Verpleeghuis dient meer eefgemeenschap te worden' Grote schade door brand in Koewacht Profiteer nu Prins Bemhard reikte aan twintig Zeeuwen verzetsherdenkingskruis uit BASF 'Gemeenten moeten het gebruik van windenergie stimuleren' Wissel Zeeuws-Vlaanderen U VOZ IN VOORONTWERP PLAN: PLECHTIGHEID IN STADHUIS ZIERIKZEE vrachtschip ontslagen 7 DNDERDAG 3 FEBRUARI 1983 HDDELBURG - Verpleeghuizen moeten veel meer dan tot nu toe het geval is het karakter van jefgemeenschappen krijgen. Het beeld van verpleeghuizen als 'inrichtingen' zal tegelijkertijd aar de achtergrond gedrongen moeten worden. Deze aanbeveling staat in het woensdag gepubli- »erde voorontwerp verpleeghuisplan van de Provinicale Raad voor de Volksgezondheid (Ravoz). eze kreeg vorig jaar van de toenmalige minister van volksgezondheid de opdracht om als eerste >n dergelijk provinciaal plan op te stellen. ihet voorontwerp heeft de kwaliteit van de zorg in de verpleeghuizen grote aandacht gekregen aast de aangegeven gewenste grootte van de verpleeghuizen en de spreiding ervan over de Brandweerleiden bezig met nablussen in het huis HOND OMGEKOMEN rovincie. joral voor patiënten voor wie het ver- feeghuis een woonfunctie heeft is een led leefklimaat van belang. Om dit te jwerkstelligen moet volgens de Ravoz jrden bevorderd dat bewoners iets jor elkaar kunnen doen. bijvoorbeeld de maaltijden, of hand- en spandien- en. De hulpverleners moeten daarbij ig slechts aanvullende zorg verlenen ik al zou dat verlies aan orde, netheid j efficiency inhouden. Voorop moet aan dat de patiënt door zijn opname et van een zorgende mens tot een ver- rgde mens wordt gemaakt, zo stelt de avoz. Als aanzet hiertoe zouden in de Ejleeghuizen goed voorbereide expe- enten gehouden kunnen worden, (ik moet meer dan tot nu toe het geval in de verpleeghuizen rekening wor- gehouden met de privacy van de itlénten. Een aanzienlijke verhoging m het aantal één- en tweepersoonska- ers is gewenst. Verder moeten de pa kten in de gelegenheid worden ge- eld hun woonruimte naar eigen in kt in te richten. Hun privébezit is tak beperkt tot de inhoud van nachtr istjes en kleerkasten. Overdag is men «lal aangewezen op dagverblijven zo- it de mogelijkheid tot afzondering ge- igis. 'cheiding |j de opname van één van beide part- ïts in een verpleeghuis moet schei- ng van de echtparen voorzover dit in eigen wens is worden voorkomen, ihet plan wordt onder meer gedacht ic het ter beschikking stellen van be- jtrdenwoningen in de onmiddellijke Ibijheid van verpleeghuizen of het jmbieden van een tijdelijk verblijf in tn verpleeghuis. W-leden naar narafestatie EW in Brussel SSINGEN - Ongeveer 50 FNV-le- uit Zeeland nemen vrijdag 11 fe- ruari deel aan een manifestatie van et Europees Verbond van Vakvereni- Ingen (EW) in het kader van de cam- igne voor de werkgelegenheid. Dema- festatie, die wordt gehouden in de alle de la Madeleine' in Brussel, be nt om 11.30 uur. De FNV-leden ver- :kken per bus om 7.00 uur van het 3-station in Goes en komen via Mid- Clburg, Vlissingen, Oostburg, Temeu- jn, Sluiskil. Axel en Hulst om 11.00 uur in in Brussel. W-district houdt iscussieavonden iver energiebeleid L1SSINGEN - Het FNV-district Zee- md houdt een aantal discussiebijeen- Dmsten in het kader van de brede laatschappelijke discussie over de lergie. De discussies vinden plaats in de hand van een FNV-nota waarin t kernenergie categorisch wordt af- Éwezen. Het voorontwerp omvat de gehele pro vincie behalve de regio Tholen/Sint- Philipsland. Zoals bekend gaan er steeds meer tekenen (van de zijde van het ministerie van volksgezondheid) op die wijzen naar het koppelen van deze VLISSINGEN - De vijf bemanningsle den van het Griekse vrachtschip 'Kavo Grossos' (10.322 brt), die maandag be slag hebben laten leggen op het schip in de Sloehaven bij Missingen, zijn dinsdag ontslagen. De buitenlandse bemanningsleden claimen achterstal lig salaris tot een bedrag van ongeveer 50.000 gulden, maar zijn inmiddels al weer van het schip vertrokken en huis waarts gekeerd. In afwachting van een bankgarantie, die wel is toegezegd maar nog niet gearriveerd, blijft hel schip aan de ketting. Het heeft inmid dels een lading suiker ingenomen voor het Middellandse Zeegebied. Het vrachtschip, gebouwd in 1968, is op 22 januari vanuit Pylos in Griekenland naar Vlissingen gekomen, voor het la ten uitvoeren van reparaties bij de scheepswerf Scheldepoort in de Sloeha ven. De vijf bemanningsleden eisten met name dat zij zouden worden be taald als vakmensen met opleiding (able seaman), omdat zij meer dan twee jaar hebben gediend bij dezelfde rederij (Gourdomichalis Maritime SA uit Pi raeus), waardoor zij volgens het inter nationaal recht gelijk zouden moeten worden gesteld met gediplomeerde ma trozen (certificated seaman). Zij zouden daardoor recht hebben op een bedrag van 28.010 drachmes (ongeveer 840 gul den), terwijl zij zijn aangenomen voor 21.605 drachmes per maand. De kapi tein heeft volgens de Middelburgse ad- regio aan West-Brabant. Dat neemt niet weg dat de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) onlangs toestemming kreeg om op Tholen een verpleeghuis met 65 bedden te stichten. Drs J J. A. Franse, medewerker Ravoz vocaat mr. M. A. Terwoert echter alleen het Griekse recht van toepassing ver klaard voor de bemanning. Hij liet bo vendien weten de betrokken beman ningsleden. twee uit India, een uit Pa kistan en twee uit Portugal, de volgen de dag onmiddellijk te zullen ontslaan. Ondanks het protest van de raadsman is dat ook gebeurd. De betrokken be manningsleden hebben daarop het schip verlaten, omdat zij anders vol gens het Grieks recht zelfs geen recht meer zouden hebben op een maandsa laris. „Zij moeten na ontslag onmiddel lijk vertrekken, ook al staan zij in het- volste recht, want anders verliezen zij een maand loon", aldus mr Terwoert. De kapitein heeft volgens hem ver klaard niets te maken te hebben met internationale arbeidsovereenkom sten, maar alleen met de persoonlijke ovéreenkomsten die zijn afgesloten. De bemanningsleden waren echter pas la ter gedurende de reis op de hoogte ge komen van de internationale regeling, volgens welke zij recht hebben op een hoger loon. Daarnaast heeft een lid van de beman ning erg veel overuren gemaakt in een andere functie, welke uren niet als zo danig zijn uitbetaald. Een derde klacht is, dat de buitenlandse bemanningsle den wel pensioenpremie moeten beta len, maar geen pensioen zouden krij gen uitgekeerd. De Griekse rederij heeft ongeveer tien vrachtschepen in de vaart. en één van de opstellers van het voor ontwerp. verklaarde woensdag dat de regio Tholen/Sint-Philipsland later in een apart plan aan de orde zal komen. Dat zal dan gebeuren in nauw overleg met de provincie Noord-Brabant. Op het ogenblik zijn er in Zeeland acht verpleeghuizen met een totaal van 1223 erkende bedden: Cornelia Stichting in Zierikzee, Maria ter Weel en Ter Valcke in Goes. De Werfkampen in Rilland, Der Boede in Koudekerke, De Blaauwe Hoeve in Hulst, Ter Schorre in Temeu- zen en De Stelle in Oostburg Voor de periode 1984-1987 worden in het voorontwerpplan enkele wijzigingen dor de Ravoz voorgesteld: Uitbreiding De Blaauwe Hoeve met 4 bedden voor somatisch zieken en 42 voor psycho-geriatrische patiënten (naar verwachting in 1985 gereed) Vervanging en uitbreiding Cornelia Stichting tot een totaal van 120 bedden met uitbreidingsmogelijkheid tot 150 (bouw begmt in 1984). Bouw tweede verpleeghuis op Wal cheren en vermindering capaciteit Der Boede. Nieuwe verpleeghuis krijgt voorlopig 60 bedden voor somatisch zieken en 90 voor psycho-geriatrische patiënten. Bouw zou in 1984 moeten be ginnen en aantal bedden in Der Boede zou gelijktijdig van 370 tot 280 moeten worden teruggebracht Samenvoeging Maria Ter Weel en De Werfkampen met capaciteit van 150 bedden i vermindering 24). Het ligt in de bedoeling de bestaande gebouwen van Maria Ter Weel aan te passen en ge bruik te maken van enkele gebouwen van het voormalige St. Joanna-zieken- huis Renovatie Verder dient volgens de Ravoz het aan tal plaatsen voor dagbehandeling bij de oplevering van het nieuwe ver pleeghuis in Zierikzee met vijf plaat sen voor somatisch zieken te worden uitgebreid. Op langere termijn voor ziet het plan in een renovatie van Der Boede en in een uitbreiding van Ter Schorre of een ander Zecuwsch- Viaams tehuis met twintig bedden. De Ravoz zai net plan donderdag 10 fe bruari bespreken in het gebouw van het ziekenfonds Midden-Zeeland aan Ach ter de Houttuinen in Middelburg die om 9 45 uur begint. Voorafgaand wordt spreekrecht gegeven Het plan ligt bij de Ravoz aan het Molenwater ter inza ge. Over enkele weken zullen gedepu teerde staten een voorlopig standpunt over het stuk bepalen waarna het om commentaar de provincie ingaat. Dit najaar moeten provinciale staten het ontwerpplan vaststellen. KOEWACHT - Bij een uitslaande brand in de woning van de familie De Wit aan de Tuinderstraat in Koewacht is donderdagmorgen voor naar schat ting tachtig- tot honderdduizend gul den schade ontstaan. Het vuur ver woestte een flink deel van het inte rieur van de woning en verschillende vertrekken liepen rook- en waterscha de op. Bij de brand kwam de hond van de fami lie De Wit om het leven. Toen de brand uitbrak was er verder niemand in huis. MIDDELBURG - De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming heeft in een brief de Zeeuwse gemeentebestu ren opgeroepen het gebruik van wind energie in hun gemeente te stimuleren. Het brandweerkorps van Koewacht, dat met twaalf man en een hoge- en la- gedrukwagen uitrukte, bluste het vuur in twintig minuten. De melding kwam even na negen uur. Volgens de techni sche recherche van de rijkspolitie, die donderdag een onderzoek instelde, is de brand vermoedelijk ontstaan door - zoals de politie van Axel het uitdrukte - 'achtergelaten vuur". Wellicht is een si garet, die niet voldoende gedoofd was, de oorzaak van de brand geweest. De brand is in de slaapkamer begonnen. Naar het oordeel van de stichting moe ten in Zeeland tenminste tweeduizend windmolens gebouwd kunnen worden. Daarbij wordt verwezen naar een uit spraak van minister Van Aardenne, 'Les Comediëns' spelen éénakters in Kuiperspoorttheater MIDDELBURG - De theatergroep Les Comediëns uit Uden brengt zaterdag 5 februari in het Kuiperspoorttheater in Middelburg twee éénakters op de plan ken. 'Tot heden niet teruggekeerd' is een thriller van Philip Johnson. Een vrouw, wier man vijfentwintig jaar geleden om tomaten naar de groenteboer ging en nooit meer terugkwam, gaat aan de hand van kleine dingen het gebeurde interpreteren. Na de pauze voeren Les Comedièns 'Een Toevallige Ontmoe ting' op van Noél Coward. In vijf korte scènes is de toeschouwer getuige van een opbloeiende liefde, die teloor gaat doordat de hoofdpersonen toch voor hun maatschappelijke verplichtingen kiezen. De voorstelling begint om 20.00 uur. Mankement aan straatverlichting in grote delen van provincie GOES - Door een storing in het tele- communicatie-net was er dinsdag avond tussen 6 en 7 uur op de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en Tholen geen openbare straatverlichting. Vol gens een woordvoerder van de NV Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) ging het om een storing in de telecommunicatieverbinding tus sen het regionale PZEM-centrum in Borssele en Noord- en Midden-Zee land. Normaal wordt de openbare straatver lichting met behulp van foto-electri- sche cellen automatisch ingeschakeld als het licht tot een bepaald niveau is gedaald. Door de storing gebeurde dat niet. Vandaar dat het, mede door de storm, plaatselijk aardedonker was. Overigens werd de storing, zo stelde de woordvoerder, niet door de storm ver oorzaakt. Het defect was door mede werkers van de PZEM vrij snel opge spoord en verholpen. Vanaf 18.30 uur brandde op Tholen de straatverlichting weer. om 18.45 uur gingen de lantarens op Noord-Beveland en Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid- Beveland aan en om 18.55 uur waren de rest van Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland uit de problemen. dat in het jaar 2000 in Nederland 15.000 kleine en middelgrote windmolens moeten draaien. Het Coördinatieorgaan schrijft de Zeeuwse raden en colleges van b en w, dat de gemeentebesturen stimulerings mogelijkheden hebben voor de bouw van kleine en middelgrote molens. Die zijn, zo stelt de stichting, commercieel verkrijgbaar en ze kunnen aan de rand van dorpen en wijken, langs wegen en op industrieterreinen geplaatst wor den. De stichtmg wyst erop. dat de geo grafische ligging van Zeeland uiterma te gunstig is om windenergie te benut ten. Naar het oordeel van het Coördina tieorgaan hoeven windmolens geen aantasting te vormen voor het land schap. Wel zou men buiten de trekrou- tes voor vogels moeten blijven. Volgens de stichting is de plaatsing van windmolens door gemeenten zelf aan trekkelijk, bijvoorbeeld voor de ener gievoorziening van zwembaden. Ook zou windenergie ingepast kunnen wor den in de stroomvoorziening van dor pen en woonwijken. Het Coórdinatieor- gaan vraagt de gemeentebesturen ver der bestemmingsplannen zo aan te pas sen, dat de mogelijkheden worden ver ruimd en veiligheids- en hindereisen in de bouwvergunning op te nemen. ADVERTENTIEI ^nvangstijd is steeds om 19.30 uur. IADVERTENTIEI NIEUW: 1 februari 1953 stormramp en watersnood nagewerkt in gedichten, ver halen en toneeltekst samengesteld en van na woord voorzien door Ad Zuiderent met bijdragen van 31 au teurs, onder wie: Gerrit Achterberg, Mies Bou- huijs, Simon Carmiggelt, Maarten 't Hart, Harry Mulisch. Bert Schier- beek en Hans Warren tot 31 maart 24.50 g daarna 29,50 verkrijgbaar bij elke boekhan del en bij de uitgever: FANOY BOEKEN Nieuwe Burg 26-28 Middelburg 01180-12114 PAK DAT VOORDEEL! 2 PAK 3-PAK! Kijk, goed nieuws! De vernieuwde BASF-Cassettes nu in 2-Pak en 3-Pak. Precisie-cassettehuizen, geruis loze bandloop, perfekte Azimuth. Gefabnceerd volgens de internationaal geldende norm IEC. Chromdioxid II en de LH-Super I zelfs gekozen tot wereldnorm! Pak dat voordeel van 2-Pak. Nederlands meest verkochte cassette BASF LH-Extra I) zelfs in 3-Pak. WIN 'N LONG-CONCORDE-WEEKEND NEW YORK! (V00R'2 PERSONEN). Haal dat wedstrijdformulier van BASF bij uw winkelier. Puzzelen maar. en... wie weet: winnen maar! Volledig verzorgd, eerste klas hotel. Puzzel méé en vlieg méé per Concorde Lang BASF-weekend ys, New York per supersonische v Concorde. Sneller dan de zon over de oceaan. Excellenteboordservice. Gastronomische maaltijden volgens Franse traditie. Riant ver blijf In het luxueus Ingerichte Parker Meridien Hotel, eigen- n de Air France. AIR FRANCE Bon voyage! naar New York. Extra prijzen: 250 inzenders bovendien een kans op een 2-Pak Chroom-Super, de 8-voudige testwinnaar. t t t 1 1 7 ZIERIKZEE - Prins Bemhard heeft woensdag in het Zicrikzeese stadhuis verzetherdenkingskruisen uitgereikt aan twintig Zeeuwen. In vier gevallen gebeurde dat posthuum aan een nabe staande. De gedecoreerde oud-verzet strijders ontvingen de in 1980 ingestel de onderscheiding namens het Natio naal Comité Verzetsherdenkingskrui- sen. Het was na een dergelijke plechtigheid vorig jaar in Middelburg gisteren de tweede keer dat prins Bemhard in Zee land aan verzetsmensen 'massaal' her- denkingskruisen uitreikte. En als het aan hem ligt zal het ceremonieel gebeu ren in Zierikzee niet het laatste behoe ven te zijn in deze provincie. „Want ge let op het vele dat er in de jaren '40-'45 in Zeeland plaatsgreep moeten er onge twijfeld nog velen zijn, die voor een her- denkingskruis in aanmerking komen. En ik wil graag komen om ze aan hen uit te reiken", aldus Prins Bemhard, die de hoop uitsprak dat de gelegenheid om dat daadwerkelijk te kunnen doen ze ker nog enige malen zal voorkomen. In de trouwzaai van het stadhuis speld de de prins de verzetsherdenkingskrui- sen op bij de volgende Zeeuwen, die zich tijdens de Duitse bezetting ver dienstelijk hebben gemaakt. A. K. Tim merman- Acda. A. C van de Broeke. J. R Geijsels. allen woonachtig in Vlissin gen: J Antheunisse. Rotterdam; P. Ma- taheroe. Renesse. L. A Verdoorn en C. Kloet te Zierikzee: A. Bracke, Clinge; M Elenbaas. Brumisse. W J. van de Ree, Hoedekenskerke; H. D. J Swaters, Breda; W. Breeschoten-Verbruggen, Middelharnis; J A. van der Klooster, Ouddorp, J. Laport en E Laport-Bak- ker te Middelburg en J. Taal, Oudekerk aan de IJssel. Posthuum waren herden- kingskruisen toegekend aan M. Barent- se. 's-Heer Arendskerke en N. J. van Biezen, Goes, J. A. Verhoef, Brouwers haven en M. K. van der Beek, Limbrigt. Gesprek Na het opspelden van de onderschei dingstekenen raakte prins Bemhard tijdens een informeel samenzijn in de Vierschaar van het stadhuis, waar hapjes en drankjes werden geserveerd, in druk gesprek met de zojuist gedeco reerde en daarmee zeer ingenomen mensen van het voormalig verzet. Zo als met de bijna 90-jarige P. Klooster man uit Nisse, de ex-verzetsleider van Zuid-Beveland en Tholen en de 86-jari- ge in Breda wonende voormalige Zie- rikzeenaar H. D. J. Swaters. Klooster man kreeg zijn verzetsherdenkings kruis al twee jaar geleden. „Dat viel samen met m'n 65-jarig huwelijks feest", liet hij desgevraagd weten. Kloosterman voerde het woord namens de in het zonnetje gezette ex-verzets- mensen Hij bedankte met name prins Bemhard voor zijn bereidheid om deze dag te maken tot een Zeeuwse verzets- dag „Het is in de tegenwoordige tijd goed, te weten dat het koninklijk huis nauw met het verzet verbonden was en is", aldus Kloosterman. Verder herin nerde hij aan het leiderschap .van Swa ters in het verzet op Schouwen. Kloos terman: „Want ook Schouwen heeft een zware tol betaald voor de vrijheid. Het gedenkteken in Renesse spreekt tot het nageslacht. En laat dit nageslacht dit ereteken in alle eer onderhouden". W. J. C. Tensen van het Nationaal Co mité en voorzitter van de Nationale Fe deratieve Raad van het voormalig ver zet Nederland wees er in een toespraak je op dat met het instellen van de ver- zetsherdenkingskruisen werd gewacht tot 35 jaar na de oorlog. De oorzaak daarvan lag echter voornamelijk bij de illegaliteit zelf. De verzetsmensen voel den er aanvankelijk maar weinig voor omdat het ondergrondse werk geduren de de oorlogsjaren niet werd gevoerd om er later een onderscheiding voor te krijgen. Maar de laatste tien jaar groei de toch duidelijk een behoefte aan een erkenning, wat na langdurige overwe ging in 1980 aanleiding gaf tot instelling van het nationaal herdenkingskruis, al dus de heer Tensen. Burgemeester Th H de Meester van Zierikzee gaf in een toespraak onder meer aan dat Zeeuwsch-Vlaanderen. Midden- en Noord-Zeeland op verschil lende tijden werd bevrijd ..Wat dit be treft heeft het verzet op Schouwen-Dui veland het wel heel moeilijk gehad Het eiland werd eerst bevrijd op 7 mei 1945 en daarbij kwamen als zeer verzwaren de factoren de inundatie en de evacua tie", aldus De Meester. Hij benadrukte dat er geen sprake was van 'dilettantistisch verzet' van men sen die in een bravoursfeer een ama teuristische heldenrol wilden spelen'. Windturbine van PZEM leverde in januari record-energie Wat hier geaaau is wa» nueiiigent en efficient van opzet, aldus Dé Meester, die in dit verband verwees naar enige sobere verslagleggingen van de ge beurtenissen in de boekjes 'Schouwen- Duiveland in de frontlinie' (G. M. Feij) en 'Zierikzee tijdens de oorlogsjaren' (L. A. Verburg). Pnns Bemhard m gesprek met de heer A. C van de Broeke ml Vlissingen. MIDDELBURG - De rijk met w ind bedeelde maand januari 1983 is een topmaand geworden voor de windturbine 'Pep-1' van de NV PZEM op het werkeiland N'eeltje Jans in de Oosterscheldemonding. De turbine wekte het zeer grote aantal van 24.158 kilowatturen op. In Nederland wordt per jaar per persoon 1.100 kilowattuur stroom verbruikt. De generatoren in de windturbine waren te zamen ge durende 92 procent van de tijd pro- duktief - dat wil zeggen dat zij elektrische energie aan het eigen net van de rijkswaterstaat lever den. In gemiddelde wintermaan den is de Kwh-produktie van de windturbines die de PZEM tot nu toe heeft geëxploiteerd, ongeveer de helft minder dan de produktie over januari. De PZEM is in de kersttijd aan zijn tweede honderdduizend kilowattu- ren'uit de wind' begonnen. De twee windturbines die de PZEM achter eenvolgens in bedrijf heeft gehad of nog heeft, hebben in totaal nu byna 130.000 Kwh opgewekt. Het ener giebedrijf verzamelt voortdurend waardevolle meetgegevens over de opwekking van elektriciteit met behulp van wind. Deze gegevens staan ook ten dienste van particu lieren en bedrijven in Zeeland, die zich met windenergie willen bezig houden. Zoals bekend heeft de PZEM een grote (315 Kw •-windturbine van het fabrikaat FDO in bestelling. Deze windturbine wordt in het voorjaar in het Sloegebied geplaatst. De windturbine op de Keeltje Jans is van het fabrikaat Polenko - even als FDO een Nederlands bedrijf. ZEEUWS COORDINATIEORGAAN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25