Bijstandsvrouwen gast van kamerlid Marten Beinema Twee zwaargewonden bij ernstig auto-ongeluk in Kloosterzande WUL Beter zicht nodig op vrijwilligersprojecten Westerstorm richt weinig schade aan almanak Huistenaar verzette zich tegen politie PZC/provincie 'KOSTWINNERSPRINCIPE MOET WEG' PERSONENAUTO FRONTAAL TEGEN BOOM Twee gewonden bij botsing in Middelburg GS: onderzoek verontreiniging in Walsoorden MAANDAG 31 JANUARI 1983 VROUWENPOLDER - Twee wandelaarsters vonden zaterdagmiddag omstreeks vier uur drie linnen zakjes gevuld met plakken hasjiesj die waren aangespoeld op het strand van Vrouwenpolder, tussen de overgangen Zandput en Oranjezon. De plakken wogen ongeveer tweeëneenhalf ons per stuk. De hasj is niet meer te gebruiken, omdat het spul is aangetast door het water. De rijkspolitie groep Veere vermoedt dat de zakjes afkomstig zijn van een lading waarvan het grootste gedeelte twee jaar geleden op het strand van Vrouwenpol der aanspoelde. MIDDELBURG - Ongeveer twintig bijstandsvrouwen, enkele met hun kinderen, hebben zaterdag middag de lunch gebruikt bij het Zeeuwse CDA-tweede kamerlid M. Beinema in Middelburg. Voordat het gezelschap aan tafel schoof kreeg de heer Beinema een petitie overhandigd, evenals de heer A. Te Veldhuis, tweede kamerlid voor de WD en bij Beinema aanwezig. De petitie, opgesteld door het Actiecomité 'Vrouwen in de Bijstand', werd overhandigd door Henriëtte Wondergem. Er staat onder meer in te lezen dat de vrouwen er vierhonderd gulden aan uit kering bij willen om aan een redelijk bestaansminimum te komen. Voorts ei sen zy meer en beter betaalde kinderop vang. recht op onderwijs met behoud van uitkering, recht op betaalde arbeid en afschaffing van het kostwinnersbe ginsel. Henriëtte Wondergem: „Mijnheer Bei- Twee inbraken Sluis SLUIS - In de nacht van zaterdag op zondag is in Sluis op twee plaatsen in gebroken. Voorts is gepoogd in de res- taurette Sint Jan aan de Oude Kerk straat in te breken. De daders sloegen in bet laatste geval op de vlucht, toen de bewoners lawaai boorden en pools hoogte namen. Bij M.eveneens in de Oude Kerkstraat wisten de daders binnen te komen door raamlatjes in een ruit van de deur te verwijderen. Uit het kantoor is 240 gul den aan wisselgeld ontvreemd en twee duizend Belgische frank. In de Kapelle- straat is ingebroken in de speelgoed winkel van B. Daar werd een raampje boven de achterdeur geforceerd. De da ders doorzochten alles, maar namen niets mee. Automobilist reed tegen voordeur van woning in Hulst HULST - In het kader van een onder zoek van de groep Hulst van de rijkspo litie is zondagmorgen proces verbaal opgemaakt tegen J. M. uit Sint-Niklaas (B). De Belgische autobestuurder was tegen een voordeur van een woning in de Steenstraat in Hulst aangereden en vervolgens doorgereden. Enkele uren later trof de politie de zwaar beschadig de Belgische auto aan, die stond gepar keerd in de Zoetevaart in Hulst. Vijf personenauto's beschadigd bij botsing Aardenburg AARDENBURG- Bij een botsing op de Marktstraat in Aardenburg zijn vrij dagavond vijf personenauto's bescha digd. Bij de aanrijding waren vier ge parkeerd staande auto's betrokken. Bestuurder J. A. P. H. uit Maldegem reed met zijn auto door nog onbekende oorzaak tegen de auto van L. C. V. uit Aardenburg. Daarna werden nog drie auto's beschadigd en wel van A. J. B. uit Sluis. W. de B. en F. J. L B., beide uit Aardenburg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (ADVERTENTIE) STRANDHOTEL VLISSINGEN om 'eindeloos' te vergaderen ZEEUWSE Tractatie 'Doe het zelf, dacht de huisvrouw en na het kneuzen van haar zelfge kweekte druiven kwam het gis tingsproces spoedig op gang, want wijnmaken is een mooie vrijetijds besteding. Na geruime tijd werd het brouwsel gezeefd. De 'drab' gooi ik maar bij de buurman in de 'hoender-ren', dacht de bezige vrouw. Zo gezegd, zo gedaan. Bij de hoenders vond deze niet alle daagse tractatie gretig aftrek. Tot grote ontzetting van de kippen- eigenaar zakten de kippen één voor één door de poten. Vertwijfeld toog hij de kippenren in en begon de dieren te plukken - gooide ze vervolgens op een hoop om - zo dacht hij - de volgende dag te kijken of het vlees nog goed was en ze dan in de soep of voor de diep vries te verwerken. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij de volgende dag de kaal geplukte kippen luid kakelend rond zag lopen. Ze hadden hun roes uitgeslapen en hadden weer zin in het leven. Nog lange tijd de gevolgen dragend van een onheuglijke dag. nema, wfj, bijstandsvrouwen, hebben u vandaag uitgekozen als kostwinner. Wanneer we drie of vier nachten per week bij u zouden komen slapen, ver valt na drie maanden onze uitkering en zit u met ons opgescheept. Wij denken dat u dat niet zo leuk zult vinden en zullen het dan ook niet doen. U bent tweede kamerlid en u zit dus dicht bij de keuken waar deze onsmakelijke zwaar op de maag vallende gerechten worden bereid. Wij rekenen er op dat u alles in het werk zult stellen om dat kostwinnersprincipe ongedaan te ma ken". De heer Beinema beloofde de vrouwen de petitie mee te nemen naar Den Haag en ter sprake te brengen in de commis sie voor sociale zaken. „Maar u moet op dit moment geen mooie beloftes van mij verwachten, want die kan ik niet waarmaken. Ik ken uw problemen. Vernielingen aan auto's in Hulst HULST - In de nacht van zaterdag op zondag zijn verschillende auto's op het Godsplem in Hulst opzettelijk bescha digd. Van de geparkeerde auto's zijn al le buitenspiegels en antennes afgebro ken. Met een scherp voorwerp zijn ook enkele auto's bekrast. VLISSINGEN - De harde westerstorm van gisteren heeft weinig schade aange richt. Alleen in Cadzand en Retranchement waaide een knotwilg om. Op de rede van Vlissingen gingen veel schepen ten anker, maar tot ernstige problemen leidde dit niet. Twee schepen raakten op drift en kwamen in aandrijving met elkaar. De beide schepen, de 'Aldabaran (11.270 brt) uit Singapore en de Griek 'Ghioula' (9.000 brt) liepen lichte schade op. Bij Everingen, nabij Ellewoutsdijk, raakte de Griek 'Aris- peus' (9900 brt) op drift. Omstreeks tien voor halfnegen gisteravond werd de rededienst van het Belgische en Nederlandse loodswezen vanwege de krachtige storm voor ten anker liggende schepen gestaakt. De storm, die gisteravond uit het westen woei, bereikte zondagavond een windkracht van acht met uitschieters van negen tot tien. Het KNMI in Vlissingen sloot niet uit, dat de wind vannacht zou draaien naar noord en in kracht zou toenemen. maar u weet net zo goed als ik dat er eenvoudigweg geen geld is". Beinema zei verder vooral de zogenaamde leen- bijstand fataal te vinden. Dit is de rege ling waarin bijstandsvrouwen een le ning kunnen afsluiten, die ze echter in haar geheel moeten terugbetalen. Bei nema: „De vrouwen komen daardoor steeds dieper in de put, want het ene financiële gat moet dan met het andere gedicht worden en er komt nooit een einde aan". Gelijkluidend Ook de heer Te Veldhuis liet zich in gelijkluidende bewoordingen uit. Hij kreeg van Henriëtte Wondergem het boek 'De positie van vrouwen in de bij stand', dat hij grondig zou gaan lezen, zo zegde hij toe. Het actiecomité maak te van de lunchbijeenkomst meteen ge bruik om ook een afspraak voor een etentje bij Te Veldhuis te maken. De exacte datum moet nog worden vast gesteld. De lunch bij het echtpaar Beinema be stond uit bruine bonensoep met boter hammen en mandarijntjes. Het kamer lid had de soep, vijftien liter, zelf ge maakt en het gerecht viel erg in de smaak. Tijdens het eten zei een van de bijstandsvrouwen: „Hé ik proef vlees. Ik dacht al: die smaak komt me vaag bekend voor". Een van de kinderen: O, er zit roomboter op m'n boterham". Mevrouw Beinema zei geen enkele moeite te hebben met het grote gezel schap eters„Ik keek er wel even van op toen ik hoorde dat ze zouden komen. Maar we hebben de ruimte. En ik vind datje als volksvertegenwoordiger dicht bij het volk moet staan en je soepel moet opstellen. Ik vind het een prima actie". De heer Beinema: „Ditsoort ma nifestaties moet mogelijk zijn in een de mocratisch land en ik vind het uitste kend om zo met de neus op de feiten gedrukt te worden". Na de maaltijd vertrokken de vrouwen naar de Markt, waar ze voor het stad huis discussieerden met voorbijgan gers over hun situatie. In twaalf panelen wordt de geschiedenis van het schrift - van het spijkerschrift tot aan het hedendaagse schoolschrift - getoond. VLISSINGEN - Wethouder D. J. P. Bruinooge opende zaterdagmiddag in het stedelijk museum te Vlissingen de tentoonstelling 'Zicht op Schrift'. De expostie, in eerste instantie bedoeld voor het onderwijs, 'loopt' tot en met zaterdag 16 april. De tentoonstelling behandelt naast de geschiedenis van het schrift de fabricage van papier en de boekdrukkunst. De expositie (opgezet in nauwe samenwerking met het ZIKV en de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek) is een onderdeel van een onderwijsproject 'taalwerk plaats'. Op de tentoonstelling is zeer verschillend materiaal te zien. Zo wordt in twaalf panelen de geschiedenis vanaf het spijkerschrift tot aan het hedendaagse schoolschrift getoond. Deze twaalf panelen zijn geïllustreerd met ori ginele objecten uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden zoals een albasten herdenkingstafel (2100 voor Christus) met echt spijkerschrift, kleitabletten met rol- zegels, een Egyptisch dienaarsbeeldje met hiëroglyfen. Voorts een brief van Willem van Oranje aan de stad Vlissingen en een met goud versierd vijftiende eeuws gebedenboekje. Op de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek te Vlissingen wordt een kleine aansluitende expositie ge houden. Daar zijn onder meer drukkerij-handmateria len, oude boeken die de ontwikkeling van de boekdruk kunst illustreren en restaurateursmaterialen te zien. Tevens zijn boeken, aansluitend op het onderwerp, ten toongesteld. STUURGROEP WIL TOETSINGSCOMMISSIE: MIDDELBURG - De Stuurgroep Werkloosheid wil dat er een provinciale toestsingscommissie wordt ingesteld om onderzoek en begeleiding van vrijwilligersprojecten te vereenvoudigen. Dat onderzoek gebeurt nu in de afzon derlijke RWW en WW-commissies. Maar omdat te voorzien is dat op korte termijn vele vrijwilligersprojecten zul- Auto gedeeltelijk uitgebrand in Vlissingen VLISSINGEN - Aan de Coosje Busken- straat in Vlissingen is gisteravond om streeks 18.15 uur de personenauto van mejuffrouw B uit West-Souburg ge deeltelijk uitgebrand. De brand, die door de Vlissingse brand weer is geblust, is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. len worden ontwikkeld en dat vele uit keringsgerechtigden zich zullen aan melden via de vrywilligersvacature- banken, vindt de ZSW, dat er een duide- lijke procedure in gang moet worden gezet, waarvan alle lijnen uiteindelijk bij één commissie samenkomen. Dit voorstel van de Zeeuwse Stuur groep komt aan de orde tijdens een ver gadering op dinsdag 8 februari in het gebouw van de provinciale griffie te Middelburg. De vergadering begint om twee uur. De ZSW functioneert op het ogenblik als een informatie-en docu mentatiecentrum ten behoeve van de regio waarin zich het materiaal bevindt van alle werkgelegenheidsprojecten. Om nog meer overzicht te krijgen van hetgeen zich in de verschillende regio's afspeelt, wil de ZSW de regionalisering van de activiteiten stimuleren en wel door het vormen van afdelingen op Wal cheren, de Bevelanden, Tholen, Schou- wen-Duiveland samen met Sint-Phi- lipsland en Zeeuwsch-Vlaandenm. De twintig bijstandsmouwen lieten zich de bruine bonensoep, bereid door het kamerlid Beinma, smaken. KLOOSTERZANDE - I)c groep Hontenisse van de rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de personenwagen van R. F. uit Hulst wegens de slechte staat waarin hij verkeerde, van de weg gehaald. Dat gebeurde tijdens een contro le. Bij het onderzoek dat daarna volgde gebruikte bestuurder F. geweld tegen de twee politieagenten door een agent te slaan. Volgens een woordvoerder van de politie was de bestuurder bang dat zijn auto in beslag genomen zou worden. Verder zou hij de auto onder invloed van drank bestuurd hebben. Tegen de bestuurder F. is proces verbaal opgemaakt. KLOOSTERZANDE - Bij een ernstig verkeersongeluk in de President Rooseveltstraat in Kloosterzande zijn zaterdag- (ADVERTENTIE) varel alarmgroep Inbraakbeveiliging BrandmeldmstallaiiËs Signaleringsmeldingen Volgens verzekeringseisen mei TBBS-afleveringsbewi|s WISSE-VAREL B V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3. 4462 GE Goes. TBBS-erkend beveiligingsbedrijf. nacht omstreeKs ucu over twee de bestuurder van een personenwagen, M. G. uit Kloosterzande, en De B. uit Kruispolderhaven ernstig ge wond geraakt. Bestuurder G. is met ernstig hoofdlet sel,een armbreuk en een shock per am bulance naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. Zijn mede-inzittende De B. was er het ernstigst aan toe. Hij moest door de brandweer uit Klooster zande uit zijn benarde positie worden bevrijd. Met verschillende arm- en beenbreuken, alsmede kneuzingen moest hij met een ambulance naar het academisch ziekenhuis in Gent worden overgebracht Het ongeluk gebeurde even voorbij de kruising Schapersdijk. Over de juiste oorzaak kon de politie nog geen mede delingen doen. Een te hoge snelheid wordt niet uitgesloten. Bij de aanrij ding botste de auto frontaal tegen een boom, waardoor beide inzittenden be kneld kwamen te zitten. De auto is ver nield. MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de kruising f.aan der Verenigde Naties/ Sandberglaan/Leliëndaelseweg in Middelburg raakte zaterdagmiddag om halftwee het echtpaar S. uit Vlis singen gewond. De heer G. S. (75) reed met zijn auto op de Laan der Verenigde Naties en sloeg linksaf de Lelièndael- seweg op. Daar naderde de automobi list A. van den B. (26) uit Veere. S. gaf geen voorrang en van den B. kon hem niet meer ontwijken. S. en zijn echtgenote zijn met verwon dingen overgebracht naar het Bethes- da-SintrJoseph-ziekenhuis in Vlissin gen, waar S. werd opgenomen. Zijn vrouw kon na behandeling naar huis. Van den B. liep geen letsel op. Beide auto's zijn vernield. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten laten een nader onderzoek instellen naar de verontreiniging van weilan den in Walsoorden. Zij schrijven dit in antwoord op vragen van het Statenlid Th. Baert. Het zou met name gaan om verontreiniging door polyaromatische koolstoffen. Nog niet bekend is om wel ke hoeveelheden het gaat. Daarom kunnen gs ook nog niet antwoorden op de vraag of de verontreiniging reden is tot 'ernstige zorg'. GS willen wel een duidelijk beeld krij gen van de verontreiniging. Daarom zullen zij de hulp inroepen van deskun digen op het gebied van het bemonste ren van gewassen en het analyseren van verontreinigingen. Daarbij hoort ook het vaststellen van de invloed van de verontreiniging op dieren. Gs zullen een instituut in de arm nemen, dat de weilanden zal onderzoeken. Achtervolging in Zierikzee eindigt tegen voorgevel ZIERIKZEE - Een dertigjarige inwo ner van Brouwershaven heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Zie rikzee voor de nodige opschudding ge zorgd. De rijkspolitie signaleerde rond kwart voor drie zondagmorgen op rijksweg 18 even buiten Zierikzee een personenauto, die slingerend over de weg reed. Toen de politie de automobilist. J. W. V., wilde aanhouden, ging de bestuur der er met grote snelheid vandoor, via de Grachtweg richting binnenstad, achtervolgd door de politie. In de Ze- vengetijstraat ging het mis toen V. met zijn auto tegen de voorgevel van een huis tot stilstand kwam. Zijn auto werd zwaar beschadigd. V. is naar het politie bureau overgebracht, waar hem de bloedproef werd afgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2