PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kans om 'Bijenkorf op de been te houden Bush: nul-optie moet moreel standpunt zijn Kamer huiverig voor de 120 km NOODKLOK LOUIS DE FUNES OVERLEDEN VALSE RIKS Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? HERSTELPLAN: 800 ONTSLAGEN vandaag GEEN NIEUWE VOORSTELLEN BEZWAREN AAN VERHOGING MAXIMUM-SNELHEID Zacht weer Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra- i den. Vrij krachtige westenwind 226e jaargang no. 23 Vrijdag 28 januari 1983 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft met de aanhouding van twaalf Colombianen deze week.een grote cocaïnelijn uit Colombia naar Nederland en dan vooral Amsterdam opgerold. Dit heeft de politie donderdagavond bekend gemaakt. De aangehouden personen - negen mannen en dne vrouwen - vervoerden de laatste tijd ruim vijf kilo cocaïne naar Nederland. De cocaïne werd verpakt in de vingertoppen van rubber handschoenen. Deze werden dan dichtgebonden en doorgeslikt. In ieder rubber balletje zat ongeveer vier gram cocaïne. De koeriers slikten gemiddeld 140 van die balletjes in De politie kwam de cocaïnelijn op het spoor na een tip van de koninklijke mare chaussee over de aankomst van een vermoedelijke koenennA msterdam Zondag arriveerde op het centraal station in de hoofdstad de 53-jarige koerier H. J M. Hij werd gevolgd naar een hotel en daar in de gaten gehouden. Maandag legde de man contact met de 26-jarige vrouw M.A.G.en de 34-jarige H.A.D De drie werden aangehouden. De vrouw bleek in haar las ongeveer driehonderd gram cocaine te hebben. Deze cocaine was afkomstig uil 65 balletjes, die koerier M had vervoerd Bij een onderzoek in diens hotelkamer, waar volgens de politie een afgrijselijke stank hing. vond de politie de lege doppen De koerier bleek nog 76 balletjes in zijn maag te hebben. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waarde cocaine via natuurlijke weg zijn lichaam verliet. Naar aanleiding van deze drie aanhoudingen hield de politie dinsdag en woens dag nog negen koeriers en organisatoren aan Per transport werd de Colombia nen 2500 gulden betaald AMSTERDAM -Indien financiers, overheid en werknemers bepaalde verwachte medewerking verlenen heeft een donderdag door de raad van bestuur van het Bijenkorf-concern gepresenteerd herstelplan grote kans van slagen. Valt echter één van deze drie pijlers uit dan zullen drastischer ingrepen onafwendbaar zijn, zo bleek donderdagavond uit reacties van werknemersorganisaties. Ook de topman van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), drs. J.Bons, gaf toe dat het herstelplan dan moet worden herzien, waarbij hij gehele of gedeeltelijke sluiting van de Bijenkorf-warenhui zen niet uitsloot. Het herstelplan staat of valt met de vol gende drie hoekstenen- - financiers zetten f 80 min van hun vorderingen om in renteloze leningen voor de duur van driejaar - de overheid verstrekt een 'zachte' achtergestelde lening van f60 min; - werknemers brengen een loonoffer dijkversterking In de komende drie jaren zal gemid deld 75 miljoen gulden per jaar uit de schatkist worden overgeheveld naar de begroting van verkeer en water staat- Het geld is uitsluitend bestemd voor dijkversterking De voor dit jaar voor dat doel benodigde gelden komen van de waterschappen veertarieven Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat stevent regelrecht af op een verhoging van de veertaneven De minister introduceerde gisteren in de tweede kamer het profijtbeginsel voor de veerdiensten. PAGINA 7 geld voor meer werk De provincie Zeeland heeft 3.2 miljoen gulden beschikbaar voor stimulering van de werkgelegenheid. Het geld zai niet rechtstreeks ten goede komen aan bedrijven, maar is bedoeld voor onder sleuning van financieringen in de overheidssfeer PAGINA 9 spreiding bevolking De Zeeuwse gemeenten krijgen meer invloed op de spreiding van de bevol king De provinciale planologische dienst oppert in een nota de suggestie de gemeenten meer dan tot nu toe zelf de bevolkingsgroei te laten 'verdelen'. Deze bijstelling van beleid wordt ge rechtvaardigd door het achterblijven van het zogenaamde 'vestigingsover schot' PAGINA 11 gratis bouwtekening Twee architecten vinden dat de ge meente Arnemuiden broodroof pleegt. Het gratis verstrekken van voorbeeld bouwtekeningen aan mensen die een bouwvergunning vragen, is de archi tecten in het verkeerde keelgat ge schoten. PAGINA 13 abortus niet verbieden Abortus mag niet worden verboden. Dit uitgangspunt hanteert de emanci- patieraad bij het uitbrengen van een advies over de algemene maatregel van bestuur ten aanzien van abortus provocatus. Abortus moet wel straf baar blijven als er sprake is van onbe voegd handelen of het overschrijden van de juridische levensvatbaarheids- grens. aldus de raad. Nieuws uit Zeeland: 2,5,7, Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4 Sport: 15. Varia: 17. Kunst en cultuur: 18 en 19. Radio en televisie: 21. Fianciën, economie: 23. door driejaar af te zien van de kerst gratificatie van 4 pet. Hoewel het herstelplan verlies van cir ca 1550 arbeidsplaatsen inhoudt, waarvan circa 800 gedwongen ontsla gen, gaat het KBB-voorstel aanmerke lijk minder ver dan het organisatiebu reau McKinsey had voorgesteld. Uitvoering van dat plan zou aanmerke- Acteur E.T. overleden YOUNGSTOWN (OHIO) (DPA) - De Amerikaanse dwerg Patrick Bilon die bij het maken van de ongewoon succes volle film 'E.T.' als een van de drie figu ranten op zijn beurt in de kunsthuid van het buitenaardse wezen kroop, is donderdag op 35-jarige leeftijd in Youngstown in Ohio aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. Bi lon was maar 85 centimeter lang en woog ongeveer 20 kilo. Zijn werk in E.T. had hij vergeleken met een stoom bad. lijk meer ontslagen en algehele sluiting van de Bijenkorf-bedrijven hebben ver oorzaakt De vakbonden toonden zich donderdag opgelucht over de variant van de KBB- top. Hoewel zij zich realiseren dat in grijpender reorganisaties nog niet per definitie van de baan zijn, toonden woordvoerders van de werknemersor ganisaties zich redelijk optimistisch over de kans van slagen van het plan Met het voorgestelde herstelplan neemt de KBB-top meer risico's dan in de variant van McKinsey voorkwamen. Het winstherstel zal namelijk langza mer verlopen en pas in 1984 kan winst gevendheid worden bereikt. Er zullen echter minder rigoreuze vermogensaf boekingen nodig zijn en de schade aan werkgelegenheid en binnensteden zal woulen beperkt. De voorstellen van McKinsey voorzagen in een winst van f 30 a 40 min in 1984 en f 50 a 60 min in 1985. maar wel ten koste van bijna 3000 arbeidsplaatsen. In het voorgelegde plan kunnen de Bij enkorf-warenhuizen, de Hema's en de Maxis-zaken alle worden gered. De 22 Perry-sportzaken de Mack-vestigin- gen in de VS en de meubelzaken moe ten worden afgesloten dan wel geslo ten. Volgens de heer Bons zijn er echter zeer serieuze gegagdigden voor deze werkmaatschappijen. Volgens het plan zullen van de 800 ge dwongen ontslagen de meeste bij de Bijenkorf-winkels vallen: ongeveer de helft. Verspreid over het hele concern moeten nog eens 350 mensen weg Ook de staf van de holding wordt ingekrom pen. Daar moeten circa 40 banen wor den geschrapt. Het aantal leden van de raad van bestuur zal worden vermin derd doordat drs. A.D.Isaac bereid is (Slot zie pag. 8 kol. 5) DEN HAAG - De Stichting Alarmsystemen Bejaarden. Alleenstaanden en Gehandicapten SABAGpresenteerde donderdag een nieuw noodoproep- systeem Een druk op de knop van de armbandzender, zoals mevrouw Wassenaar op de foto laat zien. is voldoende om eventuele moeilijkheden aan de Service Centrale kenbaar te maken. Bij de armbandzender hoort een spreek/luistereenheid en een huiscentrale op de muur. achtergrond Het Kommalfoonsysteem werkt momenteel nog uitsluitend in de residentie: installatiekosten 365 gulden met een maandelijkse huur van 75 gulden. PARIJS (ANP) - De Franse filmkomiek Louis de Funes is donderdagavond op 68-jarige leeftijld in een ziekenhuis in het Westfranse Nantes overleden tengevolge van een hartaanval, zo ios vrijdagochtend uit medische bron nen vernomen. De acteur had al eerder diverse hartaanvallen gehad. De Funes was na de dood van Femandel en Bourvil de grootste Franse filmkomiek. Hij werd op 31 juli 1914 geboren in de Panjse voorstad Courbe- voie en kwam uit een van oorsprong Portugese familie Na een hele serie uiteenlopende beroepen te hebben uitgeoefend debuteerde hij in de film m 1945, maar brak slechts twintig jaar later echt door met in totaal ruim honderd films Bekend zijn vooral 'Le gendarme de Saint-Tropez', een van een hele serie gendarmefilms, 'Fantomas', 'Le Corniaud', 'La grande Vadrouille', 'La Folie des Grandeurs', 'Les Aventures de Rabbi Jacob'. TAile ou la Cuisse' en 'Zizanie'. In 1979 draaide hij een van de dromen van zijn leven: Harpagon in 'l'Avare'. Louis de Funes was gehuwd met een achterkleinnicht van Guy de Maupas sant en woonde op haar kasteel Clermont bij Nantes. WASHINGTON (RTR UPLAFP)- Vice- president George Bush van de Verenig de Staten heeft donderdag gezegd dat hij van plan is Russische ontwape ningsonderhandelaars te ontmoeten op zijn aanstaande Europareis maar dat hij geen nieuwe voorstellen mee brengt voor het verminderen van het aantal kernraketten in Europa. Op een persconferentie in Washington zei Bush dat president Reagans 'nul optie' - afschaffing van alle raketten voor de middellange alstand aan beide zijden - een moreel standpunt-was waar West-Europa achter behoorde te staan De vice-president wees suggesties in de pers af als zou zijn reis, die zondag be gint, op een ramp kunnen uitdraaien als hij geen alternatieven meebracht voor de nul-optie wanneer hij in Genéve is. waar Russische en Amerikaanse on derhandelaars over wapenverminde ring spreken ..Doel van de reis is." aldus Bush, ..het raadplegen van onze bondgenoten over de besprekingen in Geneve. Zij is geen onderhandelingsmissie De Amerikaanse vice-president, die ze ven Wesleuropese landen bezoekt, zal op 4 en 5 februari in Genève Russische en Amerikaanse ontwapeningsonder handelaars spreken De Sowjet-Unie heeft donderdag voor gesteld in Midden-Europa een zone in te stellen die vrij is van nucleaire slag veldwapens. In een verklaring vap het officiële Russische persbureau Tass stond dat de zone 500 a 600 kilometer breed zou moeten zijn. De middenlijn van de zone zou moeten worden ge vormd door de grens tussen de NAVO- en Warschau-Pactlanden. Volgens Tass is het Sowjet-voorstel een antwoord op een Zweeds initiatief. Het initiatief van de Sowjet-Unie betekenen dat Oost- en West-Duitsland bijna geheel binnen de voorgestelde zo ne zouden komen te vallen Uit Genève was nog geen commentaar op het voorstel. Maar in NAVO-knngen in Brussel be twijfelde men donderdagavond sterk of het Sowjet-Russische voorstel voor het westen aanvaardbaar zou zijn. Na een onderbreking van twee maan den zijn donderdag in Genéve de Ame rikaans-Russische onderhandelingen hervat over een beperking van de kern wapens in Europa. Het onderhoud tus sen de Amerikaanse en Russische dele gaties duurde drie uur. Er werden zoals gewoonlijk geen mede delingen gedaan na afloop De delegaties staan onder leiding van Paul Nitze (VS) en Yuli Kwitsinky (Sowiet-Unie). MAASTRICHT - In Maastricht circuleren sinds een paar dagen valse rijksdaal ders. Op de rand ontbreekt evenwel de tekst 'God Zij Met Ons'terwijl de munt ook donkerder van kleur is. Ook is de rand niet zo gelijkmatig als bij de echte rijks daalder. De waarde van het wisselgeld Minister Smit-Kroes raast op het ogenblik met een 1 witte tornado van kostenbe- waking door het departement van verkeer en waterstaat, dat ze - naar ze gisteren in het tweede kamerdebat zonder blikken of blozen liet weten - als een vrijwel failliete boe del van haar voorgangers heeft overge- kregen. Deze aanpak, duchtig grote schoonmaak houden, verklaart veel van haar opstelling tegenover op het oog geldverslindende kostenposten als openbaar vervoer en een rijtje objecten in Zeeland' de pijlerdam in de Ooster- schelde, de vaste oeververbinding Wes- terschelde (VOW) en de toekomstige kwaliteit van de veerdiensten op de Westerschelde De staten van Zeeland krijgen in hun zitting van vandaag, vnj - dag. een aantal van de directe gevolgen van de Haagse bezuinigingsdrift op hun bord geschoven. Eerst ligt daar de be slissing van het kabinet om niet langer medewerking te verlenen aan de bouw van de VOW en verder zijn er de uiterst terughoudende reacties van minister Smit tegenover de bouw van nieuwe (dubbeldeks) veerboten voor de Wester schelde en het aandeel van het rijk in de exploitatie van dezelfde veerdiensten voor de toekomst. Zoals de zaken er op het ministerie van verkeer en water staat voorstaan moet zonder overdnj ving worden gevreesd dat op termijn de positie van Zeeuwsch-Vlaanderen op een aantal terreinen eerder zal ver slechteren dan verbeteren. Immers: ja renlang was er uitzicht op vervanging van de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der door een vaste verbinding tussen de beide oevers van de Westerschelde En daarmee samenhangend een duidelijke capaciteits- en kwaliteitsverbetering van het in die opzet overblijvende veer Vlissingen-Breskens. Het 'VOW-nee van het kabinet heeft (zo blijkt nu uit de woorden van de minister) in één klap ook de prioriteit van de verbetering van de veerdiensten Westerschelde enkele slagen omlaag gedraaid. Kortom, sig nalen om van Zeeland uit aanzienlijke tegendruk te mobiliseren. Er is trouwens meer aan de hand. Bij de behandeling van haar begroting in de tweede kamer heeft minister Smit ook al een voorschot genomen op even tuele overheveling van de Westerschel- de-veerdiensten van de provincie Zee land naar het rijk. Ze vindt dat die zaak 'bespreekbaar' moet zijn en trekt daar mee de gedachte door die in oktober 1982 door het vorige kabinet voor het eerst werd ontwikkeld in de zogeheten voorlopige decentralisatienota. Als een voorbeeld van een soort omgekeerde decentralisatie liet het kabinet bij die gelegenheid terloops weterf. dat het rijk per januan 1985 „de volledige verant woordelijkheid - dus ook de feitelijke bedrijfsvoering - voorde Westerschel- deveren" zal overnemen. Zeelands 'vlootvoogd', gedeputeerde De Voogd, heeft zich bij de verschijning van die nota al publiekelijk ten scherpste ver zet tegen een dergelijk voornemen, maar erg veel indruk heeft die prompte Zeeuwse reactie kennelijk nog niet ge maakt. Minister Smit heeft deze week in de kamer laten blijken dat zij het idee overneemt en daarmee in ieder geval aangegeven waar de grenzen van haar beleid op dit punt liggen. Zonder al te veel fantasie kan uit deze doorgetrok ken beleidsopvatting worden afgeleid dat 'Den Haag' een steviger greep wil krijgen op juist de inkomstenkant van de Westerscheldeverbindingen Wie daarbij bovendien betrekt de opmer kingen van de minister over de nood zaak van in de toekomst beduidend ho gere veertarieven en een mogelijke ver laging van de rijksbijdrage in de exploi tatietekorten op de veerdiensten heeft reden genoeg om zich eens stevig ach ter de oren te krabben Van officiële contacten tussen 'Den Haag' en Middelburg over de toe komstige veerdienstverlening op de Westerschelde is op dit moment nog geen sprake Om tactische redenen zul len de staten van Zeeland in hun zitting vandaag waarschijnlijk ook met de zwaarste accenten op de veerdiensten leggen. Ter discussie staat de beslissing van de regering om niet langer mee te werken aan de Vaste Oeververbinding Westerschelde en het voornemen van gedeputeerde staten om dat eenzijdig ongedaan maken van afspraken niet te 'pikken', door te gaan met de voorberei dingen van het project en er op 8 februa ri a s. in Den Haag nog eens met het volle Zeeuwse gewicht tegenaan te gaan. Toch kan wat de afgelopen dagen in Den Haag bij de behandeling van de waterstaatsbegroting is gepasseerd met betrekking tot de Westerschelde verbindingen niet al te ver buiten het gezichtsveld blijven. Minister Smit heeft in dat kamerdebat haar beleids richting vrij scherp aangegeven. Het wordt voor Zeeland heel goed op de tel len passen. En als er nog ergens wissel geld voorhanden is. dan kan dat beter maar niet al te ver worden weggestopt. vdM 120 km per uur. CDA. I)'<>6 en EVP isa- men 52 zetefs) hebben zicb direct tegen uiterst terughoudend tegenover het het plan verklaard. Volgens het plan plan van staatssecretaris Jaap Scher- zal op andere weggedeelten de maxi- penhuizen van verkeer om op sommige mumsnelheid verlaagd kunnen wor- gedeelten van autosnelwegen als proef den tot 80 km per uur. Voorts wordt het vsnclbeid te verhogen tot vanaf 1 april mogelijk binnen de be bouw de kom 30 km per uur voor te deeld dat de regering afziet van het plan schrijven. tol in te voeren op bestaande oeverver- De staatssecretaris kondigde zijn bindingen Over toekomstige oeverver- maatregelen donderdag aan, bij de bindingen heeft zij niet gesproken voortzetting van het begrotingsdebat In plaats daarvan wil zij dit jaar negen van zijn departement. Eerder had mi- miljoen gulden extra innen door verho- nister Smit-Kroes de Kamer meege- ging van de accijns op benzine. Dit be (Slot Zie pag. 8 kol. 7) drag zal geheel worden besteed aan achterstallig wegenonderhoud. Scherpenhuizen baseert zijn voorne men tot tijdelijke verhoging van de ma ximum-snelheid op de bevinding dat 60 Eroscentrum - De vier Rotterdamse bedrijven die de vestiging van een eros centrum in hun nabijheid aan de Keile- haven willen voorkomen hebben voor de derde keer een kort geding aange spannen Ditmaal wordt de president van de Rotterdamse rechtbank ge vraagd de eigenaar van het in aanbouw zijnde centrum een verbod op inge bruikneming op te leggen op straffe van een dwangsom van 1 miljoen gulden per dag. zo heeft de advokaat van de vier bedrijven, mr. H. J Smit. donderdag middag meegedeeld. Het kort geding dient vanmorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1