Hout- en kolenkachels veilig en voordelig' 1982 Cultuurvolgers MAKKELIJKE ETERS METINGEN WEERLEGGEN RAPPORT Aanzien Een jaar wereld nieuws in beeld PZC/t dierelantijnen HENGELEN •jOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 varia 17 n <rn kringen van kachelhandelaren is opschudding ontstaan over een ANP-bericht dat in decem- Iber in vrijwel alle Nederlandse kranten verscheen en waarin de kachel wordt aangemaakt met $e omstreden 'allesbrander'. Dat de gemoederen verhit raakten is niet verwonderlijk want de <bnclusie uit het artikel: „wie op zijn gasrekening wil besparen en zich om die reden een 'alles- ^•ander' aanschaft, komt bedrogen uit", lijkt nogal lichtvaardig getrokken. Per 1 januari is de (rijs van het aardgas verhoogd tot 59 cent per kubieke meter en zelfs wanneer we het vastrecht guiten beschouwing laten is het niet moeilijk een aantal vaste brandstoffen op te noemen die panzienlijk goedkoper zijn. verbranding maar ook een zuinig brandstofverbruik tot resultaat heelt Overigens is bij de proeven wel geble ken dat het stoken van geperste papier- blokken vijf- tot driemaal zoveel verontreiniging geeft als droog onge verfd brandhout meent de TH-onderzoeker. „Waarom een wasmachine wel en een kachel niet?" Vecht teleurgesteld zijn de impor- Vrs en verkopers van kachels over het sbruik van de term 'allesbrander' 'parmee alle kachels die geschikt zijn ,e maken) voor zowel hout als kolen, Srf of briketten al een paar jaar op één Jop worden gegooid. In een aantal ge ilen is de gewraakte benaming door (consument letterlijk opgevat en is alles gaan stoken wat normaal met vuilnisauto wordt meegegeven. Zo chten sommigen door de aanschaf n zo'n 'allesbrander' op een gemak- lijke, veilige en zuinige manier van ijin oude schoenen, plastic verpakkin gen en tuinafval af te komen, een mis- atting die de bonafide kachelhandel •teeds met kracht heeft trachten te be- «njden. ferkelijk gegnef voelen de kachelhan- èlaren zich echter door een in het arti- él genoemd rapport van het Milieu- idig Studiecentrum van de Rijksu- 'ersiteit Groningen. Op grond van dijkend literatuuronderzoek waar- uitsluitend is gepeurd uit Ameri- bronnen komt deze weten- ppelijk instelling tot de conclusie it het stoken van hout en kolen ver- „•rfelijk is voor het milieu en derhalve ■feor de overheid maar moet worden trboden ïachelimporteur F. J. van Bers van 4bse Danskovn in Eindhoven is razend de Groningse rapporteurs die hij er- 'an beticht op een weinig wetenschap- Wijk verantwoorde manier te werk te Ijn gegaan. qtilieu-freaks' noemt hij ze, die 'de 4eest zwartgallige' feiten die zij in de iunerikaanse literatuur tegenkwamen 4) een rijtje hebben gezet en opgeteld, ïaarbij komt dat Amerikaanse kachels iet met de Europese kachels te verge- flken zijn. In Denemarken, dat niet zo- Is wij massaal is overgegaan op aard gas, is de kennis van kachelbouw niet 'erloren gegaan en ook in Engeland, Duitsland en Frankrijk worden derge lijke produkten vervaardigd. In Ameri ka zijn het de produkten van een weg werpmaatschappij. De heer Van Bers Saarover: „Algemeen bekend is dat Jmerikaanse kachels totaal anders zijn fltgevoerd dan onze Europese. Men joudt er van alles wat groot is. En groot 't nu juist zo fout bij kachels. Grote vu- fcn met lage temperaturen is het daar. (ij ons kleine vuren met hoge trempe- Bturen. Precies andersom dus. Op ka- iielgebied is men daar nog heel ver fchter." frappant ie heer Van Bers neeft kachels laten feston bij TNO en bij de TH in Eindho- en. De verschillen in de uitkomsten 'an deze rapporten en die van het lite- atuuronderzoek van Groningen zijn rappant, ze lopen op tot 6500 procent, loe dat komt is hiervóór al aangeduid: juropese en Amerikaanse kachels zijn envoudigweg niet te vergelijken. Ir. H. leedijk van de TH Eindhoven (schei- tundige technologie» heeft niet alleen fetzelfde Amerikaanse literatuuron- jerzoek verricht als de Groningers paar tevens metingen uitgevoerd aan en Deense openhaardkachel. Zijn be- Indingen komen wat het literatuuron- ferzoek betreft overeen met die in Gro- Jngen. maar zijn conclusies zijn vol- pekt anders. )ver het milieu-aspect zegt ir. Zeedijk hder meer: „ieder verbrandingsproces pvert milieuverontreiniging op. Als ie- oand de kachel in een kamer aansteekt eidt dat tot een tienvoudige verontrei niging van de lucht in die kamer, maar lat is een relatieve verontreiniging rant als maar één sigaret wordt opge loken neemt de vervuiling van de at mosfeer in die zelfde kamer met een fac- pr honderd toe." [erbranding van een liter benzine in en automotor levert een grotere emis- le van koolmonoxyde en koolwater taffen op dan het stoken van een ku- iieke meter hout, log zo'n vergelijking van auto en ka- nel, ditmaal van de heer Van Bers: „als een auto in een uur vijftig kilometer Sat rijden dan produceert hij 2200 ram koolmonoxyde. Om een dergeli)- le emissie te evenaren moet men 70 ka- hels een uur lagen branden bij een ver mogen van ten minste 12 kW Hetzelfde leidt voor de emissie van koolwater- toffen. Ir. Zeedijk kwam tot de conclu- ie dat hout- en kolenkachels bij nor- aaal gebruik weinig luchtverontreini- ing veroorzaken. De emissiehoeveel- leden die hij tijdens het testen mat. la- en een factor tien lager dan de Ameri- aanse gegevens. Het gaat pas goed mis wanneer de ka- hel helemaal openstaat of helemaal esloten is, hetgeen bij een juiste stook- rijze nooit zal voorkomen Ook bij het ïleggen van een stuk hout. doet zich ven een flinke verontreiniging voor. laar die duurt hooguit vijf tot tien mi- uten en wordt veroorzaakt doordat fclfs winddroog hout altijd nog zo'n 15 rocent water bevat dat eerst moet ver- ampen. waarbij de temperatuur terug- tópt tot zo'n 100 graden Celsius." lij lage temperaturen in de kachel is de erbrandingskwaliteit laag, hetgeen al zeggen dat de rookgassen betrekke- jk veel vervuilende stoffen bevatten. Ie goede Europese kachels garanderen chter hoge temperaturen en een se- undaire verbranding van de rookgas- en. Bij een correcte stookwijze komt ergassing van de brandstof tot stand ie met alleen leidt tot een vrij zuivere Broeikas Ir. Zeedijk ziet geen problemen wat de uitstoot van koolmonoxyde (CO) en kooldioxyde (C02) betreft. In 1978 bracht het verkeer in Nederland 1360 miljoen kilo koolmonoxyde in de at mosfeer, de industrie 3,1 miljoen kilo en de huishoudens met hun gaskachels 19 miljoen kilo. Als alle huishoudens weer kolen zouden gaan stoken dan zou het koolmonoxy- degehalte een factor 1,3 hoger worden en zou de uitstoot gerelateerd aan de cijfers van 1978 zo'n 24,7 miljoen kilo bedragen, een te verwaarlozen verho ging dus. Hetzelfde geldt voor kooldio- ADVERTENTIE) Gebonden Geïllustreerd 240 blz 1116.90 Bfc. BIJ DE BOEKHANDEL JÊ xyde, maai' die is voor de mens niet gif tig al draagt zij wel bij tot het zoge naamde broeikaseffect, het verschijn sel van een voor warmtestralen ondoor dringbare laag in de dampkring die tot gevolg kan hebben dat het op aarde warmer wordt; wie weet, misschien is deze kwakkelwinter daar wel een ge volg van", zegt ir. Zeedijk Groene planten nemen kooldioxyde op en bij verbranding van hout en kolen is dus in zekere zin sprake van een kringloop. In dat verband pleit ir. Zee dijk voor de aanplant van geschikt hout bestemd voor brandstof nu er steeds minder grond nodig is voor de voedsel- teelt. Ideeén hierover worden op de TH onderzocht en een grootgrondbezitter in het oosten van het land importeert tegen de iepziekte bestendige iepen uit Scandinavië in het belang van de kool stofkringloop. Elders onderzoekt men of het mogelijk is gnendgronden te beplanten en er zijn machines ontwikkeld die hout versnip peren voor industriële verwarmingsin- stallaties. Ir. Zeedijk: „Het is gek dat men het aan deel van de windenergie in onze ener gievoorziening, dat op 2 procent wordt geschat, wel van belang acht en dat de factor hout totaal wordt verwaarloosd. Als vijf procent van de oppervlakte van Nederland met (brand)hout zou worden beplant dan zou dat ook goed zijn voor twee procent van onze energiebehoef te Om een wijdverbreid misverstand uit de wereld te helpen benadrukt ir Zeedijk dat het stoken van hout geen enkele bijdrage levert aan het euvel van de 'zure regen' en evenmin het gehalte aan zware metalen in de bodem doet toenemen, zolang althans geen geverfd hout wordt gestookt. De gevreesde emissie van giftige koolwaterstoffen blijft binnen de normen zolang de ka chels op de juiste manier worden ge stookt. De kennis die daarvoor nodig is acht ir. Zeedijk nog altijd aanwezig, „stoken is een kunst die de mensen is aangeboren". Hij is er overigens voor stander van dat kachels zo worden ge construeerd of aangepast dat zij nooit helemaal 'dichtgedraaid' kunnen wor den. Nog mooier zou hij het vinden wan neer ze van een elektronisch stookpro- gramma zouden worden voorzien. Dat kan al voor een paar honderd gulden, De circusolifant 'Stam' test een Deense kachel op sterkte. TNO testte dezelfde kachel op rendement en rookgasemissie. In beide gevallen waren de resultaten uitstekend. Bij het stoken komen stoffen vrij. waarvan een aantal giftig is en andere totaal met Dat over die giftigheid misverstanden en genuanceerde menin gen bestaan kwam onlangs aan het licht tijdens een lezing over het stoken van hout en kolen. De heer F J van Bers van de Stichting Kachel en Schoorsteen noemde bij die gelegenheid creosoot als een niet ongevaarlijk en in ieder geval heel vervelend bijverschijnsel van het stoken. Een arts in liet gehoor moest daarom hartelijk lachen Later vertelde hij waarom hij zich zo had geamuseerd. De door de meeste aanwezigen met grote argwaan beoordeelde stof creosoot wordt in het Formularium. het officiële receptenboekje van de Nederlandse apothekers, genoemd als on misbaar bestanddeel van een hoestdrankje Dat drankje heet 'Sirupus Kreosoti Compositum'en er gaat dertig milligram creosoot in De dokter kreeg het bij verkoudheid van zijn vader die ook arts was en die had het weer van zijn-vader Overigens hoeft creosoot m de schoorsteen geen probleem meer te zijn afgelopen maanden is een soort boor met flexibele as uit Denemarken geïn troduceerd die zelfs de zwaarst aangetaste schoorstenen creosootvrij weel te maken. Aardgas Boze tongen beweren dat men in Den Haag helemaal niet zo gek is op die toenemende belangstelling voor hout en kolenkachels. Daarom zou men het Groningse rapport ook niet-publieke lijk willen tegenspreken. Een feit is dat steeds meer mensen overgaan op lokale verwarming. De cijfers die te voorschijn komen bij het serieuze tes ten van hout- en kolenkachels vormen een directe bedreiging van de door zijn duurte tanende populariteit van het aardgas. Sinds 1980 Is het gemiddelde aardgas verbruik van een gezin 3000 kubieke meter per jaar nadat het een paar jaar daarvoor nog 3500 kubieke meter had bedragen. Die 3000 kubieke meter kost te vorigjaar/ 1713.87. maar zou in 1968, toen de installatie van centrale verwar ming op gas sterk werd gestimuleerd, niet meer dan 360 hebben gevergd Het aardgas is bijna vijf keer zo duur geworden. Mede gezien de geteste rendementen van kolenkachels i tot 88 procent) en het feit dat veel c.v.-ketels het met verder brengen dan 75 procent, menen zowel de heer Van Bers als ir. Zeedijk dat hout en kolen stoken een voordelige zaak is. De kubieke-meterprijs van bruinkool is de helft van die van gas. De heer Van Bers zet bovendien grote vraagtekens bij de veiligheid van aard gasverbranding. Hij zegt. „Elk vuur. ook dat van gas. heeft grote last van koude. Toch wordt daar bij gastoestel- len nauwelijks rekening mee gehouden. Bij een slechte verbranding stijgt de koolmonoxydeproduktie Bij een goede verbranding van gas krijgen we met stikstofoxyde te maken. Toch staan de huizen vol met gasfornuizen en gasgei- sers zonder afvoer van de rookgassen. Vooral het plaatsen van relatief koude pannen boven de gasvlam kan niet ge zond zijn. De vrijkomende stoffen die dag en nacht door onze, tot de laatste kier dichtgestopte. huizen dwarrelen zijn toxisch en kankerverwekkend." Volgens de statistieken zijn er in Neder land 4,6 miljoen kooktoestellen en 3,6 miljoen geisers op gas en die vormen volgens de heer Van Bers een groot ge vaar voor de gezondheid. De Stichting Kachel en Schoorsteen waarin de bonafide kachelhandel zich heeft verenigd wil de komende tijd zo'n twintig tot dertig kachels weten schappelijk laten testen bij instanties als TNO en de TH Eindhoven. Ir. Zee dijk wil ook graag met zijn metingen doorgaan. Tot dusver werden die tests uitgevoerd door studenten in het ka der van hun praktikum, maar hij heeft goede hoop dat binnenkort een onder zoeker speciaal voor de kachelproeven kan worden aangesteld. Hij heeft daar voor de natuurkundige drs. H. Dorre- stein op het oog die eerder in opdracht van De Twaalf Ambachten de rookga semissie van hout- en tegelkachels ver geleek. Rien van Reems Op het moment, dat ik dit schrijf lijkt het al een beetje voorjaar. Voor mijn raam zit een spreeuw op het terras pogingen te doen een andere vogel te imite ren, wat hem nog aardig lukt ook. Een paar meter ver der zijn een paar duiven aan het paren. Ja. als het weer zo vriendelijk is, krijgen mens en dier het voorjaar in het hoofd. Dan is de overstap - in gedachten - naar de grote uittocht in de zomermaanden maar heel klein. Wij hebben de neiging om andere dieren dan die die gewoonlijk om ons zien te eten te geven. Honger of geen honger, wij voeren de eendjes. En of wij het juiste voedsel geven, vinden wij niet zo belangrijk wij voeren de een den Gelukkig hebben de meeste dieren het besef om onjuist voedsel niet te eten. maar dat houdt een ander gevaar in. Er zijn namelijk dieren, die dat voedsel dan weer graag tot zich nemen. Soms katten, dikwijls meeu wen en altijd wel ratten. Misschien is het nuttig ons af te vragenof het voeren van alle mogelijke dieren wel zo zinvol is. Natuurlijk geeft u uw huisgenoten te eten. Geen normaal mens zal zijn hond, kat of kanarie op strooptocht sturen, maar die dieren, die min of meer vrij zijn (zoals bijvoorbeeld de eendjes)? U weet natuurlijk, dat er van sommige dieren gewoon teveel zijn, doordat wij het hen te gemakkelijk gemaakt hebben. Dieren, die zich vroeger nauwelijks in onze buurt waagden, zitten nu gezellig mee te genieten van onze welvaartsmaatschappij. Want wat wij weggooi en is altijd nog wel bruikbaar voedsel. Zo is er een aantal jaren geleden een onderzoek gedaan naar de maaginhoud van afgeschoten, verwilderde kat ten in Zwitserland. Het bleek, dat zelfs deze verwilderde dieren, waarvan men dacht, dat zij een groot gevaar waren voor onder andere de vogelstand, bijna allemaal leefden van het afval van de mens. Zij kregen dus hun kostje op een veel gemakkelijker manier dan door de jacht op prooidieren. Er is geen reden om aan te nemen, dat het in ons land anders zou zijn Een Haags rapport over zwerfkatten vermeldt opvallend veel klachten over last van zwerfkatten en ratten op dezelfde plaatsen in de stad Bovendien is bekend, dat een ruim voedselaanbod bijna altijd leidt tot een groot nageslacht. Nu zult u zeggen, die katten lopen mij niet in de weg en eerlijkheidshalve moet ik zeggen 'mij ook niet', maar lang niet iedereen denkt er zo over. Denk maar eens aan uw buurman met zijn mooie tuintje, Waar net de bloem bollen zijn opgegraven. En dan spreek ik nog niet over de lucht die een kater kan achterlaten. Goed, u bent dierenvriend en u vindt dat niet zo erg. Maar dan moet ik u er tot mijn spijt op wijzen dat volgens dat eerder genoemde rapport die zwerfkatten meestal ernstig ziek zijn en lang geen prettig leven hebben, on danks het vele voedsel. Zij werden gemiddeld niet ouder dan twee jaar. In Amerika heeft men wel andere problemen. De voor steden daar worden bedreigd door invasies van wasbe ren enstinkdieren. U kent allemaal dat lieve wasbeertje wel uit dierentui nen of televisieuitzendingen. Het is zo genoemd, omdat het alle voedsel eerst tussen de voorpootjes 'wast' Het wasbeertje ziet eruit alsof het een maskertje heeft opgezet om zich onherkenbaar te maken en het loopt op een wat aandoenlijke, waggelende manier. Vergis u niet, beste lezer, let eens op zijn sluwe kraaloog jes. scherpe klauwtjes en zijn puntige tandjes. Alles wijst op een fel jagertje. Maar voorbij is de tijd, dat deze dieren zich voedden met muizen, jonge konijntjes en andere kleine diertjes. Dat was te vermoeiend Zij trekken nu door de voorsteden en eten al het begeer lijke afval, dat u mensen, weggooit. Zelfs de vuilnisbak ken weten zij te openen. Vlooien Honden zijn als de dood voor deze vriendelijk uitziende wasbeertjes en terecht, want één zo'n lief wasbeertje is de grootste hond de baas. In sommige plaatsen durven de mensen dan ook 's avonds hun hond niet meer uit te laten, omdat de was- beertjes bij voorkeur in het donker op pad gaan. Naast dit Elfstropen van vuilnisbakken, tuinen en kelders, doen de wasbeertjes hetzelfde als onze katers met hun urine en ook dat is een minder prettige bijkomstigheid. Tot overmaat van ramp verspreiden zij vlooien. Menige vlooienplaag werd veroorzaakt door een familie wasberen, die gezellig de dagen doorbracht onder een warande of in een kelder. Zover is het bij ons nog niet. We hebben weliswaar veel zwerfkatten, maar nog geen wasbeertjes. Nog niet! I. M de Klerk. Voor 1983 is er voor de hen gelaars weer een uitge breid programma. Een pro gramma van verenigingswed strijden. Deltawedstrijden, kampioenschap van de Wester- schelde, wedstrijden langs de Belgische kust en de nationale kampioenschappen. Allereerst staat voor 19 en 20 februari een selectiewedstrijd bootvisscn op het programma. De selectiewedstrijd bootvis- sen is voor Zeeland en Brabant vanuit Stellendam. Hiervoor hebben slechts 66 hengelaars zich opgegeven. Dit betekent dat door de hoge kosten voor deelnemers aan dit kampioen schap, de animo voor deelna me sterk gedaald is. De finale voor het kampioenschap boot- vissen vindt plaats vanuit Scheveningen op 26 en 27 maart. Op 16 april zal aan het strand van Dis hoek de selectiewedstrijd kusthengelen plaatsvinden. De uitwijk naar het strand van Domburg, van vorig jaar. is geen succes geweest zodat men weer op Dishoek is teruggevallen De eindwed- strijd is weer in het noorden van het land en wel op 12 november te Hippoli- tushoef. Aan het strand van Dishoek staat te vens het kampioenschap zeehengelen voor de jeugd op het programma en wel op 2 april van 11.00 tot 14 00 uur. Delta De competitie om het Deltakampioen schap zout is dit jaar weer uitgebreid tot tien wedstrijden. Voor iedere deelnemer tellen de zeven beste resultaten voor het eindklasse ment van dit kampioenschap Voor 1983 is bij deze wedstrijden tevens een nieuwe puntentelling vastgesteld. De ondermaatse vis vanaf vijftien centime ter tot aan de wettelijke maat worden in het vervolg gehonoreerd met tien pun ten en bovenmaatse vis met één punt per gram. Het besluit om de ondermaatse vis van 25 punten naar 10 punten terug te bren gen is een lovenswaardig besluit wat het wedstrijdverloop alleen maar ten goede zal komen. Voor de wedstnjdvis- sers, die de wedstrijden van de Delta Federatie meden, vanwege hun hoge puntenwaardering voor ondermaatse vis. wellicht een reden om toch weer eens één- of meerdere malen deel tene- men. De openingswedstrijd is zoals gewoon lijk weer in Rockanje, terwijl de slui tingswedstrijd weer voor rekemng is van de Leeglopers uit 's-Heerenhoek. Het programma om het Deltakam pioenschap ziet er als volgt uit: 1 6 maart: Rockanje; 2 9 april: Sint- Maartensdijk; 3 10 april: Lepelstraat; 4 24 april: De Heen; 5 8 mei: Nieuw-Vosse- meer; 6 12 mei: Halsteren; 7 23 mei: Scherpenisse; 8 28 mei: Renesse; 9 22 oktober: Kapelle; 10 6 november 's- Heerenhoek. Federatie Voor de Westerschelde Federatie staan vijf wedstrijden op het programma. Net als bij de Deltawedstrijden kan ie dere willekeurige hengelaar aan deze wedstrijden deelnemen. Voor het kam pioenschap van de Westerschelde Fe deratie komen echter alleen hengelaars in aanmerking die lid zijn van deze Fe deratie. De wedstrijden van de Westerschelde Federatie worden gekenmerkt door de gemoedelijke sfeer rond deze wedstrij den. De deelname aan deze wedstrijden is goed. terwijl ook veel van onze zuiderburen hieraan deelnemen Het programma van de Westerschelde Federatie luidt als volgt _j maart: Zaamsi.it; jüuui. 28mei: Sluiskil. 11.00 uur: 3 21 augustus. Bres- kens. 12.30 uur. 4 18september: Zelzate. 11.30 uur. 5 8 oktober: Hoek. 14 00 uur Belgische kust Voor de zechengelaars die graag wed strijd vissen en een programma heb ben dat nog niet overladen is. is er al tijd nog een mogelijkheid om de Belgi sche kust op te zoeken. Hier staan een vijftal wedstrijden op het programma. Langdurige wedstrij den want ze duren allemaal vier uur. De visvangst bij deze wedstrijden is jam mer genoeg in de regel bedroevend. Als u het geluk treft dat u vis vangt, dan is dal ongeveer altijd prijs. Wat vis van gen betrett zijn ze aan de Belgische kust niet verwend Het gemis aan vis wordt door onze zuiderburen echter in ruime mate gecompenseerd door hun gemoe delijkheid en hun presentatie. De offi ciële ontvangsten en prijsuitreiking maken van zo'n wedstrijd een complete dag. Voor wie er de tijd voor heeft en wie graag wedstrijd vist en de sfeer bij zó'n wedstrijd eens wil meemaken is zo'n wedstrijd aan de Belgische kust een speciaal gebeuren. Het programma van de Belgische kust luidt: 1 20 maart: Oostende 11.00 tot 15.00 uur; 2 24 april: Wenduine. 11.30 tot 15 30 uur; 3 15 mei: Blankenberge. 11.00 tot 15.00 uur; 4 25 september: Blankenber ge 11 00 tot 15.00 uur; 5 30 oktober: Knokke-Helst. 12.00 tot 16.00 uur. Binnenwater In de zomer is het met de visvangst aan de zeekant veelal niet best. Om dan een hengelwcdstrijd te organiseren is zo wel voor de deelnemers als voor de or ganiserende vereniging niet leuk. Er worden in die periode geen grote wed strijden georganiseerd. Er zijn dan ook veel hengelaars die tij dens deze penode het binnenwater op zoeken. Nu is Zeeland wel niet zo rijk bedeeld aan binnenwater met zoetwa tervis. maar voor de hengelaars die dit speciaal zoeken ls er altijd wel iets te vinden Voor de hengelaars die aan wedstrijden in het binnenwater mee willen doen is er de gelegenheid om mee te vissen met het Deltakampioenschap zoet. De wedstrijden worden allemaal in West-Brabant georganiseerd. Het programma van de acht wedstrij den om het Deltakampioenschap zoet ziet er als volgt uit: 1 29 mei. De Edelkarper Bergen op Zoom, 09.00 tot 12.00 uur. 2 4 juni: De Rietvoorn Zevenbergen. 09.00 tot 12 00 uur: 3 11 juni: GBV Roosendaal. 09 00 tot 12.00 uur; 4 18 juni GW Hoeven. 09.0Ü tot 12.00 uur; 5 26 Juni: De Kruis- weel Kruisland, 09.00 tot. 12.00 uur; 6 20 augustus: 't Schietertje Fijnaart. 09 00 tot 12.00 uur; 7 27 augustus: EPHV Prin senbeek, 09.00 tot 12 00 uur; 8 10 sep tember' De Kleine Voorn Etten-Leur, 09.00 tot 12.00 uur. De wedstrijden nummer 3 tot en met 5 vinden plaats aan de Roosendaalse Vliet en de wedstrijden nummer 2 en 6 aan de Grachten te Klundert. Voorts op 2 en 9 juli selectiewedstrijden Delta Federatie voor het Nederlands kampioenschap zoet. Eindwedstrijden op 3 en 10 september. E.F.S.A. Tot slot iets voor de zeehengelaars die eens over de grenzen willen kijken en de tijd cn geld hiervoor kunnen vrij maken. De Nederlandse afdeling van dc Euro pean Federation of Sea Anglers (EFSA) organiseert voor haar leden ieder jaar vijf wedstrijden. Deze vijf wedstrijden zijn verdeeld over vier bootwedstrijden langs verschillende plaatsen van de Ne derlandse kust en eén strandwedstrrjd. Naast deze wedstrijden zfin er de bui tenlandse bootwedstnjden waaraan de EFSA-leden kunnen deelnemen zoals bijvoorbeeld het internationaal kam pioenschap zeevissen EFSA-Duitsland op 28 en 29 mei op Helgoland, wedstrij den in Denemarken en het Europees kampioenschap van 11 tot 16 septem ber in Wales. Constand van Schelven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17