Bacterievuur zat in '82 in bijna alle boomgaarden Twee weken gevangenis voor overtreding van rijverbod Uitbreiding Kruiningse huishoudschool geopend zoekt naar Schouwen nieuwe woonvormen Wissel Zeeaws-Vlaanderen ZEKER DERTIGDUIZEND BOMEN AANGESTAST PZC/ streek ADVOCAAT TEKENT HOGER BEROEP AAN 'Nederlandse Loods9 viert 25-jarig bestaan Papyrus wint in viertallen VRIJDAG 28 JANUARI 1983 GOES - In tachtig tot negentig procent van de boomgaarden in Zeeland en West-Brabant is in 1982 het gevreesde bacterievuur aangetroffen. Een groot aantal fruitbomen moest het ontgelden. Uitgegaan wordt van een aantal van ongeveer 30.000 aangetaste bomen. Het aantal bomen dat vanwege het bacterievuur werd gerooid, bedraagt zeker 4.000. Eén en ander betekent voor de fruittelers een grote schadepost. Het bacterievuur zorgde niet alleen voor productieverlies, maar ook voor een grote hoeveelheid arbeidsuren, no dig om de ziekte op te sporen en te ver wijderen. Dit blijkt uit de eerste en nog globale resultaten van de enquête die de kring Zeeland/West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) halverwege 1982 onder de leden hield. Ongeveer 73 procent van de aan gezochte fruittelers vulde de enquête- kaart in. Het doel van de enquête was vooral een concreet inzicht te krijgen in de mate van aantasting door bacterie vuur in de boomgaarden in Zeeland en West-Brabant. Door de grote deelname is het doel volgens het NFO-bestüur ze ker bereikt. De resultaten zullen onder GOES - De Westpoort. 20.30 uur: optre den Guus van Hees (zang en banjo). HULST - St.-Liduinaziekenhuis, 20-21 uur: uitzending radio Nightingale. Den Dullaert, 20 uur: 'Mooi hard' met 'Mens zonder mensen'. MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: 'Het chemisch huwelijk' door Zuidelijk Toneel Globe. Kuiperspoort, 20.30 uur: Film experi ment: Piet Mondriaan. OOSTBURG - Gymzaal oude Ö.L.S., 20.30 uur: optreden blues-gitarist John Hammond Jr. VLISSINGEN - Open Hof, 20 uur: film avond over scheepvaart De Piek, 20.30 uur: optreden volksmu ziekgroep Rum. ZIF.RIKZEE - Rode-kruisziekenhuis, 15.45-16.45 uur: uitzending Nomen Nes- cio. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,18.45 en 21.15 uur: Annie, a.l. Roxy n. 19 en 21.30 uur: The sword and the sorcerer, 12 jr., 23.30 uur Heerlijk gefrommel, 18 jr. Cinem'Actueel I. 19 en 21.30 uur: Ilsa, de harembewaakster, 18 jr. Cinem'Actueel II, 19 en 21.30 uur E.T., a.L Cinem'Actueel in. 20 uur: Les uns et les autres, a.l. GOES - Grand, 20 uur: Poltergeist, 16 jr., 23 uur: Meisjes van de betere stand. 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 19.15 en 21.30 uur: Hot bubblegum maagd, 12 jr., 19.15 uur: Young doctors in love, a.L, 19.15 uur: Poltergeist, 16 jr., 20 uur: Les uns et les autres. a.l., 21.30 uur: Drie Tirolers in St-Tropez, 16 jr., 21.30 uur: Enkele reis 7e hemel, 18 Jr. MIDDELBURG - City. 20 uur: Blade runner, 16 jr.. 23 uur: Wilde exotische meisjes. 18 jr. Midgard. 20.30 uur: Ein nachtlang Fuurland. OOSTBURG - Ledel. 20 uur: Van de koele meren des doods. 16 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: The bor der. 16jr„ 20 uur: Caddyshack, a.L, 22.30 uur: Class of 1984,16 jr., 22.30 uur: Van essa, heet als wit vuur, 18 jr. VLISSINGEN - Alhambra 1,20 uur: An nie, a.1., 23 uur: Jeugdig snoepgoed, 18 jr. Alhambra n, 20 uur: E.T., a.1., 23 uur: It lives again, 16 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans, 10-18 uur: strips van Fred Julsing en werken van het echtpaar Terpstra (t.e.m. 31-1). BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. DOMBURG - Biologisch museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland. GOES - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De ontdekte schijndeugd' of de wereld van Comelis Troost (tie.m. 3-2). Bibliotheek: 'Vrouw en Rijk'. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HULST - Gaiene Van Geyt, 9-12 en 14- 18 uur schilderijen en grafisch werk van vier kunstenaars. MIDDELBURG - Vleeshal, 13-17 uur: "Kunst uit Zeeland '83' (tem. 13-2. Galerie De Witte Swaen, 11-17.30 uur. werken van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Morel (t.e.m. 31-1). Antiekhandel Witte, 9-18 uur: etsen van Günter May (t.e.m. 2-2). Ambachtencentrum Demerary. 9-17 uur: diverse ambachten en exposities. St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel. Vlissingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Ellen Flink-van Hemert. TERNEUZEN - Zeemanshuis, 13-21 uur: Volkskunst uit Haiti. VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14-17.30 uur: expositie le vende reptielen, amfibieën en insecten. Zaal 'Bellemy 19'(Museum), 10-12.30 en 13.30-17 uur: werken van Gertjan Even huis (t.e.m. 11-2). YERSEKE - Atelier Dam Twee. 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp dieren en werken van diverse kunste naars. IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01108 14444 (ook voor mllleuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei. Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01188 15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. teL 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24 00 uur. Stichting 'Blijf van m"n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, teL 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. meer dienen om tegenover de (rijks- loverheid duidelijk te maken dat er met bacterievuur niet te spotten valt en dat een goed georganiseerde aanpak on ontbeerlijk is. Matroos gewond na val in machinekamer VLISSINGEN - Een 19-jarige opvaren de van de binnenvaarttanker 'Hendri- ka', die in de Vüssingse Buitenhaven ligt afgemeerd, is donderdagmiddag ge wond geraakt. De matroos, D van E. uit Wassenaar, wilde vanaf het dek naar de machinekamer afdalen. Hij kwam daar bij zodanig te vallen, dat hij met een zware hersenschudding in het Bethes- da-St Josephziekenhuis moest worden opgenomen. Instructie-avonden van Veilig Verkeer VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van Veilig Verkeer Nederland begint maandag 31 januari aan een reeks in structie-avonden voor weggebruikers. Twee daarvan zijn gewijd aan een cur sus 'Help uzelf onderweg', bij voorko mende pechgevallen. De andere avond en worden besteed aan algemene ver keersveiligheid, onder meer aan de hand van ervaringen van de politie. Er worden dia's vertoond en kaarten om bepaalde situaties te bespreken. De avonden worden gehouden in de kanti ne van het bureau van de gemeentepoli tie in Vlissingen en beginnen om 20.00 uur. Het kringbestuur tekent aan dat de en quête gehouden is in de zomer van 1982. De toen voorkomende aantasting is door de telers vermeld. De besmetting door bacterievuur. die daarna nog flink is doorgegeaan, is in de enquète-gege- vens niet begrepen. De vragen hadden vooral betrekking op het al dan niet aanwezig zijn van aantasting en de om vang ervan. Door het verwijderen van de infectie haarden kwam de vruchtverdunningen het buigen van jonge bomen in de ver drukking, met alle financiële gevolgen voor het bedrijf van dien. De NFO-kring wijst erop dat het wegvallen van bomen of gedeelten daarvan in een aanplant, op zich al nadelig is. Maar er komt bij dat gaten niet snel zijn opgevuld: het duurt meerdere jaren voordat het pro ductieverlies weer is opgeheven. ere te cijfers op. Velen omschreven hun aantasting als 'veel' en 'matig", anderen noemden een traject (bijvoorbeeld twintig tot vijftig bomen). Duidelijk werd wel dat het op het moment van het onderzoek om circa 20.000 bomen ging. Hiervan waren er al 2.000 gerooid. In de rest van de zomer zijn volgens het kringbestuur deze aantallen flink toe genomen, zodat zeker op 30.000 aange taste bomen moet worden gerekend. Het aantal gerooide bomen is ook sterk toegenomen in de loop van het seizoen. Daarbij komen de gevallen dat telers besloten hebben bepaalde rijen of ras sen geheel te rooien, omdat deze al der mate 'gebroken' waren, dat een renda bele teelt er niet meer in zat. Burgemeester H. Boer van Reïmersvxial hanteert de computer c naam van de huishoudschool aan de weet te komen. Aantasting Landbouwschap wil snel regels voor bestrijding bacterievuur GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap vindt dat er op korte termijn dui delijkheid moet komen over de re geling die voor het seizoen 1983 zal gelden ter bestrijding van het bac terievuur. Volgens de raad is het met het oog op de belangen van de fruitteelt dringend gewenst tijdig te kunnen ingrijpen. Tijdens een onlangs gehouden ver gadering constateerde de geweste lijke raad dat de door de overheid tegen eind januari '83 toegezegde richtlijnen nog steeds niet bekend zijn. Daardoor kunnen ook de in provinciaal verband te nemen maatregelen niet worden bespro ken. In de raad werd naar voren ge bracht dat de tot op heden bijzon der zachte winter in het voordeel van het bacterievuur werkt. Het ge vreesde slijm dat de ziekte daagt, wordt door 'warm' winterweer ex tra bevorderd. Mede ook daarom is het naar de mening van de geweste lijke raad zeer urgent dat op korte termijn concrete afsrpaken ge maakt worden over de bestrijding van het bacterievuur. Van de fruittelers die reageerden had zeventig procent met aantasting door bacterievuur te maken. Op 89 procent van de aangetaste bedrijven ging het alleen om peren en slechts op 2,5 pro cent alleen om appels. Aangetaste ap pels en peren kwamen op negen pro cent van de bedrijven voor. Bij de pe ren betrof het vrijwel alle rassen; ook het zeer belangrijke ras Conference was op veel bedrijven aangetast. Bij de appels sloeg de ziekte vooral toe in de rassen James Grieve, Benoni en Golden Delicious. Opvallend was dat op 89 procent van de bedrijven waar géén bacterievuur voorkwam, ook in voorgaande jaren geen problemen wa ren opgetreden. Ten aanzien van het aantal aangetaste bomen leverde de enquête minder con- COMPLEX HEET VOORTAANDE TIL KRUININGEN - In de splinternieuwe aula van de school voor buishoud-nijver- heidsonderwijs Prinses Beatrix in Kruiningen wachtten de aanwezigen donder dagmiddag gelaten af. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal zou de naam van het te openen complex door middel van een computer onthullen. Dat lukte, maar het Engelse accent dat de stem van de computer beheerste, liet het merendeel van de belangstellenden in onduidelijkheid. Gelukkig trok de burgemeester daarna een gordijn van het naambord weg en daarop stond met grote letters te lezen 'de Til'. Een feestelijk moment, temeer omdat het niet veel had gescheeld of de uitr breiding van de school had geen door gang gevonden. Maar begin juli 1982 kreeg het Kruiningse instituut van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) toestemming om een en ander te bouwen en verbouwen. Voor de 176 leer lingen en 23 personeelsleden een ge ruststellend bericht dat uitzicht op meer ruimte bood. Die uitbreiding werd donderdagmid dag officieel geopend. Het gaat om een interne verbouwing (een nieuwe docen tenkamer, keuken, directiekamer en administratiekamer) en nieuwbouw. Aan het bestaande gebouw aan het Clerqswegje zijn toegevoegd een theo- ZIERIKZEE - Het overleg zwakzinni genzorg Schouw rn-Dutveland heeft het initiatief genomen om te komen tot een nieuwe woonvorm voor mensen, die niet of moeilijk in aanmerking ko men voor het gezinsvervangend tehuis Schouwenoord of de bestaande depen dances. Het betreft in het bijzonder het scheppen van woonvoorzieningen op Schouwen-Duiveland voor degenen die thans veelal het dagverblijf voor ouderen bezoeken. Dit initiatief kwam donderdag in Zie- rikzee aan de orde tijdens een openbare vergadering van het bestuur van de Beatrixschool voor buitengewoon on derwijs. Na een verzoek van het zwak- zinnigenoverleg oordeelde het bestuur overwegend positief over één en ander, al werd er wel bij aangetekend, dat ter zake geen verwachtingen moeten wor den gewekt, die misschien niet bewaar heid kunnen wórden- Burgemeester W. den Boer van Midden- schouwen met name maande in dit ver band tot voorzichtigheid. Maar voorzit ter J. Groen kon het eindoordeel van het bestuur samenvatten met de woor den .Een goed initiatief, dat bestuur lijk geen probleem lijkt op te leveren om er nader op in te haken". Schoolhoofd J. de Jong wees er nog op. dat het de bedoeling is om op Schou wen-Duiveland de vraag terzake aan te laten sluiten bij de zogenaamde norma lisatiegedachte van het intemaatswe- zen, dat wil zeggen de betrokkenen weer mee te laten functioneren in dc gewone maatschappij. „In Zeelahd is men daar het verst mee. via wat tegen woordig socio-wonïngen worden ge noemd, bij Vijvervreugd in Middelburg. En vandaar dat het Schouwen-Duive- lands overleg juist daar contacten heeft gelegd", zo bleek uit de toelichting van De Jong. Hij wees er nog op. dat het ook voor oud-leerlingen van de Beatrix school fijn zou zijn, indien ze op Schou wen-Duiveland kunnen blijven wonen. In de bestuursvergadering van de Bea trixschool voltrok zich verder een eer ste gespreksronde naar aanleiding van de aangekondigde bezuinigingen in het buitengewoon onaerwijs. vuigeas schoolhoofd De Jong treffen de rijks- kortingen het buitengewoon onder wijs extra ten opzichte van de andere onderwijssoorten. Het bestuur nam zich voor zich nader met deze proble matiek te gaan bezighouden. Met name zal dit beraad zich gaan toe spitsen op de vraag of de maatregelen moeten worden doorgevoerd dan wel een aantal zaken voor rekening van de diverse gemeenten te nemen. Bij één en ander werd aangegeven, dat het school zwemmen onverkort in stand gehouden dient te worden. Het bestuur van de Beatrixschool nam verder afscheid van de vorige voorzitter C. Bij de Vaate. Zijn opvolger, de Zierikzeese onder wijswethouder Groen, bedankte hem onder aanbieding van een cadeaubon voor zijn werk ten behoeve van het buitengewoon onderwijs. Op zijn beurt maakte Bij de Vaate gewag van een goede samenwerking. „En ik heb dit werk altijd bijzonder graag ge daan", aldus Bij de Vaate. MIDDELBURG - De Middelburgse advocaat mr J. M. E. Schieman liet donderdagmiddag onmid dellijk hoger beroep aantekenen, toen één van zijn cliënten voor tóch rijden ondanks een rij ontzegging door de politierechter werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De officier van justitie had eveneens twee weken onvoorwaardelijk geëist in deze zaak, die een onverwachte wending kreeg, omdat men verwachtte dat de politierechter tot aanhouding zou besluiten om bij een volgende behandeling de politieman te horen, die de jonge Middelburger A. K. zou hebben zien rijden. Die opvatting werd door een gisteren door de politierechter als getuige ge hoorde jongeman bestreden. Deze jon geman, K. O.een vriend van K.zou op de bewuste zaterdagmiddag van janua ri 1982 de auto van K. hebben geleend. En uit diens verklaringen bleek dat het mogelijk zou zijn geweest dat hij om streeks de tijd, dat de politieman de wa gen waarnam, in de Statenlaan had ge reden. „Die heeft verkeerd gekeken", aldus de jonge getuige. maar ik had toen ook lang haar, net als K. En als bewijsstuk overlegde de jongeman poli tierechter mr G. H. Nomes een foto van een jaar geleden. Maar de politierechter hield het toch op de inhoud van het pro ces-verbaal. Een zwak vond vooral advocaat mr Schieman, dat de politieman de auto niet direct had aangehouden. De poli- tie-agent deed dat niet omdat hij in bur ger was. Pas een dag later ging de ver balisant naar de woning van K. om pro ces-verbaal op te maken. „Waarom de jongeman, wiens auto goed bekend was bij de politie, niet di rect aangehouden''" zo formuleerde de raadsman. „Burgerkleding doet er niet toe. Dan had men tenminste goed kun nen vaststellen wie er reed. Nu is er maar eén uitspraak op z'n plaats en dat is vrijspraak". Officier van justitie mr Nijmeijer kon zich verplaatsen in die gedachtegang en deed de suggestie de zaak aan te houden om ook de politieman als getui ge een verklaring te laten afleggen. Maar de politierechter voelde daar niet voor, vonniste conform de eis met het voornoemde gevolg dat de raadsman onmiddellijk in hoger beroep ging. In het begin had de officier - een gebrui kelijke gang van zaken als er meineed in het spel kan zijn - de griffier gevraagd de verklaring van de jonge getuige schriftelijk vast te leggen, maar na de veroordeling van K. werd op het ele ment meineed niet verder ingegaan. Eerder had de officier evenwel opge merkt, dat hij een nader onderzoek zal gen de politie in Veere bracht de Mid delburger L. B. voor de politierechter. Toen de politie van zijn woonplaats hem voor het alcoholgebruik aanhield gaf B. volmondig toe dronken te zijn en hij vond daarom een bloedproef geheel overbodig, aanleiding voor de officier van justitie op te merken, dat de uit slag van de bloedproef van betekenis kan zijn bij het bepalen van de straf maat. Maar B. vond net, omdat rond zijn drankgebruik alles 'zo klaar als een klontje was', onnodig zich ook nog eens te laten 'prikken'. Geheel anders dacht daar S. A. uit Souburg over. die zich voor de tweede keer wilde laten prik ken, een verzoek waaraan de politie niet had willen voldoen. Met een tweede laten instellen naar de verklaring van bloedproef, een bepaalde tijd na de eer- O. In zijn requisitoir zei de officier nóg bij zijn standpunt te blijven dat K. in de auto heeft gereden: „De politieman kende hem". Toen de jongeman de foto het zien licht te hij toe: .Jn die tijd had ik zulke ha ren". De politierechter: ..Nee toch". Rijden na teveel alcoholgebruik, wei geren van de bloedproef en verzet te ste genomen, kan wel eens in het voor deel van de verdachte werken. Omdat de politie dit geweigerd had, vond de advocaat van A.mevrouw mr J. A. C. van de Poel-de Roy van Zuyderwijn uit Vlissingen. dat er een vormfout was ge maakt. In haar pleidooi merkte zij op. dat haar cüent vol verwachting van Su riname naar Nederland was gekomen, „maar hij vond geen land van melk en honing, maar een land van reeen en rielokaal, een teken- en handenarbeid- lokaal. een aula en een documentatie centrum dat tevens als repetitielokaal kan dienen. Bij de opening gebruikte Boer computer-apparatuur van de school, onder meer materiaal van de in formatie-lessen. Volgens burgemeester Boer voorziet de Kruiningse school zeker in een behoef te. Verder was hij van mening dat der gelijke opleidingen vaak te laag worden ingeschat. „Er is een programma, dat er zijn mag", aldus de burgemeester Hij stelde dat met de huidige vraag om be roepsgerichte opleidingen, de school een goede positie heeft. Voorzitter A. J. G. Doeleman van de ZLM ging tijdens de bijeenkomst uitgebreid in op de ge schiedenis van de schooL De school stamt uit 1947. Doeleman vertelde hoe het instituut begon met cursussen voor landbouwdochters en op deze wijze voor hen het onderwijs op het platte land invoerde in de regio. Langzamer hand groeide de school uit tot een vol waardige onderwijsinstelling. Tevreden Directrice H. G. J. Brouwer van de Prinses Beatrixschool toonde zich bij zonder tevreden met de verkregen ruimte. „We bebben ons een tijdje moe ten behelpen", vertelde ze. De leerlingen zijn voor een bepaalde pe riode ondergebracht in andere lokalen zoals het dorpshuis en de voormalige MAVO. De school ontving van verschil lende instanties geschenken. De docen ten overhandigden de leerlingen spel letjes om de tijd tijdens pauzes pretti ger door te komen in de nieuwe aula. De leerlingen uit de acht klassen hadden speciaal voor het nieuwe complex acht wanddecoraties vervaardigd. Na afloop van de opening gaven de leerlingen (meisjes van twaalf tot zeventien jaar) een demonstratie. A ARDAPPE LTE RMUNMARKT 27 januari: Bintje 35/50 mm opw., april' laten 15.50. bieden 14.40, slot 15.00. Stemming april en nov. kalm. Openstaande posities: april on veranderd 230. Dag april 9 x 15 00 Bintje 50 mm opw. laten april 1860, nov. 2370, febr 17.00. mei 18 90; bieden april 18.50. nov 23 50. febr 16.20. mei 18 60; slot april 1850. nov 23.50. mei 18.60. Stemming april goed prijsh., nov kalm. mei: goed prijsh. Open staande poslUes april min7isgew 2282. nov. 88. mei plus 34 is gew. 977. Omzet: apr tw. 3x18 20. 10x18 10. 1x18 20. 7x18.30. 3x18 40. 35x18.50. mei tw: 5x18.40. 30x18.50 Dag april 59. mei 35. Prijzen fruitveiling Barendrecht. 27 januari Appelen cox orange pippin vanaf 80/85 53- 1.14. 95-1.51, 81-1 34. 75-93, 60/65 47-66, aan voer 46 ton. elstar 80/90 1.07, 70/80 1 36, aan voer 2 ton; gloster vanaf 90 op 58-65, 73-95. 70/80 65, aanvoer 2 ton; golden delicious 80/90 39-67.70/80 43-68, aanvoer 35 ton; goudreinetr ten 80/90 39-45, 70/80 42-50, aanvoer 14 ton. rode goudreinetten 80<90 39-54 70-80 39-52, aanvoer 25 ton: Jonagold vanaf 90 op 61-1 18. 79-1.57, 81-157. aanvoer 13 ton; karmijn de sonnaville 80'90 39-94.70-80 67-1.00. aanvoer 8 ton; laxton superbe vanaf 88 85 44.52.44. aan voer 3 ton, lombarts calville vanaf80-90 55-68. 48-66, 30-39, aanvoer 10 ton; wlnston vanaf 7580 40-59. 35-57.39-43. aanvoer 8 ton; peren conference vanaf 65-75 1.00-1.26. 46-1.14. 68 68. aanvoer 11 ton; doyenné du commjce van af 90 op 94-1 16. 1.03-1.19. 1.25-1.45. 1.09-1.19. aanvoer 14 ton; win terrietpeer vanaf80-90 48, 49,53, aanvoer 2 ton; totaal aanvoer appelen 171 ton; peren 27 ton. Prijzen groenteveiling Barendrecht, 27 Ja- Aardappelen bintjes 14-20. eigenheimers 21- 36. irene 2830, andijvie A 2.30-2.61. B 1.82- 2.02, bieslook 1.10-1.19. boerenkool 9-48. knol selderij vanaf 10 st pb 2839,13-29.10-23,20 st 4-11. koolrapen 1829 groene kool 34-83. witte kool 7-70. rode kool 8.5-64. kroten 824. peter selie 32-95. prei kleinverpakking 1.581 62. klasse I 74-99. klasse Hl 28-67. rabarber 2.00- 2.50. selderij 7-27, spinazie 3 20-4.30, spitskool 1.79. uien bonken 32-65, grof 14-28. middel 8 23. drieling 5-8, geschoond 43-64. winterpeen grof 13-25. middel 12-23. fijn 816. witlof in kleinverpakking 1.982.20, mlddenprijs klein- verp A 2.13, B 1.90. kort 1 1.482 10. lang 1 1 40-1 80. kort 2 1 082.00, lang2 681.50. klasse Hl 40-1.20. School Middelburg heeft eigen Prins Carnaval en Raad MIDDELBURG - Het Delta College in Middelburg heeft een eigen Prins Car naval. Prins Willem-Peter I en zijn ge volg, de Raad van Elf, zijn volgens de voorzitter van de leerlingenvereni- ging 'Forum' van de school de eerste carnavalsregenten die in een Zeeuwse school rondlopen. Prins en raad maken hun opwachting tijdens een grootste schoolavond, die donderdag 3 februari wordt gehouden in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middel burg. Die schoolavond, bedoeld voor scholieren en introduce(e)s, begint om 20.00 uur. Het initiatief tot het benoemen van een Prins Carnaval en een Raad van Elf kwam uit de leerlingenvereniging zelf, zegt Tonny Blaauw, de voorzitter van de vereniging, donderdagmiddag. „De bestuursleden van de vereniging heb- bem toen bepaalde mensen benaderd mejtie vraag of ze van die raad deel uit wilden maken". Hij voegde daaraan toe dat het in de bedoeling ligt om de prins en de raad volgend jaar te laten kiezen, in plaats van te benoemen. „In deze tijd worden ook jongeren met allerlei problemen geconfronteerd. Daarom is het fijn én belangrijk dat het carnaval ons kan verlossen uit de dage lijkse sleur", luidt de proclamatie van de prins. werkloosheid". Het bloedalcoholpro- millage van A. was 1.82. Hij werd ver oordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden en negen maanden rij-ontzeg- ging. waarvan vijf maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. De Mid delburger. van wie dus geen promillage bekend was, werd conform de eis ver oordeeld tot twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf, een boete van acht honderd gulden en negen maanden rij ontzegging. Gevolg van teveel drankgebruik was bij J. de P. uit Zaamslag slingerend en te snel rijden met de auto (1,89 promille) wat hem gisteren kwam te staan op een boete van duizend gulden, negen maan den nj-ontzegging maar voorwaarde lijk en met de bijzondere voorwaarde dat hij een jaar lang niet in de weekein den mag rijden. De Middelburger J. G. werd (auto 1,87 promille) conform de eis veroordeeld tot eveneens een boete van duizend gul den en negen maanden niet rijden. „Er in getuind in camavalstijd", was het ex cuus van A. van D uit Temeuzen, bij wie in januari van het vorig jaar, toen hij met de auto 's nachts een politie- stopteken negeerde. 1,21 promille was gemeten. In dit geval liep het uit op dui zend gulden boete en een voorwaarde lijke rij-ontzegging van vier maanden./ hij in januari van het vorig jaar in een café in Temeuzen J. de V met een kapot bierglas in de hals had geslagen De wond moest op elf plaatsen worden ge hecht. G. verklaarde dat hij zich be dreigd voelde in dat café. De officier, die dezelfde straf had gevraagd, sprak in algemene zin nog over de toenemende agressiviteit tussen mensen. YXISSINGEN - De Vereniging 'De Nederlandse Loods' (VNL) viert vrijdag 22 april het 25-jarig be staan met een algemene ledenver gadering. een diner en een feest avond in Vlissingen en Middel burg. Het dagprogramma omvat onder meereen besloten ledenver gadering. een openbare middag vergadering, een optreden van het Scheldeloodsenkoor en een recep tie in hotel Britannia in Vlissin gen. 's Avonds volgt een diner in de Schouwburg in Middelburg en een optreden van het Schelde Loodsen Cabaret met hal na. De Vereniging 'De Nederlandese Loods' werd opgericht op 25 augus tus 1958 en vormt in feite de voort zetting van de in 1947 ter ziele gega- ne Loodsenvereniging Nederland. Deze laatste vereniging zette zich sinds 1908, met een onderbreking tijdens de oorlogsjaren '40-'45, in voor de verbetering van de positie van loodsen voor wat betreft sala riëring en arbeidsomstandigheden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd in Londen besloten dat onder meer het Ambtenaren Centrum, waarbij de Loodsenvereniging 'Ne derland' was aangesloten, niet aan het toekomstige ambtenarenover- leg zou mogen deelnemen. Omdat de vereniging met als gespreks partner werd erkend, werd de ver eniging in 1947 opgeheven. Door tal van oorzaken zou het nog tot 1958 duren voor een landelijke loodsenvereniging nieuw leven werd ingeblazen. Met name de wij ze waarop de loodsen bij de tradi tionele bonden waren georgani seerd - volgens veel loodsen kon den die organisaties de belangen van de loodsen wegens hun gespe cialiseerde beroepsvorm niet vol doende behartigen - leidde tenslot te tot de oprichting van de Vereni ging 'De Nederlandse Loods'. De jubileumviering op 22 april valt in verschillende onderdelen uiteen. Na de ontvangst van de genodig den m hotel Bntannia in Vlissingen volgt de besloten algemene leden vergadering. De middagvergade ring, na de gezamenlijke lunch, is openbaar. Om 17.00 uur begint m Britannia een optreden van het Schelde Loodsenkoor onder lei ding van Han Beekman en een half uur later begint de receptie. Voor de partners van de loodsen uit de verschillende districten is er een al ternatief programma met onder meereen rondvaart over het Veerse Meer en een bustocht over Walche ren. 's Avonds volgt een feest-pro- gramma in de Schouwburg in Mid delburg met een diner, een optre den van het Schelde Loodsen Ca baret en bal na. MIDDELBURG - In de vorige zitting van de viertallencompetitie bridge won Papyrus I verrassend van Zierik- zee II. Deze week moest dit team alle registers opentrekken voor de wed strijd tegen Zierikzee I. Ook nu wisten Konings-Van Iren en het echtpaar Ooijevaar de strijd hechter in hun voordeel te beslissen met 53-39 (13-7). ABC II moest in Zierikzee n zijn meer dere erkennen Het verloor de wedstrijd met 52-9012-18) In de eerste klas A ver sloeg VI. Fles H Z.-Beveland I met 94-36 (20-0). Tussenstand i match en winstpunten i boofd- klas: 1 ABC I 21841. 2 Papyrus I 19839, 3 ABC H 213-32.4 Zierikzee 124830; 5 Zierikzee n 177-16. Zierikzee I heeft l wedstrijd meer gespeeld. Eerste klas A: 1 VI, Fles II242-50; 2 Valkenisse II219-42.3 Z.-Beveland 1237-32.4 MBC1173-16, MBCI en Valkenisse II hebben een wedstrijd minder gespeeld. Eerste klas B: 1 VI. Fles I 233-55; 2 Papyms II 241-18. 3 Valkenisse II14-18,4 ABC IH 92-9, ABC EI en Valkenisse I hebben 1 wedstrijd minder ge speeld. Tweede klas A: 1 ABC 5 18830; 2 Val kenisse III11820, 3 VI. Fles IV 97-17, 4 Papv- rus Hl 989 Tweede klas B: 1 VI. Fles II 264- 54; 2 ABC IV 195-27; 3 Valkenisse IV 8815. 4 ABC 6 97-2. ABC VI en Valkenisse IV hebben lwedstnjd minder gespeeld De volgende zit ting wordt gespeeld op woensdag 26 januari 1983 In hotel Walcheren in Koudekerke Aan vang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29