Teelt van erwten biedt goede mogelijkheden Landbouwschap wil vervuiling van kolencentrale in schaderegeling jDrS«1 Meer invloed gemeenten op spreiding bevolking VOORZITTER CZAVIN VERGADERING GOES: Ravoz positief over bloedbank in Goes Trilschip Mytilus gaat in de mottenballen PPDNOTA OVER NIEUW PROVINCIEBELEID igsgroei per regie - VRIJDAG 28 JANUARI 1983 PZC/provincie 9 GOES - De teelt van erwten lijkt mogelijkheden te gaan bieden voor de toekomst. Het landbouw beleid van de Europese Gemeenschap is gericht op een grotere produktie van plantaardig eiwit. Dit wekt de verwachting dat de erwt een van de weinige gewassen is, waarvan de prijs zal worden verhoogd. De voorstellen voor dit jaar duiden daar ook op. Dit zal ertoe leiden dat met erwten saldo's kunnen worden behaald, die overeenkomen met tarwe en deze in de toekomst mogelijk zullen overtreffen. Er is dan ook aanleiding om extra aandacht te gaan besteden aan de voorlich ting over de teelt van erwten. Voorzitter J A. Nieuwenhuyse van de Coöperatie Zeeuwse aan- en verkoop vereniging (CZAV) zei dit donderdag middag tijdens de algemene ledenver gadering van de coöperatie in Goes. Hij merkte erbij op dat uitbreiding van de erwtenteelt de CZAV wel voor een aan tal vragen zal plaatsen Vragen over op slagruimte. kisten en dergelijke die in de toekomst nodig zullen zijn. De moei lijkheid zit daarbij niet zozeer in de be- nodigde financiële middelen, maar in Verdubbeld de vraag tot welke omvang de erwten teelt zich de komende jaren zal ontwik kelen. en erwten bestempelde hij als goed. Minder florissant noemde hij de pnjzen die voor uien en aardappelen zijn be taald. MIDDELBURG - De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland (RAVOZ) vindt, dat in Goes een bloed bank moet worden opgericht. Vrijwel zonder discussie kwam de raad don derdagmorgen over die zaak tot een positief advies. Met de bloedbank wordt de taak voortgezet van de bloed transfusiediensten, die voorheen ter plaatse en in de omgevende regio werkzaam waren. Het is de bedoeling, dat de bank wordt gebouwd op het ter rein van Bergzicht-ziekenhuis. De in- veestering bedraagt ƒ751.350.- waar van waarvan naar raming ƒ374.243,- nodig nodig is voor de bouwkosten. Positief adviseerde de raad ook over de oprichting van een instelling in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar aan men sen met psychische stoornissen sociaal- psychiatrische behandeling, bescher mende huisvesting, woonrevalidatie en begeleiding kan worden geboden. Dat zogenaamde psychiatrische hstel zal 16 plaatsen krijgen. De raad volgde het advies subsidie-aan vragen van de Psonasisveremging Noord-Brabant en Zeeland en van de Stichting Anorexia Nervosa af te wij zen. Drs. F. H. M. de Boer pleitte ervoor de organisaties toch een bijdrage in de orde van grootte van 500,- te geven, waarbij hij aantekende, dat ze activitei ten op het vlak van de zelfhulp ontwik kelen en dat de mogelijkheden van pro fessionele hulpverlening wel eens over schat worden. Ravoz-voorzitter W. Don stelde, dat op alle fronten besnoeid moet worden en dat allerlei soorten groepen om subsidie kunnen vragen. „Dan is het eind zoek", meende hij. De raad volgde hem in die opvatting. Aan het eind van de vergadering werd, met wederzijdse waarderende woorden, afscheid genomen van drs. W. L, A. Loc- kefeer, die sinds 1975 in de raad heeft gezeten. Sloopauto in Oostburg gestolen OOSTBURG - Bij garage Van de B. in Oostburg is een sloopauto ontvreemd. De auto stond vanaf maandag op het terrein van de garage. Waarschijnlijk met de sleutels in het contact. De dief stal is donderdag ontdekt. De auto heeft een waarde van 350 gulden. De erwten kunnen in de plaats komen van suikerbieten, waarvan het areaal volgens Nieuwenhuyse dient te worden beperkt. De bietenprijs is beduidend la ger dan vorig jaar. Op gezonde percelen wordt dit goedgemaakt door hoge op brengsten. Op niet gezonde, met aaltjes besmette percelen zijn lage opbreng sten gehaald en daar zijn de financiële resultaten dan ook ongunstig. Terug blikkend op 1982 stelde voorzitter van de CZAV vast dat de opbrengsten bij de meeste gewassen zeer goed zijn ge weest. Ook de prijzen van tarwe, gerst De opslagcapaciteit van het CZAV- graanbedrijf is in vijfjaar verdubbeld van 14.000 tot 28.000 ton, zo vertelde Nieuwenhuyse. Er wordt al rekening mee gehouden dat in de toekomst een verdere vergroting van de silocapaci teit nodig zal zijn. De geconsolideerde omzet bedroeg ruim drie jaar geleden ongeveer 50 miljoen gulden. Nu is een omzet van bijna 80 miljoen bereikt. De CZAV-voorzitter zei dat het wel waar schijnlijk is dat het tempo van de groei de komende jaren wat lager zal wor den. Nieuwenhuyse ging ook even in op de uitspraak die de agrarische jongeren onlangs over de coöperaties hebben ge daan Ze vonden dat het tot de taak van de coöperaties behoort om de jonge boer tegen aantrekkelijke voorwaarden geld te lenen. Daarbij werd dan opge merkt dat zoiets een goed middel bij de ledenwerving zou kunnen zijn Nieu wenhuyse vroeg zich af of het tot de taak van een coöperatie te rekenen valt om voor een goedkope financiering te zorgen. Hij liet wel blijken sympathiek tegenover deze gedachte te staan. „Maar", zei hij. ..het argument van le denwerving vinden wij in ieder geval onzuiver. Dat spreekt ons niet aan. Een jonge boer moet lid worden van de coö peratie omdat deze een functie voor hem vervult en niet omdat hij dan fi nancieringsfaciliteiten geniet NEELTJE JANS - Het bodemverdich tingsschip Mytilus gaat de mottenbal len in Donderdag is het trilvaartuig naar een steiger nabij de betonccntrale op het werkeiland Neelt je Jans ge sleept om te worden opgelegd. Daar zal het schip, zoals dat heet, worden geco- conneerd. Dat wil zeggen dat alle vita le onderdelen zodanig worden be schermd dat de boel niet vast kan roes ten. Met het opleggen van de Mytilus heeft het eerste van de reeks speciaal voor de bouw van de stormvloedke ring in de monding van de Oosterschel- de ontworpen schepen zijn taak beëin digd. De Mytilus is in 1980 aan het werk ge gaan Met zijn vier trilnaalden heeft het schip ruim 23 ha Oosterscheldebodem verdicht. Dat gebeurde vooral in de as van de toekomstige pijlerdam, een strook van - de drie sluitgaten bij el kaar gerekend - bijna 3000 meter lang en 78 meter breed. Verder heeft het tril vaartuig verdichtingswerk uitgevoerd aan weerszijden van de plaats waar de stormvloedkering komt. De beman ning van het schip is inmiddels aan de slag gegaan op andere werkvaartuigen. Scheepsmakelaar Hendrik Boogaard BV zal nu proberen een koper voor de Mytilus te vinden Dat zal nog niet mee vallen, want het schip is eigenlijk alleen maar geschikt voor hetzelfde werk en onder dezelfde omstandigheden als waarvoor het in de Oosterschelde werd gebruikt. Rijkswaterstaat en de aanne- merscombinatie Dosbouw zijn er op zich niet rouwig om dat de kandidaat kopers niet staan te dringen. Ze vinden het wel een geruststellende gedachte de Mytilus nog even achter de hand te hou den. Wanneer onverhoopt iets mis zou gaan bij het leggen van de funderingsmatten bestaat het gevaar dat ontgrondings- kuilen in de bodem zouden ontstaan. B(j het opnieuw in gereedheid brengen van de bodem zou het verdichtings schip dan weer gebruikt kunnen wor den „Maar," vertelde ir T. van de Schaaf van de projectleiding voor de bouw van de stormvloedkering, „wan neer een koper zich aanmeldt die de Mytilus per se meteen wil hebben, dan verkopen we. Want er zijn nog wel wat andere verdichtingsmethoden toe te passen, bijvoorbeeld met trilplaten. Het zou ons echter wel goed uitkomen als we eventueel nog over het schip kunnen beschikken zolang we nog be zig zijn met het leggen van matten in het sluitgat Hammen." Maatschappelijk activeringswerk praat over energiebeleid MIDDELBURG - Vier Zeeuwse instan ties op het gebied van het Maatschap pelijk activeringswerk houden in fe bruari en maart bijeenkomsten in Mid delburg, Goes en Temeuzen, waarop gepraat kan worden over de brede maatcshapplijke discussie ten aanzien van het energiebeleid Op deze bijeen komsten wordt informatie verschaft over zaken als: produkriemethoden van energie, de voor en tegens van kern energie. energie en de internationale verhoudingen, waaronder de Derde We reld. De instanties die de bijeekomsten orga niseren zijn: De Stichting Gerefor meerd Sociaal Centrum voor Zeeland, de Katholieke Raad voor Maatschap pelijk Aktlyeringswerk. de Provinciale Diakonale Commissie van de Neder lands hervormde kerk in Zeeland en de Nederlandse Vereniging voor Maat schappen:-: Werk en Samenlevingsop bouw 'Humanitas', gewest Zeeland- De bijeenkomsten worden gehouden op 21 en 28 februari, 721 en 28 maart in de Prins van Orary e te Goes, op 22 februari 1. 8. 22 en 29 maart in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg; op 24 fe bruari, 3.10.24 en 31 maart in het Zuld- landtheater te Temeuzen. Alle avond en beginnen om half acht. Tweede Kamerlid VVD in Kapelle KAPELLE - De vice-voorzitter van de WD-ffacrie in de Tweede Kamer, de heer A. Evenhuis, houdt maandag 31 januari een spreekbeurt in hotel De Zwaan te Kapelle. Hij praat over het onderwerp 'Integratie van het Kleuter en Lager Onderwijs tot het basisonder wijs". De bijeenkomst begint om 20.00 uur PPR Borsele wil strenge milieu-eisen kolencentrale HEINKENSZAND - De PPR-afde- ling Borsele heeft donderdag avond tijdens een vergadering in Heinkenszand een standpunt ge formuleerd over de kolencentrale. De PPR afdeling dringt er bij pro vinciale staten op aan om te zor gen voor honderd procent rookga sontzwaveling als absolute mi lieu-eis. De afdeling vindt overigens dat 800 miljoen gulden beter besteed kan aan milieuvriendelijker vormen van energieproduktie De snelle procedure, zo tekent de PPR Bor sele nog aan, doet veel denken aan een bewuste overrompelingstac tiek. GOES - De gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap gaat on derzoeken of de nieuwe kolencentrale die de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Borssele wil bouwen, betrokken kan worden in de bestaande regeling met provincie en industrie, over voorkoming en vergoe ding van schade voor de landbou w als gevolg van luchtverontreiniging in met name Sloegebied en Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. De raad be sloot hiertoe tijdens een in Goes gehou den vergadering, naar aanleiding van een brief van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). In de vergadering was er verder over eenstemming over onder meer: - het indienen van een bezwaarschrift tegen de ontwerp-beplantingsverorde- ning Zeeland vanwege kapverbod en herbeplantingsplicht. de regeling voor schade en subsidiemogelijkheden; - de procedure voor schadeclaims van uit de landbouw na het in werking zijn van de nieuwe rioolwaterzuivering bij Bath; - de uitgangspunten die zijn neergelegd in het ontwerp-beheersplan voor De Poel-Heinkenszand - de spoedige totstandkoming van een afdoende regeling voor de inzameling van restanten bestrijdingsmiddelen De gewestelijke raad behandelde het verzoek tot het instellen van een tee!- tafbakeningsverordemng voor spinazie op het eiland Tholen. Besloten werd de ontwikkelingen rond de teelt tn 1983 nauwgezet te volgen, om te kunnen beoordelen of het instellen van een der gelijke verordening met ingang van het teeltjaar 1984 noodzakelijk is. De raad ondersteunde een rapport van Veilig Verkeer Nederland over de doortrek king van de westelijke parallelweg langs rijksweg A-60, ter hoogte van het stadje Hulst. De doortrekking van deze weg heeft de raad al meerdere malen bepleit en omdat het rapport ook tot die conclusie kwam. was er hartelijke instemming voor De gewestelijke raad zal aan de gemeenteraad van Hulst het rapport van WN aanbevelen, omdat voor het landbouwverkeer het door kruisen van de stadskern van Hulst ais zeer ongewenst wordt ervaren. Nota bewoningspatroon 1983 Functionele aanduiding kernen Regionale groeikern Kern met aanvullende icoonfunètte Opvangkcm A Plattelandskern inulrta N fiunM* - b-jjumU A i. t"*-a 4 A «IIM» V -- MIDDELBURG - Dr Zeeuwse gemeenten zullen van de provincie meer mo gelijkheden krijgen om de be\ oikingsgroei zélf over de dorpen en steden te .verdelen'. De provinciale planologische dienst heeft die gedachte geopperd in een nota, waarin een herziene visie is neergelegd over de groei en de spreiding van de bevolking in Zeeland. Sinds halverwege de jaren zeventig werd het .bevolkingsbeleid' van de provincie beheerst door de nota bewo ningspatroon. Die is nu door de planologische dienst bijgesteld, omdat de omstandigheden de afgelopen jaren sterk zijn veranderd: door de sombere economische vooruitzichten bi ijlt het vestigingsoverschot „sterk achter bij de eerder uitgesproken verwachtingen". De vestiging van mensen, die niet economisch gebonden zijn ioopt anders dan indertijd is voorspeld en er zijn in de Zeeuwse staten nieuwe nuanceringen in het spreidingsbeleid aange bracht. Gedeputeerde staten hebben over de nota van de planologische dienst nog geen standpunt bepaald. Da: ge beurt pas nadat een aantal adviezen binnen zijn. Zo praat op 2 februari de pro vinciale planologische com:n.ss:e over het stuk, en komt het ook aan de orde in de statencommissie voor ruimtelijke ordening. De verwach ting is, dat de staten het nieuwe be leid in het najaar kunnen vaststellen. Opzet is, dat in het toekomstige be leid de kwaliteit en de openheid van het landelijk gebied gehandhaafd blijft; dat plaatselijke samenlevings verbanden behouden worden er. dat de steden versterkt worden. Uit de aanduiding voorde groeim r elijkhe- den van de dorpen en steden is de term „kern met beperkte mogelijk heden" verdwenen: dat gold tot nu toe voor dorpen, die als gevolg van hun ligging vrijwel niet mochten uit breiden Nu worden nog vier .groeity- pen (zie tekening) gehanteerd: -regionale groeikernen, waar de toe name van menseq-yan-buiten aller eerst moet worden opgevangen; -de aanvullende woonkernen mogen toenemen in inwonertal maar op een manier, die de ontwikkeling van an dere dorpen niet doorkruist; -opvangkemen hebben een meer dan plaatselijke functie; -plattelandskernen mogen de .eigen' groei vasthouden. Tot die groep wor den in de PPD-nota ook gerekend de kleine dorpen, waar een basisschool zgu kunnen verdwijnen. Vastleggen Meer eigen, gemeentelijk beleid is mogelijk, omdat in de nota geen „richtinggevende" groeicijfers meer zijn opgenomen. De gemeente kan dc spreiding zelf meer in de band krij gen. Wel moeten zc dan hun beleid vastleggen in een nota: in dc afzon derlijke bestemmingsplannen hoeft dan geen strake fasering voor wo ningbouw te worden aangegeven. Ook wordt in het beleid - dat dc PPD nu in contouren heeft ontworpen - de mogelijkheid'geboden on: woning- bouwcontingcnten tussen gemeen ten onderling te verschuiven. Wen selijk hiervoor noemi de PPD een re gionaal .overlegplatform'. Voor sommige knelpunten wordt een gerichter beleid mogelijk De nota stelt voor regionaal een klein deel van de beschikbare woningbouw- aantallen ter beschikking te houden om de leefbaarheid van de kleine kernen te helpen vergroten, voor stads- en dorpsvernieuwing en om te voldoen aan woonbehoeften van bij zondere groepen. Voor de kleine kernen is wel een samenhangende vi sie op de ontwikkeling „een dorps- plan" - noodzakelijk Dat moet de noodzaak van extra uitbreiding of vervanging van huizen aantonen. Ook is de mogelijkheid geopend om voorde bouw in de kleir.e kernen een egalisatiefonds te maken en de bouw te bundelen in stromen. tl MIDDELBURG - Dc ni var dc provinciale planologische dienst over de groei en spreiding van dc bevolking in Zeeland gaat voor Schouwen-DuiVe- land uit van een bij benadering sluitende vestigingsbalans. Vanwege de afloop van de Oosters heldev ei ken en de daarmee gepaard gaande sterke verslechtering van dc werk;;el' genheid zal dit uitgangspunt waarschijnlijk al een niet onbelangrijke ves; üng van woonimmigrantcn vereisen. Als zich toch werkgelegenheidsim- pulsen voordoen moeten de daarmee samenhangende vestigingsover schotten in Zienkzee worden opge vangen. Buigh-Haamstede. Brou wershaven en Nieuwerkerk worden van kern met aanvullende woonfunc tie omgedoopt in opvangkcm voor Bruinisse, Oosterlanc er. Scharer.dij- ke wordt de vroegere aanduiding van aanvullende woonkern gewijzigd in plattelandskern. Voor de gemeente Westerschouwen is een zorgvuldige regulering van de bevolkingsontwikkeling en woning voorraad gewenst vanwege de grote openstaande capaciteit aan bouw percelen voor de vrije sector en het grote aantal recreau^onmgen die voor permanente bewoning in ge bruik kunnen worden genomen. Tholen en St-Philipsland De groei in de regio Tholen cn Slnt- Philipsland moet meer dan in !:ct verleden het geval was zijn afge stemd op de functie van het gebied als onderdeel van de open ruimte in de Midden-Delta; volgens het rijk moet in dit gebied het vestigings overschot zoveel mogelijk worden beperkt. Enige overloop uit West-Brabant is volgens de PPD wel aanvaardbaar. Deze zou echter ten hoogste een kwart van de verwachte natuurlijke groei van de regio mogen zijn en in beginsel alleen in dc stad Tholen moeten worden opgevangen M idden-Zeeland Voor Midden-Zeeland houdt de nu verschenen nota weinig nieuws in. Aangesloten wordt bij het vong jaar vastgestelde streekplan Midden- Zeeland behalve waar het gaat om de al eerder genoemde algemene be leidslijnen voor de bevolkingssprei ding. Uitgangspunten voor de groei van deze regio blijven het vooralsnog achterwege blijven van vestigings overschotten van economisch ge- bondenen, een beperkt vestigings- overschot van woonmigranten en een op de recente ontwikkeling geba seerd buitenlands vestigingsover schot. Zeeuwsch-Vlaanderen De in het streekplan Oost Zeeuwsch- Vlaanderen gewenste ontwikkeling van de arbeidsmarkt en daarmee van de bevolking is door de sterke achteruitgang van de werkgelegen heidssituatie en het sombere toe komstperspectief achterhaald. De huidige raming gaat uit van de meer reele werkgelegenheidssituatie en toekomstperspectieven: vestigings overschotten van betekenis zijn niet w aarschi jnlijk. Wel wordt rekening gehouden met enig buitenlands vestigingsover schot vanwege de ligging langs de grens. Ook kan zich. zoals de recente ontwikkeling aantoont, enige woon- migratie voordoen. Voor de periode waarin geen positief vestigingsover schot valt te verwachten wordt in de nota voorgesteld slechts een geringe marge aan nieuwbouw aan te hou den. Toch blijven impulsen voor de werk gelegenheid In Zeeuwsch-Vlaande ren gewenst met het oog op de ge wenste versterking van de structuur van het gebied en om de achteruit gang van het verzorgingsniveau in West Zeeuwsch-Vlaanderen tegen te gaan. Om deze reden moet de in de streekplan opgenomen optie voor de ontwikkeling van de Axelse vlakte overeind blijven, aldus dc nota. Het sterk veranderde toekomstper spectief geeft ook aanleiding tot en kele wijzigingen in het spreidingspa troon. De aanduiding aanvullende woonkern voor Kloos;ïcie en Philippine wordt veranderd in op- vangkem: in Kloosterzande moet daarbij een met een eventuele groei van de plaatselijke werkgelegenheid samenhangend vestigingsoverschot kunnen worden opgevangen. Axel kan vanwege zijn ligging in de directe omgeving van Temeuzen ais aanvul lende woonkern gehandhaafd blij ven. Dit is ook het geval met, Oost burg; daadwerkelijke aanvulling van de functie als aanvullende woonkern heeft hiér zelfs grote prioriteit om verschraling van het voorzieningen niveau in West Zeeuwsch-Vlaande ren te voorkomen Gebeurt dit met dan is de verwachting dat de bevol king van West-Zeeuwsch-Vlaande ren in de komende twintig jaar flink afneemt. Temeuzen en Hulst'Slnt-Jansteen blijven de twee regionale groeiker nen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Om dat binnen het huidige stadsgebied van Temeuzen weinig mogelijkhe den voor woningbouw meer zijn (dit wordt geschat op ruim duizendmoet rekening worden gehouden met uit breiding aan de andere kant van Otheense Kreek. In de eerste fase zal vanwege de excentrische ligging van dit gebied een hoge prioriteit aar. vol doende woningbouw moeten worden toegekend. Tenslotte zijn de aanduidingen van Biervliet en Zaamslag gewijzigd van opvangkem in plattelandskern. Ook Sluiskil en Sint-Kruis zijn nu platte landskernen geworden in plaats van kernen met beperkte m< r. kheden Slijkplaat ieigenlijk cine bebou- wingscohcentraties waar in 1980 de schooi werd opgeheven) is niet meer in de kemenindeling opgenomen en wordt dus tot het buitengebied gere kend. Ook wordt Slijkplaat niet neer a'is afzon derlijke kern beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9