Ambtenaren dreigen Enschede met actie Rechter gelast bouw van 'Eroscentrum' te staken Kranten wijzen NOS-bevoogding af Levenslang voor moord op Moro IN DE BLOEMETJES PZC/binnen-buitenland WAARSCHUWING ANDERE GEMEENTEBESTUREN Verzet tegen monument Wilhelmina KLACHT VIER BEDRIJVEN HEEFT SUCCES I BETER AMUSEMENT OMROEPSTICHTING MAANT DAGBLADDIRECTIES Zondagskrant van linkse signatuur DINSDAG 25 JANUARI 1983 11 DEN HAAG (ANP) - Eind vorig jaar bedroeg de totale studieschuld 3,4 miljard gulden. Een bedrag van 1.5 miljard stond op naam van afgestudeerdenJstudiesta- kers. Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Deetman onderwijsop vragen van het PvdA-kamerlid Wallage. Er waren 10 debiteuren, die een schuld hadden van 80.000 gulden of meer. Uit het antwoord blijkt, dat voor die debiteuren, die buiten hun schuld in betalingsmoei lijkheden komen te verkeren, de mogelijkheid bestaat tot een aangepaste terugbe talingsregeling De regeling kan inhouden dat In een vertraagd tempo wordt terugbetaald dan wel dat een voorlopig verderuitstel van betaling wordt ver leend. De minister zegt te venvachten, dat het aantal personen dat in terugbeta ling smoeilijkheden komt te verkeren in de toekomst zal toenemen. ENSCHEDE (ANP) - Indien b. en w. van Enschede voor 1 maart geen duidelijkheid geven over waar nog meer in het gemeentelijk apparaat wordt gesneden, dan gaan de medewerkers over tot harde acties waartoe ook stakingen kunnen behoren. Dit hebben de ambtenarenbonden maandag middag verklaard op een persconferentie. In afwachting van een plan van b. en w. over de verdere bezuinigingen hebben de bonden maandag besloten het zogenoemde georganiseerde overleg met het college op te schorten. De bonden verwijten b. en w dat zij de politieke verantwoordelijkheid niet aandurven om aan te geven welke afde lingen of diensten eventueel moeten worden gehandhaafd en welke niet. .Die verantwoordelijkheid wordt ge schoven naar de diensthoofden en de medezeggenschapscommissie, zodat .de ambtenaren zelf mogen zeggen dat hun werk overbodig wordt. Ze bepalen zelf aan welk soort koord ze worden op gehangen," zo stellen de ambtenaren bonden verontwaardigd vast. Onder curatele De bonden wijzen erop dat hierdoor de sfeer in het ambtelijk apparaat van Enschede bijzonder slecht is, temeer omdat Enschede gezien zijn penibele financiële positie al diverse onaange name maatregelen heeft moeten ne- De gemeente staat, zoals bekend, onder curatele van het rijk. In verband hiermee verdwijnen er tot 1989 reeds arbeidsplaatsen via natuurlijk verloop. De bonden stellen dat - als de bezuini gingen van het rijk op de uitkeringen aan de gemeenten doorgaan - er nog eens 300 arbeidsplaatsen bij de ge meente Enschede in het geding zijn. Aan gedwongen ontslagen en het afsto ten van complete afdelingen en dien sten valt dan niet meer te ontkomen. De bonden willen dat b. en w. binnen het gestelde ultimatum met een goed doortimmerd arbeidsplaatsenplan komt om zo aan de onzekerheid bij het personeel een einde te maken. Ze leg gen er de nadruk op dat dit in andere gemeenten wel gebeurt. Gemeentebesturen die daar geen of on voldoende werk van maken zijn door de opstelling van de bonden in Enschede gewaarschuwd, aldus de woordvoerder van de Abva/Kabo, CFO, BTA en NBVGA. De bonden zien hun eventuele acties in Enschede ook als een testcase In de richting van het ministerie van binnenlandse zaken, het ministerie waarvan de gemeenten financieel voor een groot gedeelte afhankelijk zijn. Op 3 februari zullen de leden van de ambte narenbonden in Enschede zich uitspre ken over eventuele acties. Begrip De Ensehedese wethouder H. van der Walle heeft maandagmiddag op een persconferentie gezegd begrip te heb ben voor de ongerustheid bij de bon den over de gevolgen van nog meer be zuinigingen bij de gemeente Enschede. Ook hij verklaarde dat bij verdergaan de saneringen aan gedwongen ontsla gen niet valt te ontkomen. Geen begrip toonde de wethouder voor het ultimatum dat de bonden aan b en w. hebben gesteld voor wat betreft het afgeronde arbeidsplaatsenplan. „Het opstellen van zo'n plan binnen een Wethouder Van der Walle noemde de plannen van het rijk om te snijden in de gemeentelijke uitkeringen „afschu welijk". met name voor een gemeente als Enschede, die reeds in zeer grote financiële problemen zit. Produktie Sowjet-Unie - De indus triële produktie in de Sowjet-Unie is vo rig jaar met 2,8 procent toegenomen, terwijl de doelstelling 4,7 procent be droeg. zo heeft het centrale bureau voor de statistiek van de Sowjet-Urue be kendgemaakt. Alleen in de energiesec tor werd volgens plan geproduceerd. DEN HAAG (ANP) - Het personeel van de Haagse Bijenkorf heeft maandagmorgen het ministerie van economische zaken in de bloemetjes gezet. Samen met een veertigduizend handtekeningen kregen de ambtenaren van het ministerie zevenhonderd bossen bloemen aangeboden. Dit om het ministerie te herinneren aan de donkere wolken die zich boven het concern samenpakken. 'De Bijenkorf moet blijven', zo staat te lezen op de bij de bloemen gevoegde kaartjes. Foto: staatssecretaris Van Zeil middeni nam de bloemenhulde in ontvangst. Mevrouw Tilly Pepping (rechts) overhan digde de staatssecretaris de handtekeningen. Advocaten - De tien procents korting op de gefinancierde rechtshulp, die mi nister Korthals Altes van justitie per 1 april wil invoeren, zal het einde beteke nen voor de 35 advocatencollectieven in ons land. Zeker 170 advocaten en 75 administratieve krachten zullen him werk kwijtraken. Dit heeft de Vereni ging Sociale Advocatuur Amsterdam de minister laten weten. DEN HAAG (GPD) - Het ontwerp van Aldo van Eyck voor een monument ter nagedachtenis van koningin Wilhelmi na moet worden afgewezen. Dit is het oordeel van het landelijke comité Na tionaal Monument Koningin Wilhel mina. In een brief aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) wordt erop gewezen dat niet al leen het ontwerp, maar ook de plaats waar het monument moet komen te staan - het Lange Voorhout in Den Haag - onaanvaardbaar is. Volgens het comité is het ontwerp van Van Eyck (een soort „overdekte" fotoreportage) niet het juiste eerbetoon voor een vor stin die gedurende een halve eeuw een belangrijk stempel heeft gedrukt op haar tijd. Het unieke karakter van het Lange Voorhout zou er bovendien ern stig door worden aangetast. Het vervult het comité met grote zorg dat du al 20 jaar lang zonder enig resul taat voorbereidingen voor een waar dig herdenkingsmonument worden ge troffen. Eerder werd het zgn. „keien lint" van de heren Petri en Van Dillen verworpen. Voorts beklaagt het comité zich erover dat de bevolking onvoldoende kansen heeft gekregen zich tijdig uit te spreken over opdracht en uitwerking van een nationaal monument. Haar is slechts de keuze gelaten: iets (een ontwerp van Van Eyck) of niets. Waarom, zo vraagt het comité zich af, heeft de regering Van Eyck aangewezen en is er geen beroep gedaan op andere algemeen erkende Nederlandse beel dende kunstenaars? De regenng is nog steeds gevangene van haar eerder inge nomen standpunt dat het Wilhelmina- raonument met traditioneel mag zijn. Het comité is juist voorstander van een waardig en vooral herkenbaar mo nument. Het verzoekt de regering sa- Wen met vertegenwoordigers van de bevolking en de Haagse gemeenteraad zulks te onderzoeken. Den Haag moet daarbij een „voortrekkende" rol krij gen. De leden van de Rode Brigades stonden in metalen kooi terecht voor de ontvoering en moord op Aldo Moro. Van onze correspondent i ROME - Levenslang luidde het vonnis dat 32 leden van de Romeinse kolonne van de Rode Brigades maandagmorgen tegen zich hoorden uit spreken na een proces dat negen maanden geduurd heeft en nadat de rechters een volle week opgesloten waren geweest in de raadskamer. De voornaamste beschuldiging bereid hadden verklaard met de was de ontvoering van de christen democratische partijvoorzitter Al do Moro en de moord op zijn vijf koppige lijfwacht, op 16 maart 1978, zijn gevangenhouding en zgn. terechtstelling op 9 mei van dat zelfde jaar. Vandaar dat het proces in de wandeling werd aangeduid als „Moro-proces", hoewel een groot aantal andere moorden, ont voeringen en berovingen ten laste waren gelegd. De voomaamsten van de 63 be klaagden waren Mario Moretti. aanvoerder van de Romeinse ko lonne en leider van de Moro-actie, en Prospero Galliniari, de terrorist die volgens getuigenverklaringen van afvallige brigadisten uiteinde lijk de moord op Moro heeft ge- plepgd. Beiden werden tot levens lang veroordeeld. Van de zgn. „Pen- titi", degenen die de gewapende strijd hadden opgegeven en zich justitie samen te werken, werd Pa- trizio Peci, die er als eerste voor zorgde dat het merendeel van de terreurorganisatie kon worden op gerold. veroordeeld tot vier maan den wegens verboden wapenbezit. Deze vier maanden worden overi gens toegevoegd aan de veertien jaar waartoe hij al in eerdere pro cessen werd veroordeeld. Antionio Savasta, die een uitge breide getuigenverklaring afleg de, maar die zelf ook voor zestien moorden terecht stond, werd tot 16 jaar gevangenisstaf veroordeeld. Samen met de andere berouwvolle terroristen gaat hij een onzekere toekomst tegemoet: ze zijn door hun organisatie ter dood veroor deeld en het is al enkele malen ge bleken, dat het Italiaanse gevan genissysteem niet altijd voldoen de bescherming biedt tegen de uit voering van dergelijke v ROTTERDAM (ANP) - De bouwwerkzaamheden aan het eroscentrum in Rotterdam moeten onmiddellijk worden gestaakt. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. J. M. Nivard, heeft maandag de onroerend-goedmaat- schappij Fundvest B.V. en Bouw- en Aannemingsbedrijf Spee B. V. op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden per dag veroordeeld de verbouwing van de voormalige papierfabriek aan de Keileweg stop te zetten. Vier bedrijven, die aan de Keileweg zijn gevestigd, had den dit in kort geding geëist Het verbod geldt alleen de werkzaam heden die vallen onder de door de ge meente afgegeven bouwvergunning, die tien dagen geleden doör de Raad van State werd geschorst. De president ging niet in op de eis van de bedrijven om het terrein volledig af te laten slui ten. Wel moet de blindering voor de ra men worden verwijderd, zodat van bui tenaf gecontroleerd kan worden wat er in het gebouw gebeurt. De eis tegen de gemeente Rotterdam Ontslagen wegens fraude bij het casino Zandvoort ZANDVOORT (ANP) - Bij het casino in Zandvoort zijn maandag zes van de tien leden van het barpersoneel op staande voet ontslagen wegens fraude. Zij worden ervan verdacht gedurende enkele maanden onjuiste afdrachten aan de kas te hebben gemaakt. Het zou volgens directeur Kroes van de Nationale Stichting Casinospelen om enkele duizenden guldens gaan. Bij de fraude is geen personeel van andere af delingen van het casino betrokken. Overwogen wordt of aangifte van frau de wordt gedaan. Volgens directeur Kroes gaat het om zes werknemers tussen de 25 en de 50 jaar. Sommige van hen zijn al vanaf de start van het casino in 1976 in dienst, terwijl anderen slechts enkele maan den in dienst zijn. De fraude kwam aan het licht na een interne controle, die regelmatig wordt gehouden. om ervoor te zorgen dat de bouw wordt stilgelegd, werd niet gehonoreerd. De president heeft zich in deze onbevoegd verklaard, omdat de Raad van State zich hier al over heeft uitgesproken. Afgelopen vrijdag besloot het college van b. en w. de uitspraak van de Raad van State na te zullen leven. Of de uitspraak van de rechtbankpresi dent ook nog enig effect zal hebben op de werkzaamheden in het gebouw, is de vraag. De afgelopen twee weken is met Colombiaan dood na inslikken zakjes cocaine HAMBURG (DPA) - De 30-jarige Co lombiaan Alvaro R. is maandag in een ziekenhuis in Hamburg aan een vergif tiging overleden nadat de 103 kunst stofzakjes met elk vijf gram cocaine die hij had ingeslikt, onder invloed van het maagzuur kapot waren ge gaan. Hij had de cocaïne, die op de zwarte markteen waarde van meer dan 150.000 gulden vertegenwoordigt, in zijn maag over de Nederlands-Duitse grens ge smokkeld. De Colombiaan was op 15 januari met maagkrampen in een ziekenhuis opge nomen. De artsen hadden eerst aan epi lepsie gedacht. Pas toen de levenspart ner van de man over de cocaïne vertel de. pompten ze zijn maag leeg. Maar er was toen al teveel van het gif in zijn bloed gekomen. De zakjes die hij had ingeslikt had hij gemaakt van de vin gers van operatiehandschocncn. man en macht gewerkt om de verbou wing klaar te krijgen. Werkzaamheden, die niet onder de bouwvergunning val len. zoals het leggen van vloerbedek king, kunnen gewoon doorgaan, nu de president niet is ingegaan op de eis om het terrein af te sluiten. De vier bedrijven, die van het eroscen trum grote overlast vrezen voor hun vrouwelijk personeel, hebben bij de Rotterdamse rechtbank ook een bo demprocedure aangespannen, waarin zij eisen dat de overdracht van het erf- pachts- en opstalrecht wordt terugge draaid. Bovendien willen zij via een beroepsprocedure bij b. en w. van Rot terdam bereiken dat de bouwvergun ning definitief wordt ingetrokken. AMSTELVEEN - De zangeres Lori Spee en de close harmony-comedy-groep Pur per hebben maandag in het cultureel centrum van Amstelveen de Pali Mali-prijs 1982 voor bijzondere prestaties in de sfeer van 'het betere amusement' m ont vangst genomen. UTRECHT (GPD) - In april zal er in de steden Utrecht, Amsterdam, Rotter dam, Eindhoven en Breda een „luchti ge" landelijke zondagskrant van linkse signatuur op de markt komen. De krant verschijnt in een oplage van 20.000 exemplaren en zal in de losse verkoop voor 85 cent per nummer wor den aangeboden in kiosken en boek winkels die op zondag open zijn. De krant wordt uitgegeven door de In Utrecht gevestigde Stichting Zondags krant. Volgens de penningmeester van de stichting. David Halier, heeft de stichting een beginkapitaal van 90.000 gulden nodig. Het geld zal worden bij eengebracht uit leningen van particu- liem. De krant, die ongeveer zestien pagina's gaat tellen, 'wordt volgeschreven door een kleine vaste redactie en aangevuld met bijdragen van free-lance journalis ten. De redactionele kant van het pro ject is in handen van de Amsterdamse free-lance-joumalist Theo van Oeffelt. Hij werkte eerder mee aan het linkse blad Nieuw-Amsterdams Peil en het Amsterdamse uitgaansblad Bladeren. De Stichting Zondagskrant hoopt rond oktober-november quitte te kunnen spelen. Daarvoor, en voor eventuele winst, is een oplage van 30.000 nodig. DEN HAAG (GPD)-Dehoofdredacteu ren van dertien regionale kranten heb ben laten weten absoluut niet terug te willen naar de situatie waarbij de NOS de dagbladen in feite kan voorschrij ven hoe zij radio- en televisieprogram ma's mogen publiceren. De dertien hoofdredacteuren reageren hiermee op de uitspraak die het Leeu warder gerechtshof vorige week deed in de zaak tussen de NOS en het Nieuws blad van het Noorden. Daarbij bepaal de de rechter dat het Nieuwsblad gege vens van rtv-programma uitsluitend nog mag afdrukken in de omvang en de vorm zoals die zijn vastgelegd in een contract tussen de NOS en de NDP. de organisatie van de Nederlandse dag blad-uitgevers. De hoofdredacteuren, die de dertien kranten vertegènwoordigen die samen de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) vormen, mnden dat met deze uit spraak de belangen van alle kranten in HBUwi«.u zijn geschaad. De beperkin gen die dagbladen krijgen opgelegd bij het publiceren van rtv-programma's noemen zij een onaanvaardbare be voogding die „volstrekt in strijd is met het recht van vrije nieuwsgaring en het recht van informatie van de burger". Contract Het in Groningen verschijnende Nieuwsblad van het Noorden begon eind 1981 een volledig overzicht af te drukken van de programma's van de in zijn verspreidingsgebied te ontvangen tv-stations, iets wat tegenwoordig bij na alle Nederlandse dagbladen doen. Zij handelen daarmee in strijd met het contract tussen de NOS en de NDP. Dat contract is inmiddels door de NDP op gezegd en loopt per 1 februari aan staande definitief af. In december 1981 daagde de NOS. be trekkelijk willekeurig, het Nieuwsblad voor de rechter in kort geding. In eerste instantie stelde de rechter het Nieuws blad in het gelijk, maar die uitspraak is vorige week in hoger beroep vernietigd. De krant moet zich nu weer beperken tot een zeer sumier programma-over zicht. Met hun standpunt mengen de dertien hoofdredacteuren van de bij de GPD aangesloten bladen (waaronder het Nieuwsblad van het Noorden) zich in de onderhandelingen over een meuw con tract tusen de NDP en de NOS Zij vin den het 'ten enemale onaanvaardbaar' als er in dat contract opnieuw bepalin gen zouden worden opgenomen over de grafische vormgeving van de rtv-gege- vens in dagbladen. Zulke bepalingen noemen zij ..een bevoogding die niet meer van deze tijd is". Zij hebben dit standpunt vastgelegd in een brief aan het Genootschap van Hoofdredacteu ren met de bedoeling alle Nederlandse kranten op dezelfde lijn tegenover de omroepen te krijgen. Dagbladen die op dit moment nog steeds het volledige Tv-spoorbockje publiceren, zijn er in een brief van de juridische afdeling van de NOS op ge wezen dat zij slechts de beknopte pro grammagegevens mogen afdrukken, zoals omschreven in het contract tus sen NOS en NDP, de organisatie van dagbladuitgevers. Dit contract be staat sinds 1 januari jl. niet meer. De standaardbrief van de NOS is ge richt aan de directies van de betrokken kranten, die het arrest van het Ge rechtshof in Leeuwarden nog eens in herinnenng wordt gebracht Daarin be veelt het hof dat het Nieuwsblad van het Noorden zich op straffe van een dwangsom van een ton per dag ont houdt van verdere publikatie van de volledige tv-programmagegevens. Slechts de summiere gegevens op basis van het (dus inmiddels verlopen» con tract tussen NOS en NDP mogen wor den gepubliceerd. De meeste kranten zijn overeenkom stig een eerste reactie van de NDP door gegaan met het publiceren van het uit gebreide tv-spoorboekje. Ook de mees te bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPDi aangesloten regionale dagbladen willen daarmee doorgaan, zij het dat nog niet vaststaat in welke vorm. aldus een maandag uitgegeven verklaring. Alleen het GPD-lid de Leeu warder Courant volgt uit ..solidariteit" het Nieuwsblad van het Noorden, dat alleen op auteursrechtelijke gronden het door de NOS aangespannen hoger beroep vonge week heeft verloren Een woordvoerder van de NOS deelt desgevraagd mee dat deze week de voorzitters van de omroeporganisaties overleg voeren met de juridische afde ling van de NOS om de bekijken of er na de brief nog nadere stappen tegen dagbladen met uitgebreide program magegevens moeten worden onderno men. COUSTEAU EREDOCTOR (Van onze correspondent) GENT - Tijdens een academische zitting op 1 februari aan de rijksu niversiteit van Gent wordt het doctoraat honoris causa in de mi lieusanering uitgereikt aan de Franse commandant Cousteau, één van de bekendste figuren op het gebied van het onderzoek van zeeën en oceanen. Cousteau geniet bij het brede pu bliek bekendheid door tal van tv- documentaires over de mysteries van de zee. Met het schip de 'Calyp so' werden onder zijn leiding weten schappelijke expedities opgezet, hij realiseerde tientallen weten schappelijke films en publiceerde talrijke boeken. Als pionier in het diepzee-onderzoek heeft hij gedu rende jaren baanbrekend werk ver richt, onder meer m samenwerking met het Belgisch nationaal fonds voor wetenschappelijk onderzoek. Het ere-doctoraat wordt hem ver leend naar aanleiding van de twee de lustrum-viering van het interfa cultair centrum voor milieusane ring van de Gentse rijksuniversi teit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11