PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groeikansen voor aantal industriëen Duizenden arbeidsplaatsen moeten in de gesubsidieerde sector weg Stiptheidsacties gevangeniswezen WAGNER: NAAR HERSTEL ECONOMIE Frankrijk eist Klaus Barbie BEZUINIGINGEN BLIJVEN Zacht weer Veel bewolking en perioden met regen, Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den, Vrij krachtige zuidwestenwind 226e jaargang no. 22 Donderdag 27 januari 1983 (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG - Als oud-premier Van Agt nu het aanbod zou krijgen om opnieuw minister-president te worden, dan zou hij dat aanbod aanvaarden Dat zegt Van Agt in een lang interview in het weekblad Vrij Nederland van deze week. De vroegere CD A-leider zegt - in het eerste interview sinds zijn terugtreden - zich nu weer stukken beter te voelen dan twee, drie maanden geleden. Hij geeft toe dat hij eigenlijk alleen maar behoefte had aan een paar maanden rust. „Een jaar hoefde niet. Een goed deel van een jaar zou ook voldoende zijn geweest om weer bij te komen". Van Agt gelooft dat hel kabinet-Lubbers het „lef heeft om de plaatsing van de kruisraketten door te zetten indien de onderhandelingen in Geneve daar aanlei ding toe geven, ook als daar m de bevolking groot verzet tegen zou ontstaan. Niet-plaatsing van de kruisraketten betekent volgens Van Agt aanzienlijke scha de voor Nederland. ,JDe kruisraketten komen er toch, misschien elders dan een paar meer dan voorzien. Maar Nederland zal weten dat het zich op deze manier heeft gedesolidariseerd". Van Agt geeft ook toe dat hij in mei 1982 bewust op de val van het kabinet-Van Agt II heeft aangestuurd, nadat duidelijk was geworden dat de PvdA-ministers niet met de bezuinigingsvoorstellen van het CDA akkoord wilden gaan. DEN HAAG - Een aantal industriële sectoren biedt goede kansen een bijdrage te leveren aan de herindustrialisatie die voor herstel van de economische groei in ons land noodzakelijk is. In die sectoren moeten overheid en bedrijfsleven samen een concrete aanpak ontwikkelen. De overheid zou aanzienlijk meer moeten investeren in spoor-, auto- en vaarwegen, havens, landinrichting en dergelijke. Om het beroepsonderwijs beter op de wensen uit het bedrijfsleven te laten aansluiten dient het leerlingwezen nieuw leven te worden ingeblazen. Dat zijn enkele aanbevelingen van de en transport), de agrarische en voe- voortgangscommissïe voor het indus- dingsmiddelenindustrie. (water)bouw triebeleid, naar haar voorzitter bekend en Infrastructuur, offshore, veredeling- als de commissie-Wagner. De commis sie heeft een tweede verslag van haar werkzaamheden uitgebracht dat de tweede helft van vorig jaar beslaat en woensdag is aangeboden aan minister Van Aardenne van economische zaken. De sectoren die goede mogelijkheden bieden zijn: transito (inclusief vervoer scherrue. kantoorsystemen, telecom municatie en media, transportmidde len. medische technologie, produktie- besturingssystemen, (consumenten)e- lektronica. milieu en defensie-uitrus ting. Deze sectoren maken thans 35 pro cent van de export uit. De commissie-Wagner is tot deze lijst gekomen na uitvoerig overleg met we tenschapsmensen, ondernemers en an dere deskundigen. Voor het beleid dat op herindustrialisa tie is gericht ziet de commissie geen heil in nieuwe organisaties of structuren. Zij wil de samenwerking vooral vormgeven in informele overleggroepen. Daarin kunnen de overheid, industrie, vakbe weging, universiteiten en financiële in stellingen met elkaar praten. Volgens het bedrijfsleven moet de over heid de ruimte scheppen voor de kans rijke industrieën. Dat kan volgens de directeur geeft les De Kring van Werkgevers ln de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone gaal op scholen les geven over de industrie In een gastlessenproject kunnen leerlin gen van de scholengemeenschappen Petrus Hondius en het Zeldenrustcol- lege kennis nemen van de gang van zaken ln de bedrijven PAGINA 3 bestrijding rascisme Minister Rietkerk overweegt de vor ming van een nationaal instituut te gen racisme. De minister stemde giste ren in met een CDA-motie die de op richting van zo'n instituut nodig noemde vanwege 'racistische tenden- zen in onze samenleving'. PAGINA 7 veertarie ven hoger? Uit antwoord op kamervragen van mi nister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat blijkt dat de bewindsvrouwe een verdere beperking van de rijksbij drage in de exploitatiekosten van de Westerscheldeveren niet wil uitslui ten De minister lijkt aan te sturen op een verhoging van de veertarieven. PAGINA 9 banenfonds slaat aan Het werkgelegenheidsfonds van de provincie Zeeland geniet een toene mende belangstelling. Tot nu toe wer den ongeveer tachtig aanvragen voor een lening met uitgestelde aflossing ingediend Het dagelijks bestuur van de provincie heeft dertien verzoeken van bedrijven gehonoreerd. PAGINA 11 WEST-BERLIJN (b'PIl - Twee leden van een poolse vliegclub zijn woensdag in een gehuurd vliegtuigje naar de Amerikaanse luchtmachtbasis Tempelhof in West-Berlijn gevlucht. Een derde Pool, een technicus, vloog onvrijwillig mee, aldus de politie. De twee vluchtelingen, beiden piloten van respectievelijk 24 en 26 jaar oud. vlogen met hun eenmotorige Yak A-12 toestel van Russische makelij van Lodz over Polen en over West-Duitsland naar het vliegveld Tempelhof, ongeveer tachtig kilometer ten westen van de Pools-Oostduitse grens. Amerikaanse autoriteiten die de drie Polen na hun landing ondervroegen, zeiden dat zij de vlucht niet als een kaping zien maar als een 'niet op het programma staande en niet toegestane landing'. Een woord voerder van de politie in West-Berlijn zei het geval wel als een kaping te be schouwen omdat de 31-jarige technicus die de verantwoordelijkheid droeg voor het vliegtuig, niet in de vlucht had toe gestemd. De technicus zal aan de Pool se militaire missie in West-Berlijn wor den overgedragen en naar Polen terug keren. De twee andere Polen, mogen zoals ge bruikelijk in het westen blijven, maar een openbare aanklager zal hen moge lijk vervolgen, aldus de politie. commissie via niet-financiële activitei ten als voorlichting, acquisitie, onder wijs, arbeidsmarkt- en aankoopbeleid. Daarnaast dient de overheid het geld dat voor research naar het onderwijs en instellingen als TNO gaat, meer op kansrijke activiteiten te richten. Voorts bestaat er de mogelijkheid van directe financiële steun, bijvoorbeeld via de be lastingen of met subsidies De commissie vindt dat werkgevers en vakbeweging zich meer betrokken moeten voelen bij het beroepsonder wijs. Het leerlingwezen dient volgens de commissie nieuw leven in te wor den geblazen en in samenhang daar mee zou men opnieuw moeten overwe gen het kort middelbaar beroepson derwijs (kmbo) in te voeren. Het is te betreuren dat bij veel ouders en leerlingen het misverstand bestaat dat leren in de praktijk van het werk ten opzichte van het leren op school minder kans geeft op een goede baan in de toe komst, aldus de commissie. Verder vindt de commissie dat leer- en arbeidsovereenkomsten en de daarbij behorende beloningen soepeler dan nu dienen te worden benaderd. Dat kan door de arbeidsovereenkomst voor de duur van de opleiding toe te passen. Daardoor wordt het mogelijk jaarlijks nieuwe leerlingen toe te laten. De hoog te van het opleidingsloon moet in ver houding staan tot de prestatie die de jongeren tijdens hun opleiding in de produktie leveren. Overheid en be drijfsleven zouden de kosten van de op leiding samen moeten dragen. De voortgangscommissie bestaat uit voorzitter mr. G. A. Wagner, prof. dr. W. Albeda, drs. W. A. H. Bogers, ir. M. Bijl, A. H. Kloos, mr. drs. H. Langman, J. H. S. van Ruiten, ir. H. Vredeling en prof. dr. A. van der Zwan. Het volgende verslag verschijnt in juni. (Zie ook pagina 3 en 61. tweeverdieners hoging voor zogenaamde 'tweeverdie ners'. Koning wil de maatregel per 1 april Invoeren. Het kabinet beslist waarschijnlijk vrijdag over deze zaak. PAGINA 19 isoleren troef Isolerende luiken, grote ramen, een warmtewisselaar op het dak. kenmer kende details van een aantal 'super- geïsoleerde' woningen die de gemeen te Amsterdam wil gaan houden. De hulzen, die in de Bijlmermeer zullen worden gebouwd, zijn ongeveer 14.000 gulden duurder dan vergelijkbare 'ge wone' woningen. De stookkosten wor den echter gedecimeerd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. y. Sport: 13. Kunst en cultuur: 15 Radio en televisie: 17. Financiën, economie: 19. PARIJS (AFP'RTRi - Frankrijk zal Bolivia vragen om de uitlevering van de nazi-oorlogsmisdadiger Klaus Altmann alias Klaus Barbie, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd stond van de Gestapo in Lyon en die in Frankrijk bij verstek ter dood is veroordeeld voor de misdaden die hij als zodanig heeft begaan. Dit heeft het ministerie van justitie in Parijs woens dag meegedeeld. Een woordvoerder zei dat de titula ris van het departement, Robert Badinter, de uitleveringsprocedure op gang had gebracht en dat de Bo liviaanse regering over een paar da gen benaderd zou worden. In Frankrijk is de nu 69-jarige Alt mann beschuldigd van het ver moorden van honderden joden en verzetsstrijders De Westduitse Bondsrepubliek heeft al eerder om Altmanns uitlevering gevraagd. Frankrijk had Bolivia reeds bij drie eerdere gelegenheden om Alt manns uitlevering gevraagd, in 1972, '74 en '79, maar La Paz - waar toen militaire regeringen aan de macht waren - had de verzoeken afgewezen op grond van de over weging dat er geen uitleverings verdrag tussen Frankrijk en Boli via was. (zie ook pagina 6i. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft bewaar ders, gedetineerden en reclasseerders woensdag geen enkele tegemoetkoming kunnen geven in een gesprek over de 40 tot 70 miljoen gulden bezuinigingen op het gevangeniswezen. Mevrouw Korte-van Hemel zei in het gesprek dat ze al blij zal zijn als het kabinet haar vrijdag niet nog strengere bezuinigingen oplegt. De belangengroepen - de Bond van Wetsovertreders namens gedetineer den, de vakbond Abva-Kabo namens bewaarders, en de Algemene Reclasse- ringsvereniging - kregen de geruststel ling dat pas over een maand of vijf de bezuinigingen duidelijk vorm zullen krijgen. Alleen het minimaal te halen bedrag zou vaststaan volgens Korte- van Hemel, nog niet de precieze uitwer king. Overleg zou nog mogelijk zijn. De drie centrales van personeel in peni tentiaire Inrichtingen zullen vandaag en morgen gezamenlijk actie voeren te gen de bezuinigingsmaatregelen. In di verse inrichtingen worden stiptheids acties en protestdemonstraties gehou den- De onafhankelijke bond van personeel bij de straf- en aanverwante gestichten (BPSAG) heeft woensdag tijdens een algemene ledenvergadering als laatste bond besloten tot acties over te gaan. De stipheidsacties worden vandaag ge voerd in Amsterdam, Rotterdam, Sche- veningen, Avereest. Veenhuizen en Den Bosch, morgen in Scheveningen, Esser- heem, Norgerhaven, Veenhuizen, Den Bosch. Den Haag, Amsterdam en Rot terdam. Oorspronkelijk wilden de AbvaKabo en de bond hardere acties voeren maar dat is verboden door de staatssecreta ris. Ook moesten de protestbijeenkom sten buiten de inrichtingen worden ge houden, omdat de staatssecretaris aan de pers toegang tot de inrichtingen heeft geweigerd. Daarna werd beslo ten gezamenlijk met de christelijke CFO stiptheidsacties te voeren. Laszlo Ra,jk - De Hongaarse politie heeft woensdagmorgen Laszlo Rajk, zoon van de in 1949 terechtgestelde en daarna in eer herstelde oud-minister van binnenlandse zaken, uit zijn flatwo ning in het centrum van Boedapest ge zet om de woning een distributiecen trum van onofficiële pubükaties - sa- mizdat literatuur, artikelen en bespre kingen die door de officiële media zijn verworpen - was geworden, aldus infor matie die uit de Hongaarse hoofdstad is ontvangen in Wenen. DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zullen er in de door het voormalige ministerie van erm gesubsidieerde sector 4500 a 6000 arbeidsplaatsen moeten verdwij nen. Omdat het nogal eens deeltijdba nen betreft kan het aantal arbeids plaatsen dat op de tocht komt te staan nog hoger uitvallen. Dit blijkt uit een brief van minister De Koning van so ciale zaken aan de organisaties van werkgevers en werknemers in de ge subsidieerde en gepremieerde sector. De minister specificeert het banenver lies globaal als volgt: dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen krijgen er 500 750 arbeidsplaatsen bij. gezins zorg verliest er 2000 a 2500, bejaar denoorden moeten het met 400 a 600 arbeidsplaatsen minder stellen, terwijl de overige sectoren 2500 a 3500 arbeids plaatsen moeten inleveren. Tot die ge dupeerde sectoren moeten worden ge rekend de openbare bibliotheken, het sociaal-culturele werk. het IFI'-veld (blijf-vanmijnlijf-huizen e d i. de demo cratische planning en de kunsten. Die voorstellen vormen overigens nog onderwerp van overleg met de betrok kenen. In de gezondheidszorg zullen er in 1983 nog 1250 a 2750 banen bij kunnen ko men. in de justitie-sector (kinderbe scherming, internaten) moeten 250 a 400 banen verdwijnen, terwijl bij het openbaar vervoer per saldo geen ba nenverlies behoeft op te treden Deze ramingen van het banenverlies van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vloeien voort 'uit de verschillende afspraken die in het ka der van de rijksbegroting voor 1983 zijn gemaakt'. Als doekje voor het bloeden benadrukt minister De Koning dat 'alle mogelijkheden' om het geraamde ba nenverlies te beperken moeten worden benut in het kader van het arbeidsvoor waardenbeleid. Gemeenten Bij de gemeenten en de gesubsidieerde instellingen zullen de komende jaren 35.000 arbeidsplaatsen verloren gaan als het rijk de bezuinigingen doorvoert zoals die in het regeerakkoord zijn ge noemd. Aan gedwongen ontslagen zal dan niet zijn te ontkomen. De Rotterdamse wethouder van finan ciën, drs. J. Linthorst, zei dat woens dagavond na afloop van een twee uur durend gesprek dat een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) had met minister-presi dent Lubbers over de benarde financië le positie van veel Nederlandse ge meenten. Volgens Linthorst bleek tijdens het ge sprek met Lubbers dat de minister president veel begrip heeft voor de problemen waarmee de gemeenten worstelen. De Rotterdamse wethouder verwacht dal het kabinet op een aantal punten de bezuinigingsplannen in her overweging zal nemen. De aanpak van Reagan T~"\e Amerikaanse president U Ronald Reagan heeft in -1 zijn jaarlijkse toespraak tot het Huis van Afgevaardigden en de Senaat - the State of the Union - voorzichtig afstand genomen van zijn door velen bekritiseerde denk beelden over de aanpak van de econo mische problemen in zijn land. Bij zijn aantreden als president, twee jaar gele den, dacht Reagan er niet aan de strijd tegen de economische neergang tot re geringsbeleid te maken. Herstel moest volgens hem komen uit de particuliere sector. Van de centrale overheid mocht hooguit enige bijsturing worden ver wacht. Twee jaar verder zijn de Verenig de Staten dieper in het economische moeras weggezakt de werkloosheid is de hoogste sinds de crisis van de jaren dertig en het overheidstekort is toren hoog opgelopen. Met de presidentsver kiezingen in het najaar van 1984 al in zicht, realiseert Reagan zich plotseling, dat zijn kansen op een tweede ambts termijn verre van gunstig zijn. Reagan, eens buitengewoon populair bij het conservatieve deel van de Amerikaanse bevolking- in november 1980 goed voor een klinkende verkiezingsoverwinning - is halverwege zijn eerste termijn de minst gewaardeerde president die de VS ooit hebben gehad. Gisteren heeft de Amerikaanse pre sident in zyn State of the Union weliswaar geen revolutionaire denk beelden geventileerd, maar de opstel ling die hij koos - o.m. bevriezing van de overheidsuitgaven - wijst op een nieuw beleid. Als herstel van de Amerikaanse economie inderdaad binnen afzienbare tijd is te verwachten, kan Reagans nieuwe aanpak mogelijk voor enige ver snelling zorgen. Dat is uiterst belang rijk voor de wereldeconomie, die im mers scherp reageert op alles wat in de Verenigde Staten gebeurt. Mogelijk biedt de tweede helft van Reagans ambtstermijn meer en betere vooruit zichten voor de in het slop geraakte eco nomie. De Amerikaanse president is zich nu in elk geval bewust, dat de Ame rikaanse regering niet afzijdig kan blij ven. Daarvoor staat te veel op het spel. Oók de eventuele herverkiezing van Reagan. Defensie is een tweede belangrijke onderwerp uit de rede van Reagan. Weliswaar wil hij geen beperking van de defensiebudgetten, maar de toonzet ting in zijn rede ten opzichte van Mos kou is heel wat harmonieuzer dan tot voor kort. Reagan zoekt nu duidelijk de dialoog; hij heeft afstand gedaan van een politiek van confrontatie, die de Sowjet-Unie op het punt bracht van een gevaarlijk isolement en die verwarring schepte bij de bondgenoten van de VS in Europa. De verhouding Verenigde Staten-West-Europa is de laatste jaren beheerst door de nog steeds niet opge loste kwestie van de plaatsing van ra ketten voor de middellange afstand In West-Europa bestaan grote twijfels over een dergelijke plaatsing, die on herroepelijk tot verdere escalatie van het Oost-West-conflict zal leiden, om dat de Sowjet-Unie daar niet in zal be rusten. Reagan heeft inmiddels laten blijken, dat de zogeheten nul-optie - geen atoomraketten voor de middellan ge afstand in West-Europa, maar dan ook geen nieuwe SS-20 raketten op Oosteuropees en Russisch grondgebied - geen absolute voorwaarde is. Dat is ook het standpunt van de Westeurope- se regeringsleiders als eenmaal onom stotelijk vaststaat dat de Sowjet-Ume de nul-optie onder alle omstandighe den verwerpt, zal naar een alternatief moeten worden gezocht. Het Westen moet in die visie de wegen voor verdere besprekingen over wapenvermindering openhouden. Tp eagan heeft woensdagmorgen nog ili eens herhaald, dat hij beslist betere betrekkingen wil met de Sowjet-Unie, maar dan moet dit land met woorden en daden laten zien dat het respect, heeft voor de rechten van andere landen. Het is in elk geval andere taal. dan een dic taat in de zin van zó-en-niet-anders. De zwart-wit opstelling van Reagan in de eerste twee jaar van zijn ambtstermijn begint zo langzamerhand enige grijstin ten te vertonen De Amerikaanse presi dent denkt met langer meer in goea- slecht en zwart-wit situaties. Hij blijkt plotseling in staat nuances aan te bren gen, die nu eenmaal onontbeerlijk zijn om politiek te kunnen bedrijven. Een glimp van de nieuwe Reagan was bij voorbeeld ook te zien bij zijn bezoek aan West-Europa in de zomer van het vorig jaar Bij verschillende gelegenhe den gaf hij er in zijn opvattingen blijk van begrip te hebben voor de positie van West-Europa. Ver weg van zijn ad viseurs in Washington kon Reagan de zo zeer gewenste soepelheid in zijn standpunten ten opzichte van de Oost- West-verhouding wèl opbrengen. Maar nauwelijks terug aan de overkant van de Oceaan, bleek de 'nieuwe Reagan toch weer niet zo veel te verschillen van de man. die zich eind 1981 nog vrijmoe dig uitliet over het gebruik van kernwa pens. Een aantal factoren heeft Reagan de laatste weken kennelijk van koers doen veranderen. De hoog opgelaaide discussie over de plaatsing van raket ten voor de middellange afstand in West-Europa, de vredesinitiatieven van Andropov en de slechte economische situatie in eigen land hebben ongetwij feld aan die verandering meegewerkt Interessant is het vervolg: woorden al leen maken geen nieuw beleid. Dim Sowjet-minister - Aleksandr Stroe- jev is als Sowjetminister van handel vervangen door de 53-jarige Grigon Vasjtsjenko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1