PENSIOEN 'Kent u die van ze nog... Hontenisse' Jaap Hamelink komt niet aan vrije tijd toe JOHN HAMMOND VANDAAG IN OOSTBURG PZC/streek r roor de Temeuzenaar Jaap Hamelink bestaat het leven sedert 1 januari van dit jaar nog slechts V uit bijbanen. Maar wie ze op een rijtje zet, komt al snel tot de conclusie, dat hij zelfs nu - nadat ij 'vervroegd is uitgetreden' - nog dagelijks tijd tekort moet komen. Ja, eigenlijk werpt de vraag ich op hoe hij in hemelsnaam in het verleden zo hier en daar in z'n agenda nog een gaatje vond oor z'n gewone werk van alledag: chef van de veiligheidscontroleurs bij de NSM in Sluiskil. weeënzestig is hij nu. Wat zat er voor em, als voorman van de Industrie- ond FNV-Temeuzen anders op dan ge- ruik te maken van de regeling, die hij amen met z'n makkers destijds zelf af- wong: de VUT. „Ik had na die 33 ienstjaren natuurlijk nog best een aar jaar door kunnen gaan. Maar het du wel erg vreemd zyn, als je niets doet iet de verworvenheden, waarvoor je elf hebt gevochten", zegt hij. laapje' (voor Temeuzenaren) loopt te- enwoordig dagelijks naar het Temeu- ense stadhuis om er stukken door te lemen en er met wethouders en (af en oe) de burgervader te praten over al die emeentezaken. Hij is nog niet van plan lit de plaatselijke politiek te stappen. V/intig jaar zit hij nu in de gemeente- aad, dertien jaar is hij fractievoorzitter an de PvdA. „Zolang ik gezond blijf, len ik beschikbaar. Ja. eventueel ook log voor een volgende raadsperiode, al leb ik dat natuurlijk niet zelf te beslis- en". de NSM was hij de afgelopen vijfjaar oorzitter van de Ondernemingsraad, in daarnaast had hij dus al die bijba len: raadslid (en als vertegenwoordiger ran de Temeuzense raad lid van het lestuur van het Recreatieschap Braakman' en van het Sociaal Werk- 'oorzieningschap 'Dethon'), voorzitter 'an de afdeling Temeuzen van de In- lustriebond FNV, medewerker van de techtskundige Dienst van de vakbond hij houdt zich trouwens al 38 jaar bezig net het Arbeidsrecht), lid van de Ka- ner van Koophandel en Fabrieken van leeuwsch-Vlaanderen, lid van de 'grote ommissie' van van de ontslag-com- nissie van het Gewestelijk Arbeidsbu- eau. üd van de provinciale huurcom- nissie èn voorzitter van de afdeling Temeuzen van de Algemene Neder- andse Bond voor Ouderen (ANBO). ïigenlijk is hij nu alleen nog maar 'be- rrijd' van dat baantje bij de NSM. De rest gaat gewoon door. Maar Hamelink telt, niet ontevreden, vast dat de zaken ir nu al aardig op zijn verbeterd. „De dag begint nu weliswaar nog steeds met i iet werpen van een blik in m'n agenda om te zien wat me allemaal te wachten staat, maar ik ben nu in ieder geval ver lost van die ellende dat ik 's avonds vaak tot twaalf uur zat te vergaderen en dat dan 's morgens toch altijd weer om half zeven die wekker afliep". Ander voordeel: Hamelink kan z'n ver gaderingen nu rustiger voorbereiden. De tijd dat hij tot diep in de nacht stuk ken zat te lezen om de volgende dag met kennis van zaken mee te kunnen pra ten, is voorbij. „Het was vaak afschuwelijk zwaar, bij na niet op te brengen", verzucht hij. „En als je niet oppast, gaat dat op den duur ook ten koste van je gezinsleven". Crisis Het vakbondswerk was voor Jaap Ha melink ontegenzeglijk belangrijk. Z'n bewogenheid groeide in de jaren '30, toen hij z'n vader en moeder zag buiten onder de crisis. „M'n vader was landar beider en hij ontplofte bijna van de wil om te werken. Maar er was nauwelijks werkDoor die ellende groeide bij mij die sociale bewogenheid. Maar ik kwam al snel tot de conclusie dat je er als mannetje binnen de vakbond niet komt door enkel wat kreten te slaken. Je moet de nodige kennis vergaren, we ten waarover je praat, dus kadercur sussen en dergelijke volgen". Hamelink specialiseerde zich uiteinde lijk in sociale wetskennis en arbeids recht. Net na de oorlog werd hij corres pondent Arbeidsrecht van het NW. Hij noteerde de problemen van de bondsle den in Temeuzen en speelde ze door aan de juristen. „De sociale wetgeving stond toen eigenlijk nog in de kinder schoenen; je kon de mensen in die da gen nooit precies vertellen hoe het pre cies uit zou pakken. Zekerheden kon je niet geven. Dat is tegenwoordig, nu al les tot in de details vastligt, wel an ders". Wekelijks spoedde een jurist van de bond zich naar Temeuzen teneinde er spreekuur te houden. Hamelink zat er bij en luisterde goed. „Dat is een be langrijke basis geweest voor m'n latere activiteiten. Ik leerde stukken lezen, adviezen opstellen., ja... het maakte me gebekter...". De vakbond schoof hem bijna dertig jaar geleden ook naar voren als lid van de adviescommissie van het arbeidsbu reau in Temeuzen. En hij is ook lid van de ontslagcommissie. Tegenwoordig besteedt die commissie vaak twee tot drie woensdagen per maand aan niets anders dan de behandeling van ont slagaanvragen en van bezwaarschrif ten. „Een ramp is het", zegt hij ietwat bewogen. En: „Ik heb dit jaren geleden aan zien komen. We zitten nu eenmaal in een tamelijk geïsoleerd gebied. En ik heb altijd gezegd: 'Als de problemen eenmaal beginnen, pas dan op'. Nou, het is uitgekomen. Het regent ontsla gen in Zeeuwsch-Vlaanderen. En die problematiek is nog versneld door de devaluatie van de frank, die met name de middenstand in de grensgemeenten enorme verliezen bezorgt". Somber Hamelink zei het ook regelmatig in de Terneuzense raad. „Onze arbeids markt is te eenzijdig opgebouw", waarschuwde hij. „We zullen daar iets aan moeten doen, want dat maakt ons enorm kwetsbaar". Somber: „Ik ben ervan overtuigd dat we op dit moment een spoor aan het trekken zijn naar een situatie, zoals in de 30-er jaren. Ik geloof niet zo in al die economen, die de mensen troosten met de voorspelling dat er over een paar jaar weer betere tijden zullen aanbreken. Die betere tijden komen er. volgens mij, zéker niet als we niets veranderen aan de structuur van onze maatschappij. Een verantwoorde herverdeling van ar beid. dat is de enige oplossing. Verant woorde arbeidstijdverkorting... die ove rigens aileen kan worden doorgevoerd als de mensen bereid zijn offers te bren gen". Tegelijkertijd echter, vindt Ha melink, moet worden bekeken tot wel ke grens je de mensen mag laten inleve ren. Maar hij weet zeker: zonder die of fers en zonder verantwoorde arbeids tijdverkorting komt er helemaal niets meer van terecht. Hamelink pleit ook voor aanpassing van het onderwijs. „Het zal tot de mensen door moeten dringen, dat ze waarschijnlijk niet hun hele leven lang kunnen blijven teren op één opleiding. Misschien zullen ze snel ler moeten omscholen; de opleiding zal meer gericht moeten zijn op het be schikbare werk". Bejaarden Jaap Hamelink houdt zich de laatste jaren intensief bezig met de "bejaar- denprobleraatiek' in Terneuzen. Als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de ANBO zegt hij: „Problemen zijn er vooral op het gebied van de huisves ting. De bejaardenhuizen in Terneuzen zijn stuk voor stuk aan een grondige renovatie toe, al is het natuurlijk dui delijk dat dat veel geld kost. Eigenlijk zouden er nieuwe tehuizen bij moeten worden gebouwd, maar de huidige eco nomische omstandigheden laten dat niet toe. Ik vind wel dat je, wanneer je die huizen niet bouwt en dus kiest voor langer zelfstandig wonen van de be jaarden, dat je dan wel weer zult moe ten investeren in de hulpverlening". Hij staat ook een betere sociale begelei ding van de ouderen voor. „De meeste bejaarden trekken met zo snel aan de bel, gewoon omdat ze vanuit hun verle den heel wat hebben leren slikken. Ze kunnen nog heel wat aan, maar ik stel de laatste tijd gewoon vast dat veel van die mensen flink te lijden hebben onder de huidige omstandigheden. Dat mo gen we beslist niet uit het oog verlie zen". Jaap Hamelink is met pensioen, maar aan vrije tijd en wat daar al zo bijhoort, komt hij nog steeds niet toe. En zelfs de meest bijziende koffiedikkijker kan voorspellen dat 'Jaapje' de komende ja ren ook in de verste verte helemaal niet toe zal komen aan theevisites en een partijtje biljart op de soos. Het afgela den vergaderkoffertje staat nog iedere ochtend binnen handbereik onder de kapstok. Het hoedje en de regenjas han gen startklaar aan de haak. „Zolang ik gezond blijf....", lacht Hamelink. En op de achtergrond knikt z'n vrouw begrij pend. Dat doet ze trouwens al jaren... V/out Bareman. y y-\e Koning van Engeland' in Hulst draait deze week Claude Lelouch' U generatie-epos 'Les uns et les autres' en 'Luxor' Temeuzen 'The bor der', Jack Nicholson als troubleshooter bij de Mexicaanse grenspolitie. Het Ledeltheater in Oostburg tenslotte prolongeert 'Van de koele meren des doods', een vrouwenleven in de negentiende eeuw, vrij geboetseerd naar de roman van Frederik van Eeden en 'De Boezemvriend' met André van Duin. Het programma van 'De Koning van Engeland'. 'Les uns et les autres': vandaag vrijdag20.00 uur; zaterdag 21.00 uur: zondag 21.00 uur; maan dag en dinsdag 20.00 uur. 'Hot bubblegum maagd': vandaag (vrijdag) 19.15 en 21.30 uur; zaterdag 18.45 en 21.15 uur; zondag 13.45.16.15,18.45 en 21.15 uurmaandag en dinsdag 20.00 uur. 'Young doctors in love': vandaag vrijdag19.15 uur; zaterdag 18.45 uur; zondag 13.45. 16 15 en 18 45 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Enkele reis zevende hemel': vandaag tvrij dag) 21.30 uur; zaterdag 18.45 en 23.15 uur; zondag 14.30 en 18.45 uur. maandag 14.30 uurdinsdag 20.00 uur. 'Poltergeist': vandaag vrijdag U.1J U.U.,Uag 21.15 uur, zondag 18.45 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur 'Drie Tirolers in Saint-Tropez': vandaag ivrijdag) 21.30 uur; zaterdag 21.15 uur; zondag 16.15 en 21.15 uur. 'Luxor' Temeuzen: 'The border'; vandaag ivrijdag) 20.00 uur; zaterdag 19.30 uur; zondag 13.45, 18.45 en 21.15 uur; maandag 20.00 uur: 'Caddys- hackC 'Caccyshack' (Bill Murray, beroemd uit- 'Stripes' als manusje-van- alles op de golfbaan): vandaag tvrijdag20.00 uur; zaterdag 14.00 en 19.30 uur; zondag 13.45 en 18.45 uur; 'Class of1984': vandaag (vrijdag) 22,30 uur; zaterdag 14.00 en 21.45 uur; zondag 16.00 en 21.15 uur. maandag 20.00 uur. 'Vanessa, heet als wit vuur', vandaag (vrijdag) 22.30 uur; zaterdag 21.45 uur, zondag 16.00 uur en dinsdag 20.00 uur. 'Ledel' Oostburg: 'Van de koele meren des doods': vandaag ivrijdag) 20.00 uur; zaterdag 19.15 uur: zondag 20.00 uur; maandag 20.00 uur. 'De Boezem vriend': zondag 14.00 uur. 'My pleasure is my business' (het levensverhaal van 'happy hooker', Xaviera Hollanden: zaterdag 21 30 uur; zondag 16.30 uur; dinsdag 20.00 uur. 11JDAG 28 JANUARI 1983 KLOOSTERZANDE - Men spreekt weieens over 'die goeie ouwe tijd', maar het is niet erg waarschijnlijk dat men in het huidige Hontenisse terug ver langt naar deze tijd. Hontenis se van toen - en dan hebben we het over de periode van om streeks de eeuwwisseling tot en met de tweede wereldoorlog - had het niet zo breed. Armoe troef. Deze week verscheen bij de Zeeuwsche Boekhandel en Uitgeverij het platenboekje 'Kent u ze nog.... die van Honte nisse'. Het werkje, dat vele fo to's van de mensen van Honte nisse bevat, is samengesteld door C. van Winkelen. In zijn inleiding zet de samensteller uit een dat in het boekje de nadruk ligt op de bevolking van Hontenisse. Dit in te genstelling tot het platenboekje Honte nisse in oude ansichten, dat eveneens een uitgave is van de Zeeuwsche Boek handel. "Kent u ze nog....die van Hontenisse' be slaat de periode van omstreeks de eeuwwisseling tot ongeveer 1940. waar bij de samensteller overigens niet op een jaartje heeft gekeken, zodat er zo wel voor als na deze periode enkele uit schieters voorkomen. Van Winkelen wijst er weliswaar op dat men het in Hontenisse niet breed had. maar con stateert daarbij dat er onder de bevol king een grote tevredenheid was..Men was als gezin op elkaar aangewezen. Het ging er in die tijd gemoedelijk aan toe. De enige ontspanning was de ver eniging of club, waarvan men lid was en waarvan de jaarvergaderingen de hoog tepunten waren in de sleur van het da gelijks leven. Vooral de ouderen in de kernen van Hontenisse zullen de mees te personen op de foto's nog herkennen en hun verwondering uiten over de vaak armoedige omstandigheden, waaronder deze mensen destijds heb ben geleefd. 'Kent u ze nog..... die van Hontenisse' kost 36,- en heeft een zeer beperkte oplage van 250 exemplaren. Het mag wel een unicum worden ge noemd dat er op één school zeven twee lingen zaten. Op de bovenste rij van links naar rechts. Anny en Agnes Neve met tussen hen in het bord met het op schrift 'Allemaal Tweelingen'.'! Honte nisse. Op de middelste rij van links naar rechts Tini en Thea Ivens, José en Rosa Ivens en Mina en Paulien Feber. Vooraan zitten gehurkt van links naar rechts: Maria en V/alter van de Vijver, Jan en Alouis Tieleman en Edy en Wim py Steijns. De foto werd in 1937 geno men. De Amerikaanse blueszanger en gitarist John Hammond geeft vrijdag 28 januari (vandaag) een optreden in de gym zaal van de voormalige lagere school aan de Schoolweg in Oostburg. Hammond is de komende dagen ook in België te gast Zon dag zendt de BRT directe opnamen uit van zijn optreden in Brussel. John Hammond legt zich sinds het begin van de jaren zestig toe op de vertolking van akoestische blues. Hij doet dat zo goed dat de 'Blues Lexicon' hem 'een van de beste blanke bluesvertolkers die er ooit zijn geweest" noemt. 'Hammond', zegt de Lexicon, 'heeft een geweldige stem en een uitstekende techniek op gitaar en harmonika'. De gitarist-zanger is de zoon van de beroemde John Ham mond sr, criticus, schrijver en jazzpromotor, de ontdekker van o.a. Billy Holiday, Teddy Wilson en Count Basie. Uit dit muzikale nest komt de jonge John die dan ook opgroeiende temidden van de jazz- en bluesmuziek Nadat hij een optre den had bijgewoond van Lightnin' Hopkins legde hij zich volledig toe op de blues. In zijn lange 'carrière werkte Hammond jr nauw samen met allerlei grootheden uit de électrische bluesrock van de jaren zestig en zeventig, waaronder de Stones en The Band. De legendarische Jimi Hendrix speelde als onbekende gitarist in zijn groep toen iemand hem 'Hendrix) ontdekte en over haalde naar Engeland te komen. Hommand heeft platen opgenomen met o.a. Rossevelt Sykes (een zwarte bluespianist), Mike Bloomfleld, Larry Johnson, Duane Allman, dr. John, Bill Wyman, The Band, Jimi Hen drix en vele anderen Het optreden van Hammond wordt georganiseerd door J.O.E. in West. De aanvang is 20.30 uur. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33