Bacterievuur zat in '82 in bijna alle boomgaarden Plan voor kern Kats krijgt goedkeuring Uitbreiding Kruiningse huishoudschool geopend Zwakziimigenoverleg Schouwen zoekt naar nieuwe woonvormen Raad Kortgene akkoord met dorpshuis Kats ZEKER DERTIGDUIZEND BOMEN AANGESTAST GEMEENTERAAD AKKOORD Beleid Hulst op de helling door geldgebrek Boze brief Terneuzen over VOW naar Den Haag JNederlandse Loods9 viert 25-jarig bestaan Papyrus wint in viertallen VRIJDAG 28 JANUARI 1983 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN GOES-In tachtig tot negentig procent van de boomgaarden in Zeeland en West-Brabant is in 1982 betrof het vrijwel alle rassen; ook het zeer belangrijke ras Conference het gevreesde bactenevnur aangetroffen. Een groot aantal fruitbomen moest het ontgelden. was op ve€l bedrijven aangetast. Uitgegaan wordt van een aantal van ongeveer 30.000 aangetaste bomen. Het aantal bomen dat By de appels sloeg de ziekte vooral toe vanwege het bacterievuur werd gerooid, bedraagt zeker 4.000. Eén en ander betekent voor de fruittelers een grote schadepost. Het bacterievuur zorgde niet alleen meer dienen om tegenover de (rijks- voor productieverlies, maar ook voor een grote hoeveelheid arbeidsuren, no dig om de ziekte op te sporen en te ver- wyderen. loverheid duldeiyk te maken dat er met bacterievuur niet te spotten valt en dat een goed georganiseerde aanpak on ontbeerlijk is. Dit blijkt uit de eerste en nog globale Het kringbestuur tekent aan dat de en- resultaten van de enquête die de kring quète gehouden is in de zomer van 1982. Zeeland/West-Noord-Brabant van de De toen voorkomende aantasting is Nederlandse Fruittelers Organisatie door de telers vermeld. De besmetting (NFO) halverwege 1982 onder de leden door bacterievuur, die daarna nog flink hield. Ongeveer 73 procent van de aan- js doorgegeaan. is in de enquète-gege- gezochte fruittelers vulde de enquête- kaart in. Het doel van de enquête was vooral een concreet inzicht te krijgen in de mate van aantasting door bacterie vuur in de boomgaarden in Zeeland en West-Brabant. Door de grote deelname is het doel volgens het NFO-bestuur ze ker bereikt. De resultaten zullen onder vens niet begrepen. De vragen hadden vooral betrekking op het al dan niet aanwezig zyn van aantasting en de om vang ervan. Door het verwijderen van de infectie haarden kwam de vruchtverdunning en GOES - De Westpoort. 20.30 uur: optre den Guus van Hees (zang en banjo). HULST - St.-Liduinaziekenhuis, 20-21 uur: uitzending radio Nightingale. Den Dullaert, 20 uur: 'Mooi hard' met 'Mens zonder mensen'. MIDDELBURG - Schouwburg, 20 uur: 'Het chemisch huwehjk' door ZuïdeUjk Toneel Globe. Kuiperspoort, 20.30 uur: Film experi ment: Piet Mondriaan. OOSTBURG - Gymzaal oude O.L.S.. 20.30 uur: optreden blues-gitarist John Hammond Jr. VLISSINGEN - Open Hof. 20 uur: film avond over scheepvaart. De Piek, 20.30 uur: optreden volksmu ziekgroep Rum. ZIERIKZEE - Rode-kruisziekenhuis, 15.45-16.45 uur: uitzending Nomen Nes- cio. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy 1,18.45 en 21.15 uur: Annie, a.L Roxy n, 19 en 21.30 uur: The sword and the sorcerer, 12 jr., 23.30 uur: Heerhjk gefrommel, 18 jr. Cinem'Actueel I, 19 en 21.30 uur: Dsa, de harembewaakster. 18 jr. Cinem'Actueel nt 19 en 21.30 uur: E.T., a.1. Cinem'Actueel m, 20 uur: Les uns et les autres, al GOES - Grand. 20 uur: Poltergeist, 16 jr., 23 uur: Meisjes van de betere stand, 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 19.15 en 21.30 uur: Hot bubblegum maagd, 12 jr., 19.15 uur: Young doctors in love, a.l., 19.15 uur: Poltergeist, 16 jr., 20 uur: Les uns et les autres, al, 21.30 uur: Drie Tirolers in St.-Tropez, 16 jr., 21.30 uur: Enkele reis 7e hemel, 18 jr. MIDDELBURG - City. 20 uur Blade runner. 16 jr., 23 uur: Wilde exotische meisjes, 18 jr. Midgard. 20.30 uur: Ein nachtlang Fuurland. OOSTBURG - Ledel, 20 uur Van de koele meren des doods. 16 jr. TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: The bor der, 16 jr.. 20 uur: Caddyshack, a.L, 22.30 uur: Class of 1984,16 jr.. 22.30 uur: Van essa, heet als wit vuur, 18 jr. VLISSINGEN - Alhambra 1,20 uur: An nie, a.l., 23 uur: Jeugdig snoepgoed, 18 jr. Alhambra H, 20 uur: E.T., a.l., 23 uur: It lives again, 16 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans, 10-18 uur: strips van Fred Julsing en werken van het echtpaar Terpstra (t.ejn. 31-1). BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. DOMBURG - Biologisch museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland. GOES - Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'De ontdekte schijndeugd' of de wereld van Comelis Troost (t.em. 3-2). Bibliotheek: 'Vrouw en Ryk'. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. IIULST - Galerie Van Geyt, 9-12 en 14- 18 uur: schilderijen en grafisch werk van vier kunstenaars. MIDDELBURG - Vleeshal. 13-17 uur: 'Kunst uit Zeeland '83' (t.e.m. 13-2. Galerie De Witte Swaen, 11-17.30 uur: werken van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Morel (t.ejn. 31-1). Antiekhandel Witte. 9-18 uur: etsen van Günter May (t.e.m. 2-2). Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur diverse ambachten en exposities. St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel. Vlissingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Ellen Flink-van Hemert. TERNEUZEN - Zeemanshuis, 13-21 uur: Volkskunst uit Haiti. VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14-17.30 uur: expositie le vende reptielen, amfibieën en insecten. Zaal 'Bellemy 19' (Museum). 10-12.30 en 13.30-17 uur. werken van Gertjan Even huis (t.e.m. 11-2). YERSEKE - Atelier Dam Twee. 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp dieren en werken van diverse kunste naars. UZENDUKE - Museum. 10-12 en 13.30- 17 uur: 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor mllieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur Stichting 'Blijf van ro'n lijf Zeeland. toL 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, teL 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. in de rassen James Grieve, Benoni en Golden Delicious. Opvallend was dat op 89 procent van de bedrijven waar géén bacterievuur voorkwam, ook in voorgaande jaren geen problemen wa ren opgetreden. Ten aanzien van het aantal aangetaste bomen leverde de enquête minder con crete cyfers op. Velen omschreven hun aantasting als 'veel' en 'matig', anderen noemden een traject (by voorbeeld twintig tot vyftig bomen). Duldeiyk werd wel dat bet op het moment van het onderzoek om circa 20.000 bomen ging. Hiervan waren er al 2.000 gerooid. In de rest van de zomer zyn volgens het genomen, zodat zeker op 30.000 aange taste bomen moet worden gerekend. Het aantal gerooide bomen is ook sterk toegenomen in de loop van het seizoen. Daarby komen de gevallen dat telers besloten hebben bepaalde rijen of ras sen geheel te rooien, omdat deze al der mate 'gebroken' waren, dat een renda bele teelt er niet meer in zat. het buigen van jonge bomen in de ver drukking, met alle financiële gevolgen voor het bedrijf van dien. De NFO-kring wijst erop dat het wegvallen van bomen of gedeelten daarvan in een aanplant, op zich al nadelig is. Maar er komt bij dat gaten niet snel zyn opgevuld; het duurt meerdere jaren voordat het pro ductieverlies weer is opgeheven. Aantasting Van de fruittelers die reageerden had EHSS COMPLEX HEET VOORTAAN DE TIL alleen om peren en slechts op 2,5 pro cent alleen om appels. Aangetaste ap pels en peren kwamen op negen pro cent van de bedrijven voor. Bij de pe- Burgemeester H. Boer van Reimerswaal hanteert de computer o naam van de huishoudschool aan de weet te komen. 27januari. Bintje 35/50 mm opw., april laten 15.50, bieden 14 40. slot 15.00. Stemming apnl en nov kalm. Openstaande posities: april on veranderd 230. Dag april 9 x 15.00. Bintje 50 mm opw. laten april 1860, nov. 2370, febr. 17 00. mei 18.90. bieden april 18.50, nov. 23.50. febr 16 20. mei 18 60; slot april 18.50, nov 23.50, mei 18.60 Stemming april goed prijsh.. nov. kalm. mei goed prijsh. Open staande posities april: nun 7 is gew. 2282, nov. 88. mei plus 34 ls gew. 977. Omzet: apr t w 3x18.20. 10x18 10. 1x18 20. 7x18.30. 3x1840. 35x18.50. mei t.w.: 5x18.40. 30x18.50. Dag Prijzen groenteveiling Barendrecht, 27 ja- Aardappelen bintjes 14-20, eigenheimers 21- 36, irene 28-30, andijvie A 2.30-2 61, B 182- 2.02, bieslook 1.10-1.19. boerenkool 9-48, knol selderij vanaf 10 stpb 25-39,13-29,10-23,20 st 4-11, koolrapen 15-29. groene kool 34-83. witte kool 7-70. rode kool 8,5-64, kroten 8-24, peter selie 32-95. prei klelnverpakklng 1.56-1.62, klasse I 74-99, klasse Hl 28-67, rabarber 2.00- 2.50, selderij 7-27, spinazie 3.20-4 30. spitskool 1 79. uien bonken 32-65. grof 14-28, middel 5- 23, drieling 5-8. geschoond 43-64. winterpeen grof 13-25. middel 12-23, fijn 6-16, wlUof in klelnverpakklng l 90-2.20. mlddenprljs kleln- verp A 2.13. B 1 90. kort 1 1.40-2.10. lang 1 L40-1.80. kort 2 1 00-2 00. lang 260-1.50. klasse m 40-1.20. KORTGENE - Het gedeelte 'kern Kats' van het bestemmingsplan Kortgene heeft donderdagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering in Kortgene nauwelijks problemen opgeroepen. Zonder veel moeite kon de gemeente raad van Kortgene zich vinden in de vaststelling van het gedeelte. Tegen de plannen voor Kats waren zes bezwaar schriften ingediend. De raad meende evenwel unaniem dat de algemene belangen van het dorp meer gewicht in de schaal leggen dan de persoonlyke belangen van de zes men sen met bezwaren. Met name CDA en PvdA verwoordden dit. Raadslid J. A. de Loof-de Wild (cda) stelde dat "wonen wonen moet bly ven'. Ze zette zich af tegen het gebruik van woningei^als opslagruimte, garage of voor recreatiedoeleinden. Voorts pleit te het raadsüd voor een evenwichtige opbouw van de kem Kats. „De ontwik- kelingslyn voor Kats is stygende", noemde ze. „wy willen deze stijging be houden en versterken". De SGP'er G. Blankenstyn vroeg zich af of de in het voorstel genoemde maximum groei van negen woningen in Kats tot 1993 een vaststaand getal is. Hij noemde het aantal 'byzonder weinig'. Burgemeester J. L. D. van der Linde maakte duidelyk dat het om gebonden heid aan bepaalde plannen ging zoals het streekplan Midden-Zeeland. Wel verklaarde de burgemeester dat inmid dels gesprekken zyn gevoerd met de provinciale planologische commissie. „Het is te verwachten dat er geen be zwaren zyn van het provinciaal bestuur om boven dit aantal te komen", aldus Van der Linde. Voorts noemde hy het alleszins verdedigbaar om meer ruimte voor Kats te creeëren. Volgens de eerste burger van Kortgene waren er nogal wat misverstanden over het bestem mingsplan Kortgene. Hy benadrukte dat het een toetsencriterium voor bouwplannen is en nog geen uitvoe ringsplan. De gemeente Kortgene gaat deelnemen aan het intergemeentelijk 'theaterbu reau Zeeland'. Dat besloot de raad Kortgene eveneens donderdagavond. Alleen G. Blankenstijn stemde om principiële redenen tegen. Raadslid C. J. van Damme (wd) betoogde dat het in het voorstel uitgetrokken bedrag (tien cent per inwoner) voor een scho lenplatform niet bepaald een vetpot was. De WD'er wilde weten of er nog de mo gelijkheid bestaat om in die bedragen te schuiven. Volgens wethouder J. J. van Noort (pvda) was dit het geval. Al leen de apparaatskosten staan vast, legde Van Noort uit. De overige bedra gen kunnen worden by gesteld. Ook Van der Linde haakte hierop in. „Wan neer we toetreden kunnen er by wyze van spreken volgende week al program ma's voor scholen worden ontwikkeld", zei hy. De raad besloot verder een subsidie van 500 gulden te verlenen aan het kerk koor Harpe Davids uit Colynsplaat. Daarmee draagt de gemeente voor een derde deel by in de aanschaf van bed boeken en kleding van zeven nieuwe le den. Het raadslid P. J. Geelhoed (pvda) het zich tegen dit voorstel uit. Naar zyn mening had het koor eerst zelf moeten proberen op andere manieren aan geld te komen. Zo hadden de leden by voor beeld de kerken kunnen aanspreken, aldus Geelhoed. Burgemeester Van der Linde deelde voorts mee dat de nieuwe openbare ba sisschool in Colijnsplaat op 22 maart geopend zal worden. Landbouwschap wil snel regels voor bestrijding bacterievuur GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap vindt dat er op korte termijn dui delijkheid moet komen over de re geling die voor het seizoen 1983 zal gelden ter bestrijding van het bac terievuur. Volgens de raad is het met het oog op de belangen van de fruitteelt dringend gewenst tijdig te kunnen ingrijpen. Tydens een onlangs gehouden ver gadering constateerde de geweste lijke raad dat de door de overheid tegen eind januari '83 toegezegde richtlijnen nog steeds niet bekend zyn. Daardoor kunnen ook de in provinciaal verband te nemen maatregelen niet worden bespro ken. In de raad werd naar voren ge bracht dat de tot op heden byzon der zachte winter in het voordeel van het bacterievuur werkt. Het ge vreesde slijm dat de ziekte daagt, wordt door 'warm' winterweer ex tra bevorderd. Mede ook daarom is het naar de mening van de geweste- lyke raad zeer urgent dat op korte termijn concrete afsrpaken ge maakt worden over de bestrijding van het bacterievuur. KRUININGEN - In de splinternieuwe aula van de school voor huishoud-nijver- heidsonderwijs Prinses Beatrix in Kruiningen wachtten de aanwezigen donder dagmiddag gelaten af. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal zou de naam van het te openen complex door middel van een computer onthullen. Dat lukte, maar bet Engelse accent dat de stem van de computer beheerste, liet het merendeel van de belangstellenden in onduidelijkheid. Gelukkig trok de burgemeester daarna een gordijn van het naambord weg en daarop stond met grote letters te lezen 'de Til'. Een feestelyk moment, temeer omdat het niet veel had gescheeld of de uit breiding van de school had geen door gang gevonden. Maar begin juli 1982 kreeg het Kruiningse instituut van de Zuidefijke Landbouw Maatschappy (ZLM) toestemming om een en ander te bouwen en verbouwen. Voor de 176 leer lingen en 23 personeelsleden een ge ruststellend bericht dat uitzicht op meer ruimte bood. Die uitbreiding werd donderdagmid dag officieel geopend. Het gaat om een interne verbouwing (een nieuwe docen- tenkamer. keuken, directiekamer en administratiekamer) en nieuwbouw. Aan het bestaande gebouw aan het Clerqswegie zijn toegevoegd een theo- Collecte voor Polen SINT-ANNALAND - Naast de inzame ling van kleding en voedselpakketten werd in de hervormde kerk in Sint-An- naland ook een collecte voor Polen ge houden, waarvan de opbrengst 3450,95 bedroeg. De bewoners van het bejaardencentrum 'De Schutse' legden daar nog eens 350,- by. Borselse vrouwen Zaalvoetbal Tholen THOLEN - Het Thoolse zaalvoetbal team 'Pinocchio' heeft in een spannen de wedstrijd de ploeg 'Mazairac' uit Bergen op Zoom met 12-6 verslagen. By de rust was de stand nog 5-5. Reünie Beatrixschool KRUININGEN - De school voor huis- houd- en nyverheidsonderwys Prinses Beatrix in Kruiningen houdt 8 maart een reünie voor oud-leerlingen en oud- docenten van de school. Dit gebeurt ter gelegenheid van de uitbreiding in het gebouw van de school aan het Clercqs- wegje. Belangstellenden kunnen zich" nog opgeven. Voor leerlingen begint de reünie om 16.30 uur. BAARLAND - De werkgroep vrouwen activiteiten Borsele houdt donderdag 3 februari een byeenkomst in het vereni gingsgebouw aan de Nieuweweg in Baarland. Het is de bedoeling dat een aantal zaken wordt voorbereid. Zo wil de werkgroep 8 maart een themadag houden met als onderwerp 'vrouwen en arbeid'. Daarnaast kan bij voldoende belangstelling een cursus worden be gonnen. De byeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Het overleg zwakzinni genzorg Scliouwen-Duiveland heeft het initiatief genomen om te komen tot een nieuwe woonvorm voor mensen, die niet of moeilijk in aanmerking ko men voor het gezinsvervangend tehuis Schouwenoord of de bestaande depen dances. Het betreft in het bijzonder het scheppen van woonvoorzieningen op Schouwen-Duiveland voor degenen die thans veelal het dagverblijf voor ouderen bezoeken. Dit initiatief kwam donderdag in Zie- rikzee aan de orde tydens een openbare vergadering van het bestuur van de Beatrixschool voor buitengewoon on- derwys. Na een verzoek van het zwak- zinnigenoverleg oordeelde het bestuur overwegend positief over één en ander, al werd er wel by aangetekend, dat ter zake geen verwachtingen moeten wor den gewekt, die misschien niet bewaar heid kunnen worden. Burgemeester Wden Boer van Midden- schouwen met name maande in dit ver band tot voorzichtigheid. Maar voorzit ter J. Groen kon het eindoordeel van het bestuur samenvatten met de woor den: „Een goed initiatief, dat bestuur- ïyk geen probleem lykt op te leveren om er nader op in te haken". Schoolhoofd J. de Jong wees er nog op, dat het de bedoeling is om op Schou wen-Duiveland de vraag terzake aan te laten sluiten by de zogenaamde norma- Hsatiegedachte van het intemaatswe- zen, dat wil zeggen de betrokkenen weer mee te laten functioneren in de gewone maatschappy. „In Zeeland is men daar het verst mee. via wat tegen woordig socio-woningen worden ge noemd. by vy vervreugd in Middelburg. En vandaar dat het Schouwen-Duive- lands overleg juist daar contacten heeft gelegd", zo bleek uit de toelichting van De Jong. Hy wees er nog op, dat het ook voor oud-leerlingen van de Beatrix school fijn zou zyn, indien ze op Schou wen-Duiveland kunnen bhjven wonen. In de bestuursvergadering van de Bea trixschool voltrok zich verder een eer ste gespreksronde naar aanleiding van de aangekondigde bezuinigingen in het buitengewoon onaerwijs. voigen» schoolhoofd De Jong treffen de rijks- kortingen het buitengewoon onder wijs extra ten opzichte van de andere onderwijssoorten. Het bestuur nam zich voor zich nader met deze proble matiek te gaan bezighouden. Met name zal dit beraad zich gaan toe spitsen op de vraag of de maatregelen moeten worden doorgevoerd dan wel een aantal zaken voor rekening van de diverse gemeenten te nemen. By één en ander werd aangegeven, dat het school zwemmen onverkort in stand gehouden dient te worden. Het bestuur van de Beatrixschool nam verder afscheid van de vorige voorzitter C. By de Vaate. Zijn opvolger, de Zierikzeese onder wijswethouder Groen, bedankte hem onder aanbieding van een cadeaubon voor zijn werk ten behoeve van het buitengewoon onderwijs. Op zijn beurt maakte Bij de Vaate gewag van een goede samenwerking. „En ik heb dit werk altijd bijzonder graag ge daan", aldus Bij de Vaate. HULST - Het totale beleid van de ge meente Hulst moet op de helling. Met de begroting, zoals de het afgelopen na jaar is gemaakt, kan de gemeente niet meer uit de voeten omdat het eenvou digweg aan geld mankeert. De grootste financiële kopzorg in de gemeente vPrOüHprPn flVPF Hulst, het grondbedrijf, moet daarom vCi grondig worden doorgelicht Tijdens VrOUWCIl Gil 31*001(1 de raadsvergadering, donderdag avond, kreeg de raad te horen dat de financiële problemen de gemeente bo ven het hoofd dreigen te groeien. Volgens het college van Hulst zyn de problemen niet meer met een paar sim pele handgrepen op te lossen. Waar vroeger de subsidie hier en daar een beetje werd gekort, moet nu een hersa nering van het grondbedrijf oplossing bieden. Reserveringen, byvoorbeeld voor de aankoop van Baudeloo voor de administratieve dienst, moeten voor andere doeleinden worden aangewend. De WD-ffactie liet overigens weten dat de gemeente niet op haar steun moet rekenen als het gaat om belastingver hogingen. Kritiek op het beleid kwam er van alle fracties. Het college heeft zich die kennelyk aangetrokken en kwam zelf met een notitie waarin begro,- ting èn beleid voor een totale verande ring worden voorgedragen. TERNEUZEN - Burgemeester C. Ocke- loen van Terneuzen vraagt zich af of de Zeeuws-Vlaamse burgers nog wel by Nederland mogen horen. Tydens de raadsvergadering, donderdagavond, bleek het grootste deel van de Terneu- zense raad zeer teleurgesteld over het schrappen van de vaste oeververbin ding Westerschelde (VOW) De raad stuurde dan ook meteen, in navolging van het college vorige week. een boze telex naar Den Haag. In dat verontwaardigede schrijven vraagt de raad de regering om een her overweging van de genomen beslissing te bewerkstelligen. De raad vindt dat mensen in Zeeuwsch-Vlaandèren net als andere Nederlandse belastingbeta lers aanspraak kunnen maken op goede verbindingen. Twee raadsleden (links perspectief en D'66) wilden de boze motie niet onder tekenen. zy hadden zich in het verleden al als tegenstanders van de VOW opge steld. Reden voor burgemeester Ocke- loen om nogeens teleurgesteld te zyn. „De tegenstanders zullen uit een kwade droom wakker worden", zei de eerste burger, die liever een unaniem onderte kende motie richting Den Haag had ge zonden. rielokaal. een teken- en handenarbeid- lokaal, een aula en een documentatie centrum dat tevens als repetitielokaal kan dienen. By de opening gebruikte Boer computer-apparatuur van de school, onder meer materiaal van de in formatie-lessen. Volgens burgemeester Boer voorziet de Kruiningse school zeker in een behoef te Verder was hij van mening dat der- gely ke opleidingen vaak te laag worden ingeschat. „Er is een programma, dat er zijn mag", aldus de burgemeester. Hy stelde dat met de huidige vraag om be roepsgerichte opleidingen, de school een goede positie heeft. Voorzitter A. J. G. Doeleman van de ZLM ging tydens de byeenkomst uitgebreid in op de ge schiedenis van de school. De school stamt uit 1947. Doeleman vertelde hoe het Instituut begon met cursussen voor landbouwdochters en op deze wyze voor hen het onderwys op het platte land invoerde in de regio. Langzamer hand groeide de school uit tot een vol waardige onderwijsinstelling. Tevreden Directrice H. G. J. Brouwer van de Prinses Beatrixschool toonde zich bij zonder tevreden met de verkregen ruimte. „We hebben ons een tijdje moe ten behelpen", vertelde ze. De leerlingen zijn voor een bepaalde pe riode ondergebracht in andere lokalen zoals het dorpshuis en de voormalige MAVO. De school ontving van verschil lende instanties geschenken. De docen ten overhandigden de leerlingen spel letjes om de tyd tydens pauzes pretti ger door te komen in de nieuwe aula. De leerlingen uit de acht klassen hadden speciaal voor het nieuwe complex acht wanddecoraties vervaardigd. Na afloop van de opening gaven de leerlingen (meisjes van twaalf tot zeventien jaar) een demonstratie. VLISSINGEN - De Vereniging 'De Nederlandse Loods' (VNL) viert vrijdag 22 april het 25-jarig be staan met een algemene ledenver gadering, een diner en een feest avond in Vlissingen en Middel burg. Het dagprogramma omvat ónder meer een besloten ledenver gadering, een openbare middag vergadering, een optreden van het Scheldeloodsenkoor en een recep tie in hotel Britannia in Vlissin gen. 's Avonds volgt een diner in de Schouwburg in Middelburg en een optreden van het Schelde Loodsen Cabaret met bal na. De Vereniging 'De Nederlandese Loods' werd opgericht op 25 augus tus 1958 en vormt in feite de voort zetting van de in 1947 ter ziele gega- ne Loodsenvereniging Nederland. Deze laatste vereniging zette zich sinds 1908, met een onderbreking tydens de oorlogsjaren '40-'45, in voor de verbetering van de positie van loodsen voor wat betreft sala riëring en arbeidsomstandigheden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd in Londen besloten dat onder meer het Ambtenaren Centrum, waarby de Loodsenvereniging 'Ne derland' was aangesloten, niet aan het toekomstige ambtenarenover- leg zou mogen deelnemen. Omdat de vereniging niet als gespreks partner werd erkend, werd de ver eniging in 1947 opgeheven. Door tal van oorzaken zou het nog tot 1958 duren voor een landelijke loodsenvereniging nieuw leven werd ingeblazen. Met name de wij ze waarop de loodsen bij de tradi tionele bonden waren georgani seerd - volgens veel loodsen kon den die organisaties de belangen van de loodsen wegens hun gespe cialiseerde beroepsvorm niet vol doende behartigen - leidde tenslot te tot de oprichting van de Vereni ging 'De Nederlandse Loods'. De jubileumviering op 22 april valt in verschillende onderdelen uiteen. Na de ontvangst van de genodig den in hotel Britannia in Vlissingen volgt de besloten algemene leden vergadering. De middagvergade ring. na de gezamenlyke lunch, is openbaar Om 17.00 uur begint in Britannia een optreden van het Schelde Loodsenkoor onder lei ding van Han Beekman en een half uur later begint de receptie. Voor de partners van de loodsen uit de verschillende districten is er een al ternatief programma met onder meer een rondvaart over het Veerse Meer en een bustocht over Walche ren. 's Avonds volgt een feest-pro- gramma in de Schouwburg in Mid delburg met een diner, een optre den van het Schelde Loodsen Ca baret en bal na. RIJKSSUBSIDIE VAN KWART MILJOEN KORTGENE - Kats krijgt een nieuw dorpshuis, of wat deftiger uitgedrukt: een multifunctionele accommodatie. De gemeenteraad van Kortgene aan vaardde donderdagavond 250.000 gul den rijkssubsidie om de huidige gymnastiekzaal en bewaarschool in het dorp hiertoe om te bouwen. Daar van is 50.000 gulden bedoeld voor voor bereiding en 200.000 gulden voor de daadwerkelijke verbouw. Oplevering van het nieuwe dorpshuis dient - zo vermeldt een brief van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur - binnen redelijke tijd plaats te vinden. In ieder geval moeten de werk zaamheden nog dit jaar beginnen. Een andere voorwaarde die het ministe rie aan de subsidie verbindt, is het toe- gankelyk maken van de nieuwe voor ziening voor mensen, die in hun bewe ging zyn beperkt. Voorts dient de ge meenschap van Kats by de verwezenly- king betrokken te worden. Zo zal over leg tussen plaatselyke horeca en de ge meente noodzakelyk zyn. Burgemees ter J. L. D. van der Linde vertelde dat het een goede zaak zou zyn wanneer de dorpsgemeenschap met eigen voorstel len komt. Ook de exploitatie-opzet zal de nodige aandacht krygen. „We moe ten al by de bouw rekening houden met zaken als energie en onderhoud", stelde Van der Linde. Zodoende kunnen de ex ploitatie-kosten van het nieuwe dorps huis gedrukt worden. MIDDELBURG - In de vorige zitting van de viertallencompetitie bridge won Papyrus I verrassend van Zierik- zee II. Deze week moest dit team alle registers opentrekken voor de wed strijd tegen Zierikzee I. Ook nu wisten Konings-Van Iren en het echtpaar Ooijevaar de strijd hechter in hun voordeel te beslissen met 53-39 (13-7). ABC II moest in Zierikzee n zyn meer dere erkennen. Het verloor de wedstrijd met 52-90 (2-18i. In de eerste klas A ver sloeg VI. Fles II Z.-Beveland I met 94-36 (20-0). Tussenstand (match en winstpunten! hoofd klas; 1 ABC I 215-41; 2 Papyrus I 199-39, 3 ABC n 213-324 Zierikzee 1240-30; 5 Zienkzee n 177-16; Zierikzee I heeft. 1 wedstrijd meer gespeeld. Eerste klas A: 1VI. Fles n 242-50; 2 Valkenisse II219-42:3 Z.-Beveland 1237-32; 4 MBC1173-16; MBCI en Valkenisse II hebben een wedstrijd minder gespeeld Eerste klas B; 1 VI. Fles I 233-55; 2 Papyrus II 241-18; 3 Valkenisse Ill4-l8;4ABCm92-9.ABCIIIen Valkenisse I hebben 1 wedstrijd minder ge speeld. Tweede klas A: 1 ABC 5 188-30,2 Val kenisse m 110-20; 3 VL Fles IV 97-17.4 Papy rus DJ 96-9. Tw eede klas B: 1 VI Fles II 264- 54: 2 ABC IV 195-27. 3 Valkenisse IV 86-15; 4 ABC 6 97-2; ABC VI en Valkenisse IV hebben 1 wedstrijd minder gespeeld. De volgende zit ting wordt gespeeld op woensdag 26 Januari 1983 m hotel Walcheren In Koudekerke Aan vang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25