PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Teleurstelling over EG-visserijakkoord Nul-optie NA VO-streven Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Topgesprek over Afghanistan IRAS DE LUCHT IN E.T. IN BERLIN Reagan roept op tot vertrouwen in herstel Neelie houdt de hand op de knip VERLIES VOOR DE NEDERLANDSE VLOOT KLAUS BARBIE GEARRESTEERD LUBBERS ONTMOET KOHL IN BONN NVJ-leden wijzen korter werken af Veel bewolking In de ochtend plaatselijk mist. overi gens veel bewolking en vrijwel overal droog. Middaglemperatuur ongeveer acht graden Matige zuidwestenwind. 226e jaargang no. 21 Woensdag 26 januari 1983 NEW YORK (RTR) - Sowjet-leider Joeri Andropov heeft de secretaris-generaal staatshoofden en regeringsleiders van de beweging van niet-gebonden landen, van de Verenigde Naties. Javier Perez de Cuellar, uitgenodigd om in Moskou te Deze zal plaatsvinden van 7 tot 11 maart, komen praten over Afghanistan. Dat gesprek zou in maart moeten plaatsvinden. Dit is dinsdag uit bronnen bij de Verenigde Naties vernomen. De New York Times meldde dinsdag dat de secretaris-generaal van de VN tijdens Naar verluidde heeft Perez de Cuellar de uitnodiging aanvaard. zijn bezoek aan Moskou zal aandringen op een terugtrekking van de Soiojet- Hij zal Moskou bezoeken nadat hij aanwezig is geweest bij de topconferentie van troepen uit Afghanistan iVan onze correspondent i BRUSSEL - Na jaren van onderhandelen (al in het begin van de jaren zeventig werd er over gepraat) is de EG erin geslaagd een Europees visserijbeleid tot stand te brengen. Dinsdag heeft Denemarken zich na maandenlang dwarsliggen aangesloten bij een compromis over de totale vangsten en de verdeling daarvan over de EG-lidstaten. De overige negen EG-landen waren het daar in oktober vorig jaar al over eens geworden. „Er is geen reden voor champagne, eer der voor Bitter Lemon". Zo drukte drs. D. J. Langstraat, secretaris van het Vis serijschap. dinsdag in Brussel de teleur stelling van de Nederlandse vissers uit over het nieuwe Europese visserijbe leid Volgens Langstraat is de huidige Nederlandse visserijvloot te groot voor de toegestane vangstquota en zullen er dus de komende jaren ontslagen in de Nederlandse visserij vallen. Ook Zevibel-voorzitter J. van den Bos heeft de indruk, dat het nu tot stand olieprijs daalt De prijzen van ruwe olie dalen. Het mislukken van het OPEC-beraad drukt de prijzen in de richting van 25 dollar per vat. Ondanks deze daling wordt op korte termijn geen verlaging van de benzineprijs verwacht Het mis lukken van het OPEC-beraad was voorspelbaar en is reeds in de prijzen op de vrije markt verwerkt tolwegen Een grote meerderheid van de tweede kamer wil geen tolheffing op autosnel wegen en distanUeert zich met deze mening van het regeerakkoord waarin tolheffing was aangekondigd. De frac ties verschillen sterk van mening over de door minister Smit-Kroes voorge steld verhogingen van de tarieven voor het openbaar vervoer. PAGINA 13 kleine zelfstandigen De kamer komt op voor de inkomens van de kleine zelfstandigen. Handha- ving van de doelstelling, dat de inko- mens van kleine zelfstandigen gelijke |l tred moeten houden met die van werk nemers, staat voorop. Afwijkende plannen van staatssecretaris Van Zeil wijst de tweede kamer van de hand opslag kernafval Het ministerie van volkshuisvesting. ruimtelijke ordening en milieuhygiëne ziet nog zes alternatieven voor de op slag van radio-actief afval. Vier loka- ties in Noord-Holland en twee in een j andere provincie zijn geschikt, voor de j aanleg van een opslag De voorberei- ding van de stortplaats Velsen gaat ge- j! woon door oranje Met vijf spelers trainde bondscoach Kees Rijvers gisteren in Zeist voor de interland tegen Spanje. Door blessu res en de afwezigheid van 'buitenlan ders- werd de eerste voorbereiding voor de EK-wedstryd een wassen neus. PAGINA 19 sanering staal Een groep van 'wijze mannen' heeft een saneringsplan voor de Westduitse staalindustrie opgesteld, dat voorziet in de bundeling van de belangrijkste staalindustrieën in twee groepen. De staalgiganten Krupp en Thyssen zou den in de 'Rhein-groep' ingedeeld wor den. Hoesch, Peine-Salzgitter en Klockner-Werke in de 'Ruhr-groep'. Een dergelijke reorganisatie zal grote juridische problemen geven. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. I1 Binnen- en buitenland: 3 I en 13. j! Sport: 15. Varia: 16. Radio^n televisie: 17. Financiën, economie: 19. gekomen visserijbeleid voor Neder land niet zo'n gunstige ontwikkeling is. Hoewel hij nog niet alle consequen ties kon overzien, meent de heer Van den Bos, dat de nieuwe overeenkomst ook voor de Zeeuwse vissers een 'ver slechtering' betekent van de quota en dat. concludeert hij, „kan nooit een gunstige ontwikkeling zijn". Wel denkt hij, dat het Europese structuur fonds voor de visserij een positieve bij drage kan leveren, hoewel de ontvang sten voor Nederland nu ook weer niet direct aan de hoge kant zijn. De Nederlandse minister Braks van landbouw en visserij ontkende dat er aan Denemarken nieuwe tegemoetko mingen waren gedaan. In tegenstelling tot de Néberlandse vissers toonde hij zich zeer verheugd over het feit dat na tien jaar moeilijke onderhandelingen het Europese visserijbeleid nu toch van de grond is gekomen. „Ook puur poli tiek, voor de vooruitgang van de Euro pese Gemeenschap, is het van belang dat we in deze moeilijke tijden de pro blemen hebben kunnen oplossen", al dus Braks. Het Europese visserijbeleid valt in ver schillende delen uiteen. Om te begin nen wordt er jaarlijks vastgesteld hoe veel vis (van de verschillende soorten) er kan worden gevangen zonder de vis stand in gevaar te brengen. Deze totale vangst wordt vervolgens over de ver schillende Europese landen verdeeld. LOMPOC (ANP) - De tweede Neder landse kunstmaan IRAS is vannacht om 03.17 uur Nederlandse tijd vanaf de lanceerbasis Western Test Range bij Lompoc in Californié door een Delta raket de ruimte ingebracht. De start verliep voorspoedig. De stormen in de hogere luchtlagen na men dinsdag af, zodat de raket, warmee de IRAS in de ruimte gebracht wordt, minder kans liep uit zijn koers te gera ken. Dinsdag werd het weer beter en verdween het laaghangende wolken dek. Er was nog een andere storm op komst, maar deze zou waarschijnlijk pas donderdag ter hoogte van de lan ceerbasis bij Lompoc arriveren. Het nieuwe visserijbeleid voorziet voorts in een scherpe controle om na te gaan of de vissers zich werkelijk aan die maximale vangsthoeveelheden hou den. Voorts regelt het visserijakkoord de toegang van andere Europese vis sers tot met name de rijke Bntse viswa teren. die binnen de zgn. 12-mijlszone liggen. Oorspronkelijk zouden in 1983 alle Eu ropese viswateren vrij moeten zijn, maar de Europese visserijministers hebben voor tien jaar de overgangsre geling verlengd, die landen het recht geeft een 12-mijlszone voor de eigen vissers te reserveren. In het visserijak- koord is precies geregeld welke andere vissers binnen die 12-mijlszone toch mogen vissen op grond van hun rech ten uit het verleden. Het visserijakkoord geeft de Neder landse vissers het recht om in 1983 40.000 makreel te vangen. 15.800 ton tong. 50.000 ton schol. 23 800 ton haring (maar geen Hollandse nieuwe, omdat de haring nog te schaars isi. 28.250 ton kabeljauw en 1200 ton schelvis. Volgens secretaris Langstraat levert de Neder landse zeevisserij met deze vangsthoe veelheden potentieel fors in. De Nederlande visserijvloot van zo'n 500 schepen is de laatste jaren sterk gemoderniseerd en eigenlijk nu al te groot voor de officieel toegestane vangsten. Minister Braks benadrukte nog dat er voor eventuele stillegging van sche pen of voor het onderzoeken van nieu we visserijmogelijkheden financiële tegemoetkomingen in het Europese be leid zijn voorzien. Het is duidelijk waarom dit Gibbon-aapje door bezoekers van de Westduitse dierentuin al spoedig naar E.T..het vermaarde 'buitenaardse'filmwezentje, werd vernoemd. Deze Berlijnse E.Top 19 december geboren, werd doorzijn moeder verworpen. Het diertje wordt nu grootgebracht door een oppasser. 'STATE OF THE UNION' WASHINGTON (UPLRTR) - De Amerikaanse president Reagan zou dinsdag avond (vanochtend 03.00 uur Nederlandse tijd) zijn jaarlijkse toespraak houden over de situatie van de Verenigde Staten, de zogenoemde State of the Union. Een uittreksel van de toespraak, die dit jaar vrijwel geheel in het teken van de economische problemen staat, werd enige uren tevoren verstrekt door het Witte Huis. GEEN HOGERE BIJDRAGE VEERDIENSTEN i-Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil niet méér bijdragen in de tekorten van de veerdiensten over de Westerschelde. Zij blijft, ook nu er géén Vaste Oeververbinding Wester schelde komt. vasthouden aan de verhouding 60-40 voor de verdeling van de tekorten tussen respektievelijk het rijk en de provincie. Zeeland heeft die 60-40 verhouding alleen willen accepteren in samenhang met de aanleg van de oeververbinding. Smit-Kroes zegt echter dat het njk zal blijven streven naar de al genoemde verhouding en wil niet aan de 70-30 verdeelsleutel die Zeeland beter vindt. Dit blijkt uit een notitie die zij dinsdag aan de Tweede Kamer heeft gezonden, als vervolg op de zo'n twee jaar geleden uitgebrachte Nota Zoute Veren. In haar nieuwe notitie merkt de minister ook op dat de derde dubbeldekker, die op het ogenblik op de tekenta fels ligt, zeer sober zal moeten worden uitgevoerd. De kosten nu worden geschat op 75 miljoen, terwijl zij destijds bij de indiening van de Nota Zoute Veren 45 miljoen beschikbaar had. De kosten moeten dus worden gedrukt, reden waarom er gedacht wordt aan een ver mindering van het voortstuwingsvermogen van de der de dubbeldekker, die naar Vlissingen-Breskens gaat. 'Zie pagina 2i. De Verenigde Staten bevinden zich in een „moeilijke periode" van grote werk loosheid en gevaarlijke begrotingste korten. maar met „moed, geduld en kracht is Amerika aan de beterende hand", zo zegt president Reagen blij kens het uittreksel van de boodschap, die hij zou uitspreken tegenover een ge zamenlijke vergadering van de beide kamers van het Amerikaanse Congres. Senaat en Huis van Afgevaardigden. Slechts vier van de 25 pagina's tekst waren, naar een regeringsfunctionaris in Washington zei. volgens het jongste concept gewijd aan defensie en de bui tenlandse politiek. Reagan, aldus de functionaris, had „niets nieuws" te bieden op deze terrei nen in het vertrouwen dat zijn streven voor ontwapening en zijn aanpak van de betrekkingen tussen oost en west de basis vormen voor een „versterkt Ame rika". ZOETERMEER (ANP) - Werkgevers en werknemers in de metaal- en elek trotechnische industrie zijn dinsdag avond tijdens de eerste onderhande lingsronde over een cao voor 1983 mij lenver uit elkaar blijven liggen over arbeidstijdverkorting en herverdeling van arbeid. Op 18 februai wordt opnieuw overlegd. Reagan roept de bevolking inbegrepen de 12 miljoen werklozen in de VS er volgens de tekst daarvan toe op erop te vertrouwen dat zijn politiek tot econo misch herstel zal leiden. LA PAZ (UPl'AFP) - Ex-Gestapochef Klaus Barbie alias Klaus Altmann is dinsdag in Bolivia gearresteerd op be schuldiging van het niet nakomen van een contract met de staatsmijnbouw onderneming Comibol. Hij zou een schuld van 10.000 dollar niet betaald hebben. De Boliviaanse minister van buiten landse zaken Mario Velarde verklaar de dat de procedure voor ui twi jzing uit Bolivia zal worden begonnen. Barbie staat bekend als de 'Slachter van Lyon en wordt verantoordelijk geacht voor de dood van duizenden jo den, Franse verzetsmensen en kinderen die naar concentratiekampen werden gezonden in de tijd dat hij Gestapochef in Lyon was. In Frankrijk is hij al bij verstek ter- doodveroordeeld wegens de moord op de Franse verzetsleider Jean Moulin. Kwetsbaarheid in de olie yj,| -Lxvan de speculaties over :-r>J de gevolgen voor de we- m BONN. BRUSSEL - De Nederlandse premier Lubbers en de Duitse bonds kanselier Kohl zijn het erover eens dat bij de ontwapeningsonderhandelin gen in Geneve tussen Russen en Ameri kanen het uiteindelijke doel de zoge naamde nul-optie moet zijn. Dat houdt in dat de Verenigde Staten geen mid- dellange-afstandsraketten in Europa zullen stationeren als de Sowjet-l'nie al haar nu al opgestelde wapens van dit type zal vernietigen. Lubbers zei dit dinsdagmiddag op een persconferentie in Bonn, waar hij sa men met minister Van den Broek van buitenlandse zaken een officieel ken nismakingsbezoek had gebracht aan de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl Nog onlangs heeft de Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko in Bonn de door de Verenigde Staten voorgestelde nul-optie catego risch van de hand gewezen Lubbers verklaarde dat het bereiken van de nul-optie best in fasen kan ge schieden Hij wilde echter met zeggen wat hij zich daarbij voorstelde BondskanselierHelmut Kohl links i ontving minister-president Lubbers met militaire eer in Bonn. Het NAVO-besluit van december 1979 ter modernisering en eventueel statio nering van middellange-afstandsraket- ten in West-Europa houdt in dat als en geen overeenstemming tussen Russen en Amerikanen wordt bereikt, er 48 kruisraketten in Nederland moeten worden geplaatst. In NAVO-kringen in Brussel wordt er echter op vertrouwd dat de Ameri kaanse onderhandelaars in Genève niet star zullen blijven vasthouden aan de nul-optie voor de nieuwe atoomraketten, maar naar wezenlijke onderhandelingscompromissen zullen zoeken. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher zei dinsdag na een onderhoud met de Amerikaanse onderhandelaar over de nieuwe atoom wapens. Paul Nitze: ..Ik ben blij te zeg gen dat de Verenigde Staten alles zul len doen om zo spoedig mogelijk con crete resultaten te bereiken Nitze bracht gisteren een kort bezoek aan Brussel, alvorens naar Geneve te ver trekken. waar morgen, donderdag, een nieuwe ronde in de wapenonderhande- lingen tussen Amerika en de Sowjet- Unie begint. Officieel houdt de NAVO nog steeds vast aan de zogenaamde nul-optie. reldeconomie van de misluk te Opec-conferentie in Genè ve. De organisatie van olie-produceren de en -exporterende landen kon het daar met eens worden over een vermin dering van de produktle en een nieuwe bodemprijs voor de olie. Niemand kan met enige zekerheid voorspellen wat er gaat gebeuren nu het eens zo machtige oliekartel in een interne chaos is ver zeild geraakt. Zal een scherpe prijsval de internationale financiële wereld in de problemen brengen, wanneer zwak ke olielanden straks htm forse schulden niet meer kunnen betalen? Of zal goed kopere energie ertoe kunnen bijdragen dat de wereldeconomie sneller uit het diepste dal van de crisis wordt gehaald Voorlopig zijn het geheel open vragen omdat tenslotte alles met alles samen hangt en in de voorbije jaren is geble ken dat zelfs de bekendste economi sche profeten gewoon brood blijken te eten. Wat direct is te zien is dat de vrije oliemarkten in Rotterdam en in Lon den met prijsdalingen al de eerste sig nalen hebben uitgezonden. En netzoals de toekomst volslagen mistig was toen de Opec-landen met scherpe prijsver hogingen kort na elkaar twee oliecrises veroorzaakten, zo is er vooralsnog al leen maar sprake van verwarring en gis werk nu de prijzen in omgekeerde rich ting lijken te gaan. In de voorbije tien jaar. sinds de eerste oliecrisis in 1973. is er in de westerse wereld een nieuw soort Opec-landen ontstaan. Groot-Bnttannie, Noorwe gen en Nederland kunnen daarbij wor den gerekend. De eerste twee. omdat ze zich op vrij grote schaal in de oliewin ning (uit de Noordzee) hebben begeven Nederland omdat het in Europa tot een met onbelangrijk exportland van aard gas kan worden gerekend. Die ontwik keling heeft overigens als regelrecht ge volg dat een land als Nederland iedere prijsschommeling ongeveer in het kwa draat voelt. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft daar gisteren meteen al op geduid, toen hij uitlegde dat een snelle daling van de olieprijzen wel eens flinke gaten zou kunnen slaan in de rijks-schatkist. Immers: de prijs van het Slochteren-aardgas is gekop peld aan die van de ruwe olie. Een olie- prijsdaling vermindert dus gelijk op de opbrengsten uit het aardgas en zo ook de overheidsinkomsten. Volgens Van Aardenne zal een daling van de olieprijs daarom onvermijdelijk leiden tot een verdere bezuiniging op de overheidsuit gaven. Niet voor mets heeft het kabinet al een voorschotje op prijsdaling van olie genomen door - met instemming van een kamermeerderheid, zoals giste ren bleek - te besluiten de accijns op benzine met ingang van 1 april aan staande te verhogen. De rekensommen, die onmiddellijk na de mislukte Opec-conferentie op het departement van economische zaken al worden gemaakt met een schuin oog naar de dalende olieprijzen tonen aan hoe kwetsbaar ook het staatshuishoudboek van het kabinet- Lubbers is. Wat het bedrijfsleven en de consument aan eventuele meevallers in de energieprijzen op zich zien afkomen moet volgens Van Aardenne langs an dere kant weer meteen worden terugbe taald. Het is hetzelfde verhaal als des tijds bij de besparingen op energie Toen de eerste daadwerkelijke effecten van allerlei maatregelen in het verbruik merkbaar begonnen te worden daalden de inkomsten bij de gas- en elektrici teitsbedrijven met als gevolg waar schuwingen richting consument voor komende prijsverhogingen Niet anders is het met de steeds terugkerende me dedelingen van het ministerie van fi nanciën dat de belastingopbrengsten zijn 'tegengevallen'. Kennelijk calcu leert men onvoldoende in bij allerlei maatregelen m de inkomens- en sociale premiessfeer dat wie minder verdient en dus minder heeft uit te geven natuur lijk naar verhouding ook minder belas ting betaalt. De term misrekeningen is in al die gevallen beter op zijn plaats dan tegenvallers. Wie de illusie heeft dat in de komen de tijd als gevolg van mogelijk la gere olieprijzen het leven op korte ter mijn goedkoper zal worden kan zichzelf daarvan dus maar het best zo snel mo gelijk genezen. Misschien dat een ge matigd dalend olïeprijsniveau op de duur een bijdrage kan leveren aan een verbetering van de wereldeconomie. Nederland moet in ieder geval - zoveel is al gebleken - rekening houden met al lerlei neveneffecten, die zich al bij de minste beweging in de prijzen doen voe len. Een weg terug van de torenhoge Opec-olieprijzen blijkt dus even moei lijk en riskant als de weg naar de top vdM UTRECHT (ANP) - De sectie dagblad journalisten van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten (NVJ) heeft zich dinsdag op een vergadering in Utrecht afwijzend opgesteld tegen over arbeidstijdverkorting. De journalisten zeiden er te weinig ver trouwen in te 1 ebben dat met de dag bladdirecties zodanige afspraken kun nen worden gemaakt dat arbeidstijd verkorting nieuwe banen zal opleveren Dit heeft een woordvoerder van de NVJ dinsdagavond meegedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1