Prijsschiete van Groningen en Ajax: 5-5 u WHSK flïf&ta FEYEN00RD HAD VEEL MOEITE MET SPARTA ii^f PSV KAN ZELFS UIT PENALTY NIET SCOREN 24 JANUAR11983 lippij Twente ingemaakt: 0-6 NAC eindelijk weer zege AFGANG RODA JC sport ZWOLLE - Els Vader en Rob Druppers hebben zaterdagavond de hoofdprijzen van de IJssel Cup-wedstrijden, waarmee in Zwolle het nationale indoor atletiek- seizoen werd geopend, veroverd. Els Vader kreeg de hoofdprijs bij de dames voor haar optreden op de 60 meter en Rob Druppers werd onderscheiden voor zijn lopen op de 800 meter. IEls Vader, die de teleurstelling van het feit dat zij wegens vormverlies niet werd afgevaardigd naar de Europese kampioenschappen in Athene weer te boven is kwam zowel in de series als finale van de 60 meter tot aanvaardbare tijden In de serie liep zij 7 39 seconden. Later op de avond was zij in de eindstrijd 0.02 seconden sneller. De Vlissingse, die met 7 30 seconden nationaal recordhoudster is. kwam in haar eerste wedstrijd na een lange pauze, vlak in de buurt van de limiet-tijd <7 35 sec die de KNAU heeft gesteld voor uitzending naar de Europese indoorkam pioenschappen. die 5 en 6 maart in het nieuwe sportpaleis van Boedapest worden gehouden KNAU-trainingscoórdinator Herman Buuts is ervan overtuigd dat Els Vader in elk geval in de Hongaarse hoofdstad zal uitkomen. ..Over veertien dagen bij de internationale wedstrijden in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam loopt zy zeker de limiet op de 200 meter Bovendien kan zij in Rotterdam ook de 60 meter lopen Verder heeft Els Vader bij de nationale titelstrijd in Zuidlaren op 19 en 20 februari nog een kans zich te kwalificeren'' AMSTERDAM - Amsterdam en FC Groningen hebben een uitstekend alternatief aangedragen in destri jd tegen het geweld op de voetbaltribunes, dat op 9 januari nog een dieptepunt bereikte toen tijdens de bekerwedstrijd van de Amsterdammers tegen FC Den Haag twee bommen explodeer den. Zondagmiddag beperkten enkelen onder de 22.000 toeschouwers in De Meer zich tot het ontsteken van wat vuurwerk dat in het niet viel bij de 'goudenregen' van doelpunten waarvoor de spelers zorgden. De basis voor dit volksvermaak werd gelegd door de Groningers, die het duel tegen de landskampioenen als een 'thuiswedstrijd' beschouwden en daar voor drie minuten voor tijd de beloning opeisten in de vorm van een gelijk spel van 5-5. „We wilden Ajax aanpakken met de flair waarmee het zelf altijd speelt. We hadden niets te verhezen. Daarom heb ben we gevoetbald zoals we dat op ei gen veld altijd doen en zoals we dat ook thuis tegen Ajax hebben gedaan. Daar- wilden we Ajax treffen in het hart van de defensie, waar we gebruik wil den maken van de traagheid van Van Veen. Dat is allemaal uitstekend ge lukt". zo verklaarde trainer Theo Ver langen. de manier waarop Groningen meewerkte aan het doelpuntenfestival. Aanvankelijk leek die houding Gro ningen danig te zullen opbreken, zoals dat in de voorgaande vijf wedstrijden tegen Ajax (met als uitschieter 9-0 in het seizoen 1973-'74) steeds het geval is geweest Na 8 minuten leidden de Am sterdammers al met 2-0 en hieven de supporters al spreekkoren aan met de voor de noordelingen hatelijke tekst: .Tien, tien". Dat aantal haalde inder daad het scorebord maar op een andere wijze dan de Ajax-aanhang zich dat had voorgesteld. Groningen werkte tot tweemaal toe een achterstand van twee doelpunten ver schil weg en zocht zelfs in de slotfase de aanval terwijl Ajax zijn princi pes vergat. Het legde niet alleen het ac cent op de verdediging, maar verloor ach ook in een groot aantal terugspel- ballen, waarmee het overduidelijk maakte dat het allang tevreden was met een remise. Het duel vertoonde ook m dat opzicht veel overeenkomst met de ontmoeting Feyenoord-PEC die op 29 november 1981 eveneens een eind stand van 5-5 opleverde. Ook by die ge legenheid was de score kort voor tijd nog 5-3 in het voordeel van de tbuis- dub. Uitblinkers De man die toen het spektakel aan Zwolse zijde verzorgde, Rob Jans, had ook zondagmiddag een groot aandeel In het verrassingspakket dat door Gro ningen werd aangeboden. Jans die aan het eind van het vorige seizoen is ge transfereerd, scoorde ditmaal twee keer, namelijk het mooiste doelpunt van de wedstrijd dat goed was voor 3-3 en de afsluitende treffer. Met Erwin Koeman. Ronald Steenge, die Olsen een groot gedeelte van de wedstrijd on zichtbaar maakte, Ronald Koeman, Theo Keukens en spits Rob McDonald behoorde Jans tot de uitblinkers in een opvallend gezelschap dat zich nu einde lijk ook in een uitswedstrijd waar maakte. De nummer vier van de eredivisie stel de tot zondag buitenshuis meestal te leur en sprak voornamelijk in het ei gen stadion tot de verbeelding. Een voorlopig hoogtepunt daarbij vormde het optreden in augustus tegen Ajax dat met 2-1 werd verslagen. Ook toen stemde Groningen zijn plan af op de kwetsbaarheid van libero Leo van Veen. Verlangen: „Net als bij ons heb ben we nu geprofiteerd van de traag heid van Van Veen. Ik denk dan ook dat hij opnieuw een paar wedstrijden aan de kant gezet zal worden, maar dat is mijn pakkie-aan natuurlijk niet". Dat de zoveelste zwakke vertoning con sequenties zal hebben voor Van Veen staat overigens nog lang niet vast. Trai ner Aad de Mos gaat zich weliswaar op de situatie beraden, maar stelde tevens vast dat hij het te ver vindt gaan om het puntverlies toe te schrijven aan Van Veen. „Het eerste was de schuld van Kieft, bij het tweede doelpunt verloor Cruijff de bal. het derde was een norma le goal, aan het vierde ging een fout van Derby vooraf en het vijfde ontstond door een organisatiefout in de verdedi ging". In het voordeel van Van Veen sprak dat Ajax ook uiterst onzeker optrad toen hij allang vervangen was door Molby. Zonder Van Veen moest Ajax nog twee treffers incasseren. Daartegenover staat echter dat Van Veen verscheidene malen kinderlijk in de fout ging zonder dat Groningen daarvan gebruik wist te maken. Bovendien kwam Molby was overtui gender over, wat ook gold voor het kennelijk weer in ere herstelde duo Rijkaart-Molenaar, van wie Molenaar zich tot de beste Ajacieden ontpopte. Aanvankelijk had hij op dat niveau ge zelschap van Cruijff, Lerby en Ophof, maar van dat tweetal viel Cruijff hal verwege het tweede bedrijf voorname lijk als gevolg van conditiegebrek ver terug. Hij ontliep de drukte in het ei gen strafschopgebied, speelde steeds vaker de bal verkeerd af en kon daar door het verval van zijn ploeg niet ke ren. Dat kon ook doelman Galjé niet, die een half uur voor tijd de aan de heup geblesseerde Schrijvers was komen ver vangen. Het zou echter niet juist zijn om de prestatie van Groningen alleen toe te schrijven aan de terugval van Ajax. Daarvoor speelde de ploeg van Verlangen te gedisciplineerd en te ver rassend, waarbij het over een opvallend incasseringsvermogen bleek te be schikken. Het bezweek niet onder de vliegende start van Ajax. die gepaard ging met goals van Lerby en Olsen en sloeg krachtig terug via Waalderbos en McDonald. Ook daarna werkte een ach terstand alleen maar prikkelend Op een doeltreffende actie van Lerby antwoordde het alert via Jans. die de bal vanaf de linkervleugel in de uiterste hoek knalde en ook op de derde uitloop poging van Ajax (Ophof en Schoena ker). wist het dankzij Ronald Koeman en opnieuw Jans een antwoord te for muleren. Erwin Koeman: „Het is ook volkomen terecht dat we hier gelijk hebben gespeeld. We hebben ons eigen spel gespeeld, terwijl Ajax zijn taktiek afstemde". TS r.-m- i V .p»"' V lKlfc54Ci^-. -».«3®: 3 Ruud Gullit hangt in de netten, nadat hij het eerste doelpunt voor Feyenoord heeft gescoord. ROTTERDAM - Twee ploegen die de aanval niet schuwden hebben op het goed bezette Spangen voor een zeer aantrekkelijke wedstrijd gezorgd- Feyenoord. dat iets meer klasse bezit dan het jonge veelal onverzettelijke Sparta, werd de verdiende winnaar: 3- 2. De ploeg uit Rotterdam Zuid kreeg het in de slotfase, toen Sparta een wan hoopsoffensief ontwikkelde, nog ui terst moeilijk. Zover had het met behoeven te komen. Na een snel en wat fortuinlijk doelpunt van Gullit had Feyenoord alle kans snel een beslissende voorsprong te nemen. Die mogelijkheden werden echter niet benut. Feyenoord was vooral op links gevaarlijk. Na nog geen halve minuut kreeg Jeliazkov op de linkervleugel de gelegenheid een voorzet te lanceren naar de geheel vrijstaande Gullit die geen fout maakte. 0-1. Daarna voetbalden de Feyenoorders herhaaldelijk meer voor zichzelf dan te gen Sparta. Het gevolg was dat Meijer, na balverlies van Gullit. maakte dat de rust tegen de veldverhouding toch nog inging met een gelijke stand: 1-1 Van Hanegem. niet geheel fit ten gevol ge van een recente ziekte, liet zich in de rust vervangen Hoekstra nam zijn plaats in en Gullit werd voor een verde- digender taak bestemd. Drie minuten stond de wisselspeler in het veld toen hij na een solo Feyenoord opnieuw op voorsprong bracht 1-2. Het werd 1-3 toen Houtman alleen dpor- ging De problemen voor Feyenoord schenen geheel te zijn opgelost. In de zelfde minuut echter waarin de treffer van Houtman viel scoorde Meijer tegen mede door de hulp van doelman Hiele Feyenoord hield stand. Zij het met moeite. De grootste overwinnaars wa ren echter zonder twijfel de vele duizen den op de tribunes. Opperste vreugde bij FC Groningen na het 5-5-gelijkspel bij Ajax Trainer Theo Verlangen omhelst Edwin Koeman. ENSCHEDE - Spitz Kohn sloeg na afloop van de wedstrijd Twente-AZ (0-6» in Enschede de spijker op zijn kop.Je kunt dit niet meer afwentelen op de blessu res. Dit is gewoon een kwestie van gebrek aan kwaliteit en dan maakt het ook niets meer uit wie je in het elftal zet en wie je wisselt." Het was inderdaad droevig wat FC Twnente zijn aanhang zondg liet zien. Zelden zal AZ dan ook zo gemakkelijk aan de zege zijn gekomen. Na een kwartier spelen was de wedstrijd eigenlijk al beslist. Eerst scoorde J an Gaasbeek na aangeven van PierTol 0-1drie minuten later was het Roelf J an Tiktak die 0-2 liet aantekenen en vier minuten later scoorde de weer in de basis teruggekeerde Ricky Talan 0-3 na een grove misser van Tonny Harleman. Zeven minuten voor rust werd het zelfs 0-4 door weer Jan Gaasbeek na de zoveelste blunder in de Twente-verdedigmg. In de tweede helft startte Twente furoeus maar enig resultaat had het niet. AZ deed het verder rustig aan en kwam binnen twee minuten op 6-0 toen Ricky Talan in de 71e en 72e minuut zijn doelsaldo weer wat opvijzelde. DAVOS - Een week voor de Europese titelstrijd in Den Haag verkeert Rolf Falk-Larsen in glanzende vorm. De jon ge Noor verbeterde tijdens internationale schaatswedstrij den in Davos bet wereldrecord puntentotaal in de kleine vierkamp. Falk-Larnsen kwam door een reeks van schitte rende prestaties, vooral op tweede dag. uit op 161.758 pun ten. Daarmee verbeterde hij zijn eigen wereldrecord van vorig jaar. toen hij in Davos 162.734 punten verzamelde. In zyn schaduw schaatste Yep Kramer naar een nieuw Ne derlands record De Fries eindigde als tweede achter Falk- Larsen met 163.014 punten. Hij beroofde daarmee Hilbert van der Duim van zijn nationale record, dat hij in februari 1981 in Inzeil op 165.393 punten bracht. Kramer was in Davos de beste Nederlander. Hij verkeerde op alle afstanden in de voorste gelederen. Op de 500 meter werd hij vijfde in 39.15. De 3000 meter voltooide hij in 4.08.76, wat voldoende was voor de derde plaats. Op de tweede dag waren de omstandigheden nog idealer. Op de 1500 meter blven twaalf rijders onder de 1.59. Kramer werd elfde met 1.58.47. Op de slotafstand, de 5 kilometer, passeerde hij na 7 09.14 de streep, waarmee hij vierde werd. In tegenstelling tot Kramer ging Hilbert van der Duim niet voluit in Davos. De wereldkampioen testte zichzelf op de korte afstanden. Zijn 500 meter was met 38 58 seconden van uitstekend gehalte. Daarmee werd de Fries tweede achter de Rus Lobanov. die 2 100e sneller over de baan ging. Het ver schil met Falk-Larsen was uiterst gering 4 100e Op de 1500 nieter, de sleutelafstand op de titeltoernooien. moest Van der Duim veel terrein prijsgeven. Hij eindigde in 1.58.22 op de ngende plaats. Falk-Larsen legde op deze af stand de basis voor zijn nieuwe wereldrecord. Hij voltooide de metrische mijl winnend in de superieure tijd van 1.56.70. Ondanks het forse verschil was coach Henk Boer tevreden over de prestaties van zijn troefaas voor de EK „Hilbert heeft bewezen in vorm te zijn." Al klonk later ook in zyn woorden enige twijfel door getuige de opmerking: „Ik kan me niet voorstellen dat Hilbert in de laatste twee weken zijn vorm verloren heeft." Op de 3 en 5 kilometer bemoeide Van der Duim zich niet met de strijd en eindigde hij niet bij de eerste tien. Frits Schaly reed een beperkt programma. Op de 500 meter werd hij vierde in 38.93, op de 1500 meter de beste Nederlander met de achtste plaats in 1.58.21. Naast de uitstekende tijd van Falk-Larsen op de 1500 mete kwam de jonge Noord Geir Karlstad op de 5 kilometer tot een formidabele verrichting. Als enige rijder bleef hij onder de zeven minuten met 6.58.40, hetgeen een nieuw baanre cord betekende. Met zijn tijd bleef hij nog geen vier secon den boven het wereldrecord van de Rus Baranov, die in Alma Ata 6.54.66 neerzette. Karlstad was op de slotafstand van aparte klasse. Het verschil met nummer twee, Falk- Larsen, bedroeg bijna tien volle seconden. EINDHOVEN' - Jan Willem van Ede werd terecht de held van de avond ge noemd. Twee minuten voor tijd ging de doelman van FC Utrecht naar de goede hoek en stopte de strafschop van topscorer Jurrie Koolhof. Daardoor bleef het dubbelblank tussen PSV en FC Utrecht. Voor PSV een diepe teleur stelling, voor FC Utrecht dat vorige week in het eigen stadion nog door Sparta over de knie werd gelegd, een verdienstelijk resultaat. PSV handhaaft zich ogenschijnlijk zon der veel problemen in de top van de eredivisie, maar alleen de resultaten schynen te tellen. De kwaliteit van het voetbal niet Het is een merkwaardige situatie bij PSV dat overloopt van ta lent. maar waar ook de mentaliteit op een laag pitje staat. Voor de rust kon den de toeschouwers genieten van de speelse capriolen van de jonge Erik-Jan van de Boogaard, maar toen het rende ment uitbleef, moest hij in de tweede helft plaats maken voor René van de Kerkhof, hetgeen overigens geen ver sterking bleek. De andere spitsen, Koolhof en Thore- sen, lijken mijlenver van hun beste vorm verwijderd. Het is dat Loknol, Wildschut en zelfs vrije verdediger Ste vens offensief actief waren, anders had FC Utrecht een andere tactiek dan die van de counter kunnen hanteren. FC Utrecht bood knap verweer, al mocht h et Du Chatinier. Wouters en Rietveld niet opstellen en ook al moest het Ter voort en Van den Akker wegens blessu res aan de kant houden Aanvankelijk kon Utrecht alleen verdedigen, want PSV wilde de wedstrijd snel beslissen Koolhof. Thoresen. Lokhof en Brandts lieten echter nante mogelijkheden on benut- In de eerste helft dwong van Utrechtse zijde alleen Carbo na een af standsschot Doesburg tot ingrijpen. De komst van Rene van de Kerkhof in de tweede helft, leek het herstel in te lui den, want na aangeven van zijn broer Willy schoot René tegen de paal. Daarbij bleef het. ook al omdat Van Ee- de goed ingreep op de onveranderlijk hoge voorzetten in zyn doelgebied. Bovendien bracht Advocaat in de Utrechtse defensie de nodige rust aan. Vijf minuten voor tijd leken de perspec tieven voor PSV zeer gunstig, toen De Kruyk de bal boven het hoofd van Tho resen wegsloeg De wat warrig leidende Weerink gaf een strafschop maar Van Ede bleef baas in het rechtstreekse duel met Koolhof Doelman Jan Willem van Ede u.as de held van FC Utrecht In de slotfase van de wedstrijd tegen PSV stopte hij een strafschop van Jurrie Koolhof HAARLEM - Haarlem-Go Ahead Eagles was niet langer dan een krap half uur aardig. Daarin beslis te Haarlem ook het duel via doel punten van Tol (knappe kopbal) en Bockling (uit een dieptepass van Kleton). Daarna werden er nog uit sluitend kansen gemist. Niet onbegrijpelijk kwam Bob Maaskant, de oefenmeester van de Deventemaren, tot de conclusie dat het gemakkelijk 7-3 had kun nen zijn Daarmee toch wel aange vend. dat zijn ploeg duidelijk de mindere was van Haarlem, dat ech ter ook geen moment de slechts 2700 toeschouwers waar voor hun geld bood BREDA - Op basis van een gewel dige inzet is NAC er eindelijk in geslaagd de nederlagenreeks te doorbreken. In Breda werd Fortu- na Sittard met 2-0 teruggewezen. NAC verdiende met die zege niet'de schoonheidsprijs. Daar is de Breda se vereniging, dit seizoen wel erg matig op dereef. overigens niet meer op uit Wetens dat er in de resterende vijftien wedstrijden ge bikkeld moet worden om het eredi visieschap te prolongeren, is het spel van alle franje ontdaan. Van daar dat tegen Fortuna S. danig ge havend door schorsingen (Dekker, Suvrijn) en blessures (Zuidersma, Van der Berg), het betere vecht- voetbal geïntroduceerd werd. Met een vertimmerde achterhoede, waarin Johnny Dusbaba naar de linkervleugel verhuisd was en Ad Krijnen zijn oude plaats als laatste man weer had ingenomen, ging NAC van start. Dat pakte tegen een minder agressief Fortuna met slecht uit. De Limburgers werden geregeld afgetroefd in de persoon lijke duels, maar konden de schade beperkt houden, omdat NAC in op bouwende zin schromelijk tekort schoot. Bovendien raakte NAC Waslander kwijt. De Rotterdam mer kwam tijdens een duel met Maessen verkeerd terecht en moest ijlings naar de kleedkamer met een ontwrichte rechterschouder. Op dat moment liep Geels al met een geblesseerde kuit rond. Deson danks was de rossige spits ter plek ke toen Janssen een hoekschop ef fectvol voor het Limburgse doel zwiepte Geels was eerder bij de bal dan Eleveld en kopte NAC naar 1- NAC stroopte vervolgens de mou wen nog iets verder op. Deson danks kreeg de Bredase formatie de kriebels op het moment dat Van Well zijn directe tegenstander Dus- baba op snelheid versloeg en de bal tegen de lat schoot. Na rust wist NAC de angst met van zich af te schudden. Fortuna kon moeiteloos een veldoverwicht creëren, kreeg kansen (Kovermansi, maar moest achterin toch waakzaam blijven, omdat invaller Van Schijndel zich ontpopte als een gevaarlijke spits. NAC sneed meer dan eens door de Limburgse defensie. In blessuretijd werd de zege evenwel pas veiligge steld. Smits zorgde met een beke ken schuiver voor 2-0. ZWOLLE - „Verwacht van mij al stublieft geen hoera-stemming". Realistische woorden van PEC- trainer Cor Brom na de beslist niet kinderachtige overwinning van 5- 0 op zijn ploeg op Roda JC. De rode lantaarn bvevindt zich immers na deze zekeger voor Zwolse begrip pen monsterzege nog steeds in de Overijsselse hoofdstad. Voordat de Limburgse gasten de reis goed en wel uit de benen had den geschud keken zij tegen een achterstand aan van 0-2 Kamstra kopte na drie minuten raak en vijf minuten later soleerde Riemens door de Roda-defensle. In een on overzichtelijke situatie verdween de bal doelman Smits. Niet van geringe invloed op het spel van PEC was Kees van Kooten. De ex-Go Ahaed-spits scoorde welis waar niet, maar hij bezorgde on danks een knieblessure het Rode- defensieblok met zijn 'doordou wers-mentaliteit' handen vol werk. De snelle vleugelspitsen Riemens en Dijkstra profiteerden dankbaar van de gecreéerde ruimte en geheel volgens het spelbeeld tilde Dijkstra zijn ploeg voor rust nog naar 3-0. Kamstra toonde r.a rust nogmaals zijn kopsterkte (4-0» en de voor Van Kooten ingevallen Van Roon pikte zijn doelpunt mee. toen Rode-doel man Smits een schot van Riemens slecht verwerkte: 5-0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9