Philips gaat cao-overleg in met nieuw 'jeugdplan' Japan bereid tot exportbeperking Emancipatieraad voor wijziging abortuswet Omroepen willen nieuw gesprek over 'spoorboekje' GRATIS VERKRIJGBAAR OP ALLE POSTKANTOREN Verfrissend uitstapje PZC/i WERK VOOR ONGEVEER 700 JONGEREN NBLC vreest verlies 1000 banen bij bibliotheken Turkije moet voor 1984 terug naar democratie Rijk bezuinigt op emigratie "ENERGIEBELEID VOOR MORGEN" 'ABORTUS UIT WETBOEK STRAFRECHT' Franse oud-premier Bidault overleden VRIJDAG 28 JANUARI 1983 binnen-buiten land 13 AMSTELVEEN - Dat het maximum voor de eigen bijdrage voor geneesmiddelen die op 1 februari van kracht wordt (125 gulden per jaar of wel vijftig keer een rijksdaalder) per gezin gaat gelden, blijkt niet in alle gevallen te kloppen. In veel gezinnen is de afgelopen tijd meer dan een 'blauwe kaart' de kaart waarop de betaalde rijksdaalders moeten worden afgestempeld - m de bus gevallen. Mevrouw M. Clerx (FNV) zei hier donderdag in de ziekenfondsraad over. dat het klachten regent bij de vakcentrale. Als voorbeeld noemde ze een gezin, waarin de man verplicht verzekerd is, met een ziek kind dat zoveel extra kosten veroorzaakt, dat de vrouw er een klein baantje (40 uur per maand) bij heeft genomen De vrouw is daardoor ook bij het ziekenfonds verzekerd, niet als 'medeverzekerde' van haai man maar rechtstreeks. Volgens de ziekenfondsvertegenwoordigers in de raad is het in zo'n geval in overeenstemming met het besluit van de staatssecretaris Van der Reijden (WVC) dat in zo'n gezin twee keer het maximum bedrag van 125 gulden moet worden betaald. Mevrouw Clerx noemde dat onrechtvaardig. Bejaarden in verzorgingstehuizen die van een bijstandsuitkering leven moeten vanaf 1 februari de eigen bijdrage van een rijksdaalder per geneesmiddel wel betalen. Ze krijgen die pas achteraf vergoed door de sociale dienst. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen donderdag meegedeeld. EINDHOVEN (ANP) - Philips is donderdagmiddag de cao-onderhandelingen gestart met de pre sentatie van een jeugdplan. De onderneming is bereid in alle sectoren van het bedrijf tijdelijk extra jongeren in te schakelen. Philips denkt daarbij aan een procent van de personeelssterkte. Dat zou neerkomen op ongeveer 700 jongeren per jaar. Philips wil het project tenminste drie het ouderenbeleid en een uitbouw van leid dat vorig jaar is ingezet wordt - -- de deeltijdexperimenten, die al gaande voortgezet, maar het zal duidelijk zijn zijn bij de onderneming. Herhaling jaar voortzetten. De kosten -12 miljoen gulden per jaar - zouden kunnen wor den gedekt uit de nog niet betaalde prijscompensatie van 1 januari. Philips heeft drie mogelijkheden be dacht om de jongeren tijdelijk in te schakelen. In de eerste plaats als deel tijdwerker met een werkweek van 32 uur. Daarnaast wil Philips met een aan tal jongeren kennismakingsovereen komsten afsluiten. Datzijn tijdelijke ar beidsovereenkomsten van maximaal een jaar. Volgens Philips kunnen de jongeren dank zij die contracten werkervaring op doen en hun kennisni veau verhogen. Tot slot wil Philips een aantal jongeren een opleiding aanbie den om de aansluiting van het onder wijs op het bedrijfsleven te verbeteren. Het niet uitbetalen van de prijscom pensatie of. zoals dat bij Philips heet de collectieve inkomensverhoging, levert een totaal bedrag op van rond de hon derd miljoen gulden. Naast het jeugd plan heeft Philips gedachten ontwik keld om daaruit ook te bekostigen ver ruimende maatregelen ten aanzien van dat er een zuinige cao moet komen Volgens Van den Brand is het zaak er de bonden van te overtuigen dat er dras- Overigens heeft Philips-onderhande- tisch gematigd moet worden op de laar directeur F. van den Brand al la- loonkosten. ..De inflatie neemt opmer- ten weten dat de cao-onderhandelin gen in feite slechts een herhaling kun nen worden van de onderhandelingen van vorig jaar. kelijk af. Het centraal plan bureau raamt de inflatie voor 1983 op drie pro cent. De loonkostenstijging moet daar. als het goed is, onder blijven", aldus DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC), vreest dat er ruim duizend bi bliothecarissen aan de kant zullen worden gezet als de ministers De Ko ning (sociale zaken) en Brinkman (wel zijn, volksgezondheid en cultuur) hun plannen voor beperking van het perso neel in de culturele sector ongeschon den door het parlement weten te krij gen. Die plannen heeft minister De Koning van sociale zaken vermeld in een brief van 11 januari aan de federatie van werkgeversorganisaties in het welzijns werk. Kamervoorzitter Dolman zal op verzoek van het PSP-kamerlid Willems minister De Koning vragen om toezen ding van die brief aan de kamer en om een verslag van de bespreking van die brief in een vergadering van 17 januari van de betrokken vakbonden, de werk geversorganisaties en de ministers Brinkman en De Koning. In die verga dering werd weliswaar door de be windslieden een iets mildere toon aan geslagen, en er werd uitzicht geboden op het beschikbaar stellen van 186.9 miljoen gulden voor verlichting van de pijn, maar dat is slechts 'een druppel op een gloeiende plaat', aldus een woord voerder van de federatie van werkge versorganisaties in het welzijnswerk. Assemblee Raad Europa: STRAATSBURG (ANP)- Turkije moet binnen het jaar terug naar democratie. Dit standpunt heeft donderdagmiddag de assemblee van de Raad van Europa ingenomen, een samenwerkingsver band van 21 democratische Westeuro- pese landen. De parlementariërs geven de nationale regeringen van de lidstaten in overwe ging de procedure om Turkije uit de Raad van Europa te verwijderen in wer king te stellen als dat land voor de zit ting van januari 1984 van de assemblee geen vooruitgang maakt op weg naar democratie, herstel van de rechtsstaat en erkenning van mensenrechten. Bij de uiteindelijke stemming verwierf de resolutie een zeer grote meerderheid. In de resolutie doet de assemblee wel een beroep op alle staten bij de klacht betrokken, zoveel mogelijk haast te maken. Een stok hebben de parlementariërs achter de deur gehouden Als de politie ke commissie van de assemblee besluit dat tussen nu en januari volgend jaar de situatie van de mensenrechten ver slechtert. dan kan de commissie de as semblee voor een extra vergadering, speciaal aan Turkije gewijd, bijeenroe pen. Op een dergelijke vergadering kan direct actie tegen Turkije worden be pleit.. „De hoofdlijn die we moeten volgen is Van den Brand. In de nieuwe cao wil gericht op het gezondmaken van het Philips verder het pensioensysteem en bedrijf en het verstrekken van de con- het ploegentoeslaggarantiesysteem currentiepositie. Het vernieuwend be- aanpassen. In die systemen zit, aldus DEN HAAG - Het Rijk gaat bezuinigen op de emigratie. Emigranten, die een vermogen hebben dat groter is dan f75.000. krijgen geen subsidie meer voor de reiskosten, de kosten van het vervoer van de bagage en voor de aanloopkosten in het nieuwe land. Het scheelt het rijk f 800.000 op de vier miljoen, die tot dusver jaarlijks aan subsi dies werd verstrekt In de Emigratie-Bijslagregeling is voorts de mogelijkheid geschapen geen subsidie toe te kennen bij emigratie naar landen waartegen be zwaren van buitenlands-politieke aard bestaan. Voor Zuid-Afrika is die wijzing al toegepast. In het verleden werd emigratiesubsidie verleend aan elke emigrant, die niet werd aangeslagen voor de vermogensbelasting. Belgie: deelname Kalkar alleen als Nederland meedoet BRUSSEL (ANP) - Als er zekerheid be staat over een verdere Nederlandse deelneming aan de bouw van een kern centrale in Kalkar blijft ook België aan dit project deelnemen. Dat besluit is donderdag gevallen in het Belgische kernkabinet voor sociale en economische zaken Dit kernkabinet heeft echter voor ver dere Belgische deelname nog andere voorwaarden gesteld, de Bondsrepu bliek moet preciezer verbmtenissen aangaan over het tot een goed einde brengen van het project en de particu liere sector moet zijn deelname in Kal kar verhogen. Voordat België zijn finale beslissing neemt over verdere deelna me aan het project zal ook in de Belgi sche senaat het Belgische energiebe leid besproken moeten zijn. (ADVERTENTIE) Als u mee wilt discussiëren over het energiebeleid, kunt u deze krant niet missen. DE KRANT Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid Postbus 20102,2100 F.C Den Haag Informatie telefoon 070 - 62 4S 62 yoMrimMKV'Pnaon Nederland voor de keuze: welk energiebeleid tot 2000 BOSTON - President Reagan maakte gisteren tijdens een bezoek aan de Technologische Bedrijven tn Massachusetts een onverwacht uitstapje naar een plaatselijk cafe, de Ene Pub in Boston Met een brede glimlach proostte hij met de stamgasten. Tweede van links op de foto is Margaret Heckler, kandidaat-minister van sociale zaken. Philips, een aantal onbillijkheden ten aanzien van de werknemers. Het ophef fen levert Philips bovendien een bespa ring op. De vakbonden hebben donderdag nog niet gereageerd op de plannen van Phi lips. Vertegenwoordigers van de vak organisaties lieten na afloop van het overleg weten dat ze de stukken eerst zullen bestuderen. TOKIO (AFP/UPI) - De hoofdeilan den van Japan. Honshu waarop To kio ligt, en het noordelijker Hokkai do met de grote plaats Sapporo, zijn sinds donderdag door een onderzee se tuimel met elkaar verbonden. Met een 'druk op de knop' in Tokio ver oorzaakte premier Nakasone van daar uit de explosie, die de laatste doorbraak tot stand bracht voor de verbinding van de eerste van de drie buizen die de tunnel telt. De tunnel wordt 54 kilometer lang en ligt honderd meter onder de zeebo dem van de straat die de eilanden scheidt. Het is de langste tunnel ter wereld. Met de bouw werd negentien jaar ge leden begonnen. Foto De Japanse vice-minister van transport, Takaya Sugiura (links) schudde gisteren de handen van en kele hoge regeringsfunctionarissen nadat de twee delen van de tunnel door een druk op de knop met elkaar verbonden waren. DEN HAAG (ANP) - De kans is groot, dat de abortuswet wordt gewijzigd. Dit heeft Annemarie Grewel. plaatsvervangend voorzitter van de Emancipatieraad. donderdag in Den Haag opgemerkt. Ze deed dit bij gelegenheid van het uitbren gen van een advies over de algemene maatregel van bestuur (amvb) „besluit afbreking zwangerschap", die met de inmiddels aangenomen wet een geheel gaat vormen. De Eancipatieraad acht zich het be langrijkste en doorslaggevende advies orgaan van de regering waar het de af breking van zwangerschap betreft. In de raad zitten deskundigen van ver schillende politieke herkomst De raad kwam unaniem tot de slotsom, dat eerst de wet moet worden gewijzigd- Pas daarna zal het mogelijk zijn zo ad vies over de amvb uit te brengen, dat recht wordt gedaan aan de opvattingen van de raad over een zorgvuldige hulp verlening Uitgangspunt voor de raad is, dat abor tus uit het wetboek van strafrecht wordt gehaald. Het hoort niet te wor den verboden, aldus Annemarie Gre wel, opdat niemand in gewetensnood komt en iedereen vrij is te beslissen over het al dan niet afbreken van zwangerschap. Mede-plaatsvervangend voorzitter An neke Krijnen tekende erbij aan, dat abortus naar het oordeel van de raad wel strafbaar moet blijven als er sprake is van onbevoegd handelen of het over- Veiligheid op school - Het Veilig heidsinstituut in Amsterdam gaat op verzoek van staatssecretaris Van Leïj- enhorst van onderwijs en wetenschap pen schoolbesturen, leiding en teams voorlichten over onveilige en gezond heidsbedreigende situaties in het (voortgezet) buitengewoon onderwijs. Gebleken is dat in sommige scholen de situatie voor verbetering vatbaar is. Dit heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen donderdag bekendge maakt. schrijden van de juridische levensvat- baarheidsgrens. Verder zal de vrouw de beslissing moe ten nemen, vindt de raad. De beslis- Bouwbonden willen uitbetaling van prijscompensatie UTRECHT (ANP) - Zowel de bouw- en houtbond FNV als de hout- en bouw bond CNV hebben donderdag laten we ten, dat de bouwwerkgevers de prijs compensatie van januari (2,06 procent) gewoon moeten uitbetalen, nu het al gemeen verbond van bouwbedrijven (AVBB) het principe-akkoord over werktijdverkorting in het komende half jaar van de hand heeft gewezen. Beide bonden hebben him teleurstel ling en verontwaardiging geuit over het mislukken van de onderhandelingen over het aanwen den van de prijscompensatie voor kor ter werken, waardoor extra banen in de bouw gerealiseerd zouden kunnen wor den. Voorzitter D. van Comenee van de hout- en bouwbond CNV liet donder dagmiddag, na afloop van een bonds raadsvergadering over het onderhan delingsresultaat van begin deze week, weten dat het wat zijn bond betreft voorlopig afgelopen zou zijn met „het grote inleveren". singsbevoegdheid is in de wet en de amvb niet ondubbelzinnig aan de vrouw toegekend. Ook is de verplichte beraadtermijn aan de vrouw toege kend Ook is de verplichte beraadter mijn uit den boze. Hij vervult geen func tie om het gestelde doel te bereiken, is psychisch belastend en vernederend voor de vrouw, houdt betutteling van arts en vrouw in, en kan in strijd zijn met een zorgvuldige hulpverlening. De Emancipatieraad hield een maat schappelijke peiling voor het uitbren gen van zijn advies aan de regering. Daaruit heeft hij opgemaakt, dat de re gelingen voor het afbreken van zwan gerschap zullen worden ontdoken. Dan zullen wet en praktijk andermaal uit eenlopen en zal er opnieuw rechtsonze kerheid bestaan. Dat kan toch niet de bedoeling zijn, aldus de raad. De nieu we regeling schept evenwel een situatie die het gezag van wetgeving onder mijnt en waarvan bovendien en hoe dan ook vrouwen de dupe worden. HILVERSUM - De omroepen zullen zich met spoed wenden tot de organisatie van dagbladuitgevers, de NDP, om te praten over het „oude" contract waarin was vastgelegd in welke vorm en mate dc dagbladen gegevens over radio- en tv-programma's mogen publiceren. Dc onderhandelingen over een nieuw con tract dat begin deze maand in had moeten gaan, w aren vastgelopen. De meeste dagbladen houden zich al willen nu met de dagbladuitgevers on- geruime tijd niet aan dit beknopte 'spoorboekje', maar vorige week beslis te het Gerechtshof in een hoger beroep dat een van die bladen, het Nieuwsblad van het Noorden, binnen twee dagen met het afdrukken van de uitgebreide gegevens moest stoppen. Het auteurs recht van de programmagegevens be rust bij de gezamenlijke omroepen, die het hoger beroep in Leeuwarden won nen. Naar aanleiding van die uitspraak van het Hof kwamen de voorzitters van de omroepen donderdagmiddag in spoed beraad bijeen. De omroepvoorzitters derhandelen op basis van de oude over eenkomst en ..willen bezien in hoeverre de uitspraak van het Hof in Leeuwar den herziening van het contract nood zakelijk maakt", aldus een woordvoe der, die desgevraagd bevestigde dat er over de aanpassing van het oude con tract valt te praten. Over te nemen stappen tegen de dag bladen die nog altijd de uitgebreide programmagegevens publiceren, werd geen beslissing genomen. Wel werd be klemtoond dat het overleg met de NDP met spoed zal moeten plaatsvinden. TOKIO (UPI) - Japan is in principe be reid tot beperking van zijn export van tien belangrijke fabrieksprodukten naar de Europese Gemeenschap, zo is donderdag in Tokio vernomen. Op de laatste dag van de halfjaarlijkse eco nomische besprekingen tussen Japan en dc EG heeft de delegatie uit Brussel dat donderdag te horen gekregen, al dus EG-woordvoerder Raymond Phan Van Phi. Het gaat om de volgende artikelen: vi deorecorders. personenauto's, vorkhef trucks. kleurentelevisietoestelilen en -buizen, numeriek bestuurde gereed schapswerktuigen lichte vrachtauto's motorfietsen. hifi-apparatuur en kwartshorloges. De omvang van de ex port van deze produkten naar de Euro- markt zal waarschijnlijk definitief wor den vastgesteld tijdens een gesprek tussen leden van de Europese Commis sie en van de Japanse ministerraad van 7 tot 9 februari ln Tokio Wat videorecorders betreft heeft de EG om een beperking van de Japanse le veranties lot vier miljoen stuks per jaar gevraagd. Japan heeft vermindering tot 4,5 miljoen stuks aanboden. Phan Van Phi zei dat de EG-delegatie voor de andere artikelen geen precieze aantal len heeft genoemd Wel wordt van Ja pan verlangd dat het zo nauwkeurig mogelijk aangeeft welke aantallen het in de komende jaren denkt te leveren De twee delegaties waren het er over eens dat het goed zou zijn als de koers van de yen omhoog ging. aldus Phan Van Phi. Een flinke koersstijging van het Japanse geld draagt bij tot het her stel van het handelsevenwicht De Europese delegatie heeft er in To kio opnieuw- voor gepleit dat Japan zijn importnormen in overeenstem ming brengt met de maatstaven die el ders worden aangelegd. PARIJS (AFPRTRl - In Cambo- les-Bains in Frans-Baskenland is in de nacht van woensdag op don derdag de voormalige Franse pre mier Georges Bidault overleden, zo is van familie vernomen. Hij was 83 jaar. Bidault kreeg bekend heid door zijn ruzie met president De Gaulle over toekenning van on afhankelijkheid aan Algerije (1959). Hij ging om die reden zelfs in ballingschap. Bidault overleed in een kliniek in Cambo-les-Bains waar hij na een beroerte eind vorig jaar was opge nomen. Bidault was geschiedenis leraar en speelde voor de tweede wereldoorlog een belangrijke rol in de katholieke jeugdbeweging. Inde oorlog zat hij in het veizet. Hij was vervolgens een van de oprichters van de republikeinse volksbewe ging (MPRdie onder meer gesteld was op een militant democratisch katholiscisme Bidault had regeringsverantwoor delijkheid als premier van juni tot november 1946 en omdat Frankrijk toen nog geen grondwet had was hij ook staatshoofd. Vanaf eind 1949 tot juni 1950 was hij premier van een regering die door het toedoen van de socialisten ten val kwam Bidault kwam in daaropvolgende verschillende regeringen terug als onder meer minister van buiten landse zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13