Nadruk regionaal bestuur op samenwerking gemeenten NWR tegen verkoop woningwetwoningen Dagboek Terlouw: Den Uyl heeft zichzelf overleefd 1982 PZCfi Politie onkomtaan sterke bezuiniging Aanzien Een jaar wereld nieuws in beeld PZC/binnen -buitenland RIETKERK KIEST NIET VOOR PROVINCIES Start hervat OPTELLING INKOMENS BIJ HUURSUBSIDIE TOEZEGGINGEN MINISTERS EX-LEIDER D'66 ZET ZICH AF TEGEN EIGEN PARTIJ DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 )EN HAAG - De Tweede Kamer wil dat het rijkde betaling van de bijstanduitke ringen volledig voor zijn rekening neemt. Momenteel dragen de gemeenten 10 .procent van deze kosten, wat neerkomt op in totaal 300 miljoen gulden in 1983. lij de behandeling van de financiën binnenlands bestuur bleken woendag rege ringspartijen en oppositie dezelfde wens te hebben. Engwirda (D'66) wilde niet wachten op eventuele toezeggingen van de bewindslie den later in het debat. Hjj diende een motie in, waarin de regering wordt gevraagd met een regeling te komen en een wijzigingsvoorstel op de begroting, waardoor in ieder geval in 1983 de kosten van de bijstand geheel voor rekening van het rijk komen. Rienks (PvdA) en Engwirda dienden samen verder twee wijzigingsvoorstellen in om de extra kortingen op gemeente- en provinciefonds, die de regering wil dekken door versterkte toepassing van het profijtbeginsel, ongedaan te maken. Volgens de socialist wordt het profijtbeginsel door „financiële afpersing" opgelegd. „Dat is machtspolitiek van het slechtste soort", aldus Rienks bEN HAAG - De samenwerking tussen gemeenten moet het zwaartepunt worden in het regionale ibestuur. Hiermee krijgt de vernieuwing van het binnenlands bestuur een geheel nieuwe richting. (Eerdere plannen gingen ervan uit dat de provincies de zwaarste taak zouden krijgen. Dit zei ^ninister Rietkerk binnenlandse zaken) woensdag bij de voortzetting van de behandeling van zijn begroting. benadruk op de gemeentelijke samen- plaats van de provincies als zwaarte- iwerking voor de oplossing van regiona- punt voor het regionale bestuur, volgt problemen betekent volgens Riet- ook dat de overheveling van ongeveer •k, dat het wetsontwerp gemeen- 100 miljoen gulden van het gemeente- lappelijke regelingen, dat voor be- naar het provinciefonds niet door kan ideling bij de Tweede Kamer ligt, ge- gaan. Wel wil de minister het belasting- jzigd zal moeten worden. Vooral de gebied voor de provincies vergroten jeheten insnoering, het verbod voor door de opcenten op de motorrijtuigen- neenten samen te plannen, te coor- belasting aan de provincies te geven, leren en te sturen, moet uit het ont- De gemeentelijke samenwerking mag niet verworden tot een vierde bestuurs laag. naast rijk, provincies en gemeen- zijn keuze voor de gemeenten in ten. Daarom wil Rietkerk niet de sa menwerkingsverbanden dwingend aan de leden van het verband opleggen. Conflicten tussen een deelnemende ge meente en het samenwerkingsverband In het voorjaar zal minister Rietkerk bij Weersvooruitzichten van het KNMI voor vrij- l t/m maandag, inceuwbuien, maar ook af en toe zon. In de ht meest lichte vorst, overdag tempera- r rond het vriespunt. zullen door de provincies moeten wor den opgelost In dezelfde lijn wil de minister door gaan met de geleidelijke afschaffing van de rijksbijdrage pre-gewesten Daarvoor in de plaats moet wel een ze kere financiële tegemoetkoming aan de gemeentelijke samenwerking worden gegeven, meent de minister. Verder volgt uit de keuze van de rege ring, dat de gemeenten een voldoende basis moeten hebben voor de zware taak die op hen rust. Daarom zullen de gemeentelijke herindelingen worden voortgezet. De minister zal wel de pro cedure van de herindelingen kritisch volgen. Vooral de huidige procedure in Limburg en de komende in Friesland zal zorgvuldig in de gaten worden ge houden om te bezien of veranderingen noodzakelijk zijn. aldus Rietkerk. De regering zal zeker doorgaan met de voorgenomen decentralisatie, aldus Rietkerk. Volgens de minister zijn er te veel taken die op rijksniveau worden afgedaan. Deze zomer komt de regering met de definitieve versie van het decen tralisatieplan, waarin stappen zullen worden gezet in de goede richting, meent Rietkerk. de Tweede Kamer zijn werkplan voor de reorganisatie rijksdiensten indie- Huursubsidies - De mterdepEyte- mentale stuurgroep misbruik en onei genlijk gebruik (ISMO) start dit voor jaar een onderzoek naar misbruik (bij het aanvragen) van individuele huur subsidie. Doel van het onderzoek is enerzijds vast te stellen in welke mate er werkelijk sprake is van een laakbare, onjuiste opgave van het inkomen en an derzijds na te gaan welke oorzaken daarbij in het geding zijn. nen. Bij de behandeling van dat plan zal de Tweede Kamer ook een algemene discussie kunnen voeren over de voor stellen tot reorganisatie. Bijna alle gro te fracties vroegen eerder om een derge lijke algemene behandeling. In reactie op kritiek van vooral Wieben- ga (WD) gaf Rietkerk toe dat gewaakt moest worden tegen bureaucratisering van het project dat de bureaucratie moet bestrijden Staatssectretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) verklaarde dat hij de door zijn voorgangers ingezette reorga nisatie van de rampenbestrijding ide overgang van de bb-organisatie naar de brandweer, het Rode Kruis en het korps mobiele colonnes) 'met kracht' zal voortzetten De wethouders verdienen te weinig in verhouding met de verantwoordelijke functie die zij vervullen. De regering zal daarom tijdelijk compensatie bieden in de vorm van een tegemoetkoming door de gemeenten in de premiebetaling, zei minister Rietkerk. De minister zegde toe op korte termijn een regeling in het leven te zullen roe pen, waarbij de gemeenten en provin cies (voor de gedeputeerden) aan de be stuurder compensatie mogen bieden. Wanneer het nodig mocht blijken zal de rijksoverheid die compensatie betalen, aldus Rietkerk. Hij wil binnen enkele maanden een standpunt bepalen over de algemene rechtspositie van wethouders en gede puteerden. Deltagebied Na al het stormgeweld begon gisteren \de wind al flink te luwen en het werd och. nog een mooie dag met flinke op- Haringen. Een zwak storingsgebied is ie afgelopen nacht over de Noordzee naar het zuiden getrokken en kan bij ms in de regio vanochtend nog wat iuien veroorzaken. Toch gaat het wel le goede kant op met het weer. Boven ie Golf van Biscaje heeft zich een hoge- Irukgebied ontwikkelt en een uitloper liervan ligt vandaag boven de Britse Handen. We kunnen daarom weerflin- :e opklaringen verwachten en de even- uele buiigheid zal vanuit het westen link onderdrukt ivorden. De wind blijft u de westhoek en wordt hooguit matig. )e temperatuur bereikt vanmiddag \en waarde van om en nabij de 5 gra ten. Vooruitzichten voor vrijdagmor- enochtend trekt de Engelse uitloper m hogedruk met opklaringen over de egio naar het oosten weg. In de nacht s er een flinke kans op nachtvorst. Een ieuwe regenstoring trekt echter óver Ingeland naderbij. In de middag neemt 'e bewolking al toe en ook de wind 'raait naar zuid en wakkert aan tot vrij rachtig. Mogelijk begint het in de jvond vanuit het westen te regenen. Nautisch bericht Wind: veranderlijk tussen zuidwest en noordwest kracht 4. later3Bfl. maar in ochtend soms nog even 5 Bfl; zicht sstentijds goed. in een bui kortston- matig; temperatuur kustwater bij- 6 graden: afwijking waterstanden ie verhoging van enkele decime- maximum golfhoogte monding 'heides, tijdens hoog water een noor- "ike deining van een halve meter. februari op 0816 onder 1752 op 0051 onder 1124 (Van onze correspondent) ROME - Paus Johannes Paulus II heeft woensdag het kardinaalscolle ge uitgebreid met 18 nieuwe kardi nalen. Hiermee bracht hij hun aan tal op 138, waarvan 120 beneden de De Paus met de aartsbisschop van Chicago. Joseph Bemardin. na diens benoeming tot kardinaal. 80 zijn en tot die leeftijd het recht behouden aan de volgende pauskeu ze deel te nemen. De lange wachttijd had aanleiding gegeven tot allerlei speculaties en de aankondiging van de benoemingen op de wekelijkse algemene audiëntie van 5 januari j.l. kwam als een verras sing. Verrassend was ook de benoe ming van een Sowjet-onderdaan, de 87-jarige mgr Julijans Vaivods, apostolisch administrator van Riga Het is de eerste keer dat een in Sow- jet-Rusland residerende bisschop de ze waardigheid ontving. Van de overige nieuwkomers in het kardinaalscollege kwam de benoe ming niet onverwacht: de meesten bekleedden het ambt van aartsbis schop in zetels die vanouds de kardi- naalstitel meebrengen, twee bezet ten een kardinaalspost in het ro- meinse bestuursapparaat. Tijdens het concistorie van woens dagmorgen verleende de paus aan de nieuw benoemden hun rode baret en bij een plechtige concelebratie in de Sint Pieter ontvingen zij van hem de kardinaalsring. In zijn rede legde de paus de nadruk op het wereldwijde karakter van de katholieke kerk, dat wordt onderstreept door de benoe ming van kardinalen uit vijf verschil lende werelddelen GENEVE (DPA/RTR/UPI) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie hebben woensdag na een onderbre king van twee maanden het zogehe ten START-overleg hervat. Het is de derde ronde in deze onderhandelin gen, waarin wordt gepraat over een vermindering van de strategische bewapening. De eerste zitting van de nieuwe on derhandelingsronde vond plaats in de 'Villa Rosa', de missie van de Sow jet-Unie bij de Verenigde Naties aan de Laan van de Vrede in Genève. De Amerikaanse delegatieleider, Ed ward Rowny (links), werd daar ont vangen door zijn Russische tegen speler, Viktor Karpov Rowny, een generaal bulten dienst, liet zich tegenover journalisten ge matigd optimistisch uit. Hij erkende dat er hindemissen bestaan in het overleg, maar er zijn geen onoverko melijke moeilijkheden. Hij wilde niet zijn uitspraak van december vorig jaar herhalen dat er 50 procent kans bestaat dat in 1983 een akkoord wordt afgesloten. ALMERE (ANP) - De verkoop van ningwetwoningen. zoals de regering wellicht wil, zal het rijk jaarlijks mil joenen guldens kosten. In het jaar van verkoop zal nog sprake zijn van een positief resultaat voor de rijksbegro ting, maar in de jaren daarna zal dit snel omslaan in negatieve gevolgen voor de begroting. Tot deze conclusie komen drs. D. Hamersma en drs. ing. J. B. M. Krijnen van de Nationale Wo ningraad. Bij de NWR zijn gemeenten en corporaties aangesloten, die samen ongeveer een miljoen woningen behe ren. De verkoop van woningwetwoningen aan de bewoner is geopperd in het enke le maanden geleden tussen CDA en WD gesloten regeerakkoord. Het zou een van de manieren kunnen zijn om het eigen woningbezit te bevorderen. Hamersma en Krijnen hebben onder meer gekeken naar de effecten van de eerkoop op de belasting. Omdat bij voorbeeld hypotheekrentes aftrekbaar zijn zal de overheid minder belastingen ontvangen Nota Minister Winsemius van volkshuisves ting. ruimtelijke ordening en milieu beheer, heeft woensdag in antwoord op vragen over de begroting van vrom aan de tweede kamer meegedeeld dit jaar een nota te zullen uitbrengen over het eigen woningbezit. Huurachterstand De huurachterstand bij woningcorpo raties en gemeenten vertoont een stij gende tendens heeft minister Winse mius op kamervragen geantwoord. Midden vorig jaar was de totale huu rachterstand bij corporaties opgelopen van ongeveer 1.56 procent van de ver- schuldigdejaarhuurin 1981 tot 1,82 pro cent. Bij gemeenten ligt de huurschuld op een aanzienlijk hoger niveau, te we ten 2.7 procent. In 1981 werd de totale huurachterstand nog geschat op een bedrag van ongeveer 110 miljoen gul den. De minister toont zich voorstander van een stringent aanmaningssysteem om het ontstaan van huurschulden te voor komen. Huursubsidie Zo mogelijk nog dit jaar zal de nieuwe wet individuele huursubsidie worden ingediend. Om de hoogte van het huur subsidiebedrag te berekenen zullen voortaan de inkomens van de aanvra ger en van de echtgenote of partner worden opgeteld. Ook wordt overwo gen de inkomens van de aanvrager en van inwonende kinderen voor het vast stellen van de hoogte van de individue le huursubsidie samen te voegen. Voortaan zal geen rekening meer den gehouden met een vrijgesteld b drag bij het inkomen van de echtg noot/partner. Bij een belastbaar ink men van 25.000 gulden (voor de kos winner) en van 10.000 (voor de niet- kostwinner, meestal de vrouw) wordt een subsidie-achteruitgang geschat van bijna 1200 gulden per jaar. DEN HAAG - De politie zal niet in ge lijke mate als andere overheidsdien sten lijden onder de bezuinigingen. De ministers Rietkerk ibinnenlandse za ken) en Korthals Altes (justitie) be klemtoonden in het debat over hun be grotingen in de Tweede Kamer dat de handhaving van de rechtsorde en de veiligheid voor de burgers een hoge prioriteit hebben in het regeringsbe leid. Beide bewindsleden maakten duidelijk dat die hoge prioriteit niet betekent dat er ongebreideld personeel bij kan ko men of grote investeringen kunnen wor den gedaan in huisvesting of materieel. „Een deel van de extra inspanning te genover het publiek zal uit de efficien cyverbetering moeten komen", aldus minister Korthals Altes. Een aantal voorzichtige toezeggingen werden gisteren wel gedaan in het de bat Minister Rietkerk zei bijvoorbeeld de grote problemen en de werkdruk bij het Aiiiateidcuiiac puuuiekuips ic er kennen. Over concrete verbeteringen volgt binnen twee maanden overleg met Amsterdam aan de hand van aan bevelingen uit enkele rapporten die over verbetering van de politieorgani satie in Amsterdam en andere grote ste den zijn gemaakt Volgens Rietkerk kunnen die aanbevelingen leiden tot wijzigingen in de landelijke politieorga nisatie. Een extra beloning voorde Am sterdamse recherche wijst de i Hoog water iflondcrdag 3 Tebr. I uur cm 5.35 211 6.01 235 6.39 157 6 48 245 7.27 180 7.28 211 7.56 183 vrijdag: 4 febr. LK 20.17 uur cm 618 184 6.43 208 7.26 141 7.27 221 8.05 163 8.06 190 8.33 166 (Hisslngen Tcmeuzen ïlerikzee Bansweert fCemeldinge Rreekrak Bruinisse Laag water uur cm 12.19 205 016 190 0.28 137 0 41 207 050 157 108 180 1.03 155 Ndag 4 febr. LK 20.17 uur cm 0.17 163 0.49 175 pissingen temeuzen öerikzee krak 114 130 1 14 190 1.33 147 1.53 108 1.44 147 18.01 198 18.24 219 19.31 150 19.09 230 19.45 176 19.45 206 20.14 181 uur cm 18.52 172 19.16 191 20.15 135 19.55 205 20.32 158 20.32 185 20.58 162 12.51 214 13.05 168 13 14 231 1324 188 13.42 218 13.34 185 13 04 186 13.33 196 13.54 158 13.53 211 14.07 176 14.24 202 14.19 175 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een open brief van CDA- onderhandelaar Lubbers aan D'66 om aan zijn kabinet mee te doen, is op ver zoek van D'66-fractieleider Brinkhorst tijdens de jongste kabinetsformatie niet verstuurd. Dit blijkt uit het dag boek van de toenmalige D'66-minister Terlouw, dat volgende week ver schijnt en waaruit Elseviers Magazine deze week delen afdrukt. Terlouw zet er zich flink in af tegen zijn eigen partij en tegen de PvdA. „D'66 vreest ervoor om door het CDA geprezen te worden. De afstand tot de PvdA wordt er immers des te groter door", schrijft Terlouw over Brink- horsts verzoek aan Lubbers om de open brief achterwege te laten. „Uit die brief blijkt hoe graag het CDA wil dat we meedoen aan de CDA-VVD-combina- tie. Een terecht verlangen, want zonder ons zal het CDA weer naar lmks gaan hangen, net als in het eerste kabinet- Van Agt-Wiegel. en de noodzakelijke impopulaire maatregelen lopen gevaar niet genomen te worden". het volgende kabinet, als het er ons om gaai Nederland zo ongeschonden mo gelijk uit het economische dal te trek ken. Helaas, daar gaat het D'66 al lang niet meer om. Het gaat er om progres sief te zijn. te horen bij de goeien, om niet te hoeven lezen dat we verrechtst zijn. En dus zal D'66 niet meedoen aan het volgende kabinet". Verstand In zijn dagboek hekelt Terlouw uitvoe rig de drang van D'66 om progressief over te komen „Hoe langer hoe meer blijkt me dat progressi vi teit een luxe is, die je je moet kunnen veroorloven. Brinkhorst is tamelijk progressief op sociaal-economisch gebied. Dat kan hij zich veroorloven omdat hij er geen ver stand van heeft. Op de terreinen defen sie en buitenlands beleid is hij aanmer kelijk minder progressief. Daar heeft hij namelijk wel verstand van" „Hetzelfde geldt voor Hans van Mierlo. Reuze progressief, behalve op het ge bied waar hij verstand van heeft. Voor mij is het ook waar. Ik voel een natuur lijke neiging tot een radicaal standpunt leider van D'66. Hij maakt in zijn dag boek meermalen gewag van conflicten mei öinucnorst, die lot zijn ongenoegen voortdurend op de hoogte wilde blijven van de ontwikkelingen in het kabinet Van Agt-Den Uyl-Terlouw. Over dat kabinet schrijft Terlouw „Ik had nooit met deze constructie mogen instemmen. De grootste fout uit mijn politieke loopbaan". Elders noteert hij: „Als een bedrijf werd gerund op de ma nier waarop wij de BV Nederland run nen, dan was het binnen het jaar fail liet". de economie zijn verouderd. Hij neemt, onbehoorlijk veei spreektijd. Hij laat niemand uitpraten. Als we deze botsing te boven komen, zal er gauw een andere volgen. Er is in deze constellatie niet met hem samen te werken", aldus Ter louw op 9 oktober 1981. Verademing Overleefd Elders vertrouwt Terlouw het papier over bewapening-daar weet ik dan ook toe: „Kortom. D'66 moet meedoen aan geen bliksem van", aldus de voormalige Vooral aan PvdA-leidcr Den Uyl, toen minister van sociale zaken, blijkt Ter louw zich danig te hebben geërgerd. Al kort na de start van het kabinet schrijft hij: „Het kan niet. Joop (Den Uyl, red.l heeft nu bonje met Dries (Van Agt. red.), met mij en met Fons (Van der Stee, red.). Hij had grote kwaliteiten, maar hij heeft zichzelf overleefd. Hij is onmogelijk geworden". „Als Dries ook eens wat zegt, zit hij na een halve minuut onrustig te schuiven op zijn stoel en na 45 seconden begint hij te interrumperen. Zijn ideeen over Het vertrek van de PvdA-ministers uit het kabinet en de vorming daarna van een „rompkabinet" heeft Terlouw als een verademing ervaren. „Het mag ge zegd, met Dries kun je efficient werken Hij heeft net als ik de pest aan omslach tigheid en herhalingen. Hoewel ik de breuk nog steeds betreur, is het een ver ademing af te zijn van de langdradig heid van een aantal van de voormalige PvdA-collega's". Van de hoofdrolspelers uit het dag boek zitten Den Uyl en Van Agt nu in de Tweede Kamer. De laatste in de luw te, de eerste als leider van de oppositie. Brinkhorst is als ambassadeur van de Europese Gemeenschappen naar To kio vertrokken. Terlouw trok zich te rug als politiek leider van D'66 cn wacht nu op zijn beloning: het commis sariaat van de koningin in Gelderland Opleiding De Tweede Kamer wil niet zonder meer instemmen met de sluiting van de rijks politieschool in Apeldoorn. De Tweede Kamer wil dat voor 1 juni eerst een be slissing komt over het volledig in elkaar op laten gaan van opleidingen voor rijks- én gemeentepolitie. Een motie waarin de regering daarom gevraagd wordt werd ondertekend door CDA, PvdA, WD. D'66 SGP en GPV. De politieopleiding in Hoorn krijgt van de bewindsman overigens nog twee jaar respijt. In die tijd kunnen 70 man extra worden opgeleid die nodig zijn in ver band met de drie roostervrije dagen, die bij elk korps (zoals bij elke overheids dienst) worden toegekend. Hoorn zal zich daarna volledig moeten nchten op vervolgopleidingen voor politieperso neel. De drie roostervrije dagen betekenen voor de gemeentepolitie een uitbrei ding (landelijk) van 225 banen. Waar de 70' personen van de rijkspolitie en de 225 voor de gemeentepolitie terechtko men heeft de regering nog niet be paald. Er volgt nog overleg met de vak organisaties. (ADVERTENTIE) ZOJUIST VERSCHENEN: Geifcstreerd 240 blz fl 16.90 Blf DE BOEKHANDEL Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51,4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533, Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 oct. btw.). Poslrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 yh x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27