Architecten boos over gratis bouwtekeningen HOEK TINTELDE 1 3 ETI licht positie van basisindustrieën door Sportvissers willen beëindiging van 'moordende concurrentie' Tweespalt Sasse afdeling ANBO is wellicht opgelost De registratie van een legendarische winter HOOR' ZIET 1 PZC provincie 'GEMEENTE ARNEMUIDEN PLEEGT BROODROOF OPTREDEN TEGEN PLANKZEILERS NODIG VRIJDAG 28 JANUARI 1983 11 ARNEMUIDEN - De manier waarop de gemeente Arnemuiden burgers helpt die met bouwproble- men kampen, is twee architecten in Arnemuiden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn het er niet mee eens, dat een medewerker van de afdeling bouw- en woningtoezicht een uit drie delen bestaande voorbeeldtekening heeft gemaakt, die gratis ter beschikking wordt gesteld van de Arnemuidenaren die een bouwvergunning willen aanvragen. hun ongenoegen met in de openbaar heid durven te treden. „Als zo'n groot bureau z-n nek uitsteekt, kan hen dat opdrachten kosten. Omdat wij niet van ons werk als architecht aihankelijk zijn, kan een protest tegen de praktijken van de gemeente ons de kop niet kosten" Ook de inwoners die een subsidie in het kader van de woningverbetering willen aanvragen, kunnen over de voorbeeld tekening beschikken. Aan de hand hier van kunnen zij de een kwalitatief goede bouwtekening van hun eigen woning samenstellen. Het vervaardigen van te keningen is volgens de bouwverorde ning verplicht. .Om een bouwtekening te kunnen ma ken is enige vakkennis beslist een ver eiste. De architecten en ter zake kundi ge aannemers hebben hiervoor gestu deerd. De burger gaat er. om financiële redenen, echter steeds meer toe over om géén deskundige in te schakelen bij het maken van de benodigde tekenin gen", staat in Raadhuisklanken, het in formatieblad van de gemeente Arne muiden, dat in december is uitgeko men. Het blaadje signaleert verder dat de tekeningen, die dan uiteindelijk door de doe-het-zelvers worden ge maakt, niet goed en erg onduidelijk ojn. Dat heeft dan tot gevolg dat het personeel van de gemeentesecretarie of de dienst gemeentewerken nadere in formatie moet opvragen Daardoor wordt, zo staat in Raadhuisklanken, het afgeven van de vereiste bouwver gunning onnodig vertraagd. En dat is nu de reden waarom de gemeente Arne muiden de voorbeeldtekeningen uit geeft. De architecten ir D. W. van Ouwerkerk uit Arnemuiden en zijn collega W. A. M. Audenaert vinden nu dat de gemeente een 'oneigenlijk gebruik van zijn posi tie' maakt. Dat de gemeente Arnemui den hiermee 'broodroof pleegt, vinden ze nog niet eens het ergste De 'oneigen lijke concurrentie' en de schromelijke onderwaardering van het beroep van architect gaat beide heren veel meer aan het hart. ,,Op deze manier wordt de beunhazen een hand boven het hoofd gehouden: de beunhazerij wordt zo bevorderd. Wat de gemeente Arnemui den doet is te vergelijken met het co- pieëren van een schilderij, ter lof wordt geoogst. Het is het mis bruiken van andersmans kunnen", me nen de beide architecten. De heren Van Ouwerkerk en Audenaert zeggen te spreken namens een aantal grote architectenbureaus, die zelf met OVEZANDE - De Klomp bestaat dit jaar tien jaar. Of wat preciezer: de stichting open jongerenontmoetingscentrum De Klomp in Ovezande werkt al een decen nium aan de leefbaarheid van de Zak van Zuid-Beveland voor jongeren. Dat feit wordt gevierd met een festival in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand. De Klomp beweegt zich voornamelijk op het terrein van de pop-concerten. Naast de sport - De Klomp houdt er eigen teams op na - en de wekelijkse ontmoetings avonden. worden er regelmatig concerten georganiseerd met binnen- en buiten landse maar vooral ook Zeeuwse groepen. Zo haaide Ad Boonman, de 'motor' van de jeugdsoos, groepen als Urban Heroes. Massada, Vitesse. Barrelhouse en Kevin Coyne naar Zuid-Beveland. Sinds twee jaar houdt De Klomp de traditie in ere om op Hemelvaartsdag een festival met Zeeuwse groepen op touw te zetten in De Stenge in Heinkenszand Dat gebouw vormde overigens een welkome verbreding van het terrein van de soos Voordat het centrum gebouwd werd was De Klomp aangewezen op De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek. Een harde dobber om daar een bekende groep naartoe te halen plus nog het nodige aantal bezoekers om een beetje uit de kosten te komen. Zoals gezegd wordt het festival te gelegenheid van het tienjarig bestaan in De Stenge gehouden. Dat gebeurt op zondag 6 februari. Om 15.00 uur bijt het Vlis- sings Rockteejater de spits af. Het tweede optreden, om half vijf. is het debuut van de Bevelandse groep The Vieuw. De Bevelanders die de groep Silly Thing vormen hoeven hun debuut niet meer te maken. Zij zijn al ruim acht jaar intensief bezig met 'The Blues'. Ook uit Zeeland, en op het punt van" de doorbraak, is The Serial. Deze groep verzorgt het laatste optreden dat om 19 30 uur begint. Het festival duurt tot ongeveer half tien 's avonds. zegt Van Ouwerkerk, die evenals zijn collega tevens werkzaam is als leraar op de HTS in Vlissingen. Aannemers Beide heren halen fel uit naar bijvoor beeld aannemingsbedrijven die veelal zelf ontwerpen maken, terwijl ze zich eigenlijk zouten moeten beperken tot alleen de uitvoering van de ontwerper die door architecten zijn gemaakt. „Daarbij gaan die aannemers voorbi. aap het feit dat een architectenstudie nog tenminste acht jaar duurt. Wij ar chitecten krijgen dan volledig ten on rechte de schuld wanneer de aanne mers dan uiteindelijk getto's blijken te hebben gebouwd". Burgemeester M M. Markusse van Ar nemuiden kan zich over de verontwaar diging van de architecten niet erg op winden. Hij stelde desgevraagd met na druk dat de burgers nog steeds vrij zijr om al dan niet een architect in de arm tf nemen. „Wij zijn juist met die voor beeldtekemngen gekomen omdat wi zagen dat veel mensen buiten een archi tect om aan de slag gingen", aldus d( burgemeester ,,Er verandert helemaa niets", zo voegde hij eraan toe „In hei verleden stonden de burgers al voor de keus om het zelf te doen óf een archited in te schakelen En als ze het dan zeL doen. dan is er een grotere kans dat zt het met behulp van de voorbeeldteke ningen tenminste goed doen". Burgemeester Markusse verklaarde met veel nadruk dat het nooit de bedoe ling van de gemeente is geweest om de architecten buitenspel te zetten. „Wi, zijn altijd bereid tot een gesprek met dt architecten. Het is ons alleen te doer om een eind te maken aan de gebrekki ge tekeningen". De beide architecten zijn daar niet zc van overtuigd. Of zoals de heer Van Ou werkerk het uitdrukt: „Geeft de ge meente straks ook een medische in structie voor zelfhulp bij hartklep moeilijkheden...?" VOORAL AANDACHT VOOR ENERGIEKOSTEN MIDDELBURG - Het Economisch Technologisch Instituut (ETI) voor Zeeland gaat een onderzoek instellen naar de betekenis van 17 grote basisin dustrieën in Nederland voor de econo mie en werkgelegenheid op landelijk en regionaal niveau. Daarbij wordt ook nagegaan in hoeverre energie- prijsverschillen van invloed zijn op de produktiekosten én de positie van deze bedrijven ten opzichte van concurre rende bedrijven in het buitenland. De onderzoeksopdracht is verleend door het Samenwerkingsverband In dustriële Grootafnemers van Energie (SIGE), waarin de 17 bedrijven zijn ver enigd. Daaronder bevinden zich Air Products en Dow Chemical in Temeu- zen. de Nederlandse Stikstof Maat schappij in Sluiskil en Hoechst Holland in Vlissingen. „Aanleiding voor het onderzoek is", al dus ETI-directeur drs J.C de Jong. „het groeiende besef dat zowel de bedrijven als de samenleving zijn gediend bij ver groting van het inzicht in de betekenis en de positie van basisindustrieën die Krootafnemers zijn van energie." Het SIGE hoopt dat de hiermee verkregen gegevens zullen leiden tot een 'betere afweging van belangen' waar het gaat om het behoud van basisindustrieën en de maatschappelijke kosten en effecten van overheidsmaatregelen, met name Vragen PSP over onderzoek politieke antecedenten van sollicitanten MIDDELBURG - Het PSP-statenlid H. Duprc wil van het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland weten of er bij de provincie functies zijn die het wenselijk maken dat de politieke ante cedenten van de sollicitanten naar zo'n functie worden nagetrokken. Als dat zo is wil Dupré vernemen om welke functies het gaat, of de sollicitanten daarvan zelf op de hoogte worden ge bracht en of zij beroep kunnen aante kenen tegen een afwijzing op grond van hun politieke gedachtengang. Dupré. die de vragen schriftelijk aan het college heeft gencht. wil verder we ten of het college van gs bereid is op provinciaal mveau een commissie van beroep in het leven te roepen, zoals ook landelijk is gebeurd en of gs met de PSP van mening zijn dat het natrekken van politieke antecedenten bij sollicitaties achterwege dient te blijven en wel op grond van artikel vijf van de Grondwet. Plastic tassen op expositie Bob Lens MIDDELBURG - In het Zeeuws Kun stenaarscentrum aan de Molstraat in Middelburg is van zaterdag 29 januari tot en met donderdag 17 februari de tentoonstelling 'De Plastic Tas' van Bob Lens te zien. Deze tentoonstelling omvat de volgende facetten: de ge schiedenis van de verpakking, de fa bricage, de milieu-aspecten, de varië teit van verschijningsvorm en het boe merangproject. Bob Lens heeft zijn eigen ideeën over de plastic tas, zoals hij die in zijn Pdastic- )T(as)-art-manifest heeft samengevat, de boventoon laten voeren ln deze ex positie. Lens is beeldend kunstenaar, werkend met uiteenlopende concepten en middelen Zo is hij onder meer initia tor en organisator van de tentoonstel ling over plastic tassen, die in het Rot terdamse Lijnbaancentrum is gehou den. SAS VAN GENT - Er lijkt op korte termijn een eind te komen aan de controverse tussen de afdeling Sas van Gent van de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (AN'BOl en het hoofd- en gewestelijk bestuur van de ouderenbond. Vermoedelijk in maart gaal de Sasse afdeling in het bijzijn van vertegenwoordigers van hoofd- en gewestelijk bestuur als nog een definitief bestuur kiezen, waarbij het huidige, met David Wolff als voorzitter, tot dan als waarnemend wordt beschouwd. In de algemene ledenvergadering van eind oktober vorig jaar schreef David Wolff zeer tegen de zin van hoofd- en gewestelijk bestuur van de ANBO een bestuursverkiezing uit. Volgens de hoofdbestuurders was het Sasse bestuur niet gerech tigd een verkiezing te houden, om dat het m september zou zijn afge treden. Derhalve zou die vergade ring dan ook geen rechtskracht be zitten. Wolff evenwel zette door en werd m die bewuste vergadering met algemene stemmen herkozen. Bij die gelegenheid zei hij: „Ik ben in september niet afgetreden, ik heb enkel mijn functie ter beschik king gesteld". De controverse lijkt nu dan te wor den opgelost. Gewestelijk ANBO- secretaris Potter liet de Sasse afde ling per brief weten, voorzitter Wolff las die donderdag tijdens de jaarvergadering in het clubgebouw 'De Regenboog' voor. het huidige bestuur als tijdelijk te beschouwen 'om narigheid te voorkomen', mits er in het voorjaar opnieuw een be stuur zal worden gekozen. Wolff: „Het huidige bestuur is dan ook be reid af te treden als de leden dat willen". De ANBO-voorzitter laakte overi gens in zijn openingsrede de stel- lingname van een aantal dissiden ten binnen de afdeling. Deze week nog werd David Wolff middels een ingezonden brief in deze krant ver weten in het uitoefenen van zijn functie 'schijnheiligheid' te be trachten en 'zieke leden van zijn ei gen ANBO in de kou te laten slaan". Wolff: „Ik vraag me af waarom de naam van de ANBO op een dergelij ke uiamer in het diskrediet moet worden gebracht. Dit is meer dan betreurenswaardig. Ik doe voor de bejaarden wat in mijn vermogen ligt, ook buiten de ANBO om. En daarvoor vi aag ik geen bedankjes" Voor die woorden oogstte de voor zitter bijval van de leden, hoewel er van een enkele zijde ook kntiek op zfjn functioneren kwam. Ook dat verstomde na de oproep tot samen werking van een lid. „Laten we dat gebekvecht nu eens achterwege la ten om gedurende onze oude dag gezamenlijk op te trekken". David Wolff, tn teder geval tol maart nog voorzitter van de ANBO afdeling Sas van Gent. de prijzen en tariefstructuur van elec- tnciteit. Het ETI Zeeland - dat voor het veldon derzoek ook enkele andere ETI's in het land zal inschakelen - zal met name het ontwikkelingsbeeld van de bedrijven sinds 1977 bekijken. Op basis van de uitkomsten zullen bovendien enkele schetsen worden gemaakt van de voor uitzichten in de eerstkomende jaren. Berekening Om een indruk te geven van de beteke nis van de bedrijven voor economie en werkgelegenheid zullen voorde peilja ren 1977 en 1981 landelijke en regiona le gegevens worden verzameld over omzet, toegevoegde waarde, investe ringen en werkgelegenheid. Daarbij worden ook de indirecte werk gelegenheidseffecten in beeld gebracht. Bij de beoordeling van de concurrentie positie en de rentabiliteit zal het onder zoek vooral betrekking hebben op de structuur van de produktiekosten en de gevoeligheid van de bedrijven voor ver schillen in energieprijzen. De resultaten van het. onderzoek zullen naar verwachting eind dit jaar bekend zijn. In het Samenwerkingsverband Indus triële Grootafnemers van Energie zijn - behalve de vier genoemde Zeeuwse be drijven - verenigd Akzo Zout Chemie in Hengelo, DSM in Geleen. Du Pont de Nemours in Dordrecht. Elektroschmel- zwerk Delfzijl. ENCI in Maastricht, Pa- renco in Renkum. Hoogovens IJmui- den, ICI Holland in Rozenburg, Kon. Ned. Papierfabrieken in Maastricht, Solvay-Nederland in Amsterdam, Ned- staal in Alblasserdam, Unie van Kunst- mestfabneken in Pemis en Arco Che mie Nederland in Rotterdam. Het videoteam van links naar rechts regisseur Bert Penning, scriptgirl Marjan Dees, cameraman Ernest v. d. Water. Corrie Penning en Gmo v. d Water. De winter van 1979 was er een om nooit te vergeten. Geen schaats bleef op zolder, die gedenkwaardige vorstperio de. Van 15 januari tot 23 februari - Sjaak van de Lijke uit Hoek weer de data nog precies - kwamen er vele tienduizen den schaatsliefhebbers uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen en België naar de Voorste Kreek in Hoek om er de ijzers onder te binden. Het IJscomité van Hoek, getooid met de toepasselij ke naam, 'Wel gebogen, niet gebroken' maakte het kleine dorpje, dat voorheen altijd een onopvallende plaats innam naast 'grote broer' Terneuzen, een begrip in de hele streeks. Sindsdien is het nooit meer hetzelfde geweest in Hoek. „De saamhorigheid onder de bevol king is er enorm door gegroeid", zegt Sjaak. „Het heeft erg veel goeds ge daan voorde Hoekse gemeenschap" „Denoek". volgens een oude zegswij ze ..van de karre gevallen", speelde in de winter van 1979 een hoofdrol in Zeeuwsch-Vlaanderen. „En", zegt Bert Penning van Video Hoek, „de grenzen tussen de mensen zijn helemaal verdwenen. De klooi tussen de echte dorpelingen en de import bestaat niet meer." En Pen ning kan het weten want hij is 'ne kalen 'Ollander'. „Video Hoek", een onderneming van Bert Penning, Gi- no van de Water en enkele anderen, is nu bezig met het 'verfilmen' van die legendarische winter en de rol die het 'IJscomité Hoek' toen heeft ge speeld. Het is een vorm van 'hedendaagse gescheidschrijving'. De flim wordt een nauwgezette reconstructie van de wederwaardigheden van het co mité sinds de oprichting. „Vijftien zotten bij mekaar", noemt comitélid Piet Dieleman, in Hoek gekend als 'Piet Paniek', het IJscomité. Dat kwam zo. Het begon met een soort weddenschap, aan de toog van café 'De Instuif in Hoek. De kreek was toen al dichtgevroren maar het ys was 'schuurpapier', zoals Piet Pa niek het omschrijft. Er viel niet op te schaatsen Door de weddenschap be gonnen de twee een stukje van de kreek sneeuwvrij t$ maken. En van het een kwam het ander Er werden vrienden en kennissen opgetrom meld, want er waren veel 'werkers' nodig. Het comité was een feit. „Zon der voorzitter met een sigaar in z'n mond", onderstreept Piet Paniek. „Die hadden we helemaal niet nodig. We zijn ook geen echte club of zo." Binnen enkele dagen hadden de le den van het comité de kreek sneeuw vrij gemaakt, en allerlei voorzienin gen werden aangelegd Het liep vanaf het begin storm. Elke dag stonden vele duizenden schaatsers op het ijs in Hoek. Het 'IJscomité Hoek' werd steeds professioneler en 'een begrip' in de verre omtrek. Sjaak van de Lijke, in het dagelijks leven onderwijzer „Er begonnen toen plotseling zoveel nieuwe dingen te gebeuren, dat was reusachtig. Het hele dorp tintelde. Het ijs was goed. en het enthousiasme van de mensen was enorm. Op een bepaald moment ben ik aantekeningen gaan maken van wat er zoal gebeurde, gewoon, om het vast te leggen." Met die notities zette Van de Lijke zich aan het schrijven van een toneel stuk in dialect. Dat duurde maar nauwelijks één pagina. Het in dialect opschrijven van het verhaal bleek heel wat moeilijker dan verwacht. „Als ik dat helemaal had doorgezet was ik er nog wel tien jaar mee bezig geweest", zegt Sjaak nu. Het toneel stuk 'Wel gebogen, niet Gebroken' is nog steeds met helemaal af. Maar toen Video Hoek ervan hoorde, was het plan gauw geboren. Bert Pen ning- „We hebben al eens een docu mentaire in elkaar gezet over de win ter van 1979. Alle opnamen van filma mateurs die we hebben kunnen vin den werden aangeplakt." De vertoning van die documentai re was een succes. Dus toen het videoteam om een nieuwe opdracht verlegen zat en Sjaak met zijn toneel stuk op de proppen kwam, besloot het team om er een echte film van te maken. De opnamen werden vorige week maandag gestart in café 'De Instuif. De voorbereidingen van het IJscomi té staan inmiddels op film. Het enige wat tot nu toe heeft ontbroken is vorst. „We zijn nu klaar om het ijs op te gaan", zegt Penning. De erg zachte winter heeft het optimisme van de betrokken nog lang niet gaan smel ten. Ze zijn ervan overtuigd dat de schaatsperiode nog komt. „We heb ben toch zeker nog veertien dagen vorst nodig", zegt Van de Lijke. „Niet aljeen voor de natuur, maar ook voor het IJscomité." De leden hebben goede apparatuur aangeschaft om de kreek te verlich ten. en de samenwerking met de ge meente verloopt uitstekend. Comité- lid Peter van Hermon heeft in zijn vrije tijd een professionele sneeuw- schuifmachine gefabriceerd op het chassis van een oude Volkswagen. Die wordt dit jaar nog gebruikt, daar zijn de comitéleden zeker van We hebben een hot-line met Ar- mand Pien", zegt Piet Diele- grijnzend. „Dat is onze vaste weerman. In februari gaat het vrie zen. Dan kunnen we aan de bak. Ze ker weten!" De film is in dialect gesproken dus Sjaak van de Lijke heeft uiteindelijk toch z'n doel bereikt. En de comitéle- den hoeven er geen rol voor uit het hoofd te leren. Ze moeten alleen zichzelf naspelen, en dat valt ze niet zwaar. De videoprent "Wel gebogen, niet ge broken' zal na de voltooiing aan ie dereen worden vertoond die er be langstelling voor heeft. En gezien de massale belangstelling voor de schaatsfestijnen op de Voorste Kreek in Hoek zullen dat er heel wat zijn. Regisseur Bert Penning wil zijn werk stuk inzenden voor het Internationa le Amatuerfilmfestival in Japan. De concurrentie zal hem moeten vrezen, vermoedt Penning want de andere izendingen zijn volgens hem meestal toch maar natuurfilms. Sjaak van de Lijke is al blij dat de gebeurtenissen van 1979 in ieder ge val voor het nageslacht bewaard zijn. „Er is een film uit 1974 over Hoek, en die wordt nog steeds met veel succes vertoond", zegt hij. „Als onze film over twintig jaar gedraaid wordt hoop ik dat de mensen zullen zeggen: „In 1979. tóen was het leuk in Hoek." John Verhoeven MIDDELBURG - De sportvissers zijn „de moordende concurrentie tussen de sportvissers en de andere recreanten op en aan het water in Zeeland beu. Ze vinden, dat de overheid vooral tegen de onderwatersport en het plankzeilen „regelend" moei gaan optreden. Die vi sie is verwoord in een uitvoerig rap port, waarin de Delta Federatie en de Nederlandse Vereniging van Sportvis sers federaties hun visie op de sport- visserij in Zeeland geven. Dat rapport wordt woensdag 2 februari aangebo den aan recreatie-gedeputeerde J B. Ventevogel. Directeur A. L, van Gees- bergen van Het Veerse Meer krijgt bij die gelegenheid een rapport over het visserijkundig beheer in het meer in de periode 1983-1987. De sportvissers vinden dat zij jaren lang vrij hun stek aan de Zeeuw se wate ren hebben kunnen kiezen, maar dat dit is goed gegaan tot .de komst van de watersport en de daarmee gepaard gaande inrichtingsmaatregelen. „Sportvissers, aldus de organisaties, „kunnen de hevige concurrentie met de grote en kleine watersport nauwelijks meer aan en worden gedwongen elders een stek te gaan zoeken. Dit betekent, dat de recreant met de oudste rechten met minder genoegen moet nemen. Ac commodatie knelpunten worden nu zichtbaar en duidelijke geschillen ont staan met plankzeilers en onderwater sporters". Daarbij wordt erop gewezen, dat op en aan de Zeeuwse wateren de sportvis sers hun plaats hebben naast en tussen die andere waterrecreanten. „Visplaat- sen. startplaatsen (zeilplank) en duik- plaatsen blijken in de Deltawateren vaak dezelfde plaatsen te zijn. Vissers, plankzeilers en sportduikers zitten el kaar in de haren De vissers vinden, dat er nu regelend moet worden opge treden en laten weten, dat de Delta Fe deratie graag met de andere betrokken organisaties om de tafel wil gaan zitten om de problemen te bepraten. In het rapport vragen de sportvissersor ganisaties er onder meer aandacht voor' dat „door juridische belemmeringen en slechte ontsluiting" nog geen 20 pro cent van de binnenwateren en 65 pro cent van het zee- en kustwater in Zee land vanaf de oever bevisbaar is en dat de mogelijkheden aan de Deltawateren voor gehandicapte sportvissers „nihil'' zijn; dat er een grote behoefte bestaat aan betaalbare ligplaatsen en ,tewater-laat- plaatsen' voor visbootjes en dat voor vormgeving, inrichting en financiering duidelijke richtlijnen nodig zijn: dat in Zeeland sprake is van een ver snippering van het visrecht - water schappen geven aan ruim 200 personen en organisaties toestemming om de vis serij uit te oefenen - en dat dit een doel matig beheer van de visstand in de weg staat: dat de kwaliteit en de kwantiteit van de visstand in het Grevelingenmeer staat of valt met de beheersmaatrege len die zullen worden genomen en dat die niet mogelijk zyn zolang nog niet duidelijk is of de bestemming zoet of zout wordt. Zeer binnenkort komt men met het standpunt van de sport visserij over deze keuze; dat uitbreiding van de wormsplt- plaatsen in Zeeland noodzakelijk is. omdat er op die plaatsen ook een be roep wordt gedaan uit andere delen van het land. Verder laat men zich zorgelijk uit over de kwaliteit van het Westerschelde-wa- ter. In een persbericht spreken de orga nisaties van „het vuilnisvat van West- Europa". Men stelt, dat Belgie ongelimiteerd lo zen toestaat en een goede zuivering achterwege laat. Men vreest dat die slechte kwaliteit het gehele kustwater - ook de Oosterschelde - zal beïnvloe den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11