijks een normale gang I van zaken en het is me nog meegeval len", stelde De Graauw. ZIERIKZEE - De storm die afgelopen dagen in alle hevigheid woedde, was er een 'volgens het boekje'. Me- teroloog A. W. Donker van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI), vestiging Zierikzee. zegt dat de depressie al dagen tevoren boven de oceaan was ontdekt. „Zondag stoof die depressie vanaf de oce aan uitdiepend naar de Hebriden bij Schotland. Er wa ren luchtdrukdalingen van 4 millibar per uur, wat nog al veel is. De koers van de depressie was oost-noord oost. We hielden rekening met een ombuiging, richting Noordzee. Dat is ook gebeurd". De weersomstandigheden veroorzaakten volgens Don ker over de volle lengte van de Noordzee een noordwes terstorm, met een windkracht van 11 Beaufort. Het cen trum van de depressie (met als laagste luchtdruk dins dagmiddag 954 millibar) lag even ten zuiden van Noor wegen. Langs de Nederlandse kust vingen de Waddenei landen de ergste klappen op, mede door een plaatselijk windeffect (nie t alleen de Noordzee lag scheef, maar ook de Waddenzee zélf). Ongeveer 24 uur tevoren voorzagen de weerkundigen van het KNMI in Zierikzee een verho ging in Vlissingen van circa 1.50 meter, hetgeen zou neer komen op een waterstand van ruim 3.80 meter NAP. Mede op basis daarvan gingen de nodige voorwaarschu wingen uit. Duinafslag bij Westenschouwen Meteoroloog Donker maakt duidelijk dat er in de dins- L dagnamiddag om 16.30 een hoog water bij Vlissingen 5 voorzien was (volgens de getijtabel) van 2.42 meter }j NAP. In werkelijkheid werd het 2.97 meter, Verderop in j de Delta werd het als gevolg van windopjaging aanzien- V lijk meer: Philipsdam 3.39 meter +NAP (verwachting l 2.16), Oesterdam 3.42 (verwachting 2.28), 'De grote klap', aldus Donker, kwam dinsdagavond omstreeks 23.00 uur. I Het had in Vlissingen laagwater met een stand van 1.92 I meter -NAP moeten zijn, het werd 10 centimeter +NAP. I In feite was er géén laag water, maar een verhoging van '2 i< meter. De wind was west-noord-west, windkracht 9, met windstoten van 55 knopen (een dikke 11 Beaufort), ofwel 22-23 meter per seconde. Wanneer die toestand had door- [j gezet, was de situatie van februari 1953 dicht benaderd. J De wind nam echter af en was op het moment van hoog- water om 05.00 uur in Vlissingen 8 Beaufort. Uit gegevens van Donker blijkt dat de bereikte water- stand van 3.71 meter NAP sinds 1953 (4.55 meter NAP) r in 1976 (3.98), in 1977 (3.78) en 1966 (3.73) werd overtrof- h fen. Niettemin volgens de meteoroloog een fikse storm, ft Hij verwacht voor de komende weken minder proble- Si men, ook al door aflopend springtij. Pas vanaf 15 fe-1: bruari zijn er weer hogere waterstanden voorspeld. Jf'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2