PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'DE SCHELDE' NU IN DIRECTE NOOD Massale betogingen tegen opkomend neo-nazi-geweld Belgisch kabinet voorkomt nog net crisis in de zaak- Voeren kleintjes Paus in juni naar Polen Salarissen personeel in gevaar STIL PROTEST HET KAMPIOENSCHAP VAN DE VRIJE VAL HERDENKING VAN MACHTSUEBERNAHME Bush op reis in Europa Minder wind Bewolking, mogelijk gevolgd door re gen. Middagtemperatuur omstreeks 5 graden. Wind draaiend van noordwest naar zuidwest, aan de kust stormach tig 226e jaargang no. 25 Maandag 31 januari 1983 VATICAANSTAD (DPAIUPI/AFPl -Paus Johannes Paulus II zal op 18 juni voor de tweede maal een bezoek brengen aan zijn geboorteland Polen Dit staat in een herdelijke brief van de Poolse bisschoppen, die zondag in de kerken van Polen werd voorgelezen. In het schrijven schetsen de Poolse bisschoppen een somber beeld van de sociale toestanden in hun land. Ze roepen de autoriteiten op amnestie ctfte kondigen en andere initiatieven te nemen. Dit met 'het doel de sociale gerechtigheid volledig te herstellen', teneinde de nationale eenheid terug te vinden Aan de bekendmaking van de datum van deze reis zijn gesprekken tussen de paus en de Poolse primaat, aartsbisschop Jozef Glemp, voorafgegaan Deze verblijft momenteel in Rome waar hij woensdag tot kardinaal wordt verheven VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde kan niet garanderen, dat de ruim vierduizend werknemers van het bedrijf de komende maand salaris zullen krijgen. KMS-grpepsdirecteur ir. B. C. G. Pröpper heeft dat zaterdag gezegd. De ondernemingsraad van de KMS zal woensdag aan de directie zekerheid vragen over de salarisbetaling van februari. Volgens groepsdirecteur Pröp- verplichtingen jegens de KMS problemen. Maar de liquidi- per kan de directie de loonzak- heeft voldaan. „En als die situa- teitsnood van RSV is hoog", jes alleen vullen als een deel tie zich niet wijzigt, zijn er geen De Schelde heeft op het ogenblik een van het geld, dat De Schelde in het moederconcern Rijn-Schel- de-Verolme heeft gestoken, richting Vlissingen komt. Ir. Pröpper beklemtoonde zater dag, dat RSV tot op de dag van vandaag aan haar financiële bedrag van rond de 450 miljoen gulden bij RSV uitstaan. De RSV-top heeft dat geld gebruikt om elders in het concern gaten te stoppen, zoals bijvoorbeeld het Amerikaanse kolengraafproject. Bovendien is het complete onroerend goed van de KMS met hypotheek be zwaard. Dat is onder meer gebeurd om tegemoet te komen aan de garanties die het ministerie van economische za- (Slot zie pagina 5 kolom 3i In Wiesbaden werd dit weekeinde een betoging tegen het nazisme en fascisme gehouden. Drie zigeuners in kampkledij hepen aan het hoofd van de stoet van 150 zigeuners om te protesteren tegen de registratie van hun persoonlijke gegevens in Westduitse politiecomputers bijstandsmoeders Een aantal Zeeuwse bijstandsmoeders heeft het Zeeuwse CDA-tweede ka merlid M. Beinema een petitie aange boden, waarin gevraagd wordt het kostwinnersprincipe ongedaan te ma ken. De overhandiging van het ver zoekschrift vond plaats tijdens een lunch van de bijstandsmoeders met het kamerlid. westerstorm De westerstorm van het afgelopen weekeinde heeft betrekkelijk weinig schade aangericht. Op de rede van Vlissingen raakte een aantal schepen op drift. Grote schade bleef uit. vrijwilligerswerk Het onderzoek naar en de begeleiding van vrijwilligersprojecten moet verbe- j teren. Deze stelling wordt, ingenomen door de Stuurgroep Werkloosheid in de provincie Zeeland De groep vindt dat er voor het beoogde doel een com missie moet worden ingesteld. PAGINA 3 kippenprotest Uit protest tegen de dalende eierprij- zen hebben Franse boeren dertlgdui- i' zend kippen losgelaten In de straten van drie steden in Bretagne. De boe- f renbond wil een groot aantal kippen laten slachten en de prijs van eieren opdrijven, maar de Franse regering wil geen vergoeding geven voor het slach- fj ten van de dieren geen neutralisme De leider van de Westduitse liberale partij FDP, Hans-Dietrich Genscher. heeft aan de vooravond van een ver kiezingscongres van zijn partij ge waarschuwd voor neutralisme. Gen scher verwijt de SPD van Hans-Jo- chen Vogel dat ■zij aanstuurt op het. verlaten van de NAVO. Suriname De Surinaamse bevelhebber Desi Bou terse zal vandaag een kabinetsforma teur benoemen. Een regeringswoord voerder in Paramaribo heeft dit be- I kendgemaakt. dieven gepakt Een 49-jarige inwoner van Zijderveld is i door drie Amsterdammers beroofd van zijn dure Mercedes, mishandeld, gebonden en opgesloten. De drie die- ven konden dankzij de medewerking van het publiek korte tijd later na een wilde achtervolging door de politie worden i DEN HAAG - Het lot was Hilbert van der Duim voor de tweede keer in zijn schaatsloopbaan na het wereldkampioenschap in 1980 gunstig gezind. De wereldkampioen veroverde in het door de wisselende weersomstandighe den beheerste 'Den Haag' voor de eerste keer de Europese titel en werd daarmee de vierde Nederlander, na Kees Broekman, Ard Schenk en Kees Verkerk, die dat presteerde. Van der Duim bevestigde in Den Haag nogmaals, dat hij als schaatr ser volwassen is geworden. Hij in casseerde tegenslagen, verwerkte ze en sloeg zondag onverbiddellijk toe. Zelfs zijn ploeg- en provinciege- noot Yep Kramer, de sensatie van het toernooi met de tweede plaats, kon Van der Duim niet van de titel afhouden. Van der Duim liet, na een mislukte eerste dag, zondag zijn ware gezicht zien. Hij zegevier de op de 1500 meter, zijn probleem afstand, en zette op de tien kilome ter in het eerste paar een tijd neer die zijn concurrenten Tomas Gus- tafson. Bjoem Nyland en Yep Kra mer voor te grote pru—^...i, ste. Regen-, hagel- en sneeuwbuien maakten van dit Europese kam pioenschap overigens een loterij. Zo viel de Suwjet-schaatser Dimitri Botsjkarev op de 500 meter en was meteen kansloos voor de titel. De Noren durfden de 500 meter wegens de sterke zijwind niet goed te rij den. nadat zij getuige waren ge weest van een groot aantal valpar tijen. Alleen Bjoem Nyland, de Noorse nieuwkomer, wist zijn zwakke 500 meter op de andere af standen goed te maken. Een hagel bui met krachtige windstoten ver hinderde hem op de 10.000 meter de Europese titel binnen te halen, ipa gina 9>. HAMBURG - Tienduizenden feit dat Adolf Hitier 50 jaar ge- het fascisme, de oorlog en de mensen hebben in het weekein- leden in Duitsland de macht vijandigheid jegens buitenlan- de bij de herdenking van het kreeg, gedemonstreerd tegen ders. MAINZ - Ongeveer 200 overwegend jonge neo-nazi's hebben zondag op de 50ste verjaardag van de dag dat Adolf Hitier Rijkskanselier werd, m de Westduitse stad Mainz een bijeen komst gehouden. Zij waren gekleed in militaire uniformen droegen maskers en nepen fascistische leuzen, waarbij de Hitler-groet werd gebracht De betogers verzamelden zich op een afgerasterd terrein van een verpleegtehuis, waarvan de eigenaar bekend staat om zijn neo-nazistische activiteiten De politie legde een cordon rond het terrein om het uit de hand lopen van tegendemonstrahes te voorkomen. Het in het openbaar dragen van nazi-emblemen en brengen van de Hitler-groet in het openbaar is in West-Duüsland een straf baarfeit. In West-Duitsland, waar in verscheide ne steden manifestaties werden gehou den, namen enige politici de gelegen heid te baat om tegenstander bij de op 6 maart te houden bondsdagverkiezin gen te berichten van het in gevaar bren gen van de democratie. Dit laatste deed bijvoorbeeld de fractieleider van de li berale vrije democraten (FDP) in de Bondsdag, Wolfgang Mischnick. Op het FDP-congres in Freiburg verklaarde hij dat hij zich „ijsehjk bezorgd" voelde bij het zien van de stijl van de 'groenen' die in maart wellicht voor het eerst in het federale parlement zullen komen. „Hier hebben we weer een partij die zichzelf liefst een beweging noemt, een groep die zegt de wil van het volk te vertegen woordigen en die beweert de enige ver dediger te zijn van essentiële belan gen", aldus de liberale leider wiens par tij mogelijk uit de Bondsdag zal ver dwijnen. De 'Groenen' gaven op hun beurt een verklaring uit waarin zij waarschuwden voor het gevaar van het fascisme in de bondsrepubliek. Volgens hen is het duidelijk dat veel Westduit sers niets van het verleden hebben ge leerd, gezien „een terugkerende haat te gen buitenlanders en minderheden'' Op een bijeenkomst in het rijksdagge bouw in West-Berli jn pleitten zowel de christen-democratische bondskanse lier Helmut Kohl als de socialistische oud-bondskanselier Willy Brandt er voor dat men lering trekt uit de ge schiedenis en waakzaam blijft tegen- (Slot zie pag. 6 kol 7) Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10.11,12,13.15 en 16 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Na drie dagen koortsachtig onderhandelen is het Belgische kabinet Martens er zondagavond in geslaagd een dreigende crisis te voorko men. De omstreden benoeming van de Waalse activist José Happart tot burgemeester van de officieel Vlaamse gemeente Voeren in Belgisch Limburg wordt uitgesteld tot 1 januari 1985. In de tussentijd kan Hap part dan aan de wettelijke eis gaan voldoen dat gezagsdra gers in tweetalige gemeenten ook Nederlands moeten kun nen spreken. Het kabinet Martens hoopt de proble men in Voeren beter administratief on der controle te krijgen door de gemeen te over te hevelen van de provincie Lim burg naar de provincie Brabant. Daar mee zou dan het Vlaamse karakter van deze overwegend Waalse gemeente be nadrukt gaan worden. De Nederlands talige Voerenaars zelf spraken gister avond van een ..schandelijke koehan del" die er uitsluitend op was gericht om het kabinet Martens van een moei lijk probleem te verlossen. De regering heeft bij het zoeken van de oplossing zwaar laten wegen dat België in deze moeilijke economische tijd met de val van een kabinet niet gediend is De zaak Happart ontstond na de laatste gemeenteraadverkiezingen toen deze activist door de Waalse meerderheid in Voeren tot hun burgemeesterskandi daat werd verkozen. Probleem is dat Happart in de Vlaam- se-Waalse strijd die al zolang in de Voerstreek woedi bij de Vlamingen een zeer slechte naam heeft gekregen waardoor zijn benoeming ook zeer om streden is. Daarbij komt dat Happart geen Nederlands spreekt en dat zou volgens de wet wel moeten. De Waalse christen-democratische mi nister van binnenlandse zaken No- thomb besloot afgelopen vrijdag na maandenlang getraineer de benoeming van Happart door te drukken. De Waal se liberalen steunden hem hierbij. No- thomb's voornemen stuitte echter op heftige weerstand bij de Vlaamse chris ten-democraten van premier Martens die door de Vlaamse nationalisten in de Volksunie worden geprest om een har de houding tegenover de benoeming van deze wat zij noemen „Waalse terro rist" in te nemen. De Vlaamse liberalen stellen zich af standelijker op, zij hebben met hun Waalse collega's als eerste zorg het ka- binet-Martens overeind te houden in deze economisch zo moeilijke tijden. De liberale ministers De Clerk (Vlaams) en Gol (Waals) benadrukten zondag in een gezamenlijke verklaring dat het economisch herstel van België „absoluut prioriteit moet hebben". „Wij weigeren het avontuur", aldus de beide liberale voormannen. BONN (APi-De A merikaanse vice- president George Bush is zondag avond in de Bondsrepubliek aan gekomen en begonnen aan een twaalfdaags bezoek aan West-Eu ropa. Bij zijn aankomst op het vliegveld Bonn-Keulen zei Bush te zijn geko men om 'de vrede te handhaven'in hei licht van 'externe bedreigingen en om met de A merikaanse bondge noten ruggespraak te houden. Het bezoek staat in het teken van de onderhandelingen in Gerieve over de kemraketten voor de mid dellange afstand Bush zei dat de Verenigde Staten 'open staan voor een dialoog'en zich hebben 'vastge legd op echte wapenvermindering' Bush loofde het westerse militaire bondgenootschap, hoewel hij zei te beseffen dat er tussen de lidstaten meningsverschillen bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1