PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iBush benadrukt sterk nul - optie Washington Absolute vakaturestop bij de rijksoverheid Goeree in 1986 naar Zeeland Goedkoop scheiden voorkomt ontslag gevangenbewaarders RUBBERS 15 MAART NAAR REAGAN Kadastraal recht duurder 226e jaargang no. 28 .thiDonderdag 3 februari 1983 De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. ■n {LONDEN - ROTTERDAM (ANP, UPI) - Diesel wordt begin volgende week op- ovenieuw goedkoper. Shell, Esso en BP jrtjverlagen vanaf woensdag hun liter- ;n prijzen met 3.2 tot 3.4 cent, zo hebben ze oriwoensdag meegedeeld. Een liter zelf- getankte diesel zal daar dan 109,4 tot 109,8 cent gaan kosten. oveDe prijsverlaging is een gevolg van de hu gedaalde noteringen op de produkten- markt. Ook andere gasoliën. zoals huis brandolie worden goedkoper Begin de ze week zakten de prijzen van gasolie ook al. Diesel daalde toen een kleine drie cent in prijs. Voor het merendeel van de bezitters van de 4.4 miljoen au to's in Nederland zal de prijsverlaging geen gevolgen hebben, omdat naar schatting slechts drie procent op diesel rijdt British National Oil Corporation (BNOC), de oliemaatschappij van de Britse staat, overweegt haar prijzen voor olie uit reserves in de Britse sector van de Noordzee te verlagen in verband met de prijsverlaging die de Sowjet- Unie dinsdag bekendgemaakt heeft. Over de omvang van de verlaging opent BNOC een dezer dagen-onderhandelin- gen met haar afnemers, die sinds het mislukken van de OPEC-conferentie van het vorige weekeinde op een prijs verlaging aandringen. Ze willen dat er van de huidige officiële prijs van Noord- zeeolie, 33.50 dollar per vat van 159 liter, twee tot drie dollar af gaat. actf iid ieiDEN HAAG - De Amerikaanse vice-president George Bush heeft woensdag bevestigd dat de enAmerikaanse regering in haar onderhandelingen met de Sowjet-Unie over middellange afstands- fe£aketten in Europa blijft uitgaan van de nul-optie. Geen plaatsing van deze raketten aan westerse zijde als de Sowjet-Unie aan haar kant al deze wapens ontmantelt. Het „elimineren" van een hele ^categorie nucleaire wapens is de best denkbare morele opstelling", aldus Bush. „Elk serieus Russische plan in deze richting zal echter serieus bestudeerd worden". Bush wilde tijdens een persconferentie in het statige Ridderzaalcomplex in het geheel niet ingaan op eventueel aan vaardbare onderhandelingsresultaten. 5 Serieuze voorstellen van de Russen zul- 'oejen serieuze aandacht krijgen. Maar als 3r Andropov in het Kremlin 'njet' roept en s Jiet niet eens is met de nul-optie van "5 «eagan hoeft dat toch niet te beteke- t gfien dat wij onze moreel volstrekt ge zonde opstelling moeten verlaten, al- dus Bush. geld kwijt De Koninklijke Maatschappij De Schelde is de honderden miljoenen guldens, die het bedrijf in Rijn-Schel- de-Verolme heelt gestoken, kwijt. Dat is althans de mening van WD-Tweede Kamerlid H. Jacobse. In Den Haag, waar het kabinet druk over de proble men bij RSV vergaderde, werd ernstig rekening gehouden met een splitsing van het concern. Op de beurs bereikte de koers van de RSV-aandelen een his torisch dieptepunt voor zes gulden gingen de aandelen van de hand. PAGINA 3 dagboek Volgende week verschijnt hel dagboek van ex-minister Terlouw van D'66. Terlouw zet zich er flink in af tegen zijn eigen partij en tegen de PvdA. Ook doet hij wat schamper over de 'pro gressiviteit' van zijn partijgenoten Van Mierlo en Brinkhorst, en vindt hij dat 'Den Uyl zichzelf heeft overleefd' Over zijn partij D'66 merkt hij op: 'Het gaat er om progressief te zijn, te horen bi) de goeien, om niet te hoeven lezen dat we verrechtst zijn' PAGINA 13 tirade De Surinaamse ambassadeur Henk Herrenberg heeft een felle uitval ge daan naar de Nederlandse pers Tij dens een af en toe rumoerige perscon ferentie zei Herrenberg dat veel media in Nederland zich schuldig maken aan terreur' en dat 'geruchten worden voorgeschoteld als feiten' Over zijn re cente contacten met Bouterse merkte hii op 'Ik sta niet. op de foto met een moordenaar' PAGINA 15 Daarbij deed Bush zijn uiterste best de boodschap aan de Nederlanders over te brengen dat president Reagan vol strekt serieus is bij het bereiken van een optimaal onderhandelingsresultaat. „Ik lijk Billy Graham wel, maar dit pro beer ik duidelijk te maken, de meest morele positie is deze hele generatie nu cleaire wapens van de wereld te ban nen", zei hij onder het wakend oog van Lubbers, minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) en de Amerikaanse ambassadeur Dyess. Handreiking Het aanbod van Reagan om op welke plaats en tijd dan ook met Sowjct-lei- der Andropov over de middellange af standswapens te praten is volgens Bush een „handreiking" van de presi dent. Juist de dag tevoren wees de Rus sische leider Andropov het Ameri kaanse voorstel als zodanig van de hand, omdat het uitgangspunt van Reagan de nul-optie blijft. Bush: Ik denk dat het eerlijk is te antwoorden: Wat is er verkeerd aan de wereld be vrijden van een nieuwe categorie nu cleaire raketten. De verkiezingen in West-Duitsland, waar de plaatsing van de nieuwe Ameri kaanse raketten hoofdthema van de campagnes is geworden, zijn volgens Bush geen reden terughoudendheid te betrachten in de onderhandelingen in Genève Dat de Westduitse positie hier in zeer belangrijk is werd echter met door de vice-president ontkend Demonstranten Een aardig woordje ook voor de demon stranten tegen kernbewapening op het Binnenhof, die de vice-president heel goed zei te kunnen begrijpen. „Ik kan hun hart voelen kloppen" en „mijn ei gen kinderen denken net zo". Maar „la ten we er dan ook iets aan doen om die wapens kwijt te raken". Voor een gesprek met het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) zei Bush abso luut geen tijd te hebben gehad. „Ik be klaagde me al tegenover premier Lub bers dat ik nog geen drie minuten de tijd heb gehad om mijn handen te was sen, terwijl ik toch een erg schoon mens ben". Volgens Bush mag dit niet wor den uitgelegd als onwil om met de vre desbeweging te praten. Wel heeft de Amerikaanse vice-president een privé- ontmoeting gehad met Nederlandse za kenlieden. Wie daarvoor uitgenodigd waren wilden de Amerikaanse woord voerders niet meedelen. Lubbers naar VS Na de Amerikaanse vice-president uit geleide te hebben gedaan op Schiphol wilde ook premier Lubbers nog iets over het bezoek zeggen. In grote lijnen lijken de officiële standpunten van Ne derland en de VS niet te verschillen, al is er enig verschil van toonzetting In plaats van het morele gelijk dat Bush aan zijn kant weet met de nul-optie, wil Lubbers door onderhandelingen plaat sing van de NAVO-raketten proberen te voorkomen. Ook van Lubbers geen speculaties over mogehjke tussen- of tijdelijke oplossin gen voor de rakettenkwestie. „De nul optie is een politieke optie en geen ma thematische". aldus de premier Beide bondgenoten willen door onderhande lingen plaatsing van nieuwe raketten proberen te voorkomen. Dat moet vol gens twee essentiële uitgangspunten een zo sterk mogelijk e eenheid en een open, ondogmatische benadering Bush heeft tijetens zijn besprekingen met Lubbers een uitnodiging van pre sident Reagan overgebracht om op 15 maart aanstaande naar Washington te komen. Lubbers zei daarvoor zeker ruimte in zijn agenda voor te willen maken. WASHINGTON - De democrati sche senator Alan Cranston uit Ca- lifornië heeft zich w oensdag als eerste officieel gepresenteerd als gegadigde voor de kandidatuur van zijn partij voor het president schap. De 68-jange liberaal deed dit op een persconferentie in Washington waar hij zichzelf omschreef als de eerste belangrijke 'vredeskandi daat' sinds de Vietnamese oorlog. Hij concentreerde zich vrijwel ge heel op het kemwapenvraagstuk. De wapenwedloop van de Amerika nen en de Russen noemde hi krankzinnig. „Ons doel moet zijn een eind te ma ken aan de dreiging van een kern oorlog Dat zal voorrang krijgen bo ven alle andere zaken aldus Cran ston. In de opiniepeilingen ligt de sena tor wat de democraten betreft ruimschoots achter bij de oud-vice- president Walter Mondale, de f tor en gewezen ruimtevaarder John Glenn en andere gegadigden de kandidatuur. Bush in Nederland INVULLING MAATREGEL NOG ONDUIDELIJK strijd De Middelburgse zwemploeg Luclor I zal zaterdag zo goed als zeker de pro motie van de C- naar de B-competitie kunnen vieren Zeelands topzwemmer i Rob Geervliet kij kt al ui t naar de strijd tegen sterke opponenten, die hem dan te wachten staat 'Het zal niet meer zo vaak voorkomen dat ik met grote 1 voorsprong win. Dat vind ik ook veel aantrekkelijker' PAGINA 21 orkesten Een meerderheid van de TWeede Ka mer is het niet eens met de plannen van minister Brinkman (WVC) om vijf regionale orkesten geen of minder rijkssubsidie te geven. Ook de subsi diestop voor de toneelgroepen NieuWe Komedie en Proloog, die de opheffing van de belde gezelschappen zou bete- kenen, stuit op fel verzet. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. J DEN HAAG - Ontspannen moment tijdens het afscheid van de Amerikaanse vice- president Bush im). die woensdag op paleis Huis ten Bosch met zijn vrouw in officieel afscheid kwam nemen na zijn tweedaagse bezoek aan ons land. Links koningin Beatrix en prinses Margriet, geheel rechts premier Lubbers i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Sinds 28 januari is voor alle ministeries een absolute vacatu restop afgekondigd. In een mededeling hierover van de secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken aan alle afdelingshoofden staat dat ook geen uitzendkrachten meer in dienst mogen worden genomen. Alleen vacatures die voor 28januari wa ren aangemeld, mogen nog worden op gevuld. Rijksdiensten zoals het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, de op leidingscentra van de politie, de PTT en de Staatsdrukkerij zijn van deze rege ling uitgezonderd. Deze maatregel loopt vooruit op de nog te treffen maatregelen in het kader van de zogenaamde 1-procentsoperatie. In het regeerakkoord werd afgesproken dat de komende vier jaar elk jaar het personeelsbestand van de overheid met DEN HAAG i.ANP) - De tarieven van het kadastraal recht worden met in gang van 15 april met vier procent ver hoogd. Deze tariefsverhoging wordt aangekondigd in antwoord op vragen vanuit de tweede kamer over de begro- ting-1983 van volkshuisvesting. De verhoging betekent op jaarbasis een inkomen van 6 miljoen gulden meer voor de schatkist. De 'voorrij kosten' voor particuliere metingen worden ver hoogd met de reistijden van de meten de ambtenaren 1 procent zal moeten worden terugge bracht. Het kabinet heeft nog geen besluiten genomen over de precieze invulling van die maatregel. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) ligt daarover nog in de clinch met minister Ruding (financiën). Ruding vindt de 1-pro- centsmaatregel te beperkt, en wil voor bepaalde takken van de overheid het personeelsbestand met '2 procent te rugbrengen. Dit zou enkele tienduizenden over heidsbanen meer kannen kosten, dan in het regeerakkoord was voorzien. De discussie gaat er in het kabinet met na me om of een sterkere terugdringing voor alle overheidsdiensten moet gel den of dat een aantal sectoren moet worden uitgesloten Daarbij wordt gedacht aan defensie politie, onderwijs en belastingdienst Dat zou kunnen betekenen dat de '2- procentsoperatie' slechts zou gelden voor ongeveer de helft van het over- heidapparaat Het aantal banen dat daarmee gemoeid kan zijn schommelt rond 20.000 f Van onze Haagse redacteur t DEN HAAG - Zuid-Holland zal per 1 januari '86 niet langer in de huidige vorm bestaan maar officieel gesplitst zijn in twee nieuwe provincies. Goe- ree-Overflakkee moet op diezelfde da tum bij Zeeland zijn ondergebracht, als de plannen daartoe doorgang vin den. Zo ziet het tijdschema eruit dat minister Rietkerk van binnenlandse zaken woensdag de Tweede Kamer heeft voorgelegd bij de debatten over iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De echtscheidingsproce dure wordt binnenkort vereenvou digd, zodat niet automatisch alle za ken voor de rechter moeten komen. De ze maatregel levert de minister van justitie. Frits Korthals Altes. tien mil joen gulden op. waarmee hij kan ont komen aan extra bezuinigingen op het gevangeniswezen en er geen gedwon gen ontslagen bij het gevangenisperso neel behoeven te vallen. De bewindsman zal het voorstel uitwer ken op aangeven van de CDA- en v v in fract ie in de Tweede Kamer Het CDA is er gisteravond tijdens het debat over de justitiebegroting met aan toegekomen het voorstel formeel via een motie in te dienen Dat gebeurt waarschijnlijk van ochtend. Echtscheidingsprocedures vormen meer dan 50 procent van de civiele pro cedures bij de rechtbank Diverse in stanties. zoals de Vereniging van Socia le Rechtspraak, hebben al aangedron gen op een zo simpel mogelijke proce dure. Door de tien miljoen weg te halen bij ae ucniscneiamgen. en aus ui leite bij de advocaten, blijft voorde minister nog een bezuiniging over van in totaal 35 miljoen gulden 20 miljoen voor de kinderbescherming en 15 miljoen op de reclassering Daarnaast blijft overeind, dat de uit breiding van het aantal cellen uit de eigen begroting moet worden betaald Deze uitbreiding kost 30 miljoen gul den. die op de post gevangeniswezen moet worden gevonden Verder blijft de minister zitten met de u»Li.faK. ^uumigi„0„.u.L..^.,0 koord, namelijk nog 30 miljoen op het gevangeniswezen Over de invulling van dit bedrag is nog overleg gaande in de Ministerraad. Hoewel enerzijds bestrijding van kleine criminaliteit voorrang krijgt, zullen lichte delicten niet meer intensief wor den vervolgd Rijden onder invloed is daar een voorbeeld van. Nu is vervol ging mogelijk wanneer in het bloed een alcoholpromillage van 0.5 wordt aange troffen. Die grens zal m de praktijk naar boven worden verlegd. zijn begroting. Dinsdag was vanuit de Kamer, en met name van de kant van de PvdA en het CDA, aangedrongen op méér spoed dan de bewindsman op dat moment achter de splitsing leek te wil len zetten. Rietkerk immers had de Kamer schrif telijk laten weten dat de splitsing van Zuid-Holland naar zijn idee niet voor 1984 door het parlement zou kunnen zijn aangenomen. Daar kwam hij nu op terug, nadat Van der Louw (PvdA) en Krajenbrink <CDAi om haastiger spoed hadden gevraagd. Rietkerk zei woens dag dat hij bedoeld had dat de split- singswet in '84 in de Staatscourant kan worden gepubliceerd, maar dat ook hij er vanuit gaat dat nog dit jaar de parle mentaire behandeling kan worden vol tooid. Het wachten wat dat betreft is voorlo pig op de reactie van de bewindsman op de eerste schriftelijke opmerkingen van de Kamerfracties op het splitsingsont- werp. Onderdeel van dat ontwerp is, het is al meer gezegd, de verhuizing van Goeree naar Zeeland. Over dit marginale on derdeel is tijdens het begrotingsdebat niet gesproken. Wel tekent zich een Ka mermeerderheid af. Aangenomen mag ook worden dat Rietkerk er voorstan der van is Zoals gezegd zal de verhuizing volgens het huidige tijdschema per 1 januari '86 een feit zijn. Wellicht kan op deze manier worden voorkomen dat er in Zeeland, na deze plotselinge 'bevol kingsaanwas'. extra statenverkiezin gen nodig zijn. De volgende statenver kiezingen worden immers in de eerste helft van '86 gehouden, zodat extra ver kiezingen niet nodig lijken wanneer de splitsing in dalzelfde jaar een feit zal zijn. De Amerikaanse vice-pre sident George Bush - gis teren op bezoek in Nederland i - heeft de Westeuropese Na- vobondgenoten weinig nieuws te vertellen. Bush is momenteel in Europa om de Navopartners te con sulteren over zaken van wederzijds be lang en om het Amerikaanse standpunt inzake de plaatsing van kemraketten voor de middellange afstand te verdui delijken. De boodschap uit Washington is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar de VS blijven vasthouden aan de zogehe ten nul-optie, alle speculaties en vage mededelingen van regeringswoord voerders ten spijt. In gewoon Neder lands komt het er op neer, dat de VS slechts bereid zijn af te zien van de plaatsing van 572 Pershing-en Kruisra ketten m West-Europa als de Sowjet- üme haar raketten voor de middellan ge afstand, waaronder de veelbespro ken SS-20. zal ontmantelen. Wordt er dan over en zonder de Westeuropeanen beslist? Neen. natuurlijk met Er ligt al een enkele jaren oud Navobesluit. waann tot op de raket is vastgesteld wat waar moet worden geplaatst Maar hoewel een aantal landen aan de be sluitvorming heeft meegewerkt, heb ben zij ook een voorbehoud gemaakt Nederland bijvoorbeeld is zo'n land Het vervangen van oude wapensyste men door nieuwe en betere, hetgeen de Navo voornemens is en waaraan de Sowjet-Unie al gedeeltelijk uitvoering heeft gegeven, is voor Nederland nog lang geen uitgemaakte zaak. De Neder landse regering heeft een eventuele plaatsing gekoppeld aan de voortgang van het ontwapeningsoverleg in Gene ve tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Wat Bush daarover giste ren met premier Lubbers heeft bespro ken blijft voor een deel binnenskamers Naar buiten komen slechts wat alge meenheden en gemeenplaatsen. Bush had het allemaal al gezegd vóór zijn ver trek naar Europa. Dit soort bezoeken levert zelden nieuwe gezichtspunten op Consultatie en overleg zijn veel ge bruikte woorden voor dergelijke be zoeken. Met Bush is het al met anders Maar dat er een relatie ligt met het 'vre desoffensief, dat de Sowjetrussische partijleider Andropov heeft ingezet valt moeilijk te ontkennen. Het verbale geweld vanuit het Kremlin bracht de Amerikanen in het defensief. Andropov en de zijnen scoorden punt na punt te gen de verbaasde Amerikanen, die in het begin absoluut geen verweer had den. De voorstellen van Andropov over vermindering van kernwapens, over een niet-aanvalsverdrag en over een topontmoeting bleken de verschillen van inzicht tussen de regering van de VS enerzijds en een meerderheid van de Westeuropese Navolanden anderzijds slechts aan te wakkeren. Waar Reagan met een pertinent 'neen' antwoordde, lieten de Westeuropese regeringslei ders zich een aantal malen gematigd positief uit. Sinds een aantal weken zijn de Amerikanen m het tegenoffensief ge gaan op hun beurt bombarderen zij Andropov met voorstellen. Nog deze week verwierp de Sowjetrussische lei der Reagans voorstel voor een topcon ferentie met de motivering dat Reagan iets anders zal moeten aanbieden dan een volslagen onwerkelijke nul-optie. De propaganda-oorlog tussen de lei ders van de twee machtigste naties ter wereld nadert zo langzamerhand een hoogtepunt. Het bezoek van Bush past volledig in het thans aan de wereld op gedrongen beeld van de VS: een land. dat een serieuze en onbaatzuchtige po ging doet de vrede te redden. Ongele gen komt het allemaal niet voor de Amerikanen met hun beroep op de Na vosolidariteit en hun verzekering dat de VS Europa niet in de steek zullen laten, gekoppeld aan het handhaven van de nul-optie, geven zy de nieuwe Westduitse bondskanselier Kohl een stevige steun in de rug. Kohl maakt daar een dankbaar gebruik van met het oog op de bondsdagverkiezingen begin volgende maand, die naar verwachting een nek-aan-nek-race te zien zullen ge ven tussen christen-democraten en so ciaal-democraten Waar is de plaats van Nederland in dit weinig subtiele spel? Premier Lubbers heeft zich op de hem eigen wij ze in uiterst voorzichtige termen uilge laten, al wilde hij wel zover gaan om te zeggen dat ook voor hem het uiteinde lijke doel van Genève de nul-optie is Afspraken op de weg daarnaartoe zijn volgens de premier al belangrijke stap pen in de goede richting. Het gaat te ver aan zijn woorden de conclusie te verbin den, dat de Nederlandse regering ach ter het Amerikaanse standpunt van de nul-optie staat, maar dat er met deze regering goed over dit soort gevoelig liggende zaken valt te praten, zal Bush ongetwijfeld met enige vreugde hebben geconstateerd. Het etiket 'bijzonder plezierig en nuttig', waarmee de Ameri kaanse vice-president gisteren de be spreking met Lubbers voorzag, is dan ook meer dan louter een beleefdheids frase. Naar Bush toe werkt de propa ganda wel degelijk. Misschien verne men we meer over de Nederlandse op stelling als premier Lubbers en minis ter Van den Broek van buitenlandse za ken half volgende maand president Ro nald Reagan bezoeken Verstoppertje spelen achter Geneve gaat maar tot op zekere hoogte op. Aan een duidelijke keus tussen vóór of tegen plaatsing ont komt ook Nederland niet Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1